ALGEMEEN No. 813. Zaturdag 8 Maart 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche berigten. o IJuitenlandsche berigten. iJolitiel? Overzigt. Men kan nock van Frankrijk nog van Spanje zeggen clat de staatkundige koets dezer landen op een zandweg loopt. Na weken langen arbeidsua benoemingen van eommissien op comrnissien na het honden van tallooze vergaderingenis men in Frankrijk nog even ver, als op 'toogeublik toen Thiers in de nationale vergadering de noodzakelijkheid uitsprak dat het land aan eene bevestiging zijner instellingen behoorde te denken. De commissie van dertig heeft blijkbaar ge- wacht eenig iniatief te neraenen is begiunen te modderen otn den partij oorlog^ te smoren. Zoo vveinig sehijnen de droevige ervaringeu van het land te hebben uitgevverkt, dat men het als een geluk moet achten dat de Pruissen den Franschen bodem nog bezet houden als middel oin het land te bewaren voor de uitbarsting van het vuur der inwendige verdeeldheid. Dufaure's jongste redevoering. waarin met! geheel voorbijgaande van Thiers laatste boodschap werd aangedrongen op de handhaving van 't i zoogenaanul verdrag van Bordeauxheeft te Versailles en te Parijs veel sensatie gemaakt en zal waarsckijnlijk gewigtige gevolgen hebben. Reeds nu wordt als zeker gemeld dat de positie der partijen tegenover 't ontvverp der commissie van 30 geheel is veranderd. De linkerzijde is woedend dat Thiers door Dufaure ziju boodschap heeft laten desavoueeren't geen ze hem dan ook ronduit heeft te kenueu gegeven. Thiers gaf daarop 't gewone antwoord dat de linker zijde Dufaure verkeerd had begrepen. Maar met dezelfde frase heeft bij ook de leden der regter- zijde afgescheept, die hem ban uitbundige vreugde kwamen betuigen over 't geen nameus de regering door den minister van justitie was gezegd, De ware zin schijnt al zeer uioeijelijk te vattcn te wezen. En Spanje De patriotteu die thaus in dat land de teugels des bewinds in handen houden, zij leefen dat het geheel iets anders isaltijd en tegen ieder bewiud met groote woordea en fraaije redevoeringen over volksregten oppositie te voeren dat het veel gemakkelijker gaat een koning zoo aankoudend te bestrijden en te miskennendat bij eindelijk de aanvaardde moeijelijke taak nederlegt om de eeuwigdurende politieke tinne- gieters aan zich zelf over te laten. dan zelf in (liens plaats een ongelukkig land van den afgrond te redden, die al meer en meer in zijue toekomst doorblinkt. Naar de jongste berigten winnen de Carlisten veld en een vaag teeken voor de bestaande regering isdat de troepen beginnen te weigeren tegen de Carlisten op te trekken. Ook schijnt het dat deze laatste met de Alfonsisten gemeene zaak beginnen te maken. Voorkands schijnt dus de zon der republiek niet helder en is er groot kans dat ze even spoedig verdwijnt als ze is opgekomen. De Russische regering heeft, in zake de be- kende grensscheidinghaar onregt bekend. de schade doen herstellen en den Pruissischen ambtenaardie door hare soldaten was gewond, eene vergoeding van 3000 thaler toegekend. De knoeijerijen met spoorweg consessien sehij- nen epideruisck te worden. Naauwelijks heeft men uit Pruissen sckandelijke outhuilingeu ver- nomen, of ook in Saksen doet hetzelfde treurig verschijnsel zich voor van omkooping van invloed- l'ijke personen voor hunne bijzondere ondersteu- ning en bemoeijingen om spoorwegzaken te doen gelukken. Om dit euvel nu voor het vervolg zooveel mogelijk te voorkomenwenscht men de volgende bepalingen te hebben vastgesteld. Voortaan zullen geen aauvragen om spoorweg- concessien in aanmerking of bij de kamers in bekandeling kunnen komentenzij uit de bij- gaande stukken blijke. dat alle voorloopige werkzaamheden hebben plaats gehad. Zoodra het blijkt. dat een der ontwerpers van den aangevraagden spoorweg zich heeft sckuldig gemaakt aan valsche voorspiegelingenzal de regering terstond het openbaar ministerie ge- lasten een onderzoek deswege in te stellen. De waarborggelden zullen onvoorwaardelijk verbeurd zijc, indien de concessiouarissen den weg niet op den bepaalden tijd opleveren. Kan worden aangetoonddat de concessionaris niet de schuld mag dragen der vertraging, dan be? hoort een wetsontwerp bij den landdag te wor den ingediend, ten einde de reeds verbeurde waarborggelden terug te kunnen erlangen. Een lid van den lauddag die in bet vervolg als onderteekenaar van aanbevelingen van spoor- wegcoucessien enz. optreedtzal bij ziju naam niet ziju qualiteit als lid van den landdag voegen. De cotnmissaris des konings in de provincie Zeelandheeft o. a. bekend gemaakt datvol- gens het daartoe door heeren gedeputeerde slaten genomen besluit. de jagt op houtsnippen en waterwild op den 15 Maart, en die op watersnip- pen op den 1 April vau dit jaar zai gesloten zij n. JNeuzen, 7 Maart. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal alhier opgevaren 27 zeeschepen, raetende 5195 tounen en 115 binnenschepen, m. 7736 t. en afgevaren 36 zeeschepen, m. 8915 t. en'119 binnenschepen, m. 7876 t. Totaal sedert 1 Januarij 1873 zijn het kanaal opgevaren 48 zeeschepen m. 9615 t. en 311 binnenschepen, m. 19404 t.en afgevaren82 zeeschepen m. 19141 t. en 361 binnenschepen m. 23599 t. In de 2 eerste maanden van 1872 zijn bet ka naal opgevaren: 69 zeeschepen, m. 12862 t. en 545 binnenschepen, in. 32802 t.en afgeva ren 64 zeeschepen, ra. 11937 t. en 521 bin nenschepen m. 36818 t. Ilulst, 6 Maart. In' den afgeloopen nacht is alhier overleden in den ouderdom van 66 jaren, den wel ed. zeer gel. beer E. J. F. P. J. G. Vogelvauger, rustend doctor alhier. Werd in bet vorig numtner van dit blad gemeld dat cr te Ilulst een kantoor voor dc vereenigde post- en telegraafdienst zou worden gebouwdook te Walsoorden zou sprake be- staan een dusdanig gebouw op te rigtende vereenigiug dier dieusten scbijnt dus werkelijk overal waar post- en telegrafie is toegepast te worden en te zullen worden. De beleeniug van panden aan de bank van leeuing te Middelburg is tengevolge van bet ontdekken van diefstallen en tot het doen cener inventarisatievoor eenigen tijd gestaakt. Het onderzoek, is zooals men weet, nog hangende. In de 11. woensdag gehouden raadszittiug is rnede- gedeeld dat met de meesfe gestrengheid zal gehandeld worden tegen wien ook die zich aan bedrog, pligtverzuim of nalatigheid mogt blijken te hebben schuldig gemaakt. Te Vlissingen worden reeds voorbereidende maatregelen genomen om de opening van het groote scheepvaart kanaal door Walcheren met luister te vieren. Men verwacht aldaar dat die opening op of omstreeks 1 Aug. e. k. zal plaats hebben. Door bet departement Goes der maatschappij tot bevordering vau nijverheid is eene com missie aangewezen, om een rapport uit te brengen, over eene ter beoonleeling ontvangen verhande- ling over p u t b o r i n gtot dat einde door bet hoofdbestuur aan dat departement toegezonden. De commissie bestaat uit de heeren H. E. de Bruyn J. J, Ochtman en H. G. Hartman Jz. De beer C. C. J. Hiebeudaal, predikant te Driel bij Arnhem heeft voor het beroep naar Kruiuingen bedankt. Men schrijft ons uit Weraeldinge van 3 Maart. Besprak ZEx. de commissaris des konings onzer provincie bij zijn laatste bezoek in de gemeenfeschoo! alhier, dd. 26 Augustus 1869 met burgemeester en wethouders. het nut eener be waarscboolwat later door den beer inspecteur van bet lager onderwijs werd herhaaldouze wakkere raadsledeu zagen reeds van dien oogen- blik naar middelen uit. om het denkbeeld dier heeren te verwezenljjken. Willen -en kunnen zijn echter twee zaken. 't was dan ook niet voor het vorige jaar. dat het plan tot uitvoering kwara en de gemeente bewaarschool werd aan- besteed. Eerst onlangs voltooidhad heden de inwij- ding plaats. in tegenwoordigheid van het gam sche gemeentebcstuurden hoofdonderwijzer der lagere school, eenige belangstellenden endeon- derwijzeres met 32 kinderen. De heer burge meester opende de plegtigheid met eene rede waarin hij het aut der bewaarschool betoogde en tot een trouw bezoek opwekte. De wet- houder Dominicus besprak in poezie de ge- schiedenis barer wording. Vervolgens voerden het woord de lioofdonderwijzerhet raadslid Liudenbergh en de 2e wetbouder de Schipper, vyaarna namens de onderwijzeresmej. Reubl uit Gouda, het bestuur een woord van huldc werd toegebragt eu de kleinen op gebak wer- den ontbaald. 't Gebouw is eenvoudig, maar net en doelmatig ingerigt. 't ameublement zal, als al 't bestelde geleverd is, weinig te wenschen overlaten en onze gemeente heeft eene inrigting te meer, waarop zij met regt trotsch mag zijn. Eere het gemeentebestuurdat bij voortduring blijft toonen belang in 't onderwijs te stellen en den weg van vooruitgang op te willen. Ilun voorbeeld vinde alom navolging Men schrijft ons uit Ellewoutsdijk van 3 Maart jl.; Alhier eu in omliggendc gemeenten ziju eenige burgers de lijdende partij geworden van C. Merteosschipper van bier op Dordrecht en Rotterdam. Hij is met het hem toevertrouwde geld dat hij in Dordrecht voor graan enz. ont vangen had verdwenenzonder dat men weet waarheenzijn knecht met het schip, dat in eigendom aan zijn zwager te Neuzen toebehoort, te Dordrecht achterlateDdeaan dien kflecht voorgevendedat bij naar de bears van Rotter dam ynoest, en medenemende p. m. /500 a /600. Hij laat te Ellewoutsdijk eene vrouw, twee kleine kinderen en zijn eigeu oude moeder in hulpbehoevecden toestaud achter. Naar aanleiding van deze gebeurtenis vraagt de berigtgever of de landbouwers niets weten uit te denken of eene vereenigiug in 't leven kunnen roepeu ten einde meer gewaarborgd te zijn voor de verliezcn ait dergelijke orustandig- hedec ontstaan. Men schrijft het volgende uit Fort Bath Op een nacht omstreeks 12 uur, werd alhier voor de deur van den burgemeester, door een 12jarig meisje geroepeu „moord, vader wil moe- der vermoorden." De burgemeester hierdoor ge- wekt, liet onmiddeljjk door zij a zson, den veld wachter ontbieden teu eiude de zaak te kunuen onderzoeken. Hierop ging ZEdA. met den veldwachter naar het huis (hetwelk schuin over dat van ZEdA. stond en waar de moord moest gebeuren) en zouden zij alsdan langs den achter kant gaan ten einde den moordenaar des te beter misschien te kunnen pakken. Dit willende doenwas juist het toevaldat de achterdeur open was. (Men moet wetendat ook aldaar zich nog een huisgezin bevindt.) De veldwacbterniet onver- schiokken, wil in de woning van dat huisgezin treden, terwijl bij tevens vraagt, wat is datkier voor een lawaaij willen je lui moorden waarop aansioods de huisvafler dier woningen van niets bewusthein tegenhoedi en roept st. st. Met een verheffende stem zegt dc veldwachter ik moet hier binnen zijn dock kj' wordt nog buiten gehoudenwaarop de man hem eenige woorden toefluistert. Hierop gaat de veldwachter tot deii burgemeester terug, die nog altijd buiten stond. vertelt ZEdA. de zaak, waarop het later oleek dat in plaats van een raenschenleveu ver- nietigd.. een nieuwe wereldburger op 't tooneel was verschenen. Het meisje van het nevenswonende gezin, dat boven sliepwas uit hareu slaap gewekten dachteenig geruckt hoorendedat haar vader hare moeder wilde vermoorden. De Edelachtb. met veldwachter hebben zich, na beviuding dier zaak dan ook wcer spoedig ter ruste begeven. Op bet eiland Flakkee gemeente Ouddorp, is de zeedijk over een lengte van p. m. 150 ellen bijna geheel weggezonken en zoo plotseling, dat een persoon, die deze plaats toen passeerde slecbts door een overhaaste vlucht zijn leven kon redden. Met ijver worden voorzorgsmaat- regelen genomen. Men berekend de schade on 100.000. 1 Eindelijk zijn dezen morgen ten acht lire de heeren commissaris van politie Beukman en de inspecteurs Hardenberg en Mertz per Rhijn- spoorweg naar Havre vertrokken om Verlind een der verdachten van den moord op mevrouw Verkouwen en dienstbodealdaar in ontvangst te nemen. Te Wiebach (in Limburg) heeft, naar men aan het H.bl. meldt, dezer dagen een tweede boring naar steenkolen plaats gehad met het gunstig gevolg, dat een ader ontdekt werd van de beste soort. Ook te Oeding bij Winterswijk zal een Duit- sche maatschappij eerstdaags boringen laten doen in de verwachting eene rijke en uitgestrekte kolenmijn te zullen vindeu. Reeds zijn de noo- dige materialeu circa 12 wagenvrachtenaan 't station Lockern aangekomen. Wij kunnen uit eckte bron mededeelen da bet vaste voornemen bestaat dat Z. M. de koning in den loop der maand Mei en bepaald ter gelegenheid der onthulling van het monument te Heiligerlee, het in bet vorige jaar om treurige omstandigheden uitgesteld bezoek zal brengen. Een modiste, met name mevr. C begaf zich vrijdag bij een tandmeester te Rijselom zich een tand te doen trekkendie haar veel pijn veroorzaakte. Voor een dergelijke operatie had men haar een maand te voreu bij middel van choroform doen inslapeu en de tandmeester dacht er zelfs niet aan hare vraag te verstooten, toen zij hem verzoekt. haar nu ook te doen inslapenzoozeer was zij er de eerste maal over voldaan geweest. Maar wie beschrijft de droefheid en den angst van den echtgeuootdie medegegaan was toen hij, na de opsnuivnig van het slaapmiddef, zijn vrouw loodzwaar ia de armen van den nu ook verschrikten tandmeester zag vallen en bijna onmiddelijk den laatsten adern uitblazen. De docter, zoo spoedig mogelijk geroepen kon enkel den dood bevestigenen uitdelijkbe- schouwing is gebleken dat de dood moet worden toegeschreven aan eenen aandrang van het bloed naar het hoofdwelke door choroform was ver- oorzaakt. Op een bal, dat dezer dagen door den prins Czartoryski te Parijs werd gegeven, waren o. a. tegenwoordig de ex koniugin vau Spanje, me vrouw Thiers en de gravin van Parijs, ofgelijk een der gasten niet onaardig opmerkte't verle- denhet tegenwoordige en de toekomst. In den nacht van donderdag op vrijdag 11., is de groote suiker-raffinaderij in de Parijsche voorstad la Villette, „de Parijsche suiker-raffi naderij" genaatndeen prooi der vlaramen ge worden. De schade wordt in 't geheel op 5 millioeu fr. de waarde der vernielde suiker alleen op nagenoeg 2 mill. begroot. De raffina- derij was bij 28 assurantie maatschappijen verze- kerd. Er waren 650 werklieden en 40 geem- ploijeerden in deze fabriek werkzaam die ondanks het destijds bestaande bezwaar om zich grondstof aan te schaffen gedurende het geheele beleg der stad door de Pruissen heeft doorgewerkt. Jl. zaturdag heeft in het kanaal van St. Georges een noodlottige aanvaring plaats gehad tusscheu de stoomboot Torch van de Liverpool- sche schroefstoomboot maatschappij eu het schip Chicabuco, toebehoorende aan de heeren Belfoar en Williamson te Liverpool. De stoomboot was op bare reis van Liverpool naar Dublin en het schip kwam beladen met graan van San Fran cisco terug. Te omstreeks 2 ure in den ocktend kwamen de vaartuigen in een sneeuwstorm in botsing. Het zeilschip zonk in omstreeks 3 mill, eu 24 vau de 27 opvarendeu kwamen om het leven. De eerste stuurman Cn twee matrozen alleen werden gered zij hadden zich aan eenige drijvende balken vastgekleinden werden na omstreeks 20 minuten door eene Liverpoolsche sleepboot opgenomen. De stoomboot had insge- lijks zware schade geleden en was door twee booten op sleeptouw genomen, maar al spoedig bleek bet, dat zij met vlot kon blijven en kwa men de opvareudenop 6en ua aan boord van 6ene der sleepbooteu orer. Een veedrijver, Het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1