ALGEMEE No. 831. Zaturdag 10 Mei 1873. ■mi in Hi 13de Jaarg. liinnenlandsche berigten. Colitielr Overzisft. In Frankrijk houdt men zich nog altijd bezig met de nederlaag die een minister des lands bij de verkiezing geleden heeft tegenover een gewezen onderwijzerdie bet door ziju forluin tot een eenvoudig burgermeesterschap gebragt heeft en deze uitslag is voor velen voldoende het gepre- zen algemeen verkiezingsstelsel te veroordeelen. Sommigen gaan zoover uit dit gebeurde de overlevering des lands in de handen der radicalen, communi8ten en petroleers te voorspellen. Men wenscht daarora de republiek metal hare bepalingen van volksregering hoe eer hoe liever vernietigd te zien. Dat even als bij veel in Frankrijk bier schro- melijk overdreven wordtblijkt genoegzaam uit de bezadigde houding door den persoon in kwestie na zijne benoeming aangenomen. Bovendien blijkt bet dat de Barodet geen zoo geheel onverdieustelijk persoon is. Hij is 50 jaren oud zoon van een arm dorpsonderwijzer in Saone-et-Loire en op 21jarigen leeftijd zelf onder wijzer op een klein plaatsje. Met hart en ziel de replikeinscke begiuselen toegedaan was hij steeds ijverig werkzaam die beginselen bij zijn leeriingen en in openbare voordragten voort te pi an ten. Door de wet waarbij de uitoefening van het arnbt van onderwijzer aan de beschikking van de nniversiteit de prefectuur en de geestelijkheid werd overgelaten verloor hij zijne betrekking en rigtte daarna zelf eene bijzondere school op. Bij gelegenheid van den coup d'6tat was hij de behulpzame vriend van menig vlugteling die door de Napoliontische spiounen achtervolgd, de grenzen zijns vaderlandsch zocht over te komen. In lateren leeftijd was hij beurtelings koopman of fabrikanttot hjj bij de jougste omwenteling van 4 September op het staatkundig tooneel meer op den voorgrond tradt en te Lyon veel geestkracht aan den dag legde tot beteugeling der toen zeer opgewonden menigte. 'tSchijnt dat zijne betrekkingen van handelsman en fabri kant en zijn goeden naam onder 't volk hem hierin zeer te stade kwamen. Niet laug daarna lid van den gemeenteraad van Lyon, werd hij door deze tot afgevaardigde benoemd, om bij den president de belangen van Parijs voor te staan op wien hij dan ook zulk een gunstigen indruk maakte, dat hij in April 1872, na den dood des toenmaligen burgemeesters tot dien plaatsvervanger werd benoemd. De benoeming van zulk een man tot 's lands afgevaardigde is waarlijk nog zulk een groote politieke ketterij niet, al moest ook een minister des lands er het onderspit voor delven. De afscbaffing der rempla§ering en de instelling der algemeeno dienstpligtigheid in Belgie door de krachtige nitspraak der volkstcm reeds een- maal onderdiuktvindt bij eene vernieuwde poging daarvoor weer heftigen tegenstand. De minister van oorlog gednrende den Duitschen oorlog verklaarde in zijne rede tegen dit wets- ontwerp dat graaf v. Moltke de beste getuigenis van het Belgische leger in die dagen had afge- legd en hij de invoering der algemeene dienst pligtigheid voor het Belgische leger eer na dan voordeelig achtte. Opmcrkelijk is het dat eene zaak zoo diep in het algemeen volksbelang iugrijpende, tot nog toe bij ons te lande mnar geringe aandacht trekt. Het officieele blad te Madrid bevat een dag- order van den nienwen minister van oorlog generaa! Nouvillas. Hij zegt daarin dat de repu bliek nooit bij verrassing over het lot van't leger zal beslissen, en dat hij aan de constitueerer.de cortes hervormingen zal voorstellen. De natie heeft de republiek geproclameerd, de Cortes zal baar organiseren en de soldaten zullen haar gehoorzamen. Aan den burgeroorlog zal met spoed een einde gemaakt worden. De federalistische republikeinen te Madrid zijn opgeroepen tot een meeting, waar men zou aandringen op bet onmiddelijk proclameren der republiek. Men begint in Spanje ook eenige belangstelling te toonen in de op handen zijnde verkiezingen. Sommigen zeggen dat de monarchale party zich onthouden zal van de stemming, dat de infer- nationalisten de candidatuur van eenige werk- lieden zullen onderstennenen dat de republi keinen zich voorloopig overtuigd houden van de overw inning. Onder de mcest mogelijke orde is het feest van den 2n Mei overal in Spanje gevierd. Het is een herinnering aan den opstand der Span- jaardenin 1808, tegen de vreemde over- heersching van Napoleon. De paus vierde den 6 dezer zijn 82e verjaardag. Z. M. de koning heeft den off. van gez. le kl. dr. P. J. van der Grijpden ruilitairen ondcrintendant 2e kl, W. F. Meylon de kapiteins C. WT. van Jeetzevan het reg. gren. en jagers A. M. Matzelvan het le reg. vesting- artillerie en F. H. Ampt> van de genie, in commissie gesteld om voor een wetenscbappelijk militair doel de tentoonstelliug te Weenen en eenige militaire inrigtingen aldaar in ooger.schouw te gaan nemeu. De minister van oorlog heeft met de com missie van beheer en toezicht van den stoom bootdienst op de Wester-Schelde een nieuwe ovcreenkomst aangegaan voor het vervoeren van millitairen met de gewone bagage van officieren en minderen. De milliciens van de ligting van 1872, voor zooverre zij nog in dienst staan zullen den 12 July met onbepaald verlof naar huis worden gezonden. Neuzen, 9 Mei. De gewezen brievenbode Oudorp. van lJzen- djjke op Philippine oud 43 jaar, is alhier in den morgen van woensdag 11. gevankelijk naar het huis van arrest te Goes overgebragtnaar wjj vernemen wegens misbruik van vertrouwen. Aan den hoornblazer R. Geubal, in garnizoen alhieris de gouden medaille met f 50 voor 36jarigen trouwens milltairen dienst uitgereikt. De kapitein Dorre hield daarbij een toespraak, waarin hij opwekte tot deelneming aan de expe- ditie naar Atchin. In verband met de noodig geachte verbete- ring der verlichting in het vaarwater op de Wester- Schelde hoofdzakelijk tusschen Neuzen en Hans- weert- worden thans vanwege het Belgische gouvernement in dat vaarwater peilingen en aan de oevers opnemingen gedaan ter plaatsing van oeverlichteno. a. in de Nieuwen-Neuzen- en Eendrachtpolders. Het na voor het Hellegat gestationeerde lichtschip zou alsdan naar een ander puntnaar men meent bjj het vaarwater Everingenaan den Zuid-Bevelandschen wal, verplaatst worden. Axel, 9 Mei. Verleden woensdag had alhier de stemming plaats voor een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van den overledenen landbomver M van Dixhoorn. Van de 184 kiezers waren er 132 opgekomen. Hiervan waren uitgebragt op den beer R. van der Ree 52 J. D; Noske 36 L. van Vessem 25 j, J- Cappon 13 stemmen, terwijl de andere verdeeld waren en 1 van on- waarde. Daar niemand de meerderheid verkre- gen heeft, zal er eene herstemming plaats hebben tusschen de twee eerstgenoemden. Zaamslag 7 Mei. Als eene zeldzaam- heid kan van hier gemeld wordeu dat bij den landbouwer P. Zeegers in den grooten Huijssens polder, een paard betwelk 13 maanden en 11 dagen droeg, heeft geworpen 2 venlens waarvan een volwassen en een welke naar gissing 4 maanden dood was, Tot tweede waterbouwkundigen aan het calamiteus waterschap Margaretha c. a.is benoemd de hcer Meeuwsen te Zaamslag. Hnlst, 8 Mei. In de op maandag 5 dezer gehoudene vergadering van de afdeeling Hulst der Maatschappij van Landbouwis tot voor zitter gekozen (ie heer A. G. V. Hombach alhier, met 55 van de 66 uitgebragte stemmen. Deze verkiezing was noodzakelijk geworden door het overlijden van den heer E. Vogelvanger. De nu benoerndeonder-voorzitter der afdeeling tot dusver zijnde, zal er binnen kort ook in deze vacatnre moeten voorzien worden. Sas van Client, 9 Mei. - Als eene bij- zonderheid kan worden gemeld dat in den tuin van den heer L. Lammens alhier - reeds nieuwe aardappelen zijn gerooid van den kouden grond. De arrondissements regtbauk te Goes heeft op den 28 April de uavolgende vonnissen uitge- sproken als tegen 1. J. J., 37 jaar, zoon van Willemarbeider, geboren en wonende te Axelschuldig verklaard aan diefstal in dienstbaarheid door een loonbe- diende ten nadeele zijns meestersgepleegd onder verzaektende omstandigbeden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en in de kosten van dit regtsgeding desnoods te verhalen bij lijfsdwang. 2. P. v. E., bijgenaamd Wielwerkman te Kappelebrug, gemeente St. Jan Steen defaillant, schuldig verklaard aan het loopen langs den spoorweg zonder dat hem zulks uit den aard zijner betrekking vrijstond en buiten toestemming van de bestuurders der dienst of van hem wien dit door de bestuurders is opgedragen. Voroordeeld bij verstek tot eene geldboete van tien gulden subsidiair in eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van dit regts geding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Uit 's Hertogenbosch schijft men: Naar men ons mededeelt is de aanvoerder der Atchineezen een Nederlander, en nog wel een Bosschenaargenaamd de W. Deze persoon is zegt men nit Nederland als onderofficier naar Oost-Indie vertrokken aldaar officier geworden en daarna in Franschen dienst overgegaan ver- volgens moet hij van daar onder de Atchineezen aangeland zijndus iemand die nog al van verandering houdt en waarlijk op den naam van „Nederlander" geen aanspraak kan maken. Het plan beestaat om de houten telegraaf- palen tusschen Roosendaal en Breda weg te nemen en door ijzeren te vervangen, evenals in sommige gedeelten van Beijeren en van Zwitser- land reeds gevonden worden. Ofschoon die jjzeren palenwelke op zware gemetselde funderingen moeten rusten een zeer groote uit gave vorderenmeent men nogthans hierdoor een groote besparing van kosten te zullen ver- krijgen door het gedurig vervangen van de verrotte houten palen uit te winnen. Wanneer de proef die geuomen zal worden goed uitvalt zouden overal in ons land de houten telegraaf- palen voor ijzeren plaats maken. Volgens het Dagblad heeft de president der Frausche republiek eene depeche gerigt aan den Franschen gezant bij ons hof, strekkende om aan de Nederlandsche regeringten aanzien van den oorlog met Atcbin te verklarendat 't zij er in Frankrijk een gezant van Atcbin kome of niet, die mogendheid zich steeds jegens Nederland een bevriende natie zal betoonen. Verder drnkt de beer Thiers in dien brief per soonlijk zijn beste wenschen uit voor het welsla- gen der aanstaande tweede expeditie. Boven het reeds vastgestelde contingent voor het leger in Oost-Indie zullen dit jaar nog naar Java wederom worden uitgezonden 1700 man infant,erie200 man van het wapen der artillerie en 100 mineurs en sappeurs waaronder 5 pCt. onder officieren en 6 pCt. korporaals. Niet alleen onderofficieren korporaals en verdere militairen van het leger hier te lande maar alle zich aanbiedende personen kunnen zich voor 2 jarer, voor den militairen dienst in Iudie verbinden (handgeld f 200), voor zoover leeftijd gedrag en geschiktheid aan de voorschrif- ten voldoet. Te Rotterdam werden in de afgeloopen week de Zeeuwsche Jammen aan het schip verkocht tegen f\.10 per H. L.thans ligt te Gorinchem een schip in lossing dat de puike Zeeuwsche Jammen levert k f 1.60 de H. L. Z. K. H. prins Hendrik heeft een bezoek gebracht aan den koninklijken grafkelder in de nieuwe kerk te Delft, waar Z. K. H. een frisch kleed van groen en bloemen spreide over het graf van zijn betrenrdc gemalin. Een hofdame gtond Z. K. H. in deze roerende plegtigbeid bij hij kecrae vervolgens weder naar zijn paleis terug, De heer J. Kuyper, gewezen predikant te Maasland, is ontslagen als leeraar en lidinaat der christelijk gereformeerde kerk, wegens trou welooze verlating vaD dienst. Naar men verneemt, is dc instruktie in zake de Jong c. s. bijna afgeloopen. Men wil weten dat de verdacbten alle schuid aan den dubbelen raoord blijven ontkennen niettegen- staande de raeest stellige verklaring van getuigen, die hen op den noodlottigen avond in of uit de bekende wouing hebben zien gaan of hen in den oratrek hebben ontmoet. Die ontkentenis van alle omstandigbeden gaat echfer zoover dat de pertinente verklaring van een der getuigen, dat de Jong een dolkmes bij zich droeg en daarmede bij getuige een touw heeft doorgesnedeu, door de Jong almede geheel verdicht wordt verklaard. Voorwerpendie zich in het bezit der vennoorden zouden hebben bevonden moeten niet ontdekt zijn. De belasting op sterke dranken in ons land heeft in 1872 bedragen zestien millioeu honderd negen en negentig duizend drie honderd twaalf gulden. Een blijk van welvaartimmers de werkende stand betaalt grootendeels deze sommen Zaturdag II. des morgens ten 10 ure raakte de Belgische pleit, genaamd Jeune Lion schipper de Koninck van Antwerpenbestemd naar Delfshavenmet eene lading guanoop eene der gevaarlijkste plaatsen in het naauw van Bath vast Hoewel men aanvankelijk voor het behoud van schip en lading vreesdemogt het toch ge- lukken en door hulp van passerende schippers en door gedeeltelijke lossing, beide te bewaren. Het schip kwam namiddag vier uren vlotis niet beschadigd en zal, na protest zijn reis voort- zetten. De togt des koniugs door Dreutbe is een ware feesttogt. Weldra zal ook Friesland Willem III in zijn midden ontvangen. Groote toebereidselen worden, iuzonderheid te Leeuwarden en Harlingen ge maakt, ora het lang gewenschte verblijf des konings regt luisterrijk te doen zjjnwaarvan men mededeelt dat te Leeuwarden alleen de illuminatie veertig duizend gulden zal moeten kosten. Te Dragten werden dezer dagen voor een jongman den eenen dag de trouwkaartjes en den anderen dag de rouwbrieven gereed gemaakt. Eene gevaarlijke koorts maakte binnen weinige uren een einde aan zijn leven. Twee dagen later overleed een oudere broeder aan dezelfde ziekteterwijl de vader raede door die koorts is aangetast. Dingsdagnacht zijn te Znidveen bij Steen- wijk twee huizen geheel afgebrand. Ter naauwer- nood hebben de bewoners hun leven kunnen redden. Van de inboedcis is niets gespaard gebleven. Geen enkele brandspuit is ter hulpe toegesneld. Bij 's Heercnberg is een nest gevonden met maar even negen jonge vossen. Den vol- genden dag werd de vangst nog vermeerderd met de vrucktbare moedcr. Door den wachtmeester der marecbaussees is te Sittard gevangen binnengebragt eene vrouw van Broek-Sittard die den naam bad van een specialiteit te zijn in het bovennatuurljjk en wonderbaar genezen van lieden welke behekst of betooverd waren. Deze gevangeneming, die zonder buitengewone teekenen plaats had en waarbij het toeging als bij gewone stervelingen, geschieddeomdat deze vrouw niet te vreden met het geld harer paticnten zich ook nog het beddegoedwaar juist de betoovering in zat had toegeeigend. Reeds vroeger heeft die vrouw voor soortgelijke feiten vier maanden gevange nisstraf ondergaan. Reisverhalen van vroeger omtrent Atchin maken melding van minder aangename manieren der Atchinezen. Zij worden beschrevcn als het wreedste en wildste volk van den geheelen Maleischen archipel. Hunne gevangenen tever- branden te verminken of door olifanten te laten vertrappen behoorde tot de uitspanningen. Met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1