ALGEMEEN No. 829. Zaturdag 3 Mei 1873. 13de Jaarg. iliruienlaiKlsclie bernlen. Buitenlandsclie beri^ten. Mandelsberigten. o folitielt Overzig t Het heeft bij de aftreding van koning Amadeus verwondering gebaarddat de repnbliek zoo zonder slag en stoot, zoo zonder het rninste ver- zetin het zoo bewegeiijke en verdeelde Spauje werd uitgeroepen. Men wist tocb dat onder de conservatieven die even als de ultra republikeineu allcen met het onderscheid dat de eersten rneer gcheim te werk gingen den troon van Ainadeus op alle mogelijke wijze bestookt hadden een groot nan- tal aanhangers waren eener nieuwe dynastie eener geheel tegenovergestelde rigting, als die naar welke onder de regering van Amadeus werd gestreefd. En dat inderdaad die partij nog geensins was uitgestorven dat er velen zijn die den republi- keinschen mantel slechts uit nooddwang hebben omgehangendat hebben de jongste verloopen weken en inzonderheid de gebeurtenissen dcr laatste dagen geleerd. Een stoute poging is gedaan ora te verhinderen dat de thans sleebts opgeworpen regering voor een wettig gekozene plaats maakte. men heeft getracht Spanjes voorloopigen regeringsvorrn te bestendigenten einde des te beter de tweede vepubliek het lot der eerste te kunnen doen ondergaan. Die poging eerstens door anderen door is zoo 't schijnt totaal mislukt de houding der ministers, ten die des volks dat volstrekt geen gemeenschap schijnt te hebben willen maken meteenige omgekochte bataillons nationale garde zeer denkelijk bestemd de regering niteen te jagen. Integendeel zijn de aanstokers dezer revolutie van hunne plaatsen verdreven en kau men nu spoedig de verkiezing eener wettige volksverte- genwoordiging te gemoet zien. Ook op het oorlogsterrein schijnen de zaken beter te gaan en die der Carlisten bijkans ver loren. Men meldt althans de terngiiomst van een der voornaamste Carlistische bevelhebbers met zijne staf op Franschen bodem. De generaal Velarde schijnt naar een vast stelsel de opstandelingen te vervolgen en tevens zoo gelukkig te zijn de verloren krijgstucht bij bet leger gaandeweg weer teherwinnen. De toestand wordt dns betermaar daar is een andere vijand waartegeu het scherpste poli- tieke brein noch het getrouwste en moedigste zwaard iets vermag. Het is de allerlastigste en nimmer zwijgende vijand des geldgebreks die de avond doet neder- dalen zonder dat men kan aanwijzen waarmede den volgenden dag zal worden huisgehouden. Het is deze vijand die misschien meer dan eenig ander aan Spanjes toekomst knaagt. De verschenen wissels door de regering afgegeven, worden nu reeds voor een derde met geleend geld betaald en wat zal 't einde zijn als deze onbestemde toestand nog eenigen tijd aanhoudt, als bij dit groote gebrek niet de magt optreedt, die de bevolking dwingt hare offers op het altaar des vaderlands te brengen. En om deze magt te erlangen daarvoor zal in Spanje nog veel water door zijne rivieren stroomen. nog vele stormen over zijne bergkruinen moeten waaijen. Als men uit de jongste verkiezing den geest der Fransche bevoiking moet opmaken is het dnidelijk dat de groote meerderhcid volbloed republikeinsch is. Niet dat bet lid der regering de Resumaatzich in de verte anti republikein maar zelfs in tegenovergesteldeu zin heeft leeren kennenschijnt men toch in dit opzicht meer vertrouwen te hebben gesteld in zijn fegenstander Barodetdie 45 duizend stemmen meer bekwam. De Steele, die Barodet stennde, zegt dat de denkwijze van Parijs zich glansrijk heeft geopen- baard. Het blad hoopt dat de provincien deze uitspraak zullen bevestigen en dat de heer Thiers aan de stem des vredes het oor zal leenen. In de departementen hehben over't algemeen de republikeinsche candidaten de zegepraal be- haald. In dat der monden van de Rh5ne is een radikaal gekozen en te Mordihan een clcricaal, voor wien de geestelijkheid zich zeer geweerd heeft. Te Bordeaux waren even als te Parijs, door drie partijen repnblikeinenconservatieven en heftig-radikalen eigen candidaten gesteld. De eerste partij heeft daar de overwinning behaald. De St. Ct. behelst een oproepiug van den minister van finantientot het verkrijgen van leerlingtelegrafisten bij de rijks telegraaf, en deelt de desbetreffende voonvaarden mede. De tweede kamer heeft de discussie over Atcbin voortgezet. De minister van kolonien heeft de voile verantwoordelijkheid over de oor- logsverklaring op zich genomenonvoorwaarde- lijk. Daarna heeft de minister zeer breedvoerig de noodzakelijkheid van dien maatregel verdedigd, na al den boon en vernedering van Atchin onder- vonden. De regering wilde niets liever dan eene vreedzame oplossing, maar na de veranderlijke bandelwijze moesten wij opheldering en anders genoegdoening erlangen. Ook de minister is met smart vervuld over het aanvaukeljjk 6chec, maar toch niet ont- moedigd hij herinnert aan PalembangBali Bonienz. De expeditie was goed ingerigt, doch over de uitvoering kan nu nog niet geoordeeld worden. Hjj is het eens met den heer De Rooi, dat het lot van het ministcrie hier eene onderge schikte zaak is, en wanneer die spreker meent dat de regering te kort geschotcn isdat hij dan een votnm der kamer uitlokke. Hij roept hem daartoe opin naam van het land en van het kabinet. Blijkens bet verslag der commissie van rapporteurs over het wetsontwerp totaanlegvan een droogdok te Vlissingen betrof het hoofdpunt de vraag, of dat werk al dan niet voor rijks- rekening zou worden ondernomen. DegevoeleDS daarover waren zeer verdeeld. Van de eene zijde had men groot bezwaarmaar door vele leden werd aangetoond dat het hier geen locaal maar groot algemeen belang gold nadat 25 millioen besteed was om de beste haven van ons land met het spoorwegnet in verbinding te brengen en haar voor de scheep- en stoompak- ketvaart bruikbaar te maken. Uit het door de commissie van rapporteurs met den minister van binnenlandsche zaken gehouden overleg, blijkt verder, dat hij niet is voor een sleephellingstelsel Labaten dat de regering niet bekend is met een plan, om het brievecvervoer van Harwich naar Berlijn over Vlissingen te richten. iNeuzen, 2 Mei. Woensdag II. heeft alhier de vroeger door ons aaugekondigde garnizoensverwisseling plaats ge had, door het vertrekken van hier naar Vlissingen, van de le en 2e kompagnie van het le bataillon 3e regiment infanterieonder bevel van de kapiteins Michaelis en Sorelter vervanging zijn dien zelfden dag aangekomen, de 3e en 4e kompagnie van bovengemeld bataillou en regi ment, onder bevel van de kapiteins van den Bosch en Dote. Op de lijst van voordragt voor tweeden waterbouwkundig ambtenaar bij bet calamiteus waterschap Margaretha c. a. is geplaatst den heer C. van Asperenthans dijksopzigter te Philippine. Naar men uit zekere bronnen verueemt heeft de werving voor het leger in Oost Indie zulke gnnstige resultaten dat men vertronwt een voldoende versterking van het 0. Ind. leger hier te lande te kunnen vindenzoodat men niet tot het buitenland zijn toevlugt zou behoeven te nemen. Van officieren is het aanbod zelfs zoo groot, dat niet alien, diewenschen, zullen kun nen overgeplaatst worden. Bij de marine is het echter, wat de mariniers en matrozen betreft minder gunstig gesteld daar niettegenstaande het verhoogde handgeldnagenoeg niemand zich aan meldt. Vrijdag a. s. zal voor het provinciaal geregtshof in Zeeland teregt staan Jen Willems, oud 22 jaren slagersknechtwonende te Oost- burg, thans geditineerd te Middelburg; ter zake van moedwillige manslag. In deze zaak zijn 32 getuigenwaaronder 5 tevens als des- kundigen door den procureur generaal opgeroe- penterwijl de advocaat mr. A. J. van Eekelen als raadsman aan den beschuldigde is toegevoegd. Men meldt uit Rozendaal van 28 April In de vorige week heeft onder deze gemeente het volger.de ergerlijke voorval plaats gehad. De kapellaan Lambregts bragt bij een zieken arbeider Bierstekerseen bezoek. De huisge- nooten hidden het er voor dat de zieke betooverd was en verlangden met aandrang dat de gees- telijke hem zou onttooveren. Daar deze daaraan geen gevolg wilde gevenwerden deuren en vensters geslotenwaarna de kapelaan bij de keel gegrepen met een mes bedreigd en aau zijner handen verwond werd. Hierop wilde de geestelijke door een venster or.tsnappen hetgeen men hem belettesteeds door de woedende huis- genoten achtervolgd en mishandeld, vlngtte hij in de schunr, en ontkwain eindelijk door eene deur, deerlijk gehavend, met gescheurde kleede- renen met achterlating van hoofddeksel en ge- bedenboek. Bij een der baren binnengegaanverkeerde de geestelijke in zulk een toestand, dat hij zich terstond te bed moest begeven. Later per rijtuig huiswaarts gebrag, moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De heer S. de Vries, hofmedailleur en gravenr van den koning, te 's Gravenhage heeft eene gelegenheids medaille ontworpen en uitgevoerd ter herinnering aan 's kocings komst in de drie noordelijke provincien en ook eene bij de plegtige onthulling van Heiligerlee's monument. Naar men verneemt, heeft de koofdeommis- sie voor de oprigting van het standbeeld te Brielle, dingsdag 11.eene vergadering gehouden waarin voorloopig besloten is, de Nimf in de eerste dagen der maand September teonthullen. De gevaugene, Jansendie te Hoorn ont- snapte, is bij Buiksloot gevat en weer terug- gebragt. Als een bewijshoe belangrijk de handel in vee op de Utrechtsche veemarkt is en hoeveel de buitenlander daarop aankoopt kan dienen dat van de 600 stuks veep. m. 400 voor het buitenland aangekocht waren. In den nacbt van vrijdag op zaturdag omstreeks 12 uur brak te Charlois een fellen brand uit in een uitgestrekt pandmet riet gedekt en bewoond door 14 huisgezinnen. Binnen korten tijd lag het geheele gebouw in puin. Sommige bewoners hadden naauwelijks den tijd zich te bergen. Een man is door de vlaramen gewond toen hij pogingen aanwendde om een zijner kinderen te redden dat hij meende nog in de brandende woning te zijn. Het knaapje was echter reeds in veiligheid gebragt. Van de 14 inboedels wareu slechts 3 verzekerd. Zaturdag is de thans voltooide Maasbrng bij Gennep voor het eerst bereden door een trein bestaands uit drie loeomotieven. Onder de belangrijkste uitgaven van den laatsten tijd rangschikken wij zonder aarzelen de Bijbel-uitgave met platen door Dotevan den heer D. A. Thiemc, te Arnhem. Tegen een uitgave van ticn cents per week komt men in bet hezit van een prachtigen Bijbcl met tckst der statenvertaling en versierd met platen van den beroemdsten teekenaar van onzen tijd, welke platen boven de vroegere Bijbeluitgaven voor hebben dat uit de voorstelling alles is wegge- Iaten wat minder met den protestantschen geest strookte. Wij vereenigen ons dus volkomen met het oordeel reeds elders uitgebragt, dat deze uitgave in elk opzigt aanbevelenswaardig is. Dezer dagen werd aan de vischmark te Deventer een elft verkocht waarin de kooper bij het openeu een gouden ring vond. Een 5jarig meisje te Maastricht, alleen op eene kamer acbtergelaten, speelde met lucifers, en isdoor het in brand raken van hare klee- deren levend verbrand. Vrijdag morgen8 uur, werd door den machinist en stoker, voerende den goederen- trein van Aken naar Maastricht, nabij het dorp Simpelveld een voorwerp op de rails ontdekt. Daar zij het reeds op geruimen afstand konden zienliet men de trein tijdig stilstaanen bleck hethet lijk van een man te zijnwaarvan het aangezigt door ecu aantal sneden onkenbaar was. Het is wel niet anders denkbaar, dan dat dit lijk op de rails is gelegdom zooaoende eene misdaad te bedekken. o Deze week hebben op twee verschillende plaatsenVerviers en Genthevige branden gewoeddie veel overeenkomst met elkander hadden. Te Verviers ontstond de brand in de gemeeuteschool en deelde zich mede aan de Jezul'tenkerkwelke beide gebouwen nagenoeg geheel vernield werden. Vier personen die aan de blnssching deelnamenzijn meer of minder ernstig gekwetst. De brand te Gent ontstond in het catholiek instiluut van St. Amandus. Eene kapel en twee huizen waaraan de vlammeu zich mededeelden waren niet te redden. De oorzaak van dezen brand is onbekend hij ontstond in den schoor- steeu. Zaturdag hebben de Belgische koning en koningin de tentoonstelling bezochtwelke ge- organiseerd is door de Nederlandsche Maatschappij van Weldadigheid te Brussel. Zjj werden ont- vangen door ouzen gezant den heer van Lans- berghe, tevens voorzitter der regelingscommissie, door den heer Maurits van Leesecretaris, den heer van Vollenhoven, president der Maatschappij en anderen. Herhaaidelijk betuigden HH. MM. hunne bewondering voor de schoone werken daar tentoongesteld De graaf en gravin van Vlaan- deren hebben haar eveneens bezocht en voor 200 loten ten behoeve van de tombola inge- teekend. Verreweg het meerendeel der Belgische werkliedeudie naar Duitschland vertrokken waren om werk te zoeken bij de steenbakkerijen komcn zeer teleurgesteld terug. Verleid door schoone beloften zien zij zich slagtoflers gemaakt huuner onvoorzigtigheid. Een vijftlgjarig persoonte Belgrade-An- denne die lam en stom wasis alleen zittende in brand geraakt en langzaam, lid voor lid verkoold hij kon zich niet bewegen noch om hulp roepen toen na een paar uren de dienstbode toevallig in de kamer kwamvond zij haar meester half verbrand doch nog levend; hij gaf echter spoedig den geest. De „kanonnenkoning" Krupp heeft reeds 4 monsierstukken naarde Weener tentoonstelling gezonden. Een der kanonnen voor de kust battery is 21 voet lang en weegt 36 000 kilo's het doorboort platen van 18 duim dikte. De proefneming is reeds met 300 schoten gedaan en volkomen geslaagd. De kogel weegt 300 kilo; het kaliber heeft 12 duim diameter. -- De Chinezen gebruiken tot het waterdigt maken van hun kisten met koopmanswaren een vernisdat zij op de rolgende wijze bereiden men mengt met zorg 4 deelen versch bloed4 deelen fijn gestampte gebluschte kalk en een weinig aluin. Twee a drie lagen vanditeenig- sints kleverig mengsel zijn voldoende om de kisten zoo waterdigt te maken dat de kostbare zinken bekleedsels geheel overbodig zijn. JRrljzen tier Effecten. Amsterdam, 1 Mei. «dlio5 I 82 I N G| Nedkbland. aCertific. Werkelijke achuld i, -- adito dito dito 3* aJito dito dito 4 gj5 a /tandeel rlandelmaatschappij. 4' 137' '''to exploitatie Ned. staataspoorw. 117* Belgie. aCertificaten bij Kotachild. 2' Fbankbijk. alnaehrijvingen s* Rusland. aObligatien 17<Jf?/ J 8165 gg3 aCertific. adm. Hamburg .5 75? adito Hope ft Co. 1855, Ge aerie. 5 8fis adito f 1O00 186 45 "97? adito f 1000 18GG5 "97s aLolen 1856 aOblig. Hope Co. Leening I860 4" 90s aCertific. dito4* 74? alnscript. Steiglitz Co. 2e a 4e L. 4 aObligatien 1867-1869 4 76' aCertificaten433 aAandeel apoorweg Gr. Maatsch. 5 225'

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1