ALGEMEEN No. 750. Woensdag 51 Julij 1872. 12<Je Jaarg. AAMBESTEDI3STS. Binnenlandsche berigten. Jr' j' ll-S 3LG Buitenlandsche hem-ten. E, R, gemeente o De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEE- LAND, Brengen ter kenuis van de belanghebbenden, dat op Woensdag den 14 Aug.ostus aanstaande des voormiddags ten 10 ure door een bunner ledeu daartoe door hen gecommit- teerd in bijzijn van den Hoofd Ingenieur in bet llde district van den Watcrstaat, in een der loealeu van het gewestelijk bestnnr te Middel- burgonder uaaere goedkeuringzal worden aaubesteed Het in alien van een steierer met los- en laadplaats l>ij laagwater te Hoedekens- kerke, exi een toegangsvveg. Deze aaubesteding zal gescbieden bij enkele inschrijviug. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing iii bet gebouvv van bet gewestelijk bestuur van Zeeland in de bureaux van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat en van den Ingenieur van den Waterstaat te Goes en wijders daar waar gebruikelijk is. Zullende den zevenden en vierden dag vdor de bestediug de uoodige aauwijzing worden ge- daan terwijl bij den Hoofd Ingenieur en bij den Ingenieur vooruoemd uadere iulicbtingen te be- liouren zijn. Middelbukg, den 19 Julij 1872. De Gedeputeerde Staten voornoemd II. W. VAN LIJNDENVoorzitter. G. A. FOKKER, Loco Griffier. X^olitieli Overzigt. Is het volgens een oud spreekwoord in onze taal „eeu landman moeijelijk te weten hoe een soldaat aan den kost raakt" niet minder raadsel- aebtig is bet onsgewone burgermenscben „hoe een koning door bet leven komt" en toch wijst de gescbiedenis onderscbeidene gekroonde boofden aan die tot iu hoogen ouderdom bun troon bezateu terwijl onze tegenvvoordige tijd ons iuzonderbeid wijst op den hoog bejaarden, man, die thaus den magtigsten maar niet minder lioogst gevaarlijken troon van Duitschlaud bezet houdt. Ondauks tocb dat zes dubbel geladen revolvers bet op de koets van Amadeus eu zijne gemalin gemunt baddcu, uiogt bet geen van alien geluk ken bun oogwit te treffen en daar gaat diezelfde als aan 'toog eeuer naald ontsnapte vorst den anderen dag te voet te midden eener menigte volks door de straten van Madrid wandelen terwijl volgens de jougste berigten de reis door het Noordeu van Spanje er geen oogeublik door uitgesteld is, maar Amadeus integendeel zieh rondom aan den volke vertoont en te midden eener van geestdrift jubelende menigte rond vvandelt. En dat onder eene bevolkingwaarvan een groot deel nog voor weinige weken „het krnist den vreemdeling" deed hooren en als wiens zacbtste nitspraak klonk dat de trein gereed stond den indringer met zijn gebeelen aanbang naar zijn land terug te brengen, onder eene natie die den vader van zijn koniugschap, (Prim) een tot nog toe ongestraften dood liet ondergaan eene bevolking die tal van partijen, intriguanten en de onverschilligste en ruwste misdadigers onder zijne zonen telt, een laud waar de inter- natioualen meer dan elders met bunne meest verderfelijke en der maatsehappij bedreigende leeringen en beginselen optreden, zoodat zelfs buitenlandsche regeringen door die van Spanje tot bunne beteugeling werden opgeroepen. In dat land wandelt de onverschrokken Itali- aanscbe koningszoonzoo bet beet, in bet open- baar rond. Hoe is bet mogelijk aan die duizenden oogen te ontkomen steeds op kern gerigtaan die handen ieder oogenblik gereed den noodlot- ligen grcep te doen. De Spaansehe bladen zijn vol van vrengde- toouen over de redding van bun koning. Op alle stations der spoorweg. waar de koninklijke trein stil hieldsteeg de uitbundigbeid der be volking ten topoveral waar de vorst verblijf houdt worden schitterende feestem ter zijner eer gebouden. Zoo is dan dc kogel die bestemd was Amadeus te dooden voor hem de wcgbereider en zegebode gevvorden op zijnen togt onder eene nog voor weinige dageu vijandelijk geuoemde bevolking. Het kan vefkeeren" blijkt ook iu Spanje waar. ie weet boe spoedig wij weder een adder tooneel zien opdageu. Docb laten wij den bewaarden en nu gevierden koning reizen en ons begeven tot zijn noordelijken uabuur, onzen ouden vriend Thiers. „'t Succes, mijne beeren let op 't succes dat is de stiile kiacht, die deu ouderneruer, den speeulant, den politicus, den redenaar inspireert en staande houdt om bet raoeijelijkste werk voort te zetten eu de eindeljjke overwinning doet bereiken. Zulk een succes is dan eiudelijk door Thiers veikregenwaar bij iangs den weg van honderd ledevoeringen tal van conflicten met de natio nal vergaderingen en dikwerf herhaalde afstaud- bedreigingen al bet bedenkeiijk succes zijner politiek beeft bereikt en misschien reeds in den volgenden week trinmf zal kraajjen over bet niin- mer geeyenaard succes der milliarden leening waar bij in belastingen op de grondstoffen patenten personeel etc. de nijvere Fransche be volking een dubbelen last en eene belenunering bunner arbeid en bandel beeft opgelegd iu plants door eene directe belasting de wezenlijke rijk- dommen te treffen. Mexico beeft een groot verlies geleden de man die gedurende geruimen tijd bet lot van dat laud iu zijn hauden bad de Napoleontische politiek deed uiislukkenen deu oiigelukkigen Maximiliaan bet slagtoffer daar van maakte, Ju arezis overieden aan een beroerte. Hoe men °vei Juarez moge oordeelen, 't is outegenzeggelijk waar. dat bij zijn vaderland in menig opzigt nuttig is geweest en er veel goeds heeft tot stand gebragt. Zijn tijdelijke opvolger is de president van het boog geregtshof Lerdo de Tejada. Het benoemen van den definitieven opvolger zal mo- geljjk tot veel strijds aanleiding gevenwaarbij breeder Jonathan zeker wel niet neutraal zal blijven. o Uit Aardenburg meldt men ons dat jongstl. vrijdag bij den burgemeester aldaar door "een veebouder aaugitte is gedaan dat bij vernioedde dat een zijner koeijen aan klaauwzeer leed. Het beest is afgezonderdmaar de eigenaar weigert de bulp van een veeartszeggeude dat bij die met kan betalen. De arrondissenients-regtbank te Goes heeft volgens de G. Ct. op 20 Julij 1872 de navolgeude vonuissen uitgesproken C. H. zoon van Cornells 24 jaar, boerenknecbt, wouende te Zaamslagschuldig verklaard aan lt>. beleediging met woorden tegen een bevel- hebber der gewapende magt; 2°. gewehldadig- heid tegen een agent van de gewapende magt bloedstorting en kwetsing hebbeude veroorzaakt 3°. bet beleedigen met woorden van twee agenteu dei gewapende magt in de waarncmiiig bunuer bediening aangedaan en 40. bet tegen iemand 111 ten van scheldwoorden zonder daartoe uitge- teigd te zijn, wat bet tweede punt betreft onder verzaclitende omsfandighedeu gepleegd veroor- deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden twee geldboeten van f 8,--- ieder en 66n van vijftjg cents, subsidiair voor iedere boete van [8, den dag cellulaire gevangenisstraf eu vooi de boete van /0.50 een dag gemeenzaoie opsluitingen in de kosten van hot gedin"' desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. J. V. D. B.70 jaar, scbipper, vroeger te Hoedekenskerke later gewoond liebbende te Neu- zen, thaus voortvlugtig, defaillant, schuldig ver. klaard aan open bare scbennis der eerbaarhcid tweeinaal gepleegd. Veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van een jaar, twee geldboeten ieder van f2o,~ subsidiair ieocre boete te vervaugen door eene gevangenisstraf van twee dagen°en iu de kosten van liet rogtsgeding desnoods te verlialen bij lijfsdwang, alles bij verstek. B. M. zoon van Mariiiusill jaar, arbeider, te Stroodorpe, beklaagd van moedwillige mis handeling geene ziekte of baletsel van te'werken van meer dan 20 dageu veroorzaakt hebbeude, daaivan vrjjgesproken de kosten te dragen door den staat. J. B. ambtenaar van den burger! ijken stand te Wesldorpe, defaillant, schuldig verklaard aan bet als ambtenaar van den burgerlijken stand opmaken van een lmwelijksacte van eene viouw die reeds te voren geliuwd is geweest, binnen de drie honderd dagen ua de ontbinding van liet vorig kuwelijk veroordeeld tot eene boete van 8,— subsidiair in ecu gevangenis- stiaf van 3 dagen en in de kosten van bet ge- ding desnoods te verbalen bij lijfsdwang, alles bij verstek. 5Vederom kunnen bij de maatsehappij tot exploitatie van staatssjioorwegen eenige snrnume lans geplaatst worden. Kenuis vran Nederland scbe, Fransche en Hoog.Iuitscbe taleu, bet vlu°" en naauwkeuiig rekenen voile lige kennis van net Ncderlandschebet Fransche en liet lloog- duifsehe gewigt- en muntstelsel, van de aardrijks knnde en van den loop der spoorwegen in Ne derland wordt vereiscbt. Het vergeiijkend exa- men zal woensdag 14 Augustus aan bet centraal bureau afgenomen worden. Tot den lOn dier maand kau^ men zich bij deu secretaris der maatsehappij te Utrecbt aanmelden. Naar men verneemt zullen de rijksambte- naien der belasting van uniform worden voorzien, en met een revolver worden gewapend. - In bet dorpje Alem, niet ver van 's Herto- genbosch heeft 11. vrijdag avond een geweldige nana gewoed De protestantscbe en roornsch Katiioneke_ kerkgebouwenbenevens een 7tal buizen zijn totaal afgebrand. Het geweldige onweder in den avond van j.l. woensdag heeft op verschillende plaatsen in ons land scbade aangerigt. Te Oinnien sloeg de bhksem in de bervormde en de R. C. kerk en in een paar woningen ook in een boerenwoning te Zeesse die geheel afbrandde. Te Oldeberkoop werd ook een huis getroffenzonder dat ecbter brand ontstond. •r~n ngs las n,en iu tle dagbladen een berigt mt Geertrnidenberg, betreftende bet overgroot aantal muizen in de omstreken dier stad. Tbans wordt uit Gouda aan bet N. v. D. gesebreven dat in enkele pottebakkerijen aldaar worden ver- vaardigd zoogenaamde muizenpotten, in deu vorm van een rouden boldie van binnen liol en ver- glaasd is eu van boven van eene ronde oneuin'o- voorzien. De buitenzijde van den bol is ru\v. Deze potten worden voor de belft met water gevuld de oppervlakte van bet water met een weimg hooizaad of zemelen bestrooid, waarna men de potten plaats. daar waar de muizen bet meest baar rooftogten verrigten. De muizen door lust tot onderzoek godreven loopen in de ojieuiug. storteu in bet water en kunuen door de gladbeul der wanden den pot niet verlaten. ludieu toestand worden zij door den landman gevouden en verder onscbadelijk gemaakt. Tengevolge van de tropiscbe bitte bad jl vrijdag in Baardwp bijWaalwijk, een treffend ongeluk plaats. Zekere G. v. II. oud 28 jaar zou tegeu den middag ten derden male een kar icgge biuneu balen j bijna aan zijne woning ge liomen valt bij magteioos naast ziju paard ueder eu onder verschrikkelijke pijnen is bij reeds tc acht uren 's avonds overieden. Ook werd in den namiddag eene vrouw in bijna bewusteloozen toestand op den akker gevonden, docb door spoedig aangebragte geneeskundige bulp is zij thans hoewel niet baiter, gevaar toch aan de beterhand. Van wege het meteorologiscli qbservatorium te Utrecht wordt aan bet Utr. Dagbl. bet vol- gende geineld De hoogste temjieratuurdie dezer dagen is aangeteekend was den 23 dezer middags eveu voor 2 uur cn wel 31°.4 C of 8815 Fahrenheit, de gemiddelde van deu dag was 7°.6 C te hoog'. j In den avond werd onweer vvaargenomen docb de luclit koelde weinig af. zoodat bet maximum van deu 24 dezer weder 29 >.5 C of 85rU F. was; ook dien dag gemiddeld 6°.3 C te warm. In deu avond werd weder onweer waargenoiuen, docb zonder afkoeling, want de teinperatuiir is beden niet minder. Sedert bet jaar 1868 is bier zoo booge teniperatnur niet waargenomen. fl7 Aug. 18G8 was de Jioogste femperaluur 33.2 17 Julij 1868 32.6 lo Aug. 1867 a] 5 J'W.I r 33.9 ^"<5' 1"ft 'J r 34.4 zijiiuc de laat$te de hoogste tcmjieratunrdie albier is waargenomen. Door een veebouder in Overijsxe! wordt aan de .Slandaard medegedeelddat bij als piobaat middel logon de tongblaar onder liet nudvee kan aaubevelen liet plaatsen der ruuderen op slalleu die van j aardemuest voorzien zijn. Zijn vee dat reeds sporen van de ziekte ver- toqede, werd door dit middel spoedig bersteld en bij de onaangetasle dieren deden zicb later slecbts geriuge verscliijnselen voor. 00r ''en die niet kunnen zwemmen aebtcii wij het volgeude belangrijk om orider de aandacht gebragt te worden De Dien.selien die in het water vallen en niet kjinnen zwemmen. verdrinken gewooulijk dobr- dat zij bunne arrnen boven bet water steken-', welks gewigt bet Ifgcbaam doet ziuken. De dieren, daarentegenliebben geen denkbeeld en ook niet bet vermogen oin dit te doen. Wanueer iemand iu een diep water valt, komt bij weer boven, en zal aan de oppervlakte van het water blijven zoolang hij de ai'men uiet opsteekt. Iu- dien liij zijn armen onder het water, in elke rigting die liij goedviudt beweegt.zal 'zijn hoofd zoover boven water komen dat bij adem kan balen, en iudien bij zijne beenen wil bewegenv alsof bij liepof liever nog alsof hij trappen' opklom zoo zalien zijne schouders boven'het watei nitstekenen zai liij minder beweging met zijn handen beboeveu te maken. Deze lei" voudige haudehvijs wordt in de berinnering aau- bevolen van alien die iu bun jeugd uiet liebben leeren zyvemmenmogten zij genoodzaakt zijn er gebmik van te makenzoo zullen zij er zicb wel bij bevindeu. liet gerueeiit'ebestuur van Saint Giliesbij Brussel beeft den volgeudeu maatregej genomeu, tegen de misbruiken van allerlei aard waaraari de huurkoetsiers der vigelantes zicb maar al te- dikwijls schuldig uiaken. Ieder buurkoetsier moet voortaan voorzien ziju van briefkaarteu waarop bet adres van den burgemeester van Saint- Gilles gedrukt is eu aan de keerzijde waarvan liet volgende staat: Opeubare rjjtuig dienst. Reclame billet. Aard der klagt tegen den koetsier van bet rijtuig noBij bet uitstappen van den passagier is de koetsier verpligt dezeu ecu zoodanige kaart aan te bieden en iu geval de reiziger iets beeft iu te brengen is liet voldoende dit op de kaart te scbrijven die bij vervolgens in een brieveubus werpt. Het gemeen.tebestiuir wordt op deze wjjze onmiddellijk met de klagt bekend eu liaudelt naar ooistandigheden. Aan alle mijncu bij Essenwaar sedert vier weken de arbeid gestaakt werd, is tbans' het werk bervat. De strike is dus iu dat ge-' deelte geheel geiiindigd. -— Werkstakingcn blijveti nog steeds aan' de orde van deu dag. Zoo weigerden vrijdag plot - seling 400 spoorwegkruijers den arbeid voort te zetten. Maar dc zonderlingste strike is zeker die van de macbiuisteu en stokers van de stoom- boot Beliudra, welke in voile zee plotseling opbielden te wcrken. De lioiiderdcn jiassagiers die aan boord waren baalden den kapitein met moeite over aan de mauiieu bun ziu dat is meer loon, te geven. Wat de Lomleuscbe politie agenten betreft, die ook met eene werk staking drcigden dezen ziju door de belofteu- bun door de snperienren gediftiu thaus wederem bevredigd. De vorst rijkskansclier eu de vorst iu van Bismarck Scbonbausen vierden dea 28u dezer maand buu zilveren bruiloftsfeest. De ex-keizer Napoleon beeft dezer dagen aan eenige zoudagscholen eene buitenpartij gege- ven en bij die gelegenlieid eene kleiue speech afgestoken waariu bij o. a. zeide dat bij altijd veel belang had gesteld in onderwijs en opvocding - - (j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 1