ALGEIEEN No. 715. Zaturdag 30 Maart 1872. 12de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandscbe berigten. JPolitiel* Overzigrt. Elke reiselke daadelk woord van invloed- rijke vorstelijke persocen wordt gewoonlijk met het 8cherpste oog gevolgddoor bet naauwste sleutelgat afgeluisterd en op de weegschaal der politieke beschouwing gelegd. Men herinnert zich boe voor weinige jaren een te wachten rede- voering of inleidingswoord van Napoleon III werd verbeidalsof daarmee de zon van vrede opgaan of de donkerste wolken des oorlogs aan den politieken hemel zouden opkomeu. Zoo is het ook nu weer gegaan met eene reis van Pruissens kroonprins naar Italie. Men heeft die reis geteekend als ten doel bebbende het sluiten van een verbond tnsschen Pruissen en Italie waaraan zich Rusland zoude aansluiten om dan gezamenlijk eene bedreiging voor Frankrijk te zijn bij eike beweging, die bet zou willen aan wenden de tegenwoordige gedaante van ons we- relddeel te wijzigen. Dit gerucbt schijnt in Frankrijk zooveel tndruk te hebben gemaaktdat Thiers het noodig ge acbt heeft land en volk gerust te stellen en bet openlijk tegeu te spreken. „Alle mogendheden"zegt hij„hebben de meest gereserveerde houding aangenomen. Zij vermijdcn zorgvnldig bet opwerpen van nieuwe quaestien. Allen wenschen den vrede te band- haven. Er bestaat geen ander plan dan alle verwikkelingen tegen te gaan. Frankrijk wordt door niemand bedreigd en Duitscbland denkt er in de verte niet aan zich in Frankrijks inwen- dige aangelegenbeden te mengen." Ziedaar een taalrond genoegom alle over- dreven geruchten van onrust te stillen. Frank rijks president heeft daarmeS een goed woord op een goeden tijd gesprokenomdat zoowel in Frankrijk als in onderscheidene andere landen, eene partij bestaat. die niets liever zoude zien dan ganscb Europa in vunr en vlam te zetten, om daardoor hunne politieke oogmerken te be- rcikcn Dat Thiers ook zelve de staatkunde van Na poleon. waarbij de leer der nationaliteiten tot het zoogenaamd beginsel werd genomen sterk afkeurde. heeft hij meermalen. ook onder Na poleons bewindte kennen gegeven. Ook heeft de losmaking van Italie van bet Oostenrijksch gezag met behulp der Fransche wapenenaan den scherpen Fransch politieken blik van Frank rijks tegenwoordigen president nooit kunnen behagen. De eenheid van Italie was den grond voor de laug gewenschte vereeniging van Duitsch- land en er mogen geene tractaten van bondge- nootschap gesloten zijn, in staatkunde en gods dienst bebben beide deze groote landen thans &sn belang en zullen zij voorzeker een groot gewigt leggen in de schaal der politieke bewe gingen van ons werelddeel. De koningin van Engelaud is op haarbniten- landsch reisje naar Baden, zondag namiddag te Cherbourg aangekomen. In 1858 betrad de Engelsche vorstin dezen bodem voor het laatst, de plaats welke Napoleon zoo het scheen, uitge- kozen te hebbende grootheid zijner magt ten toon spreiden in eene vloot en in eene militaire organisatie zoo als geen zijner voorgangers ooit had gekend. Waar is die illussie Napoleons gebleven Cher bourg trotscbe vloot heeft in 't minst niet kun nen verbinderen dat hij thans als balling op Chislehurst huisvest. Vreemd spel van het lot. Ook Lodewijk Philips werd ten tijde zijner grootheid door deze vorstin bezocht. Toen was Thiers een genoegzaam vergeten burger. Thans brengen Philips zonen en kleinzonen hem de hulde van den Souverein niet alleen maar ook van den stuurman die voor dit oogenblik nog de eenige is om het zwaar geteisterde staatsschip van Frankrijk voor alge- heelen ondergang te bewaren. In het huis der gemeenten, is het voorstel van deu minister Lowe aangenomen om de regten op de koftij en de cbichorei te verminderen en de belasting op de buizen in Engelaud af tc schaffen cn voorts nog de income taix met 2 pence te verminderen. Engelands schuld is sedert 1869 met 12.740.000 st. verminderd. voor 1873 wordt voorgcsteld bijzonderhedeu orntreut de viering van den 75n verjaardag van keizer Wilhelm, die met buiten- gewone luister beeft plaats gehad. Verschillende Duitsche vorsten en vorstelijke familien badden zich naar Berlijn begeven om den keizer persoon- lijk bunne gelukwenschcu aan te biedeu. zingende JNeuzen, 29 Maart. De drukte, welke bier onder alle standen der maatsebappij beerseht, wijst als bet ware op de aanstaande feestvieringbet laat zich nu reeds aanzien, dat 1 April 1872 bier met bijzonderen luister zal gevierd worden. De zegewagens, Landbouw, Nijverheid en Koophandel, Zee en Biviervaart alsmede de Triomfwagen deVrijbeid, wedijveren, naar men zegt, in pracht en praal. Op de markt krioelt bet dagelijks van belang- stellenden, om de vorderingen van de muziektent en van de toebereidselen voor de volksspelen, illu minatie enz., gade te slaan zijn dat toebereidselen van de verschillende commissien, velen zullen ook de versierselen zijn, welke de particulieren zullen aanbrengen, hetzij aan hunne eigene woning of in het oprigten van eerepoorten de billijkheid eischt echter, daarvan niets te omschrijven, doch alles zamen nemende, zal het een feestdag zijn in den waren zin des woords -zonder onderseheid van rang of belijdenis; een feestdag welke een'parel te meer zal hechten aan de kroon van Neuzens vaderlandsliefde. Ja, feestgenooten weest verblijd, Laat vriendschapsbanden ons omwindeti Door eendracht werd ons land bevrijd Laat eendracht ons dan samenbinden. Dan zal geen vreemde beerschappij De dierbre vrijheid ons ontrooven Dan zingen en dan jnichen wij Uit voile borst„Oranje boven!" Wanneer de weersgesteldheid niet ongnnstig is, beloofd het feest dat op raaandag 1 April a. s hier zal plaats hebben, regt luisterrijk te znllen zijn. Ten elf ure des voormiddags zal er eene bedeeling aan de armen plaats hebben te half eea ure des namiddags zal bet feest met klok gelui worden geopendten 1 ure vergaderen de verschillende corporatien en vereenigingen enz. op het marktplein, van waar ten half twee ure eene allegorische optogt begint die, na ver- schillende straten enz. te hebben gepasseerd, op het marktplein terugkomt, waarna eene feestrede gebouden en de uitvoering van eeDe feestcantate zal plaats hebben. Vervolgens zullen er ver schillende volksspelen worden gehonden en ran- ziek en zanguitvoeringen plaats hebben terwijl des avonds de straten en het marktplein door illuminatien zullen worden versierd en het feest zal worden besloten door een groot en prachtig vunrwerk van den heer F. Haentjens te Gent. Naar wij vernemen beeft de op 22 Maart 11. plaats gehad bebbende tooneelopvoeringvan de korporaals vereeniging „Eendragt maakt magt1 ten voordeele van het op te rigten zeemans Asyl te Brielle, opgebragt f 59.55, waar van na aftrek der onvermijdelijkste kosten f 26.is opgezonden naar de hoofdeommissie te Brielle. Axel29 Maart. Gisteren heeft de ge meenteraad in zijue zittingom de duizende gegronde klachten gerezen over den vuilen be slijkten toestanu van den weg van 't spoor tot aan de stad te doeu eindigenbesloten om van de stad over den zoogenaamden Noorddam tot het eind des straatwegs een klinkerpad te p. si 1.423.000 lager te uemeu dan de" bcgrooting 't vorige jaar. De Duitsche bladen zijn gevukl met tal van doen leggen een voet hooger dan de bestaande straatweg. uiet twijfelende of de provincie zal dat verder doortrekken tot aun de barrtere van den spoorweg. Verder werd aangenomen dat de genieente- uaren den eerst^i en tvveeden April feest mogen viereu en den herbergiers werd tevens vergnnd om gedurende die twee dageu te tappen en t e 1 a t e n d a n s e n. De feestcoinmissie ook gisteren avond verga- derd beeft besloten dat den 1 April ten 3 ure een' allcgorischen optogt zal gebouden worden voorafgaande met oranje versierde kinderen der openbare en bijzondere scholen van tijd tot tijd hunne op deze plegtigheid toepasselijke versjes daarna zal het vcertien leden stcrkc fanfaren muziek die gezangen afwisselen dan volgen de vier of vijf met vlaggenoranje en groen versierde wagens, vvaarop al dc anibaekten onzer gemeente zullen vertegeuwoordigd zjju met hunne werktuigen en banieren en eindelijk zal de optogt gesloten worden door een persoon voorstellende „de vreede due d a 1 v e" met ecu' bril niet op zijn neus maar op zijn' hoed met bet omschrift „'tVerlies van miju kostb'ren bril, 't Was waaracblig uiet miju wil". Des avonds ten uegen men zal op de markt onder 't spelen der muziek het vuimverk afge stokeu worden welks dondereud geknal ons een ktein staaltje geven zal van de taal die de ka nonnen voor den Briel spraken een taal die als uichtoon klonk in de ooren onzer verdrukte voorvaderenmaar als een stem der wraak in de ooren der verdrukkers. siamsliier29 Maart. Bij gelegenheid van het onafhankelijksfeest alhier zijn eenige voornemens een beeld te plaatsen, ter mogte van 4 el 20 duimvoorstellende den hertog Alva. Alleen voor zijnen broek heeft men 10 ellen s:of moeten gebruiken. Gelukkige leverancierwie had gedacht, dat gij nog, over 300 jaren, voor Alva een broek zou verkoopen. Als eene bijzonderheid kan van hier gemeld worden dat bij den landbouwer A. Kiernens in den Grooten Huijssenspolder, onlangs twee melkschapen zeven ievende jongen hebben ge- worpen welke alien zuigen. Hontenisse, 27 Maart. Naar het begin te oordeelen schijnt het schrikkeljaar 1872 vrucht- baar te zullen zijn aan gouden bruiloftenwaar aan ook deze gemeente haar aandeel levert. In het begin dezer maand waren het deechtgenoo- ten Pieter Lauret en Anna Catha Augustinus wonende op den Notendijk binnen deze gemeente, aan wien dit zeldzame voorregt ten deel viel docb welke om bjjzondere redenengedeeltelijk ontleend aan de zwakke gesteldheid der 85jarige vrouw ondanks veler belangstelliug zonder veel uiterlijke plegtigheden afliep. Op zondag den 7 April eerstkomende zullen bet de echtgenooten Cornelis de BakkerenApo Ionia de Meurici. werklieden op den Droogendijk alhier zijndie bet geluk zullen hebben bun vijfiigjarig huwelijk te mogen vieren. Naar wij vernemen zal het niet aan veler belangstelling ontbrekenom dien dag voor deze jnbilarissen een dag van degelijk genot te doen zijn. In de Goesche Courant van 26 dezer lezen wij Ook te Bath zullen op 1 April eenige volks feesten plaats hebben. De ingezetenen hebben daaveor circa f 100,bijeengebragt. Als men daannede en met de omstandigheden dat bijna overal in ons vadeiiand feest zal wor den gevierd verge!ijkt de annonce in ons no. van hedeu voorkomende, waaruit blijkt dat de Goes- sclie feestviering tot de volgen de eenvv moet worden nitgesteld, dan moet men toch wel aaunemen, dat de Goessenaars geen gewone men- schen zijn. Hoe meer Goes door hare middelen van verkeer met bet algemeene in aanraking komt, hoe meer het zich van die algemeenheid verwijderd. Voorzeker een opmerkelijk feit. Door eene tot nog toe onbekende oorzaak, is er in den nackt van zondag op maandag brand ontstaau iu den koornmolen te 's lleer Arends- kerke. Binnen zeer korten tijd was de molen met bet zich daarin bevindende graan (pra. 25 zakken) een prooi der vlam men geworden. Gelukkig heerschte er tjjdens den brand vol- slagen windstilte, zoodat daardoor en tevens door toegesnelde hnlp geen gevaar voor de nabijstaande gebouwen bestond. De molen was tegen brandschade vcrzekerd de losse goederen echter niet. Ut Nisse wordt als eene bijzonderheid ge meld dat zich een echtpaar aldaar jl vrijdag, voor het eerst na een 22jarig huwelijkin de geboorte van een zoou mogt verheugen. Z. M. de koning heeft naar men verneemt het verlangen te kennen gegeven op den avond van den 2 April de voorstelling iu den koniuk- lijken schouwburg tc 's IIage hij te wonen. Op dien avond zal een nieuw stnk „de luneming van den Briel." vervaardigd door den heer A. Wijnstok, ten tooneele worden gebragt. Aan het Nieuws van den Dag wordt ver- zekerd, dat de bisschop van Haarlem aan de geestelijkheid in zijn diocese bevel heeft gegeven op den 1 April de kerken te illumiuereu en de vlaggen uit te steken. Waarschijolijk is nog nooit door een regt- bank 0|) zulk een vreemdsoortige wijze een ge- tuige iu verhoor genomen als dezer dagen door de regtbank te Rotterdam geschiedde. Een vrouw van wie goederen waren ontvreemd. moest kier- oiutreut getuigeuis komeu adeggen. Daar deze vrouw echter geen voeten heeft en ook de reg- terhand mistverblijf zij dag en nacht in een overdektcn wageu en moest daarin van Maas- sluis Daar Rotterdam vervoerd worden. Deze wagen werd in bet paleis van justitie gebragt vbor de deur der gehoorzaal, maar was te breed, om door die deur naar binnen gesjonwd tc wor den. De regtbank bestaan !e uit drie regters, alsmede deu officier van justitie en den griffier plaatsten zich toen voor de geopende deuren hoorden op die wijze de getuige, nadat zij met de linkerkand den eed had afgelegd. In Nijmegen zijn door opgeruide lieden de glazeu ingeworpen bij een winkelier die oranje en vlaggedoek had uitgestald. Uit Emmerik wordt gemelddat de vorige week in Lent's drijvend circus een treurig onge- luk heeft plaats gehad. Als laatste numnier van het progrannna was aangekondigd „devlie- gende manuen uitgevoerd door de gebroeders Palmer." Op twee tegenovergestelde punten van het circus bevond zich een van beiden aan een trapezium en onder hen was een net gespannen. Het grootste waagstuk aan het slot bestond hierin, dat de jongste broeder, die zich op het zuidelijk eind bevond het suel slingereud trapezium ver- liet een ruiinte van 80 voet doorvloog en de voeten van den tegenover hem hangende broeder vastgreep. Wat zoo vaak gelukt wasmislukte nu. Hij storte uit de hoogte naar beneden op het net en biermede op den grond om een oogen blik later als lijk te worden weggedragen. Volgens het jaarverslag der kamer van koop handel te Essen voud men in het etablissement van Krupp 514 smelt en gloei- en cementoveus, 169 schoorsteenen, 245 koaksovens 120 andere ovens, 340 draaibanken 119 scbaafmachiues 114 hoonuachines, 90 slijpbanken 120 verschil lende machines 150 stoomketels 256 stoom- machines met 8377 paardenkracht, 56 stoomha- mers ter zwaarte van 309.'/® eeutenaar. Het getal werklieden was 7100, bet geproduceerde gietstaal was in 1870ongeveer 130 millioen pond. Onder de stoomraachiues waren 1 van 100O paardenkracht, 3 van 800, 1 van 500 1 van 200 1 van 160, 3 van 150, 1 van 120. 3 van 100, de overigen van minder krachts. Onder cto stoomhamers was er een van 6001 van 400 1 van 200, 1 van 150, 1 van 140, 2 van 110, 8 van 100 centeuaars. De paus heeft jl. woeusdag voormiddag den koning en de koningin van Denemarken outvangeuen door deze vorstelijke personeu is daarna aan kardinaal Antonelli een bezoek gebragt. Door het kanaal van Suez trokken in 1870 486 schepen, in 1871 765. en in de maauden Januarij en February van dit jaar 200schepeu. De werkeu aan het kanaal worden bestendig aan verbeterd. -De tegenstand tegen deze groot- schc onderuemiug wordt van dag tot daggeriu- ger. De Engelschen, die steeds ongeloovig het boofd bleveu sehuddensluiten zich thans aan en de grootste reeders vau Londen zijn bezig voor deze vaart stoombooten te bouweu. Het schijnt dat deze [onderneming de stoomvaart krachtig in de hand zal werkeu, daar het getal stoombooten thans aan de vooruaamste fabriekon in aauboaw dat der zeilschepeu verre overtreft. Fultons viuding schijut bestemd den geheeleu weieldhandel iu zich op te nemen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 1