4LGENEE\ No. 832. Woensdag 14 Mei 1873. 13de Jaarg. liinnenlandsche heri<>ten. Buitenlandsche beriolen. ABONNEMENT. VEKSCHIJNT WOENSDAG E"N ZATUEDAG I) II O «T A com P. <e Seazen* ADVERTENTIEN. Ongefrankeerdo brieven worden niet aange- nomen. JPolitieli OverzitTt- Het blijkt du dat alle ophef als zou de Weener tentoonstelling in tegenstelling der Londensclie en Parijsche exposities veel beter op zijn tij< gereed zijn niets anders is dan holle grootspraak en naar wordt berigtbebben de bezoekers bet genot tnsschen groote massa's onuitgepakte kisten en manden door te vvandelen zoodat zij die baar in de eerste dagen bezocbten hnuue boog betaalde entr6eprijs bitter beklaagden. De onderneming maakt tot nogtoe slecbte zakenwant men is in de eerste dagen in de noodzakelijkheid geweest vele vrij-kaarten af te geven oni het bezoek eenigzins levendig te bonden. Het laat zich venvacbten dat, evenals in der tijd te Londen en Parijs, hierin met den dag ver betering zal komen en ook VVeenens expositie binnen weinige weken de prachtig getooide dame zal worden aan welks voeten bijkans de gebeele wereld bare bulde zal komen hrengec maar naar 't geen thans wordt verzekerd moet de weg naar „die schone Franlein" niet minder dan de vroegere Londensehe of Parijsche over kliskende munt loopen. De kunrkoetsiers bebben bnnne gewone rijtarie- ven eenvoudig aan kant gezet en vragen tbans voor eeu wageii van 2 A 4 personen ongeveer i twintig gulden per dag. Voor eeu stoel, un en dan voor den vermoeiden bezoeker in bet ge- bouw der tentoonstelling noodig, betaalt men 10 cts. en wie zijn rijtuig wil laten voorkomen, moet daarvoor aan bet bureau 40 cts deponeren. Uit deze kleinigkeden valt genoegzaam op te merken dat de goedc Weeners de bezoekers banner expositie tevens als voorwerpen eener vruchtbare exploitatie beschouwen. De luisterrjjke bijeenkomst der keizers van Rusland en Duitschland maakt in onderscbeiden bladen cen punt van ernstige politieke beschou- vvingen nit. Men herinnert zich hoe reeds bij bet leven van keizer Nicolaas tnsschen de hoven der beide rijken ecne innige vriendscbap en zamenwerking bestond zoodat gezegd kan worden dat Alexander als van zijnen vader deze alliantie heeft overgenomen. Tijdens den Krim oorlog was.Prnissen de eenige Enropesche mogendheid die zich aan de bestrij - ding van Kusland onttrok en onscbatbaar was voor Pruissen de dienst door Alexander aan 'tzelve tijdens den jougsten oorlog bewezen toen 't Oostenrijk bedreigdezoodra 't eenig daadwerkelijk deel ten gunsle van Frankrijk aan dien oorlog nam. Ware dit laatste geschiedde oorlogskans bad misscbien eene gauscb andere wending genomen want met Oostenrijk zonde een deel der Znid Duitsche staten eene tegenovergestelde bonding, dan waartoe ze nn wegens de Pruis- sische overroagt gedwongen zijn geweest, bebben aangenomen. Men ziet daarom in deze bijeenkomst de be- vestiging van den Enropescben vrede, omdat Frankrijk bij dien stand van zaken niet ligt tot eenige revange voor zijne geleden nederlagen zal besluiten. 't Oeen tegenwoordig uit Spanje wordt vernomen luidt wat den inwendigen toestand des lands hetreftwat gnnstiger. Bij de op banden ver- kiezing, zegt. het Frnnsciic blad le Temps, komt uit dat het lot van Spanje op dit oogen- blik aan eerlijke. verstandige en goedgezinde mannen is toevertronwd. De regering verzuimt niets oni de verkiezing op eene allezins loyale en opregte wijze te doen plaats bebben. De kiezers zijn opgeroepen om bun burgerpligt nit te oefenen en alle antoriteiten zullen eene strikte ouzijdigheid in acht nernen terwijl strenge ver- volgingen bedreigd zijn tegen diegenen die dc vrijheid der vcrkiezingen mogten vvillen aanran- den. 'tis echter een andere vraag of de goede bedoeling der regering naar waarde geschat en bare bevelen zullen worden opgevolgd Men weet hoe hardnekkig dc partijen tegen elkander overstaan en de natie is verdeeld in partijen met bare onderafdeeli.igen van conservatievenvrijzin- nigenradicalen republikeinen en internationa- listen. Wat echter mag ophelderen niet de positie der buitenlandscbe schuldeisehers. Zooals men weet genoten de laatsteu boven de binneulandscbe bet voorregt dat de renten in alle voorname hoofdsteden van Europa konden worden betaald. Door de afschaffing der finan- ciele commissien iu 't buitenlandzal die uitbe- taling aan veel grooter bezwaren onderbevig zijn en vreest men zelfs dat dit eene eerste stap is voor de wanbetaling der coupons Junij e. k. verschijnende. De minister van oorlog iu Frankrijk heeft onlangs verboden gezuiverde zwavel naar Spanje uit te voeren omdat bij die beschouwde als oorlogs amunitie. Maar daar men ze in dat land bezigd tot het zwavelen der wijngaardenbeklaagden zich onderscheidene particulieren over dit verbod. Op herhaald verzoek van een aautal industrieelen te Marseilleheeft de minister de redenen die tegen zijn verbod aangevoerd werden gebillijkt en den uitvoer weder toegestaan. o Benoemd tot plaatsvcrvangend lid van den geneeskundigen raad in Zeeland Tb. F. Martin, heel- en vroedmeester te Huist. In de gebouden vergadering van den raad an state, op Bdezer, afdeeling voor de geschil- len van bestunr, is onder auderen bebandeld een beroep van den gemeenteraad van Overslag van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland. waarbjj de goedkeuring is ontboudeu aan de gemeentebegrooting van 1873. De minister van financien brengt ter kennis van de belanghebbenden dat in den loop van dit jaar vijftig koraiezen der vierde klasse der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen kunnen worden aaugesteld op eene bezoldiging van /420 'sjaars; en dat in de maand Julij aanstaande, op nader vast te stellen ilaats en tijd een onderzoek zal worden inge- steld omtrent de sollicitanten voor die betrekkins De miliciens verlofgangers der ligtingen van 1869 en 1870 van het regement grenadiers en jagers en van de overige regementen infanterie worden tegen den 9 Augustus a. s. tot 13 Sept. d. a. v. tot bet houden van najaarsoefeningen onder de wapenen geroepen. De miliciens der ligting van 1869- zoo van de infanterie, als van de artillerie en de ponton- niers, die voor 1 Augustus dezes jaars gehuwd zijn worden buiteu oproeping gelaten. Iu het uitgegeveu Provinciaal blad van Zeeland no. 56, vestigt de commissaris des konings in deze provincie, ter voldoening aan bet verlangeu van den minister van binnenland- sebe zaken de aandacbt van burgetneester en wethouders der gemeente op de aftreding met den derdeu maandag van September dezes jaars van de in de kiesdistrikteu Middelburg en Zierik- zee benoemde leden van de tweede kamer der staten-generaalde heeren mr. D. van Eck en J. J. van Kcrkwijk. Naar aanleiding van artikel 100 der kieswet moet op dingsdag 10 Junij a. s. een nieiuve keuze ter vervuiling van de plaatsen dier leden geschieden waartoe burgemeester en wethouders worden verzoebt de uoodige maatregelen te nemen. W estdorpe, 12 Mei. Heden voormid- dag werden de ingezetenen verontrust door de tijding, dat een vreemde dolle bond zich in deze gemeente ophield- welke reeds eenige honden had gebetende kneebt van den laudbouwer Dominicus van Waes alhier, schoot hem op het erf zijns meesters doodnadat hij eerst diens bond had gebeten welke mede werd afgemaakt. Voor zooveel bekend is, hebben geene persoon- lijke ongelukken plaats gehad. Wenschelijk is hetdat hondendie met het dolle dier in aan- raking zijn geweest, worden afgemaakt. Naar wij vernemen heeft de beer F. van Dixhoorn Lz.kweekeling aan de rijkskweek- school voor onderwijzers te Haarlemden 6 7 en 8 Mei jl. met het gnnstigste gevolg exaraen afgelegd als hulponderwijzer en voor de gym- nastiek. In IJzendjjke klaagt men er over dat de betrekkingen van telegrafist en brievengaarder opgedragen zijn aan een 19jarigen klerk bij de telegrafie nit Rotterdamdie tot besteller een jongen van 15 jaren heeft. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft jl. zaturdag uitspraak gedaan in de zaak van Jan Willemsoud 22 jaren slagtersknecht te Oostburg, en hem schuldig verklaard aan moed- willigen manslagin den avond van 26 Decem ber des vorigen jaars op J. J. Loke uit Aar- denburg gepleegd. Hij is tot vijf jaren tucbt- huisstraf veroordeeld. De veroordeelde heeft dadelijk beroep in cassatie aangeteekend van het tegen hem uitgesproken arrest. Door de „Vereeniging ter bevordering van Christelijke belangen voor het eiland Zuid- en Noordbeveland" is tot reizend predikant beroepen ds. A. van Schelven predikant bjj de Vlaamsch Evangelisehe gemeente te Gent, (Belgie) welke deze beroeping heeft aangenomen. Een Oud-Indisch burger eindigt een door hem aan 't N. v. d. D. ingezonden stuk met deze woorden Wanneer Atchin eenmaal gevallen zal zjjn (en welk Nederlander durft daaraan twijfelen dan plaatse het Indisch leger een gedenkteeken op de plaats zelve, waar KShler's bloed gestroomd heeft. En Nederland Nederland stichte een ander monument, niet van steen of metaal. Hier verrijze een Kohler- fonds, tot verzorging en opvoeding van kinderen der personen van het Nederlandsch Indisch leger, gevallen iu of door den strijd voor het Vaderland. Natuurlijk zullen daarvan in de eerste plaats de kinderen deeleu van den man wiens naam aan het hoofd van dit fbnds prijkt. Maar wij vertrouwendat de offers op dit altaar van natiouale erkentelijkheid vooral in deze dagen van opgewekte Vaderlandsliefde zoo talrijk zouden vloeijen dat ook vele anderen nu en later daarvan zouden genieten. Wij staan nog sleeht aan den aanvang van een bloedigen strijd. Menig offer zal nog gevraagd worden maar de Indische officier moet vnstig te veld kunen trekken en kalm zijn hartebloed zien stroomen met de gedachtewaarmede de brave Kohler de eeuwigheid is ingegaan „Het vaderland zal voor mijn kinderen zorgen.'' En nu stellen mannen van alle partijen man nen van invloed en van naam zich aan't hoofd van dit Kohlerfonds. Van de verschillende eorpsen zijn reeds een groot aautal onderofficieren, korporaals en soldaten onder toekenning der alsnu vastgestelde gratifica- tie van f 200 bij het koloniale leger overgeplaatst. Voor eenigen tijd werden er te Leiden in een lniis dat vernieuwd moest worden in den scboorsteeo twee beschilderde plankjes gevonden. De werklieden wilden ze reeds bij het brandhont deponeren maar de eigenaar gaf hnn een andere plaatsen zij werden onder meerop een verkooping van boeken aan een rommelkoopruan voor f 3 verkocht, en door dezen voor/110aan een Utrechtsch koopman weder van de hand gezet. De laatstgenoemde schijnt het slimst van alien geweest te zijn hij heeft de stukjes goed laten schoonmakenen toen het bleek dat zij door Frans Hals geschilderd warenvoor/' 2500 aan een knnstliefhebber verkocht. De afd. Zaandam van bet „anti-school* verbond" heeft- volgens de Zaanl. Ct.als candidaat voor de tweede kamer tegenover het aftredend lid Mirandolle gesteld den heer A. W, Brumruelkampte Kampen. Volgens het U. D. is uit de kas van den Londeuschen sigarenmakersbond aan desigaren- makers te Utrecht eene som van 3600 gezonden. Hier en daar zijn nog hooge melkvaten jo gebrnik. Een zorgvuldig onderzoek heeft uitgc- maaktdat afgeroomde melk in een boog vat nog 54 pCt. vetdeelen hield terwjjl die nit plattfi 2^duim hooge schotelsna het afrooroen slechts 17 pCt. vetdeelen hield. Aan de Maastrichtsehe politic is deaange- naame taak opgedragen om de recettes der draaimolens te controleeren. Eentiende van de ontvangst moet als plaatsgeld betaald worden daarom is nu bij elken caroussel eeu agent controleur geplaatst. - In een papierfabriek onder Eerbeek heeft in de afgeloopen week een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een ketelbestemd tot het koken van stroo enz.zou voor 't eerst beproefd worden Terwijl de fabrikant met vrouw, kinderen en eenige knechts er bij stond sprong de ketel en werd eerstgenoemde zoodanig getrolfen, dat hij terstond eon lijk wasterwijl een paar knechts meer of minder ernstig werden gewond. Ten blijke hoe men in Groniugen den koning de volgende week denkt te ontvangen moge strekken de mededeelingdat o. a. de heer Scholten wiens suikerfabriek in die stad door Z. M. zal bezocht wordende versiering van die iurichting heeft uitbesteed voor meer dan /1500. Tot de feestelijke versiering der straten werken algemeen de geheele wijken en buurten zameu. Zaturdag is Z. M. te Leeuwarden aangekomen. De Precuseur brengt huide aan de tweede kamer der Nederlandsche staten generaalomdat zij hare goedkeuring hechtte aan het wetsont- werp tot het maken van een droogdok te Vlis- singen. Wanneer dus vraagt het blad - zal de openbare magt in Belgie dit voorbeeld volgen Wanneer zal men de hand aan het werk slaan voor een direkten spoorweg van Autwerpen naar Duitschland Wanneer zal men een begin uiaken met de werken tot ver betering der havens van Antvverpen De gezondheidstoestand van den paus geeft weer redenen tot ongerustheid. Te Parijs heette 't zaturdag dat men ieder oogenblik berigt kou ontvangen van zijn overlijdeu in eene depeche aan den Londenschen Standard wordt gezegd dat de toestand wel zecr gevaarlijker is, maar het einde toch niet spoedig wordt verwacht. Te Londen is zaturdag een vogelkooper die aan een vink de oogen had nitgebrand, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen. Terwijl op het vasteland door de strenge vorst bijna overal zeer veel schade is aangerigt hebben in Engelaudvolgens de Gardeners Chronicle de vruchtboomen bijna niets geleden. De oogst belooft buitengewoon rijk te wezen. In de nabijheid van het spoorstation te PesthIs laatstleden dingsdag een trein uit het spoor geraaktmet bet gevolg dat niet slechts de locomotief en zeven wagens verbijzeld, maar wat erger is 26 personen gedood en 25 gekwetst werden. Ook zijn er bij dit ongeval 50 scbapen en eenig ander opgeladen vee omgekomen. --De majoor von Gillman, vroeger in Badenschen dienstis op 70jarigen leeftijd te Freiburg met een meisjc van 19 jaren gehuwd. Per drie mtanden binnen Neuzen1, frauco door het geheele RijV 1,10 u it n it gebeel Belgie1,40 Enkele nommers0,05 Men abonncert zich bij alle BoekhandelaarsPostdirecteuren en Bricvenbushouders. BIJ Tan 1 tot 4 regels0 40 Yoor elke regel meero'jo Advertentien gelieve men aau de Uitgerer* in te zeaden uitarlijk Dingsdag en Vrijdag namiddags DEIE ure. o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1