AKJE1EEN No. 797. Zalurdag 11 Januarij 1873. 13de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Ingezonden Stukken. iSandelsiiengten. JPolitiels Overzitjt. Sedert 1862, toen Napoleon in zijn nieuwjaars- groet aan den Oostenrijkscben gezant eeue oorlogs- verklaring vlocbtis men gewoon geworden die officiele recepties met eenige belangsteiling te gemoet te zien vooral door de gewoonte van Napoleon III bij die gelegenheden eene staatkun dige toespraak te honden. Ofschoon de receptie dit jaar met geen minder luister heeft plants ge- hadbeeft Thiers zich editor van alle officiele toespraak onthouden. Het opmerkeiijke wat men meedeeltis dat de president bij gelegenkeid ▼an eeu diner zich meer dan een kwartier druk met Gambetta heeft onderboudeu. Er heerscht voor het oogenblik eeue soort van kalmteonder de partijendie echter vrij zeker weldra zal warden afgebroken als na den kersvacantie-tijd de kamer zich weder zal hebben bijeen ver zameld. Koning Leopold van Belgie beeft dit jaar de gewoonte van zijn vroegeren nabuur-collega ge- volgd en met nieuwjaar een toespraak gebouden tot de leden der eerste kamer, en wat hierbij wel ,het vreemdst mag heetenis dat Z M. daarbij de staatkundige toestand van Frankrijk tot zijn ontwerp van bespreking heeft gekozen. Hij wees er op hoezeer in Belgie de uitneuienste diensten door deze kamer waren bewezen en hesprak bet wensehelijke dat ook iu het naburig Frankrijk door bet meer op den voorgrond t red en der uitstekendste staatslieden dergelijke kamer niogt tot stand gebragt worden. Dat koning Leopold, die anders op het gebied der algemeene staatkunde zeer weinig van zich iaat hooren bier iu den geest van Frankrijks president spreektis zeker; maar wat het Bel- gisch koningtje beweegt zich in het openbaar met de zaken zijus nabuuis in te laten minder verklaarbaar. De afstand der Luxemburgsche spoorwegen aan eene Belgische Duitsche maatschappij is tbans een feit. De Belgische rcgering beeft de daartoe belrekkelijkc overeenkomst onderteekend, waar- door voorloopig aan den strijd over dit onderwerp een einde is gemaakt. Weigering ware ook zeer moeijelijk geweest, daar het bier ontegenzeggelijk eene Belgische maatschappij is die de exploitaiie op zich neemtals zij het dan ook met veel Dnitsch geld. Doch hoe zou men dit iraraer kunnen beletten Zelfs al bestond het gehecle bestuur uit Belgen dan nog vverd de mogelijk- heid van een overvvegenden Duitschen invloed niet voorkomen hoe voorzigtig men ook moge geweest zijn in de keuze der bepalingen van de overeenkomst. Het voornaamste waarvoor de Belgische regering bad te waken, was de hand having der onzijdigheid van het Belgisch grond gebied en zij heeft er wel voorgezorgd hierom- trent deugdelijke voonvaarden in het contract op te nemen. Dat Spanje, ondanks gunstige regerings berig- ten nog immer in spanning blijft verkeeren blijkt uit de ernstige maatregelen door de rege ring genomen. In eene den 5 dezer gehouderi tuiaisteriele vergadering is besloten krachtdadig te werk tegaan. Het opperbevel over de troepen in Navarre en de Baskische provincien is opge- dragen aan den generaal Moriones. Voorts is besloten alle beschikbare middelen te bezigen tot het aanschaffen van benoodigheden en wape- ning van de armee en tot het mobiliseren van yrijwilligers in eenige provincien en eindelijk is aan den minister van binnenlandsche zaken de zamenstelling eener wet opgedragen tot de strengste beteugeling van den opstand. De troon van Amadeus staat dus nog altijd "wankel, want dat het zijn of niet zijn van dien troon de hoofdzaak der nieuwe beweging is is zeker. Bijkans alle grandes hebben zich bij de beweging aangesloten, maar ZfJrilla heeft gezegd dcze ligne te zulleu dooden of zelf door haar te zullen worden gedood of verworpen. Men beeft Napoleon voor de voeten geworpen, dat hij eigenlijk de oorzaak van al die Spaan- sche ellende is, omdat hij de keuze van den hertog de Monfpensier tot koning van Spanje beeft verbinderd. Gebeel onscbuldig zal Chis- lehnrst tegenwoordige bewoner hieraan zeker wel Ilia' zijn, doch 't blijft nog de vraag of ook deze canlidatuur in Spanje zelf niet voortdurend met ien'.elfden tegenstand te kampen zou hebben gehad. Napoleon heeft tbans op zijne zieken sponde ruim gelegenheid zijn' zoo belangrijken en niet altijd even belderen of lagchender levensweg te overdenken. Hij beeft eene operatie aan den steen ondergaan waarop naar men schrijft een tweede zoodanige geneeskuudige bebuudeiing zal moeten volgeu. Een zwart stipje begint merkbaar te worden aan den politieken horizon der betrekkingen van vrede en vriendscbap tusscben Engelaud en Noord Amerika. De Vereenigde Staten van j Noord Amerika willen hnn grondgebied uitbrei- den door inlijvitig van de Saodwich-eilanden en de Britsche regering beeft natnnrlijk daartegen bezvvaar. Uelukkig evenvvel voor bet oogenblik, i dat de Engelsche bladen niet hartstogtelijk het plan bestrijden, ja enkelen bunner bet zelfs niet afkeuren. Volgens berigten uit Washington moet presi dent Grant verklaard hebben, dat de naar Hono lulu gezondeu ooriogsschepeu in last hebben de Amerikaansehe onderdanen te beschermen en te voorkomen dat de andere natieu eenig onbillijk voordeel verkrygen PER TELEGRAAF. LONDEN 9 Januarij. De exkeizer Napoleon is heden ten 12'/2 ore te Cbisleburst overleden. SSaa.mslsi.g', 9 Januarij. Als een zel l zaainheid kan gemeld worden dat op de hofstede van Arij deMul, landbouwer albiereen varken is geslacbt door den acbtenzeventig jarigen J. van Fraeijenboveter zsvaarte van drie honderd en elf kilos het varken bad den ouderdom van twee en twintig maauden. Westdorpe, 9 Januarij. In 1872 was de loop der bevolking iu deze gemeente als volgt 36 Si. 32 V. werden geboren. 22 20 als overleden ingescbreven. 39 26 vestigden zich inen 36 21 vertrokken uit de gemeente. 11 paartjes werden door den band des hnvve- lijks vereenigd. op 31 December 1872, 1486. De Devouring was 735 M 751 V. zamen Be*taande uit 284 M.ongeh. ben. 18 j 192 bov. 234 gehuwden. 25 weduwenaars. 269 V. ongeh. ben. 15j. 168 bov. 234 gehuwden. 80 weduvven. 735 751 I welker godsdienstige gezindheid bekend staat als 47 tot de Nederduitsch hervormden en 1439 Roomsch katholijken te hehooren. Op 31 December 1871 was de bevo'king: 718 M. 734 V. 1452 31 1872 735 751 1486 Een aanwinst dus van 17 M. 17 V. 34 Zuiddorpe, 7 Januarij. M. Vr. Tot Bevolking op 31 Dec. 1871 441 458 899 Vermeerderd door M. Vr. Tot. geboorte met 17 17 34 vestiging in de gem. 20 13 33 37 30 67 te zamen 478 488 966 Verminderd door M. v. Tot sterfte12 8 20 Vertrek23 12 35 35 20 55 Bevolking op 31 Dec. 1872 443 468 911 Er werden 6 buwelijken gcsloten. Hoscliliapelle 8 Januarij. In deze gemeente was de loop der bevolking over 1872:) geboren (waaronder 4 tweelingen) 33 25 58 overleden24 26 50 gevestigd37 24 61 verhtiisd33 23 56 Huweiijken voltrokken tusscben jongmans en jonge dochters 6 en tusscbeu weduwenaars en weduwen 3 zamen 9. Op den 31 December 11. bestond de bevolking aitgehnwde mannen 219, gehuwde vrouwen 221, wedn venaars 17, weduweu 53, maunolijk ougehuwdi'ii boven de 18 jaar 99 beneden de 18 jaar 279; vrouwelijk ongehuwdeu boven de 15 jaar 132 beneden de 15 jaar 228, alzoo mannelijke 614, vrouwelijlie 634, totaal der be volking 1248. Naar de godsdienstgezindten was op genoemd tjjdstip de bevolking verdeeld in 1205 Rooinscb kaiholiekcu en 43 Nederduitsch hervormden. t?$toppeldijk: 8 Januarij. In deze ge rneente zijn in 1872 geboren 71 kinderen overleden 63 ingekomen 70, na elders verhuisd 68 personen voltrokken buwelijken 8 en beliep bet zielental der bevolking op den 31 December 11. 1736. Oengstdijlj;8 Januarij. Op den 31 December 1871 was bet cijler der bevolking iu deze gemeente 825 en zijn er in 1872 geboren 35 kinderen overleden 35, ingekomen 57. ver huisd 38 personen alzoo eene aanwinst van 19 en bestond de totale bevolking op 31 Decern ber jl. uit 844 zielen. Het aantal voltrokken buwelijken beliep 3. Maandag jlheeft de jnstitie van Goes zicb naar Hontenisse begeven ten einde onderzoek te doen naar een aldaar op het gebucht Kreverhil, in den nacht van zondag op maandag plaats gebad hebbenden kindenuoord. LI. donderdag onfvingde vvednwe Snoep te Goes bet berigt per telegraafdat het lijk van haren zoon te Zierikzee is opgevischt. Nadere bijzondei beden ontbreken. Men schrijft uit Breda, van den 6Janu arij Op de spnorweglijn albier moet dezer dagen door een onhekend gebleven persoon eene verre- gaande baldadigheid zijn gepleegd door een wissel, en wel bij twee verscbillende keeren zoo te mis- plaatsen dat de spoortrein in plaats van over de brug in de haven moest teregt komen. Door de politie wordt die lijn tbans bewaakt. Het vermoeden rust op een onlangs wegens dronken- schap ontslagen beainbte der spoorwegrnaat- scbnppij. Zaturdag zijn de te 's Gravcnbage in de laatste dageu gepleegde inbraken of pogingen daartoewederom met 6eo vermeerderd. Tbans gebeurde dit tot verbazing van iedereen in eeu der drukste gedeelten der stad namelijk op den lioek van de Houtstraat en Kalvermarkt, in den good on zil versmidswinkel van den heer K. tevens hoiologemaker. De dag bad naauwelijks voor den avond plaats gemaakttoen drie mans personen, geen Hagenaars, de winkelrnit met een scberp voorwerp uitsnedenom zoodoende de daaracbter geplaatste zilveren voorwerpen I weg te nemen. De wiukelierinmiddels ge- druiseh boorendeging in den winkel om daar- naar te onderzoeken en zag toen dat de drie personen bezig waren met het. wegnemeu van zilveren voorwerpen besfaande in lepe!s. Tei- stond snelde bij door een achterdenr zijn bni- j uit pakte de dieven srevig bij deri kraag en gafze, door omstanders bijgestaan aan de politic over, die ze naar het kommissariaat bragt, dat sleelPs een bonderd scbreden van den winkel verwijderd was. De gemeenteraad van 's Gravenbage beeft op voorstel van den voorziiter een krediet van 5000 toegestaan tot tjjdeljjke versterking van de politie. De voorzitter meende dat hierdoor zou j tegemoet gekomen worden aan de ongerustbeiu onder de ingezeteuen hoewel bij de klagten over de inrigting der politie ovcrdreven noemde. Met zekerheid verneemt men dat ook de derde van medepligtigheid aan den dubbeleu moord verdacbte, Verlind te Rijssel is gevangen genomen. Zondag avond had tijdens de godsdienst oefening in de protest.intscbe kerk te Schevingen een zonderling voorval plaats: Een der boorders toch stond midden in de preSk op en verklaarde den dorniue voor ecu lengenaar. Dit verwekte, zooais men begrjjpen zal eene groote opscbudding, gelukkig verwijderde de man zich oumiddoljjk na dit protest, zoodat de orde spoedig was her- steld. Op veriangei: des leeraars zal aan de zaak geen verier gevolg worden gegeven. Uit Ambt Hardenberg wordt gemeld, dat °P 1 Januarij een jongeling op eene af'schnweiijke wij'/e is vermoord, Meu heeft hem doodgesla- gen en daarna zijn lijk met pistooDchoten ver- minkt. De hersens van den ongehikkige vond men op den weg. Het vreesselijke geval scbjjnt het gevolg te zijn van een twist, in dronkenschap ontstaan. De juiste bijzonderheden zijn ecbter vooralsno* onhekend. Twee personen zijn als vermoedelijke daders in bechtenis genomen. Hulst 10 Januarij 1873. Mijnheer de Redacieur Gelieve onderstaand antwoord op hef ingezonden stuk in uwe courant van 8 dezer een plaatsjo te verleenen. Hoewel ik het loffelijk oogmerk der gebr. de Wilde ten zeerste ben toegedaan, kan mjjns in- zieus vergissing niet als tegenwerking bescbouwd worden. „In de dnbbelden Arend" droegen geuoemde breeders bun lied onder een zeer gepaste stiite voor. Zij waren op eeu verhevenheiil iudezaal geplaatst, zoodat ieder ben zien kon. Later in „het Bonte Hert" werd er door eenige in de voorkamer aanwezige menscben een amlcre deun aangeheven, toen jnist een bel werd gelm inldie bet teeken tot stiite moest zijn. De in de voor kamer zingenden konden in de acbterkamer niet zien wie gebeld bad en zongen bun iie>l nit. was het mogelijk geweest bet te zien, zeker had men het duel der gebroedersom nog eens te trachten iets voor bet liefdebuis op te balm, on- dersteund. Het hierna ontstane rumoer deed de kasteiein zeer wijsselijk besluitende berberg hoewel het voor politieuur was te doen ontruimen, bad hij het niet gedaan men had de scbade mis- scbiea niet kunnen berekeuen die er anngerigt zou geworden zijn. Ook een minnaar van Liefdewerkcn. Dordrecht, 9 Jauuarij. T~K Mann. Vr. Zam. Omtrent de poging tot moord te Nieuw-Vosmeer gepleegd' vernemen wij de volgende bijzonderheden De weduwe Suikerbuikeen vrouw van 82 jarenbezit te Nieuw-Vosmeer eene smederij, die door inwonende knechts ge- dreven wordt. De kneclit, die 't vorige jaar in dienst der we duwe was een zekere G.geboortig uit Goeshad kameruad- schap aangeknoopt met zekeren P.die vroeger in dienst der- zelfde weduwe geweest was e* bij haar had ingewoond. P. bezocht dezer dagen zijne vroegere meesteres en bleef ten haren buize vernachten. olgens eene reeds vroeger gemaakte afspraak zouden G. en P. tijdens dat bezoek, en wel in de nacht tusscben 28 en 29 December de weduwe en de dienstmeid van kant maken zich bet geld dat men hoopte te vindentoeeigenen en daarna gezamenlijk naar Amerika ontsnappen. Dien nacht werd echter het snoode opzet niet uitgevoerd hetzij omdat G. voor de daad terug beefde hetzij omdat men niet zeker wist of een zoon der weduwe, die te Nieuw-Vosmeer logementhouder is en bij zijne moeder wel eeus den nacht komt doorbrengen, dit ook tbans niet zou doen. Hoe het zij, de daad kwam dien nacht niet tot uitvoering. P. deed echter zijn makker zweren, dat hij den volgenden dag onder kerktijd, wan- ueer ook de meid afwezig zou zijn het opzet zou volvoercn. Deed G. zulks nietdau bad hij zelf vau hem, P., het ergste te vreezen. Den volgenden dag, zondag, vertrok P. en liet dus aan zijn makker de uitvoering van het plan over. Toen het gunstig oogenblik gekomen was, greep G. de niets kwaads vermoedende weduwe aan, boud haar handen en voeten, en wilde haar daarna den mond stoppen om dan de bloedige daad te volvoeren. Het smeeken der oude vrouw, haar wijzen op de liefderijke behandeling die zij hem altijd had betoond schcen G. tot inkeer te brengen. Ilij aarzelthet vreesselijke der voorgenomen daad verlaint voor een oogenblik zijne hand. Daar hoort hij naderende voetstappen. Het is de dienstmeid, die de godsdienstoefening heeft verlaten. TJlings springt G. op, snelt het huis en het dorp uit en tracht de wrekende hand der geregtigheid te ontvlugten. Maar reeds bij het gehucht Noten- taaltusscheu Nieuw-Vosmeer en Steenbergen wordt bij door de politie acbterbaald en gevangen genomen. Naar men zegt heeft G. reeds alles volledig bekend, uit welke bekentenis de beschrevene omstandigheden haren oorsprong moeten hebben. Ook P. moet reeds in handen der justitie zijn. Aanvoer van Tarvve niet groot prijzeo iets iager, ovcrige Granen als voren. Fuike Zeeuvische en Vlaamsclio Tarwe f 10,85 a f 12,85. Overmaassche f 9,30 a f 10,30, goede f 8, a f 9,00. Rogge, Zeeuwsche en Vlaamsche f 6,50 a f 7,50, Overmaasscla f 6,50 a f 7,Gerst, Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 7, f 7,20, Overmaassche f 6,a f 6.40, Zeeuwsche en Vlaam sche zomer f 6,00 a f 6,50, Overmaassche f 5,00 a f 6, Haver, dnnne f 2,60 a f 3,40, dikke f 3,10 a f 4,Paar- denbooaen f 6,60 a f 7,6o. Dnivenboonen f S,a f 8,30

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1