ALGEMEEN No. 795. Zaturdag 4 January 1873. 13de Jaars*. Binnenlandsche berigten. WOEN8DAG EN ZATUEDAG AliONNEM E N T. V E 11 S C H IJ N T I) 81 11 T C €9 M IN te Aouzcn, A D V 15II T E N T I E N. Ongefrankeerde brieves worden niet aange- nomen. JE*olitiela Overzigt. Dat de politieke weg lang is en met onnoem lijke omvvegen loopt, leert ous de ouverflaautvde Fransche strijd over de vraag republiek of mo narcbie Een jaar geleden werd deze strijd met lietzell'de vuur aangebonden als in bet tegen woordige oogenblik en indien bet jaar 1872 Fraukrijk geen betere vrucbteu bad opgeleverd dan op bet poiitiek terrain dan ware bet niet een scbraalmaar eeu compleet verloren jaar. Gelukkig dat de man aan bet boofd van 't nog iinmer meest toon gevend land onzes wereld deels. bij al dat poiitiek spel ook nog wat beters weet te doen. En daar lag met bet begin van '72 inderdaad zooveel voor zijne hand. Belasting regeling militairo troonopvolgerwaarin wordt gezegddat hij sedert den 19 November ongesteld is geweest en dat siuds dieu dag de ziekte bepaaldelijk gebleken is eene typheuse aaudoening der inge- wauden te ziju. Ziju toestaud is niet onbe- deukelijk, doch voor 't oogenblik zijn er nog geene keuteekenen van werkelijk gevaar. llet laatste bulletin van den 25 December luidt „Slapelooze doch rustige nacht. Geen vermin de- ring van koorts en overigens geene wezeuljjke veranderiug." scbulddelging organisatie tegemoet- kouiing in de geleden verliezeu der bnrgerij de teregtstelliug van bet grool aantal bescbnl- digden uit den oorlogs- en commune tijti enz. en toch moet ter eere van bet Fransche bewind gezegd worden, dat in een jaar tijds in alle die opzigten veel op den goeden weg is vooruit gcgaan. Zondag heeft Thiers op hct Elysee een diplo- matiek diner gegeven. Dezer dagen werd door de Independance be- rigtdat Thiers eene zamenkorast zoude bouden met onderscheidene baukiers uit Amerika, Neder land en Rnsland ten einde de afbetaling van bet •zevende ball' milliard der oorlogssebatting defini- tief te regelen en schikkingen te treffen omtrent bet achtsteterwijl tcvens zou beraadslaagd worden over de waarhorgen aan Dnitschland te gcven voor de betaling van bet laatste geileelte der verschuldigde vijf milliard. De Bien Public deelt tbans mode, dat de door de Inddpendance besproken bijeenkomst niet heeft plaats gehad dat zooais vroeger reeds werd gemeld naarmate er geld beschikbaar is. iedere maand 209 millioeu aan Pruissen wordt overgernaakt ten einde door deze geleidelijke afbetaling een vierde geldcrisis te voorkomen en dat zoodra het milliard is voldaan doch niet vo6r Junij 1873 maatregelen moeten genomen worden voor de afbetaling in handelspapierdat door de Pruis- sische regeriug is goedgekeurdvan bet vijfde milliard. Er is sprake van een reis van den beer Thiers in bet zttiden. Die reis zou, zoo deomstandig beden bet toelaten tegen het einde van Januarij plaats hebben. De president zou het aanzienlijk etablissement der artillerie te Tarbes bezoeken en zieb ook te Bourges ophouden. Het is der Spaansche regering wel ernst met baar voornemen tot afschaffing der slavernij in de Spaansche kolonieu. Hoewcl de katner van afgevaardigden reeds tot den 15 Januarij was verdaagd is zij op verlangen van het gonverne ment toch nog den 25 December weer buiienge- woon vergaderd geweest om de lezing aan te booren van het wetsontvverpboudendo eene onmiddeljjke altijd durende afschaffing der sla vernij op het eiland Portorico. In het merkwaardig exposG der beweegredenen, die bet wetsontwerp vooraf gaandrukt het gonvernemeut zijn leedwezen uitdat bet ber- vormiugen op het eiland Cuba, tengevolge van den opstand aldaar, moet uitstellen. Het wetsontwerp bevat 5 arlikelen. Aliesla- ven op bet eiland Portorico znllcn vier maanden na de afkondiging der wet in de Gazette onmid delijk vrij ziju en eene schadeloosstelling door eeue speciaal daartoe te benoemen commissie bepaald zal aan de eigenaars der slaven worden verleend. De leziug van dit wetsontwerp werd ieder oogenblik door toejuicbingen afgebroken. De aanncming er van lijdt dan ook een twijfel, cn de grooten van Spanjedie blijkeus ontvangen telegram zich tegen bet ontwerp verzetten, zullen hue doel wel niet bereiken. Het Russiscbe regeringsblad deelt een bulletin mede omtrent eene ziekte van den grootvorst- Htts van Cxent, 3 Januarij. Bevolking op 31 Dec. 1871 521 55G 1077 Vermeerderil door geboorte21 2-1 45 vestiging in de gemeente. 45 43 88 GG G7 133 587 023 1210 Verminderd door overlijden. 20 14 34 vertrek uit de gemeente. 19 20 45 39 40 79 Bevolking op 31 Dec. 1S72 548 583 1131 De arroudissements reglbank te Goes heeft volgens de G. Ct. den 16 December 1872, de uavolgeude vonnisseu uitgesproken als in zake van 1. H. D. B. 48 jaar werkvrouw te Clinge, Belgie. defaillant, sehuidig verklaard aan bet uitoefenen van de geneeskuust als bedrijf, zonder daartoe bevoegd te zijnden verloskuudigen raad en bijstand als bedrijf te verleenen zonder dat baar biertoe de bevoegdheid bij de wet is toegekeud, gepleegd onder verzachteude omstan dighedenveroordeeld tot eene geldboete van f 10,subsidiair in een cellulaire gevangeuis straf van een dag en in de kosteu van bet ge- ding, verhaalbaar bij lijfsdwang. 2. 0. V. 19jaar, dochter van Cornelis arbeid- ster geboren en wonende te YVestdorpe beklaagd van eenvoudigen diefstaldaarvan vrijgesproken, de kosten te drageu door den staat. Men schryft uit het voormalig 4e district Te Nieuvvviiet heeft in den nacbt van den 2G op 27 December een zelfmoord plaats gevonden van een getrouwd persoon onder zeer treurige omstandigheden. Overigens komen van verschil lende gemeenten berigten in van vechtpartijen en ougeregeldhedenwaarvan ook alweer bet misbruik van sterken drank de oorzaak is. llet ware te weuschen dat. ten minste op Cbriste- lijke feestdagen geen verlof tot het na politieuur openhouden van kroegen werd gegevenwant of men al dan niet aan de viering dier dagen hecht 't klinkt toch al zeer ongerijmd, dat juist die dagen veeUl zulke uoodlottige bcrinneringen acbterlaten. Hooiclplixixt3 Januarij. Op 31 Dec. heeft iemaud beproefd zicli door opbanging 't leven te benemen. Gelukkig is bij nog bij tijds in zijn voornemen verhinderd De redeuen van dezen mislukten zelfmoord zijn nog niet bekcud Men meldt uit IJzendijke 26 December. In de jl. maandag gehoudeu vergadering van den gemeenteraad is afwijzend beschikt op het nader ingediend verzoekschrift van bet fanfaren muziekgezelscbap Geduld overwiut, om bjjdrage uit de gemeentekas tot ondersteuuing en instaud houding ran die iurigting. De gemeenteraad met goeden geest bezield ten opzigte van het muziekgezeischap had bij zijn eerste beschikking (in April 11.) zich gezind verklaard: dat bij niet alleen boreid was de ge- vraagde subsidie toe te staan maar bovendien ook genegen betoond die ondersteaniug in den meest mogelijken en in den uifgebreidsten zin uit te strekkeu echter onder naderoiiderling te regelen voorwaarden - Omtrent de gepleegde misdaad te Oostbnrg vernemen wij nog bet volgeude In den avoud van 11. Donderdag tussehen 8 en 9 ure zagen eenige personen die zicb op den weg tussehen Zuidzande en Oostbnrg bevon- denieuiand die ben met waggelende *tred te gemoet kwam en hen toeriep„lk ben erg ge- wond en ga dood." Onmiddelijk daarop viel hij dan ook geheel uitgeput neder. Een der aan- wezigen die hem tracktte op te rigtenvroeg hem uog waar bij gewond was waarop bij ant- woordde „iu den arm." De verdere vragen als wat er eigenhjk gebeurd waswie de ver- wondingen had toegebragt enz.was bij niet meer iu staat te beantwoorden. De twee mannen van het gezelschapdat bekalve hen nog nit twee vrouwen bestond waren inmiddels vooruit gesneld op den weg in de rigting van Oostbnrg, vanwaar de verwonde gekomen sckeen tc zijn in de hoop van de bedrijvers van een misdaad vvaaraan natnurlijk dadelijk gedacht werd. op het spoor te zullen komen. Hunne pogingen bleven echter vruehteloosalleen meende een banner twee personen op den weg gezien te bebbeu die zich echter dadelijk verwijderden. Niet gelukkiger slaagden de achtergebleveu vrouwen in bun streven om den gevvonden kulp te verleenen er was geen vonk van leven meer iu hem te bespeuren. Van deze treurige ontmoeting werd dadelijk aaugifte gedaan aan den wachtmeester der marecbaussee en den rijksveidwacbter te Oostburg, en bet lijk aanvankelijk gebragt iu de berberg van de Bruijne, werd nn overgebragt naar het raadhuis te Oostbnrg alwaar bij onderzoek moet gebleken ziju dat den versiagenebehalve aan den arm, met een zeer scherp mes een belang- rijke verwonding in den rug was toegebragt. Toen de wachtmeester der marecbaussee tot de menigte die zich voor de berberg verzameld bad, de vraag rigtte wie eenige inlicbting omtrent het gebeurde geven kon, werd door zekere Isaac Timmerman geantwoord „God doet mij spreken Jan Willems is de dader". Tegen deze Jan Willerus scbijnen buitendien uog vermoedens gerezen te zijn maar niet tegen hem alleen ook tegen Isaac Timmerman zelf althans beide zijn in hechtenis genomen en zondag naar het huis van arrest te Middelburg overgebragt. De overledene was een inwoner van Aarden- burg met name J. J. Loke. Naar wij vernemen is zondag nacbt te Rotterdam gearresteerd zekere v. E., als ver- mocdelijk in betrekking staaude tot de misdaad te 's Hage, en is reeds maandag van daar naar de residentie overgebragt. Naar Het Vaderland met zekerheid verneemt is aan bet Fransche gouvernement de uitlevering gevraagd van twee zich te Rijssel bevindeude Hagcnaars, met name Bebagel, ond 40 jaar, van beroep kleermaker en Verlind oud 20 jareti vau beroep opperman; beiden verdacht van deel geuootschap aau den dubbelen moord te's Graven- liage gepleegd. Het provinciaal gereglshof in Noord Holland heeft dingsdag jl. M. C. G. Bekker, buisvronw van H. 0. van Milloud 40 jareu geboren te Kemmerich in bet voormalig hertogdom Nassau en laatst wonende te Anna Panlownapolder, be schuldigd van op 12 September jl. in hare woning aldaar opzettelijk brand te hebben gesticht met gevaar voor mecschenleveus, schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting in een gehouw zonder gevaar voor eenig men-chenleven en haar veroordeeld tot vijf jaren tucbthuisstraf. Z. K. II, prins Hendrik heeft aan bet bestuur der vereeuiging van den H. Viucentius van Paulo te Amsterdam doen toekomeu twee sierlijke gescbeuken bestaaude in eeu zeer scboone salontafel, met fayence porseleinen blad, en een prachtig bewerkt sigarenkistje in bois antique, om te dienen als prijzen voor de loterij van voonverpen van kunst en smaak bij lianr aaustaand zilveren feest te houden. Vrijdag omstreeks 31 /2 sterdam een koe die naar slagterij was losgebroken de cellulaire gevangenis twee meisje, die daar wandelden en deerlijk gewond. Een der bejaarde vrouwis zoodauig uur heeft te A ru men zegtuit een op de Schans bij dames en een jong omver geworjien dameseen reeds gekwetstdat zij andere is minder meisje er met een iu levensgevaar verkeertde gevaarlijk gewond, terwijl het licbt kwetsuur is afgekomen. Het stoomschip Kouing der Nederlanden van dc stoomvaartmaatschappij Nederland, is den 29 December's namiddags ten 1 ure te Suez aangekomen en zou dienzelfdeu avoud de reis naar Batavia voortzeften. De sterke drank heeft zicb weder in een van zijne meest afsckuwwekkende gevolgen doen kenneu. Te Franeker namelijk vcrvoegde zich zaturdag hij den majoor der poiitie een klein meisje liulp inroepende voor hare inoeder, die door hct boofd des ge/.ins werd hedreigd met.... moord. Men giug met bet meisje onmiddelijk mede cn vond de vrouw huilende cn hioedende uit eene met cen hrooJiucs boven het oog toegebragte wonde. Den man, den dader, vond men voor- over zittende op een stoel hij trok het mcs langs de keel en bragt zich daar een diepe wonde toe zoodat een zware hloedstroom volgde. Nadat door de poiitie geneeskundige hulp was ingeroepen is de man vervolgens naar het zie- kenhuis overgebragt, waar hij thans in beden- kelijken toestand verkeert. vroeger moet liij reeils tweemalen getracht hebben door opbanging eeu einde aau zijn leven te makeu. Onder de gemeente Bilt is in deze week Per drie maanden binnen Neuzen.1 1. franc® door hot geheclc Rijk 1,10 geheel Belgie1,40 Enkele 0,05 Men abonneert zich bij alle BoekhandelaavsPostdirecteuren eu Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elk® regel meer0,11) Adverteiitien gelieve men aau de Uitgevera in te zaitden uiterlijk Dingsdag en Vvijdag namiddags DitlE ure. Mann. Vrouw. Tot. Maun. Vr. Tot. .\i an n. Vr. Tot. Men sclir ij ft ons uit Amsterdam, dtl. 22 Dec.: Onder de vele tragischo gebeurtenissendie hicr dagelijks voorkomen, zijn er toch ook somtijds enkele comische, die het publiek vermaken. Eene daarvan vrensch ik thans hicr racda te deelen. „Eene meisje-dienstbode, naar ik vernam, in een voornaam gezin aan de N.-Z. Voorburgwal albier, had verkecring aange- knoopt met een knappen kleermakersgezel Ouze gezel echter sehecn ietwat de leer der Mormonen aan te kleven, althans hij hield er buiten hct gezegd dienstmeisje ook nog een ander meisjo op na. Reeds was zulks aan het bewuste dienstmeisje verhaald. doch niet geioovende aan de ontrouiv haars miunaarssloeg zij er niet eerdor geloof aan, voordat zij op een avond met cigen oogen overtuigd werd. Dat zij woedend was zullen zeker vooral do lezeresser. wel willen gelooven. Zij behield cchtcr hare be- daardheid, deed alsof zij niets zag en bedacht, thuis komende, met hare kameraadskc in dezelfde dienst een plan tot wraak- ncming. Toen haar vrijer, een paar avondeu later volgens af- spraak (mijnheer en mevrouw waren op een partij) haar bezocht, liet zij hem niets blijken en in den keukeu gaan. Eeuigen tijd hadden zij daar zitten kouteu, toeu onverwachts lievig aau de schel werd getrokken. 0, hemel I riep het meisje, dat is mijn heer waar u te bergen Naar den zolder, spoedig Zoo gezegd zoo gedaan. Onze vrijer scharrelde in duister naar boven verschool zich daar zoo goed mogelijk en hield zich muis- stil. Meer dan eeu uur verliep voordat hij in zijn onaangeuaaui logies iets anders vernam dan 't digtslaan van deurcn en loopen op de trappen. Eindclijk kwamcn de beide dienstboden heel stil naar boven en vertelden hem dat mevrouw ongesteld was geworden, te bed was gebragt, de doctor er was en mijnheer bij haar bleef waken. Hem onder deze omstandigheid de deur uit te laten was te gevaarlijk, waarom zij bedacht hadden, hem in de groote waschmand met de windas naar beneden te laten. Hij behoefdo geen zorg te hebben, zij gingen daar dagelijks uiee om en de maud was wel bestand tegen dnizend pond ge- wigt en hij had maar kleermakeregewigt. Hoe onaangennam zulk eene ncderdaliug van vier verdiepiogeu hem ook was, over- won de angst van outdekt te worden evenwcl de vrees. Hij hurkte in de inand, liield zich krampachtig aan de randen vast en de nederdaling begon. Toen de mand halfverwege was, hield de daling p'otseling op en de stem van zijn liefste riep hem too: „Nu hebt ge een mooi uitzigt; Zie nu maar goed uit of ge uw lief naaistertje ook niet gearmd voorbij ziet gaan." De windas werd vastgemaakt en de ontrouwe minuaar zweefde tnsschen hemel en aarde. Zoo hing gij meer dan eeu uur in een doordriugendeu motregen, 25 voet boven de straat, vol angst en vrees. Eindelijk daar kwam weer beweging in het touw, de mand daalde weer en m -1 ecu niet onzachte vaart roldeu maud cn suijder over de straatstcenen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1873 | | pagina 1