ALGEMEEN No. 787. Zaturdag 7 December 1872. 12de Jaarg. Binnenlandsche berigten. JPolitieli Overzi<>t. Frankrijk verkeert tegenvvoordig weer in een toestand dat de telegraafdraad ioder oogenblik allerlei verrassingen der wereld kan bezorgen. De vraag wat bet legerkamp. dat in den vonn eener geduchte minderheid in de nation de ver- gadering zitting bondtmet bet bemoeilijken van bet tegenvvoordig bevvind vvil is inderdaad niet gemakkelijk te beantwoorden. Orleannis- ten Bonrbous en Napoleoniden bebben een ver bond gesloten tegen de staatknnde van Thiers, maar wat als eindelijk bun toeleg gelukt Geen wonder dat bet volk ran Parijs en van bet ganscbe land met belangstelling bet spel aan eehouvvt dat tbans binnen de muren van Versailles gespeeld vvordt. Reeds derde half unr voor bet aangaan der vergadering. op jl. rrijdag. badden zich tvvintig duizend menschen te Versailles verzameld niet- tegenstaande de regen bij stroomen nederviel, Het waren scbrijft een Duitsch correspondent, geen menscben nit den geringen standmaar kooplieden en fabriekanten welgestelde lieden die, nog voor de opening der zitting. riepen il faut les pendre. tous ces ckiens de royalistes Bijzonder verbitterd was de menigtedie zich voor bet paleis vereenigd badook tegen de prinsen van Orleans die men voor de aanleggers der rerwikkeling hieldtoen dezen met Cban- garnier in een rijtuig zich naar de vergadering begavcnde prinsen stapten aan den kleinen trap uit, die voor de afgevaardigden gereser veerd is maar Changarnier reed door tot aan den grooten trap. Hij groette naar alle kanten, maar bet publiek lachte hem uit of wierp hem scbeldwoorden naar bet boofd. Een digte droiu gebeime politie-agenten omringden het rijtuig Er was zeer veel politie op de been en overal waren sterke militaire posten uitgezet. Men vreesdedat als Thiers een nederlaag leeder ongeregeldheden zouden plaafs hebben. Ook in bet paleis werd scherp toezigt gehouden Niemand werd binnengelaten dan onder geleide van een afgevaardigde of op vertoon van een toegangkaart. Toch was de salle des pas perdus en waren de andere vertrekken stampvol. Er waren 1100 kaarten meer uitgegeven dan er plaatsen waren. De voorzitter der kamer bad zelf de maatregel van voorzorg verordend. Ook in bet paleis was een groot aantal geheime politie-agenten. De Bonapartisten trokken open lijk partij voor Changarnier. Een hunner zeide Si la Canaille ose bouger. nous en ferons notre affaire. Telkens badden beftige tooneelen plaats een afgevaardigde verweet aan Bartbelemy St. Hilairedat hij het ka'oinet van den president tot eene officine Wwolutionnaire et comrnnnarde gemaakt had en verdiende doodgeschoten te worden. Deze noemde den ander canaille. De redevoering van Dufaure maakte een calmeren- den indruk. De ernst van het oogenblik blijkt hieruitdat na den minister van binneulandsche zaken, tbans bet geheelo ministerie zijn ontslag beeft aange boden, waarvan alleen dat van eerstgenoomde is aangenomen. Het Jonrnal des Debatsbet gematigdste en nicest verstandigste van alle Franscbe bladen geeft bij herhaling zijne bezorgdheid over den tegenwoordigen toestand te kennen. nOok in Spanje scbijnt de toestand nog alles behalve rooskleurig. Carlisten zijn er nog altijd in bet noorden en moge 't boofdzakelijk plunde ren en stroopen zijn. waardoor zij hunne aan- wezigbeid verradenhet feit is toch waar dat don Carlos nog altijd in Spanje zijne partij gangers beeft. Maar terwijl de vaan des op- stands in het noorden hegiut slap te hangen gaat zij plotseling in andere banden over en wordt in 'tzuiden met nienwe kracbt ontplooid. Andalusie. de droom van dichters en rornanciers, is de pick waar zij nu wappert en geenc Car- listen maar republikeinen zijn bet die haar zwaaijen. Aan die repnblikeinscbe benden beeft men naar de steeds geruststellende berigten onderscbeidene vaandels ontnomen en vele ge van<*enen gemaakt. Om zicb te wreken zijn de opstandelingen het nabnrige Murcia binnenge trokken en bebben zich van de hoofdstad van dien naam mcester gemaakt, wat bun gemakkelijk gemaakt was door de afwezigheid der troepen, uit^etrokken ora hen in Andalnsiii te bevecbten. Volgens offieieele berigten uit Madrid, bebben de opstandelingen jl. vrijdageen nieuwen aanval op Malaga boproefd, zij werdeu ecliter terug- geslagen en door de kavalierie vervolgd. Een kleiu detachement, hetwelk te Muradiel gebie vcu was, werd dieuzelfden dag door een bonderd- tal republikeinen aangetast, die teruggedreven werden. In de proviucie Toledo is eene Carlistische bemle met verlies van 7 dooden en 23gevangeneu verslagen. Bij Borrial in de provincie Valencia is eene beiule federalen geslagen. Volgens een gerucbt zou Zorilla het geraden acbten de tengels der regering uit de hand te leggen. Zijn opyolger zou de admiraal Topete zijn. Terwijl zoo in de oude wereld het zaad voor toekomstige beroeringen met kvvistige band bij- kaus aiom wordt uitgestrooid, vorneemt men uit Amerika eene geheel andere taal eene taal waarin van vrede en toekomstige rust wordt getuigd. President Grant beeft in zijne boodschap bij de aanvaarding van zijn nieuw vie: jarig bestuur zijn dank nitgesproken voor bet beboud van den vrede en verklaart dat geen enkele oorzaak be keud waswaardoor de vrede in gevaar kon worden gebragt. De moeijelijkbeden met Enge- land uit den weggeruimdbebben alle spoor van verwikkeling met dat land weggenomen, en Amerika is sedert de nitspraak van den keizer van Duitscldand over de St. Juans kwestie voor de eerste maal sedert zijne onafbaukelijkbeid vrij van grenskwestieu. De president bield nog een lofrede op den onlangs overleden president van Mexico Juarez, en uitte den wensch dat diens opvolger in bet bestuur van Mexico zou regereu als een wijs en vaderlandGievend vorst. De lofrede van Grant op den moordenaar van keizer Maximiliaan zal zeker in Europa geen aangename weerklank vinden. Ook verneemt men nog iets uit den mond van Amerika's president over den stand van zaken op Cuba, waarbij wordt te kennen gegeven dat noch Spanje nocb de Cubanezen bun doel zullcn bereiken maar integendeel van weerzijden op offeringen behooren te worden gedaan om tot ecu ciude van den bloedigen slrijd te komen. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis vaa gezagvoerders van vaartuigen die de oude Maas bevaren dat in de rigting van pijier II, van de brag over de oude Maas te Dordrecht, ten gevolge van door den boogen waterstand ontstane beiemmering in werkzaainhedeu aan de remmingwerken palen onder water staan waardoor de opening tusscben pijlers I en II niet bevaarbaar is. Neuzen, 5 December. In de heden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente, zijn de beeren J. van Pienbroek en C. J. A. Fercken met nlgemeene stemmen herbenoemdals leden der plaatselijke scboolcomm'ssie. Aan de beminnaars van bet tooneel alhier werd jongstleden dingsdag weder een genotvollen avond verschaft in eene tooneelvoorstelling door de militaire vereeniging „Ons Genoegen," ten voordcele der armengegeven. Zoowel bet blijspel „W i e is 't" als bet ua- stukje „h e t s p r e e k u u r v a n den do c- t c r" werden vlng. accuraat en in good en- semlde afgespeeld. Wij acbten ons volstrekt niet bevoegd en zonden ook in geenen deele bedoelen eenige recensie nit te oefenen vooral indachtig aan bet „la critique est aisee mais l'art maar, waar wij aan alle werkende leden hulde doen voor de wijze, vvaarop zij hunne rollen vervulden en voor hunne rolvastheidkunnen wij niet nalaten nog een bijzonder compliment er bij te voegen voor het uitmuntende debut van van Rozenblad. Ilouting en Fabianus in het eerste en Jan Spreeuw in bet laatste stuk. De zanguitvoeringendoor den beer Sitsen gedirigeerd en met zijn heerlijk stemgelnid ge- assisteerd verschaften weder even als vroeger, een werkelijk genot. Mogen wij omtrent het laatste een raad geven, dan is die. ombij eventueel volgende gele- genbedenniet steeds toetegeven aan de verzoe ken om herhaling, boe vereerend die dan ook zijn mogen, daar waariijk bij zooveel goeden wil van de zijde der debutanten door bet publiek beusch niet meer mag gevorderd worden. Wij kunnen aan de militaire vereeniging de verzekering geven dat hare pogingen. zoowel, als de wijze waarop zij die aanvvend door alle weldenkende burgers op zeer hoogen prijs worden gesteld datzij zicb allerwege achting en toege- negenbeid beeft weten te verwerven en dat wij aileen een bis durven roepen wan neer wij mogen denken dat dit belpen kan, ons nog meer zulke genoegelijke avonden te zien bereid. Tegen den In Mei a. s. zullen eenige troepen-gedeelten van bet leger worden verplaatst of onderling van plaats verwisselen. Onder de aangewezen garnizoensveranderingen komt voor bet 3e korps le batailjon waarvan de le en 2e compagnie worden verlegd van Neuzen naar Vlissingen, en de 3e en 4e compagnie van Vlis- singen naar Neuzen. Gedurende de vorige maand zijn het kanaal albier opgevaren 51 zeescbepen, metende 8289 tonnen en 271 binnenschepen, in. 15697 t. en afgevaren 66 zeeschepen, m. 13627 t. en 302 binnenschepenm. 19426 t. Totaal sedert 1 Januarij 1872 zijn het kanaal opgevaren 547 zeescbepen m. 101035 t. en 3289 binnenschepen m. 214988 t.en afgevaren: 499 zeeschepen, m. 102180t. en 3166 binnenschepen m. 209206 t. In de 11 eerste maanden van 1871 zijn bet ka naal opgevaren 785 zeescbepen m. 122200 t. en 3655 binnenschepen m. 2236301.en afgeva ren 735 zeeschepen, in. 137771 t. en 3575 bin nenschepen m. 221542 t. ^xel, 6 December. De heer A. Mac Pberson, predikant bij de Nederduitscke hervormde ge meente alhierbeeft niet alleen een beroep ontvangen naar die gemeente ts Bleskensgraaf en Hofwegen maar is ook als zoodanig beroepen te Otterloo. Or*aa,uw5 December. Dat sommige personen niet altijd zoo arin zijn als zij zich wel voordoen werd dezer dagen wederom in deze gemeente bewezen. Eene, naar het scbeen, zeer behoeftige vrouw M. v. J., die door het armbestuur onderhouden werden van dezen en genen nu en dan eene aalmoes ontving werd ziek. Men vernam weldra, dat ze noch bednocb deksel bezaten zelfs hare zieke leden op stroo rnoest nederleggen wat ook, bij onderzoekbleek waarheid te zijn. Er word onmiddelijk in voorzien na baar afsterven even- wel beeft men onder eene partij lompen bet aardig sommetje van ruim 77.gevonden. Men beeft er te Zierikzee thans een radicaal gcneesmiddel voor uitgevonden om de kiezers uit bunne eigenaardige slapeloosheid wakker te scbudden. letswat nooit gebeurd isge- beurde daar, Een omroeper naraelijk maakte het met luider stemme den volke bekead dat de tijd der verkiezing daar was, en dat die niet langer dunrde dan tot 's middags 4 ure. De uitwerking bleef niet acbterwege. Van de 440 kiezers namen er 314 aan de verkiezing deel. Gekozen werd de beer W. J. S. J. Blom, met 174 stemmen. Te wenscben is bet dat dit geneesmidde! voor die gevallen meer moge worden aarigewend. In militaire kringen te 's Gravenhage loopt het gerucht, dat de minister van oorlog voornemens zou zijn eenige luchtballons bij 't leger in te voeren en eene afdeeling soldaten in alles wat de behandeliug dier werktuigen betreft grondig te doen instrueeren. Vooral bij de inundatie-vverken zouden de bal- lons bestuurbaar volgens de nieinvste ontdek- kingen groot nut voor de armee sticbten. De Maas is nabij Maastricht zoo gewassen, dat de omtrek geheel onder water is gezet en de voetgaugers van Heugen Heer en Wijek niet meer in de stad kunnen komen. Ook om's Boscb en Grave inoet alles onder water staau. De officier van justitie te Appin'gadam be- rigtdat op 22 Oct. jl. te Delfzijl is in beslag genomen een valsch 25centsstuk. Vrijdag bad op de bofermarkt te Harlingen een vermeldeuswaardig voorval plaats De in- specteur ea een agent van politie onderzocbten bet gewigt der boter. Bij een braveu boer vvordt ze „gewogen maar te ligt bevondeneene boterverkoopster weteude dat ook de hare te ligt isneeuit een zoogenaamd pond steekt or ter sluik een rijksdaalder in, doet bet de knur ondergaanen 't beeft natuurlijk meer dan 't vereischte gewigt. Een toescbouwer, die't bad opgemerktvolgt onmiddelijk de politie bearabten op en zegtvrouw! geef mij dat pond boter; ik zie 't houdt goed gewigt." De vrouwhet ergste vreezendegeeft zvvijgend bet bewuste pond boter en ontvangt 14 stuivers. Het Vaderland herinnertdat de voor- sehriften omtrent de verpligte koepokinonting hier te lande niet zoo vreemd zijn, alsdeopge- zweepte agitalie daartegen wel zou doen vermoe- don. Voor Amsterdam werd den 27 Oct. 1823 de koepokinenting voor alle kinderen bepaald voorgeschreven. De bepaling is er steeds in stand gebleven men heeft daar intusscbeu't ergst gewerkt, alsof men de inenting wel bij plaatselijk# verordering, niet kracbtens de wet wilde! Den 31 Maart 1825 rigtte de rnin. van binnenl. zaken een circulaire aan de gonverneurs der provincial, waarbij werd gezegddat de bepaling volgens, welke geen kinderen tot de scbolen mogten worden toegelatendan die voorzien zijn van een bewijs van koepokinentingtoapasselijk was op alle scholen bij art. 6 van 't kon. besl. van 18 April 1818 oraschrevendus ook voor nani - en breiwinkelsspeel- en kinderschooltjesin e6n woord alle verzaineliugen van kinderen, welke opvoeding of ondenvijs ten doel bebben. De prov. besturen sfelden daarop reglementeu vast, die van Z. Holland den 16 Aug. 1825, van Groningen den 20 Sept. 1825, van lltrecbt den 23 Dec. 1825, van Gelderlantl den 7 Junij 1826, van Frieslaud den 4 Sept. 1832, vaii Overijssel den 25 Junij 1834. Schier overal werd de koepokinenting verpligtend voorgeschre ven voor bet toelaten van kinderen op de scholen. Dit werkte gunstig op de pokziekte. Van lie- verlede zijn de roorschriften of bepalingeu inge- trokken of in onbruik geraakt. Alleen in Fries- land zijn ze gebandhaafd. En wat beeft men gezien Datterwijl bij de pokkenepidemie van 1870 en 1871 in Nederlaud 16 493 inwouers er aan stiervendat is 1 op 230 inwonersde sterfte in Friesland slechts 67 bedroeg of 1 op 4499 inw.terwijl van de 253 gevallen 74 er van buiten de provincie waren inge'oragt. Deze uitkomst is leerrijk. The Brooklyn Eagle meldt het volgende over de aaukoinst van bet stoomscbip Rotterdam te New-York. „Gisterenavond (9 Nov.) kwamen op uitnoo- diging van den beer R. C. Burlage, consul der Nederlanden zeer vele Nederlanders ten zijnen buize183 Dean Street, bijeen om hulde to brengen aan kapt. J. Hus, bevelvoerder van de eerste stoomboot (de Rotterdam)varendc tus- scheu Rotterdam en New-York. Kapt Hus is een zeeman van veel ondervindiuggedurende zcven en dertig jaren voer hij ter zee bij behoort tot de bevelvoerders van de Nederlaudscbe koop- vaardijvloot en heeft een uitmuntende reputatio. Onder de aanwezigen bevonden zicb John R. Planter, W. G. Cramer, W. J. Vanderhorst John J. Vandermoer en verschillende andere Nederlanders- wel bekend in Brooklyn. In den loop van den avond werden verschillende toasteu gedronken en beantwoord. 0. a. bragt de beer Burlage een dronk uit op bet welslagen der maatscbappij, welker agent hij in Amerika was. De toast maakte een goeden indruk. Ook op de gezondlieid van den tegenwoordigen koning der Nederlanden Wiliem III, werd gedronken. Een der beeren die tegenvvoordig was, merkte aan dat Nederland een land dat lang talinde alvoreus tot iets nieuvv-s over te gaan, maar dat volbardde als eens een begin was gemaakt, ten langen leste bet voordee! bad ingezien van een directe gemeenscbap tusscbe.i de oude republiek der Nederlanden 'en de groote Amerikaansche

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 1