LG EEN No. 817. Zaturdag 22 Maart 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche herigten. landelsberiglen. 3. 3.30 JPolitielf Overzifft. Met vrengde is in Frankrijk de tijding begroet van ket Fransch Duitsch traetaatwaarbij als bet slotpunt wordt gezet achter de gewigtige gebeurtenissen van 1870 en 1871. Wat men zicb bad voorgesteld eene inkrimpiug van twee jaren tijds op de gecontracteerde tijdsbepaling der Duitscbe bezetting. had men niet durven ver- Wacbten en bet trotscbe gevoel der Franschen verbengk zicb dus zeer dat eindelijk de laatste pickelbaube van zijn bodera zal verdwijnen. Algemeen wordt Thiers kulde gebragt voor dit cueses zijner staatkunde en zelfs den bespotten, voor krankzinnig verklaardeu, verachtten en ge haatten v. Bismarck vindt eenige genade in de oogen zijner aartsvijanden voor dit bewijs zijner gemaligbeid en inscbikkelijkbeid. Olschoon gaarne de Franschen het aangenaam gevoel gnnnende dat het laatste balstei bun \an den vernederden bals zal worden genomenzoo meenen we tocb dat bet feit der aanstaande ontruimiog ook aan ernstige en gewigtige bezwa- ren onderworpen blijft, wanneer men bet oog slaat op den oobepaalden en onvasten toestand van den regeringsvorm en de vrucktelooze po- gingen nog onlangs gedaan om dit vraagstuk op te lossen en dat nu mot te meer kracht zicb zal doen gelden omdat alle kans van bestaan der tegenwoordige nationale vergadering daarmee opboudt Wat wij tbans in Spanje zien gebeuren ver- vult ons met bekommering. Dat ongelukkige land is blootgesteld aan twee vuren aan den opstand van de legitimisten en aan dien van de Jacobijnen. Ziebier hoe de Carlisten in 't noorden buishouden de bevolking wordt geplunderd en op brandschatting gesteld de spoorwegen wor den vernieldde dorpen in brand gestoken en de vrouwen doodgeschoten. In bet zuiden ontdoen zicb de cominunisten van de voor ben zoo lastige rijkaards en verdeelen onderling de nationale goederen. Wij willen jnist niet zeggendat Spanje beinde en ver aan plundering ten prooi is, mam- men zoekt er te vergeefs wat men „openbare orde" noemtdat wil zeggen bet gezag uitgeoefend door de wettige overheid. Elkeen is voor zich uitsluiter.d op persoonlijke verdediging bedachteven als in de burgeroor- logen in de middelecuwen gaat men niet anders dan gewapend uit en denkt men zich ook van de wapens te bedienen. Zulk een stand van zaken kan in geen land ter wereld lang duren, zonder bet te gronde te rigten en zoo Spanje erne natie wil blijven moet bet ten spoedigste door eene krachtige inspanning van het centraal gezag de ordelievende elementen van bet gemeen- schappelijk vaderland vereenigec. Lagen er geene diep liggende oorzaken van verdeeldbeid bij de revolutie-partij de Carlistische opstand zou reeds bedwongen zijn en zon ook tbans nog gemakkelijk onderdrukt kunnen worden. De opstandelingen toch vinden geen wezenlijke sympatbie in bet land plunderingen zijn scbicr hunne eenige geldelijke bulpbronnen. De op stand bad zijn ontstaan te danken aan bet feit, dat een kotiing uit den vreemde aan bet hoofd des lands was geplaatst. Had bet geregelde leger de steden verlaten om de opstandelingen in°'t open veld op te zoeken de Carlistische bendenwier banier zelfs niet die der ware, der onvervalschte legitimiteit in Spanje is, zon- den weldra ten onder zijn gebragt. Om nn de vrije bescbikking te krijgen over die troepen lieeft de regering eene ligting van 45.000 man voorgesteld en een crediet van 100 millioen fr. aangevraagd. De vrijwilligers zonden de steden bewaken en de gewone soldaten in 'tveld ver scbijnen. Ongelukkig stellen de vrijwilligers voorwaarden om in dienst te treden. Zij willen vooreerst zeker zijn dat de republiek in stand gebouden wordt en vcrder willen zij weten welke republiek er zal wezen. Voor een paar dagen was men op bet punt van naar bet geweer te grijpen en barricades op te werpenmaar door de bedreiging, dat men bet pnleis der Cortes zon binnenstormen nam de vergadering het be- sluitdat zij weldra plaats zou maken voor eene constituante. Te Madrid is door den gouverneur, den be- kenden Estevanez een maatregclcn genomen die door den correspondent van Le Temps als zeer practiscb wordt geprezenmaar die tocb ook zonder twijfel zjjne gevaarlijke zijde heeft. Estevanez beeft namelijk alle bekeude volksop- ruijers benoemd tot inspecteurs van politie. In Portugal zijn troepen naar de grenzen ge zonden, om de Carlisten benden die zich daar vertoond hebben te interneren. De Engelsche crisis is geeindigd met de weder- of liever niet aftrcding van den tegenwoordigen president Gladstone. Wij gelooven dat Engelaud en ook Enropa zieli gelnk mogen wenscben met dezen afloop. Gladstone is een staatsman die getoond heeft in meer dan een opzigt boven de gebreken van velen zijner landgenooten verbeven te zijn, vooral waar bet geldt den oud adelijken trots der rijke lords. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de bnitenge- wone opzigters van den waterstaatdie tbans bij de rijks of provinciate werken in dienst zijn aan bet in April e. k. te houden vergelijkend onderzoek ter benoeming van rijksopzigters van den waterstaat 4e klasse kunnen deelnemen mits zij op 1 Mei eertskomende den ouderdom van 35 jaar nog niet zullen bereikt hebben, Den 7 en 8 Mei e. k. zullen de militiens der ligting 1873 bij de verschillende regimenten infauterie en vesting artillerie onder de wapenen worden geroepen om in den wapenhandel te worden geoefend. Neuzen, 21 Maart. In de op den 19 dezer gehonden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Nieuwe Neuzen polder, zijn tot leden vau den dijkraad der waterkeering vau dien calamiteusen polder be noemd de beeren D. Scbeele; A. Dieleman WGz. M. de Regt,A. FranseP. Moesen C. de Jonge. In die vergadering is door den dijkgraaf, ge- zworen en ingelanden met eene hartelijke toe- spraak van den gezworen J. Lensen aan den ontvanger griffier van genoemden polder aange- boden geworden een piece de milieu van zilver eu kristal en een inktstel van zwart manner met zilver gemonteerd, beide voorzien van de inscriptie D ij k g r a a fGezworen e n I n- gelanden van den polder Nieuwe Neuzen, aan den beer J. Sturm, Ont vanger-Griffier van dien polder. Neuzen, 19 Maart 1873, als blijk van hooge waardering en erkentelijkheid voor zijne, sedert zijne optreding in die betrekkingijverige en trouwe bebartigiug der belangen van de ingjlanden van den polder. De beer Sturm aanvaarde deze gescbeuken met eeu woord dat getuigde van intiig gevoel van dankbaarheid daarvoor en met de betniging dat bij op den ingeslageu weg zal trachten voort te gnan en steeds zijae beste kracbten te zullen aanwenden voor de zaken die aan zijne zorg ziju of mogten worden toevertrouwd. Debeer F. Dieleman Pz.is in de beden gebouden vergadering van ingelanden van den Vlooswijk polder benoemd tot. lid van den dijk raad der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen. Iloek, 20 Maart. In de vergadering van ingelanden van de Loven- en Willemskerke poldersheden alhier gebouden zijn tot ledeu van den dijkraad der waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen benoemd de beeren J. de Feijter Wz. en P. de Kraker Az. Hontenisse 19 Maart. Er bestaat bier plan om bij de opneming van de steigerwerken te Walsoorden, en dus het oogenblik dat de steiger een aanlegplaats voor vaartuigen wordt meerdere of mindere mate te Walsoorden zelve een feest te vierenten einde die gebeurlenis te gedenken. Er zal reeds op a. s. zaturdag een vergadering plaats hebben waarin dit plan zal besproken worden. We wenscben wel dat in het plan zal worden geslaagddaar bet in dienst stellen van den steiger werkelijk een ge- beurtenis is van waarde voar bet gebeele land van Hulst, aangezien er alsdan in een lang gevoelde behoefie is voldaan en wij in de gele- genbeid zijn op een gemakkeljjke wijze te reizen Men denkt dat bet werk in de volgende tnaand geheel gereed zal zijn en reeds tbans maakt de provinciate stoomboot er gebruik van met goed gevo'g. Kon het feest tot stand komenzoo zal onzes inziens Walsoorden op dien dag druk worden bezocbt. Men schrijft uit Sluis van 17 Maart. Ile- den werd de laatste hand gelegd aan bet monu ment voor wijlen den heer J. H. van Dale. Reeds sedert eenigen tijd lag bet alhier ter plaatsicg gereed maar door het ongunstige weder is het plaatsen lot beden moeten uitgesteld worden. Het gebeel voldoet zeer goed bet is eene kolom, die, bij eene breedte in het vierkant van onge veer 40 a 50 centimetereene hoogte heeft van twee en een halven meter. De inscriptie bevat bet volgende HIER RUST J. 11, van Dale Hoofdonderwijzer en Arcbivaris le Sluis. Aldaar geb. 15 Feb. 1828 en gest. 19 Mei 1872. Opgerigt door zijne vrienden. Boven de inscriptie bevindt zich eene itmnor- tellen krans en in het midden daarvan ligt eene gewone gunzenvederbet ziunebeeld van den schrijver. Op den 8 dezer had te Goes een deernis- wekkend voorval plaats. Een oppasseud jong- menscbzoon eener wednwe, scbrijnwerkers- knecht bij een meubelmaker alhier, was aan den arbeid en vvilde een ander heft aan zijn beitel bevestigen. Bij bet aftrekken van het oude heft houdfc bij den beitel naar het ligchaam gekeerd. Door de hevigheid van den ruk en bet plotseling losscbieten van bet heft dringt de beitel den jongman in het lijf. Hij snelt nog zelf naar een in de nabijheid wonend chirurgijn, waar bij neer- zijgt. De chirurgijn verklaard de wor.de voor doodelijk en; daar de jongeling tot de r. katho- lieke godsdienst beboort, wordt een priester ont- boden en ontvangt bij nog in de woning van den chirurgijn de Illi. sacrarnenten. Vervolgens naar zijue eigene woning vervoerdblies bij eenige uren later onder ijsselijke smarten den laatsten adera nit. De gemeenteraad van Bergen op Zoom beeft beslotcn bij te drageu tot de overbrugging der rivier de Eendrachtbij Tholende som van f 10.000, mits tegen een billijken intrest en met aflossing van bet kapitaal. Niet minder dan 35 burgervaders en secre- tarissen in het arrondissement Bredabebben een adrcs gerigt, aan gedeputeerde staten van Noord Brabant, om verhooging bunner jaarwed- den Zon er bij eventueele weigering kans zijn op eene burgemeesters strike? Zaturdag jl. heeft te 's Ilage, een buiszoe- king plaats gehad bij zekeren H. die afwezig was volgens het Vaderland beeft de politie echter niets gevonden maar is er naar de plaats waar deze persoon zicb opboudtbevel gezondeu hem in bet oog te houden. De voornaamste Haagscbe bladen deelen mede dat de schuld van het driemanscbap ieder oogen blik des te duidelijker aan het licbt komt. Da- gelijks hebben er getuigenverhooren en confron- tatien plaats; inzonderheid beeft eene vrouwe- lijke getuige zulke boogst belangrijke mededee- lingeu gedaan, dat men gelooft spoedig bet pro- j ces te kunnen beginnen. Het Vaderland berigt verder, dat als oorzaak var. de vertraagde overbrenging van Verlind tbans wordt opgegeven dat. bij te voet vau Rijssel naar Havre is vervoerd, en dit voetreisje cirka drie weken geduurd beeft. De Held. Ct. berigt dat dezer dagen te Amsterdam een nieuwe stoomvaartreederij is opgerigt voor een dienst tusschen Nieuwe Diep en Oost Indie, door bet Suez kanaal. De naam der niaatschappij zal zijn Java. De eerste boot denkt men reeds in de volgende maand aan bet Nieuwe Diep te zien. Twee welgestelde iugezetenen te Winters- wijk bebben een bunder beidegrond aangekocht, om dien door middel van kippenteelt te ontgin- nen. De grond wordt te dien einde omheind of omrasterd: daarna jaagt men er 700 henuen in die 's nacbts in vier koepels op de rekken kunnen zitten. De mest der dicren moet strek- ken om vrucbtbaarheid aan den bodem te bren- gen terwiji men zicb vleitdat de verkoop der eijeren grootendeels de kosten van bet onderhoud der kippen zal dekken. Als de resultaten aan de verwachting beantwoordeu zal later de zaak op grootere schaal worden voortgezet Gedurende de thans heerschende nacht- vorsten is men tegenwoordig des nacbts in Gro- ningerland op de kleigronden bezig met bet uit- zaaijen en inleggen van vroeger haver de gron- den ziju daartoe 's daags te nat en te week. In 't koningrijk Wurtenberg zijn in 't vorige jaar ongeveer 231 millioec meikevers gedood waarvoor ruim f 15.000 aan premie betaald is. Men berekect dat door die vangst voor bet eerste daarop volgende jaar eene scbade van meer dan 14 millioen guldens is voorkomen. Op voorsfel van den Duitscben kroon- prins zal bij Worth een kolossaal gedenktee- ken worden opgerigt, ter herinnering aan de luisterijke en gewigtige overwinning in 1870 behaald. Teneinde de noodige gelden te erlan- gen oin de groote kosten aan de verwezenlij- king van dit plan verbonden te dekken heeft de regering bet volgend middel ter band genomen zegt de National Zeitung. Aan al de officieren van het gauscbe Duitsche leger is te kenuen gegeven dat vau hen eene bijdrage wordt verwacht gelijkstaande met U/2 da? tractement. Eene gelijke bijdrage moet worden geleverd door de officiereD der reserve en die van de land- weer. Bij de benefice voorstelling van Adeline Patti te St. Petersburg heeft keizer Alxeander zich uit ziju loge op bet tooneel begeven en daar eigenbandig aan de gevierde zangeres ecu kost- baren diadeem van briljauten aangebodeu bij 't zien dezer zeldzame haadeliug van den Czaar stonden al de aauwezigen van bunne zitplaatscn op en deden een daverend applaudissement hooren. In Chicago is dezer dagen een llOjarige grijsaard tot 10 dollars boete veroordeeld omdat hij zijn zoon, 80 jaren oud, wegens ougehoor- zaamheid eeu al te duchtig pak slaag toediende. 2EET1JDINGEN. I>i,y*en tier lifFeeten. Amsterdam, 17 Maart. Van 14 tot en met 20 Maart zijn in deze haven binnenge- ko«en, voor Gent bestemd, do onderstaande zeescliepen, als 14 Maart. da Eagelsche stoomboot Colletis, kap. Schofield, van Goole met stukgoederen. 15 Mrt. de Noordsche brik Marie Louise, kap. Olsen, van Arendal met planken. 16 Mrt. de Noordsche brik Vidor, kap. Christiaansen, van Rnnea met planken. 17 Mrt. de Noordsche schooner Unite, kap. Tversen, van Dantzig met slippers. de Noordsche brik Nor, kap. Lijdersen, van Arendal met planken. 18 Mrt. de Engelsche stoomboot Acklington, kap. Dew, van Londen met stukgoede ren. 19 Mrt. de Engelsche stoomboot Citij of Ghent, kap. Snowden, van Grimsbij met stukgoederen. de Engelsche stoomboot Londos, kap. Ellwood, van Goole met stukgoederen. Van 14 tot en met 20 Maart zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent, de onderstaanda zeeschepenals 14 Maart. Engelsche stoomboot Londos, kap. Ellwood, naar Goole met stukgoederen. 15 Mrt. Engelsche stoomboot Con test, kap. Kitwood, naar Goole met stukgoederen Engelsche stoomboot Tolka, kap. Heasleij, naar Londen met stukgoederen. 16 Mrt. Engelsche stoomboot Colletis, kap. Schofield, naar Goole met stukgoederen. 20 Mrt. Duitsche schooaer Jovviua. kap. Rogge, naar Bordeaux, met gasbuizen. 17 Maart. Van Neuzen naar Bilbao vertrokken in ballast de Erar.sche brik V. A. kapitein Vallee. Dagelijks wachtende van Sunderland met stesnkolen oin bier aan het spoor te lossen en per spoor te vervoeren. De stoomboot Emma, de schooner Sincerite en de brik Cha- rite adres den scheepsmakelaar H. C. E. van IJsselsteijn. Nederland. oCcrtific. Werkelijke schuld !j pCt. 56 alito dito dilo 3 67J adito dito dito 4 88,J aAaudeel ftandelmaatschappij. 136j ^ito exploitatie Ned. staatsspoorw. H7 Belgie. aCertificaten bij Kotschild. Frankrijk. alnschrijvingen 3 «dtio5

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1