ALGEMEEN No. 833. Zaturdag 17 Mei 1873. 13de Jaarg. BinnenlcUidsche )en«ten. Buitenlandsche bei'i^len. Mandelsberigten. Ad verlentien. o Er vertoonen zich gevaarlijke wolken aan de fiuantieelen hemel van Oostenrijk. In de hoofdstadtrotsch op zijne wereld- tentoonstelling die wel officieel geopend maar voor bet publiek toeli bijua nog ontoegankelijk is, is een crisis ontstaandie noodlottige gevol- gen kan hebbenwanneer de prinsen van het geld geen uitbarsting weten te voorkomen. Sedert lang wordt de speculatie op ongeboorde wijze gedrevenmen neerat verpligtingeii op zichdie onmogelijk te volbrengen zijnver- koopt stukkendie men niet Ieveren kau en nu de tijd der afrekening nadertvraagt men zich met angst af: hoeveel slagtoffers zal de afgod van den dag uu weder eischen Te verwonderen is bet daarom niet. dat men overal de vraag koortwachterwat is er van de nacbt AIs Weenen op 15 Mei vveent om zijn verloren schatten, dan weenen ook kouderden en duizenden met haar. Moet men nu al die specnlanten al die kleine effectenhouders die slechts hooge renten wilden genietenveroor deelen of beklngen I De toestand van de geldmarkt. zooals deze voor het oogenblik werkelijk bestaatlevert dan ook iuderdaad weinig opwat groote gerust stelling kan geven. De zucbt om rijk te worden, vooral wanneer dit op snelle wijze en met weinig inspauning kan gescbieden scbijnt als een koorts bet menscbdom te bebben overmeesterd de speculatiewoede scbijnt ontembaar, en de op brengsteu nog niet toereikend om aan de uit- i spattende weelde onzer dagen te voldoen. Niet alleen de financier van professie volgt met gejaagdheid het bausse en baisse der geld markt tegenwoordig is bet zelfs de eenvoudige burger die door schoone voorspiegelingen van hooge reDten en uitlotingen in een maalstroom 1 wordt gesleept. waaruit bet niet gemakkelijk I is te ontsnappen. Geen raiddel wordt oubeproefd gelaten, den argelooze te vangen, en niet alleen wordt over de gebeurtenissen van de toekomst bescbikt maar bet heden wordt zelfs misbruikt, door de gebeurtenissen scheef voor te stellen of zelfs te verzinnen al naar mate dit van invloed kan zijn op de beurs. Wanneer zegt een Duitsch bladeens al dat geld, dat men met millioenen waagtgebruikt werd voor industriele nationale ondernemingen wanneer menin plaats van den keizer van Japan geld te verschaffenof de Amerikanen aan spoorwegen te helpen> die zij zelven niet betalen willen de nationale nijverheid onder- steunde, noodzakelijke werken in eigen land tot stand bragtzon dan de nationale rijkdora niet meer bevorderd worden Uit Spanje luiden de berigten wat gunstiger. De verkiezingen bebben geregeld plaats en scbij oen een goeden gang te nemen. Ook beeft de Spaanscbe regering teg'enge sprokendat de opheffing der buitenlandsche commissien oorzaak zoude zijn dat de rente der buitenlandsche schuld zon moeten worden geve rifieeerd te Madrid en deze even als vroeger door de bankiershuizen te Londen en Parijs zullen worden betaald. Nenzen, 16 Mei. De Noord Duitsche stoomboot Sirius, gezagvoer- der Flugel, met lijnzaad van Riga naar Gent be- stemd, is II. woensdag morgen met hoogwater op de Suikerplaatuabij deze gemeenteaan den grond gevaren. Na van de lading een gedeelte gelost te bebben kwam bet schip des namiddags vlot, doch men was genoodzaakt bet weder alhier aan den grond te zetten daar het lek geworden was en te veel water raaakte om in diep water te blijven liggen. De lading wordt alhier voortdurend in ligtors gelost. Bij de op 15 dezer plaats gehad hebbende aanbesteding. door bet bestuur van den Elisabeth- polder te Biervliet. zijn de volgende iuscbrij viugsbiljetten ingekomen J. Tbolens te Neuzen f 2910; J. Bertou te Biervliet f 2899I. van Male te Breskens f 2880en D. Tbolens te Hoek 2860. Het werK is voorloopig aan den ininsten in- schrijver gegund. Axel, 16 Mei. Beroepen tot predikant bij 1 de Nederduitscke bervormde gemeente alhier de beer J. A. de Vlieger te Oosterland. j Zuiddorpe, 15 Mei. Op de heden alhier gebouden jaarmarkt werden aangebragt 17 paar- dcn 80 stuks boornvee en 16 varkens. De baudel was slepende al boewel goede prijzen werden bedongen. Verkocbt zijn vijf paarden 35 stuks noornvee en 8 varkens. De prijzen werden be haald als volgtvoor het schoonste paardde wed. B. Goossens te Zuiddorpe voor de schoon ste koe de heer P. F. Dierick te Koewacht voor de vetste os of vaars. de beer Dierick, voornoemdvoor het grootste getal ter raarkt gebragte paarden. C. L. de Rop^ te Axel voor het grootste getal ter niarkt gebragt boornvee, de heer Dierick en C. L. de Ropvoornoemd voor bet grootste getal ter markt gekocht. hoornvee Ivo Larnbrechtte Ertvelde. Hontenisse, 14 Mei. Bij een besluit van heeren gedeputeerde staten der provincie Zeeland is de provinciale steiger te Walzoorden, sedert. den 12 dezer tot algemeene aanleg los- en ladiugplaats voor stoombooten en andere vaartuigen opengesteld. Bij gelijk besluit is de beer P. A. Adriaansens, koopman en lid van j den raad dezer gemeente, wonende te Walzoor f den, benoemd tot ontvanger der steigerregten. j De indienststelling van voormelden steiger zal op zondag den 18 dezer, te Walzoorden feeste- j lijk worden gevierd. De allerwege verspreide programma's geven slechts een denkbeeld van hetgeen bij die gelegenheid te zien en te hooren zal zijn. Eerepoorten, die des avonds geillurai- neerd of van fraaije transparanten voorzien zullen zijn. vlaggen en wimpels. volksspelenwaar- onder zeil- en roeiwedstrijden muziek enz. zullen aan de verwacht wordcnde toeschouwers eene aaugenamc verpoziug verschaffou. Een en ander voorspelt aan Walzoorden een bezoek zoo druk, als het nog nimmer zal gezien hebben, en met genoegen vernemen wij dat er allerwege voor gezorgd wordt, dat zij die het feest komen bijwonennocb honger, noeh dorst zullen be- boeveu te lijden. De arrondissements regtbank te Goes heeft op 5 Mei 1873. o. a. de navolgende vonnissen uitgesproken als tegen lo J. B. lv zoon van Cb-ristiaan 30 jaar schipper, geboren en wonende te Zaudvliet (Belgie)scbuldig verkjaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende Veroordeeld tot eene cellulaire gevangeuisstraf van vijftien dagen en eene geldboete van acht gulden sub sidiair in eene gevangenisstraf van e6n dag en in de kosten van bet regtsgeding, desuoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2°. J. L. K zoon van Christiaan 29 jaar, schipper, geboren en wonende te Zandvliet (Belgie). scbuldig verklaard aan: lo. bet moed willig toebrengen van slagen en kwetsuren geenerlei ziekte of werkbeletsel hebbende ver oorzaakt2°. beleedigiug met woorden aan twee bedienende beambten ter gelegenheid van de waarneming hunner bediening gedaan. Veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijltien dagen en drie geldboeten ieder van acht guldensubsidiair in eene cellulaire gevauge nisstraf van een dag voor iedere boete en tot bet betalen der kosten van bet regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3°. P. V., zoon van Pieter. 26jaar, polder- werker, geboren en wonende te Graauw; F. L. F.zoon van Lebartus24 jaar, geboren te St. Gilles (Belgie), polderwerker te Graauw scbuldig verklaard aan het te zamen en in gemeen overleg moedwillig toebrengen van slagen, geener lei ziekte of werkbeletsel van meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt. Veroordeeld ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en ieder tot eene geldboete van acht gulden subsidiair in eene gevangenisstraf van 66n dag en verder tot het betalen der kosten van dit regtsgeding, op hen hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. Men schrijft uit Oud-VossemeerOp hooger gezag is sedert eenige dagen de bjjzondere school geslotenaangezien door den onderwij- zer aan de voorsGhrifteu der wet op de vacciuatie geen gevolg was gegeven. Z. K. H. de prins van Oranje is aan een groot gevaar ontkomeu. Bij een wandelrid door het Bosch reed de beer S. tegen bet paard van Z. K. H. aanwaardoor dit ter aarde stortte en Z. K. H. tegen een boom terecht kwam. Beide ruiters kwamen er ecbter met den scbrik af. want na eenige oogenblikkeu konden zij den wandelrid voorzetten. -- Van de Haagsche kermis, die gisteren een aanvang nam, zijn draai- of mallemolens en draaiorgels geweerd. Eenige dames te Rotterdam zijn bezigeene inrigting tot stand te brengen waaraan vrouwelijke dienstboden tegen betrekkelijk lagen prijs logies I wordt verschaft. Zij die van de inrigting bebben gebruik gemaakt mogeu er ook bare vrije zon- dagen doorbrengen. Als Jblijk van groote activiteit kan gemeld worden dat reeds 2 van de stoorabarkassen die van gouvernementswege naar Indie zullen gezonden worden, in een tijdsbestek van slechts 14 dagen oj) de Rjjkswerf te Amsterdam zijn aangemaakt en eerstdaags naar Indie zullen worden geexpe- dieerd terwijl terstond weder twee andere stoom- barkassen op stapel zijn gezet. Mejufvrouw M. E. van den Veken, geboren te 's Gilles bij Brnssel en thans Bronbeek woonachtigheeft zich bereid verklaardom als Roode Kruiszuster aan de tweede Atchinesche expeditie deel te nemen. - Nadat men eerst bet berigt beeft gelezen dat de aanvoerder der Atchinezen in de laatste expeditie een Bossebenaar was. komt thans het Dagblad met de mededeeling dat de tegenwoordige jeugdige sultan van Atcbin zijne opleiding zou ontvangen hebben op een instituut te of in de nabijheid van Nijmegen Ook aan de Standaard is vrij stellig verzekerdmaar slechts onder reserve, dat dejonge sultan Iangen tjjd in ons land heeft vertoefd en o. a. aan de polytechnische school te Delft zijne militaire vorming ontvangen beeft. Op de Waal bij Thiel had zondag een treurig ongeluk plaats. Het zeil van een schip sloeg de 22jarige dochter van den schipper over boord. De verschrikte vader sprong terstond in de boot en roeide zijn geliefde dochter. die door de golven werd medegevoerden tot drie- malen toe opdookachterna. Driemalen kwam hij haar nabij en leefde in de hoop haar te zullen redden, maar telkens ontschoot zij hem, totdat zij cindelijk wegzonk. Haar lijk is nog niet gevonden. Een der conducteurs van den Rhijnspoorweg die den trein welke omstreeks 6 uur van Utrecht naar Rotterdam vertrektbegeleide is gisteren niet ver van Gouda bij het overstappen van den eenen waggon op den anderen, gevallen en onder den trein geraakt. In een oogenblik was de ongelukkige een lijk. De vroege kersen en steenvruchten hebben in Gelderland nog al veel door de nachtvorsten in April geleden en beloven weinig. schrijft men. De late kersen, pereu en appelboomen, staan in bloei en beloven vooral de appelboomen veel vrucht. Op een bruiloft te Weidum had een der gasten de laakbare onvoorzigtigheid een pistool, 't welk hij geloofde dat niet geladen was schert- senderwijze op eene dienstmaagd aan te leggen, om haar schrik aan te jagen. Een ander der gasten dit ziende grijpt ijlings het pistool bij den loopwaardoor het schot afgiug en zijn geheele hand verbrijzeld werd. Te 's Bosch is eene oude vrouvv op haar verbraud. De ougelukkige. die voor 3jarende gouden bruiloft vierdewildereeds te bed liggendeterwijl haar man afwezig washet avondeten op eene stoof met vuur opwarmen waarschijnlijk is een vonk in het bedstroo geval len want toen de man te hniskwam, vond hij bet verkoolde lijk zijner vrouw te bed liggen. Een soidaat vaD het 6e regement infanterie J overleed in het hospitaal te Breda aan de gevolgen van onmatigheid. Hij had namelijk bij het afscheid nemen van een kameraaddie naar Oost-Indie vertrokzoo veel sterken-.drank ge- bruikt. dat hij niet weder uit zijn bewusteloozeu toestand kon worden opgewekt. De Londensche bladen zwaaijen bijzonderen lof toe aan twee schilderstukken van Nederland- sche kunstenaars. op de jongste tentoonstelling van de Royal Academy te Londen. Het zijn De dood der eerstgeborencn van AlmaTadema, en De armen van 't dorp, van Israels. Te Parijs is voor eenige dagen een nage- noeg onbekend persoon overledep die een his- torischen naam droeg. Het is Iturbide. iweede zoon van den avontuurlijkeu keizer van Mexico. De jonge Iturbide veriiet met de leden zijner familie zijn geboortelandtoen Maximiliaan ir. het rijk van Montezuma was gekonien om gestennd door eene Fransche expeditie, er een kroon te veroveren. Maximilliaan zag Iturbide ongaarne in het land en sloot eene overeenkomst met hem. De uitvoer van stoomwerktuigen neemt nog steeds toe in Engeland. In bet eerste kwartaal van 1871 was de waarde een bedrag van 367 780 pond in hetzelfde tijdperk 1872 het was 576.095 pond en in de drie eerste maanden van dit jaar bedroeg de waarde 638.346 pd. sterling. Dordrecht, 15 Mei. 281 ste Staats-Loterij. Sas van Gent den 13 Mei 1873. De ondergeteekende acht zich verpligt hij deze bekend te makeudat aangezien JOHAN NES LIGNIANzaakvvaarnemer te Hnlst, van deszelfs ambt en naam heeft mishruik gemaakt, hij geen zaken met genoemde LIGNIAN meer doet. en dat voor de cligntenwaar ik de zaken van in banden heb. te rekeneu van AANSTAAN'DEN MAANDAG, ten huize en logement van mejufvrouw de weduwe van den heer Eijlders te Hulst. zal worden afgedaan. A. A. VERMANDELNotaris. Het Bestuur van den COEGORS IW NIEUWEN ZEVENAAR en SIEU- WEN EGELANTIER POLDER maakt bekend, dat de door stemgeregtigde Ingelanden in hunne vergadering van den 8 dezer maandvastge- stelde begrootiug van inkomsten ed uitgaven over 1873 en de 4 eerste maanden van 1874 gedurende 8 dagen te rekeneu van af den 19 dezer maand ten kantore vau den Ontvanger te Axel, ter-iuzage vau alle de Grond'eigenaars Tarwe ruimde tegen 10 rent hooger langttaara op. Kogge Haver en Paardenboonen raede 10 cent hoour. I'uike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 11,40 a f 12.60. 'Jverraaassche f 10,50 a f 11,(10, .roede f 9,30 a f 1030. Rouse, Zeeuwsche en Vlaamsche f 7,20 a I 7,60, Overmaassche f 7,00 a f 7,40. Gerst, Zeeuwsche en Vlaamsche winter f6,50 a f 7,00, Overmaassche f r,,— a f 0.50, Zeeuwsche en Vlaam sche zomer f 6,50 a f 7,00, Overmaassche f 6,50 a f 7,00. Haver, dnnne f 4,40 a f 4,80, dikke f 4,5,0 a f 5,00. t'aar- denbooaen f 7,00 a f 7,7u. Dnlvenboorien f 6,60 a f 9,00 Witteboonen f 9,50 a f 10,50. Bruinebounen f 9.00 af 12.— Erwlen f 8,00 a f 8,30. Koolzaad f 13,60 a f 14,40. Lijnzaad a at. Prijzen van f 100 en daarboven 5de Klasse. Trekking van 1315 Mei. f 50000 no. 17473. f 10000 15684. f 1500 17367. f 1000 2516. 7794. 15169. 17761. 233. 659. 7327. 10719. 11586. 12291. 13937. 15949. f 400 297. 5457. 9884. 10334. 19552. 7354. 13510. 15689. 16576. f 200 1430. 5934. 7177. 9770. 18644. 477. 2273. 6189. 6650 8394. 9368. 14.305. 15496. 15785. 17079. f 100 660. 5558. 6840. 11893. 13033. 14414. 14821. 15414. 1670. 2521. 3088. 5929. 6930. 7707. 10741. 11029. 13104. 13202. 14135. 16199. 18718.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1