A LGEIHEE No. 732. Woensdag 29 Mei 1872. aarg. Iliiiteolandsche berigten. Binneolaiidsche berigten. Politielj O verzigt. Orntrent de hoofd evenementen, die ous dezer dagen bezighoudende Spaansche opstand de Alabama kwestie en de Duitsche bewegingvalt zeer vveinig nieuws te berigten. Over de eerste luiden de berigten steeds tegenstrijdig, de tweede wacht op de beslissing van 't Ainerikaansche bewiud en bet derde toont aan dat bet einde van bet staatknndig kerkelijk geschil vooreerst nog niet is te voorzieu. Het Spaansche bewiud heeft zijn ontslagaan- gevraagd. Spoedig zal men leeren of dit eene verbetering of vermindering van den toestand is. Sagasta was bij velen vveinig bemind maar het kan hem niet ontzegd worden dat bij de teugels des bewinds met krachtige hand vcerde. In alien gevalle is het tegenwoordig oogenblik waariu zoo groote belangen op het spel staan voor een ministerieele crisis vveinig geschikt. Als het „les principes p£rissent les kolones," bier ook maar weer niet bevestigd vvordt. Een Romeinsch vvijsgeer heeft ergens gezegd „als de Goden n verderven willen dan slaan zij u met blindheid." Men krijgt dezen indruk als men het debat Ieest dat in de afgeloopen week in de vergadering der Fransche volksvertegen- woordiging plaats had. Het gold hier de verdedi ging van het keizerlijk bevvind door den ex-pre- j sident der regering, Roncher. Hij heeft zijn doel niet bereikt, maar slechts de gelegenheid verschaft om den keizer en zijn geheelen aanhang in de oogen der Fransche natie te dieper te doen zinken. De bestrijder van Roucher, na te hebben in het licht gesteld de sehandelijke bedriegerijen die er onder de keizer'ijke regering en soms zelfs met medevveten van Napoleon hebben plaats ge- had deed de vraagWas bet keizerrijk gereed voor den oorlog? Neen. Er waren in de arse- nalenja. kanonnen voor de parade, maar de batterijen en geweren ontbraken. In de maga- zijnen waren patronen noch paardentnig. noch levensmiddelennoch andere behoeften. Gene- j raal Vinoy moest den vijand ontwijken orndat j het hem aan patronen ontbrak. Bazaine ver- klaart genoodzaakt geweest te zijn naar Metz terug te trekken vvegens gebrek aan amunitie. En I tegenover al dit gebrek voerde het officiele rege- rings orgaan de meest opgeblazen en leugen- achtige taal. „Waarom", dus roept de Fransche afgevaardigde„vvaarom bhjft gij thans achter- wege, gij ligtzinnige rnannendie ons in den oorlog hebt gestort Geef ons onze legioenen I onze manschappen onze provincien terug. „Ziedaar"zeide de spreker. „zoo gaat het in een land dat zich aan een man heeft over- gegeven demoralisatie en ontbindiug vertoonen zieh overal. Hij eindigde met de "hoop uit te drukken van nimmer de smart te zullen beleven van 't land wederom zich te zien overleveren in de handen die het zoo slecht gediend hebben. Kan er dieper vernedering plaats hebben dan het keizerlijk bewind in deze zitting der nationale vergadering is aangedaanverachtelijker beeld geteekend wordendan hier van deze regering werd opgehangen. Krijgt men niet een indruk van verbaasdheid over de zelfmisleidingwaaraan Napoleon III heeft ten doel gestaan. Alles wat men er van zeggen kan is dit, dat Napoleon Ill's eigene satellieten, die in 1851 in het bloed der Parijsche bevolking zijn troon hadden gestichthem in 1870 door bedrog en misleiding hebben ten val gebragthem den scherpzinnigen en diepen staatsmau, met blind heid en bekrompen verstand geslagen. Dat is de Godswrake op het meineedig en trouwloos pad waarlangs Napoleon III zich ten troon heeft gebaand het is de eeuwige nemesis die niet ophoudt het eerlooze en laaghartige, trots alien scbijn van overwinning en grootheid, te vervolgen. Rouher heeft dus waarlijk niet veel succcs en vreemd moet het wel den vroeger gcvierdcn rcdenaar geweest zijn. toen hij bemerkte onder de zigtbarc minacbting der vergadering het woord te voercn. 't Scheen of de elite der vergadering het beneden zieh aehtte met hern te discusseren en war.neer keizer Napoleon op Chislehurst het wedervaren van zijn ex president verneemt zal hij wel tot de overtuiging moeten komendat zijne kaart. vooreerst althans voor goed in Frankrijk verspecld is. publiek overvloedige In Amerika heeft adeidingom zieh van de zoo bij uitstek ver velende Alabama kwestie te verpoozen. De presidentskeuze namelijk vvordt meer en meer bet hoofdonderwerp der gesprekken en vooral der politieke vereenigiugen. De tegen kandidaat Horace Greely wiutondanks den spot der Grants gezinde bladen dagelijks veld. Hij heeft thans een brief opeubaar gemaaktwaai'in hij verklaartdat hij de kandidatuur voor het pre- sjdentschap aanneemt, en dat hij, zoo hij gekozen wordtniet da president van eene partij maar van het geheele volk zal zijn. II ij meent. dat de tijd daartoe thans gekomen is, nu bet Noor- den en het Zuiden geneigd zijn, orndat zij al te lang verdeeld zijn geweestelkaar de broeder- hand te reiken. Z. M. heeft bepaald dat de wet van den 12 April 1872 (Staatsblad no. 32), houdende wijziging van enkele bepalingen der wet van 22 Julij 1870 (Staatsblad no. 138), betreffende de regeling van het brievenport en de aange- legenheden der brievenposterij in working zal treden op 1 Julij 1872. JNeuzen 28 Mei. Zondag morgen 11. bragt de spoortrein, welke alhier aankomt ten 9 ure 17 minuten. ruirn een 300tal personen aan, meest uit Belgie, met het doel, een zeetogtje te maken over de Schelde en tevens, om het schooue Waleheren te bezoeken. De met tal van vlaggen versierde raderboot Oscar lag dan ook reeds gereed aan de West haven, om de togtgenooten op te nemen, en hen langs de Schelde naar Vlissingen over te brengen. Het muziekgezelschap van St. Nicolaashetwelk daarbij tegenwoordig was. liet bij het verlaten der haven het „Wien Neerlandsch bloed," en de „Braban§onne" hoorcn. Des avonds ten half zeven ure keerde de stoomboot alhier weder terug, terwijl alien zeer voldaan waren over het genot van dien dag. Zijn wij goed ingelicht, dan zal in de maand Junij weder een pleiziertogt plaats hebben, van hier naar Ostende. Ilnlst28 Mei. Heden heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van den weg, loopende van af de Paal naar de gemecnte Graauw waarvau aannemer is geworden de beer C. van der 11 ooft te Neuzen voor de som van f 21000. I3oselil£o,p«i31o, 23 Mei. Onzegemeen- te werd heden op gevoelige vvijze getroffen door het overlijden van den wel eerwaarden beer Joannes Eveiiuk, sedert circa 25 jaar pastoor te dezer plaatse. Ten jare 1800 (e Losserpro vincie Overijsselgeboren niogt de overledene den ouderdom van bijna 72 jaar bercikeu van welker. leeftijd hij het grootste gedeelte in deze provinoie respectivelijk als kapcllaan te Lams- waarde, pastoor te Eede en verder in deze ge- meente heeft doorgebragt. Van alio weldeu- kendenzonder onderscheid van godsdienstge- zindtedie hem zoo hier als elders van nabij kendon, genoot de overledene algerneene hoog achting en bijzondere toegenegenheid en getwijfelt de nagedachtenis van den eerwaarden ontslapene om zijne hulpvaardighcid verdrang- zaatnbeid en stichfende maar vooral tot godsvrucht opwekker.de levenswijze nog lang zoowel buiten als in deze gemeente in eere en aandenken blijven. De arrondissementsregtbank te Goes heeft volgens de G. C. den 17 dezer o. a. de navolgende vonnissen uitgesproken 1. L. V. 30 jaar, workman wononde te Lams* waarde (Hontenisse) beklaagd van het. opzette- 1 ijk iemand werpen met ecu hard ligchaam gepleegd onder verzachtende omstandigheden! Veroordecld tot eene geldbocte van 50 cents, subsidiair te vervangen door eene gevangenis- straf van een dag en in de kosten van dit regts- geding de-noods verhaalbaar bij lijfsdwang. 2. L. v. II. zoon van Franciscus27 jaar, wonende te Westdorpe metselaar, beklaagd van lo. bet moedwillig toebrengen van slagen en sfooten generlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, -°. feitelijken en gewelddadigen wederstand tegen een bedienend beambte, handelende ter uitvoe ting der welten gepleegd door een persoon zou- J der vvapenen3o. bet met woorden belcedigen van een bedienend beambte in functie Veroor- j deeld tot eene celiulaire gevangenisstraf van eene maand en tot eene geldbocte van 15.— subsidiair te vervangen door eene celiulaire ge vangenisstraf van drie dagen en in de kosten van dit regtsgeding desuoods verhaalbaar bij lijfsdwang. 3. E. v. P. doehfer van Anna, 20jaren, vrouw van Jan Harms wonende te Neuzen werkvrouw. Beklaagd van eenvondigen die is tal onder verzach tende omstandigheden gepleegd. Veroordeeld tot eene celiulaire gevangenisstraf van 14 dagen en in de kosten van het regtsgeding desuoods verhaalbaar bij lijfsdwang. 4. J. L. v. H. Joh. zoon schipper te Ciinge (Zeeland) beklaagd van het moedwillig toebren gen van een slag generlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, onder verzachtende omstandigheden gepleegd. Veroordeelt tot eene geldboete van 1 subsidiair te vervangen door eene gevan genisstraf van een dag en in de kosten desnoods verhaalbaar bij lijfsdwang. Men me kit uit Bath van 24 Mei Heden naraiddag is het Ned. tjalkscbip Ver- tiouwen kapt. van Baaleu gcladen met haver en bestemd naar Belgie gezonkeu op de hoogte van Saeftingen. De slecpboot do Valk heeft adsistentie verleend aan de opvarenden en schip, lading en inventaris gered. Een Ned. tjalk ligt er bij, om den inventaris en de lading, diegeheel beschadigd zijn, bij laag water en gunstig weder over te nemen. De volgende oplossing der ministerieele crisis circuleert te 's Hage De hceien Ihorbeckeen Blusse zouden aftre- den. De beer mr. G. de Vries zou zich met de portefeuille van hinnenlandsche zaken belasten terwijl de beer van Bosse tot zijn oud departe'- ment, dat van finantien, zou terugkeeren, en als minister van kolonieri zou worden opgevolgd d°or den beer Mirandolle. De overige ministers zouden hunne portefeuilles behouden." 't Geloof is eene gave meer zeggen wij niet. Naar ons wordt medegedeeldzegt de Noordstar, zou de minister van finantien, de beer BlussS, om van zijne dankbaarheid te doen blijken voor de htjlde adressen hem dezer dagen j aangeboden zich den tijd dien hij nog aan zijn departement zal doorbrengen ten nutle maken om eene herziening te ontwerpen van de door hem zoo streng afgekeurde en veroordeelde pa- tentwet. Het examen voor snrnumerair der registratie en domeinen zal niet op 12 Junij, maar eerst op 30 Julij a. s. plants hebben. De Times maakt melding van een plan, strekkende om eene versnelde communicatie te verkrijgen tusschen Engeland en Duifsehland en wel door een directen stoombootdienst tusschen Harwich en Vlissingenen den aanleg ecner spoorweglijn van Til burg naar Arnhem. waar- door Vlissingen in onmiddelijke verbinding zou komen met de lijn Salsberg Osnabruck Hanover- Berlijn. De overtogt van Harwich naar Vlissin gen kan geschieden in 4'/.2 uren. Over Vlissin gen zou de re is van Rerlijn naar Londen in 2.> uren kunnen afgelegd worden terwijl men daarvoor over Ostende en Keulen 27 over Calais en Keulen 37 uren behoeft. Het stoomschip Prins Hcndrik van de maatschappij „Nederland" zal den 1 Junij van Nieuwediep naar Indie vertrekken, De minister van finantien heeft de aandacht van belangheb- benden daarop gevestigdten einde met die ge legenheid brievendrukwerken en monsters van koopwaren te doen verzenden. Met Junij c. k. zal voor het eerst van Groningen een sneltrein naar Amsterdam loopen, waarmede men in ongeveer 5 uren de reis zal maken. Daardoor zal het mogelijk worden telken dag been en terug de reis naar de hoofdstad te maken, en zich toch nog 31/, uur te Amsterdam te kunnen opbonden. i Door de Tijd wordt medegedeeld dat Z. II. Pius de IX op zijuen verjaardagalleen uit Luropa vierhonderd twee en negentig gcluk wcuschen ontvangen heeft, alle van rcgcreude vorsten, vorstcljjke personen bisfchoppeii, hoog geplaatste personen en katholieke vereenigiugen. Te Deventer heeft een kloeke sdhippcrs- vrouw haar man uit den IJssel gered door on- middellijk de sleep los te maken en naar den drenkeling te roejjeudie zij behouden aan wal bragt. De hagelslagdie te Enschede al het le velde staande verwoestte, en de glasruiten ver nicldewas vergezeld een onwederdat over een grooi deel van Twenthe en het "-raaf- schap Zutphen heeft gewoed en hier en" daar nog a! schade aanrigfte. Te Locliem is o a. de bliksem geslagen in de woning van den spek- slager 11. J. ter S., en veroorzaakte daar een brand, die het huis geheel vernielde. Door het inhageleii der glasruiten zoowe! de grootste Spiegelruiten als de meest alledaagsche vensterglazen, ziet het er te Enschede uit als of er een oproer is geweest. Geheele waggons met glasruiten worden per spoortrein aangevoerd daar vele duizenden moeten gerepareerd worden Enkele in was afgedrukte hagelsteenen to men den omvang van een gewoon hoeuderei. Te Borne sloeg den 14 jl. de bliksem in de hervormde kerk alwaar de predikant juist catechisatie hield. Een der kinderen viel he el welmd neiler, terwijl een ander de rmits van t hoofd verbranddehet haar gezengd werd en een barer klmnpjes aar. splinters door de kerk vloog, zonder dat het kind verder Ietsel bekwam. Een vleeschhonwer in Maastricht was oneer- lijk geuoeg vleesch te bezitten van een koe die aan railtziekte gestorven was. 't Werd echter ontdekt doordat de persoon die het vleesch ver- voerdedaarvan eenig bloed in eene open wond kreegwaardoor de arm opzwoi en afgezet moest worden. Tegen den slager is proces verbaal opgemaakt. Naar men verneemt is door den liecr F. W. Mondriaan ingenieur op Java, een plan ge maakt voor een nieuw stoomschipdoor hem „hoe|)elstoomer" genoemd. De eigenschap van hedoelde stoomloot z mile zijn, om met een grootere snelheid over het wa ter te gaan dan tot nog bereikt is. De slepende wrijving, de grootste kracht ver- bruiker, is door hem omge/.ct in een rollende. De stoomboot gaat dan ook niet door Let water maar roll er over. Volgens de meening van ge- noenule werktnigkundige zou dit schip met goed gevolg te hezigen zijn als rollende torj edo. Het plan is voorloopig door hem ingediend bij het kon. institnut. van ingeuieurs. De Belgisehe verkiezingen heginnen daar te lande on rust te verwekkeu. Maandag had te Antwerpen eeue vergadering van clericale k'ezers plaatswaar ook al de Antwerpsche vc.rtegen- woordigers bij waren. Het volk bestonmle de tribune en verjoeg het bureau. Te Antwerpen is brand ontstaan in de petroleumfabriek der heeren Koehlen Cie., door hot ontploffon van ecu der ketels humeri weinige oogenblikken stond het geheele gebouw in vlam en vreesde men dat eeue andere der- gelijke fabriek. die op 150 meters afsfand staat- eu in eigendom toebehoorende aan de heeren Burge Cie., insgelijks vuur zou vat ten. Twee rnannen, de machinist en de stoker zijn o> staan- den voet gedood een derde, een nrbeider werd erg gewond en men vreest, dat hij bet niet zal te boveu komen. De directenr der fa briek, de beer Koeblcn bekwam iigte bran4- wonden aan bet het gelaat en de handen. De spuitgasten zijn or been gcsncld en beijvftren zich te beletten dat bet vuur zich vcrsp eidde aan blusschen viel niet te denken. Do' -eheele fabriek is vernietigrlen niets was °verze- kerd de schade is zeer aanzienJijk. Te 1 mir heeft men een geheel verkoohl iijk gevonden men weet uog niet wie de omgekomene is. De brand dunrt voort en men vreest. dat andere ketels zullen ontploffen. De meuigie wordt door zal on- van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 1