4LGE1 PUBLICATIE. No. 801. Zaturdag 25 January 1813. 13de Jaarg. |)E COllimiilS IIES K0MN6S Buitenlandsche berigten. Binnenlandsche berigten. HOOFDELIJKEN OMsLAG BELASTING OP DE HOE 3EV PROVINCES Z BEL AND, maakt beket.ddat zijne bekeudmaking van den 17a dezer, ouitrent eene verlaging van liet bcnedeu- en bovenpand van het kanaal van leuzen naar CloutWORDT IIS- GETROKKEN. Middf.lburg den 23 Januarij 1873. De Commissaris des Kouings voornoemd R. W. VAN LIJNDEN. van BURGEMEESTER en WETHOUDERS NEIJZEN doen te weten dat de KOHIEREN dier gemeente, voor het loopende dienstjaar, zooais die door Burgeracester en Wethouders voorloopig zijn vastgesteld van heden af gedurende veertien dagenter gemeen te secretarie voor een ieder ter lezing zullen liggen, alsmede dat binnen dien tijdelk aan geslagene tegen zijnen aanslag schriftelijk op ongezegeld papierbij den Raad bezwaren kan inbrengen. Neuzen. den 24 Januarij 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIE L EM AN. docli bet zal inagtsvertoon JPolitieR Overzigt. terwijl de grond uitmuntend wordt bebouwd. De bevoiking is in vier klassen verdeeld de priesfers, de edelen de middenklasse en de proletaries, die weiuig in aanzien zijn. De koning draagt den titel van Iiieri ei Moka hoofd der cilanden al de gronden bebooreu dezeu vorst, in eigeudom, terwijl de edelen ze slechis als leentnauneu be- zitten. Engeland traclit de aanhecbting dezer eilanden aan de Noord-Ainerikaansche Unie dp alle inoge lijke wijze te belemmeren en beeft zell's Bi itsche oorlogsehepen naar bet terrcin gezonden om op alles een wakend oog te houden ook bier zekerlijk wel bij eeuig blijven. Komen ons nil en dan nit bet noorden der nieuwe wereld berigten over van politiekeii baits togthet zuiden van Amerika begin t ook zijne geschiedenissen te ieverennog vreemder en krasser, dan wij dit van tijd tot tijd in liet bekende land der wonderen vcrueiuen. De president van Bolivia, geueraal Morales, werd door zijn neef. kolonel Dave doodgescho- ten. Hij is de derde Zuid Amerikaansche pre sidentdio binnen l'/a iaa|- vermoord werd. liet schijnt, dat de president reeds eenige maan- den met de vvetgevende magt overkoop lag omdat zij hem een rijke rnijn, die staatsdoiwein was. niet wilde overlaten. Den 24 Nov. vierde bij den tweeden verjaardag der overwinning op zijn mededinger Melgares en raakte bij die feestelijke gelegenheid dronken In dien toestand begaf bij zich naar de vergade-ring, waar bij vloekte en sehold. Met groote nioeite werd bij verwijderd Naauwelijks was bij wegof een officier der cavallerie kwam met een muziekkorps de vergaderzaal binnen. Er werd ten aanhoore van de verbaasde afgevaardigden een trcunnarsch geblazen waarita de bende weder aftrok. Den volgenden dag was de president weder dronken en ontving hij eenige vrieoden die zijn twist met de vergadering vvilden bijleggenop eene wijze, dien bun de vlugt deed ncmen naar den Amerikaanscben consul generaal. De president Een boofdkarakter der Engelschen dit is eene j trok nu met een boop soldaten naar bet gebouw algemeen erkende waarheidis dat ze bijkans altijd een hoogen en brasken toon aanslaan en zoo men die boofdkarakter trek wil be wij een kan er geen beter voorbeeld worden aangehaald dan het wereld verspreide blad de Times. Dat spreekt op deu stoutsten en beslissendsten toon over alle vraagstukken van den dagover alle ge- beurtenissen op het wereldtooneel dat wil toon voeren ja bevelen in alle betwiste punten in de politiek. Gelukkig voor Engeland zelf, dat die booge toon, dat brntalegewoonlijk daalt, wanneer het een gevaarlijke wending neemt wanneer de booge en harde woorden tot ernstige daden dreigen te komen anders ware van de drie in den Atlantischen Oceaan drijrende eilan den van Groot-Brittanie al sedert lang misschien weinig anders dan een baken voor de zeereis naar andere werelddeelen overgebleven. De conflicfen die Engeland op die wijze met Europa en daar bni ten gevoerd heeftzijn legio. Van dien aard mag ook gerekend worden den hoogen en bestraffenden toon onlangs door de Times aangeslagen over de Russisebe vorderingen in de binnenlanden van Azie. Voortdurend worden in Azie uitgestrekte provincien aan het gezag van Rusland ouderwor- pen en er is nog weinig noodig of de voortdrin- gende kozakken staan aan de grenzen van Britsch Indie. Wordt het land van Khiwa ge- heel onderworpen dan is de weg naar de Britsch Indische bezittingen daardoor voor Rusland gemakkeiijk gemaakt. Rusland heeft inmiddels. misschien beleefd- beidsbalve zijn geznnt naar Eonden gezonden tot vcrzekering zijner vredelievende bedoelingen men znl nu misschien nog eenigen tijd gaan kibbelen over de waarborgen en eene grenslijn en eindigen met Rusland ongemoeid zijn gang te laten gaan. I? Ook vnn een anderen kantworden de belan- gen der trotscbe Engelschen bedreigd. Noord- Araerika slaat begeerige oogen op deSandwicb- eilanden. Deze eilanden in den stillen oceaan gelegen en in 1788 door Cook ontdekt. zijn 17 in getalzij hebben eene uitgestrektheid van 2000 vierkantc mijlen en eene bevoiking van 000 a 700.000 zielen. Zij zijn zeer vrnchtbaar, der wetgevende magt ministers wilden met hebben en traden af. heer.schte in de stad. dat bij bezette. Zijn die daad niet te doen De grootste verwarring De president, altijd binnenl. zaken bezvvaar gemaakt het nieuwe pol der reglement voor Zeeland ter goedkenriug aan Z. M den koning voor te dragen en is dienteu- gevolge eetie buitengewoue vergadering van de st.aten onzer provincic noodig. Bij het oorsproukelijk outwerp van het reg'e- meut was voorgesteld, dat vreemde grondbe/.itlers niet als ingelanden ter algemeeue vergadering zouden worden toegeiaten. Dit wekte algemeen tegenstand. zoodat dit verbod bij eene nota van wijziging werd tei'uggenomen. Toen ecbter de zaak in openbare discnssie in de staten kwam stelde rar. G. A. Fokker, lid van ged. staten op een der artikelen een amen dement voor, de strekking bebbende om tc bepa lendat een gemagtigde van een iugelande Nederlander moest zijn om ter vergadering van ingelanden te worden toegeiaten. Dit amende- meat werd aangenomen. Tegen deze bepaliug werd in Belgie eene nieuwe oppositie georganiseerd en bet is hoofd- zakelijk aan deze bepaliug dat de minister vau binnenl. zaken zijn bezvvaar om de goedkeuring des konings op het reglement tc vragen beeft ontleend. Ook schijnt de minister nog te verlangen dat bij het reglement de bevoegdheid om keuren te maken aan de polderbestureu uitdrukkelijk worde toegekend. Boschkapeile, 22 Januarij. De beer W. A. Cools, tot dusverre geneeskundige te Eersel c. a. (Noordbrabant) is onlangs als zoo danig in deze gemeente als ook voor het naburige Stoppeldijk benoemd en heeft zich daartoe heden te dezer plaatse gevestigd. In de gemeente St. AnnaUnd beersebt nog steeds de kinderziekte. Meer dan 50 personen zijn daaraan lijdeude. Een ze3tal lijken stoud II. vrijdag te gelijk boven aarde. Men meldt over de dubbele moord te 's Gravenhage Dat de teekening, gevonden in bet huis vau J. II. de Jong, werkelijk vau mev. Van der Kouwen afkomstig en door de vermoorde zelf geteekend is bevestigd zich meer en meer. De teekening steltnaar wjj vernemen, een paard voor met een ruiter er uaast. Een van de ge- moet verklaard hebben dat mev. van tuigen der K. haar gevraagd heeftwat zij van de tee beschouken toestand vatte eenskiaps de verden- kening dacht en dat zij daarop tot antwoord had king op, dat een zijner adjndanten hem wilde gegeven het is jammer dat de mannen zoo dik verradeu en begon zijne stal'officieren nit te scbel zijn Minder zeker schijnt bet ecbter te zijn den en te mishandelen. Een banner kolonel 0f de teekening reeds in het bais vanD.J.aan- Faye, sehoot hem daarop met een revolver dood. j wezig was toen hij werd aangebouden. Nil keerde de rust terug. De raad van state I Als zeer belangrijke getuigen in deze zaak nam het bestuur op zich totdat er een nieuwe kunnen wij tbans melding maken van twee vrou- president zou gevonden zijn. j wen genaamd J. C. W. en C. G. Beide zijn Het jaarlijksche Pruissische kroonings- en 0p den bewusten avond aan de Bocbt van Guinea ordefeest is zaturdag op de gebruikelijke, scbit- j geweest en hebben verklariugen afgelegd die tereude wijze gevierd geworden. Nadat een kapittel door de leden der orde van den Zwarten adelaar was gehouden vverden de personen, in het afgeloopen jaar tot ridder enz. eener Pruissische orde benoemd ofbegiitigd met een of andere medaillewegens diensten dagen werd ons verzekerd in den oorlog of in hospitalen bewezen. aan den keizer koning voorgesteld. De plegtigheid werd besloten met een godsdienstoefeniug in de kapel van het paleis. Later namen alle ridders enz. aan 's konings tafel plaatsom bet middagmaal te gebruiken. Het aantal gasten was ongeveer 600, derbalve veel geringer dan vorige jaren. Zondag zijn in de garuizoeuskerk te Potsdam de aldaar in bewaring gelnagte veroverde Frau- scbe vaandels ten toon gesteld. Tevens beeft de keizer een legerorde ujtgevaardigdter her innering aan bet laatste roemrijke gevecht voor Parijs. Hij dankt God daarln voor ZijBe bulp, breiigt haide aan de arme6 wegens hare (Tapper- heid. volharding en toewgdiug. Met diepen weemoed berdenkt hij de slagtoffers van den strijd. Voorts verklaart hij. tot zijn laatsten ademtogt dankbaar de diensten der annee te zullen herdenken, en boopt dat de nakoipeling- schap dien wapenroem getrouweljjk moge baud- haven. a 7.levende scbelviscb 75 ess. 'tstuk; doo ie kabeljaauw die vroeger ni.inner geexpor- teerd werdwordt nu in massa verzonden na eer.st behoorlijk gevvassclien ea ojigcfri<c!it te zijn. De kabeljaauw die wat al (e pikant van reuk isb! ij ft voor de vischliefliebbers vau dio plaats, en wordt nog voor ft ;'t 150 van de baud gezet. Deze seort is ecbter krinipv rij. In Alkmaar doet zieli bet romantiscbe ge- val voor, dat de vrouw van een zeeman die bertrouwd was toen zij jaren lang van bsren man niets vernam berigt outvangen heeft dat haar eerste man in aautogt is. Hij was o a. 6 jaren door zeeroovers gevangen gehouden. Volgens de jaarlijksche circulaire die de heercn A. E. de Wit en Zonen te Amsterdam uitgeven zijn er tbans in ous land in werking 31 beetwortelsuikerfabriekenterwijl er 1 in aanbouw is Einde 1871 werkten er 23 ztilke fabrieken en waren er 8 in aanbouw. De handel in beetwortelsuiker verkrijgtvolgens dieicelfde circulaire jaarlijks meer uitbreiding. Men schrijft uit Genderen van 18 Jan.: Gisteren had alhier eene proefueming plaats met eencn boerenwagen met breede wielen dio naar getuigenis van onderscheidene landbouwers daarbij tegenwoordigniet gunstig is uitgevallen. Immers, nadat de paarden den wagen p. ni. 60 meters op een sedert enkele maanden onbeploegd stuk bouwland hadden voortgotrokken moesteu ze het opgevea en de wagen met de hand worden omgezet. Daarop vverden de wielen verwisseld en de wagen op sraalle gezet en nu rnim zoo ver gereden als bij de eerste proef. Het was voor eeu ieder duidelijk dat de paarden tbans minder kracht behoefden aan te wenden. De Prov. Drentsche Asser courant bevat het volgende iugezonden stuk: „'t Gemeentebe- stuur van Vries. niet wetende wat er in de onderwijzarswereld gebeurtvraagtin 't zalig verleden indommelendecen kulpouderwijzer iu de hoofdschool aldaar, op een tractement van 250 gulden. Het zal de Drentsche hulponder- wijzers benieuwenof er onder de zon een onnoozele is te vinden die jagt maakt op die betrekking." Den I6n dezer heeft in de hoofdkerk te Roermond een plegtige lijkdienst plaats gehad voor wijlen deu beer Motk6, inspecteur generaal van financien, in Indie overleden. Gelijk men weet beeft de minister van waarschijnlijk niet weinig zullen bijdrageu om bet bewijs volledig te maken. Van nog meer belaug is ketgeen aanbetlicht is gekomen aangaande de wijzewaarop B. en V. de stad hebben verlaten. Reeds voor eenige dat zij in vrouwen- kleederen zouden zijn weggegaanwij hebben daarvan ecbter niet terstond melding willen ma- j ken omdat wij eerst nadere iuliebtingen wilden iuwinnen cloch tbans wordt ons betzelfde van zoo geachte zijde medegedeeld, dat wij niet lan- ger aan de waarheid twijfeien. Ilet pak met de vrouwenkleederen moet later aan de familie zijn teruggezonden. Behagel en Verlind knnnen tbans donderdag of vrijdag te 's Gravenhage verwacht worden. Behagel zal naar wij verne- meu als landlooper over de Belgiscbe grenzen worden gezet. Wij deelen dit laatste echter slechts ouder voorbehoud mede. Te s' Hage hebben een paar knapen „inbre- kertje gespeeld" bij een bnurman die al met zijn revolver klaar stoud, zoodat deze grapdemoed- willige knapen wel eens diuvr te staan bad kun nen komen. Naar het Dagblad verneemt zou de prijs vvaarvoor de staat kan overneraen de spoorweg- lijnen op Nederlaudsch groudgebied van den Grand Central Beige volgens de gesloten over- eenkomst, bepaald zijn op 7 millioen gulden. De prijs der zeevisch beeft tbans eene nooit. gekende boogte bereikt. Men betaalt te Nieuwediep voor een levende kabeljaauw f 6J30 Aan het station Esemaal bij Leuven ziju twee reizigersdie tegen bet verbod den waggon verlaten haddendoor den van Brussel komea- den sneltrein overreden. Zij waren onmiddelijk dood. Te Parijs heeft eeu on weder gewoed zooals men het daar zelden heeft beleefd. Hevige bliksemstralen doorkliefden den borizont en volg- den elkander met duizelingwekkende snelheid opwaarop de donder met vervvoedheid rolde vergezeld van een zeer zware bagelbui. Ver- scbeiden ongelukken wcrden doer dit onweder veroorzaakt. Te Luik en te Maastricht werd op betzelfde fijdstip ongeveer betzelfde phenorneen waargenomen. In eene kleine stad van dea Elzas gescliiedde dezer dagen eene zonderlinge operatie. Een smid, die een schilfertje ijzer in het oog gekre- gen had en dientengevolge hevige smarten leed, is door den heelmeester, wien bij raad vroeg opgehaDgen wel te verstaan met zijne toestem- ming. Van bet oogenblik - dat de oogen uit de kasseu puildenmaakte de chirurgiju gebruik om het lastige voorwerp te venvijderen waar toe bij anders onmogelijk kans had gezien De operatie is uitstekend gelukt. Het touw werd nog bij tijds afgesneden om deu smidt tot bet leven terug te brengeu. Het middel moge probaat zijumaar gezocht zal bet wel uiot worden. Te Manchester is dezer dagen door den gemcenteraad eene vrouw benoemd tot inspectrice der armenwet, tegen een salaris vau 1000 pond. Aan deze betrekking is de verpligting verbonden om de huizen te inspectcren waar artne kinderfen vtovden verpleegd. IN DE VAN DEN P.N DER in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1