ALGEMEEN No. 808. Woensdag 19 February 18?3. 13de Jaarg. Bmnenlandsclie berigten. tiigezonden Stukken. liuiteniandsche !)erigten. X^olitiels Overzitrt. Dc geschiedenis ketit geen voorbeeld dat een volk zijn koning zoo geraakkelijk is kxviji geraakt als de tbans afgetreden vorst van Spanje. Niet eens is eenigdegelijk conflict goed bekend, geen enkele oproerige beweging tegeu de vorst heeft plaats gehad; de koning bedankt onverwacht men verzoekt beru niet eens te blijven en ge leidt nog met alle honneur tot aan de grenzeu den man die men voor een aantal maauden hee eigenmagtig tot koning beeft uitgeroepen. Met 101 stemmen hebben de cortes Amadeus tot koning geroepen, met 191 stemmen beeft men besloten item stilietjes te laten vertrekken En even spoedig als bet komngscbap is ge- vaileu, even spoedig ja nog denzeltden dag, wordt de republiek voor goed nitgeroepen. Waar zulke zaken zoo vlug en bebendig in ziiu werk gaan daar kan men verwachteu beel a lined is weer iets anders te zien gebeuren. Zorilla die ofschoon beslist republikein ecli.ei den troon van Amadeus als een fait acclompu bad aangenomen en bescbermd zijn de teugels nit bandeti genomen en een nieuw ministerie ,„et Marios aan bet hnofd reeds zameugesteid. Onder deze ministers met ken vvij op als minister van buitenlamlsche zaken, den welsprekenden redenaar en vurigeu republikein Castelarde otid ministers van financieu enoorlog. Lcbegary en Cordova. On betgeen wij in de eerstc plaatst uit den mond der Spaansebe politiekeu vernameu valt weinig te roemen Figneras trad op en bield een lofrede op zijn politieke standvastigheid en in plaats dat wij bem zieb zien liezig honden met de belangen van zijn eigen land booren wij dat Spanje nn j zijn iiivloed op bet westelijk Eurcpa zal laten "elden en men verwaeht dat de volkeren van den latijnscben stam spoedig bun voorbeeld zul len volgen. Trotsehe taal vau een hoogdravend partygangei die in zijne booge politieke sfeeren de waarach tige hem aaubetrouwde belangeu over t hoofd y.iet. Uit alles wat wij zoo voetstoots zagen getieu ren. valt op te maken, dat men deze gebeurtenis reeds ecnige dagen bepaald bad voorzien. Men beri< t nog altijd dat bet gebeurde met den overate der artillerie Hidalgo, die ten twee demale benoemdten tweeden male door de mindere officieren werd gerefuseerd de beslissing van Amadeus beeft bewerkt. Wij laten dit laatste in bet midden, maar 't km'nt ons voor, dat zeer goed de aftreding van Amadeus zijn grond kan vinden in de inilitaire organisatie des lands. Eerst dan zal Spanje ran zijne veelvuldige beroering gered kunnen wordenwanneer bet door eene band wordt geregcerd die niet alleen de wil maar ook de magt beeft zijn gezag te doen gelden. Het was ook klaarblijkelpk bet streren der laatste maanden door een verbeterd leger. door strenger krijgstucbt, door hervorming der strijdkrachten den vijand in het laud zelve en in de kolonien bet boofd te bieden. In die rigting met kracbt voort te gaan daarin was bet behoud dos lands maar ook daarin bet bljjkt uit bet gebeurde met de artillerie, werd Amadeus op alle punten gedwarsbooma. Men heeft gezegd, de afgetreden koning heelt zeer gematigd en zniver grondwettig geregeerd doch misscbien ontbrak hem de noodige vastheul ▼an karakter om zijne zware taak to volbrengen maar men beeft hem ook tijd uock gelegeulieid gelateu zicb krachtig genoeg te vestigen en de overtuiging dit doel met de Spanjaarden met te zullen bereiken heeft bem zeker zijn besluit doen nemen. Het spreekwoord: met kwade lmnden is het sleeht hazea vangen" is hier van voile toepas sing. Ofschoon oogenschijnlijk met alle beleefd lieid behandeldscbijnt Amadeus bet niet raad zaam geacht te bebbenna zijne aftreding nog een oogenblik op Spaujes bodem te blijven ver toeven en is liij tbans de gast van den koning van Portugal. Het berigt van de proclamermg der bpaansche republiek beeft te Parijs groot opzien gebaard. De republikeinscbe bladenboewel zij overigens bet gedrag van koning Amadeus zeer roemen zijn met die gebeurtenis uatuorlijk bij zonder in- j genomen. De clericaal legitimistiscbe organen zijn ook niet ontevreden omdat zij bet er voor houdeu dat Don Carlos nu weer meer kans heeft dan ooitom den troon van Spanje to bemagtigen. Een Amerikaanseh bind geeft een bijna onge looflijk vei'haal van eene windboos ie Virogna in Vernon Volgens dat verbual werd bet dorp leiterlijk van den grond gerukt. In vijt minuten was alles in een puinhoop veranderd, een puin- Lioiip waarin overhljjfselen van huiz.cnwagens, boomen. paardeu, rundvee werktnigen Uleede ren me belen, ij/.er. steeu eu menschelijke lede maten chaotiscb door elkaar vvaren gemengd Eene school met een schoolmeester en 24 leer lingen werd 40 voet boven den grond geligt en en 70 decameters ver vveggeslingerd Het schoou ste buis van het dorp werd over de hoogtstc boomen geworpen en kwam op bet dak teregt. Een wagen met twee paarden bespannen woei over de huizen been van de eene straSt in de andere zonder in 't minst gedeerd te worden. De min. van oorlog heeft, ten opzigte van het gebruik van Austialisch vleesch ais zijn gevoelen doen kennendat dit voediugsmid iel alleen dan voor de troepeu van het leger zal hehoorcn ge bezigd te worden wanneer de troep op bivouac, in een fort op andere plaatsen zieh ophoudt, al waar voor de menages geen verseb vleesch te verkrijgen is. Men nieidt uit Hulst den 15 February In den avond van den 9 de/.er werd te Cauter, geineente Clicge. door den wacbtmeester en twee iuai6chaus*6e der brigade Hulst. een gesigna- leerd Belgisch persoon gearresteerd die zich daartegen feitelijk verzette. Spoedig waren on- geveer een honderdtal grensbewonersmeeren deels van Belgisch grondgebied tegonwoordig die den beambten een aantal beleedigingen toe- voegdeu den wacbtmeester bij de borst grepen en den arrestaut poogden te ontzetten. Dit echter gelukte den rebelliemakers niet, zij moesten zwickten voor de wapenen en werden zoo ten laatste geweerd. Nadat de gearresleerde zijne straf, waarvoor bij was aangeliouden te Hulst bad ondergaan. is bij verder naar bet buis van arrest te Goes overgebragt. Llontenisso, 17 February. Naar men vemeeuit zal bet. pracbtige vuurwerk op's konings verjaar lag. niet ten tien. maar ten acbt ure des avonds worden afgestoken. Naar wij vernemen is de Poolsche student, Jan Rakowskiouil 25 jaar, die op den 4dezer te Sas vau Gent duelleerde. ten gevolge van het daarbij bekomen scbotop deu 14 dezer te Gent overleden. Het telegraafkantoor op het station der algemeeue maatschappij tot exploitatie van spoor- wegeu in Belgie te Sas van Gent za!te reke nen van den 15n dezer. op werkdagen open zijn van 9 uren voonniddags tot 12 ure des middags en van 2 tot 7 men nainiddags. De zoudagdieust blijft onveranderd. Ten gevolge van het inslaan van den bliksem in den grooteu toreu te Aardenburg is door kerkvoogden besloten een bliksemaflcider op dien toren te plaatsen. Dit werk is opge- dragen aan deu bekenden werktuigknndige Funkier te Haarlem. Het gemeentebestuur zal hoogstwaarscbijnlijk overgaan tot bet doen plaatsen van zoodanigen bliksemaflaider op den toren van bet stadhuisterwijl de beer Bomme aldaar eveueens bet plaatsen van zoodanigen geleider met twee spitsen op zijn buiten aan geuoemdeu beer l1 uukler beeft opgeilragcu. Uit Vlissingen meldt men De kauaal- I en haveuwerken vorderen goedvrijdag is de zeed'yk voor de groote sluizen doorgestoken. Het plan bestaat om bij de opening der haven er. van bet kanaal verscbillende feesteu !e geven, waarbij, naar men zegt. leden vau het vorstelijk huis eu hooggeplaatste ambtenaren tegenwoordig zullen zijn. De huizen zijn in de laatste twee jaren het dubbel in waarde gerezen en reeds zijn verschoidene daarvan door Engelscbe, Belgi- scke en Hollandscbe firma's aangekocht. Wij vernemen dat bij de kervatting der werkzaambeden van de tweede kamer voorstellen van de regeriug zullen worden aaogeboden tot aankoop door den staat van de spoorwegen Roosendaal Breda en RoosendaalMoerdijk en tot aanleg op staatskosten vau twee spoor wegen, namelyk van Arnhem naar Nijmegen en van Zevcnbergen naar Zwalnwe. Die ontwerpen zijn tbans bij don raad vau state. Men schrijft uit 's Huge „De minister van oorlog beeft bij rcsolutie bet volgende bepaald In den regel werd aan militiens voor bun laatste dienstjaar de vergunning om naar Noord Amerika te emigreeren geweigerd tbans zal dit verloffook gegeven kunneu worden aan an dere niet onder de wapenen zijnde militiens mits binnen eene maaud van bet verlof gebruik vvorde gemaakt. - Men meldt nit de rasidentie Eindelijk zijn heden van bier een paar politie beambten naar Frankrijk vertrokken om aan de grenzeu Vei'lindmede in den bekenden dnbbelen moonl betrokken at te balen. Even als- de Belgiscbe antoriteit ten 'annzien van Be- bagel deed zal nu ook de Fransche Verlind als geen middel van bestaao bebbende, over de grenzen zetten waarop uatuurlijk onze politie hem dadel ijk mrekeut. Het. scbijntdat dit middel in de plaats treedt der uitlevering Het stoomschip Rotterdam, kapiteinJ. Hus arriveerde donderdag van New York te llelle- voetsluis. De reis werd volbragt in 15 dagen en had met het grootste deel daarvau met tegeu wind te kampen. Te Amsterdam zijn ten vorige jarcn door de politie aangehoudeu' en in bewaring gebragt 231G man.nelijke en vrouwelijke personen wegens dronkenschap op den openbaren wegdie alzoo niet bet. miuste bebben bijgedrageu tot de ver meerdei ing der inkomsten van s lands scbatkist door bet gedistilleerd die vermeerdering bedroeg IS ton. Hef Zondagsblad voor katholieken „Pius IX" en het weekblad „Asraodee" zullen voor- taan onder denzelf'den redacteur verscbijnen. Uit den 2Gn jaargang van het Jaarboekje der Hollandsche Maatschappij van Landbonvv voor het jaar 1873 blijktdat die maatschappij in 1847 opgerigt10 000 leden telt. In de Krimpenerwaard blijft de longziekte onder bet vee heerscbende Op meer dan e£ne plaats beeft de inentiog echter goede gevolgen. De polders zijn reeds van het overtollige water bevrijd en de landerijen liggen zeer gunstig hoewe! de werkzaambeden er op gestaakt zijn door de laatste vorst. Wordt uit sommige streken gemelddat de zucbt tot landverhuizing nog al groot is, ook in Friesland scbijnt dit 't geval te zijn. Naar men verneetnttocb zullen in de maand April e. k. uit die provincie een 200 tal per sonen naar Minnesota vertrekkon. Onder de inzenders naar de Weener ten- toousteliing zal ook de heer Scholten teGronin geu bebooren. Hij is. naar wij vernemen voor liemens een monster in te zenden van al dc produeten van zijne twaalf fabrieken en bij zal dit doen op eeue wijze deu grooten industrieel waardig. In een acbtkanteu geheel met glas bedekteu mahoniebouten koepel zullen in bet rond op het onder gias gesteendrnkte albeel- dingen van die iabriekeu worden neergelegd tervvijl bet fabricaat in bet midden op een tweede Rbandelaar. Sedert twee jaren was zij door eene ernstige ziekte aangetast en sedert dertien maanden verlamd Negen dagen gcle- den begon Mej. V... W en bare familie eene nov6ne te honden lot Onze Lieve Yroirr van L'lurdes Zij was vol vertrouwen. ofsclmou haar toestand onder 4 bidden ernstiger scfieen ie worden. Gisteren ochteml werden haar, terwijl zij verlamd op brar bed lag, de laatste sacramente.ii toegediend. De priester. die ze haar toediende gaf haar slechts ren zeer kit in gedeelte van de hosiieomdat zij zoo moeijelijk kon slikken. Gistoren naniiddag springt Mej V... W plotseling van haar bed, knielt neder en slaakt 'den kreetHeilige Maagd gij lie'u mij dan verboord" en daarna liief zij met luider stemme bet Magnificat aan. Zij was geheel genezen. bit f'eit beeft, zoo als onnoodig is te zecgen j in de geheele parocbie van St. Pieter, waar Mej. V W en bare familie zeer be-kend zijn. een diepen indruk gemaakt. Het wonderbaar karakter der geuezing valt niet te ontkennen. Hedcn spreelct de geheel e stad er over en de katholieken loven Onze Lieve Vrouw van Lourdes." Twee Belgiscbe zusters van liefladigheid bevoudeu zich onder de slagtoffers der moorde- narijen van Tientsin. Het gouvernement beeft eene seliadevergoeding van 207 000 fr. bekomen ten voordeele der familie van de twee slagtotlers. In bet departement der Seine zijn 75.030 kinderen zonder onderwijsverder telt men er 23 000 kroegen en 4992 drankwinkels, en 30.0)3 vvijnkoopers. De sneenwstorm die in de cerste lielft vau Januarij in bet noordwesten van Amerika gewoed beeft. blijft nog steeds bet onderwerp der gesprekken. Ongeveer 300 mensehenlevens zijn daarvan bet slachtoffer gewo>- len. Voerlieden werden door de sneenw verblindde massa's sneeuw beletten het verder voortgaan der rijtuigen terwijl honger en vorst het overige deden. Gansche huizen werden onder de sneeuw bedol veu de schoorsteenen staken alleen als grafzer- keuboven de witte sneeuwvlakte nit. VTan Nienw-Ulm badden zicb den 10 Januarij een aautal menschen in sledeu op reis begevan IS buntier verloren daarbij bet leven. Uit Redwuo<i werd de dood vau 37 menschen gemeld, terwijl te Mautaka berigten zijn ingekomendat 37 parsoneu zijn doodgevroren op den weg van St. Paul naar Vieuxcit.y. Zoo ongelukkig was de toestand, dat de gon- verneur van Minnesota gebood aliendie van deu storm geledeu badden, zooveel mogelijk op kosten van den staat hulp te verleenen. Dat er ook veel vee is omgekmnen is geinakkelijk na te gaan. De ontzaglijke sneeuwmassa's en de daarop volgende geweldige stortregens bebben de rivieren sterk doen rijzen waardoor nog ver- dere scbade is aangebragt. ctalage zal worden uitgestald. Boven zijn op de vier lioekeu de namen der landen gesebil- derdwaar zijne fabriekon gelegen zijn nl. Holland. RuslandOostenrijk en Pruissen ter wijl aau de beide zijden de uaarn van den beer Scholten te lezeu staat. De Bien Public geeft een verbaal betref- fende een wonderbaarlijke eu plotsclinge gene- zing die te danken is aan de tusscbenkomst van Onze lieve Vrouw van Lourdes Mej V... W jong meisje van 22 jaren, weeze, woont in dc rue de Courtrai te Gent bij haar oom Op den Vex'jaar dag van Zijne Majesteit onsen Geeerbiodigden Koning. Wijze: S toe t-uiar sell van P. de Pauw. Op Neerlande volk verhengd van geest 't Oranjelint op lioed of borst lieziug het blij geboortefuest Van Neerlands zeer geliefdcn ovst Hef aan een lied ter cer van hem Die 't Vaderland met roem regeevt Stort uit uw hart, verhef uw stem, Door uw gczang word' liij geesrd Dat onze Koning Willem leev', Word' lioog geecrd hemind geacht, Dat lienx steeds roem en hcil omzweev d' Oprechtste liuld' hem toejebracht! 't Geboortefeestdat hij bclecft Verheff' onz' harten Ilemelwaart Ku danken God, die hem wear herft Voor 't Nedorlandsche volk gespaanl Geen vreemd' Monarch neem' hem de kroon Zij past alleen Oranje's hoofd Oraujc blijv' op Neerlands troon, Orauje die ons lieil belooft. Hij houd' den schcpter fiev amhoog Bewaav' dien als een dierbaav pand Hij houd' op 'tal zijn wakend ooj Tot j-voot irelnk van Nedcrlahd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1