ALGEMEEN No. 815. Zaturdag 15 Maart 1873. 13de Jaarg. Uinnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. PSI m S3 m X^olitielf Overzig't. „De Spanjaarden zelf zijn de vijaoden van bun land dit woo.rd van den afgetreden koning Amadeus treedt als bij den dag nader in bet licbt. Niet gcnoeg dat de partgschap iedere nuttige regeringsmaatregel verijdeldinaar ook is zij bet struikelblok voor elke eenigzins kracbti- ge handeling in de beteugeling van den Carlis- tenstrijd. Bij het leger als in de raadzaal betwist de een den ander zijne plaats en het gevolg is dat alle eerlijke mannen zich gaandeweg aan de zaak huus vaderlands onttrekken. Sleckts weinig inoeite zou het kosten bet land in eenige weken tijds van den opstaud te be- vrijden en in rust en kalnite terug te brengen maar het ontbreekt ten eenenniale aan betronw- bare personen. Vandaar de gedurige afwisseling der legerhoofden vandaar. dat bijkans dagelijks de in de regeriug opgetreden mannen bunne functien weder neerleggen. Zoo meldt de tele- graaf dat de bevelvoerende kapitein generaalte Barcelona, op bet oogenblik dat het oproer aldaar zijn boogste pant had bereikt. in eens zich aan den strijd onttrok en de regering zeer zeker een gevoelige nederlaag zou bebben gele den, indien niet de stads overheid tusschenbeide getreden en de orde met behulp der troepen had weten te herstellen. Een ander nog meer ge- wigtig feit is dat Martosde president der opgetreden regering, zijn plaats wenscht te ver- laten «n het zeer moeijelijk gaat deze wcderom vervuld te krijgen. Het scbijnt ook reeds dat in den boezem'van bet pas gezuiverde republi- keinsche bewind de angel der verdeeldheid elke krachtige handeling verijdelt. Men verdiept zich in politieke vraagstnkken men roept bet volk op tot eene algemeene verkie- zing, men wenscht eene constistuante tot vaststel ling van den republikeiuschen regeringsvorm en inmiddels gaan de waarachtige belangen des lands den van den berg rollenden zandkar acbterna. Omtrent de Carlisten deelt het Frnnsche blad le Temps mededat zij op dit oogenblik min- stens 10.000 A 12.000 man sterk zijn weik ge- tal, niet ernstig bestreden wordende, zeerspoedig tot het twee of driedubbele zal aangroeijen. Ook is bet outegensprekelijk dat onder de verstrooide compagnienwaarin ze bestendig opereren, vele bekwame militairen zijn en dat alle elementen voor een wel georganiseerd leger bij vereeni- ging dier rondzwervende corpseu aanwezig zijn. Jammer dat de bevolking, die vadsig als de Spanjaarden zijn, zich weinig met de militaire coufiicten der soldaten bemoeitveel van deze benden blijft lijden. Het scbijnt ook dat het deze stroopbenden ook niet aan geld ontbreekt, daar onderschei- dene bunner betalen wat ze van de bargtrij requireren. Aan velen is misscbien nog onbekend waarora er voor Spanje twee pretendenten naar de kroon zijn die zicli beideu gelijke regten kunnen toe- kennen. Eenige historiscbe toelicbting zal daarom zeker niet onwelkom zijn. Ferdinand VII bleef, niattegenstaande drie hnwelijken kinderloos. Op grond der bestaande bepalingenmoest de kroon overgaan op zijn broedertweede zoon van Karel IVdon Carlos Maria Isidora de Bourbon. Deze brooder mogt zich ecbter, wegens zijne reactionaire begrippen, niet in de symphatie des lands verbeugeu. Fer dinand VII was daarom beducht voor de toekomst van Spanje, en trad voor de vierde maa! in bet huwelijk thans met Maria Christine van Napels. In het vooruitzigt der geboorte van eene docbter, en door eene prsgmatieke sanctie, schaftehijde Salische wet af, (Bij die wet waren de vrouwen nitgesloten van den troon) Uit dit vierde huwe lijk werd werkelijk «ene docbter, Isabella, ge- boren. Don Carlos was van den troon verstooten en. bij den dood van Ferdinand VIIwerd zijne docbter tot koningin van Spanje uitgeroepen ouder den naam van Isabella II en onder het re"entsehap van Maria Christine. Dit bad plaats den 24 October 1833. Den 10 October 1842 huwde zij met haar neef don Francois d' Assise. Uit dit huwelijk werd een zoon geboren Alf'onsus, den tegenwoordigen pretendent. In 1860 werd door den zoon van don Carlosbekend onder den naam van graaf Montemoulinvolkomen afstand gedaan van zijne beweerde regten op den Spaanscben troon door hern ran zijn vader geerfd. Aan de eene zijde beeft men dus eene wet, die aan de docbter van Maria Christine de kroon schenkt en welke wet door het land is bekrach tigd ana den anderen een afstand van regten die bovendien wet-tig van geene waarde zijn. Omtrent den gezondheidstoestand van Thiers loopen onrustbarende geruchten. De inspanning der laatste weken scbijnt den bejaarden man te sterk te zijn geweest, zoodat bij, zonder be- paald ziek te zijnechter zich zeer vermoeid gevoelt, vvaarover de geueesheeren op den leef- tijd van hun voornamen patient zich ongernst gevoelen. In de zitting der tweede kamer van 11 deze!' is de pensioenenwet aangeuomen met 49 tegen 14 stenunen. JNeuzen, 14 Maart. Wij maken onze lezers attent op de hieractafer staande advertentie, betreffende de gewijzigde stoombootdienst op de Wester-Schelde. Door die wijziging zal de stoomboot vau bier tweemaal daags varen naar HoedekenskerkeHansweert Walsoorden en terug; boewel wij erkennen, dat bij elke nieuwe dienstregeling niet ieder kan bevredigd worden zoo betreureu wij het toch dat de directie niet heeft kunnen besluitcn, ora ,je dienst ran hier op Vlissingen (evens uit te breiden de stoomboot, welke des iniddags ten 3.30 ure aankomt en blijft liggeu biedt daarvoor te schoone gelegenheid aanzoowel voor bet reizend publiek, als in verband met de beide hier aankomende spoortreinen. Als eene bijzonderheid deelen wij mede dat deze week bij den landbouwer C. Kielman te Sluiskileen kalf van 24 uren oud is ver- kocbt voor den prijs van 70 francs. Onderstaand stuk ontvingen wij te laat ora in het vorig nnmraer te worden opgenomen gaarne voldoen wij aan het verzoek oin het in zijn gebeel heden op te nemen: Hulst, 9 Maart. Heden namiddag had de ter aarde bestelling plaats vau een onzer uit- stekendste burgers Dr. E. Vogelvanger. Eene talrijke schare, ook van elders herwaarts geko- men vergezelde den trenrigen stoet. Het gebeel leverde een indrukwekkend gezigt op tLijk werd gedragen door ainbtenaren van den internationa- len spoovvveg. Daar achter gingen blootsboofds de eenige zoon en de beide scboonzoons van den te vroeg ontslapeneu. Vervolgens de verdere leden der pas nog zoo zwaar beproefde familie en een zeer groot aantal vrienden en vereerders van den overledene. Het gansch personeel van den spoorweg MechelenNeuzen, was er ver- tegenwoordigd. Aan de Bagijnepoort zou de kist in de lijkkoets worden geplaatst, doch de dragers gaven bun verlangen te keunen om als blijk hunner onbegrensde achting voor den edelen doodezijn stoffelijk overschot, tot aan de laatste stille rustplaats te mogen dragen. Zoo gescbiedde heten statig bewoog zich de trein op den weg naar de plaats waar wij alien gewacht worden. Toen men daar was aange komenbield de beer Bachienelid van den raad van stateeene toespraakin hoofdzaak hier op nederkomende. „Het zij mij vergundvereerders van den overledenemet een enkel woord de berinnerin gen uit te spreken die dit geopend graf bij n en mij opwekt. Eene waardige ecbtgenoote beeft haren liefhebbenden ecbtvriend verloren de kinderen missen eeneu zorgvuldigen vader. Aandoenlijk is deze piegfigheid en vooral voor u, geacbte van den Broekdie voor 4 weken geroepen werd, om dierbare afgestorvenen graf waarts te brengen. Groot is uw verlies maar ook dat der gemeente Hulstwaar de overledene velen met raad en daad ten steun was, waar bij steeds het goede zocht te bevorderen. Om iets te noemen wijs ik u op den spoorweg op de aansluiting vaD het afgelegen Hulst aan het spoorwegnet van Europa wat ook aan de krach tige medewerking van Dr. Vogelvanger te danken is in vereenigiug met anderen hier ook tegen- woordig. Groot is het verlies der maatsehappij. Laat ik n herinneren dat na volbvagte studie aan de akademie te Gent, bij, wiens afsterven wij betrenrenop jeugdigen leeftijd werd geplaatst als eerste officier van gezondheid bij dat gedeelte van het Nederlaudsche leger, hetwelk in der tijd in Zeeuwsch Vlaanderen in bezettiug was. Velen daarvan danken aan de bekwaamheid en den ijver van Dr. Vogelvanger, bunne gezondheid ja velen bun leveu. Dat zullen ook getuigen zijdie in later tijd zijne zorg ondervonden toen bij de civiele practijk uitoefende. Aan het ziekbed moet men hem gezien hebben zoo als ik zelf mogt opmerken. Zijn scherp- zienden blik, zijn helder verstandzijne vast- beradenbeidzijne onvermoeidheid vooral zijne niet genoeg te waarderen belangstelliug. Toen hij de geneeskundige praktijk meer en meer ter zijde stelde, legde bij zich toe op de kennis van de theoretiscke iandbouwkunde zoo wel als op de uitoefening van den praktischen land- bouw. Wat hij in dat opzigt is geweest voor zijne omgeving wat den landbouwer aan hem verpligt is, zullen de meesten uwer dankbaar erkennen. Hij was een man van wetensckap en kennis en ook schraagde hij gaarne nuttige onderne mingen van algeineen belang ook bniten dit kantonin andere deelen van Nederland. Hij was een voortreffelijk mensch die tevens het christelijk voorschrift in praktijk bragt. „Eert God bovenal en uwe naasten als u zelven." Zoo beb ik hem herinnerd voor zijne familie, voor de gemeente voor de maatsehappij maar ik beb hem nog niet genoemd als vriend In die betrekkiug ben ik van verre gekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Dr. Vogelvanger was opgeruimd hij was een goed kanseraad en vooral was hij een vriend in neod. Hij was een weldoener. Een vriend in nood treft men niet immer aanVer- gun mij bier te eindigen." 's Sprekers gemoed was te vol om bier iets te kunuen bijvoegen. De van heiude en verre toegestroomde belangstcllendenkennissen en vereerders van den ontslapene, riepen hem in 't hartv a a r w e 1 toe. Bij bevelschrift der arrondissements regtbank te Goesis naar den procurenr generaal bij bet provinciaal geregtshof in Zeeland verwezen Prndentia van Driesscbeoud32jaren, wonende te Zuiddorpethans gedetineerd te Goes, ter zake dat zijals ongehuwde moederin den nacht van 27 op 28 Januarij j I., het kind van bet maDnelijk geslaeht waarvan zij in dien nacbt was bevallenkort na de geboorte moedwillig om het leven beeft gebragt en in eene schuur naast hare woning in den grond gestoken alwaar bet op 5 February jl. door den brigadier kom- mandant der marechaussees te Axel is opge- graven. De beer J. W. de Blinde is in de raads" vergadering van jl. woensdag ontslagen als secre' taris en ontvanger der gemeente Hoedekenskerke- Bij zijne daarop gevolgde weigeriug om boeken en kas over te geven beeft eene verzegeling door den kantonregter plaats gehad. Met de tijdelijke waarneming der beide betrekkingen is belast jonkheer M. J. de Marees van Swinderen, commies ter secretarie te Goes. Voor dat die raadsvergadering gehouden werd, was de nieuwe burgemeester de beer VV. L. Kakebeeke die jl. vrijdag zulk een min aange name ontvangst genoot door eene eerewacbt iDge- baald en door een kinderkoor verwelkomd. Onze koningin is door bet verlies getroffen dat reeds gedureude eenige weken te verwaeb- ten was. Kuningin Paulina Tberesia Louisa weduwe van koning Willem I van Wurtemberg, wiens derde gemalin zij was, heeft jl. dingsdag namiddag ten 5 ure bet tijdelijke met het eeuwige verwisseld. De overledene docbter van hertog Lodewijk Frederik Alexander, van Wurtemberg, was geboren 4 September 1800, trad 15 April 1820 met haren neef in den echt, weik huwelijk 25 Junij 1864 door zijnen dood ontbondec werd. Uit het derde huwelijk van Willem I zijn in leven twee docbters prinses Katharina Frederika Charlotte, geb. 24 Augustus 1821, sedert 9 Mei 1870 weduwe van prins Frederik van Wurtem berg en prinses Augusta Wilhelmina Henriette, geb. 4 October 1826 en sedert 17 Junij 1857 gehnwd met prins Herman Bernard George van Saksen Weimar. Uit bet tweede huwelijk leeft behalve onze geliefde koningin, nog een dochter prinses Maria Frederika Charlotte, geb. 30 Oct. 1816 en sedert 16 Nov. 1865 weduwe vau Alfred graaf van Neipperg. Men meldt ons uit 's Gravenhage van 10 Maart: „Zooals wij verwacht hadden zijn de hb. Beukman comraissaris Hardenberg en Mertz inspecteurs van politiedie zich naar Havre hadden begeven ten einde den aldaar in ver- zekerde bewaring gehouden Verlindden derden betrokkene bij den dubbelen moordherwaarts over te brengen heden Maandag avond alhier aangekomen. Deze drie onvermoeide ainbtenaren hebben zondag ochtend ten 6 ure met hunnen gevangene Havre per boot verlatenkwamen heden avond te Rotterdam aau en vertrokken onmiddelijk naar 's Gravenhage, alwaar zij ten 8 u. 20 min. aaukwamen. De verdachte, die zwaar geboeid met de beide inspecteurs in een afzonderlijke waggon was vervoerd werd van den trein naar eene buiten het stationsgebouw gereed staande vigilante gebragten daarmede naar het huis van arrest getransporteerd. Een groote menigte bad zich op het terrein verzameld om Verlind van na'oij op te nemen. Het is een persoon van ruiin 28jarigen oaderdom, klein van gestalte. Zijn bleek gelaat en zijne blonde bakke- baarden gaven hem een droefgeestig voorkomen, ofscboon bij bij bet zien van zooveel nieawsgie- rigen een gliinlach niet kon onderdrukken. Zijne kleeding gaf hein bet voorkomen meer van een beestendrijver dan van een opperman dat zijn beroep is. Hij droeg namelijk een blaauwe katoe- nen kieleen donkere broek, een wollen rnuts en een wollen bouffante. Eindelijk zijn dan nn de drie verdachten achter slot en kunnen de verhoo- ren en confrontation geregeld voorfgang hebben, zoodat men hopen mag dat nu weldra alle duistere punten in deze zaak tot volie klaarbeid zullen komen." Sedert eenigen tijd zijn binnenlandscbe post- wissels iugevoerd van een nieuw model, die in doelmatigheid de vroegere overtreffen. Er be- vind zich aan de nieuwuaodel-wissels een strook, die door den geadresseerde er van kan geschei- den en bebouden worden en waarop door den afzender kan ingevuld worden dat de betaling betreftzijn brief van des adressants brief van of des adressants rekening zoodat voortaan de laatse b. v. in de zijn den wisselstrookdoor op den rug, te doen dienen van gelegenheid zal voldaanteekening voor quitantie. Wij vernemendat dr. A. Kuiper, hoofd- redacteur van de Standaartlijdende is aan een keelziekte. Tot berstel zou Z Ed. een reis naar Italic of bet zuiden van Frank'rijk aanvaarden. Gedurende de afgeloopene week zijn er in de haven van Autwerpen 76 zeeschepen aange komen waarvan 38 stoombooten en 17 scbepeu van de groote vaartte weten: 4 van Buenos- Ayres2 van Callao, 1 van Rio Janeiro. Er zijn vertrokken 80 zeeschepen waarvan 49 stoom booten 1 schip van de groote vaart vertrok naar Rio Grande. Een verbetering, die sedert langen tijd gewenscht wordt, staat op het punt om in Belgie ingevoerd te wordennamelijk :le bedwagons. De eigenaars van het brevet dier wagons hebben zich verstaan met den Grand Centralom hun stelsel in te voeren op do lijnen door die com- pagnie geexploiteerd. Het is te denken dat de andere maatschappijen en de staat dit voorbeeld zullen volgen. Men meldt uit Parijsdat er een vreese- lijke ontploffing beeft plaats gehad in de patro- nenfabriek op den Mont-Val6rien, Er zijn 28 gekwetsten waarvan 12 geeu hoop op beboud overlaten. 2.a 5.— 2,25 5.16 2.55 3.25 4.10 1.35 2.35 5.30 5.45 6.03 7.15 5.55 7.55 3.— 8.07 3.30 8.2S 4.— 8.48 4.30 9,—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1