ALGEMEEN No. 826. Woensdag 23 April 1873. 13de Jaarg. STRHIING IIEII SCIIEEPVAAItT IJirmenlandsdse berigten. Kanaal door Zuid-Beveland. De Commissaris des Konings in de PROVINCIE ZEELAND maakt bekend dattengevolge van het ligteu en vveder inhangen van eene buitenvloeddeur der groote scbutslnis van het kanaal door Zuid- beveland te Hansweertde scbeepvaart door die sluis oponthoud z*l ondervinden van Vryilag den a Mfi eerstkoinende, dt>s moi— g-pus 4 lire, (<>t E)ing*i(lag dpn <6n daaraaniolgendedps avonds (en 8 (i re. De schepen die eene mindere breedle dan 8.40 Meters bebbec kunnen. gednrende dien tijdgeregeld door de kleine sluis te Hans weert gesckut worden. Middelbokg, den 21 April 1873. De Commissaris des Konings voornoemd R. VV. VAN LIJNDEN. JPolitielr Overzi«gt. Als men afgaat op de beweging die tbans voor de keuze van een enkel lid der nationale vergadering in Frankrjjk gemaakt wordtkan men er zich ongetwijfeld op voorbereiden dat er al wat tumult te wacbten is. wanneer eens dat wetgevend ligchaam zijn mandaatwaartoe het zonder staatsgreep toch eenraaal moet komen zal hebben nedergelegd. Tal van vergaderingen worden gehouden waarin niet zelden de onbekookste thcorien wartaal en onzin verkondigd worden en soms de rcdenaars gevaar loopen met de vuisten banner toekoorders kennis tc maken. Een medewerker van de Temps bragt een bezoek aan de club van 't Casino Cadet. Ik zal niet beproeven schrijft deze correspon dentde gesproken wartaal te ontleden. Pu blicisten van allerlei allooi wisselen elkander in zoodanige vergaderingen af Een staaltje van een dezer oratenrs, een zekeren algemeen be- kenden Gaguekan dienen ter beoordeeling van het vernuft dat de oude vvereldstad alzoo in zich bevat „Ik weet welzeide hij„dat de grijze haren niet altijd dienst doen als bliksemafleider maar gij zult mij aanbooren want ik vraag de eenheid. Wij zijn bezweken door overmaat van liefde. Proclameren wij de republiek keizer- rijk koning schap. Het gednld der vergadering raakt door zulk een onzin nitgeput." De spreker wordt in de rede gevallen door het invallen der nationale liederen met een oorverdoovend voet- getrappel en handgeklap. Een ander, de burger Burette, weet op regt amusante wijze zijn gehoor bezig te houden. „Sedert vier dagen", zegt hij„kom ik hier Welnu, mijne weloverdachte overtuiging is, dat gij eer. troep snaterende ganzen zijt." Er volgt een langdurig gelach. Sommige steramen pro- testeren tegen dien hun gegeven titelmen verzoekt den redenaar zich te matigen. Deze echter houdt vol en zegt„Ik trek mijne woorden niet in ik begrjjp nicts van alles wat ge in vier dagen bepraat hebt en ik ga weg Bon Soir." Een paar staaltjes dat de opgewonden Parij- zeuaars hunner oude politieke zonden onder de tegen woordige republiek nog niet hebben afge- leerd. Bij voortduring Iuiden de berigten uit Spanje zeer verschillend maar alle partijen komen meer en meer daarin overeen, dat de toestand hoogst ernstig is en een reeks van ongelukkenCar- listische overwinningen b. v.het land zoude brengen in eene verwarring, die ten slotte moet uitloopen op een communstisck schrikbewind of een militair despotisme. In zulk een gevaarvollen toestand zou men nu meenen dat alien zich vereenigdenom het tegenwoordig bewind krachtig te steunen, althans tot aan de bjjeenkomst der constituerende cortes. Verre van dien. De regering wordt onophoude- lijk van alle kanten aangevallen en hare natuur- lijke vrienden zijn hare bitterste vijanden. Een correspondent door de Koln. Zeitung naar 't hoofdkwartier der Carlisten afgevaardigd geeft over hunne positie interressante en geheel niet ongunstige berigten. Dorregaiy. in wiens legerplaats de journalist vertoefdewordt door hem beschreven als een energiek en kundig man, omringd door een gansch niet te veracbten staf. Zijn leger is verdeeld over Navarra, Biscaye. Gnipuzeoa, Alava en Logrone. Het bestaat uit 3500 man waaronder 200 ruitersalien goed gewapend en van unifor men voorzien daarbij heeft hij nog 1000 man ongeregelde troepeu alien met lansen gewapend en zonder uniform maar men hoopt ook deze spoedig voldoeude te wapenen. Elk man ontvaogt geregeld zijne soldjj en zijn rantsoen brood vleesch en wijn. De bevolking, die. volgcns den correspondent de Carlisten zeer genegen is voorziet hen gaarne van 't noodig#ja soms 't overbodige. Alleen in Navarra bevinden zich, volgens dezen schrijver. 23 verschillende bendente zamen tellende 2352 man zoodat in 't Noorden in het geheel 5852 gewapende Carlisten worden aange- troffenwaaronder 500 ruiters. Iu 't geheel rekent hij dat de Carlisten 9400 man sterk zijn. De taak der kleine benden is de regeringstroepen te verontrusten en waar mogelijk hun den weg te versperren. De hoofdmagt zou gaarne het leger aanvallen. maar zjj is daartoe nog te zwak en heeft te weinig artillerie. De correspondent meent zoo Dorregary slechts een voldoend getal gevveren had. in Navarra en Alava spoedig 20.000 man op den been kondcn worden gebragt. De correspondent van de Times berigt van den 12 dezer, dat de benden onder bevel van Dorre gary en Olio, in zuidelijke rigting oprukken alsof zij van plan waren de Ebro over te trekken. Van het stadje Haro werd eene schatting van vijftig duizend gulden geeischtdoch daaraan is niet voldaan. Op onderscheidene plaatsen bij name te Hosta francles, San Bordeta San Hospitales en Cornelia ontstond in den avond van den 11 dezer groot alarm op het berigt van nadering der Carlisten. Met afwisselend geluk wordt tusschen de rege ringstroepen en deze benden gestreden maar de bevolking der streken waar deze heldendaden worden uitgeoefend is er or.gelukkig aan toe. Zoo meldt men het verbranden der woning van een spoorwerker met al het zich daarin bevindende slechts sobere meublement. De vrouw die alleen te huis was. willende vlugtenontving nog een pak slaag bovendien. En dit geschiedde enkel nit wraak, omdat. deze man, getronw aan zijn pligteen naanwkeurig toezigt hield over 't hem toevertrouwde gedeolte weg. o De miliciens der ligtnig van dit jaar zullen tegen 5 en 7 Mei a. s. ter iulijving worden opgeroepen. Het 11. maandag uitgegeven Provinciaal blad van Zeeland n°. 47 bevat een besluit van gedeputeerde staten dezer provincie, betreffende de uitvoering van het regleinent voor den vee- artsenjjkundigen dienst en de politie in Zeeland. Bij dit besluit wordt ingetrokken het tweede gedeelte van het besluit van den 24 December 1872 (Provinciaal blad no. 130), en aangewezen voor bet vervoer van rundvee b i n n e n de pro vincie behalve de plaatsen en wegen sub 1 van het voormelde besluit genoerad de havens en aanlegplaatsen te Yersekendam Gorishoek ColijnsplaatStavenisse. St. Annaland. Brui nisse. Vianen (gemeente Ouwerkerk) en de Paal (gemeeute Graauw.) De aanwijziug der plaatsen geldt niet voor den invoer van vee uit audere rijkenzoolang de invoer van buitenslands is verboden of door de regering van de vergunning van haar of hare ambtenaren afhankelijk is gesteld. Axel, 21 April. Vrijdag II. des morgens omstreeks half 12 nre onstonddoor onbekende oorzaakbrand in het wagcnhuis van den land- bouwer Pieterde Koeijer. op het gehucht Kijkuit door spoedige hulp der brandweer dezer gemeente mogt het gelukkeu den brand spoedig mecster te zijn vvaardoor alleen het wagcnhuis en de daaraan palende varkenshokken een prooi der vlammen werden. De schuur, welke reeds op enkele plaatsen begon te brandeu is gespaard gebleven het verbrande was niet geassureerd. De heer J. A. P. Bis Lumbers, predikant bij de hervormde gemeente le 's Grevelduin Kapelheeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft P. van Driesscheoud 32 jaren, dienstbode te Zniddorpe, schnldig vcrklaard aan kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegden haar veroordeeld tot eene tucht- huisstraf van vijf jaren. De voorjaars examens voor 't lager onder- wijs in de provincie Zeeland zijn in vollen gang. Opmerkelijk is de groote vermindcring vau 't getal aspiranten die zich ook in deze provincie doet waarnemen. Omtrend den nitslag der exainens is nog alleen bekend dat de eenige persoon die zich aan 't examen als hulponderwijzer onderworpen heeft niet geslaagd is, ter wij 1 van de 8 aspiranten voor hoofdonderwijzer 6 geslaagd zijnwaaonder uit Hontenisse de heeren A. F. Marlet en P. Schouten. Men schrijft uit Oostburg, 16 April Heden middag ten 12 ure bleek er weder brand te zijn ontstaan op eene hofstede omtrent s/4 nur van deze gemeente vervvijderd gelegcn en wel bij den landbouwer Sturm in het zoogenaamd Klein Brabandgemeente Waterlaudkerkje. De brandweer van Oostburg en Waterland- kerkje zijn zoodra mogelijk toegesneld om de belendende gebouwcn zooveel mogelijk te be schermen en den brand tc beperkentot waar hij was ontstaan. Even als v6or eenige maanden bij de wed. Cammaert, waren het hier op het zoogenaamde Hoophof eenige hopen stroo en hooidie men op eens in brand zag staan. Een hokop dat Hoophof aanwezig en waarin een wagen ploegen, eggen en ander bouwgereedschap zich bevonden, iseven als dat gereedscbapeen prooi der vlammen geworden. De oorzaak schijnt ook in dezen aan kwaad- willigheid te moeten worden toegeschreven. Op den 2den paaschdag reed een dik boertje met zijn nog dikkere wederhell't in een naauw chaisje de stad Rotterdam binnen. Het moedertje bezweek haast op haar naauwe zitplaats Schud toch zoo niet met je hammenroept Krelis haar man. Hij heeft het pas gezegd of daar schiet de beambte van het douane kantoor uit zijn huisje grijpt het paard bij den teugel en verzoekt ile beide reizigers uit te stappenofschoon deze ten stelligste verzekeren niets te declarereu te hebben. Men brengt ze in het commiezenhuisje. Gij zoekt varkensvleesch binnen te smokkelen, zegt daar de commies tot de boerin. Kom gaauvv er mee voor den dag! Wat bedoeld die man is de verontwaardigde nitroep van de vrouw. Heb ik dan je man niet van hammen hooren spreken.Van hammen zoo viel hem het boertje in de rede we! mijnheerzoo noein ik deen van rnijn wijf. Naar men verneemt heeft in de laatste dagen een aantal onderofficieren en manschappeu van het regiment grenadiers en jagers zcih aan- gegeven om in den kolonialen dienst te treden en aan den oorlog tegen Atchin deel te nemen. Ook eenige officieren van het Nedcrlandsche leger moeten verzocht hebben naar het Indische leger te worden overgeplaatst. De Delftsche Ct. deelt mede dat als een der eerste slagtoffers in den oorlog met Atchin is gevallen de adelborst le kl. bij de koninklijke Nederlandsche marine de heer B. II. Zitnmer, J een jongeling van 19 jaren en van uitstekenden I aanleg. Een jongentje van elf jaren. onmenschelijk genoeg zeker op paaschmaandag getracteerd op jeneveris door de regenten van het weeshuis te Katwijk veroordeeld, acht dagen met een bouten blok ijzeren ketting en slotaan zijn been langs de open bare straat te loopen en zelfs zoo de school te bezoeken. Kunnen regentenvraagt onze berigtgever. zoo'n raiddeleeuvvsche straf, waarover ieder regtschapen mensch wraak roept. voor het publiek verantwoorden Zouden nog ergeus in Nederland ongelukkige wczens op dusdanige menschonteerende wijze behandeld warden De kantonregter te Arnhem heeft de kerk- voogden van de Nederduitsche hervormde ge meente te Velp in het gelijk gesteld tegen de onwillige betalers in den hoofdelijken omslag dier gemeente. Te Almelo hebben de arbeiders van twee stoomfabrieken het werk gestaaktwaardoor p. m. 700 man zonder werk rondloopen. Tot nu toe is alles nog al rustig en men hoopt, dat er een schikking zal worden getroffen. De alge- meene klagt. waarom het werk gestaakt is, is dat er slecht garen ter vervverking wordt ge geven waardoor de arbeiders zooals zij bewe- renbun brood niet kunnen verdienen. Te Varsseveld is een huis met schuur ver- brand. Volgens den berigtgever heeft daarbij „de schoone sekse door 'laanbalen van water enz. menigeu heer der schepping beschaamd gemaakt." Volgens de bij bet departement van ko lonien aangebragte berigten bestaat de expeditie naar Atcbin wat de landmagt betreft, uit 166 officieren, 3180 minderen eu 149 paarden, terwijl de zeemagt bestaat uit de stoomscbepen Djambi, Citadel van Antwerpen Marnix Soerabaija Sumatra. Coehoorn de Ned Ind.gouvernements- stoomers Siak en Bronbeekvijfstoombarkasseu en negen kruisbooten. De landingsdivisie bestaat uit 300 inau als iufanterie, 5 stnkken veldge- schnt en 11 mortieren met beuoodigd persoueel 100 man voor ambulance en transport. De trans- portvloot bestaat nit 5 stoom cn 5 zeilscbepen. op nET A T C H I N. Een telegram uit Singapore berigte in den morgen van 18 dezer In een gevecht met de Atchineezen veroverdeu de Hollanders twee forten, maar toen zij een derde en wel het voornaamste fort wilden innemen, leden zij de nederlaag Het gevecht was moorddadig. Generaal Kohler is bij de bestorming gesneuveld en ruim honderd man met hem. Na dit ongunstig telegramdat allerwege in ons land een diepen indrnk achterliet, word den volgenden dag bij het mi- nisterie van kolonieu een gunstiger telegram ontvangen. Het was van den volgenden inhond: Volgens een telegram van kolonel van Daalen van den 11 April was de Moskee nabij Kraton te Atchin met veel verlies door de Nederlanders geuomen. Het weder was in de laatste dagen ongunstig. Hij vraagt wel koelies maar geene troepen ter versterking. Niettemin vertrekken twee bataljons en artil lerie naar Atchin. Behalve het stoomschip Timor is ook nog de Banka daarheen gezonden. Het nemen der moskee door de onzen schijnt met groote verliezen gepaard geweest te zijn. Onze troepen werden van alle kanten gedurig door talrijke benden aangevallen en voor ieder. die eenigzins op de hoogtc is van de inrigting en aaulcg van Indisch- steden en dorpen zal 't gemakkelijk te begrijpeu zijn, dat die aanvallen meestal plotseling en onvervvacht fconden plaats hebben en de onzen herhaaldelijk van alle kanten kunnen bestookt zijn geworden. In het Handelsblad leest men, om aan te duiden wat cen kraton is, het volgende „Door een kraton wordt het versterkt verhlijf van een in- landseh vorst verstaan. In den regel bestaat het uit een zeer uitgestrckt, meest vierkant terrein, omgeven door een zwaren muur, waarop waehttorens zijn geplaatst. Binnen dezen ring- muur bevinden zich onderscheiden pleinen en gebouwen, even— eens door muren en poorten van elkaar gescheiden. In het midden ligt de eigenlijke woning van den vorst." In de N. R. C. van 20 dezer leest men het volgende Van Reuter's Office ontviugen wij het volgend telegram uit Penangonder dagteckening van heden Al de Nederlandsche troepen zijn tot aan het strand achter da palissaden terugtrokken, waar hunne positie vermoedelijk onhoudbaar is. De Atchineezen hebben groote strijdkrachten. Het regenseisoen is begonnen. Het aantal dooden en gekwetsten bij de Nederlanders wordt op 500 geschat. Van die der Atchineezen kan geen cijfer worden geraamd, maar hij hen zijn de verliezen aanzienlijk. Voorts is heden bij het departement. vau kolouien het navol- gend telegram van den gouverueur-generaal van Ned. Indie ontvangen Berigt van den commissaris vau 17 April. „De troepen leden den vorigen dag een gevoelig echec bij den kraton. Dientengevolge zijn zij naar het strandbivouac terruggekeerd. De toestand is zoodanig, dat, in verband met den mousson, staking der expeditie in overweging zou worden genomen." Blijkens een gistereu morgen outvangen telegram bij het departement van kolonien van den gonverneur-generaal, heeft de krijgsraad van Atchin, gepresideerd door den gouvernemcnts- commissaris. eenstemmig geoordeeld, dat de positie onhoudbaar was wegens de geleden verliezen en vooral wegens den hevigen mousson. De Gouverneur-generaal heeft daarop besloten tot staking der expeditie, ter hervatting in 't najaar. De kust blijft ge- blokkeerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1