4LGEI No. 83?. Zaturdag 31 Mei 1873. 13de Jaarg. Birmenlandsche berigten. Buitenlandsche berifften. en 6. 6 30 u. at. 3.15 3.45 5.— 5.30 6.— ABONNEMENT. VERSCHIJNT WOENSDAG EE ZATURDAG DIIOST <Si COMP, te Senzcn. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomen. JPolitiel* Overzi<jt. Zoo gemakkelijkzoo spoedig en zoo rustig als Frankrijk van president is verwisseldheeft menhoe ook voorbereid dat er een gewigtig feit op handen was. het waarlijk niet kunuen denken. Zaturdag voonniddag is de strijd begonneii met een aanval op de regering door het kamerlid de Broglie. 's middags bedankt Thiers, het ontslag wordt door de kamers aangeuomen men benoemt een anderen president en in den laten avond van denzelfden dag heeft Mac Mahou de plaats van den ijverigeu en verstandigen grijsaard ingenomen dei: man aan wien Frankrijk door de hechtste banden der dankbaarheid als moest vastgeklonken ziju. De Franschen kunneu er trotseh op zijndat ze het veei gevierde kind dezer eeuwde stoorn- kracht, ook op hunue staatkunde hebben weten toe te passen. Een andere vraag isof't geen thans is gedaan. geen eerstc schrede is op den weg, die Frank rijk terug zal voeren tot verdeeldheid en strijd. „Gij hebt een troon, zegt Thiers veelbeteekend, en ora die 6ene zijn drie kampioenen i" die niet zullen ophouden elkander op leven en dood te bevechten. Ook is het niet zonder beteekenis dat de meest getronwe generaal van Napoleondie eerstna ernstig gekwetst te zjjn de zaak des keizers moest opgeven tot dit liooge arnbt wordt geroepen tot het ambt waardoor hij in staat is zijne geestverwanten en vriendeu te verheffen tot de hoogste ambten in leger en staat. Mac-Mahon mag als staatsmau nevens Thiers niet in de schaal kunnen staauals getrouw aanhanger van Napoleon tot den laatsten stond dat deze als keizer ademde, kan zijne optreding niet anders dan aan de voorstauders des kei- zerrijks 't schoonste uitzigt aanbieden en de republiek van verre de donkere wolken barer ondergang doeu zien. Nu reeds spreekt men van verdeeldheid in het kamp der pas vereenigde partijen. Zoo is een der eerste drjjvers, d'Audiffret Pasquier gepasseerdterwijl daarentegen de oud miuister des keizers, Magne. in het ministerie is opge- nomen. Ofschoon vreedzaam, heeft de Parijschc bevol- king al deze tijdingen met de grootste belang- stelling vernomen. Nooit.schrijft men waren er zoovele couranten verkocht. De koifijhuizen werden als 't ware helegerd. Zaturdag avond waren de straten zwart van menschenzoodat de politie moeite had zieh eene weg te banen en daarvoor kleine patronilles kavalerie moest te hnlp roepen. Jongelieden trokken bij troepen van 300 langs de straten, den uitroep „Leve Thiers," aauheffende. Maar al deze drukte had geen spoor van oproer of geweld. En dit is inderdaad een won der bij 't geen vroegere gelegenheden van derge- lijke omkeeringen te zien gaven. Getuigt dit rustig verloop eensdeels krachtig voor 't degelijk beheer van den afgetreden presi dent, aan den anderen is zij een» aanbeveling voor den tegenwoordigen regeringstoestand om- dat Frankrijk, dat toch zoo gaarne inditopzigt eens van kieedt verwisseltvrij wat geraakke- lijker zich van een president, dan van een keizer of koning schijnt te kunnen verlossen. voormiddags tusschen 8 en 12, en des natnid- d-igs tusschen 2 en 7 uren en voor Hoek op diugsdags den 10 Juuij a. s. tusschen 's morgens 10 en 's middags 2 uren. Door de eommissie uit het provinciaal geregtshof in Zeeland belast met het afnemen der examens van aspirant notarissenziju o. a. met goed gevolg gtSxamineerd de heeren P. Dregmans, notarisklerk te Neuzen, en C. J. Iluversnotarisklerk te Oostbuvg. Bij gelegenheid der kermissen van Axel en Temsche zullen behalve de gewone treinen, nog de navolgcnde rijden als: Maandag 2 Julij. Woensdag 4 Julij. Sluiting dor Kermis van Axel. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 July aanstaande, o. a. bevorderd tot opzigter van den waterstaat 3e klassede heer J. B. J. Loeff te Sas van Gent. Neuzen, 27 Mei. De herijk der maten gewigten en weegwerk- tuigen is bepaaldvoor Neuzen op vrijdag 6. zaturdag 7 en maaandag 9 Junij a. s. des Bij de op woensdag II. te Neuzen gehouden aanbesteding van werken aan den Piersenspolder, is aannemer geworden de heer D. Tolens te Neuzenvoor de som van 2339.— Breskens, 26 Mei. Heden nacht om- streeks 2 ure is alhier uit de kade opgevischt het lijk eerier vrouw. Met haar man van de kermis huiswaarts keerende is zjjwaarschijnlijk door de dnisternis misleid, in het water geraakt en verdronken. De 30e algemeene vergadering der onder- wjjzers-vereeniging in het vijfde schooldistrict der provincie Zeeland zal dit jaar gehouden worden op donderdag den 28 Augustus in het badhuis bij den heer Albregts te Kadzand. Men schrijft ons uit Oostburg van 26 dezer Voor de tentoonstelliug vanwege de Zeeuwsche maafschappij van landbouw, op 10, 11 en 12 Junij a. s. te Schoondijke te houdeuis men ijverig bezig met toebereidselen te maken. Het tentoonstellingsterrein is afgebakend en van een voldoer.de toegangbrug voorzien. Deloodsentot berging van werktuigen zjjn aanbesteed en zullen eene lengte hebben van 80 meter bij eene diepte van ruim 6'/2 meter. Met het opslaan daarvan deukt men de volgende week nan te vangen. „Tot veraangenaming van het bezoek is voor de van elders komende leden door het afdeelings bestuur een rijtoer ingerigtterwijl van wege eene te Schoondijke bestaande feestcommissie is gezorgd voor muziek, illuminatie en vuurwerk alsmede voor een gemeenschappelijken maaltijd. „Mec verwacht mime inzending van werktui- en vee." Bij den landbouwer J. van Liere teNisse, grazen in eene weide twee merriepaarden elk met een fraai bruin bles veulen bij zich. Indien eene der moeders tot werken wordt gebezigd neemt de acbterblijvende de zorg der beide veulens op zich ja men aanschonwt zelfs het zeldzame maar schoone tooneel van verdraag- zaamheid dat beide venlens, elk aan eenezijde, de moederiuelk met voile tetigen tot zich nemen. Naar men verneeint zal te Dordrecht in den loop van dezen zomeren wel op een zondag, als oordeelende men dit den gescbiksten dag) eene reunie plaats hebben van ondstrijders van 1830 -1831, uit verschillende provincien van ons Vaderland, De heer Roosdorp in leven stationchef bij den Hull, spoorweg, had eene belangrijke verza- meling van uniformen wapens onderscheidings teekenen enz.van beroemde Nederlaodsche mannen in de jaren 1830—32, o. a. van den prins van Oranje Chassti, Koopman, van Speyk, van Dam van Kort Heiligers, den hertog van Saksen-Weimar Isselt, van Geen, Bookmaker, enz. „De mobiele societeit" te Amsterdam heeft die verzameling aanvaart, en zich tot plaatsing tot den koning gewenddie bepaald heeft, dat de verzameling zal bewaard worden in de kou. mil. acadetnie te Breda. Aan Z K. H. prins Frederik is het te dankendat deze belangvvek- keude verzameling, die voor uitbreiding vatbaar isin haar geheel is gebleven. Op zeker dorp in Geiderland werd onlangs een vrouw begraven op ruim 70-jarigen ouderdom. Achter haar lijk volgde, onder meerdere hloed- verwanten eu vrienden hare moeder, die bijna honderd jaren telde en nog goed ter been was. Dit stokoude moedertje liet den ganschen weg luide klaagtoonen hooren. „Ach", riep zij onder andere „mijn man heeft het wel altijd voorspeld je brengt dat kind nooit groot". Een berigt uit Deventer maakt melding van eene, indien zij waar is, hoogst laakbare daad van den wethouder van Ln. Een man die op reis was naar Deventerwerd ziek in de schuur bij een boer dier gemeente en toen deze zich om hulp bij het gemoentebestuur tvende, op last van den wethouder in eene kar vergezeld van een veldwachter, een half uur' buiten de gemeente gebragt en daar aan den kant van den weg neergelegd. Een landbouwer in de nabijheid nam den zieke op en liet een geneesheer komen. Deze bezocht hem en schreef aan het bestuur van het ziekenhuis van Deventer het verzoek, den koortslijder op te nemen welk verzoek werd afgewezenop grond dat er geen barakkeu voor typhuslijders waren. De zieke overleed twee dagen later in het huis van den landman. Wij gelooven niet, dat de nicuwe wet op de besmettelijke ziekten de bepaling bevatdat men kranken op een half uur afstands van de gemeente aan den weg moet nederleggen en hopendat de overheid een onderzook daarna zal iustellen. Op speciaal verlangen van den koning zullen de leden van de eerewaeht te Leenwardcn hunue portretten Z. M. doen toekomen. Ook heeft de koning zijn verlangen te kennen gegeven, dat het vaandel der eerewaeht aan Z. M. naar 's Hage worde gezonden om daar te worden bewaard als een blijveude berinnering aan de jongste dagen in Friesland doorgebragt. De heer de Graaf, van Brugge, beweert een vliegtoestel te hebben uitgevonden. Zondag den 1 Junij zal hij daarmede te Brussel op het cxercitieveld een proef nemen. Een bailon zal hem tot ongeveer 300 meters boven de opper- vlakte der aarde brengec. Van die hoogte zal hij zich in het luchtruim storten en met zijn toesteldie 't meest overeeukomst heeft met het vleugelenpaar van een zwaluw, naar hartelust rondvliegen. De president der Fransche republiek, maar- schalk Mac-Mahon hertog van Magentawerd 13 Julij 1808 te Sully geboren uit een 'oude Iersche familie aanhangers der Stuarts. In '25 werd hij in de militaire school te Saint-Cyr opgeuomeneu deed voor bet eerst dienst in den oorlog tegen Algiers. Bij het beleg der citadel van Antwerpen in '31 was hij aide de camp van generaal Achard en ging in '33 als kapitein naar Afrika. Hier maakte hij door groote dap perheid snel promotie, zoodat bij reeds in '48 brigade generaal werd. Den Krimoorlog wooude hij als divisie generaal bij, en de verovering van den Malakof-toren verschafte hem bet Grootkruis van het Legioen van Eer en een zetel in den Senaat. In '57 stond hij tegen de Kabylenin '59 in Italie. Bij de ovenvinning te Magenta den 4 Juuij van dat jaar, werd hij op het slagveld tot hertog Magenta en maarschalk van Frankrijk verhevenlu '61 volgde hij maarschalk Canrobert als bevelhebber van het derde legerkorps op en werd 1 September '64 tot gouverueur geueraal van Algiers benoemd. Zijn ongelukkig aandeel in den Frnnsoh Duit sehen oorlog is algemeen bekend. De nieuwe president is dus van top tot teen een militairdie niet terug zal deinzeu zoo het noodig wordt, het dictatorschap op zich te nemen In de voorgaande week zijn te London niet minder dan 9 zelfmoorden en 11 kinder- moorden gepleegd, 8 menschen verdronken, 2 werden vergiftigd en 16 jonge kiuderen stikteu. Overreden werden 5 menschen en 69 door paard en rijtuig gewond. Ter Weener tentoonstelling wordt eerstdaags een persoon verwacht, die zich zelven zal tentoon- stelleu. De man een grootbreed geschouderd burger der Vereenigde Statenbezit namelijk een baard die volgens geloofwaardige berigten, 10 voet 3 duim lang moet zijn. Op photogra- phien die hij bij zich heeft, kan men den man regt op zien staan de baard hangt tot op den grondloopt dan onder den regtervoet weder omhoog, is voor de borst oin den regterarm ge stagen en hangt dan nog ter grootie van een buitengewoon langen baard naar beueden. Max Schlesiuger geeft in de Colu. Zeitung een vleijende beoordeeling van de Nederlansche inzendingen ter Weener tentoonstelling. Met name roemt hij de stearine-productendezilver- werken, voorts de tropeen van de wereldberoemde Curasao- en anisette- stokers Winand Focking vau Amsterdam" (Wijnand Fockink) en die van de Ned. Handelmaatsehappijbevattende de na- tuurproducten uit Holland's Indische kolonies. Laatsgenoemde pyramide, zegt hij, verschaft den leek en zelfs het kind een geraakkeljjk overzigt. De tabak is daarin zoo goed vertegenwoordigd dat alleen de Hongaarsche verzameling rijker kan genoetnd worden. ,,Deli, op de oostkust van Sumatra, levert het allerbeste blad, 't welk dat van Manilla nabijkomt". Onze kostbare kina- aanplantingen in Indie, worden niet vergeten. Schlesinger maakt melding van de goede uit- komsten en zegtmochten later wellicht de iaatste kinaboomen in het westeu gevalien zijn onder de barbaarsche bijslagen van de kolonisten aldasr, dan zullen in het oosten de nieuwe aanplantingen reeds zooveel oplevercn dat wij deze gewigtigste van alle geueeskrachtige planten niet zullen moeten ontberen. Te Praag is eene vereenigingopgerigt van oude jongen jufvrouweu, welke zich niet enkel gezellig verkeer en wederzijdsche ondersteuning tot eerlijke broodwinnig ten doel steltmaar ook het beramen van middelen om tot een huwelijk te komen. Aanbestedingfen. Op Vrijdag den 13 Junjj 1873, des voormid dags 10 uredoor de gedeputeerde staten van Zeeland, in een der lokalen van hetgewestelijk bestuur te Middelburg het uitvoeren van vernieuwingenherstellingen en gewone onderboudswerken aan verschil lende rijks gebouwen in de Abdij te Mid delburg, te rekenen vau den dag dergoed- keuriog van de aanbesteding tot en met den 31 December 1873. Deze aanbesteding zal geschieden bij eukele inschrijving. <gj V. M. Per drie maanden binnen Neuzenf 1, franco door het geheele Rijk 1,10 v geheel Belgie*1.40 Enkcle nommers0,05 Men abonneert zich bij alle BoekhandelaaraPostdirecteuren en Brievenbushoudcri. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer,,0,10 Advertentien gelieve men aan do Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag namiddags DRIE ure. Vertrek v. St. Nicolaas n. Temsche 12.10 - 2.3.3,15 u Temsche n. St. Nicolaas 6.58 - 8.30 - 10.42's av. Neuzen- V. Neuzen Sluiskil AXEL Hulst Clinge St. Gillis -St. Nicolaas. 2.9.45 'sav. 2.08 9.53 2.16 10.05 2.32 10.25 2.47 10.35 2.55 10.42 St. NicolaasNeuzen. V. St. Nicolaas 3.20 9.—'s A. St. Nicolaas 3.05 10.50 St. Gillis Clinge Hulst AXEL Sluiskil A. Neuzan 3.30 9.08 3.38 9.15 3.58 9.35 4.15 10.10 4.22 10.20 4.30 10.30 St. NicolaasNeuzen. NeuzenSt. Nicolaas. V. St. Nicolaas 2 55 's avonds. V. Neuzen 8.30 's avonds. St. Gillis 8.05 Sluiskil 8.40 Clinge 3.13 A. AXEL 8.50 Hnlst 3.37 V. AXEL 9.15 AXEL 3.55 Hulst 9.32 Sluiskil 4.02 Clinge 9.45 A. Neuzen 4.10 St. Gillis 9.52 A. St. Nicolaas 10.— Neuzen Axel. AxelNeuzen. V. Neuzen 2.30 V. Axel 3.— Sluiskil 2.38 Sluiskil 3.07 A. Axel 2.45 A. Neuzen 3.15

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1