ALfiEMEE i No. 798. YVoensdag 15 January 1873 13de Jaai-g. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT 'WOENSDAG EN ZATURDAG DIIOST C M 2s. <e Sc>ukcii. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven wor- en niet aange- nomen. wontl- Xr*olitieli Overzigt. In ons vorig nununer deelden wij den dood van den ex-kei/.er Napoleon III mede. Ofschoon in gevaarvollen toestand, schijnt zijn dood tock nog ouverwacht te zijn iugevallen. Hij stierf bij zijn voile bevvustheid en sprak nog in de laatste oogenblikken tot zijn echtgeuoot. Hij laat, gelijk men vveet, eeu zoou nadie thaus 18 jareu telt. Als boven de korte levenssprong van eenig sterveling de woorden passeu „een veel bewo- gen leven", mag die titel gernst worden geplaatst boven het rustelooze en avontuurljjke leven van dezen merkwaardigen man. Hij werd den 20 April 1808 te Parijs in het boogste bloeipunt van bet eerste keizerrijk geboren terwijl zijne moeder Horlense de Beauharnais koningin van Holland, zich onder de onmiddelijke beschenning des keizers bevond. Bij den toen nog kinder- loozen toestand van Napoleon scbeen bij of zijn ouderen broedcr bestemd te zijn den grooten oom op te volgen. Maar de zon van bet eerste kei zerrijk ging onder en daarmede scbeen ook de kaus voor de jeagdige pretendenten voor immer verloren. Europa verbande de dynastie Napoleon voor eeuwig van den troou bet scbeen of een dicp wraakgevoel voor het ondervonden lijden bebalve in Frankrijk, aan de borst van gansch het overig Europa ontsnapte. Hortense trok met hare beide zonen uaar haar kasteel in Zwitser- land, waar de jeugd barer beide zonen in betrek kelijke eenvond en stilte werd doorgebragt. Hoi tense echter scbijnt eene eerzucktige vrouw te zijn geweest, die niets verzuimde om de borst barer kiuderen te outgloeijen voor de herstelling des keizerrijks onder een Napoleon. A1 vroeg traden de beide broeders in het woe lige strijdperk des leveusdaar zij een werkzaam aandeel namen aan de bewegingen in Italie tegen Oostenrijk vvaarin de ondere breeder bezweek eu ook de jougere ter naauwernood den dood outkwam. Het zaad door Hortense gesfrooid schijnt in de barten barer kindereu welig te bebben getierd gelijk de zuckt naar grootheid meestal de spring veer der menschelijke daden is. Het ganscbe leven van den (bans overleden ex-keizer toont aan dat hij slechts door 6eu zncht bezield was, de zucht zich tot de plaats te verhefifen waartoe de groote oom hem of zijn broeder bij hunne geboorte bad bestemd. Reeds onder de regering van Karel X scheen die hoop bij hem te herleven- digendoch de gebeurtenissen bragten inplaats van den troonverbannings-decreteu tegen de familie Napoleon in het leven. Vruchteloos ble- ven de pogingen om die verbanning te doen op- heffen en zoo Lodewijk Philips niet gewelen had wat bardnekkigen tegenstander hij in dezen neef des keizcrs bad. de aanslagen van Straats- burg en Boulogne waren genoegzaam hem daarvan te overtuigenvvelke laatste Napoleon eene ge- vangenscbap van zes jaren op t' kasteel den Ham bezorgde. Eindelijk naderde de tijd dat bij als vrij man Frankrijks bodem mogt drukken en na de om wenteling van 1848 bleek maar al te zeer boe boog het hart der Franschen voor den ouden keizerstam klopte. Zijne benoeming tot afge vaardigde en later tot president gaf daarvan de doorslaandste bewijzenen dat Napoleon zelf geene middelcn ontzag om den ouden zetel te beklimmen dit blijkt uii den coup d' etat van 2 December 1851. Hoc de leus „bet keizerrijk is de vrede," de overleden keizer bij berhaling van de lippen vloeide, steeds bleef Europa den man wautrouwen die eenmaal verkondigd had dat bij de vertegen- woordiger was van de „volkssouvereiniteithet keizerrijk en de wraak van Waterloo.". Gedurende zijne regering beeft Napoleon blij ken gegeveu van een scherp politiek doorzicbt bij wierd de invloedrijkste ran alle vorsten van ons werelddeel. Maar evenmin als die van het eerstestond de gelukzon van bet tweede keizer rijk laug aan den bemel. Had Napoleon niets ontzien om bet id&aal zijns levens te bereiken de uitkomst leerde bem dat de wijze waarop bij dat verkreeg de vloek zijus levens was. Gedron gen tot een noodlottigen oorlog tot bet beboud zijner dynastie. beeft de bloedstroom van Sedan hem geheel verstiktzoodat de overleden ban neling tkans een roemloozen dood is gestorven. De poliiieke kweslie in Fraukrijk scbijnt op den goeden vveg. De verschiileude commission werken bij voortduring in overeenstemming met den president der repnbliek. In de Pruissische kamers zijn drie wetsont- werpen ingediend. Het eerste bandelt oyer bet verlatec der kerkhet tweede over de opleidiug en aanstelling van geesteiijkenbet derde over kerkelijke disciplinaire macbt en de instelling van een opperst geregtsbof over kerkelijke aan- gelegenheden. De minister Falck zegt daarbij dat het tijd werd de politiek van toegeven te laten varen. IN euzen 14 January De voerman P. Bnijze van Koewachtwas heden raiddag albierbezig, bij der» beurtschipper Adriaansemet het inladeu van klompen, waar- door zijn paard schrikte eu met de kar op bet dek en later in het ruira viel. Door spoedige bnlp is alles ten beste afge- loopenalleen een paar luiken waren gebroken benevens de kar. Door het breken van een der cilinders in de machine van de stoomboot Wester Schelde, nabij Walsoorden heeft deze 11 zondag de terug- reis van daar naar Neuzen en Vlissingen niet kuunen volbrengen, terwijl er slechts met eeue der raderen kon gewerkt worden des avonds is de boot nog te Neuzen aangekomen en maan- dag morgen verder naar Vlissingen vertrokken. In den dienst is onmiddelijk door de stoomboot Zeeuwsch Vlaanderen voorzien. Zaamslag 11 January. Ten bewijze dat de slagtanden van bet zwijn soms zeer groot knnnen worden en alzoo tot gednchte verdedi gings-middelen kunnen strekkeu diene dat deze week door M. de Ruijter bij den iandbouwer A. Cornelisse een varken is geslachtwaarbjj men een slagtaud vond die de buitengewoue lengte van 16 centimeters bad. IPhilippine 12 January. Door bet schoon en zacht vvinterwederkan als een zeld zaambeid gemeld wordendat er bij de wed. D. Cornelis molenaarster in deze gemeente den 7 Jannarij een boender (klokke) vier kiekens ter wereld gebragt beeft bij N. Rammeloo Mz. staat iri den bof bet savooijzaad reeds nitgebloeit en in volie poulen. Men scbrijft ons nit Middelburg 12 January Gisteren namiddag beeft zich onder deze ge meente, den Iandbouwer P. Kornelissen, door een pistoolsebot van bet leven bcroofd de on- gelukkige bad zich bet hoofd totaal verbrijzeld. De omstandigbeid dat zijn broeder, een betere en raeer voordeelige boerderjj had dan hij, beeft, naar men verzekert aanleiding gegeven, tot deze wanbopige daad. Naar men verneemtbestaat er hij de re gering bet voorneinen om gevolg te geven aan bet adres van bet muntcollege van 9 November 1860. aan den tocnmaligen minister van fiantien ingediend ten einde tot cen hoe langer hoe meer noodzakelijk blijkende verbetering van de kope- ren munt over te gaan. Zooals men weetgaf het college de voorkeur aau bet brons in plaats van koper eu zoudeu o. a. ook stukkeu van 2'/^ cents geslagen worden. Het is zeer te wenschen dat aan dezen be- langrijken maatregel eindelijk eens een begin van nitvoering gegeven worde. ten einde voor goed een einde te maken aan"]deu omloop van Belgiseb kopergeld. - Onder bet opschrift de doodstraf, leest men het volgende in bet Volksblad onder redactie van prof, de Bosch Kemper Bij den vreesselijkeu moord, die te's Hage heeft plaats gehad boort men velen zeggen dat komt er nu van, dat de doodstraf is afgeschaft. Zij die zoo spreken, spreken uit onkunde. In Engeland, waar de doodstraf nog bestaat, worden aauhoudend inoorden gepleegdzoo ook in Frankrijk. Zij die meenen dat de doodstraf afschrikt bebben geene genoegzanie meuschenkennis om de mensehen te onderscbeiden. Voor zeer vele menschen heeft de dood iets zeer verscbrikkelijks, maar voor die ongelukkigen wier verstand door eeu wanbopige levensbeschouwingverwilderd is, wier gewetea is bedorveu en die aan geen God maar aan een toeval geloovenheeft de dood zijne verschrikking verlorenvan daar zooveel zelfmoordeu of pogingen tot zelfmoord bij gevan- genen en veroordeelden. Onlangs bebben de coranten berigtdat een gedeserteerd matroosdie achterhaald was en tot de straf van rietslagen was veroordeeldv66r de straf te ondergaan zich in de gevangenis had op- gebangen en nu weder berigten de dagbladen, dat de verdachte aan den dubbelen moord te 's Hage een poging tot zelfmoord heeft gedaan. Voor ben die in toestanden van wanhoop en gewetenioosbeid zoo spoedig de handen aan zich zelven slaan beeft de dood weinig afschrikkends. Maar wat wel afschrikt van de misdaad is de zekerheid dat men geen vrucht van zijn misdaad zal plnkken en die zekerheid moet telkens meer gegeveu worden door een ijverige politie en justitie en door een welgezinde maatschappij die mede- werkt om de misdaden te ontdekken. In het Geuzengestieht te BrielleWilhel mns van Nassouwen, voornamelijk uit bijdragen vau afgescbeidenen en hunne geestverwanteu opgerigt, zijn tot vader en moeder benoemd de beer P. Slam en echtgenoote uit Arnhem. Als eene bijzonderheid deelt de D. Gt. mede, dateer. tuinmanopden kon den grond beeft geplukt een rniker lupinea, enkele en dnbbele zomer violicren groote dnbbele peuseen resida's en rozenknoppen. Al deze bloemen zien zoo friscb als in den bloeitijd. -Naar wij van geachte zij le vernemen is voor het aanstaande natiouale zendingsfeest waarsehijnlijk te bouden op woensdag 23 Jnlij e. k.bet schoone bnitengoed, Boekenrode onder Bloemendaal. door de familie Messcbert van Vollenhoven wehvillend ten gebruike afge- staan. Volgens de Tijd, bestaat in N. Brabant bij eeuige beei en bet voorneinenom een Pel- grimstogt naar Lourdes te ondernemen. Naar men verneemtbeeft bet dagelijkscb bestnur van Leiden met eerbiediging en waar- deering der goede bedoelingen vau de kerke- raden van ondersebeidene godsdienstige gezind- ten uogtbans gemeend niet te moeten treden in bet verzoek der kerkeraden dozer dagen ge daan om do verleende toesteinming tot bet geven van volkstooneelvoorstelliugen op zondag- avond in te trekken. Het gemeentebestuur is nl van oordeeldat velen daardonr van bet be zoeken van andere minder voegzaine plaatseu worden terugijeboaden en dat door die voor stellingen mitsdien op de zedeljjkheid des volks eeu gunstigeu invloed moet worden geoefend. Te Harkstede leed een meisje van omstreeks 10 jaren sedert gernimen tijd aan een gezwel aan een der beenen zoodat zij er niet op gaan of staan kon. De doctor die er bij gehaald werd heeft ji. zaturdag een groote naald er uit - gehaald. Door dc orrondissementsregtbank te Zwolle werd onlangs een metselaar vrijgesproken die bekende in Augustus jl. te Staphorst eee. horo- logie met zilveren kettiug te hebbeu ontvreemd. De diefstal werd ecbter niet als wcttig en over tuigend bewezen aangenomen. De persoon was daarmede intusschen niet tevreden en kwain in appelterwijl bij inmiddels gevangen bleef. Den 4n werd hij door bet provinciaal geregtsbof in Overijssel andermaal vrijgesproken eu te^cn zijn zin op vrije voeteu gestelcl. Men leest in den Belgiscbe Moniteur „Een ongeluk waarvan de gevolgen zeer droevig zijn geweestis zaturdag bij de static van St. Denijs-YVestrem bij Gent, voorgevallen. De rei- zigerstrein uit Gent om 6 uur 32 miuuten des avonds vertrekkende, beeft eenen koopwarentrein ontmoet, die manaivreerde. De botsing beeft de dood vau drie reizigers veroorzaakt. Vier anderen werden gekwetstonder deze laatste was er eeu met gebroken bildie naar Leupe- gem zijne woouplaats met eenen bijzoudereu trein is overgevoerd de drie anderen bebben hunnen reis niet kunnen voortzetten uadat zij als de eerste de zorgen der geneesbeeren baddeu ontvangen, onmiddelijk ter plaats gezonden. „Een onderzoekheeft vastgesteld dat bet ongeluk bieraau is te wijfen dat de statieoverste en de wacbtergelast met bet doen werken der seinenhunue pligten bebben verwaarloosd. Beide zyn oumiddelijk ia bnune bedieniugen opgescborst eu wij vernemen dat zij reeds vau des anderendaags in de gevangenis van Gent opgesloten zijn." Het berigt omtrent den ongelooflijk boogen onderdom van een inwouer van Rio Janeiro de man is 178 jaren oad en beeft 204 nakome- liugen wordt door den Braziliaanscben consul te Liverpool bevestigd. ZEETLIDINGEN. BURGERLIJKLN STAND VAN NEUZEN van <3 tot 13 -Tanuarij. Per drie maandeu binnen Neuzenf 1. franco door het geheele Rijk 1,10 geheel Belgie1,40 Eukele nommers0,05 Men abonneert zich bij alle BoekbaudelaarsPostdirecteun-n en Brievcubu8honders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelicve men aau dc Uitgevers in le zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag namiddags DlilE lire. Van 27 December 1872 tot cn met 0 .Tamiarij 1873, zijn in deze haven biunengekomen, bestemd voor Gent, dc volgende Zeeschepen, als 28 December. Noordsche' bal-k Ccijlon, kap. Olscn, van Riga met balken. - Eugelsehe schooner Happij Return, kap, Wrieht, vau Louden met creosoot. Den 31. Noordsche brik Penelope, kap. Paulsen, van Riga met balken. Noordseho schooner Florida, kap. Olsen, vau Skeleftia met plauken. 4 Jan. Engel- sehe stoomboot Collet is, kap. Scholield, van Goole met stuk- goederen. Engelseke stoomboot Balmoral, kap. AVatkinson, van Grimsbij met Stnkgoederen. Den 8, Engelsche stoomboot Rondos, kap. Elhvood, vau Goole met stukgoederen. Den 9. Engelsche stoomboot Citij of Ghent, kap. Snowden, van Grimshij met stukgoederen. - Engelsche stoomboot Tolka, kap. 1 le— asleij van Louden met stukgoederen. Vau 27 December 1872 tot en met 9 Jannarij 1873, zijn uit deze haven vertrokkenkomende vau Gcutdc volgende zeeschepen, als 29 December. Engelsche stoomboot Colletis, kap. Scholield, naar Goole met stukgoederen Engelsche stoomboot Balmoral, bap. Watkinson. naar Grimsbij met stukgoederen. 1 Jan. Noord sche brik Eliza, kap. Jensen, naar Norgen in ballast. Den 2, Engelsche stoomboot Tolka, kap. Ileasleij uaar Louden met stuk goederen. Den 8. Engelsche schooner Amelia, kap. llorrocks, naar Goole met mariner. Belgische stoomboot Elecha, kap. SeeiOten, naar Louden met stukgoederen. Den 4. Engelsche stoomboot Londos. kap. Ellwood; naar Goole met stukgoederen. - Noordsche brik Rapid, kap, Bengtssou, op avonture in ballast. Noordsche brik Gijlier, kap. Touhessen, naar Fazon in bal last. Den 6. Duitsclre schooner Anna, kap. Zestcrtlitb, op avonture in ballast. Duitsche bark Sounabcnd, kap. Biebach, uaar Wilmington in ballast. Den 7. Fraaseljfc logger Notre Dame des Anges, kap, Gondol, naar Dniiikcrken in ballast. Deensehe schooner Bjavke, kap. Schimidt, naar Goole met aard- appels. Noordsche brik Dautless, kap. Svendscu, naar Arcn- dal in ballast Duitsche bark Marshal, kap. Jordan, op avon ture in ballast Den 8. Noordsche bark Astrca, kap. Jeiissen, in ballast. Engelsche schooner Cordelia, kap. Finch, naar New Castle in ballast. NooriLcho brik Vesta, kap. MatUisen liaar Laurvig in ballast. Fransehc schooner Mafic Zoe, kap. Thehoret, liaar Nonflcnr in balh- I. Belgiscbe brik C'harite, kap. van der Steeu, naar Suiiderlaud me! muterai. Noordsche bark Catharilia, kap. Svendscu, naar Chrisiiansnnd in liallasi Den 8. Engelsche stoomboot Balmoral, kap. Wittkiuson, naar Grimsbij met stukgoederen. Engelsche stoomboot Colletis, kap Schofield, uaar Goole met stukgoederen. Huweujks-Aangipten. 11 Jan. Charles van Wijck, ond 20 j. jm. en Elisabeth de Smidt oud 19 j. jd. Geboorten. 12 Jan. Jacobus, z. v. Francois Penne cn vail Debora de Brnijne.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1