ALGE1EEN No. 733. Zaturdag 1 Junij 1872. 12de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsclie berigten. Wij vestigen tie aandacht van den lezer op de verandering der treinen op den spoorweg Neuzen Gent, van af 1 Junij 1872. JPolitieli Overzigt. In ons vorig nummer hebben we de nederlaag rocdegedeeld, die de ex-president der keizerlijke regering in de Fransche vertegenwoordiging heeft ondergaan. Hoe de Bonapartisten ook xnogen werken en bun geld uitstrooijenmen wil nu eenmaal niets rueer van de voor korte jaren nog zoo verheerlijkte magtige gebieder der „grande nation" weten. Men kan opditoogen blik gerust zeggende zon der Napoleons heeft in Frankrijk uitgeschenen. Dit blijkt ook wederom nit de minachting waarmcde de bekende brief van den ex keizer is ontvangen waarbij bij alle verantwoordelijkbeid der overgaaf bij SAdau op zich neemt. Ik alleen, zegt hij, neb op mijne eigene verantwoordelijkbeid de witte vlag geheschen. Veertien duizend men- schen lagen reeds op bet slagveld zestig duizend hadden nog kunnen worden opgeofferdmaar daartuede ware Frankrijk niet gered geworden, de nederlaag was en bleef onvermijdelijk. En wanneer men de geloofwaardigste berigten raad- pleegt over de weerlooze positie der Franschen, gedrongen zooals ze waren tegen bet vestiugje S6dan dan kan 't niet anders of er moet getuigd worden Napoleon III heeft in dien brief de waarheid gesproken. Een bloedstroom van zestig duizend menscben bad nog geplengd kunnen worden, maar zij waren even nutteloos gebleven als bet holle Verdedigingsplan van Parijs met bet groote leger der opgeworpenonbekwame er. ordelooze nationale gardes, eukel en alleen voor de eer en den roem. Te verblind om eigene zwakheid en onverstand te erkennen, slooft men zich af, om in eene even vruehtelooze als voor vele eerlijke en dap pere legerhoofden beledigende nalezing van ge- beurde zaken alles aan verraad en lafhartigheid toe te schrijven. llet afgetreden Spaanscb kabinet heeft zijn val te dauken gehad aan de ontdekking van een feit datware bet door gewone burgers gepleegd, hen zeker voor den strafregter zou bebben ge- bragt. Maar ministers zijn bier boven verheven zij verkrijgen een eervol ontslag, somsnogonder dankbetuiging voor de „vele en gewigtige dien- sten den lande bewezen al zijn de diensten ook van zeer twijfelacbtigen aard en al zou een gewoon ambtenaardie zulke diensten bad be vvezen nit 'srijks dienst worden ontslagen. Het feit wasdat de regering eene som van 2 millioen realen voor de verkiezingsmanoeuvres bad besteed en om die te dekken eenvoudig dat geld uit de koloniale kas had genomen. Ontkend kon bet niet wordende bijzonder heden waren te zeer bekend. Wat deed men nu. om ten minste eenigen schijn van regtvaar- diging aan het verspillen van 's lands gelden te geven Men maakte een aantal stukken en brieven openbaardie natuurlijk alien ongetee- kend warenwaaruit had moeten blijken dat de aanzienlijkste mannen des lands zamenspanden om het iand te gronde te rigten. De bespottelijkste zaken werden in die brieven verhaald. Een zekere kapitalist Manzanedo zou zich bereid hebben verklaard. om door groote sommen de troonsverheffing van prins Alfonsus, zoon van de ex koningin Isabellate bevorderen. De generaal Reydie onlangs was afgetreden als minister van oorlog, had zich beimelijk voor de Charlisten verklaard en beloofd het bevel over de opstandelingen op zicb te zulleu neinen. De heer Zorilla had het plan ontworpen om de fa- brieken in Catalonie in brand te steken, om op die wijs de oogmerken der internationale te hulp te komen. De mannen zijner partij zouden voorts op een gegeven oogenblik de telegraafdraden stuk snijden6en draad zon ter beschikking blijven van Ilavas ter belooning van bewezen diensten. De leiders der republikeinsche partij zouden midderwijl al bet geld uit de Spaansche bank ligten, en alien, die bun in den weg waren van kaut maken. Zelfs de maarschalk Serrano werd voorgesteld als een zamenzweerder tegen de bestaande orde van zaken. Met Calderon Collantes en andere staatsmnnnen zou hij wcrk- zaam zijn om prins Alfonsus ten troon te ver- heffen. Om koning Amadeus bij de natie in dis crediet te brengenbadden 's lands vijanden beweerd, dat bij niet bet minste vertronwen stelde in de eerlijkbeid zijner generaals en dat hij aan zijn vader, den koning van Italie, een brief bad geschreven waarin bij hem vcrzocht in onderhandeling te tredeu met den Duitscben keizerteu einde dezen te bewegen eenige ge neraals naar Spauje te zendeumet wier hulp bij (Amadeus) een coup d'etat wilde beproeven. Mot zulke lastcrlijke praatjes trachtte het gouvernement het gcbruik der twee millioen realen te regtvaardigen Dat dit niet gelukte beboeft wel niet te worden gezogd. De ministers zagen spoedig indat zij voor de algemeene verontwaardiging moesten wijken. Thans staat Serrano aan het hoofd van het bewind. Hoe lang zal bij bet volbouden Dit hangt grootendeels af van den uitslag der strijd tegen de Carlisten dieniettegenstaande al de geruststellende officiele telegrammmen nog steeds krachtig wordt voortgezet. De minister van finantien heeft bij reso- lutie van 15 Mei vastge-deld de 279ste staats- loterij. Zij bestaat uit 20.000 loten10.000 prijzen en 2 premien. De collecte wordt geopend op maaudag den 17 Junij a. s., en gesloteo op zaturdag den 29 Junij daaraanvolgende. De trekking van de lste lilasse vangt aan 15 Julij a. s. De laatste 100 nommers worden getrokken op zaturdag 5 October 1872. Neuzen, 31 Mei. Sedert 1857 bezitten wij eene wet op het lager onderwijs in Nederland de vruchten welke dat onderwijs kan aanbrengen op maatschappelijk en zedelijk gebiedworden door ieder Nederlander erkenddocb door vele ouders wordt van dat onderwijs voor hunne kinderen geen gebruik gemaaktom biervan het bewjjs te leveren deelen wij onderstaande opgaafmede. welke wij van eene bevriende hand ontvingen. Van de alhier op 4 Mei II. ingedeelde milicieus, 70 in getalzijn er 26die nocb lezen nocb schrijven kunnen en 3die zeer slecbt lezen en in het geheel niet schrijven kunnen en vraagt menwaar komen die miliciens van daan dan luidt het antwoord zeer bedroevend voor dit districtdaar zij alien uit de kantons Hulst en Axel zijn daaromlezersdoet wat uwe hand vindt om te doen opdat het schoolverzuim min der en het getal zelfstandige staatsburgers meerder worde. De heer G. Mulderhoofdondenvijzer aan de Chr. bijzondere school te Assenis als zoo- danig benoerad te Leidenmet ingang van den eersten Augustus a. s. Tot dusver is bij de hoofdcommissie te Brielle ongeveer f 37.000 ingekomen voor het zeemansgesticbt, op te rigten ter gedacbtenis van 1 April 1572. Te Rotterdam is eene teutoonstelling ge opend van bonden en pluimgedierte, wat bonden betreft de eerste in ons landzij werd gehouden van wege de afd. Rotterdam, Schiedam en omstre- ken der Hollaudsche maatschappij van Landbouw. Er waren zeer vele inzeudingen, en ook de be krooniugen zijn zoo talrijk dat wij ze niet kuuuen mededeelen. De aanblik van bet geheel was werkelijk interessant. De deskundige zcgt de N. Rott. Ct. zal zonder twijfel „kiinstge- not" gesmaakt bebben, maar ook de leek vond zeer veel wat zijne aandacht trok of zijne be wondering gaande maakte. Schoothonden zoo klein dat ze in de holte van de band wegdokeu en zoo elegant en lief voor bet oog als de fantasie eens schilders ze op 't paneel brengt. Haze- winden slank en vlugt tot in bet ongelooflijke. Terriers, uitblinkende door hunne afscbuwelijke, scbier terugstootende leelijkheid. Jagt-, wraak- en werkbonden, zoo forsch en zoo statig als leenwen en meerendeels ook zoo lui als deze. In bet kort eene even kostbare als zeldzame verzarneiing. In bet begin van deze week is eene vrouw te Amersfoort voor de derde raaal bevallen van tweelingen de eerste en de laatste dezer van beiderlei kunne, alien in leven en evenals nog drie andere zonen vo6r de viering van bet kope ren bruiloftsfeest geboren. Voor den bouw van den Willemstoren te Dillenburg, is bij de Nederlandsche commissie tot dusver f 7058 ingekomen. Subcommissien en mcdewerkers worden verzocht met 1 Junij a. s. berigt te doen inkomen van den uitslag bun ner pogingen. In den avond van 20 Mei jl. isperRhijn- spoor ten 8 nre 30 minuten van Amsterdam naar MoerdijkAntwerpen verzonden en vermist een pakket aangeteekende brievenwaarin o. a. de navolgende bankbilletten 28 stuks a /MOO: G G 9180. N N 1409 0 0 7985, Q Q 3704, tot en met Q Q 3713, N 427. Q 1464. Z1196 A A 1545. Z 116. U 4553. E 773, G 8956, IJ 2702A 530M 7963M 6309C C 2584, A A 6725 en 0 3820 4 stuks a f200: P 8, B 7733, D 9607 en F 1954; 8 stuks a 300 H H 4492, H 8835, G 5398, K 8575, E 7412, D. 8961. II 6670 en K 7751; eu 14 stuks A f 1000, H 2222, II 7968. F 6404, E 3052, L 3008G 7318, II 7953, H 9054, J 6681 L 7609, N 877, L 1023. F 5854 en D 5981. De officier van jnstitie te Amsterdam ver- zoekt opsporing en berigt. Door de Texelsche loodsboot No 4 is 14 dezer bij Dungeness opgevischt een flescb, waarin een blaadje papier uit een zakboekjewaarop met potlood was geschreven „Miena Teffe Frankfurt 16 Berlin Am 4 Mai ist die Van dalia aus Hamburg abgefahre und am 8 Mai ver gehet das Schiff mit Man und Maus. (Handt.) Emit Sehatrig." Aan de keerzijde staatCarlf Kanne geboren Osnabruek gekommen von Apenrade und reise jetzt nach Amerika mit dass Schiff Vandalia. Es "grutt eucb Carl Kanne" Te Meppel zullen, van wege bet burgerlijk armbestuurweder benoodigdheden tot het schoonmaken der woningen als strookalk en en teeraan de onvermogendeu gratis worden uitgereikt. Onder Elst heeft een ekster eijers gelegd in een appelboom. De eigenaar verwisselde die eijers met kipeijers, die door de ekster zijn uit- gebroeid. Na verloop van veertien dagen zijn de kuikens door de pleegmoeder opgegeten. Voor eenige dagen kreeg een hen van den heer G. VV. te Winsum vijf kiekens. Op een morgen zag men slechts Aen van die kiekens. Al zoekende vond men de vermisteu eindelijk tot zijn verbazing in het nest van de kat, die zoo pas jongen had geworpen. Des anderen daags ontwaarde men nogmaals betzelfde de poes koesterde de kiekens, als ware zij de moeder, zonder ze eenig leed te doen. In Groningen heeft andermaal een zwerm bijen een doodelijken aanval op eenige paarden gedaan. Thans heeft dit plaats gebad in den lteiderwolderpolder. Een landbouwer aldnar was bezig met een wagen met 2 paarden klaver uit bet land te halen toen de bijen hem en de paarden aanvielen. De laatsten stierven spoedig en de landbouwer verkcert nog in be- denkelijken toestand. Het vergif der bijen schijnt, als het in betrekkelijk groote hoeveelbeid wordt aangebragt, al zeer spoedig en hevig te werken. Voorzigtigbeid blijkt dus wel zeer noodzakelijk. Verleden week heeft een meisje van elf jaren, bij zekeren van Oorschot te Venraij, nabij Roermond, indienst, uit wraakzucbt jegens baren meester, die baar bij bare twisten met de kinderen goen gelijk wilde geven, den brand in bet dak van den stal gestoken, met bet ongelukkig ge- volgdat een half nur later de stal met drie varkens en bet buis met de meubels in den ascb gelegd. Eene oude vrouw had een ekster, waar- mede zij buitenmate zot wasen die in een kooitje naast baar aan den muur hiug. Wanneer baar vrienden en kennissen baar kwamen bezoe- kenwas 'taltijd klagen over baar gezondheid en gedurig herhaalde zij Achvriend ik ben toch zoo ziek 1 Eindelijk stierfde vrouw en den verlaten ekster liet men vliegen. Eenige dagen later werd bij gcvangen door een boerdie baar naauw beziende bij zicb zelvenzeide, terwijl hjj haar tusscben de vleugelen blies „Oeh 1 beestje wat zijt gij tocb mager!" waarop de ekster aau- stonds autwoordde wat zij van bare meesteres bad afgeleerdAchvriendik beu tocb zoo ziek! De boer, dit boorendedenkende dat hij deu duivel in handen had. liet verschrikt de ekster losdie de wijde wereld invloog. In versclieidene gedeelten van Frankrijk zijn op den 17n Mei jl. door storm en hagelslag bevige verwoestingen aangerigt. Te Orleans en omstreken vielen gednrende 20 minuten de ha- gelsteenengedreven door een hevigen wind met groote kracht neder en hoopteu zicb op sommige plaatsen tot een laag van eenige cen timeters opeen. Niet minder ongunstig lniden de berigten uit RebrechienSaint Ly6 Saint Aignou des Gue's Saint Beuoit sur Loire en La Ferte Saint Aube. De korenvelden in die streken zijn letterlijk geheel verwoest. Ook in 't departeraent van de Maine is in een aantal gemeenten dien dag bet te velde staande gewas geheel verpletterd. De hagelsteenen waren zoo dik als noten de scbade aan de vruchtboomen bosschendaken en glasruiten ioegebragt wordt in genoemd departement op 384.000 fr. begroot. Te Parijs is een begin gemaakt met den wederopbouw van deu Vendomezuildien de commune belden zoo dapper omverhaalden. Men denkt in veertien dagen met de weder oprigting van het gedeukteeken gereed te zijn. De nieuwe internationale spoorweg tusscben Parijs en Rome zal allerwaarscbijnlijkst den 1 junij worden ingewijd. De treiuen zullen omstreeks 60 mijlen in het uurafleggen. Wan neer men 's morgens ten 8 ure van Parijs vcr- trektzal men 's avonds ten 6 ure te Rome aankomen. Eerstdaags zal bet stoffelijk overscbot van koning Lodewijk Filips uit Engeland naar Frank rijk overgebragt en te Drenx in het familiegraf van bet buis Orleans worden bijgezet. Dedaar- toe vereischte vergunning van bet hoofd van der. staat is door Thierspresident der Fransche republiek gaarne gegeven. Teugevolge biervan ziju de legitimisten voornemens vergunning te vragen bet stoffelijk overschot van Karel X naar Frankrijk te doen overbreugenten einde bet in de kerk van St. Denis de begraafplaats der koningen van Frankrijk, worde bijgezet. De hertog van Saksen Coburg-Gotba heeft eene opera vervaardigd, getiteld Diana von So- lange. De vorstelijke componist is op 't oogen blik te Leipzig om repetitie en uitvoering te regelen. Een wolkbreuk heeft in sommige gedeelten van Boheme groote overstroomingen veroorzaakt, waarbij vele menschen zijn omgekomen, de akkers verwoest en gebeele dorpeu weggespoeld zijn. Te Colmar is een miliionair overleden, die ziju vermogen aan zijn hoed te dauken bad. Ziehier de geschiedenisIn 1826 of daarom- streeks, kwaiu een arme draaijers gezel Muhle genaamd blootvoets eu met een ransel op den rug in bet dorpwaar de machine-fabriek van de heeren Weil en Bourlon gevestigd isen verzocht om werk. Ziju baveloos uiterlijk was niet gescbikt om belangstelling in te boezemen, en de heer Weil, tot wien hij zicb gewend had, scbeepte hem af. De werkman onderwierp zich aan zijn noodiot en vervolgde droevig ziju weg. Plotseling echter wordt hij door den fabrikaut teruggeroepenHci man wat dromtnel is dat voor een hoed dien ge op 't hoofd hebt Het is een houten hoed, mijnbeer. Een bouten hoed Laat mij dat ding eens van naderbij bekijken. Waar bebt je dien gekocht - Ik bob hem zelf gemaakt, mijnheer. En hoe hebt je hem dan gemaaktOp de draaibank mijnheer. Op de draaihank Maar de hoed is ovaal en op do draaibank worden alle zaken rond. Dat is zooautwoordde de werkman, en nogthans heb ik den hoed zoo gemaakt. Ik heb het middelpunt verplaatst en dan gcdraaid, zooals 't mij goeddacbtik moct ver loopen en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 1