ALGEMEE Zaturdag 5 April 1873, 13de Jaarg. Binnenlandsche berigten. 0. ABONNEMENT. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATUEDAO R SI SI T C Jtt P. te Acnzeu* ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomeu. IPolitielr Overzigt. Indien er nog eenigen tvvijfel overbleef om trent den waren toestand van Spanje, dan is die onzekerbeid nu geheel opgeheven door eene door al de leden der regering onderteekende proclamatie waarbij alle strijdbare raannen wor den opgeroepen. In dat stuk wordt gezegd, dat de koningsgezinde, wetende dat het tegenwoor dig en toekomstig geslacht, opgevoed in de denkbeelden dezer eeuw. hun nooit de magt op wettige wijze in handen zal geventhaus be proeven zich daarvan meester te maken door geweldstaal en vunr. Zij vernielen de mid- delen van gemeenschapbeffen schattingen van 't volkverbranden de arckievenrooven als bandieten van beroepfnsileeren oaschnldige lieden die zich niet tegen hen verdedigd hebben, sltchten de helden onder hunne slagec gerallen en beanivroorden de bevestiging der verzoenende en vredelievende republiek te midden van den walm hunner brandstichtende fakkels met eene bedreiging van eene restauratiesteuneude op krijg en wraak. Karakterastiek maar geloofvvaardig is daarom een paticulier schrijven nit Sevilla aan de Koln. Zeitung. Daarin wordt gezegd „Wet en regt kenneu wij niet meersedert weken zijn wij aan de schromelijkste wanorde ten prooi. Van eeu geregeld postverkeer kan geen sprake meer zijn. De postbeambten ont vangen even als alle ambtenaren zeer ongeregeld linn geld en doen en laten wat zij goed vinden. Aan gercgelde politie denkt niemand meer en ook bet leger kort langzamerhand in. De sol- daten verlatcn liunne gelederen. gaan met pak en zak naar bais en komen later als vrijwilligers bier of daar weer voor den dag, in de hoop dan de viermaal hooger soldij te ontvangen die aan de vrijwilligers der republiek beloofd is, om echter weldra te ondervinden dat de vrijwilligers evenmin als de „geregelde" corp- sen hunne soldij ontvangen om de eenvoudige reden dat alle staatskassen ledig zijn. Wie zon ook zoo dwaas zijn. zegt dezen schrijver, om tegenwoordig in Spanje belasting te betalen. Handel en verkeer hebben opgebouden en ieder- een leeft van den eenen dag tot den anderen geen mensch denkt er aan oude scliulden te betalen of crediet te verleenen. Wat vraagt de briefschrijver wat zal het lot van Spanje zijn En hij antwoordt Niets dan volslagen anarchie voor het tegen- woordige en een langenblpedigen tot bet uiterste doorgezetten bnrgeroorlog in de naaste toekomst. Wie dan overwinnaar zal blijven Qnien Sabe (wie kan bet weten zooals iedere Spanjaard op eene moeijelijke vraag ten antwoord geet't. In het officiecie blad der Spaansche regering wordt thans een door den president en de ge- zamenlijke ministers onderteekend beroep gedaan op de hulp van alle welgeziude burgers om zich tegen den Carlistischen opstand te verzetten. De Turksche regering schijnt thans hare bij- zondere zorg aan het onderwijs te willen beste- den. Men meldt nl. dat zij het kosteloos verpligt onderwijs wil invoeren. In de lagere scholen znlleD behalve het godsdienstige onderwijs, ook de beginselen van rekenkunde en aardrijkskunde worden onderwezen waarmede reeds een proef den tunnel en de 93-1 voet hooge waterval van den Tremola aan het znidelijk eind worden als heweegkrachten aangewend. Men hoopt maan- delijks aan elke zijde 100 meters te kunnen boren. In den Belgischen senaat heeft de beer Solvyus aangedrongen op een uitleveringstractaat met Nederland. Bij de moeijelijkheden en tijdroovende onder- handelingen nog onlangs bij uitlevering van misdadigers ondervondenis dit een zaak die veel overvreging verdient. is genomen. De bevolking oudersteunt de rege ring in hare pogingendie zeker goedkenring verdienen, al verschilt men ook over de wen- schelijkheid van het verpligt onderwijs. Ook voor de meisjes zullen boogere scholen worden opgerigt, met Turksche onderwijzers aan bet boofd. Daarentegen wil men de lyceen vooreerst nog in handen van vreemden Iateu. De boringen voor den St. Gothard-tunnel zijn thans begonnen de voorbercidende maatregelen hebben meer dan 80,000 pond gekostde machi nes worden door hydraulische pompen van 500 paardekraehten in beweging gebragt. Een water val van 95 voet aan het noordelijk uiteiude van Bij den raad van state is thans aanhan- giug gemaakt een wetsontwerp tot het aanleg- gen van forten waarvoov een uitgave van 38 millloen zou worden gevorderd. Daarentegen zouden de vestingen Nijmegen. Zutphen en Deventer worden ontmanteld. Renters office bragt 11. weensdag in den vroegen raorgen het telegrafisch berigt, dat Ne derland den 26 Maart het rijk Afchinop Su matra, formeel den oorlog heeft verklaard. Tegen de bepaling dat geene vergunning moet gegeven worden tot vervoer vau verdacht vee naar de weide. door deu minister van bin nenlandsche zaken bij missive van 4 Maart jl. uitgevaardigdzijn van verschillende zijden be- zwaren geopperd, die den minister niet ongegrond toeschijnen. Ten einde daaraan tegeraoet te komen, zouder dat het doel dier aansehrijving - het beletten van de verspreiding der longziekte in de weide wordt opgegeveu, heeft de mi nister van binnenlandsche zaken aandecommis- sarissen des koning in de verschillende provincien verzocht, de burgemeesters te magtigen om in gevallenwaarin de eigenaars van verdacht vee dit naar de weide wenschen te vervoeren, daartoe vergunning te geven onder de noodige voorwaar- den ter voorkoming van verbreiding van besrnet- ting en zijn daartoe verschillende bepalingen voorgeschreveuwier itipte naleving, in voor- komende gevallen der gemeentebestureu is aan- bevolen. Breskens, 2 April. Als vervolg op de installatie van den hurgemeester A. Rutgers meldt men onsdat heden de leerlingen van de beide openbare scholen alsmede die der twee bewaarscholengezamentlijk ruim 300 bedra- gende. mildelijk door den hurgemeester opcho- colade en gebak zijn onthaald. De onderwijzers en onderwijzeressen hielden met de leerlingen een optogt door het dorp onder het ziugen van feestliederen. Het overige van den dag werd in gepaste- vrolijkheid doorgebragt. In de gehouden algeineene vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen is o. a. fot het liamaatschap voorgedragen en aangenomen de heer F. Caland te Axel. Tengevolge van den zachteu winter belooft de mosselen-oogst in den Brakman overvoediger te zullen zijn dan ooit het geval was. Reeds eenige dagen geleden is de inzameling begonnea waardoor honderden huisgeziunen werk en be- staan vinden. Dagelijks worden uit Philippine groote massa's mosselen te Gent aangevoerd om van daar verdermeestal naar Parijste worden verzonden. Men leest in de Vlissingsche courant Adriaan Maas en P. de Koster, beiden schip- pers varende op het vaartuig de Jonge Jan en te Graauw te huis behoorendekeerden met hun hoogaars van Breskens naar Neuzen. Bij het binnenkomen der haven ontmoetten zij twee stoombooten e£n op en den uit de haven ko- mende. genaamd de Folka. bestemd naar Lon- denmet het ongelnkkig gevolg dat den dier booten tegen 't vaartuig van genoemdeschippers aanstiet. De boot na onmiddelijk eenige oogen- blikken gestopt te hebbenvervolgt intusschen zijn weg en verleent daar geen hulp waar ze zoo volstrekt noodig is. De beide schippers verkeerden inmiddels met hun hoogaars in zinkenden toestand. totdat op hun angstig hulpgeschrei de kapitein van een aldaar in de haven liggende stoomboot met zijn sloep kwam toesnellen er. het geluk mogt smaken twee menschenlevens van een anders wissen dood te redden. Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van 31 Maart 1873 is Maria Anna Sponselee, oud 21 jaren dienstmeid wonende te Hontenisse, en thans gedetineerd te Middelburg, schuldig verklaard aan kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Te dier zake is zijonder aanneming van ver- zachtende oinstandigheden veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie jaren en in de kosten der procedure. De arrondissements-regtbank te Goes heeft op 31 Maart 1873 o. a. de navolgende vonnissen uitgesproken als 1. Oh. L. D. W. zoon van Charles Louis, 30 jaar, herbergier en werkman, geboren te Stekene, wonende te Koewacht. schuldig verklaard aan het aan iemand op eene openbare plaats toevoegen van smaad- of scheldwoorden die eene aangednide ondeugd behelzen. Veroordeeld tot eene geldboete ran fS,subsidiair in eene gevangenisstraf van twee dagen en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar by lijfsdwang. 2. J. F. V. W. zoon van Jan Francies. 31 jaar, werkman geboren en wonende te Honte nisse. A. V. K, zoon van Anthonius37 jaar slagter. geboren en wonende te Hontenisse. F. V. K. zoon van Anthonius30 jaargeboren en wonende te Hontenissebeklaagd van moed- willige mishandelingdaarvan vrijgesproken de kosten te dragen door den staat. 3. A. B. zoon van Carolus Ludovicus 33 jaar, hoerenknechtgeboren en wonende te St. Jan Steenschuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen reroorzaakt hebbendeveroordeeld tot eene cel- lulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en eene geldboete van f 8,— subsidiair in een cullulaire gevangenisstraf van een dag en in de kosten van dit regtsgeding, desnoods bij lijfsdwang op hem te verhalen. Vanwege de Middelburgsche vereeniging „Uit bet volk Voor bet volk" zal van 13 tot 20 dezer op de bovenzaal van bet stadhuis aldaar eene tentoonstelling vau schilderijen teekene- niugen gravurea enz. gehouden worden. 't Valt niet te betwijfelen of de goede uitslag van een vorige dergelijke tentoonstelling zal aan de nu voorgenomene een niet onbelangrijke deelneming verzekeren. Naar wij vernemen bestaat te Kapelle bij de landbouwers het plan om eene ouderlinge ver eeniging in het leveu te roepeu om bij verlies van paardendat verlies gemeenscbappelijk te dragen. Uit den Bosch schrijft men Een sigarenmaker albier oud 26 jaarkwam II. zaterdag avond laat bij zijne moeder te huis zonder weekgeld; uithoofde dat zoo iets meermalen gebeurde, vroeg zijne moeder er om en op het te kennen geven dat hij geen weekgeld bad, werd bij uitgenoodigd hoe eer hoe liever het huis te verlaten. In eene opgewonden stemming vond bij goed dat dade- lijk te doen, zijne moeder toevoegende „dan ga ik mij verzuipen." Hij voegde bet woord bij de daad de deur uitgaande sprong hij bij de tweede Nieuwstraat, in de nabijheid zijner wo oing over de ijzeren leuning in de rivier de Diezehij verdween voor de oogen der onge- lukkige moederdie hem was nageloopen om hem van zijn plan af te brengenhoezeer hij haar reeds zooveel verdriet en leed had aange- bragt. Zijn lijk werd nog denzelfden nacht opgevischt en naar het groot zieken-gasthuis gebragt. Tot lid van de tweede kamer der itaten- generaal voor bet kiesdistrict Leiden is gekozen mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede met 977 van de 1686 geldig uitgebragte stemmen mr. H. Neeb bekwam 709 stemmen. Het anti schoolwetverbond telt reeds 116 afdeelingen en 8000 leden. De predikant en kerkeraad vau Moerdijk hebben thans aan het klassikaal bestuur formeel doen weten, dat zij met de synoda'ie reglemen- ten niets te doen willen hebben en dat niemand den kansel aidaar zal betredendan de ge- sc-horste predikant Kockeu en wien bij daartoe verlof geeft. H. Rademaker te Bovenkerkgemeente Aalsmeer, heeft den koning de eerste grasboter toegezonden en daarvoor Zr. Ms. daukbetuiging ontvangen. Eergisteren avond heeft men te Barneveld dood in zyn bed gevonden een alleen wonend josgman in zittende houding. met een vooraf geledigde jeneverflesch in de verstijfde hand ge- klemd. Hij schijut reeds vrijdagavond of den daarop volgenden nacht te zijn gestorvendaar men heeft opgemerkt. dat zaturdag bet huis niet wa3 geopend geweestdan 's avond door tusschenkomst ran de politie. De tapper, zijn vaste leverancier van drank, ontdekte bet spoor, bet viel hem op. dat „de bult nog niet geweest was met zijn fleschen vermoeden opvattende. begaf hij zich naar de woning van deu jongman. en de deur gesloten vindendemaakfe hij zijn vermoeden kenbaar aan de politie, die de deur opende en den be- woner in den boven omscbreven toestand vond. De overledene onthield zich sorns een geheeien dag van voedsel en gebruikte dan niets dan sterken drank. Naar wij vernemen zal de hoogleeraar J. J. van Oosterzee van Utrecht de openingsrede uitspreken bij het noordelijk zendingsfeest dat dezen zomer te Oranjewoud zal worden gehouden De regtbank te Zwolieheeft den gewezen conducteur bij de staatsspoorwegen B. Wijnbrands schuldig verklaard aan diefstal van f 340 uit een bagagewagen van de firma van Gend Loos, en hem te dier zake veroordeeld tot gevangenis straf voor den tijd van 66n jaar te ondergaau in eenzame opsluiting. Een inwoner van Weesp, die van 1866 tot 1868 zonder koninklijke vergunning als zouaaf in bet pauselijke leger heeft gediend heeft bij den raad der genoemde gemeente een verzoek ingediendom op de lijst der kiezers voor den gemeenteraad te worden gebragt. Na een korte discussie heeft de raad met algemeeno stemmen beslotenbet verzoek af te wijzen omdat de adressant het Nederlanderschap bad verloren. Dat hoe trenrig eene ziekte is, alles toch bespottelijk kan worden gemaakt en aller mond een glimlach kan worden ontloktdus scbryfi men uit Gorincbem, bewijst het volgende. 'til eene verordening van den gemeenteraad, dat de besmettelijke ziekte waaraan een lid des huizes lijdtmet flinke duidelijke letters op eene goed zigtbare plaats te lezen moet zijn. Een groenboer plakte bet woord mazelen op zijn glas zonder er naar te kijken en nu las de verbaasde menigte in de Molenstraatmazelen in soorten". Het ongeiukkige woord was namelijk geplaatst op „tninzaden." Te Haastrecbt is woendag 11. de vrouw van F. Nieuwendijk. die verleden jaar drielingen ter wereld bragt. weder bevallen van tweelingen. Deze vrouw heeft nu bij drie bevallingen achter- eenvolgens aan zeven kinderen het levenslicbt gescbonken. Per drie maanden binnen Neuzenf 1, h franco door hot geheele Rijk 1,10 V n II II I, geheel Belgie1,40 Enkele nommers0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders, BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel mcer0,10 Adyertentien geliere men aan de Uitgovers in te zenden uiterlijk Dingadag en Vrijdag namiddags DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1