ALGE No. 785. Zaturdag 30 November 1872. 12de Jaarg. PROVINCIALE GELDLEEiVl\GEV. innenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. o - De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEE- LAND, Gelet op bet besluit der Stolen van den 11 November 1871, no. 17, goedgekeurd bij Konink- Ijjk besluit van den 28 dier maaudno. 11, opgenomen in bet Provinciaal blad van Zeeland, no 138 van 1871, en op het besluit der Staten van den 11 Julij 1872, no. 11, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 9 Augustus daaraan- volgende, no. 44- opgenomen in bet Provinciaal blad van Zeeland, no. 70 van 1872; In aaninerking nemende, dat bekoort te wor- den te gelde gemaakt a. van de geldleening ad f €5alsnog f 4.OCX) b. van de geldleening, ad f 7f).©CM), bet ge heel bedrag B e s 1 u i t e n Ter kennis te brengen van belangkebbenden 1. dat kan vvorden ingescbreven a. in de geldleening van 00.003), voor vier aamleclfii elk van duizend gulden, splitsbaar in twee halve aandeelen, elk van'vijf bonderd gulden; b. in de geldleening van f 79.000, voor bet geheel bedrag en alzoo voor »eg-<*n en zeventig- aandeelenelk van duizend gulden, splitsbaar in twee halve aandeelen elk van vijf honderd gulden beide geldleeningen tegen eene rente van vijf ten honderd in het jaar, in te gaan met 1 Januarij 1873; 2o. dat de termijn voor bet inleveren der insckrij- vings-billetten is bepaabl van Diugsdag den 17 tot en gedeeltelijk inet Donderdag den 19 December 1872; 3°. dat de inlevering der inschrijvings billet ten moet plaats hebben ter provinciale griffie, op den 17 en 18 December 1872, des voormiddags tusschen 10 en 12 ure, en des namiddags tusschen 2 en 3 nro, doch op den 19 Decem ber daaraanvolgendo slecbts des voormiddags tusschen 10 en 12 ure; 4o- dat de inschrijvingsbus en billeften in het openbaar zullen geopend worden op Donder dag den 19 December 1872, des namiddags ten twee urein de gewone raadzaal van Gedeputeerde Staten 50 dat bet bedrag der ingescbreven aandeelen, voor zooveel die zyn aangenomen, moet overgestort worden bij den beer Betaalmeester te Middel- burg, in de maand Januarij 1873, op de gewous kantoor urenen dat de quitancieu van storting, uiterlijk binnen 8 dagen na de af- giftebebooren te worden overgebragt ter provinciale griffiein hauden van den met de comptabiliteit belasten ambtenaardie gemagtigd is, omiu verhouding tot bet bedrag der gedane overstorting, de vereiscbte obligatien en rente coupons aan den inschrij vertegen bewijs van overuame - af te geven 60. dat exemplaren van het plan der onder- werpelijke geldleeningen kosteloos verkrjjg- baar zijn bij genoemden ambtenaar, op franco aanvrage. Dit besluit zal worden geplaatst in bet Provin ciaal blad van Zeeland, en bovendien in de Staats-courant in de Middelbnrgsche, de Nieuwe Middelburgschede Goesche en Zierikzeesche couranteDbet Sluisscbe weekblad en in bet Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch Vlaandereu. Middei.burg den 22 November 1872. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. VAN LIJNDEN Voorzitter BUTEUX, Griffier. bet yerdere lot van Frankrijk zal zijn. Wordt de wil van Thiers afgewezen dan zal deze zeker attredeu en met hem de republiek hoogst denke j lijk de genadeslag zijn toegebragt. Maaralsdit doel eens werd bereikt, wat dan? Aan welkeu sonings pretendent dan hot laud iu hauden ge- geven Ook bier staat een nieuwe strijd voor do dear, waaruit misschien de derde, de keizer- lijke part ij met don huit zal gaan strijken, die op zijne heart weer zijue onverzoenlijken zoude vinden. De Frausche vaderlandsliefde scbijnt veel te_ hebben van die hartstogt die het voor- werp zijner aaubidding doorknelt. Het valt niet te ontkennen dat bet pleit bier aankangig van Europisek belang is. Bij alle verdeeldkeid is de nationale vergade- ring tocb in 66n ding bijkans geheel eenstemmig geweest, namelijk om de familie Orleans baar particulier eigendotn, door Napoleon geconfiseerd en waarvaa reeds een gedeelte in andere banden is overgegaau, terug te geven. Uitgezonderd de Bonuapartisten die zicb van de stemming outbidden, stemden bijkans alle afgevaardigden voor. Deze zwarte vlek der keizerlijke regering, sprong te meer in bet oog, daar Napoleon tot tweemalen toe zijn leven aan Lodewjjk Philips te danken bad. De ziekte van koniug Amadeus schijnt erger te zijn geweestdan wel is bekend gemaakt. De afwijking van den gewone regelwaarbij steeds bet tegendeel plaats beeftwordt toege- scbreven aan politieke beweegreden. Hoeveel ourust men gedurig uitSpanje verneemt Amadeus is voor Spanjewat Thiers voor Frankrijk is, namelijk de klep die de uitbarsting vau een algemeene partijstrijd weerkoudt. Neem hem weg, en Carlisten Alphonsisten rbpublikeinen en andere kouingsgeziuden zullen op nieuw den strijd banner partij doen aanvaugen. Ijejongste berigten geven ecbter hoop op een spoedig berstel des konings. Als men zoo nagaat wat in de vergadering der volksvertegenwoordiging der verschillende landeu omgaatdau kau men niet zeggen dat deze zoogeuaamde keurbenden der volkeren een schitterend voorbeeld van booge bescbaving geven. Wat Frankrijk en Spanje iu dit opzigt oploveren is bekend. Tbans verneemt men dat Hongarije's prirao minister door een der afge vaardigden eenvoudig is gekwalificeerd als een scbel in die zicb met 's lands geldeu beeft ver rijkt. De minister, vroeger doodarmis nu millionair geworden en bet tekort op de uitgaveu des vorigen jaars beloopt 8 millioenen Toeval'ig is 's miuister beschuldiger zelf ook iemand aan wie een steekje los is en die zelfs om alios be- balve fraaije zaken gevounisd is geweest. Fraaije exempels voor bet volk. De Beigiscbe monsterzwendelarij van Langrand Dumonceau beeft in Duitscbland zijn weerga gevonden in de opligterjjen van Addle Spitzeder en bare handlangers. De kuiszoekimreu hebben ken en orgehverken streelden de ooren der „vrome vrouvvde rijkste equipages stonden geieed baar met bare gezelschapsdanie en verderen aan hang door stad en land te voeren. Het was waarbeiddat men uit bet Spitzedersche hotel de reis naar Salzburg geheel in eigen rijtuig met eigen postpaardeu deed. JPolitieli Overzigt. Zeer gespanncn is de tocstand waarin Frank rijk tengevolge de houding van zijn president hiyft verkeeren. Men beseft dat de beslissing die niet kan uitblijven binnen weinige dagen te worden genomen, van de grootste beteekenis op zeer interessaute resultaten gebad. Zoo werd in de vvoning der gezelschapsdanie van Adele Spitzeder (die bare meesteres nu ook in de ge- vangenis gevolgd is) zulk cen rijkdom van kost- baarbeden gevonden dat men zicb in een juwe- lierswinkel verplaatst waandeen eene garderobe van de kostbaarste stoffen in een overvloedals er naauwernood eene vorstin bezit. Hoezeer alles bij jufvrouw Spitzeder op bedrogen specu late borekend was bewijst o. a. bet feit. dat in alle kasten een goudeu kruis zoo was neer gelegd dat bet bij het opentrekken der laden terstond in het oog vallen moest. Nooit ver- toonde zij zicb ook in bet publick zonder zulk een kruis op de borst. In baar buis bingen talrijke spreuken in lijsten aan de wanden, zoo als Aan Gods zegen is alles gelegen „wees altijd trouw en eerlijk" enz. voorts kruis en Mariabeelden enz. Hoe met het geld omgespron- gen werd gaat alle begrip te boven °bet lag oreral verspreidop de vensterbankenkasten, sofa's, bet scbeen alsof bet. geene waarde bad; dc wisscls lagen op den vloerin een kagcbe'l zelis vond men een zak met geld cone obligatie op eene plaats waar niemand ze zou vermoed hebben. De kelder bevatte eeu overdadigen voorraad der fijuste wijnen slecbts de uitge zochtste tafelserviezen en bet kostbaarste damast goed werden gebruiktde pracbtigste speelklok- Beroepen tot predikant bij de Christelijk gei eformeerde gemeente te Zaamslag de beer 1. Wagemakertbans predikant bij een dier gemeenten te Rotterdam. Philippine, 27 November. Heden mid- dag ruira 12 ure voer den 63jarige koopman en mosselvi8seher F. G. T. Arbroscheer, met zijne twee kneckts, D. Lauret 26 jaren en A. Pauwels 28 jaren in een roeiboot geladen met 12 zakken tarwe uit deze haven naar het voormalig Mau- ritsfort, gemeente Hoek nabij genoemd fort stoote de scbuit aan don grond waardoor bet achtereiode zonk Pauwels sprong in bet water en kwam al zwemmende aan wal, terwiji de twee overige met de schuit in de diepte verdwenen ofscboou spoedig opgevischt en een geneeskundige aan wezig was, waren alle pogingen te vergeefs om hen in bet leven terug te brengen. Heden avond werden hunne lijken alhier per rijtuig gebragt Arbroscheer laat eene diepbedroefde weduwe met 3 jeugdige kinderen ua. CI raauw, 27 November. Ter vervulling van de vacante betrekking van bulponderwijzer aan de openbare school alhier hebben zicb drie sollicitanten aangemeld, die alien op de voordragt zijn geplaatst, en wel in de volgende orde lo. A. J. Stoempel bulponderwijzer aan de bijzondere R K. school te 's lleerenhoek 2o. M. Kramps, bulponderwijzer aan de openbare school te Heescb 3°. W. J. Dalmijn, bulponderwijzer te Overasselt' Uit die voordragt is door den gemeenteraad benoemd de beer \V. J. Dalmijn. De beer Stoempel was tot zijn spyt. verpligt te verzoeken met in aaninerking te komen. De arrondissements-regtbank te Goes beeft volgens de G. Ct. op den 11 November II de navolgende vonuissen uitgesprokenals tegen 1. P. D. B. oud naar gissing 22 jaar, J. D. B., oud naar gissing 24 jaar, beide kooplieden in vee wonende te Clingo (Belgie)defaillanten beide schuldig verklaard aan feitelijken en ge- weldadigen wederstand jegens den gewapenden aim, bandelende ter uitvoering van een vonnis, gepleegd door twee personen zonder wapenen de tweede beklnagde bovendien aan geweldadig- keid tegen eeu agent van de gewapende magi onder bet waarnemen zijner dienstwaardoor kwetsing en ziekte is veroorzaakten hot opzet- telijk aan een anders roerende goederen sehade toebrengen, veroordecld, do eerste tot cellulaire gevaugenisstraf van 3 raaanden de tweede tot cellulaire gevaugenisstraf vau twee jaar en in eene geldboete van f 7.59 subsidiair in eene ge vaugeuisstrat van 3 dagen in gemecnschappelijke opsluiting te ondergaan en beide boofdelijk in de kosten van het regtsgeding desnoods bij lijfs dwaug te verbalen de tweede beklaagde boven dien tot bet belalen eener vergoeding van f 15, schuldig verklaard aan bet rnoedwillig toebrengen van slagen en stooten geencrlei ziekte of weik- beletsel van meer dan 20 dagen hebbende ver oorzaakt gepleegd onder verzachtende omstaudig- heden veroordeeld tot eene boete van f 12,-- subsidiair in eene gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten van het regtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. Men meldt uit Sluis 25 November. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school alhier werd heden door den gemeenteraad benoemd de beer Brevee vau Gorcum met 5 van de 7 stemmen. voor de scbadc toegebragt aan een anders roe rende goederen 2- C. D V 24 jaar, arbeider te Clinge (Zee- land) schuldig verklaard aan moedwillige ver- wondiugengeeue ziekte of werkbeletsel van nicer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, ver oordeeld tot eene cellulaire gevaugenisstraf van 3 maanden en in een geldboete vau 8,—subsi diair in eene gevaugenisstraf van een dag, mede cellulair en in de kosten van bet regtsgedin0- desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 3. R. R arbeidsler te St. Jausteen, schuldig verklaard aan bet in bet openbaar aan iemand toevoegen van smaad of scheldwooFdende ten laste legging van eene bopaalde ondengd behel zende veroordeeld tot eene geldboete van f 8, subsidiair in eene gevangenisstraf van 3 dagen en iu dc kosten van bet regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 4. Cb. L. V. D.zoon van Pieter Johannes, 24 jaar, landbouwerszoon wonende te St. Jausteen Te Burgh (Schouwen) beeft dezer dagen Christina van Thiele baar honderdsten verjaardag. gevierd. In de laatste jaren blind geworden geniet zij overigens eene goede gezondheid. Zij. is nog in het voile bezit vau baar geestvermogens en de sterkte van baar geheugeu is zelfs rnerk- waardig. De 5 December a. s. te 's Gravenhage te houden aaubesteding voor bet kanaal door Wal cheren bepaalt zich tot het maken van eer, verbindingskanaal met bet marinedok te Vlis- singenwaarvan de kosten geraamd zijn op 70-820. De hiertoe beboorende werken moeteu voor 1 September 1873 geheel voltooid wordea opgeleverd. De Nimf is gereed zij is in het atelier van den beer Koelman te zien. Het pleister- model, da,t voor bet gieten dieuen moetvertoont het meisje met los gewaadwaarvan do ronde plooijen zich om de ligchaamsvormen aansluiten. Als Galathea of Aphrodite staat zij op eeD groote scbelp die even als gewaad en de zeeplanten die baar sierenaanduiden vanwaar zij komt. De regterarm boudt de vaan omboog de linker- band is uitgestrekt naar de Noordzee. Het hoofd is fier en vrolyk opgebeven. De handeling der figuur is goed uitgedrukt, de dra- perie en bet ligehaam bieden van verscheiden kau- tens cboone lijnen en zooveel men nu berekenen kan zal de figuur op de beraamde hoogte en plaats zeker een bevallige uitwerking doen. Het beeld zal nu weldra bij den beer EnthoveD in brons gegoten worden. Burg, en wetb. van Deventerhebben den raad voorgesteld de volgende bepaliug te neraen gebeele of gedceltelijke vrijstelling van de be- taling van seboolgeld aan de iiooge burgerscholen voor jangens en meisjes kan worden verleend voor leerlingen van wie te verwacbten isdat zij met vrucht de lessen zullen bijwonenen wier ouders of voogden onvermogend zijn school- geld te betalen. Het bedrag der vrjjstelling wordt, op voorstel der commissie van toezigt op de scbolen van middelb. onderwijs, door burg, en weth. bepaald. De te Winscboten te buis beboorende gal- joot Margaretba Aleida, kapt. Duin van Riga met lijuzaad en hennep naar Antwerpen is iu den avond van 14 dezer bij het eiland Mtihn gestrand bet volk is gered. De kapiteln berigt dat bij nooit zulk een bevigen orkaan heeft beleefdals die in de laatste dagen voor zijn stranding beeft gewoed Nog negen andere scbepen waren dieu zelfden avond daar gesjrand. De Margaretba Aleida is geheel wegvau de lading zullen eenige tonne'jes lijnzaad geborgeu kunnen worden. Het kof'scbip Anneckiena Elsiena, kapt. Pluk- ker, te Pekel-A te buis beboorende, is op Oland gestrand, doch de bemanuing is bebouden. Verleden week zond de landbouwer A M. te Tjamsweer een arbeider uit om zijue zieke meid met een open boerenwagen naar baren vader te brengen iu 'c naburige Farmsnm. Een geneesbeor was niet geraadpleegd. Ruim balver- wege gekomen outdekto de voerman dat do zieke gestorven was. Men kan zijn verslagenkeid voorstellen cn ook die vau den bedroefden vader. llendrik vau Leeuw de bestaurder van het gewezen krankzinnigen gesticbt te Everc, die kracbtens het uitleverings tractaat meEnge- laud geslotente Londen is aangehou leu -."is zondag naar Brussel overgebragt. - v uwiii, 1 J V) Vj V, I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 1