i ALGEMEEN No. 811. Zaturdag 1 Maart 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche berigten. e n> iJolitielt Overzigt In Frankrijk en Spanje beide is bet zoo- verre gekomen dat men niet meer vraagt, wat eiscbt het wezenlijk belang des lands, maar door welke middelen kan de eene partij het best den andere onderdrukken. Zoo woelen republikeinen koningsgezinden en keizerlijkcn dooreenieder hunner nog in onderscheiden sebakeringen ver- deeld, zoodat het dikwijls naauwelijks te onder scheiden valt welke beginselen deze of geenc fractie der hoofdpartijen eigenlijk aankleeft. Onder alle deze beroeringen en werkzaamheid der verscbiilende partijen bezit Frankrijk dit 66ne geluk, dat bet nog altijd een pcrsoonlijkheid in zijn president bezit, ora wiens bestaan men zich als een centraal punt blijft aansluiten en om wien te bebouden of te believen nn eens deze dan gene partij gcdwongen wordt anders niet gedulde coucessieu te doen al ware het dat Thiers zeer spoedig van zijn verkeven standpuut aftrad, dan nog zou geen vorst van Frankrijk gedurende zijn gantscbe regcring zooveel nut voor zijn land hebben uitgeoefend dan Thiers in de paar jaren zijner regering in de bachelijke oin- standigheden van zijn land heeft uitgewerkt. Waar het nog eiudelijk op zal uitloopen valt moeijelijk te bepalen. De vereeniging de beide koningsstammen der Bourbons en Orleans schijnt aan gToote moeijelijkheid onderworpen te blijven. Men deelt thans mede dat de bisschop Dupanloup de taak op zich heeft genomen de fusie of ver eeniging dezer pretendeuten tot stand te brengen, maar tot nogtoe slechts weinig succes op zijn pogen heefthetgeen uit ouderstaande brief wordt bevestigd De bisschop schrijft o. a.: „Wanneer men van de Voorzienigheid de taak heeft ontvangeu om een volk te redden, dat voor onze oogen sterft, meen ik—en mijne vricnden meenen het met mij dat 'er wederzijdsche toenadering noodig is. Deze kweslie van toenadering bestaat niet alleen tus~ schen de prinsen van Orleans en uw persoon zij bestaat tusschen Frankrijk, hen en u. Allen hebben huune pligten te vervullen. Zich in dit opzicht te bedriegenzich door een overigens edel gevoel geleid onmogelijk te makenzou het grootste ongelijk zijn." Ointrent het proces tegen maarschalk Bazaine wordt gemelddat van de 1140 getuigen, die in de voorloopig# instrnctie gehoord zijn600 voor den krijgsraad zullen worden gedagvaard. De benoeming der leden van dien raad zal op het uiterste oogenblik worden bekend gemaakt. Het rapport van geueraal Rividredat op dit oogenblik in handen van generaal Pourcet is beslaat 400 bladzijdeu. Men heeft het plan om, zoo dit geen praetische en finantieele [moeije- lijkheden van belang oplevert, dezaak, die niet voor Juuij a. s. zal kunnen dienen, ver van Parijs te bebandelen, om alle eventueele opge- wondenbeid te vermijden Minder gclukkig dan Frankrijk is Spanje in het opzigt dat daar geen enkel man leeft emi nent of invloedrijk genoeg om de partijen in bedwang te houden, Dat land is gelijkaanbet schip dat zonder roer op de golven der omstui- mige zee rondslingertwaar, vraagt men, zal het nog been als men ziet dat conservatieven de plants rnimden voor radicalcn de laatsten weer voor de republiekeinen moeten wijken en er niet de miuste regeerkracht bij een van alien schijnt te bestaan waar moet het been als de eene beveivoerder den ander opvolgtom weldra weer voor een ander partijheld de plants te moeten ruimen waar moet bet been als zoovvel de opstand in de overzeescke bezittingen als in het land zelf wordt gaande gekouden of zich uitbreidt, waar moet bet been als al wat wel denkt zich terug trekt, ziende de onmogelijkheid ora de algemeene venvarring te beteugelen of ook maar cenigzins te kcer te gaan. Blijkens berigten uit Madrid, hebben zondag de radicalen en repnblikeiuscbe afgevaardigden eene bijeenkomst gebouden en ieder eene com- missie van twintig leden benoemd, die bclast werd met het formuleeren van voorstellen ge schikt om de bestaande crisis tot eene oplossing te brengen. De comraissien bebben ieder een snb-comit6 van 7 leden benoemd. Deze zijn na langdurige beraadslaging, tot de keuze van een zuiver republikeinsch ministerie overgegaan. De officieren der nationale garde hebben zich zondag naar de souvereine Cortes begeven, om haar geluk te wenschen met hare besluiten en haar te verzekerendat zij onder alle omstan- digbeden op ben kunnen rekenen. De beer Martos president der Cortes, bedankte de officieren en verklaarde, dat de cortes eenige wettige inagt zou zijn. Ze zijn bssloten de republiek te behouden en de vrijheid en orde te verzekeren. De vertegenwoordigers van het volk zeide bij zouden zich door niets vrees laten aan- jagen. Zij zouden veeleer op bun post sterven, dan toegeven aan geweld. Zij zullen de repu bliek redden .van de geraren, van welke zijde die ook komen mogt, van de reactie of van de demagogie. Zij rekenen hierbij op b»t leger en de vrijwilligers der republiek. Deze toespraak werd met gejuich begroet. Te Madrid blijft het overigens rustig en de feestelijkbeden van het carnaval hebben er> als naar gewoonte een aanvang gemaakt. Uit de provincien daarentegenzijn de tjjdin- gen minder bemoedigend. Z. M. heeft met ingang van den 1 Maart 1873 o. a. bevorderd tot luitenant ter zee 2de klasse den adelborst lste klasse L. G. Krol. Z. M. de koning heeft pensioen verleend) aan den heer L. C. Meijer, bervormd predikant te Ilontenissead f 800. Z M. den koningheeft niet goedgekeurd de verordening der provinciate staten van Gelder landwaarbij bet gebruik van breede velgen verpligt gesteld wordt. 'tLaatste woord over deze veelbesproken quaestie is nog niet gezegd in Noord-Brabant o. a. zijn onlangs genomen proeveu wat geringere krachtsaanwending betreft, ten roordeele van de breede velgen uitgevallen. Hulst 26 Februarij. Maandag was hier een dag die wat drukte betreft, moeijelijk te vergelijken zou zijn was het weder meer goed geweest. De laatste maandag der boerenjongens bier als zotte maandag bekenddaarbij loting voor de militie, zeker twee punten die veel drukte medebrengen, Ten 2'/* ure vergadering der land- bouw afdeeliug die ecbter tot 10 Maart is uit- gesteld geworden om reden de weinige opkomst van ledenook zeker eene reden van het slechte weder. En des avonds iets buitengewoons. Door de goede zorg van den beer Enters werd er door de kunstvrienden van St. Nicolaas in bet loge- ment „bet Wapeu van Zeeland" een coneert gegevengebeel ten voordeelo der armen albier. Waarlijk men zou zeggen nooit maar tocb zeker zelden was de opkomst zoo groot en ieder ging tevreden huiswaarts, niet alleen om iets waar- lijks moois te bebben gehoord maar tevens met bet bewustzijn iets bijgedragen te bebben tot iets goeds. In een woord bet concert was schoon en mag men niet nalateu zoowel de heer Enters voor zijne moeite als de heeren executanten zoovvel voor moeite als keurige uitvoering hunner gekozene stukkenlof toe te zwaaijeu. Bij bevelschrift der arrondissements regt bank te Goesis naar den procureur generaal bij bet provinciaal geregtshof in Zeeland ver- wezen Maria Anna Sponselee oud 21 jaren, dienstmeidwonende te Ilontenisse, thans ge- detineerd te Goester zake dat zij (ongehawd zijnde) in den nacht van 5 op 6 Januarij 1873, omstreeks 12 urenin de woniug van A. P., onder Hontenisse. is bevalleu van een kind van bet vrouwelijk geslacbt en dit kind kort na de geboorte het leven heeft beuomendoor met dat doel cen kousenband stevig j om den bals van het kind te binden en het op die wijzc te ver- worgen. Het provinciaal geregtshof in Noord-Holiand, heeft donderdag 20 Februarij jl. in een effecten- proeedure beslist dat alleen de bonder van den talon geregtigd is tot het innen der coupons en niet de houder van het effect zelf. De commiasaris van politie, Beukman heeft zich den 22 Februarij naar Schoonhoreu begeven meldt 'tVad., vanwaar hij des avonds te 's Ilage is ternggekeerd met belangrijke be rigten omtrent den dubbelen moord die welligt tot de ontdekking van de bij den dubbelen moord gestolen voorwerpen kunnen leiden. Zaturdag zijn door genoemden arabtenaar, met de beide iuspecteurs Hardenberg en Mertz, in tegenwoor- digheid van den officier vanjustitie, regtercom- missaris en griffier bij de regtbaik te 's Hage in de woningen van de drie verdachten en in die van een vicrden persoon kuiszoekingen ge- daan waarran de resultaten op het oogenblik nog niet kunnen worden medegedeeld. Blijkens een brief, in deu Standaart voor- komende, heeft ds. P. Iluet voor het beroep naar de hervormde gemeente te Amsterdam be- dankt, omdat, gelijk hij zegt, hij niet „van 's Heeren wege de overtuiging had kunnen ver- krijgen, dat Hij het is, die hem roept." De volgende koddige huwelijks aanvraag vindt men in het Nieuws van den Dag van 27 Febr. 11. De regtbank te Zwolle heeft donderdag 20 Febr. jl. een persoon veroordeeld tot gevan- genisstraf van een dagwegens bet dragen van een verborgen wapen (zakpistool) en daarbij het pistool verbeurd verklaard en de vernietiging daarran gelastterwjjl op dien dag nog ver- scheidene personen wegens gelijke overtreding teregt stonden. De Fransche wet, waarbij het dragen fabriceeren en verkoopen van verborgen wapens is verboden dateert reeds van 1728 en is hier exeeutoir verklaard bij keixerlijke decreten van 1810 en 6 Jan. 1811. LI. maandag avond is door het korps brand- meesters te Zwolle, in tegenwoordigheid van eenige stedelijke antoriteiten een proef genomen met de petroleum fakkellampen naar bet systeem van August Honig, te Keulen. De uitslag was boogst bevredigend bet licht was helderder en regelmatiger en ging minder met walm gepaard, dan dat der pekkransen, welke tot dusver bij het brandwezen in gebruik zijn bovendien zijn deze fakkellampen in gebruik veel goedkooper, daar zij slechts in 4 uran tijds 1 !/4 liter petro leum behoeven. In een iagezonden stuk in de Arnh. Ct. wordt meldiug gemaakt van de rede, aan het graf van den heer Metke door den predikant Bruinier gehoudeu. De schrijver zegt Als men hier verneemtdat de protestantsche predikant oen gebed heeft uitgesproken bij het graf van den als vrootn katholiek gestorvene is het niet alsof men een vriendclijken galra hoort uit een lang gevloden verleden Eu men deuke hier niet aan laffeu Breda- scheu proselyten-geestNeen zoo i# nog ons gezegend Indie in vele opzigteu en op vele plaatsen. Daar gaan nog protestant, katholiek en Israe- liet hartelijk en vertrouwelijk met elkaar ora. Waar het toeval der geboorte duizenden leer- lingen van Confucius eu millioenen uavolgers van Mahomed om ons heeu heeft geschaard, daar heerscht onder het kuddeke andersdenkenden nog niet den wolvenaard der kerkelijkgeloovigen. Daar openbaart zich de godsdienst nog alleeu in weduwen en weezen te bezoeken en de airmen wel te doen, zonder de angstige vrnag in welke kerk zijt gij gedoopt Getuige het Vincentius de Paula, wier belangrijkste bijdragen doorpro- testanten worden bijeengebragtterwijl zoo ik meen in de uitdeeling der liefdegaven de kin- deren der laatsten eveneens deelengetuigen het de Urselinen-scholenwaar de protestant zijn kinderen het voortreffelijk ouderwijs laat genietenterwijl wederkeerig de katholiek de zijnen toevertrouwt aan de beste leerinrigtiug en niet aan die welke uitsluitend ultra- montaansch is. Gezegend Indie, waar men jaren lang elkanders innigst vertrouwen kan deelen, de gemoede- lijkste vraagstukken kan aanroeren ca toch vrij blijven van kerkelijken haat. Daar staat de priester argeloos en trooslrjjk aan het kraukbed van den protestantdaar spreekt en bidt de predikant, zonder ergenis te geven, aan het graf van den katholiek. Hoe lang zal die geluksstaat nog duren, waar* van ons vaderland wel vroeger maar thans geen voorbeeld meer kan aantoonen Hoe lang nog? Tot zoolang de kinderen van Loyola bunne krijschende atemmen van kerkhaat en onverdraagzaam heid ook in ons heerlijk oosten zullen doen hooren Zie bij duizenden komen de verjaagden over onze grenzen reeds strekken zij bunne klaauwen uit naar Insulin de Arm InsuliudeOver weinige jaren bidden katholiek en protestant niet meer voor en met elkacder. Vclgens Het Vad. zijn de roorwaarden op welke de heerenbelast met de spoorweg- opnemingen op Sumatra, naar Indie vertrekken, de volgende. Behalve vrijen overtogt voor hen en bun ge- zin, voor de gehuwden een som voor uitrusting en voorloopig tractement, is dit voor Indie vast- gesteld als volgt: voor den chef der expeditie /1500 'smaands, voor detweesectie ingenieurs fd>bO, voor de overige ingenieurs /500 en voor de opzigters 450 en f 400 's maands. Reis-cn verblijfkosten door den gouverneur-generaal nader te bepalen. De heer Cluysenaar vertrekt met den ingenieur Snethlage met bet in Maart vcr- trekkende stoomschip van de inaatschappij „No- derland" terwijl de andere ingenieurs en opzigters 66n boot later zullen vertrekken. Op bet einde van dit jaar zal een derde afdeeling de jiu bonoemden volgen. De duur der expeditie wordt op drie k vier jaar geschat. Een bepaalde tijd is niet vastgesteld. De joBgste oproerige bewegingen in Deli zijn. naar 'tschijnt z66 niet door den SuPan van Atchim veroorzaakt, althans door hem onder- steund, terwijl hij den van wege 't Nederl. gou- vernement naar hem afgevaardigden persoon niet heeft willen ontvangen. Onze veiligheid op Sumatra vordert dat die zoogenaamde bondge- noot meer eerbied krijgt voor de Nederlandsclia vlag, eu bevestigen zich de daaromtrent loopende geruchten dan zou ons gouvernement voornemens zijn dat ruoordzuchtige volk den oorlog aan te doen. Het zou eeu expeditie zijn op groote schaal. 't Vaderland spreekt van eeu aanvraag uit Indie van 3000 man met kader en officieren. Welligt staat met dit plan in verband het be vel dat te Nieuwediep ontvangen is, om*Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland met den meesten spoed in gereedheid te brengen, Ook het M e t a 1 e n K r u i s wordt gereed gemaakt voor den dienst. Nog meerdere gernckfen beroeren in de resi- dentie de militaire wereld; er is van niets meer en niets minder sprake dau van een verplaat- sing van het regiment grenadiers en jagers naar 9; 0( Een Bouwman vin ruim veertig jaren Het ongehuwde Ieren iao3, Wenscht eindelijk zich eens te p*ren En kiest geen and'ren weg daartoe Han doen een yrelgemeend beroep Op d' algemeene Vrijstersgroep. De Vrouw die hij rerlangt, moet wezen, Wil zij behalen d' eerste keur, Als zuivelmaakster aitgelezen En zeer pleizierig van humeur En wel voorzien van geld en goed Tot steun bij ramp of tegenspoed. Knap van persoon, goed bij de reden, Liefst om de dertig jaren oud, 't Geloof, en and're vormlijkheden Is iets waar hij niet nauw op schouwt Stipt eerlijk, spaarzaam welgemoed Dan is 't geloof alligt hem goed. Niet dat hij een volmaakte zoekt, Neen, ook haar driften tusschen beiden, Een, die zieh voor haar regt verkloekt, En nimmer zwieht voor knechts of naoidan, Maar ook aan wie er heeft misdrayen "Wear wil vergeten en vergeven, Zij die nu hierop inalinaeren Die kunnen onder Letter H Aan A. BRINKMAN zich adresseeren, Boekhandelaar binnen Gouda. En die er bij zendt haar Portret, Daar wordt bij voorkeur op gelet. Een stipt geheim zal alles hlijren, Dit wordt beloofd op 't woord van eer. Die lust heeft kan dus vrijuit schrijven Want hij verzekert evenzeer 'tis waarheid, erust eu goed ge*eend Hij wenscht weldra te zijn vereand.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1