ALGEMEEN iSLSIUfi No. 814. Woensdag 12 Maart 18?3. 13de Jaarg. BEREN DM AR1NG. Bmnenlandsche beri^ten. iJil NIEUWE BBMTE-COOPOMS flYfll f 525,000 (leening 1863—1867) en van f 75,000 (leening 1866). De GRIFFIER tier STATEN van ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de bonders van aaudeelen in genoemde geldleeningen ten luste der provincie Zeeland, dat in den loop dezer maand ter provinciale griffie op de gewone kantooruren verkrijgbaar zijn nieuwe stellen halfjarige rente-coupons met een bewijs ter be- koining van nieuwe coupons na 1 Julij 1882; en zulks tegen betaling van dertigf cent pei* stelvolgens de bij de plans dier leeningen gestelde voorwaarden en tegen over- gifte van de in der tijd bij deaandeelen afge- geven bewijzen ter bekoming van nieuwe coupon na 1 Januarij 1873. Middrlborg den 7 Maart 1873. De Griffier der Staten van Zeeland 11UTEUX, JPolitiel? Overzigt. De jongste redevoering van Thiers in de natio- nale vergadering heeft zoowel in als buiten Frank- rijk zeer deaandacbten belangstelling getrokken. Niet alleen staat men venvonderd over de kracht van den meer dan zeventigjarigen man om in zulk een talrijke vergadering en verstaanbaar een zoo lang stuk uit te sprekeu maar ook over den tact waarmee bij 's lands toestand bloot gelegd en daarbij de Franscken over hunne wispel- turiglieid ongezouten de waarbeid heeft gezegd. Wij deelen tot staving hiervan een klein gedeelte dier redevoering hieronder voor onze lezers mede. „De linkerzijdezegt bij. zou niets liever verlangen dan dat men aanstonds de definitieve republiek ging uitroepen. Ik zou graag zien dat men in ons land niet zoo hechtte aan bet denkbeeld van eeuwigedefinitieve gouverne- menten. Denkt gij mijne heeren dat bet vol- doende is zich zelven zulk een titel te geven Weet gij wat het dikwijU is Eenvoudig be- lagcbelijk „Sedcrt drie vierde van eene eeuw heeft elk gouvernemcntte beginnen met de republiek zich eeuwig en definitief genoemd. De eerste republiek noemde zich „een ondeelbaar en on- vergankelijke." Wat is zij geworden Gij weet het. Toen de ongelukkige Lodewijk XVI zijn edel en onschnldig hoofd op 't schavot had gela ten (Beweging), zeide men „Het koningschap past ons niet." Het was eene dwaling van onze voorvaders. Wij moeten de republiek bebben „een ondeelbaar en onvergankelijk." En toen men stroomen bloeds had vergoten voor dat denkbeeldzeide Frankrijk „Ik beb bet toch mis gebadik bad geene behoefte aan eene republiekmaar aan eenen meester." „Onze overwinnende wapeneu scbonken ons eenen meester (Napoleon I) even schadelijk als roemrijk maar roemrijk (Beweging). Welnn, men verklaarde hem ook eeawigdurend. Men stelde zich niet te vrede met hem tot consul te benoemcnmen maakte hem consul voor zijn leven en toen was bet nog niet genoegbij werd erfelijk keizer. nog niet voldoende men wilde hem de kinderen bezorgen die hij niet had(Algemeen en langdurig gelach.") Baron Escbasseriaux Hij heeft er gebad." De president der republiek: „Ik werd toen opgevoed in een keizerlijk lyceuin en bij elke prijsuitdeeling moesten wij Latijnscbe verzcn maken op den helddie ons bestuurde ik beb er ook geraaakt. (Gelach.) Die held moest natuurlijk eeuwig leven en men was geneigd bet te gelooven. Een der grootste geesten van onzen tijd, Roycr Collard, heeft in ij gezegd „Iedereen achtte hem (zijn gouvernement) eeuwigdurend er waren maar twee menscken in Europa, die daaraan twijfelden bij en.ik." (Beweging.) IIij ging van Cadix naar Moskou en Frank rijk heeft gezegd Ik heb mij weer bedrogen ik moest gcen meester bebben zelfs geen meester van genie, maar onze oude koningsfamilie." En men wierp zich aan hare voeten en zij verbeelde zich eeuwigdurend te zullen zijn. Zij meende bet tijdvak der revoluties gesloten te bebben iedereen meende datik was toen nog jong en meende bet ook. (Beweging.) ,,Vijftien jaren verliepen(Gedruisch.) Mijne beeren ik vertel eeuvoudige gescbiedenis. Vijftien jaren verliepen en Frankrijk zeide weer „Ik beb mij bedrogen. Ik moest wel miju steuc zoeken bij den ouden boom van het koningschap, maar ik beb mij in den tak vergist." (Uitroe pen en gelacb.) „Mijnheerende tijd verliep en Frankrijk herhaalde nogmaals dat vvoord, dat zij berhalen zal tot alien die de pretentie hebben van zich eeuwig te wanen, anders dan door huune werken. Ik beb mij vergist. Zij zal u alleen hetzelfde niet zeggen, zoo gij in plaats van u zelven defi nitieve, eeuwige titels te geven. wijs zijt en voorzigtig. „Laten wij geene wonderen beloven, ons niet eeuwigdurend noemen niet bet eerste en beste van alle gouvernementen wanenlaat ons iets goeds doen. Ik smeek de mannen die opregt de republiek wenscben haar aan te bevelen door hunne werken en niet door ijdele titels, die de wind der tijden medcvoert." Waarlijk 'twas geen gemakkelijke taak die de bejaarde president op zijne scbouders nam toen bij in de algemeene vervvarring dat wissel- turige en woelige volk ging regeren of leiden zoo men wil. De gescbiedenis van de politiek der laatste maanden is geene andere dan dat Thiers gepolst heeft of het mogelijk zoude zijn bet land in deze of geene rigting tot een bepaald doel te leiden en bet antwoord daarop door de feiten gegeven, isdat de partijen nog zoo onderling verdeeld zijn. dat aan eene vast te stellen orde van zaken voorhands uied valt te deDken. Spauje heeft met Frankrijk veel gemeen. Ook daar woedt de partjjstrijd ook daar zijn bet conservatieven en radicalen die den koning, en de republiekeineu die vvederoin deze laatsteu uit den zadel wippen. Daarom weuer nieuwe bc- roeringen tusscben ben die op en ben die afge- treden zijn. Daarom strijd tusscben cortes en i regeriDg. omdat de eersten vreezen bij nieuwe I verkiezingen bunne zetels te zullen verliezen Hot ware voor Spanje te wenscben, dat een Thiers voor bet laud opstond. Maar wie De hertog van Serrano zou dit kunnen zijn maar ook deze heeft zicb te veel in den partjjstrijd ingedrongenom als een onpartijdig leider op te treden en Espartero zal wel te oud en afge- j leefd zijn om die taak le aanvaarden. De regering van Portugal heeft woensdag in eeue gebeitne zitting van afgevaardigden mede gedeelddat vriendscbappelijke betrekkingen bestaau met de mogendbeden voornamelijk met Spanje. De dagbladpers drukt hare tevredenbeid uit, dat alle mogeudbeden langs diplomatischen weg met bet oog op de gebeurtenissen in Spanje luune belangstelling in bet behoud der dynastie van Portugal aan den dag bebben gelegd. Bij den Russiscben rijksraad is ingekomen een wetsontwerp tot invoering van den algemee- nen dienstpligt. Daarbjj wordt de diensttijd bepaald op vijfiien jaren waarvan zes jaren actieve dienst en negen jaren bij de reserve. Voor de marine wordt de diensttijd voorgesteld op negen jaren namelijk zeven actief en twee bij de reserve. Zjj die gedurende een half jaar een cursns aan eene boogescbool bebben bijge- woond, doen slecbt.s een half jaar actieve dienst. Tot uiterlijk 36jarigen leeftijd ktn men bij de reserve wordcn operoepen. o De minister van oorlog heeft een boogst belangrijk besluit genomen. Tot nu toe moesten de jongelingenbij bet instructie bataillon te Kampen en de artillerie-instructie-kompagnie te Scboonboven dienst nemende, zicb voor tien jaren verbinden. Tbans is bepaald dat die enga gementstijd voortaan slechts minstens vijf jaren beboeven te zijn. Pe boofdstrekking van het wetsontwerp tot wijziging der mil i tie wet is uitgedrukt in art 1 luidende Art 4 der wet van 19 Aug. 1861 (Staatsbl. no. 72) wordt gelezen als volgtEen iederdie ter inlijving bij de militie wordt opge- roepenis verpligt zijn dienst in persoon waar te nemen. Voor ben die, gelijktijdig met bet vervulleu van den militiepligt, bunne studien of inaatscbap- pelijke opleiding wenscben te vervolgen zal daaromtreut worden te gemoet gekomen door de artt. 5. 18, 19 en 21, volgens welke zij: 1°. niet verpligt zijn in de kazerne te wonen of deel te nemen aan de menagie der onderoffi ciereu of aan die der soldaten 2o. de keuze hebben van het corps waarbij en bet garnizoen waar zij willen diencn voor zoover dit met de belangeu van den dienst is overeen te brengen 3°. uitstel kunnen erlangen van eerste oefe- ning gedurende een of twee enin bijzondere gevallen zelfs drie jaren 4°. niet worden begrepen in bet een zevende deel der militie, dat, behalve de iigting, die voor bet eerst dient, volgens art. 183dergroud- wet en art. 123 der wet van 19 Augustus 18G1 in dienst kan worden gehouden of geroepen I Het aandeel door de provincie Zeeland in de Iigting der nationale militie te dragen in 1873, zal 522 van de 1480 ingescbrevenen bedragen, N'euzen, 10 Maart. Op 11. donderdag gaf de rederijkers ver- eeniging „N e u z e n s K n n s 11 i e f d e," in het hotel Neuzen bij van Hoole. eene tooneelvoor- stelling, waarvan, na aftrek der kosten, de op- brengst bestemd was voor de ongelukkige we- dnwen en weezen der verongelukte scbepelingen uit Vlissingen. Wegeus de vele giften die gedurende dezen winter, den Neuzenaren reeds gevraagd waren was bet te vreezen dat de opbrengst niet groot zoude zijn. De jeugdige vereeuiging mogt ecbter nog bet genoegen smaken eeu klein steentje toe te bren gen aau het gebouw der liefdadigheid door voor bet beoogde doel af te dragen een zuiver bedrag van f 16.61. De voorstelling was vrij goed en verscbafte den bezoeker een aangenamen' avoud. Hulst, 9 Maart. Heden heeft bier op eenvondige doch deftige wijze plaats gebad, de ter aarde bestclling ran wijlen den heer E. Vogelvanger. Kinderen en vrienden des over- ledenende laatsten zelfs van verre aangeko men, volgden den lijkstoet en verecnigden zicb op de begraafplaats, waar door den heer stsats- raad Bachiene de verdiensten des afgestorvenen, als huisvadcrals wetenschappelijk manals voortreffelijk voorganger in de practiscbe land- buishoudkundcals staatsburgerals lid der maatscbappijals vriendals menscb in den edelen zin des woords, beknontelijk werden herdacbt. Voor waar, groot is bet verlies van den be- gaafden ijverigen manniet alleen voor zijne omgeving, maar ook voor de gemeente Hulst, die door zijne kracbtige medewcrking den aanleg van den spoorweg van Terneuzen naar Belgie aan hem te dar.ken heeft. Daarbij was bij een groot voorstander en de steun van vele nuttige en grootscbe onderne- niingen, zoo in ons vaderland als in den vreemde. Zijne nagedacbtenis zal steeds dierbaar zijn en in eere worden gehouden. bij de zijnen en bij zijne talrijke vrienden. Hulst, 11 Maart. Gisteren bad bier de vergadering van de 12de afdeeling der rnaat- scbappij van Landbonw enz. in de provincie Zeeland in bet gewone lokaal plaats. Was de vergadering voor 14 dagen om te geringe opkomst verdaagd moeten worden, nu waren er zoovele leden, dank de closnle op bet convocatiebillet „de leden worden dringend ver- zocbt deze vergadering bij te wonen" opgekomen, er plaatsen te kort waren. De onder voorzitter de beer A. G. V. Hom- bacb opende de vergadering en bragt een warm woord van hulde aan de nagedachteDis van den overledenen voorzitter der afdeeliug de wel Ed. beer Emanuel Vogelvanger. Tot de wcrkzaam- heden beboordeu ballotage leden rekening en tentoonstellingeu 1873. Een tiental personen badden zich laten voorstellen en werden ook zonder tegenkanten aangenomen. De rekening zoowel der afdeeling als der gehoudene tentoon- stelling sloten beide met een batig saldo, iets dat zeker wel te wijten is zoowel aan de goedo zorgen der versehillende commissien bij bet land - bouwfeest, als aan die van onzen ijverigen seere- taris de beer A. L. J. van Waesberghe. Verder werd besloten de commissie van het vuurwerk te vergoeden uit bet batig saldo der tentooustelling het bij haar te kort gekomene saldo, benevensaan een auder nog een later in- gekomene kleine onkostcn post. Op de voordragt van keurmeesters voor de tcntoonstelling-j te Schoondijke (afdeeling Oostburg) in 1873 te bouden werden per gesloten briefjes gekozen voor de paardeu P. Boel, voor stiereu en boornvee D. Hartog, voor schapen en varkens J. v. Wese- mael, en voor werktuigen P. Staal. Ter bespre- king in de aanstaaude algemeene vergadering werd onder meerdere opgegeven verbetering van bet paardenras, het rundvee en vooral de varkens, tenvijl de fabrikanten en verkoopers van zaai- macbines verzocht zullen worden in 't vervolg beschrijvingen der machines aan de koopers ter inligting af te geven. Niets meer aan de orde sijnde sloot de voorzitter de vergadering. Bosclilsapelle, 6 Maart. Bij raadsbe- sluit van heden is tot hulponderwijzer aan de gemeente school alhier benoemd de beer B. J. Imandt te Hengstdijk. Naar de beide souvereinen van Nederland en Belgie is aan den nieuw bedijkten polder in bet Zwinbet regt van eerstgeboorte in arm- merking genoinenden liaam gegeven van Willem Leopold polder. Ongeveer een 20tal huisgezinnen zullen binnen kortzoo meldt men onsuit bet voor- tnalig 4e district dezer provincie naar Araerika vertrekkeu DER VAN Men sclirijft ait Iloedekenskerke aan de Gossche Courant Zonderlinger installatiemaar ook krachtiger handelen van een nieuw burgemeesterliebben wij nog nimmer bijgewoond dan jl. vrijdagtoen de heer W. L. Kakebeeke, bij Zr. Ms. besluit van 22 Fehrnarij no. 4 benoemd tot hoofd van bet bestuur dezer gemeente, zijne intrede deed. Nadat die heer ten vorigen dage (donderdag) was beeedigd had hij dadelijk aan den oudsten wethouder P. Verbruggen, zijn verlangen te kenncn gegeren dat des vrijdags eene raad'sver- gadering zou worden gehoudenwaarin hij ten overstaan van het wetgevend college der plaats zijne betrekking van burge meester, hoofd der politie en strandvonder zou aanvaarden. Toen hij echter des namiddags op het door hem aangegeven uur in de gemeente arriveerde was er niemand in het gemeentehuis aanwezig en zelfs de raadkamer niet in orde. lie wethouder door den henoemden burgemeester uitgenoodigd ten gemeente- liuize te komen, weigerde ditdoch weldra verscheen de sccre- taris, die verklaarde niemand als burgemeester te zullen erkennen, dan die in de gemeente woondeof dispensatie had van die inwoning en dat de gemee*teraad, die hij alleen als zijn su- pericur eerbiedigde, een adrea aan den koning zou indienen, om het verleenen der dispensatie te voorkomen. Die secretaris verkecrde blijkbaar in opgewonden toestand. Het verzoek van den burgsmeester, om proces-verbaal op te maken van het ondervondene en tevens van de aanvaarding zijaer betrekking dat de burgemeester verklaarde dadelijk te doen werd beant- woord met het lakonieke „daar zal ik morgen eeus over denken 1" en „ik zal morgen wel eens raadsvergadering houden om daarover te spreken." De burgemeester gaf hem nu te kennen, dat van dit oogenblik af aan niemand bevocgd was om raadsvergadering te bcleggcn dan hij (burg,) zelf, en dat hij de leden tegen denzelfden avond ten 8 ure zou oprocpen tot bijwoning van welke vergadering hij den secretaris ook uitnoodigde die dit cchter met eene weigering beantwoordde. Intusschen hadden de iugezetenen vernomen, wat er gaande was en kwamen zij in grooten getale den burgemeester bunne hulde brengen, bij welke gelegenheid de secretaris zich niet ontzag, over laid in de gelagkamcr uitteroepen „Hij is geen burgemeester Piet Verbruggen is burgemeester 1" terwijl hij aan een paar bezoekers betuigde„voor bij van avond vertrekt, zal bij voor mij huigen." Door ziekte en den slecbten weg tussehen bet gemeentehuis en hunne woning waren een drietal leden verhinderd ter ver gadering te komen, en eerst des avonds ten 10 ure werd de heer Kakebeeke door den oudsten wethouder Verbruggen. in tegeuwoordigheid van den anderen wethouder Walraven en de raadsleden Nieuwenhuizen en de Broekert geinstalleerd. Van de raadsleden de Regt en Paauw Was schriftelijk, van Boonman mondtling berigt van verhiudering ingekomen. Tijdens die raadsvergadering terwijl het koninklijk besluit der benoeming en hot proces-vcrbaal der beeediging werden voorgelezea, ont zag de secretaris zich niet ovcrlnid te sehreeuwen „ik erkeu hem niet als burgemeesterart. 74 der gemeentewet verzet er zich tegen Hij werd toen echter door de politie verwijderd. Met eene hartelijke toespraak aanvaarde de heer Kakebeeke zijne betrekking en gaf daarvan bij publicatie aan de iugezetenen en bij brief aan den comissaris des konings kennis. De opge komen raadsleden en eenige genoodigden bleven nog eeu paar uren bijeenterwijl een aangename vrolijkheid onder de iuge zetenen heersebte.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1