ALGEMEEN SllfO llCIIffl KIEllffS- IN ADVERTENTIGBLAD No. 769. Zalurdag 5 October 1872. 12de Jaarg. ZEEU WSCH-VL A AN DEREN Uitslag der hersteinming voor een lid der 1'ro- vinciale Staten van Zeelandin het hoofdkiesdi- strict I lulst. Kiezers 785, ingeleverd 460, vanonwaardeS brieljes. Volstrekte meerderheid 227 stemmen. Iliervan bekwamen de heeren: Mr. J. G. VAN DEINSE en P. J. VAN DEN EECKHOUT 270 st 182 Alzoo gekozen de beer Mr. J. G. VAN DEINSE. Buitenlandsclie berigten. Jr*olitieli Overzitrt. De toestaml van ons land, sclniji't het gema- meer en nieer at. De pi jag beeft reeds de gren zen van Yorkshire overschreden en hare offers viin Woensdag den 2 October 1873. INo. 708. Per Telegraaf ontvangen des's middags 11,32 ure. GEDRUKT BIJ DIIONT CO.MP. TE NEUZEN. gebragt. Daarentegen zal tie amortisenug tier spoorweg-obligatien worden gestaaktvvaarvoor in de plants zal worden gesteld eene gemakkc- lijke conversie in rentetitels. De rigtige voldoening van den interest der na'ionale schuld zal verzekerd worden door de vestiging der byp<theekbank terwjjl die Get a - ling aan de Banqne de Paris et des Pays Bas zil worden opgedragen. Het hinkende paard komt ecbter acbferaan. De minister wil zoodanig bedrag van de gecon- solidcerde scbuld uitgeven, als uoodig is om 250 millioen franken in klinkcnde specie te verkrij- gcu, dus eene nieuwe leeuing van 120 millioen gulden. De voorgestelde belasting bervorming bestaat in de wijziging der patent.wet en andere belas tingen en voorts in de beffiug eener belasting van 10 pCt. op bet tariet' der spoorwegen voor personen- en 5 pCtvoor bet goederenvervoer voorts 5 pCt. op den interest van alle obligatien eu indnstriele actien de in voering eener belasting op de petroleum en eindelijk de wederinvoering der belling van eenige aceijnsen. Dit laalste is wel opmcrkelijk. Het finaneiee! beginsel der liberalen is steeds en overaiafsehaf ting der accijnsen. En naauwclijks is er in Spanje een liberaal bewind aan liet bestuur of bet stelt de vveder-invoering voor van de zoozecr veroordeelde accijnsen. De boop, dat bet Engeland gclukken zonde de veepest in barcn voortgang te breidelen ueemt schapendoor bet aanbrengen van eerepoorten, vlaggen wimpels enz. Onze beide insgelijks in bloei toenemende inn- ziekgezelscbappen de llarmonie St. Cecilia van Kloosterzandeen de mannenzangvereeniging Vrijbeid, Eendracht van Lamzwaardezulleu op eene daartoe expresselijk door de zorgen der regelings commissie opgerigte estrade, den wed strijd voor de mededingers en voor de toesebou wers tot een aangenaam feest helpen maken. In versebillcmlc ten ten binnen en buiteii bet feestterrein zullen ververscbingen te bekomen zijn; en bevestigt zicli bet gerncht, dan zon bet be stuur der vereeniging er op bedacht zijn om aan persoticn die geen leden der vereeniging zijn, den toegaug tot bet feest en schietteriein toe te staan tegen betaling eener kleine retribntie 11 ontenisse4 October. De in deze gcmeente bestaande vereeniging Kennis is .Vfacht ten duel bebbende bet hbuden van met proeveu opgehelderde voorlezingen over natnur en schei- knnde toeirepast op landbonw industrie en bet dagelijksche leven bieid gistercn avond in haar gewoou Iokaa! vergadering tot bet slniten der rckening. berziening van bet reglementverkie zing van een nienw bestuur en regeling der te behandelen onderwerpen bij de eerlang te her vatten winter voorlezingen. Uit de rekening bleekdat gedurende bet eerste jaar van bet bestaan dezer vereeniging aangekocbt waren voor ruim f 100.natnur kundige instrmnenten en cbemicalien. De jaar- lijkscbe contributie voor de medeeigenaars van de eigeudommeu der vereeniging werd vermin derd van 7.op 5.Aan de contributie van f 2.50 werd bet stemregt in de vergadering toegekend, ferwiji bepaald werd, dat bij ballotage ook personen tot leden zouden kunnen worden j aangenomen tcir.en lietaliiig van 1.contri- j'bntieoiiveniiinderd de bevoegdbeid van het bestnur, om onvermogende leerlustige jongelin- gen gebeel gratis de wekelijksche voorlezingen te laten bijvvonen. Pot voorzitter werd gekozen de boogwelgeb beer II. A. A. baron Collot d'Escury tot coin missaris de heer J. J. van Arenthals en tot secretaris penuingmeester berbenoeuid de beer J. A. Pateer Ez. De vermindering der te betalen contributien doet de gegronde boop voedendat velen zich bij deze vereeniging zulien aansluiten en daar- door barcn bloei znllen bevorderen eu bunne eigene kennis vermeerderen. v Voor het op te rigten huldeblijk ter nage- daebtenis van mr. J. R. Thorbecke is te Middel- burg ingeteekend door 155 personen voor ruim 500. De bissebop van Breda beeft benoemd tot pastoor te Biervliet, A. Broeders tot kapellaau te Boschkapelle, F. van Eekelen tot kapellaan te Hontenisse, A. M. A. de Korttot kapellaan te Koewacht, J. J. A. Jongeneden tot kapellaan te StoppeldijkL. Claassenstot kapellaan te IJzendijke, A. M. Juten. Men zegt, dat in het tbans bij bet depar- teinent van jnstitie bewerkt wordend vvetsontwerp nopens de regterlijke organisatie, zal worden voorgesteld de afscbaffing van de provinciale geregtsboven, docb beboud van alle regtbanken. De drie beetwortel suikerfabrieken te Bergen op Zoom zijn sedert 8 dagen in voile werking en verschaffen aan menig huisgezin bet levens- onderboud. Men verneemtdat nog een vierde suikerfabriek binnen die stad zal worden op- gerigt. Zondag is te Rotterdam aangekomen de eerst voor de directevaart op Amerika gebouvvde stoomboot Rotterdam." Volgens de N. R Ct. zijn de afmetingen van het scbip deze lengte 260, brecdte 35. holte 24 Eng. voeten bet is in Engeland gemeten 1596 register tor.nen en voorzien van een compound surface condensing machine van 300 paardenkrachtenwelke bij de vaart naar Rotterdam is gebleken te kunnen worden opgevoerd tot eeu effectief vermogen van 1800 paardenkr. Het scbip is iugerigt tot den vervoer van 388 landverbuizers, maar beeft ruitnte genoeg om bet dubbele te bcrgen. De smaak- vol ingerigte kajuit biedt, buiten de ruime ka- piteinskamer in vier butten elk met 2 slaap plaatsen, een comfortobelverblijf voor 8 le klasse passagiers aau. Voor verblijf der officieren dieut de voorkajnit of zoogenaamde kerk. Het gebeel geeft een zeer gunstigen indruk. De kapel van de scbntterij in den Haag is maandagmiddag, toon zij in den muziektempe! op 't Malieveld speelde, piotseling voor 'toogder belangsteilende scbare verdwenen. De vloer van den tcnipel bezweck en alles verzonk in de diepte. Men sckrijft aan de Asser Ct. uit Brielle dd. 27 September, dat de Nymph waarvan de vervaardiging aan den beer Koclman te 's Huge is opgedragen bijna gebeel in klei is voltooid. Zij is eene rijzigc, bevallige figuur, in verschil- lende opziehieu van bet oorspronkelijk ontwerp afwijkende. Op het dekstuk eener zeescbelp geplaatst draagt bet beeld een krans van scbelpen en Noordzeeplanten om de slapeu met de regterhand wijst zij naar zeeen met de linker houdt zij de half ontplooide banier omboog. Men verwacht, dat bet monument spoedig aau de zorg van den metaalgieter kau worden toe- vertrouwd, terwijl de fnndameuten voor bet toe komstig standbeeld nog voor den winter zullen worden in orde gemaakt, opdat de ontkulling, zoo 't mogelijk is, nog 1 April '73 plants vinde. Het Vaderland meldt, dat de gemeente bij bet afsebeid van ds. Kalma te Losdorp dien herder en leeraar met de eenigzins gewijzigde woorden van ps. 119 toezong: ,.Och dat u\v geest hem ware wijsheid leer," 't Verstand ver- licht," de nevels op doe klaren Dieoudeu- gende boeren Te Noordwijk a/z is in den nacbt van zon dag op maandag een scbip gestrandwaarvan naar men verondersteld de geheele bemanning verongelukt is. Tegeu den morgen spoelde een boot aan, waarin men vierlijken vond die hoogst wa irsebijnlijk tot de equipage bebben behoord Men schrijft uit Amsterdam Dezer dagen beeft een, anders zeer verdienste- lijk onderwijzer, zich schuldig gemaakt aan een feit, dat bnrg. en wetb. aanleiding heeft geget en hem voor drie maanden in zijne betrekkiug te schorsen. Hij moet een zeer ondeugenden jongen met een geesel van touwtjes zulk een dracht slagen op het daartoe ontbloote ligchaim toege- diend bebben dat deze thuis gekomen door scbrik en ontsteltenis, naar men zegt, een zenuw toeval gekregen beeft. De hoofdonderwijzer, die den jongen daartoe beeft laten sehoolblijven verontscbuldigt zich met de beweringdat de vader van dien jongen reeds van plan is geweest hem in een verbeterhnis te doen opnemen en den onderwijzer verzocht bad, dien ondeugenden zoon eens ernstig onder handen te nemen. Men verzekert, dat de zaak ook door de jnstitie nader onderzocht wordt. In de legerplaats Milligen werd van 16 Augustus tot 14 September jl. op postwissels uitbetaald f 12789.95. De officier van jnstitie te Gorincbem vestigt de aandaebt op een soort van adreskaart van de groote en den vorm van een mnntbillet van tien gulden, en uiterlijk zeer veel overeenkomst daar- mede hebbendedocb bij nadere inzago slecbts eene nitloving van tien gulden inboudende voor hem die 3333 keeren de soirees fantastiqnes van professor Kingsbergen bijwoont. Die billetten zijn te Amsterdam ter steendrukkerij van van Lierge- drukt en waarscbijniijk op een der kermissen ver- spreid. Te Gorinehem heeft dezer dagen met een dergelijk stuk reeds een geval van opligting plaats gehad eu bet is waarschijnlijk dat nog meerdere pogingen tot misleiding en bedrog van minkundige zullen worden aangewend. Te Salfort in Engeland stierf dezer dagen een man aan watervrees, die door eeu reeds drie maanden geleden beet vail een kat was vcroot- zaakt. Ten tij le dat bij gebeten werd vreesde bij daarvan geen bij/.ondere gevolgenmaar maakte eenvomlig gebrnfk van azijn enlietdaar- op de wond uitzweren. Bijna drie maanden verliepen en eerst drie dagen voor zijn dood vertoonde zich de vreesselijko ziekte die hem, niettegenstaande vroegtijdig aangewende genees- kundige bulp, deed bezwijkea. In Britscb Indie zijn van wege den ex- keizer Napoleon III juweelen cnz. verkoebt, voor een sommetje van 3 millioen gulden. Te Lissabon is een schipbreukeling bebou- den aan wal gebragt, die vier dagen en drie nacbten in bet kanaal op een stuk wrakbout bad rondgedreven. Van een bemanning van 30 personen was hij de eenig overgeblevene. ZEETIJ DIINGEN. BEHOORENDE BIJ HET VOOR Van 27 September tot en met 3 October zijn iu deze haven binuengekomen, de volgeude zeeschepen, hestemd voor Gent, als: 27 Sept. de Belgische stoombout Elcc.ha, kap. Seeunon, van Londen met stukgoederen. de Engelsclie stoomboot Citij of Ghent, kap. Snowden, van Grimsbij met slokgoedcren. 30 Sept. de Engelsche stoomboot Colletis, kap Scln.field, van G.oolc met stukgoedercn. 1 Oct. de Duitsche schooner DoUteiu, kap. Johannsen, van Nanses met planken. 3 Oct. de Engelsche stoomboot Citij ol Ghent, kap. Snowden, van Grhusbij met stukgoederen. Van 27 Sept tot en met 3 Oct. zijn uit deze liaven ver- trokken, komende van Geut, de volgeude zeeschepen, uls: 27 Sept. de Duitsche schoonerkof Hermann, kap. Suicdcrs, naar Kiel met stecnkolen. de Nederlandsche sellnonar Vn- trouwen, kap de Vries, naar Koppenhagen met stecnkolen 2it Sept. de Engelsche stcombont Londos, kap. Brotvo, naar Goole met stukgoederen. de Duitsche brik Die Eiche, kap. U'esten- dorff, naar tlseneur met steeukolen. de Engelsche stoomboot Citij of Ghent, kap. Snowdon, naar Grimshij met stukgoederen. 30 Sept. de Belgische stoomboot Flecha, kap. Seeuwen, naar Londen met stukgcedercn. dc Noordsche hark Sochrimwcr, kap. Johnseu, naar Freder ks ad in ballast. dc Noordsche bark Emanuel, kap. Baastadt, naar Fredcrickshait in ballast.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 3