ALGEMEEN No. 763. Zaturdag 14 September 1872. 12de Jaarg. SIin11ei^Sandsche berigten. Buitenlanclsche berigten. Ingezondeii Stukken. Handelsberigten. JPolitielr Overzi»t. Het oorlog of vrede wordtnaar aanleiding der keizersvereenigiug te Beilijn, van vele lean- ten besproken en dit te eer omdat bij alle bij deze gelegenkeid plaats bebbeude festiviteiten bet militaire element boveu bet burgeidijke verve de overhand heeft. Het geroft'el der trommen en schetteren der klaroenen, dat is de hoofdmu- zijk welke bij de Berlijnsche festiviteiten wordt vernomen. De drie thans vriendschappelijk bijeengekomen keizers bebben te zamen te beschikken over 3.477.991 soldaten700.000 paarden en 6000 kanonnen, waarvan twee millioen viermral hon- derd duizend manschappen en vier duizeml ka nonnen dadelijk in bet veld kunnen worden gebragt. De militaire magt die deze drie vorsten vertegenwoordigen, overtreft verre die van Frank rijk, Engeland, Italie, Turkije, ZwedeD, Spanje NederlandDenemarken en Belgie te zamen. Wij zullen de bovengestelde vraag maar niet beantwoorden - overtuigd als we zijn, dat, hoe veel diepzinnige politiekers de tegenwoordige tijd mag bezitten 'tecbter aan zeer eDkelen van den eersten rang gegnnd is een eem'gzins vasten blik op de politieke verhoudingen te slaan en eenigzins bij benadering de toekomstige lotgeval- len van ons werelddeel aan te geven. Verre vandaan, dat wij de tegenwoordige toe- stand van Europa niet hoogst gewigtig zouden noeuien. Een tijd als de onze, waarin de meest gewigtige vraagstnkken op het gebied van gods- dienst en maatschappij een niet te miskennen prioriteit of aandrang bebben verkregen, is voor- zeker niet van gevaren ontbloottbans nog fiaauwe wolkjes kunnen tot zvvare massa's aan- groeijen en oorzaak van groote uitbarstingen worden. Tocb gelooven wij dat het schouwspel, waarvan Europa in de jongste dagen getuige is gevveesteen krachtigen dam kau worden om de onmiskeubaar dreigende bezwaren meester te blijven. In dien zin vermeent men dat de circulaire der mogendheden zal zijnwelke volgens de telegraaf, door het vorsten eongres zal worden uitgevaardigd. Zeker is het dat dit vorsten-congres in de meeste landen van ons werelddeel een meer geruststellenden dan verontrustenden indruk maakteen kalmte waarin zelfs Frankrijk scbijnt te deelen. De toestand van Frankrijk is inderdaad tegen woordig zeer bevredigend. Tbans nudeschuld aflossing zijn geregelden gang gaat en de spoor- trein weer een halve milliard naar Duitschland gaat overbrengenscbijnt men tot meerdere kalmte te komeu. Het verdient inderdaad op- merking dat de regeling dezer zaak die men verwachtte dat na den oorlog de meeste moeite zoude opwerpenzoo gemakkelijk afiooptde haast waarmed Frankrijk zich van dezen last zoekt te ontslaanheeft alien schiju dat men thans betaaltom later met dubbele rente terug te halen. Ook de politieke lucht, voor weinige weken nog zoo donkerbegint op te helderen. De kei- zerlijke partij lijdt zoodanige nederlagen dat ze zeker den strijd zou neerleggen indien ze niet wist hoe vele elementen tot bereiking van staat- kundige oogmerken aanwezig zijn indien maar aan de geldzueht van sommigende eer- eu wraakzacht van anderen voedsel kan worden geschonken. Over het geheel genomenontstaat er eeue tevredenheid met de repnblikeinscbe regering van den ouden president, waartegen alle audere partijen moeijelijk kunnen opwerken. Uit Spanje berigt men bij aankoudendheid de groote steun welke de tegenwoordige minister Zorilla, van alle kanten ondervindt. Daarentegen schijnt de koning op de regering des lands weinig invloed uit te oefenen. De partij van Zorilla zelf is anti koningsgeziud en het is slecbts uit nooddwang dat ze zich aan de eens ingeroepen mouarchie onderwerpt. Het is om de rust en bet geluk van Spanje te wenschendat ze dit blijft doen wijl anders spoedig weder eene om- keering van zaken op handen is. Het hiijkt ten duidelijkste dat de radicale partij waarvan Zorilla bet hoofd isde toekomst van Spanje in handen beeftmaar zal die toekomst niet bepaald be- dorven wordendan moet dit radicalisme zeer getemperd worden. Met inga'ng van 15 dezer wordt een rijks- telegraafkantoor met beperkte dagdienst, gcopend te IJzendijke. Op bet verkeer van dit kantoor met alle andere Nederlandsebe kantofen is bet uniform van f 0.30 per enkelyoudig telegram van toepassingterwijl aaugasmde de tarieven voor de berigtenwisseling met bet buitenland inlichtingen aan bet geuoemde kantoor zullen te bekomeu zijn. De minister van buitenlandsebe zaken brengt ter kennis^ van belanghebbemlendat, volgens mededeeling van den geznnt der Franscbe repu- bliekde Nederlandsebe reizigers evenals de Britsche en Belgiscbe voorloopig zijn vrijgesteld van bet vertoonen van een paspoort aan de Fran scbe grenzen, en alleen verpligt zijn bunnen naam op te geven, met aauduiding hnnner naiionaliteit. Hontenisse 9 10 September. In de openbare vergadering van den gemeenteraad is heden tot vvetbouder berbenoemd de beer J. Kroon. Sas van Gent, 12 September. Gis- teren viel een jongen welke langs de steenen op de schutskolk liep in bet water en zou zeker verdronken zijn zoo niet terstond cen matrons, iggend Noorweegsch sehip hem boven water bad gebaald en magt in eigen van een aldaar met een haak gered. 11 September. Ifeden namiddag ten 3 ure is, door bet spelen van kinderen met Inciters, een scbuurtje met bet daarin geborgen graan en landbouwgereedschappen afgebrand ten nadeele van J. F. van de Velcle drie daarbij staande mijten graan toebehoorende aan P. du Frosee werden mede een prooi der vlammen de schade hierdoor wordt op ongeveer 1400 begroot. Naar de Middelb. Ct. verneemt zal met den aanvang van de winterdienst voor de staats- spoorwegen op den 1 November a. s. de spoor- weg van Middelburg naar Vlissingen voor bet publiek verkeer worden geopenden naar de Dordr. Ct. verneemt zal op dienzelfden dag de spoorweg van Dordrecht naar Feijenoord geopend worden. Men schrijft nit 's llertogenbosch van 9 September In den laatsfen tijd kwameu aan bet bureau onzer politie berbaaldelijk klagten in van inge- zetenen die in bunne nacbirnst waren gestoord door't gelui hnnner hnisschellen; van andere inge- zeteneu klagten dat men zich 's morgens met een kop thee zonder melk had moeten ontnuchte- ren omdat de melkboerin den knop der schel niet had kunnen vir.den eu dus maar was door gegaar. weer van anderen, die een voorge- nomen reis niet hadden kunnen aauvaarden of te laat ter kerke waren gekomen omdat de porder ook al te vergeefs op de dear had ge- bonsd devvijl de huisschei niet te vindeu was. De daders bleven lang onbekend maar liepen eindeljjk in do valtoen zij in den afgeloopen nacht door den commissaris van politie opheeter- daad aan zijne eigen wooing op die straatschen- derij betrapt werden. Het waren twee officieren van het leger, die gepakt en werden. Van in den een muis gebaard. De onder leden zelve, alsmede de minachting waarmee ze bier te lande, zoowel door de werkende als boogen stand is hegroet, heeft haar totaal tot den ridder van de droevige figuur Te Amsterdam is bet haar niet gaan Daar heeft zondag een soort van na eon gres plaats gehad. Burger Gerliardt nam het voorzitterschap wnar, liet de eerewijn rondgaan en bragt een welkomst groet nit. Een N.ew-Yorksch afgevaardigi'e burger Sorgo had het over het tegenwigt van den arbeid tegenover de magt der bourgeoisie. Karel Marx, de eigenlijke hoofdman der interna- tionale werd geweldig toegejuieht toen hij lang en breedt over het nu afgeloopen congres. de wettigheid van revolutie en over zich zelf sprak. Een ander, burger Dnpontslaagde e,r in om in de doos gestopt de Haag vergadering der ,,internationa!e" kan men zeggen de berg heeft inge twisten der gemaakt. veel beter ge- bnrger Bakounine die de vorige week door het emigres nit de vereeniging verbannen isnog meer te doen verfoejjen. Bakounine is een Bus, die in bijna alle landen van Europa gevangenis- straf heeft ondergaan in Sakseu en in Oostenrijk ter dood en in Rusland tot levensiange verban- ning naar Siberie veroordeeld is. maar telkens ontsnapte. Zijn iuternationale misdaail is dat bij naar men vermoedt het gezag der iuternationale oademiijnt eu de hand tracht te centraliseren. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 7 September Terwijl in de Lombardstraat de iuternationale vergadert om haar lmlle tbeoriiin en ongezonde begrippen te bespreken, vierde de Nederlandsebe nationale vereeniging van werklieden in de Snma tra straat teest. Aldaar werd op het bonwterrein de eerste steen gelegd voor den botiw van een groot aantal arbeiderswoningen. De voorzitter der vereeniging. inr. H. Beth, opende de plegtigheid met eene flinke toespraak, waarin liij ook wees op de iuternationale. „een gedrogtdat de vereeniging met rede en ver- stand moest bestrijden." De koning en prins Hendrik »hetuigden bij telegram hun leedwezei:dat ze niet tegenwoor- dig konden zijn bij de plegtigheid. Boven de zitplaatsen van 't bestuur aan den feestdiscb die ook bier niet mogt ontbreken las men de woorden „Godsdienst> arbeid. vlijt en orde, Koning, wet en vaderland Zijn de zeven vvelvaartbronnen Van den eedien ambachtsstand." En zoo is't. De eedle ambachtsstand put alleen uit die zeven bronnendaar hij overtuigd is. dat alle audere onzuiver en schadelijk zijn. Uit Vroornshoop ontvangt de Zw. Ct. het volgende schrij veilonder dagteekeuing van 7 Sept. De strike te Vriezenveen had jl. vrijdag al zeer ernstige gevolgen Het volk boos op den burgeineester over de overkomst der huzaren, bombardeerde zijn woonhuis met steenen, waarop de acht gewapenden dit tracliten te ontzetten. Do huzaren werden daarop het doelwit van 't werpen. waarop zij bunne geweren afschoten zooilatiernanddie in de dear van een huis stond een kogel in den rug kreeg en van eene vrouw de klomp verbrijzeld en de voet gekwetst werd. Met zeisen grepen en knnppels wapende men zich inderhaast. Een huzaar werd in een sloot gedrongen en ontving daar onderscheidene wonden. Waarschijulijk zou er meer gebeurd zijn ware de burgeineester niet van Vriezenveen vertrokkeu en hadden de huzaren de plaats niet verlaten. Uit Gent meldt men ons, dat met ijver toebereidselen gemaakt wordeu voor den iiiter- natlbnalen schietwedstrijd welke zondag a. s. een aanvang zal nemeii. Op het schietterrein dat zeer gunstig gelegen en niet ver van het middelpiint der stad verwijderd is, wordt alles in gereedheid gebragt om de vreemde gasten op waardige wijze te ontvangeo. Meer dan veertig tenten en cantines zijn er reeds opgeslagen waarin alles verkrijgbaar is wat het verblijf in een kamp onder den blooten bemel aangenaam maken kan. Op het terrein zijn 30 schijven opgcrigten behalve de 40 000 francs welke reeds als prijzen zijn uitgeloofd komen nog da- gelijks uienwe giften in. Op liet prograrnma der leestviering komen voorwapensehottwingen der vreemde en inheemsche burgergarde een banket aan de vreemde Rebutters in bet Casino aange bodetiverschillende concertenwaarop o. a. twee geheel nienwe cantaten zullen worden uit- gevoerden een pracbtige Venetiaansche ver- licliting welke maandag avoml ontstoken zal worden, eri waarvoor alleen de som van 20000 francs besteed is. l)c koning en de graaf van Vlaaaderen zullen het feest met bunne tegen- woordiijheid vereeren. Maandag morgen zal de koning te 9 men aan het station aankotnen en zich te paard met een talrijk gevolg in de stad begeven waar hij terstond eene revue over de zal iiotiden, Dos middags zal hij aan de autoriteiten der stad audientie verleenen, waarna het banket der bnrgerwachten door hem zal gepresideerd worden. Des avouds zal bij het gala concert in den giooten schotiwburg liijwonen. Den volgenden dag zal de koning devoornaam- ste industrieele iurigtingen en merkwaardigheden der stad en van den omtrek bezoeken om des avonds te 10 men Gent weder te verlaten. Be halve de oflicieele feesten zullen nog tal van festiviteiten plaats bebben door genootsclmopeii en particulieren aan de schutters aangeboden- De feesten zullen vier dagen duren en bcloven in ieder opzigt aau de verwachting te zuileu beantwoorden. Een Franschman uit het departement Ganl heeft tot de academie van wetenschappen eene meinorie gerigt waarin de bewering wordt ver- dedigd dat de aardbol op dit oogenblik ernstig ziek is en binnen kort zijne groeikracht za! verloren bebben. Binnen een tiental jaren zaL de aarde volgens zijn berekening geen bloemen, geen boomen of andere plantsoorten meer voort- brengen, zoodat wij dan veroordeeld zullen zijn om uitsluitend van visch en menschenvleesch te leven daar alle plantetende scbepselen dan natuurlijk van houger zullen omkomen PntniirtNEden 11 September 1872. Mijnheer In nnmmer 761 van uw veel gelezen blail komt onder anderen een ingezonden stuk voor over het gevierde schoolfeest eu de prijsuitdeeliug op den 29 Augustus alhier. Wat betreft het gegeven verslag nopens het feest, daaraau kau ik mijne goedkeuring hecliten, maar tegen hetgeen den schrij ver in het hoofd heeft gekregeu. om na het gegeven verslag nog meer neer te schrijven daartegen gevoel ik mij als hoofd van bet gemeentebestuur verpligt protest te doen aan teekenen. Dat er liaatnijd dwarsdrijverij of (door den schrij ver zoo hoog opgegeven) vcrfoeije- lijke ondeugd partijzucht onder sommige leden van het gemeentebestmir zoude bestaan waar het gemeentezaken geldtzulks is mij geheef onbekend, zoo wel als de andere verdere lage per- soonlijke wien naar het hoofd geslingerdo beschnldiging. Dat het gemeentebestinir naar het inzien van den compromiteereuden schrijverer weinig waardo aau schijnt te hechten, vermits van die zijde daar- aan volgens zijn verlangen geene pnblictteit is gegeven, hij zal de oplossing van dien schijn zoo ik vermeen het best bij zich zelveu zoekeu Met deze weinige regelen eene plaats in uw gceerd blad in te ruimen, zult u verpligten UEd. Dw. D. J. T. VAN IIAELST. Burgeineester. bttrgergardc nordrecIit« 12 September. 279ste Staats-Loterij. Tarwe 40 a 50 cent, Ger9t 20 cent, Haver 10 ceut en Paar- debooaen 20 cent hooger. I'uike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 13,50 a f 14,20. Overmaassche f 12,SO a f 13,20, goede f 11,5.0 a f 11,80. ltogge, Zeeuwsche en Vlaamsche f 6,70 a f 7,20, Overmaasscha f 6,50 a f 7,i.0. Gerst, Zeeuwsche eu Vlaamsche winter f 6.50 a f 6,80, Overmaassche f 4,40 a f 5.00, Zeeuwsche eu Vlaam sche zomer f 5,00 a f 5,50, Overmaassche f 4,50 a f 4,75. Haver, dunne f 2,5C a t 3,50, dikke f 3,5'' a f 4,30. Paar- denboonen f 6,50 a f 7,Duivenboonen f 7,20 a f 8,— Wiuebuonen 8,00 a f 11,00. Bruincbooneo f8.00 a f II.— Erwteu t 7,90 a f 9,00. Koolzaad f 12,40 a f 13,40. Lijnzaad -- a st. Prijaen van f 100 en daarboven. 5de Klasse. Trekking van 9-12 September. f 100000 no. 19780. f 25000 15180. f 10000 15509. f 5000 2701. f 1500 13032. f 1000 6921, 81 17. 9730, 6989, 8260, 12100, f 400 0082, 10493, 1984, 15114, 19755. f 200 3436, 10793, 11091, 1G67G, 19805, 5127, COCO, 11210, 10308. f 100 304, 4109, 0640, 0948, 8435, 11088, 16970, 19760, 1805, 2281, 3970, 4592, 4066, 6725, 9022, 9179, 9591. 10242, 10057, 11945, 12339, 13373, 13771, 18137, 18541. 12199, 19828, 223, 3537, 1200). 5852, 0524, 841 1, 10031,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 1