ALGEMEEN ;i i DE COHSiSSARIS DES KOMKGc No. Woensdag 9 April 1873. 13de Jaarg. BinnenIandsche berigten. Buitenlandsche berifften. vl - ABONNEMENT. V E E S C IIIJ N T "WOENSDAG EN Z ATUEDAG DII»NT C®IP. te Scnzcn. ADVERTENTIEN. Ongefrarrkeorde brieven worden niet aange- nomtn. Provincie Zeeland maakt bekcaddat de waterspiegel iu het bo- venpand van het kanaal van Neuzen naar Gent, van den 14® tot en met den £51« dezer60 c. M. zal worden vei'laag d en gehouden gelijk met dien van het henedenpand, dat is op 1.88 M. boven A. P. Middedbueg, den 5 April 1873. Dc Corcmissaris des Konings voornoemd R. W. VAN LIJNDEN. P61itie|b Overzigt. Wij hebben reeds meer een paralel getrokken (usscheu de zuster-republieken Erankrijk en Spanje, In beiden openbaren zich meermalen dezelfde verschijnselen. Spanje verloor menig verdienstelijk en opregt staats'man door het drjjven der partjjen. Het was niet de vraag wat geldt die man voor het belang zijns lands, nietw&arin heeft hij zich verdienstelijk ge- raaaktmaar alleen tot welkc schakeering eener party hellen zijne denkbeelden over. Zoo ook nu weder in Frankrijk. Daar zagen wij in de laatste week een der edelste persoon- lijkheden een man die on der de luidrnchtigSte tooneelen in de nationale vergadering door zijn kalinte en vers tan dig beleid menige uitbarsting in de twee laatste moeijelijke en gewigtige par- lementaire jaren heeft weten te voorkomen aan de fnrie over een enkel woord opgeofferdna- melijk aan het woord bagagedoor een der afge'vaardigden gebruikt. De strijd of dit woord wel parlementair was. Hep zoo hevig. dat de president Grevy de partijen zonder uitzondering van personentot de orde riep. Het gevolg van dit onverstandig gedrag der regterzijde vooralis dat de president voor goed is afgetreden. 't Is voor dit oogenblik zeer bezwaarlijk een eenigzins juisten blik te. verkrijgen omtrent de krijgstoestanden in Spanje. Van beide zijden worden ze zeer rooskleurig voorgesteld. De Carlisten beweren dat ze binnen eeue raaand te Madrid zullen zijn en van de zijde der bevol- king is het niet ondenkbaardat door vrees voor de woeste benden der koningsgezindenze liever maar stilletjes laten binnkomen dan zich aan de gruwelen bloot te stellenwaarvan in andere plaatsen het voorbeeld is gegeven. Zoo zijn te Berga een zestigtal vrijwilligers door de Carlisten gefusileerd. Aan den anderen kant zit de r'egering niet stil. 40.000 gewcren zijn beschikbaar gesteld voor ben die de zaak der republiek will en dienen. Men weet boevee! meer uitgebreidheid der Amerikaansche oorlog heeft gekregen door de levering van wapenen uit Engelsche havens aan den zuidelijken. Engeland heeft in de Alabama- kwestie een dure en bittere pil moeten slikken voor zijne houding in die dagen en 't gaat ten opzigte van Spanje weerbijkans eveneens. De Carlisten zouden misscbien spoedig gedaan hebben zoo bun de tpevoer van oorlogsmaterieel uit Frankrijk en Engeland werd afgesneden. Het scbijnt echter, men vraagt waarom eerst nu, dat men in dit opzigt in Frankrijk eenigzins anders begint te handeleu. Zoo is te Bajonne eene bezeuding van 400 kilo patronen aangehou- dendie voor de Carlisten bestemd waren en quasie voor Amerika beef ten verzonden te zijn. De senaat der Vereenigde Statec becft den minister van finantien uitgenoodigd een onder- zoelc te willen instellen naar de behandeling en verpleging der naar Amerika vervoerle landverbnizers, cn deresultaten van dat onderzoek in December van dit jaar aan den Senaat mode te deelen. Bij het daartoe strekkende beshiit worden bepaalrlelijk inlichfingen verzocht aan- gasuute de kubieke ruimtewelke in de immi- granten-scbepen en stoombooten aan de tnsschen- deks -passagiers per hoofd wordt beschikbaar gesteld, de scheikundige ontleding van iu die ruimte gevonden lucht, en in het algemeen ver- scbillende bepalingen aangaande voeding, figging en behandeling der landverhuizers. Tevens wordt door den minister uitgenoodigd in zijn rapport de veranderingen in de wet aan te geven, welke bij bet overwegen der nitkomsfen van bet onder zoek hem noodig mogten voorkomen. IXeuzen, 8 April. Heden heeft alhier de aanbesteding plaats gehad der navolgende werken I. Het eSnjarig onderhond der werken te Neu zen en te Ellewoutsdijk onder het beheer der Genie te Vlissingen aaugenomen door G. van de Vrede voor 1866 de begrootlng bedroeg 2000. II. Het edujarig onderhond der kazerne ge- bouwen te Neuzen aangenoraen door C. de Smidt, voor f 1411 de begrootiug bedroeg f 1300. III. Het ddnjarig onderhoud der zeeweringen te Neuzen. aangenomen door Daniel TboleDS te Hoekvoor 3175; de begrootiag bedroeg 3600. Den 30 Maart is aan den calatniteusen Kleinen Huissenspolder (Zaamslag), een dijkval ontstaan van meer dan 100 el lang. Een 7000 vierkante el grond, waarondev meer dan 1000 vierkante el steenglooijing vielen daardoor weg. Met spoed wordt er noodbeslag aangebragt. Hontenisse, 7 April. Bij koninklijk besluit van den 17 Maart 11. no. 19. is de beer P. F. Fruijtier PFz., benoemd tot 2e luitenant bij bet korps Kouinklijke scherpschutters „Prins Frederik Ilendrik" alhier. heeft De commissie de feesten te welke zich tot taak gesteld organiserenwelke met de voltooijing en het in dienst stellen van den provincialen steiger te Waizoorden zullen ver- gezeld gaanhoudt drukka en langdurige ver- gaderingen en geeft het vooruitzigt dat waarlijk iets groots tot stand gebragt zal worden. Men spreekt van roei- eu zeihvedstrijdenmastklim- men ringsteken te paard, alles met zeer tot mededinging uitlokkende prijzen, muziek, vuur- werk, illuminatie enz. Westdorpe, 7 April. Een treurig ongeluk vond bier heden plaats een jongeling met name L. v. G. oud 22 jaren, zich 11. nacht in beschonken toestand van zijne kameraden verwijderende en naar eene bofstede begevende, waar hij vroeger gewooml hadwaarschijnlijk om daar in de schuur te gaan slapen schijnt bij het overstappen eener zoogenaamde stekker op bet hoofd te zijn gestuikt en werd dezen morgea te dier plaats# dood gevonden. Na de gewone lijkscbouwing is hij bij zijne bedroefde ouders thnisgebragt. Wederom voor velen een treurig voorbeeld dat de overgroote rei van ongelukkendoor den drank ontstaande. doet vermeerdcren. Wen- schelijk ware bet toch dat de bier hestaande verordening. die zoo wel tot betengeling van hedoeld kwaad leid als tot verzekering van de nachtrust der inwonerswelke nu zoo dikwijls gestoord wordtniet bniten werking werd gelaten. Zniddorpe 2 April. Bij de op gister plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenferaad ter vervauging van den beer L. E. Dierick overledenhebben 29 van de 31 kiezers biiDne stem uitgebragt. D# u its lag was dat 14 stemmers zich verkiaarden voor den beer Leo van Ilaelst en 14 voor den heer Anto- i nius Jacobus Ongena tenvijl ecu stembiljet als ongeldig beschouwd werdzoodat als n* eene herstemming tusschen beide genoemde jversonen moet plaats hebben welke is bepaald op dingsdag 15 April aanstaande. Met ingang van den In Mei a. s. is tot rijkstelegraafkautoorbouder en brievengaarder tc IJzendijke benoemd G. Baert, tot dusver ryks- telegr&afklerk, Door het kiescollege der Nederduitsch her- vormde gemeente te Domburg is tot predikant beroepen de heer C. C. J. Hiebendaal te Driel. Het aanta! sollicitanten naar de betrekking van opzigter van den waterstaat 4e klasse bedraagt tbans 71. Uit Rotterdam meldt men dat de stroom van landverhuizers over die stad dagelijks groo- ter wordt. De beide in de vaart op New-York gebragte stoombooten zijn niet voldoende zoodat men eene boot van de Nederlandsche stoomboot- maatsehappij to Amsterdam heeft moeten aanne- menom in de behoefte naar scheepsruimte te voorzien. Uit den Haag wordt gemeldt, dat de regering een Onderzoek voorbereidt ter beant- woording der in den laatsten tijd raak besproken vraag, of en in hoeverre't wensebelijk mag worden geachtde postkantoren tevens tot spaarbanken in te rigten. De gemeenferaad Tan Amsterdam heeft definltief vastgesteld de verordening op het koste- loos onderwijs voor eenige behoeftige jongelieden van bijzonderen aanleg. waartoe reeds vroeger was besloten en in beginsel en wat betreft het aantal voor iedere inrigting van onderwijs op gemeentekosten aan te wijzeu plaatsen. Het Handelsblad zegtdat het herigtals zoude Dikkens, vroeger conducteur bij van Gend Loos, en ten vorigen jare wegens diefstal veroordeeld op 2 April in de^'gerangenis te Leeuwaardeu zijn overledenonwaaris. Dikkens is nimmer in de gevangenis te Leeuwarden geweestmaar bevindt zich tot op dit oogenblik in het huis van arrest te Amsterdam. Hij leeft noch en is zelfs niet ziek. Als eene bijzonderheid meldt men ods dat sommige landbouwers te Westerbork in Drenthte jonge varkens opfokken met behnlp der zooge naamde zuigflesch. Belet de kwaadaardigheid der moeder dus de jonge telgen hare melk en zorgen te laten genietendan mag men deze methode ter navolging aanbevelendaar zy de gunstigste resultaten oplevert. De Nederlandsehe bedevaartgangers naar Lourdes zullen den 28 April vertrekken, om op den 10 Mei terug te keeren. De reis cn ver- blijfkosten worden op 200 geraaind. Zij die verlangen de reis mede te makenworden in de Tijd uitgenoodigd orn zich zoo spoedig moge- lijk onder de intialen J. C. bij het bureau van dat blad aan te melden. H Uit een bij de kamer ingediend rapport blijkt dat het nieuwe paleis van justitie te Brussel, hetwelk negen millioen moest kosfenop niet minder dan ongeveer vijftig millioen te ataan zal komen Een kleine orersehrijding der raming 1 De onthiriling van het standbeeld des gra ven van Egmond te Zottegemzal den tweeden paaschdag aanstaandeten 3 uren 's namiddags plaats hebben. Er zullen bij die gelegenheid muziekstukken uitgevoerd wordendoor de harmoRie en zangmaatschappij dier gemeente volksspelen en een prachtig vuurwerk zullen het feest sluiten. Eenige dagen geleden werd aan een der stations te Parijs een kist bezorgd voor Brussel bestemddie aan de bijzoudere zorg der ambte- nareu went aanbevolen en'waarin een kostbaar nienw satijnen kleed werd verzonden. Terwijl de kist eenige oogenblikfeen moest open blijvea voor de visitatie kroop er eene kat indie zich onder het kleed verborg. Het dekset werd toege- spijkerdzonder dat men de kat bemerkteen de kist werd naar Belgie verzonden. Bij de visitatie op de greazen waren de douanen zeer verwonderd eene kat in de kist te vinden doch zij dachtendat het een dier was waarvoor nsea Imitengewone genegenheid koest#rde en dat men met zorg had willen verzenden. Zij stopten daarom de kat weder in de kistdie eerst te Brussel werd geopend. Daar echter werd d« kat niet zoo welwillend bejegendvooral niet t#en men bemerkte dat het geheele prachtige costuum bedorven was. Kat en kleed werden onmiddelijk op kostes van de speorweg-onderne- ming ternggezondandia om schadevergoeding is aangesproken. In Oulmts (Vendee) is donderdagmiddag een vreemdsoortige strijd ontstaan die hoogst tragiscb eindigde. Er was kermis op 't dorp en een reize.nde komedianten-troep wilde er des avonds voorstellingea gevea. Ongelukkig kwam er een tweede troep. eu daar er na op zijn best publiek was voor eene voorstelling moesten beide troepen noodzakelijk schade lijdeu. De dames der beide eoneurreerende gezelschappen kregen twistde heeren trokken partijen voerden helaas revolvers met zich. Op zeer korten afstand schoot men op elkander en :t dunrde niet lang of onderscheidene personen lagen doodelijk gewond op den bodem. De bewoners namen de vlugt en toen de gendarmerie aankwatnwaren er bebalve de gekwetsten, zeven dooden. Aide nog in leveu zijnde leden der gezelschappen werden r.aar het huis vaa arrest te Fontenay overgebragt. Een bankier te Monsdezer dagen overle den heeft zijn geheel vermogenten bedrage van ongeveer een millioen. aan de arruen der stad vermaakt. Het voornemen daartoe had hij bij zijn leven geheim gehouden. Een 20 jarige Engelschman is tot 2'jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij, door middel van valsche papieren, in den tijd van twee jaren zes vrouwen had gehuwd. Een der advokaten wilde, dat men hem zou veroordeelen om met de zes vrouwen te gelijk te wonen doch de jury vond die straf te zwaar. Het vertrouwen dat passagiers in de sche- peu stellen die hen vervoerenwordt dit jaar zeer geschokt. De Northfleet zonk oulangs naar den grond aan de Engelsche kust met 300 passagiers en nu is een der schepen van de guustig bekende White-Starline tusschen Liverpool en New-York met 750 personen vergaan. De Atlantic had elf dagen geleden Liverpool verlaten, en was tengevolge van rnw weder nog op eenigen afstand van haar bestemming, toen de voorraad steenkool bijna uitgeput bleek. Koers werd gezet naar het noordenom in Nova Scotia steenkool te laden. Bij het rondva- ren naar de rotsachtigen landtong, welke de ha ven van Halifax beschermtstootte het schip op de rotsen. De stunrman zag het Sambrolicht voor het Devil'slicht aan. De Atlantic liep met voile vaart op een rif, stootte vijf of zesmaal helde over in diep water en zonk na enkcle nrinuten. De kapitein en stuurlieden poogden de booten te klarendoch 6en werd slecbts afge- laten en zonk in de draaikolk welke het rond- drijvende schip maakte. Er waren 934 personen aan boord waarvan de meesten in hunne hutten verdronken zijn. De Atlantic was een fraai schip van 3607 ton eu 600 paardenkrachten dat met de fegenwoordige ijzerprijzen 150.000 pst. in aanbouw zou kosten. De lading wordt op 50.000 pst. geschat. Per drie raianden binnen Neuzenf 1, ,11, j> franco door hot geheele Rijk 1,10 u v geheel Belgie1,40 Eniele nommcrs0,05 Men abonneert zich bij alle BoekhandelaarsPostdirecteuren en Bricvenbushouders. BIJ Tan 1 tot 4 regelaf 0,40 Voor elke regel meer0,10 Adrertentien gelieve men aan de Uitgevcrs in te zenden uitorlijk Dingsdag en Vrijdag namiddags DHIE uro. IN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1