ALGEMEEN No. 695. Zaturdag 29 Januaiij '1872. i 2de Jaarg. Binneniandsehe beri^ten. Buiteiilandsche beriaten. ABONNEMEN T. V E R S C H IJ N T WOENSDAG EN Z AT U R DA Gr DIIOIT C«i7IP. te Aeuzen. A D V E R T E N T I E N. Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomen. JPolitielx Overzi«rt. Het beginsel „door wapening tot vrede" is met Napoleon niet verdwenennoch met den grooten oorlog opgebeven. IJverig blijft men in de weer zich stei k te maker, en op bet railitaire gebied de meest mogeljjke volkoinenkeid te be reiken. In Engeland wordeu proeven genomen met machines, waaruoor in eenige minuten mnren van drie meters dikte vernield en, op zes meters afstand de sterkste pantserplaten van oorlogscbe- pen doorboord worden terwijl men eene zeer aanzienlijke vermeerdering van bet leger op bet oog beeft. Te Manchester wordt een ijzeren'fort vervaar digd van 700 voet in omtrek en 30 voet hoog. Men berekent dat dit fort wanneer het op zijne plaats zal gesteld zijn 12 millioen gulden zal kosten. ilet zal e£n rij van 24 zesbonderdponders cn 66n van 25 vierhouderdponders bevatten. die alles wal drijft, van de oppervlakte zullen kun nen blazen. Rusland beeft in Engeland vier gepantserde schepen besteld en een gelijk getal in Noord Amerika. Bovendien moet Noord Amerika een millioen geweren van nieuvv model leveren en En geland 500 acbterlaad kanonnen en 200 stnkken. Oostenrijk laat mitrailleuses van een nieuw model vervaardigen. Het is een soort van draag bare mitrailleuse, waaraan een eleetrisch toestel verbonden iswaardoor men op drie dnizend el afstand dnizend schoten in de minuut kan doen. Iederecompagnie infanterie zal van zulk een helscb werkteig voorzien worden. Er is dus voorcerst nog arbeid aandewapen- fabrieken. De Pruissiscb Deensche kwestiewaarover zoovele pennen jaren lang in beweging zijn ge- weesttnaar nil sedert gernimen tijd tot den winterelaap scbeen ingegaan korat ook weer op bet tapijt. Met zekerheid vermeldt mendat tusscben Berlijn en Kopenhage wordt onderhandeld en de keizer van Ruslaml van zijnen kaut alles aan wendt om deze zaak tot een goed einde te brengen. Bij de bevolking van Deuemarken zoowel als in de Deensche dagbladeuwordt met ongeduld op eene eindbeslissing aangedron gen. Geenzins te verwonaeren da tr 't met zulk een grooten uabuur slecbts kersen eten is en de bestaande spanning voor Denemarken bij elk opkomend conflict zeer zijne gevaarlijke zijde heeft. Denemarken beeft dit bij den jongsten oorlog genoeg knnnen ervaren. Ware het verloop van dien oorlog niet zoo snel geweestdit Iandje wareevenals andere kleinere staatjeszeer waarscbijnlijk in den loop der orustaudigheden medegesleept. Ilet voornaamste nieuws uit Frankrijk is, dat men de beslissing omtrent een voorgestelde rege ringsvorm wederom beeft uitgesteld. Op dit oogenblik scbijnt er dus eene wapenstilstand tusscben de verschillende partijen gesloten. Wie weet echter van boe langen duur. Thiers heeft door zijn invloed deze uitkomst bewerkt. Minder gelukkig is Thiers in ziju oogmcrk om de nationale vergadering naar Parijs over te brengen. De vertegenwoordiging schijnt onverzettelijk te Versailles te willen blijven. Mede is een voor Frankrijks boogst gewenscbt voorstel van de hand gewezen. De afgevaar- digde Treveneux stelde voor. vast te stellen dat. ingeval van ontbinding der nationale ver gadering de voorzitters der provinciale raden gezamenlijk de wettige vertegenwoordigers des lands zouden zijn, en daartoe konden bijeenkomen waar ze dat goed mogten vinden. Men weet boe dikwerf de Fransche vertegenwoordiging werd uiteengejaagd en uit baar zetel verdreven. De tegenstanders van den terugkeer naar Parijs, meenende in dit voorstel een brug voor dien terugkeer te zien hcbbeD er zicb met alle kracht tegen verzet. o De eerste kamer der staten generaal beeft bet wetsontwerp tot bekrachtigiQg van den ?f stand der iNederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea met 29 tegen 6 stemmen aaugenomen. De minister van binuenlaudsche zaken heeft bepaald dat de jaarletter, zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewigteu, gedurende bet jaar 1872 te bezigen zal zjjnde letter L). selmin gesteld. De diefstal van geld uit een spoorwagon te Rozendaal beeft een geval van fraude aan den dag gebragt. De vier ontvreemde maar terug gevondea zakken hielden in 137.920 francs eu in den wagon werd nog 90.000 francs gevouden, zoodat, daar de gebeele soai slecbts voor 56.000 francs was gedeclareerd de afzender nog 4000 francs extra vracht zal mocten betalen wegens te geringe aangifte. Het heeft Z. M. den koning bebaagd te doen ioteekenen voor vier exemplaren van „De Tuinbouw Iilustratie"driemaandeljjksch tijd scbrift voor tuinbouw en plantkunde, onderredac tie van J. H. Krelage, uit te geveu door de tiruia E. H. Krelage en zoon te Haarlem. Naar men verneemt zal in Maart a. s. te 's Hage bet examen plaats hebbeu van onder-. officieren, dingende naar den rang van 2n luite- uant der infanterie bij bet leger bier te lande Dezer dagen had te Rotterdam het volgende niet onbelangrijke geval van onwillekeurige ver giltiging plaats- Eene onderwijzeres bezigde op bare school voor bare leerliugen schriften met bjjzonder nette groen gekleimle omslagen. Zij werd opmerkzaam gemaakt, dat deze omslagen voor do gezondbeid scbadelijk konden zijn, aan- gezien de gmeue kleur arsenic (ratteukruid) bevatte. Gehoor gevedde aan die opmerking meende zij bet best de schriften van de omslagen te ontdoeu cn deze laatste te verbranden. Zij vvierp ze daarop bij gedeelten in bet vuur, cn '09rue gedurig in de vlamom ze des te spoe diger te doen verbranden. Weldra gevoelde zij zicli zeer ongesteldeen docter werd gerocpen en de«e verklaarde dat zij door den damp die uit bet braudende groene papier steeg cn dien zij had ingeademdvergiftigd was. Er werd baar een tegenvergif toegediend, en eerst nadat zij geruitnen tijd zeer ziek geweest was, berstelde zij. Dezo vveek had te Kinderdijk een treurig ongeluk jjlaats. In de werkplaats van den beer F. Kloos was men bezig den bok te verzetten, waarmede men de zware ijzeren sluisdeuren die aldaar gemaakt worden, overeind zet. Dooreeu onvoorzien toeval valt de bok neer en treft twee arbeidersdie op een der deuren bezig waren met klinken zoodauigdat den eenen bet hoofd gebeel verbrijseld werd terwijl de ander in groot levensgevaar vcrkeert. Beiden zijn hoofden van talrijke liuisgezinnen en oppassende werklieden. Voor do arrondissements regtbauk te Rotter dam stond iemand teregt wegens bet bezigen van beleedigende nitdrukkingen tegen een bedienend beambte der politie. Een der beleedigende uit drukkingende was bet woord „aap." De verde diger van dien bescbuldigde betoogde, dat sints de heeren von Darwin en von Volgt zooveel aan bangers tellen liet woord aap lot een mensch gerigt.niet meer als seheldwoord is to be- sebouwen. Als krachtig bewijs van de heilzame wer- king der vaccinatie kan dienen, dat van de 350 geemploieerden der Nederlandsche Palmitine fa briek te Amsterdam, slecbts twee door de beer schcnde pokken-epidemie zijn aangetast. Het waren juist de twee personen die zich de he" iiier.tiug niet wilden laten welgevallen. Deove- rigen zijn gebeel ongedeerd gebleven. Als eene bijzouderheid wordt uit Ameide gemelddat de/.er dageu in deu boogen ouder dom van 102 jaren cn 8 maanden te Zijderveld (gemeente Everdingen) isoverleden Ario Verhoef. tSlechts 8 dagen voor zijn dood gevoelde hij zich een weinig ongesteld en bad dikwijls te keuuen gegeven dat hij nooit ziek was geweest. - Het Utrechtscb dagblad verneemt dat het drijvende paardenspel van den heer Lent uit Keulen dit jaar ook Nederlaud zal bezoekeu. Zondagmiddag te ongeveer 3 men is niet ver van Baarleeen dorpje in de nabjjheid van Tilbnrg, een ontzettende moord gepleegd. Een jonge boerendochtcroud 24* jaren die met hare zuster buiswaarts keerde. werd plotseling aange- vallen door een boerenkuaap van 22 jarendie vroeger met de verslagene verkeerde en die vergeefs beprdefd bad de onde betrekking weder aau te knoopen. Hij bragt baar met een mes verschillende wouden in bet aangezigt toe, die baar deer 1 ijk misvormden totdat een woed in de slagader baar het leveu beuam. De zuster, die bij bare poging tot ontzetmede aaugevallen werd wist zich Ios te rukken en om hulp te gaan roepeu. Deze kwam eehter te laat. Drie men later gelukte het aan de inmiddels uit Breda overgekomeu ambtenaren der justitie den dader te vatten. Iu tegenwoordigheid van zijn slagtofter gebragt ontkeode bij zijne mis- daad, lmewel bet gezigt van bet lijk hem sebi'er iu zwijm deed vallen. Aan de Amst. Ct. wordt nit Leeuwarden gemeld, dat de luitenant adjudaut Keizer, wiens bonding in de bekende zaak van kapiteiu Janssen zooveel besproken is, voor den raad van onder zoek zal worden gesteld. In den nacht tusscher. donderdag en rrjj dag te 3 uur. onstoud te Oudehaske brand in eene woniug door twee liuisgezinnen te zamen 14 personen nitmakende. bewooud. Alle huis genooten lagen nog in gerusten si aap toen de vlarnmen zicb reeds over het acbter- en boven- gedeelte der woning badden uitgebreid. Nog bij tijds werden de bewoners evenwel met hnnnen gevaarlijken toestand bekend. In allerijl verlieten 13 personen bet brandende buis; een kind van, 2 jaar werd in zijn kribje vergetec. Groot was de onsteltenisdie de ontdekking biervan op de huisgeuooten te weeg bragt. De oudste broeder van bet achtergebleven kind baande zich intus- scben een weg door de vlarnmen en 't gelukte hem den kleine uit bet dreigende gevaar te redden. Naauweljjks liadden ze bet huis verlaten of 't storlte in. De oorzaak van den brand is nog on-bekend. Met iinis nog deu iuboedcl was tegen brandschade verzekerd. H Men schrijft uit BrusselGewooulijk is de post overstelp met brieven, kaartjes enz. bij gelegcnbeid van het nieuwjaarsfeestdezcu keer inoesten daarenboven nog hesteld worden twee honderdduizend circulaires op 1 Januarij van de firma Isenthal Co. te Amsterdam aan zooveel Belgen gezonden, ont ben op te wekketi tot deeloeming aan eene preuiieleening. De brief a 20 centimes berekend, werd 40.000 francs porto er voor betaald. Een mooi voordeeitje voor de schatkist, maar wat een last en moeite voor de ambtenaren. De som van 100.000 fr., die jaarlijkscb op het budget van Parijs, voor feesten en plegtig- liedeu wordt bepaald is ditmaal gebruikt terop- rigtiug van 60 volkskeukeus. De commissie van gratie beeft de doodstraf, waartoe de journalist Marofean door deu krijgs- raad was veroordeeldiu levenslange galeistraf veranderd. Zaturdag is op bet Camp de Mars van Rijssel bet doodvonnis voltrokken aan een franc- tirenr Freres genaamd, die eenige maanden ge ledcu door den krjjgsraad ter dood veroordeeld i was wegens moord op twee dienstboden \an do heeren d'Argent en de Ckabrillart, gevangen gc- nemen boofdoflicieren. De veroordeelde ismoe- dig den dootl ingegaan. Niet lang geleden werd de ouderwjjzer der volkssehool to Auxhulleu uabij lutterburg, iu de provincie Pruissen, gepensioueerd. Het hem als pensioen toegerekemle bedrag was 19 thaler. Dit feit trok z66 zeer de aandacbtdat. bet denkbeeld werd geopperdom door vrjjwillige bijdragen den toestand vau den gepeusioneerden, derbulve eervol ontslageu hoofdonderwijzer te verbeteren. Binnen weinig tijds waren 2500 thaler bijeen- gcbragtonder dc ingezondeu bijdragen waren er uit Moscou en zelfs uit Noord-Amerika. De nieuwe billetteu welke de Fransche bauk in circulatie zal brengen zijn wat kleiner dan die van 20 francs, maar overigeus bijua gelijkwat voorkomen eu kleur betreft. Op de regterzijde leest men: Banque de France. Daar benedeu in groote zwarte letterscinq francs of dix francs. Daarop volgen de handteekingen van den voornaamsten kassierAd. Mignot en van den secretaris generaal Marsaud. In bet midden prijkeu de twee medaillonsdie de be- palingen van art. 139 vau den Code Pdnal in iiermuering brengen. Regts en links de gebrut- kelijke allegorische figuren de nnmmers van het billet en van ziju serie. Op de keerzijde een wolkhet groote beeld van de bank van Frankrijk. Men verneemt, dat de beide groote onder- neuiingen, welke te Hamburg op bet touw zjjn gezetom eene geregelde vaart met stoomsclie- pen op Noord Amerika, en voornamelijk op New- York ta openeu zicb bebben vereenigd. De maatschappij zal onder de benaming van Trans- atlantisclie stoom vaart maatschappij" in betleven treden bet maatschappelijk kapitaal is vasfge- steld op 12 millioen tb.te Hamburg zal de zetel der maatschappij zijn gevestigd. Bij een iustrnmentmaker in Konigsberg, vervoegde zich dezer dagen cen vreemdeling die een zonderlingen vorm van scbaar bestelde. Op het vastgestelde uur kwam hij het werktuig al'balen. De instrumentmakor kon zijne uieuws- gierigheid niet bedwingen en vroeg waartoe de Zonderliuge scbaar "moest dienen. Do vreemde zeiile lagebend. dat kan ik u slecbts in 'tgeheiui zeggentrok den leveraneier naar zich toe en fluisterde hem in 'toor. voorfijne schelmerij, waarop bij den winkel verliet. De instrument- maker zag den vreeinden gast verwonderd na. Toen bij kort daarna op ziju borologie wilde zien bemerktc bij dat het verdwenen was. De koopcr had de deugdelijkheid vau do schaar bij den verkooper beproefdde liorologiekeltiug doorgeknipt en zicb van bet gou leu uurwerk meester gemaakt. Tijdens de Duitscbc prinsen eu generaals in Petersburg v'ertoefdeu ter viering van het St. Georgefeestwerd cen progrnmma gemaakt en door den keizer goedgekeurd, waarbij vastgesteld werd hoc de avouden zouden bestced worden. Daaronder was bet bijwoncn van eene voorstel- liug der Fransche coraedie. Even voor deu vast- gestelden tijd komt de dirccteur in wanhoop op het paleis, met de trourmaredat de Fransche tooneelisten weigerden voor dc Duitsclie generaals te spelen. 'I'oen men dit deu keizer mcdedeelde zeide bij„ik kan ben niet dwingen, maar zegt die heeren eu dames, dat bij of zij dio van avond niet op zijn post is, morgen door gendarmes over de greuzen wordt gebragt." De keizer ging daar op bedaard met ziju gasten naar de comedie, waar 't bleek dat de vrees oor de gendarmes grooter was dan de antipatbie tegen de Daitscbers. Er werd gespeeld en good ook. Iu Perzie sterven tegenwoordig 3000 ner- souen daags tengevolge van gcbrekkig voedseL De regeriug is volgens bare eigen verktariug, Per drie maanden hinnen Neuzenf 1, franco door het geheele Rijk 1,10 ti n n geheel Bclgie1,40 Phkele uommcrs0,05 "Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Krievenbnshouders. BIJ Van 1 tot 4 regt-lsJ 0,40 Voor elke rcgel meero 10 Advertontiea gelicw men aau de Vitgevers in te zeudeu uitcrlijk Dingsdng en Vrijdng namiddags DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 1