ALGEMEEN No. 777. Zaturdag 2 November 1872. 12de Jaarff. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. Jngezonden Stukken. Handelsberigten. Ad verlentien. O Aan de bij kon. besluit van 30 November 1870 gegeven voorschriften aangaande de geoor- loofde Bchriftelijke bijvoegiDgen of veranderingen in gedrukte of daarmede gelijk gestelae stukken, die, ter verzending met de post worden aange- bodenwordt bij kon. besluit van 19 October de volgende uitbreiding gegeven a. In de te gelijkertijd met boek-plaat- en muziekwcrken tijd- ep vlugschriften verzondene en daarop betrekkelijke factnren is de schrifte- lijke bijvoeging gcoorloofd van den naarn van den geaddresseerde en van de titels en de prijzen dier werken of geschriften. b. In circulates is de schriftelijke of langs den mechaniscken weg gedane bijvoeging van het tijdstipwaarop een handelsreiziger zich bij den geaddresseerde zal vervoegentoegelaten. l-^olitieli Overzigt. „De uitersten treffen malkaar" zegt bet spreek- woord, en dit biijkt wederoin uit betgeen wordt medegedeeld over de op de Franschen veroveide kanonnen. De koning van Pruissen hceft op zeer vele verzoeken uit de Rijn-provincien ver gunning verleend om deze kanonnen tot klokken te rnogen omgieteu. Heizelfde metaal dus dat voor weinige maanden diende om dood en verderf uit te brakenzal nu dienen de scbare naar bet bedehuis der christelijke liefde op te roepen. De Rijn-Pruissen beroepen er zicb op dat Napoleon I de meeste klokken uit die strekeu tot kanonuen beeft doen omgieten en dusdoende bet metaal zijne oude bestemming vveder erlangt. Het metaal is gewillig en de Franschen bebben nu een rede te meer oni de Rijnprovincien eens weder op te zoeken. Sedert generaal van Manteuffel te Nancy terug gekeerd is gaat de ontruiming van de departe- menten der Marue en HaHte Marne snel voornit, binnen veertien dagen boopt men er mede klaar I te zijn. Nu en dan leveren deze ontruimingen botsingcn op, zoo te Cbalons waar een conflict ontstomi door dat een Franscbe militaire ziekenoppasser, die zich met meerdere hospitaal soldaten op het perron van het station bevond een Pruissiscben scbildwacht op zijde gestooten bad. De Franscbe overheid beeft even wel in deze strenge straffeu toegepastdaar dit. bij vergoeilijkingeen ge- vaarlijk precedent kan worden voor den loop der verdere ontruiming. Dezer dagen was er sprake van, dat het Ita liaansche gouverneinent onderhandelingen aan geknoopt had over het stichteu van strafkolonien op Borneo. Nu eens werd het in bevestigenden zin mede gedeelddan wederom in gansch tegenoverge- stelden. Na spreken de Italiaansche bladen in eens van „een verovering" van de twee besproken eilanden. Nu rijst er onwillekeurig de vraag op, namelijk deze. op welke wijze het Italiaansche gouverne- ment eigenaar daarvan geworden is. Deze vraag eischt te dringend antwoord omdat de uitdrukking „verovering" der Italiaansche bladen tot zeer verkeerde uitleggingen aanleiding zou kunnen geven. Ofscboon 't op dit oogenbiik in Spanje rustig genoemd wordtkan echter in genen deele de toestand zeer belder gescbetst worden. Openlijk wordt tegen den koning uitgesproken dat men zijn vertrek wenscht. Een der afge vaardigden verklaarde in eene zitting der vorige week dat hij vertrouwde dat het tegenwoordig ministerie het laatste van Araadeus zoude zijn. In geen land van ons werelddeel zou zulk een taal tegenover het hoofd van den staat onge- straft worden uitgesproken. Overigens is ook de houding der republikeinsclie afgevaardigden vrij brutaal tegenover de regering, die echter tot nogtoe de partijen krachtig het hoofd weet te biedeu en hare planuen ijverig doordrijft. Engelsche bladen komen op tegen de door Spanje voorgestelde vernietiging der vesting- werken van Gibraltar. De Times beweert dat de zwakke militaire magt van Spanje bierin eene verhindering is. A xel 29 October. Op de veemarkt alhier zijn aangebragt 15 paarden 50 stuks boornvee en 6 varkens terwijl de volgende premien zijn uitgereikt aan Adriaan de Krakerlandbouwer te Axel, voor bet grootste getal paarden 5 en voor bet grootste getal boornvee 5; aan J. Groothaert, koopman te Axel, voor bet grootste getal varkens 1 aan Francois Dekker, landbouwer te Axel, voor bet schoonste paard f 5 aan J an de Zeeuw, landbouwer te Neuzen voor de schoonste koe 5. Het boornvee is tot hooge prijzen verkocht ITontenisse30 October. Toeu gis- tereu namiddag door de dagbladen bet berigt werd aangebragt, dat het Z. M. den koning be haagd bad, den HWG. beer H. A. A. baron Collot d'Escury, burgemeester dezer gemeente, te benoemen tot schoolopziener in het Ge school- district van Zeeland, werd als bewijs van belang- stelling uit onderscheidene huizen de Nederland- scbe vlag uitgestoken. Heden tegen den avond bragt de harmonie St Cecilia zijn boog wel geb.haren beschermheer eene serenade. Haar directeurde wel ed. beer J. Kroon, tevens in zijne kwaliteit van voorzitter der plaatselijke schoolcommissie, vergezeld van genoegzaam alle leden dier commissie en eenige andere belang- stellenden, weuschte in welsprekende taal ZHVVG. geluk met deze uieuwe vereerende onderscbeiding. De toespraken van de verdere aanwezigen, alien met hartelijkhcid door den nieuwen schoolopzie ner beantwoordgetuigden van aller booge be- langstelling. De arrondissements-regtbank te Goes, beeft vol gens de G. Ct. op 21 October 11., o. a. de navolgende vounissen uitgesproken als tegen I. J. M 25jaar, polderwerker te Hoek, defail- lantscbuldig verklaard aan het toebrengen van slagen geeue ziekte of werkbeletsel van meer dan 20 dagen veroorzaakt bebbende. onder ver- zacbtende omstandigheden gepleegd veroordeeld bij verstek tot eene geldboete vau [8.— subsi- diair in een gevangenisstraf vau drie dagen en in de kosten van het geding. desnoods invor- derbaar bij lijfsdwang. II. A. C. 24 jaar. srnid te Assenede (Belgie) beklaagd van moedwillige mishandeling daarvan vrijgesprokende kosten te dragen door den staat. III. M. H. 35 jaar. koopman en commissionair te Axelscbuldig verklaard aan gewelddadigen en feitelijken wederstand tegen den gewapenden arm bandelende ter uitvoering der wetteuge pleegd door een persoon zonder vvapenen ver oordeeld tot eene eellulaire gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van bet regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. IV. C. S. 50 jaar. arbeidsterwonende te Stoppeldijk defaillantscbuldig verklaard aan eenvondigen diefstal onder verzacbtende omstan digheden gepleegd veroordeeld tot eene eellulaire gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van bet regtsgedingdesnoods te verbaleu bij lijfsdwang. V. M. II. 31 jaar. arbeidster te Neuzen. de faillant, beklaagd van medepligtigheid aan een- voudigen diefstal daarvan vrijgesproken de kosten te dragen door den staat. Onlangs werd door den raad der gemeente Sluis tot wetbouder benoemd de beer K. F. Koksma. notaris. Naar bet schijnt is echter die benoeming niet wettig geschiedalthans. naar wij vcrcemenheeft de gemeenteraad in zijne zitting van den 22 October jl. haar. op voorstel van gedeputeerde staten dezer provinciever- uietigd en van onwaarde verklaard. Voor de vacerende boofdonderwijzersbe- trckking te Sluis bebben 8 sollicitanten zich aaugemeldals: 3 uit Zeeland, 3 uit Gelder- land 1 uit Zuidbolland en 1 uitLimburg. De dag van bet vergelijkcnd examen za! waarsckijn- lijk bepaald worden op 14 November a. s. Men meldt uit Sluis Leest men tegen woordig veel dat er in enkelesteden van Duitsch- land vooral te Berlijn gebrek is aan arbeiders woningen ook alhier begint zicb datzelfde gebrek voor te doen. Dit komt daarvan daaudat j bandelaars buizenwaarin drie of vier buis- j houdens gevestigd zijn aankoopenom die voor pakbnizen te gebruiken. Als wij wel ingelicbt zijn zouden enkele buisgezinnen binnen kort zonder woning zijn. Eenigen bebben daarom bij den gemeenteraad de aanvraag gedaan om zich tijdelijk in de kazerne te kuisvesten. Naar men echter verneemt beeft de raad in zijne ver gadering van den 22 October daartoe niet knunen besluiten. Aanvraag tot aankoop zou reeds zijn gedaan. In Zeeland worden pogingen aangewend tot oprigting eener afdeeling vau de christelijke ouderwijzersvereeniging Ten dien einde zal den 2 Novemlier a. s. te Middelburg eene voor- loopige vergadering worden gehouden. Van goed ingeligte zijde vernetnen wij zegt de Gron. Ct. dat een plan bestaat tot het leggen van een tweede brug over den Oeeaan. De Nederlandsche industrieel bij nitnemendheid, I de beer \V. A. Scbolten te Grouingenbeeft eoncessie aangevraagd voor eene stoombootdienst tusschen Rotterdam en New York. De to bezig- tigen stoombooten die de collossale inbondsruimte zullen bezitten van ongeveer 4000 tonnen zullen tijdelijk, wegens nog te verbeteren waterstand tusschen Vlissingen en New-York in de vaart worden gcbragt. De Haagsche regtbank heeft een persoon die vddr eenigen tijd zich op de openbare straat beleedigensle nitdrukkingen voor den koning en voor de regters veroorloofdetot een jaar eel lulaire gevangenisstraf veroordeeld. In het op 29 October 11. te's Hage gehou den buitengewoon Groot Oosten der orde van vrijmetselaren in Nederland - dat zeer talrijk bezocbt werd is met overgroote meerderheid aangenomen eene motie, waarbij de vergadering den wen sell uitdrukt. dat prins Hendrik als grootmeester nationaal worde gekozen ter ver- vanging van prins Frederik. De vergadering is daarop verdaagd. Prins Frederik blijft de function van grootmeester-nationaal*, door hem gednrende 27 jaren bekleed roorloopig waarnemen tot zijn opvolger zal zijn benoemd. Voorts werd goed- gekeurd de aanvrage tot vestiging van een vierde loge te 's Hage. In Onze Roeping doet de redactrice, me- jnffrouw Betsy Perk, een beroep op de mede- werking van alle dames „die van de noodznke- lijkheid zijn doordrongen dat er iets worde onder- nomen tot stuiting van een oogenschijnlijk aller- onschuldigs kwaad (de weelde en de wansmaak in de kleederdragt)tnaar dat ondanks dien scbijn eenmaal de jammerlijkste gevolgen zal na zicb slepen," tot bet oprigteu van een anti-weelde of anti modebond. Deze bond zou. volgens de liedoeling der geaehte schrijfstergeenszins ten doel bebben „terug te gaan tot den tijd der nati- onale kleederdragt, maar om in het algemeen alles te weeren, wat in strijd is met bet scboone en het ware vast te kouden aan betgeen daartoe door de mode zelve mogt worden voorgeschreven dock overigens zooveel mogelijk zicb teonttrek- keu aan de telkens wisselende wettenuitge- vaardigd door vrouwen die niet 6611 onzer wel- licht de znsterband zou willen of durven toesteken tenzij om haar van den afgrond te redden die aan hare voeten gaapt." Ten spijt van 't protest van alle Franscbe scbilders zal bet schoone boscb van Fontaineblean, voor een deel voor brandkout verkocht worden. 0. a. worden verkocht 13 298 eiken van 140 tot 300 jaren en 4828 beukeu van 90 tot 200 jaren oud. In een dorp bij Berlijn zou een kiudge- doopt worden. Do predikant las in plaats van het formulier van den doop dat van het hnwe- lijk voor. Eerst bij de vraag, of bet bruidspaar vau zius en widens was elkaar in lief en leed trouw te zijnbeuierkte bij zijne dwaling. De zoo belangrijke opgravingeu iu Pompeji worden nog steeds voortgezet. Voor eenige dagen is de werkplaats van een beeldhouwer outdekt. Daarin vvaren onderscbeiden steenen iu ouafge- werkteu staatvele gereedschappen en eene menigte stukken manner. Gcdurende den winter zullen de werkzaamkeden met meer kracht voort gezet worden. John Stuart Mill zegt, dat er tegenwoordig geen vvettige slaven meer bestaan in de Vereenigde Staten vau N.-Amerikabehalve dehuismoe- ders die de slavinned barer dieustboden zijn. Bij bet opnemen van den keiweg van de P aa tot over bet dorp de Graauw beeft men een weg gezien die tot eer van den aannemer strekt. De keijengrooter dan bet bestek voorschrijft, zijn goed gelegd en de zijwegen netjes bewerkt. Doet de schrijver dezes bulde aan den aan nemer. nog veel grooter is zijne bulde aan de ontwerpers van dien verbeterden wegen voora 1 aan de betrokkene polderbesturen voor bet afzon - deren van zoo een groot kapitaal om een grind- wegdie reeds zooveel geld gekost beeftuit te broken en door keijen te doen vervangen. Gemeente- en polderbesturen of andere corpo ration, die verbeteiing vau wegen op het oog bebben volgt de gecommitteerden van den weg van HulstPaal na maakt keiwegeu zij wijken voor geen zwaar vervoer of zware lasten zoo als de grindwegen deze immers zijn op vele plaatsen met de grootste onderhond&kosten niet in stand te houden dat heeft de weg van Graauw naar de Paal getoonddaar niettegenstaande de jaarlijksche enorme kosten aan onderhoud de weg zoo slecht was dat bij gelijk kon gestelcl worden met een kleiwegen van dien zelfden weg sedert bij vau grindweg keiweg geworden is, vertelt men nu wonderen van zijne solid iteit, onder anderen dat men, het verledeu jaar, tot proef een,eind van dien weg bekeid hebbende over dat gedeelte toen beeft vervoerd salvojusto 400 gemeten suikerbietmeer dan 500 kubieke ellen grind, dit jaar omtreut 300.000 keijen uitmakende 2000 karrevrachtendaarenboven dat een tal leverantien van vlasgraneu win- kelwaren enz. bebben plaats gebaden dat niettegenstaande dat alles de weg onverbeterbaar is en tot heden nog geen cent aan reparatie beeft gekosten dat bet curieuste nog van alles, geen een van al de voertuigen die de op ge- noemde voonverpen vervoerd bebben widen met breede velgen baddenkieruit volgt dat het gezegde van zeker spreker in de verga dering van bet koofdbestuur der commissie van landbonw, gehouden te Hulst in Junij laatsleden, zeer goed in praktijk kan worden gebragt nl. dat de wegen voor de gerijen, en niet de gerijen voor de wegen inoeten worden gemaakt. Wenschelijk ware bet voor den landbouw dat de oogen van de provirciale staten open giugenen zij geene rentelooze voorschotten meer toestonden dan voor keiwegen. Had men dat vroeger gedaan dan was zeker het voor den ^landbouwer zoo generend grievend ja on- uitvoerbaar breede velgen - regie ment nooit ter tafel gebragtdan 't is nog tijd die grieven weg te nemen en bet spreekwoord zegt immers; 't I s beter ten halve gekeerd dan ten beele gedwaald. G. Experience. OorrirecSit, 30 October. October geboren kindje Ons den 26 is hedeu overleden. Heldeu, 30 October 1872. R. K. BOOM. M. G. BOOMFerckEn. Tot 30 cent lager kon Tarwe inoeijelijk geplaatst worden. Rogge 20 ceat en Erwten 20 a 80 cent lager. l'uike Zeeuvrsche en Vlaamsche Tarwe f 12,90 a f 13,20. Overmaassche f 12,20 a f 12,70, goede f 11,20 a f 12,— Rogge, Zeeuwsehe en Vlaamsche f 6,50 a f 7,50, Overmaassche f 6,50 a f 7,—. Gerst, Zeenwsche en Vlaamsche winter f 7,10 a f 7,40, Overmaassche f 6,— a f 6.20, Zeeuwsehe en Vlaam- sehe zomer f 5,50 a f 5,75, Overmaassche f 4,75 a f 5,— Haver, dunne f 3,-- a f 4,00, dikke f 3,80 a f 4,SO. Paar- denboonen f 6,70 a f 7,50. Duivenboonen f S,« a f 8,80. Witteboonen f 11,00 a f 21,00. Bruineboonen f 12.00 a f 13— Srwten f 8,60 a f 9,30. Koolzaad f 13,40 a f 14,10. Lijnzaad •o8 a 100 st. •t-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 1