ALGEMEEN No. 722. Woensdag 24 April 1872. 12de Jaarg. BBOKDMAEIBJS. Binnenlandsche berigten. abonnement. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATUEDAG D II O I T COM P. te It'euzen. ADVERTEHTIEN. Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN maken bij deze bekend dat in die gemeente Voorjaars Paarden. en Vee- mark! zal worden gehouden op Wo ens dag, 1 M e i 1872. NeuzEn den 23 April 1872. J. A. VAN BOVEN Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitielc Overzigt. Het gewigtigste der bnitenlandscbe tijdingcn is zeker bet door bet Engelscbe blad Daily News aangevoerde berigt eener gespannen verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk waarbij niets minder wordt voorgesteld dan eene hernienwde bezetting van Franscbe gewesten, ingeval Thiers mogt voortgaan met handelingen die in de naastc toekomst voor Duitschland bedreigend moeten worden geaeht. Of werkelijk Pruissens gezaut, graaf Arnim, aan Frankrijks president een docu ment van dien aard heeft aangeboden hierover willen we niet beslissen. Wij behoeven ons ook niet af te geven op onzekere zaken of berigten, maar slaan daarentegen liever het oog op den staat van zaken zooals verledeu en heden ze doet kennen. Bekend is het dat Thiers wat men noemt een goed militair oog heeftdat bij van legervorming en legeroganisatie ten alieD "tijde eene ijverige studie heeft gemaakt. Getuige daarvan de door hem gestichte forteringvvaarmee Parijs onder zijn ministerscbap onder de regering van Lode- wijk Philips werd omgeven, en die wat men er na de nederlaag ook van moge zeggeu bij een beteren stand van zaken bij het aanwezig zijn van een geschikt leger binnen of vau goed ge- oefende troepen buiten de stad, Parijs zeer zeker zou bebben geredwat er overigens ook van Frankrijk mogt geworden zijn. De getronwe bistoricus van bet roernrijk tijd perk des eersten keizerrijks, beeft voorzeker niin- mer opghouden zijn sclierpen blik te vestigen op den toestand van 's lands oorlogsniiddelen, waar in hij met vele zijner tijdgenooten de hechtste pilaar van Frankrijks grootheid en Europescbe overmagt heeft gezien. Een krachtig bewijs dat bij nimmer had ver- zuimd aan dit pnnt zijne aandaebt te wijden was de moedige en stoute verklaring dat Frank rijk niet gereed en in staat was tcgen Duitsch land oorlog te voeren toen alles om hem been bet: „vive la patrie, le jonr des gloires est am- v6e" (leve het vaderlandde dag der roem is aangebroken) uitriep en otn welke verklaring zelfs zijne woning in Parijs door de volksmenigte werd aangerand. Dat zulk een man, terstond na de ondervonden nederlagen zijne zorg wijdde aan de herstelling en wederoprigting van 's lands militaire kracbt valt niet te verwonderen. Frankrijk bad een geheel ander tot zijn oppcr- hoofd moeten kiezen, om dit niet te zien plants bebben en wat een ijverig en vurig patriot in dit opzigt kan verrigtten, dat bebben de weinige maanden geleerdwelke Thiers de teugels van het bewind in handen heeft gehad. De blijkbare voorkeur die v. Bismarck aan de herstelling des keizers gaf, had misschien ook daarin zijuen gronddat bij de toen reeds als president aangewezen persoon kendeals lemand die geheel anders de zaken inzag en besturen zoudan dit door den keizer en zijne vrienden was gedaan. A1 spoedig bij het optreden van Frankrijks president gaf v. Bismarck zijn leedwezen te ken nen over de groote zorg weike aan bet militair* wezen werd gewijd als zijnde daarvan bet ou- middelijke gevolg, dat Europa bij voortduring zich in bet garnas moest houden en wel verre dat eene vermindering van strijdkrachten kan plaafs hebbeu trackt men deze tbaus in tegendeel te vermeerderen. Dat de diplomatieke weg een waar kronkelpad is, leert ook vveer de jaren bangende Alabama- kwestie. De vraag is bier eenvoudig „Is Ongeland verpligt schadevergoeding te betalen voor de indertijd aan Noord Arcerika door de kaapvaart direct en indirect toegebragte scbade, a dan neen Met een gewoon menscbenver stand zon men denken dat over zoodanige vraag geen lange redenering noodig wasmaar voor t diplomatiek brein zijn daarvoor onderbande- lingen tractaten, nota's en memorien van ellen lengte noodig. De laatste zeer ujtvoerige En gelscbe tegen mernorie op het laatste Anierikaan scbe antwoord is thans aan het Engelscbe parlement medegedeeld. In dit stnk weigert de Engelscbe regering bepaaldelijk eenige discussie over opzettelijke en indirect toegebragte scbade. Het spreekt dat in dat stnk Amerika's bewijsvoeringen ver- worpen en geheel zonder eenigen grond worden voorgestelddeze en meer andere conclusien worden voor de honderste maal misschien in dit stuk wederom te berde gebragt. Het zal nn te bezien staan hoe men na de ontvangst van dit antwoord in Amerika de draad nog verder zal weten nit tespinnen. Inmiddels openbaart zich een sterke tegenstand tegen de door het bewind in dezen gevolgde staatkunde zoodat zelfs de berkiezing van Grant er door bedreigd wordt. De eeuwigdurende partijschap in Spanje schijnt tegenwoordig wederom zijn vrijen tengel te vieren, zoodat bet er weinig beter nitziet dan in de gen vau Isabella. De onbeschofste taai wordt in onderscbeidene bladen tegen de regering nit- gebraakt, zoodat velen dan ook worden vervolgd Brntalisme in woorden en daden is aan de orde van den dag en de regering meet met dezelfde maat uit, waarmede zij zelve door de raddraaijers wordt behandeld. Zij heeft de stembureanx door politie dienaren laten bezetten waardoor alle vrijheid in zake de verkiezingen der bevolking werd ontnoracn, Zelfs scbrijft men dat als ver- tegenwoordigers ziju geproclameerd mannen die in bet geheel niet gekozen waren. Door deze handehvijze is bet haar gelukt eene geforceerde meerderbeid in de vertegeuwoordiging te erlan- gen maar de tegenstanders zijn daardoor ook tot woede gebragt. Zoodra dus de cortes zullen bijeenkoinenkan men zich verzekerd houden dat bet niet aan bevige sc6nes zal ontbreken. Bij kon. besluit is belast met de waarne- ming der betrekking van rijks advocaat in Zee- land W. A. van Hoek, advocaat te Middelburg. Op verzoek van monseigneur J. van Genk, bisscbop van Bredaheeft bet Z. M. bebaagd bet koninklijk besluit van 1853 in zoo verre te wijzigen dat ter vervanging van de gemeente Hoeven de gemeente Breda geschikt is verklaard als vrstingsplaats vau dien kerkvoogd. INeuzen, 23 April. Heden heeft alhier de aanbesteding plaats gehad der navolgende werken I. Het 6enjarig onderboud der werken te Neu zen eu te Ellewoutsdijk onder bet beheer der Genie te Vlissingenaaugenomen door S. van Rees voor f 1180de begrooting bedroeg f 1100. II. Het eenjarig onderboud der kazerne ge- bouwen te Nenzenaaugenomen door S van Rees voor f 1420 de begrooting bedroeg 1300. III. Het eenjarig onderboud der zeeweringen te Neuzenaaugenomen door Daniel Tholcns te Hoek. voor 3120; de begrooting bedroeg 3600. van Gent, 20 April. Heden avond vierde de societeit „de Harmonie" alhier een bijzonder feest. De naamlijst en het reglement van orde vroeger door den bekwamen kalligraaph Honor6 Claessen voor de societeit vervaardigd en door bijzondere omstandigheden in andere banden geraaktwerdeu door de bemoeijing van den nieuw opgetreden president de beer J. C. Peeters weder in de societeit op de bun waardige wijze geplaatst. Treffend scboor. zijn zij uitgevoerd, en hnlde werd gebragt aan de nagedacbtenis van den bekwamen vervaardiger. Deze kunstwerken die de bezigtiging over- waardig zijnmaken met de door den heer J. B. J. Loeff in 1871 vervaardigde keurige naam lijst een zeer fraai geheel uit. De beer Gnstaaf Stubb6 gaf mede een blijk van belangstelling en schonk aan de societeit eeue wapen- en vlaggenkaart fraai van bewer- king. Aan den afgetreden president werd door de leden een sonper aangebodenen menige guile wcnsch werd aan den geachten heer E. Barends gebragtdie ruim een jaar het presidium der societeit met groote belangstelling en op zeer waardige wijze waarnamen die wij met leed wezen ook daarom van bier zien gaan. Als een blijk van ware boogachting werd hem en eveneens den heer J. L. van IJsselsteijn te Nenzen bet eere-lidmaatschap aangeboden. In guile vrolijkheid waren de leden bijeen en even als altijd beerschte er harmonie in de societeit „de Harmonie". E5r*eskens20 April. Met algemeene stemmen is besloten tot ontbinding van de afdee ling van het Algemeene Nederlandsche Vredebond alhier. Nog is benoemd met ingang van 1 Mei a. s. tot boofdonderwjjzeres aan de bewaarschool alhier mejufvrouw C. J. Wadde van Roon. De arrondissements regtbank heeft volgens de Goessche couraut den 15 April 1872 o. a. de navolgende vonnissen uitgesproken. lo. P. V., zoon van Joost, 37 jaar, geboren te Kieldrecht, wonende te Clinge (Zeeland), be- klaagd van diefstal, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 2o. a. E. F., zoon van Victor. 31 jaar. werk- mangeboren en wonende te Clinge (Zeeland) b. A. V., zoon van Victor34 jaarkoopman geboren en wonende te Clinge (Zeeland)be- klaagd van moedwillige mishandelinggenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende. Veroordeeid ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen en iedor in eene boete van f 8. snbsidiair te vervangen iedere boete door eene cellulaire gevangenisstraf van e£u dag eu hoofdelijk in de kosten van bet regtsgeding desnoods verhaalbaar bij lijfsdwang. 3o. a. P. W.zoon van Martinus 24 jaar werkman geboren en wonende te Neuzen b. P. R.zoon van Willem 20 jaar, scbippers- knechtgeboren en wonende te Nenzen, beklaagd van moedwillige mishandeling, daarvan vrijge sproken de kosten te dragen door den staat. 4° J. S., 24 jaar, werkman te Nenzen defail- lantbeklaagd vau lo. 't moedwiilig toebrengen van slagcn en stooten generlei ziekte of beletsel I van te werken vau meer dan 20 dagen veroor j zaakt hebbende2o. zonder daartoe uitgetergd i te zijn bet tegen iemand uiten van smaad of scbeldwoorden onder verzachtende omstandig heden gepleegd. Veroordeeid tot 2 geldboeten eene van f 12.en eene van f 2.50snbsidiair i de eerste te vervangen door eene gevangenis straf van 7 dagen de tweede door eene gevan genisstraf van een dag eu in de kosten van bet regtsgeding desnoods te verhalen bij lijfsdwang. 5°. J. v. d. P.zoon van Florns24 jaar klecrmakerszoon beklaagd van bet moedwiilig j toebrengen van kwetsurengenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende onder verzachtende om standigheden gepleegd. Veroordeeid tot eene geldboete van f 1.subsidiair te vervangen door eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het regtsgeding desnoods te ver halen bij lijfsdwang. De commissaris des konings in Noord Bra bant beeft een circulaire gerigt aan de burge- meesters in dat gewesten geeft daarbij in ernstige overweging om, wanneer er iugezetenen zijn voor wie het bezwaarlijk zal vallen om de kosten van verbreeding der velgen en ban den der karren te bestrijden, alsdan commission of vereenigingen van welgestelde ingezetenen in het leven te roepen, ten eiude die minver- mogenden door voorschotten in staat te stellen de verbreeding der velgen tijdig te kunnen doen bewerkstelligen. Een herbergier te 's Bosch, die wegens een poging tot brandstichting in verzekerde bewaring was genomen geeft zich aan de rieraen zijnen bangmat opgehangeu. Te Rotterdam wil een commissie een blij- vende herinneriug maken aan de daar gevierde April-feesten. Als een staaltje van buwelijksliefdever- meldt men dat een dame haar echtgenoot heb bende verloren aan haar betrekkingen te Rot terdam het volgeude telegram zond „Miju ge- liefde Karel overleden Verlies gedekt door een levensverzekering." Het Brielsche monument (de nymf), zal op 1 April 1873 onthuld worden. De heer Koel- mande ontwerper er van beeft de zorg voor de vervaardiging op zich genomen. Gedurende het jaar 1871 zijn teScbiedani door de 271 bestaande brauderijen welk aantal met 4 in genoemd tijdperk vermeerderd is, ge- stookt 361.483 hectoliters gedistilleerd. Hoewel deze hoeveelbeid ruim 6000 vaten minder is dan die er een jaar vroeger werd geprodnceerdig zij cchter zeer aanmerkelijk. In de 60 moute- rijen werden 719.160 hectoliters gerst bewerkt. De elf korenmolens leverden met de stoommolens gezamenlijk ongeveer 73 millioen ponden rogge en moutmeel ten gebruike der branderijen. Te Veendam beeft het Aprilfeest ecu slagteffer geeischt. Eenige jongens kwaraeu op bet denkbeeld een afgescboten vuurpijl met bnskruid te vullen en dan af te steken. Een der jongens die de bus in de baud bield, terwijl een ander het kruid in de brand stakwerd bij bet spricgen van den vuurpijl zoodanig gewond, dat eerst zijn dnim moest worden afgezet, en bij later aan de gevolgen is overleden Van wege den koning van Saksen is met inachtneming der gebruikelijke formaliteiten aan H. M. de koningin de insignia van het groot- kruis der orde vau Sidonya begcleid door een eigenhandigen brief van den koning aangeboden. Slechts vijf vorstinneu in Europa zijn met die orde versierd. Aan Z. M. den koning zijn de eerste aard- appelen van den kouden grond door Jacobus Krijger, tuiuier en bovenier tc Naaldwijk aan geboden. Toen Z. M. de koning en II. M. de ko ningin zaturdag avond de gala reprcseutatie in den Amsterdamschen stadsschonwburg bijwooh- den, verduisterden de stralen der diamanten van de toiletten der dames bet gaslielit zegt iemand zeer dichtcrlijk. Men scbrijft uit Amsterdam, 18 April: Ileden is alhier het prospectus verseheuen eener 5 4pcts. geldleeniug der stooravaart-maat- schapjiij Nederland groot 3 500.000. Het is te hopen dat deze uationale ondernemingdie haar vloot wenscht uit te breiden geen minder gunstige ontvangst zal bebben dan aan zoo meni- geu Amerikaanschen spoonveg ten duel viel. Per drie m&andeM binnen Neuzen franc* deor het geheele Rijk gebeel Belgie. Enkele Men abonneert zich bij alia BoakhaHdclaarsPostdirecteuren en BrieTenbuahoudera. 1,— 1,10 1,40 0,05 BIJ Van 1 tot 4 regelaf 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelievt men aan de Uitgevers in te zenden niterlijk Dingsdag en Vrijdag namiddags DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 1