ALGEMEEIM PUBLIC A TIE. No. 778. Woensdag 6 November 1872. 12de Jaarg. liinnenlandsche beri^ten. BURGEMEESTER en WETIIOUDERS van NEUZEN doen te wcten dat de suppletoire kohiercn van den lioof- lijken omslagf en de foelasting- op de lionden dier gemeente, voor het loopende dienstjaarzooals die door den gemeenteraad zijn Tastge8teldvan beden af gedurcnde a c h t d a g e n ter seeretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zullen liggcn alsraede dat ieder aangeslagen binnen dien tijd, tegen zijnen aanslag by beeren Gedepwteerde Staten sehiiftelijk in hooger beroep kan koineu. Gedaati te Neuzen den 4 November 1872. BurgemeesSer en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIE LE MAN. JPolitiek Overzigft. Als er ddne bladzijde is die de Franschen en inzonderbeid de Parijzenaars, nit de geschiedenis bunner jongste nederlagen en lotgevallen moes ten willen uitscbenren dan is het zeker wcl die, waarop vermeld vvordt, hetgeen in de dagen der commune tot eenwige sehande der natie zal zijn ter nedergesteld den tijd waarin bet zedeloodste schnini der natie zich eenige dagen vermeid heeft in het bloedige vvcrk van rooord en plundering van brandstiebting en rernieling. En zonderling terwijl de regering des lands zieb inspaut de sporen dier droevige dagen nit te vvisschen de verbrande puinboopen zoekt wcg te ruimen en Parijs geeue middelen ontziet door nieuwe praeb tige hotels den ouden tocstand te doen vergeten. 6chijnen anderen bier en daar er eene eer of eene speeulatie in te vinden de tooneelen dier dagen bij de bevolking in bet geheugen te doen blijven. Waar de sporen der kogels zich bier en daar aau de gevels der huizen vertoonen bewaart men zorgvuldig deze tcekenen van bet ruwe en woeste verleden en men gaat zelfs zoo rerde kogelgateu in de spiegelruiten op de boulevards door koperen of metalen ringen te laten orueeren om deze herinnerings teekencn aan dit tijdperk zoodoende nog te meer in bet oog te doen ioopen. De regering heeft eebter deze liefbebberij en huldc der licbtbartige Parijzenaars aan dit tijd perkverboden en gelast dat alle zoodanige teekenen moeten worden weggeruimd. Thiers, die klaarblijkelijk bij elkegelegenbeid de Parijzenaars zoekt te vleijen en te troosten in hetgeen de 8tad zonder twijfel sedert den laat- Bten tijd in welvaart heeft verloren is eens gaan zien hoever men met den bouw van zijn nicuw paleis is gevorderddat er inderdaad vorstclijk moet beginnen nit te zien. De eeuvoudige advocaat van voor 50 jaren wononde op een boven-kamertje in een der acliter buurten der stad zal dit fraaiste gebouw in den nieuweren stijldat thans Parijs oplevertden- kelijk reeds na weinige maanden kunnen gaan betrekken. De boodscbap door den president aan de Fran sche kamer8 bij hunne opening te doenis een zaak die in politieke kringen veel vvordt bespro ken en ook de clubs ernstig bezig houdt. Men gevoelt als bij instinctdat er vveer een strijd op handen is waarin reptibliek, keizer-of koningschap de wachtwoorden zijn en dat van 't gene wat in de eerstvolgende maanden op bet wetgevend gebied tot stand komt voor een groot deel de toekomstvan Frankrijk afhangt. Generaal Ducrot, de held die bij een nitval uit Parijs, verzekerdo niet levend te zullen we derkeerenmaar zich na zijne nederlagen al de ▼oorregten 'aan een generaalsstaf onderworpen beeft laten welgevallen heeft een dagorder uit gevaardigdwaaruit blijkt dat 's mans gezond verstand sedert dien nog weinig vordering heeft gemaakt. „Het leger" zegt bij, is de ziel der natie, onlangs scheen men dit vergeten te hebben en ons te veronacbtzameu. Gij weet wat gebeurd is. Thans zullen alien t ijken of armen, in bet gelid komen door bekwaamheid, ZHeht en kracbt zullen wij den binnenlandsehen vrede bezweren, zonder dat wij tot voor ons smartelijke gestreng- beid beboeven over te gaan. Wat hen betreft die wij stap voor stap van den Rhijn tot aan de oevers der Loire bevocbten, zij zullen het misschien betreuren dat zij ons voor altijd bet hart verscheurd bebben door aan onze verslagen handen de dierbaarste kinderen van Frankrijk te ontrukkcn. De Pruissische wetgevende kamers liggen over hoop en men zou haast zeggeu in bet jaar I860 te zijnmet dit ondersebeid dat in die dagen de volksvertegenwoordiging voor de jonkerpartij met de regering aan het boofd beeft moeten buk- ken en thans in tegendeel de jonkerpartij voor de volksvertegenwoordiging gesteund door de regering en zelfs des keizersbet hoofd wel zal moeten buigeu. Bismarck schijnt ook bier weder zijn alvermogenden invloed in den persoon van den graaf Eulenberg te zullen doen triumfeeren. Het betreft eene wet voor de zelfstandigheid der gemeenten nu nog door adelijke voorregten en invloed beperkt. o De milicicns van de verschillende regimen ten inf. der ligting 1872, die door lotsbeslissing tien maanden ouder de wapenen moeten blijven, zullen na 1 Jan. e. k. in bet genot van onbe paald verlof worden gesteld. Hoofdonderwijzers beneden don leeftijd van dertig jaren en hulponderwijze'rs beneden den leeftijd van vier en twintig jaren die genegen zijn zich als onderwijzer der derde klasse aan 's lands dienst in Ned. Indie te verbinden, kun nen zich uiterlijk tot en met den 20n November aamnelden bij een op zegel gescbreven aan bet departeinent van kolonien gerigt en aan dr. M. P. Lindo inspecteur van het lager ondervvijs in Zuid-Holland te 's Gravenhagefranco in te zenden rekest, onder overlcgging van de stukken opgenomen in de Staats Ct. In het Provinciaal blad van Zeeland no. Ill, is opgenomen do staat der door gedeputeerde staten dezer provincie nader geregelde jaarvved- den van de gemeente ontvangerggoedgekeurd bij kouinklijk besluit van 19 dezer. INeiizen 5 November. Jongstkeden vrijdag bad albier op de bovenzaal van bet Nederlandsck logement eene tooneel voorstelling plaatsdoor bet gezelschap „Ous Genocgen" van de onderofficiereu enz. van bet garnizoen dezer vesting ten voordeele der armen. De oudernemers zagen hunne wehvillende po gingen door een goed opgekomen publiek beloond, en het laatste mogt van zijne zijde het genoegeu smaken een paar toonee'stukkenuitsluitend door liefhebbersflink te zien opvoeren. Was de vervulling der rollen over het alge- meen goedsommige medewerkers debnteerden uitmuntend, en wij zijn er zeker van dat elk der toescbouwers met ons den wensch heeft gevoed dat die eerste voorstelling niet de laatste mogt zijn. In waarheid heeft die vereeniging eigen genoe- gen voor dat van anderen veil gehad waar hare ledeu zich de inspanning hebben moeten gctroosten om zulk schoou resultaat te kunnen erlangen en komt haar dnbbele eere toe. waar zij haar genoegen tevens toonde te vinden in wel te doen aan de armen. Wij meenen onze lezers te mogen berinne- ren dat sedert 1 October jl. het rijkstelegraaf- kantoor alhier op werkdagen van 's morgens 8 tot 's avonds 9 ure onafgebroken is geopend. Des zondags is de diensttijd aldus gesteld van 's morgens 8 tot 9 ure en des namiddags van 1 tot 3 en 7 tot 9 ure. Dat de invoering der voile dagdienst ook van invloed is geweest op het verkeer en daarmede aan een lang gevoelde bebocfte is voldaan blijkt genoegzaam daarnit, dat volgens eene wehvillende ons verstrekte mededeeling er nog Dimmer zulk een groot aan- tal berigten aan het kantoor alhier zijn beban- I deld als in de afgeloopene maand, zijnde niet minder dan 1547. Dezer dagen is ook door eenige ingezetenen uit deze plaats een verzoekscbrift verzonden aan de eerste kamer der staten-generaal om de wet tot voorzieniDg tegen hesmettclijke ziekten, zooals die in art. 17 door bet amendemeut van den beer Godefroilid der tweede kamerge- wijzigd isniet aan te nemen. In genoemd I artikel is bepaalddat op geene school onder- wijzers of kinderen worden toegelaten zonder bewijs dat men gevaccineerd is of de natuurlijke pokziekte beeft gehad. Het rekest was voorzien van 95 handteekeningeu. Een adres aan Z. M. den koning om bij even- tuele aanbiediug aan deze wet zijne sanctie te outhouden circuleert nog. De pogingen die te Gent worden aange- wend om eene verbetering van het kanaal van Nenzen naar Gent te verkrijgen bebben de ka mer van koophandel aldaar aanleiding gegeven om een paar togtjes door het kanaal te organiseren, waartoe zij een aantal autoriteiten ter deelneming uitnoodigdeteneinde bij dezen de overtuiging op te wekken of te verlevendigenhoezeer eene verbetering van dat kanaal eene behoefte voor handel en scheepvaart is. Bij een van die togten waren o. a. tegenwoordig de gouvernenr van Oost-VIaanderende burgemeester van Gent, de hoofdingenieurs van den waterstaat in Vlaan- deren en Zeeland en de ingenieurs uit de dis- tricten Gent en Neuzen. De ingenieurs hebben getracht aan de aanwezige autoriteiten aan te toonen, dat er geen hinderpalen bestaan om aan het gebeele kanaal de breedte te geven van de groote afwateringsluis waardoor schcpen met een diepgang van 5.50 meter kunnen binnen gaan. Aan een tweeden togt langs het kanaal namen o. a. deel de leden van den senaat en van de tweede kamer die voor het arrondissement Gent zitting hebben vooral bij die gelegenbeid bleek duidelijk hoe onvoldoenile de toestand van het kanaal was, daar de haven te Neuzen vol sclie- pen lag, die de een een derdeeen ander de helftsommigen zelfs twee derden van hunne lading moesten ligten. Beide keeren werd aan de genoodigden een gastmaal aangeboden. Zij schijnen alien de overtuiging te hebben gekregen'van bet nood- zakelijke eener verbetering en hun medevverking daartoe te bebben beloofd. De beeren J. Keijzer eu A. B. van den Ilerael, respectivclijk hulpondenvijzers te Hoofd- plaat en Schoondijke. zijn als zoodanig benoemd aau de openbare lagere school te Yzendjjke. Men leest in de „Noordbrabander In een zeker stadje bad bet volgende plaats Mevrouw N. N. bad bare rueid vveggejaagd omdat zij meer met haar minuaar aau de deur stond te pratendan tverkte. Men kan het hela,as echter niet zonder dieustboden gedaan krijgen, en bet duurde dan ook niet lang of eene nieuwe meid zetelde in de keuken van mevrouw N. N. Twee dagen daarna wil zij in haar buis- bouden iets nazien, opent eene kas en ziet zeer deftig stapt er een solilaat uitdie zonder verlegenheid haar „goeden morgen" wensebt en vertrekt. De dame onderhield daarover hare meid maar moest eindelijk lagebea toen deze haar trouwhartig toevoegde„Dat is „inijn" vrijer niet; hij zal zeker nog van de „vorige" meid zijn." Als een bewijs van bijzondere vruchtbaar- beid in dezen nazomer eu bet begin van den berfst kan strekken, dat bij den landbomver W. S. te Ambt-Vollenhoven voor de tweede maal de scboonste peulvruchten prijkenceu geheel nieuw gewas. De 17 jarige zoon van den watermolenaar J. D. 0. te Kralingen, ging eergisteren terwijl de moleu in beweging was. bet raderwerk smeren terwijl hij daarmede bezig was, zag de vaderdie beneden in den molen waseen klomp naar beneden vallen. Toen bij boven in den molen kwam zag hij zijn zoon met het hoofd verpletterd tusschen bet wiel en karurad. Onder het opschrift werklieden"leest men in het 1 cents Volksblad de volgende zeer juiste opmerkingeu. „De internationalen zijn aristocraten want zij willen den voorrang van e6n stand boven al de andere invoeren. Zij gaan uit van bet ware be- ginseldat reeds door Paulus verkondigd is dat de mensch verpligt is bet brood dat bij eet, door nuttig werk te verdienen. Zij raakeu dus van den imam werkman een eeretitel. Dit is op zich zelf heel best; maar nu geven zij dien naam bij voorkeur aan fabriekarbeidersen dit is onbillijk. Werkt een boer dan niet .'als bij het land omspit werkt een zeeman dan niet, als hij zijn leven op zee waagt werkt een schoolmeester dan niet, als bij de jengd onder- wjjst werkt een doctor dan "nietals° bij zijne zieken opzoekt werkt een apotheker dan niet, als bij drankjes klaar maaktwerkt een regter' dan nietals bij onderzoekt wie gelijk beeft vvie scbuldigis, wie onsclmldig VVanneor men maar ecus goed bedeuktwat werken is dan zal men spoedig zien dat er allerlei soort van werk isen dat de wereld niet bestaan kan als al dit werk niet gedaan wordtdat ieder in zijn vakecu werkman is, en dat die alien evenzeer regt bebben op den naam van werklieden als de fabriekarbeidersdat zij alien door de toenemcude duurte Ijjden, en alien ge- noodzaakt zijn de tering naar de ncring te zetten. Uit Brussel wordt aan bet journal de Gand gescbrevendat er onderhandeld wordt om de spoorlijnen van den Grand Central aan deu staat over te doen. BURGERL1JKEN STAND VAN NEUZEN van 28 Oct. tot 3 IVov. LI. maandag vond te Axel, eene openbare vergadering onder liet patronaat van de bestuurders van het nuts-dcpar- tcment, plaats. Ieder begeerig daar aanwezig te zijn, werd al was hij geen lid van de maatschappij of het departement, vol- gaarne toegelaten. De voorzitter van het departement, de heer Telchuijs, leidde de bijeenkomst met een welsprckend er. gepast woord inhij deed helder en juist uitkomen, hoe van lieverlede in de hurger-maatschappij de outwikkeling en met haar de vrijheid was toegenomen en hoe beiden in den laatsten tijd vooral waren bevorderd door de zoogenaamde volksvoordrachten, aan welke de heer A. van Eck uit Hoorn, do spreker van dezen avond, in deze streek geboren, zich had toegewijd. Daarna trad de heer van Eck op en deelde medc te zullen spreken over de bescherming der dieren. Wij deelen volgaarne de inhoud zijner rede mede. „0f er dan niets meer is te doen voor den mensch, dat het lot van het redelooze dier nu al zoo ter harte moet worden genomcn 0 zeker, maar eene betere behandeling van het dier is in 't belang van den mensch zelf. Onnoodige kwelling van het dier maakt den mensch, vooral den jeugdigen inensch, wreed. Daargelaten nog de wijze van afmaking van het slagt- vee, zou het zeer wenschelijk zijn, dat de afmaking, gepjk in het buitenland, op eene min zigthare wijze plaats vond. Kinde ren moesten daarbij niet tegenwoordig mogen zijn. „Zou de bescherming van het dier tegen onnoodige marteling reeds op zioh zelf eerbicd verdienen, zij vcrdient vooral aan- moediging zoo om het steffelijk als om het zcdelijk belang der menschheid zelve. Elko mishandeling vcrkort de levenskracht van het dier en vermindert zijn waarde. Vele vogels worden godood, die hnn levens onderhoud vinden in voor den landbouw nadeelige insccten, aan welker voortteling aldus vrij spel wordt gelaten. Bl)e voorstanders der dieren-bescherming mogen echter wel toezien, dat zij zich wachten voor ziekelijke philanthropic op- dat er geen aanleiding worde gegeven tot spot „Wat de zaak zelve, de bescherming der dieren betreft, bijna ieder ander volk is ons ten dezen voorgegaan. Nederland telt tot heden nog slechts vijf vereenigingen, en wel te's Gra venhage, Utrecht, Kotterdam, Amsterdam en Leiden. „Eene wet dienaangaande bestaat er te onzent niet. iMogt de wettelijke regeling toch niet ten eenwigen dage worden uitgesteld!) Wij moeten ons nog behelpen met plaatselijke verordeningeudie nog niet eens overal bestaan. Dat mogt toch wel want ergerlijke tooneelen van dieremnishandeling vallen er in ons vaderland genoeg voor, b. v. de wijze waarop schapen en kalveren worden vervoerd, het katknuppelen (in N. Holland nog een geliefd volksspel!), de mishandeling van het paard bij harddraverijen en wedrennen, de afjakkering van den bond waar hij als trekdier gebruikt wordt, het uithalen van vogclnestjes, het „vogels wippen, enz." „De hier te lande nog altijd heerschende onverschilligheid ten aanzien van de mishandeling der dieren moet met wortel en tak worden uitgeroeid. Veel kan de school doen, meer vermag het huisgezin. De Vronw, wier invloed op beschaving en outwikkeling zoo groot is, kan ten dezen den grootsten dienst bewijzen. Zij kan een magt uitoefenen, einde- loos grooter dan die van den wetgever. „Ons volk is niet slechter dan audere volken, maar het is ruw. Die verder ziet dan de bast, weet dat het e n boom is der moeite van verzorging overwaardig. Snocit men niet dan^ verwildert de boom. En dat snoeijen moet geschieden in de jeugd. Op de jeugd moet worden gewerkthij haar vooral kan de vronw grooten invloed uitoefenen. Niet ten onrechte werd in het oude Sparta de opleiding ook van den kuaap tot zijn 7de jaar aan haar overgclateu. „De meer ontwikkelden in den lande moeten zich wijden aan de opvoeding des volks. Zij bekoorcu de bestaauden vooroor— deelen af te schudden, zij moeten zich niet laugcr als eene be- voorregte kaste beschouwcn, er 11a strcvcn edele mcnscheu te zijn, vrienden van den nrme worden, en zoo inedevverken aan de vreemdzame oplossing van wat men de sociale eigen- lijk de arbeiders quaestie noemt. Spr. eindigde met een beroep op de aamvezigen, om zich aan de dierenbscherming te wijden, in 11 belang dier wezeus die niet voor zich zelf kunnen spreken, maar vooral niet minder in 'tbelaug van hen zelven, hunne kinderen, hunue medeburgers en hun vaderland." IIuwelijks-Aangiften. 2 Nov. Pieter tic Witte, oud 38 j., weduvvenaar en Livrna van Alton, bud 28 jjd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 1