MEEK DE COMM!SSA!US DES KOMXGS No. 8io. Zaturdag 12 April 1873. 13de Jaarg, jilU Sirmenlandsche beriirten. Buitenlandsche berigten. a voor- en 15. Het! Is ooi-log: tegenover traagbeid 21. Vier adigheden. sterie. 23.! sparsa. COMF ABONNEMENT. VERSGHIJNT WOENSDAG EN Z ATUED AG I) IS It! X COM P. <e It'enzeii. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomtn. Provincie 25eela.il<3 I1 maakt bekend dat de waterspiegel in het bo- venpand van het kanaal van Neuzen naar U ent, van den 14« tot en niet den 31« dezerGO c. M. zal worden verlaaffden gehouden gelijk met dien van het benedenpand, dat is op 1.88 M. boven A. P. Middeebubg den 5 April 1873. De Comncissaris des Kouings voornoemd R. W. VAN LIJNDEN. l3olitieli €>vei'zi«t. Het woord ^Internationale" is tot een schrik geworden. Bij 't hooren van dien titeldenkt men onwillekeurig aan 't deel des mensehdoms dat niets dan een algeheele omkeering van het gehouvv der rnaatschappelijke zainenleving beoogt. Hoe overdreven eebter deze vrees isbeeft de in 't afgeloopen jaar te 's Hage gehouden alge meeno vergadering dier bnitenlanders aangetoond en dit vooraldat het streven der ultra's in ons vaderland althans vveinig ondersteuniug vindt. Maar ook in andere landen leert de ervaring dat de kans van slagen der ioternationalen nog ge- ring is. Zoodra na tyden van beroering, de strooni des maalschappelijken levens eenigiins binnen hare oevers keert. is het spoedig met al haren invloed gedaan. De grootste vijanden der tegenwoordige staten haishouding zijn dan ook inderdaad niet die ge- vreesde internationalen maar het zijn in vele landen die zoogenaamde „Nationalen" die van alle kanten en partijen de gevestigde orde van zaken belemmeren en dwarsboomen. Of zijn het in Frankrijk niet de leden der regterzij.de, de eersten des lands, die het bewind van Thiers met z.ijne groote uitkomsten zoekeu te bemoeijelijken zijn het niet de onde geslachten der koningsgezinden die de republiek niet kun- nen tlnlden en elk hunner een candidaat voor den troon gereed houden zijn het niet de maar- schalken en rijksgrooten des keizerrijks die op dit oogenblik de rust van Frankrijk zwaar be- dreigeu. Niet anders in Spanje. Het is vooral de ligne der Spaausche grandes die de regering van Amadens onmogelijk beeft gemaakt. Zij vooral was het die door haar voorbeekl voor den nieuwen koning den naam „vreemdeling" tot een volks titel deed worden. Zij vooral was het. die door hare beleedigendo afbreking van alle verkeer met het nieuwe koningshnis de toestaud van Amadeus en zijn gemalin onhoudbaar beeft ge maakt. Zij was het die niets gedaan maaralles nagelaten heeft oni de zou des herlevens over Spanje opgegaanweer te doen ondergaan. Zoo ook onder de tegenwoordige omstandig- heden. Hoore men sleehts wat Spanjes presi dent Figueras hieromtrent mededeelt „In 't eerst zegt bijtoen de koning weg was, waren deze grooten anstig. Gaarne lieten zij alies aan ons overmaar nn het gevaar een weinig voorbij is. komen zij nit bun schelp en werken ons op alle wijze tegen. Maar alseens de tijd gekomen is dan zal ik het wroeten en drijven dezer zich noemende conservatieven openijk ten toon stellen dan zal ik het uitroe pen dat Spanje geen grooter vijanden bezit dan juist deze adelijken en rijksgrooten. Omtreut de republiek erkent bij dan ook dat zij zeer zwak is en 't minste haar kau dooden. Daarom zegt hij, in beeldspraak heb ik stroo op de straten laten werpen en de luiken en vgordijnen digt gedaan ik maak ealmeerende 'Iranken gereedik verzoek iedereen om stil te ',jnik loop op mijne teenen en neein alle "oorzorgsmaatregelen. Dit is de eenige verstan ge manier van handelen en wanneer ik dit jii volhouden tot de bijeenkomsl der wettig gekozen volksvertegenwoordigiugdan is de republiek gered. Hij ontkent niet het succes der Carlisten in de laatste weken. Omtrent de finantien berigt men, dat de open bare schuld thans bedraagt 40 millioen realen zijnde 5000 millioen gulden. Alle inkomsten van den staat, met iubegrip der nationale goe- deren zijn noodig om de renten te kwijten en de schaarsckte in de scbatkist is z6d, dat men, om de loopeude nitgaven te dekken leeuiugeu moet aangaan tegen 20 a 26 pet. De coupons die reeds drie maanden versche- nen zijn worden bij loting betaald en op die wijze dagelijks 40.000 franken van de versche- nen coupons voldaan. De Fransche nationale vergadering heeft za- turdag de kwestie der schadeloosstelling aan de stad Parijs en eenige departementendie het meest van den vijand geleden hebbenbehan- deld. Het oorspronkelijke plan was} aan Parijs 280 millioen frs. toe kenneu, waaronder 200 milli oen die zij aan de Pruissen betaald heeft 12 millioen voor oorlogskosten en 70 millioen voor de slagtoffers van de commune. Twintig milli oen noodig om de schade te herstellen door de belegering tijdens de commune geleden nam de stad dan voor hare rekening. Ten gevolge van eene minnelijke schikking tussehen de stad en de regering is het bedrag tot op de helft gereduceerd. Aan de provincien zal eene schadeloosstelling van 120 millioen worden nitgekeerd. De Staats Ct. bevat hot volgende „Uit een berigt van de Tndische regering is nader geblekendat een verstoring der tele- graaphgemeenschap tussehen Batavia en Singapore gedurende 4 dagen oorzaak is geweest van de vertraagde ontvangst der officieele tijding omtrent de oorlogsverklaring aan Atchin. „Blijkens per mail van de Indische regering ontvangen berigten zou de naar Atchin te zenden militaire magt bestaan uit 4 bataillons iufanterie (waarvan een waarschijnlijk uit barissans van Madura bestoande de overige zijn niet genoemd); een halve battery getrokken 4ponders en een halve battelij berghouwitsers met 8 motieren een kompagnie sappeurs en misschieu een detaehe- ment kavalerie. Voorts zouden een lOOOtal dwangarbeiders of vrije koelies medegaan. „De generaal-majoor J. H. R. Kohler zou de expeditie. de kapt. tor zee J. F. Koopman de zeemagt kommanderen. Andere officieren zijn niet genoemd. „Vijf groote particuliere stoomschepende Mackinnon, gouverneur gencraal MijerWillem III, Sophia en baron Sloet van den Beele, en verschillende bekwame koopvaardijschepen waren beschikbaar voor het vervoer der troepen. Benoemd tot kulponderwijzer te Aarden- burg F. H. van Ommeren te Nijmegen. Met ingang van den 9n dezer zal het rijkstelegraafkantoor te Oostburg open zijn op werkdagen van 8 tot 11 uren voormiddags en van 1 tot 3 en van 4 tot 7 uren namiddags op zon- en feestdagen van 8 tot 9 van 1 tot 3 en van 4 tot 6 nre. Men schrijft uit Sluis van 2 April: Gaat er eindelijk gevolg gegeven wordeu aan het plan om een spoor weg te leggen van Sluis naar Heist? Nieuwe opmetingen zijn er gedaan die zulks laten veronderstellen. Men weet dat dit plan werkelijk bestaatdoch thans is er weer sprake om het uit te breiden van Sluis naar IJzendijkemet eene zijvertakkiDg van deze laatste plaats met de lijn EeclooZelzaete op Caprijcke. Het is een oDtwerp dat geschikt is om aan de betrachtingen van gebeel deze streek te voldoen. Bij de op den 9 dezer gehouden aanbeste- ding der onderhoudswerken gedurende het jaar 1873 van de breede watering bewesten Yerseke zijn die werken gegund aan den minsten inschrijver, den beer W. Ringhout te Walzoorden voor de som van f 43780. De gemeenteraad van Haarlem heeft be- sloten aan de vereeniging tegen het mishandelen van dieren aldaar. in antwoord op haar request bekend te maken dat in de algemeene politie- verordening reeds verboden is op straten of i wegen dieren te mishandelen terwijl de over- I trediug strafbaar is gesteld met een boete van I f 13. Dit punt zal eebter later door do commissie voor de strafverordeniugen worden overwogen of het verbod voor verbetering of i uitbreiding vatbaar is. De ongerieflijkheden vaak verbonden aan het wonen op een eiland zijn wellicht nergens talryker voorhanden dan in het geimcht Dwars- gracbt, gemeeute Giethoorn. Uet telt 200 zieleu ieder buis staat er op een eiland. De bewoners kuuneu elkaar niet anders bezoeken of de nabnrige plaatseo bereiken dan per boot, daar punters genoemd. Men vindt daar land (kraggen) grackten en vaarten in overvloedmaar geen voetpaden. Ieder bevvoner is dus schipper, tot zelfs kinderen van 5 en 6 jaar. Dejeugdwordt er per punten naar school gebragt en van daar gehaald. Geneeskundige en geestelijke hulp, verder alles wat een mensch voor zijne huishou- ding noodig heeftmoet van elders aaogebragt worden per punter, 's Winters als de cornmuni- catie gestremd iswordt de toestand der Dwars- grachters nog minder benijdenswaardig. De aanleg van een voetpad van de Dvvarsgracht naar Giethoorn, ter lengte van 3/4 ut""' waartoe de grond gedeeltelijk gratis verkrijgbaar iszou een groote verbetering kunnen aanbrengen. Te Besoyen is door dc maiAehausees proces- verbaal opgemaakt tegen zekeren J. K., land- bouwer aldaar, die zijnen krankzinnigen vader oud 91 jarenin een klein kamertje opgesloten hield. Een kleine opening in een vensters ver- schafte den ongelukkige licht en luckt. Uit Deventer wordt van 8 dezer als eene buiteugewone zeldzaamheid gemelddat ter groenmarkt reeds bloemkool was aangevoerd op den kouden grond geteeld. Wij vernemen dat de vroeger iu de dag- bladen vermelde plannen tot indijking van een nieuw gedeelte van den Dollard meer en meer de uitvoering naderen. Dezer dagen moet te Amsterdam de acte zijn opgemaakt eener bur- gerlijke maatschaponder den naam van „De Johannes Kerkhoven polder", gedomicilieerd te Amsterdam, onder het bestuur der medeeige- naars, de hh. W. 0. Kerkhoven, bankier te Amsterdam, dr. J. Bosscha jr. en J. C. van Schermbeek, jr. te 's Gravenhageen met het doel om in te dijken een gedeelte der slikken en kwelders in den Dollard, onder de gemeente Termuuten nagelaten door wijlen den beer Jo hannes Kerkhoven te Twello. De aanbesteding der indijking van circa 700 hectaren dezer be- zitting zou dezer dagen te venvachten zijn. BOEKBEO OR DUELING. Met genoegen hebben we kennis gemaakt met Feringa's Democratic en Wetenschap." (Zie achterstaande advertentie.) Dat is een goed boek. Het ademt een frisschegezonde, ver- kwikkelijke atmospheer. Het beschouwt de dingen zooals ze zijn bet wijsc de gebreken aan. onverholen en zouder vrees. en omschrijft het middel tot verbetering. In de wonden der maatschappij brengt het 't ontleedmes aan met veelal zekere maar altijd krachtige hand. Niet op iedere bladzijde vindt men de waarheid doch zij wordt blijkbaar op iedere bladzijde bedoeld en gezoehtwaar het niet overtuigt dwingt het tot nadenken. De degelijkeonbevooroordeelde wereld en levensbeschouwingdie door alle biad- zijden been wordt aaugetroffen doet bet eene plaats innemen in de rij dier weinige geschrifien die in waarheid nuttig zijn. Wij hopendat het door velen zal gelezcn worden, want de znivere, wijsbegeerte die er aan ten grondslag ligt, maakt het waard door ieder gekend te worden. In het Belgische dorpje Rethen, bij Leuren, kwam dezer dagen een menagerie aan bestaande uit twee leeuweu een tijger en 37 apen. De wagens werden in eene scbuur geplaatstden volgeuden ochtend eebter vond rnen den tijger in een boek van de scbuur zitten het dier had den vloer van zijn hok opengebroken. Men wist het door den reuk van zijn dagelijks voedsel weer in zijn hok te lokkeu. De 37 apen zijn evenwel alien ontvlugtmen ziet ze tbaus in de bosschen bij Rethen hnppelen. In de stad Antwerpen heerscht eene groote gisting ten gevolge van eea manifestatie tegen de burgerwacht. Zekere Pittoors, door den schuttersraad tot drie dagen opsluiting veroordeeld ter zake van dienstweigeringwerd bij het verlaten van de gevangenis ontvangen door een stoet die hem een ovatie. bragtruikers werden hem aangeboden in de uniform gekleed welke hij vroeger niet wilde aantrekken werd hij in een rijtuig door de straten geieiden de troep bragt aan den kolonel der burgerwacht een ketelmuziek. De kolonel diende onmiddelijk een aanklagt in tegen Pittoors, omdat hij in uniform de instelling der burgerwacht had gehoond Dit nieuwe proces zal voor de correctioneele regtbank behaudeld worden. - Met den 1 Mei zullen op de Duitsche spoorwegen retonrbilletten voor Weenen worden afgegevengangbaar voor 30 dagen. Er is in Dnitschland een toestel uitgevonden om de kleurenblindheid te onderzoeken. Een schijf is aldus met klearen voorzienin het midden een half witten half zwarten cirkel, dan een ring half rood half groen dan een half violet half rood, de uiterste ring half violet half groen. Wanneer deze schijf snel rondgedraaid wordt zal een persoon die blind voor groen isdemid- delste lijn grijs voorkomen voor rood de bui- tenste ring en voor violet de binnenste ring. Het stadje Joachimsthalin het Boheem- sche Ertsgebergte, is den 31 Maart bijna geheel in de asch gelegd. Omstreeks 400, meerendeels konten huizen zijn afgebrand, waaronder ook de kerk waaraan de herinnering verbonden was dat Luther aldaar gepredikt had. Ook is bet verlies van verscheidene menschenlevens te be- treuren en meer dan 2000 personen zijn zonder huisvesting. De hekende professor Palmierie berigt aan het Napelsche blad Pungalo, dat de Vesuvius weder begint te werken en dat alles een uit- barsting voorspelt. Wanneer die zal plaats grij- pen was met geen zekerheid nog te bepalen. Uit New-York wordt gerncldt datevenals in der tijd gebeurt is te Londen de werklieden aan de gasfabrieken den arbeid hebben gestaakt zoodat de stad in Egyptische dnistcrnis is gehuld. In Noord-Carolina is volgens de New- Yorksche Herald een vreesselijke misdaad ge- pleegd. Een senator, de heer John Stephens, was van de democratiscke tot de republikeiusche partij overgegaanonlangs een meeting der democraten bijwonende, werd hij door iemand vriendelijk en beleefd verzocht om een kort onderhoud. Hij gaat met hem een huis binnen de danr wordt acliter hem ges'.oten en hij be- vindt zich tot zijn schrik onder een troep ge- maskerdeu- die hem een strik om den hals Per drie maanden binnen Neuzenf 1, franco door het geheele Bijk 1,10 n gebeel Belgie1,40 Enkele nommers0,05 Men abonnecrt zich bij alle BoekhandelaarsPostdirecteuren en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot i regelaf 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien geliere men aan de Uitgerers in te zenden uiterlijk Dingidag en Vrijdag namiddags DRIE ure. IN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1