ALGEMEEN No. 093. Zalurdag 13 Januarij 187 2. 12de Jaarg. Binnenlandsclie berigten. Buitenlandsche berio*ten. R folitieU; Overzitft. Nicuwiaar heeft de steen der wijzen ook al weer niet naar Frankrijk henengevoerd. De iongste zittingen der nationale vergadering wareo weder regt oustuimig. Naar aanleiding van een aantal verzoeksckriften werden allerlei voorstellen gedaanwaaronder een dat de graaf van Parjis kouin<* van Frankrijk zoti worden. Naauwelyks werd dit gehoordof er ontstond een groot m- moer. Hier sckreeuwde men weg met het voor- stel-de Fransclie republiek is op vaste en onom stootelijke grondslagen gevestigd daar was bet wij zijn slechts in een toestand die de voorlooper van het koningrijk Voorts kan do geziudhetd der Paryscke bevol- kin" blijken nit bet feit, dat Victor Hugo, de roode republikeinde verdediger der commune, de eeuwige politieke tinuegieterte Parys bet aanmerkelijk aantal van 93.423 steinmen bekwam, terwijl zijn tegecstauderde bezadigue republi kein Vautrainde man die in meer dan eeu moeije- liik tijdpunt, met gevaar zijns levensvoor orde en wet bad gestredenen alleen altrad toen on der Napoleon de republiek vennoord en ouder de commune gezag en orde vertreden werden slecbts met ruim een vijfde meerderkeid werd verkozen. Op voorstel van den heer Thiers beeft de na tionale vergadering maandag besloten de dis cussie te beginnen over de beiasting op de in- komsten uit de roerende bezittingen en vervo gens te overwegen. of er reaen bestaat ora ook de grondstoffen te belasten. De heer Thiers heeft in de zitting zick op nieuw verklaard tegen een algemeene inkomstenbeslasting. Hij gaf voorts als zijne meening te kennendat de staat de beiasting op de grondstoffen niet zal kunnen ontberen. Het huis van afgevaardigden te BerlijD heett maandag de zittingen hervat. Op eeue interpel latie van een der ledeu. gaf de minister van oorlog te kennendat het aantal vermiste man schappen van bet noorder bondslegerthans 3241 beliep waaronder het grootste deel was in I ran scbe gevangenschap overleden. De minister er- kende. dat de gevangen genomen en gewonde krijgslieden voor een deel met echte mensckenmin waren behandeltdocb gaf tevens in kracbtige bewoordingen zijn afschuw te kennen over den moord, op eenige hunncr gepleegd. Het is bekeud dat Napoleon III jaren vooruit gearbeid heeft aan het ideaal dat de Itijnprovineien emenlijk bij Frankrijk behoorden. In bet geheim werden allerlei middelen aangewend om den geest der bevolking voor Frankrijk te winnen en on- der deze vooral bet toestaau van belangrijke som men nan courant-redacteurs die zich voor geld lieten gebruiken ora dit oogmerk van den Fran schen keizer te begnnstigen. In Spanje zoekt men nog alt yd te vergeets naar de vereeniging dier beide magtige partijen, die Isabella's troon omvergeworpeu den tegen- woordigen toestand van dat land hebben beweikt en tusschen welke nimmer oneenigheid bad be hooren te bestaau. maar welker twist zich reeds begon te openbaren toen het op de keuze van een nieuwen koning aaukwam. Topeto was de vurigste voorstander van de troonsverheffing van den bertog van Montpensier en ijverde daarvoor tot bet uiterste punt. Echter was Prim's iuvloet hem te sterk en Amadeus van Italie werd tot koniDg opgeroepen. Men moet zeggen dat Topeto zich met edele zelfverloebening aan de eenmaal gedane keuze onderwierp en na Prims dooc deze vervingom Amadeus in Spanje te ver- welkomen. Aan den anderen staat Zorilla, met zijne meer demoeratiscbmaar ook met zijne meer eerlijke beginselen. Malkanderen te over- winnen of te nentraliserendaartoe zijn beide partijen te sterk en, dit begrijpt men, daarvoor zou een langdurigen strijd noodig zijn. Men tracht dns deze magtige partijen te verzoenen en gelnkt ze, dan zou er waarlijk veel hoop be- staan dat eindelijk eens bet staatsroer in eene goede rigting gehouden wierd. Duidelijk is het, dat koning Amadeus naar deze oplossing streeft. Neuzen, 12 Januarij. Gedurende de vorige maacd zijn bet kanaal albier opgevaren 37 zeesohepen, meteude 6378 tonuen en 153 binnenschepen, in. 10093 t. en afgevaren48 zeeschepeu, m. 10268 t. en 193 binnenschepenm. 13178 t. Totaal sedert 1 Januarij 1871 zijn bet kanaal opgevaren: 822 zeescbepen in. 128578 t. en 3808 binnenschepen, in. 233723 t.en afgevaren: 783 zeeschepen^ m. 148039 t. eu 3768 binnenschepen ra. 234720 t. In de 12 maanden van 1870 zijn het ka naal opgevaren 396 zeescbepen ra. 695961. eu 3575 binnenschepen, m. 198690 t. en atge- vareu 335 zeeschepeu in. 70646 t. en 3472 binnenschepen m. 195164 t. Hulst, 10 Januarij. Gisteren raorgen ora- streeks 4 ure werden de inwouers dezer stad versehrikt nit den slaap gewekt door bet kleppen der brandklokieder spoede zich naar buiten om te zien waar de brand was, en men bemerkte, dat de schuur van den landbouvver A. Verstraeten in voile vlam stond. Ofsckoon ieder spoedig zich naar de plaats des onbeils begaf. kon er van redden geen sprake meer zijnwant het dak was reeds aan het invallen toen de brand werd gemerkt. Drie paarden vier koeijen en een zoogenaarad rund zijn in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was tegen brandscbade verzekerd. tioscliliapelle, 9 Januarij. Heden werd in het schoollokaal albier het vergelijkend examen gehouden voor de vaceerende hooflonderwijzers betrekking in deze gemeente, hetwelk, ten over staan van bnrgemeester en wetbouders, door den wel edelen heer districts-sckoolopzieuer mr. A. E. Croockewitgeadsisteerd door den beer van Wijngaarden, boofondervvijzer te Axel, werd afge nomeu en behalve door de leden van het ge meentebestuur ook nog door eenige belangstel- [ende ingezetenen werd bijgewoond. Drie can didaten hadden zich lot deelneming voor het examen aangemeldnamelijkde heeren J. H. Weustenraetb, kulponderwijzer te Dongen, J W. W. Dautzenberg, waarnemend onderwijzer te Graanw en H. G P. Obdeijn boofdonderwijzer te Deest bij Nijmegen, welke laatste echter niet is verscbenen. Na den afloop van bet examen werd, met inachtneming der volgorde van getooude bekwaamheidonmiddelijk overgegaan tot bet opmaken der voordragt tot benoemingwaaruit vervolgens door den gemeenteraad met algemeene stcmmen tot boofdonderwijzer werd gekozen de heer Jacob Hubert Weustenraetb voornoemd met bepaiing dat de beuoemde op den 15 dezer maand in functie zal treden. Dat Gods zegen den heere Weustenraetb in zijne gewigtige en moeitevolle loopbaan geleide, maar vooral ook, dat de ouders van hunne zijde tracbteu achtingliefde en onderdauigheid ten opzigte van den onderwijzer bij hunne kinderen op te wekken tot het wel bevorderen van den bloei van het onderwijs in deze gemeente, is de wenscb van den inzender. Z1ju in deze gemeente geboren 75 kinderen a's 40 manuelijke eu 35 vrouwelijke waaronder d onecht. Overleden 50 personen als 27 mannelijke en 23 vrouwelijke. Leveuloos aaugegeven 4. Er werden 19 buwelijken gesloten als Tusschen jongmans eu jonge dochters 14 weduwenaars en jongedochters 3 en weduwenaars en weduwen 2 De bevolking op 31 December 1871 bestond uit 1956 personen waaronder 1002 Mannelijke eu 954 vrouwelijke. Men meldt uit Biervliet, 8 Januarij. Ouder de voorgeuomen werken in bet 4e eu 5e district bekleed bet leggen van een verbindiugsweg tus- scheu beiden de eerste plaats. Wij achtteu bet dus uiets minder dan een groote nalatigbeid der Nederlandscbe regering, ,uit die twee districten voortdurene tonuen gouds te delven biervan getuigen de verkoop der iugedijkte polders en de zelve toch zonder eeuig middel van weder- zijdscb verkeer te laten. Men weet dat (de Gazette van Eecloo deed het oulangs teregt op- merken), om van uit bet 4e naar bet 5e district te gaan of omgekeerd, moet men den Belgischen bodern over en is alzoo verpligt tvveemaal met de comiezen af te rekenen Nu komt eeue regt- bank vau eersteu aauleg te Axel tot stand en de uit het 4e district aan die regtbauk onder- hoorigen vinden op Nederlaudscben bodem geen weg om zich daarheeu te begeven Thans is de zaak in behandeling om in deze behoeften door iniddei eener aan te leggen rijksbaan, te voorzien. Niet te veel zou dit plau ondersteund kunnen worden, eu de betrokken gemeentebesturen geven wij het in bedenkiug of bet oogenblik niet ge scbikt is, daarover adressen aan de provinciaien staten te zenden. lieden in 6en trek met den zegen op iiet Tjuike- meer gevangen de zeldzame boeveelheid van ongeveer 10.530 halve kilo's karperwaarvan 9000 halve kilo's te Workum en bet overige te Leeuwarden is verkoclit voor de som van ruim f 800. Het denkbeeld om de oprigting van een gedenktoren te Dilleubarg, ter eere der nage- dacbtenis van prins Willem den eersteteonder- stennen, heeft reeds genoegzame sympathie ge- vonden om verdere maatregelen ter uitvoering te kunnen beramen. Daartoe zal denkelijk tegen dingsdag 25 dezereene vergadering te Utrecht worden bijeeugertfepen. Hontenisse10 Januarij. Gisteren avond omstreeks half zes ure ontstond er brand in een stalletje van P. van den Bosch op het oliekot. hetwelk met alles wat zich daarin be- vend tot den grond to« afbrandde. Heeds waren de vlammen tot de daar digt bij staande woniug van dieu werkman overgeslagen en sloegen de vlammen het dak uittoen eenige spnitgasten van Kloosterzande onder geleide van den beer bnrgemeester met de onlangs van de firma W. C. Pasteur Cie. te Rotterdam nieuw aange- kochte spuit arriveerdenen tot ieders verwon- dering niet alleende overige drieaan beide zijden aan het brandende buis vastgebouwde woningen voor vernieling bewaarden maar zelfs het brandende buisje zooverre blnscbten. dat bet, ofschoon aanmerkelijk bescbadigdstaande bleef. Met die uieuwe spuit is dan ook gedu- rende anderhalf uur eene groote massa water met bier tot dusverre ongekeude kracbt in bet brandende pand geworpenen is de spuit die de fabriek van de firma Pasteur Cie. alle eer aandoet, en aanbevelenswaardig maakt, ganscb onbeschadigd in hare bergplaats teruggebragt. De brand is zeer waarschijlijk ontstaan in gewarmd vlas, 't welk in bet stalletje gebor- gen was. Niets was tegen brandscbade verzekerd. Graauvv, 12 Januarij. Gedurende 1871 Uit IJzendijke scbrijft men Het wetsont- werp op de regterlijke indeeling is verschenen en ofsckoon siuds lang onze hoop vervloog eene regtbauk van eersteu aanleg in deze gemeente te zien tot stand komeu toch veroorzaakt de daarbij bevestigde instelling van dedoor dit district verlangde regtbank te Axel een pijnlijken iudruk in ons midden. Men bekoeft wel niet te bewijzen, zoozeer springt de waarkeid in het oog, dat met eene regtbank van eerste instantie te Axel te vestigen, de toestand van de West-Zeeuw- scbe Vlamingeu aanmerkelijk is verergerd in plaats van verbeterden alzoo is de geringe hoop op verbeteringdie wij met grond op de sinds lang beloofde wet bonwden, te niet gedaan^ Volgens de uitkomsten der jongste volks- telliDg op 30 November1 December 1869 be- droeg de bevolking van Zeeland op dat tijdstip 87.174 mann. en 90.395 vr.te zamen 177.569, en die der koofdplaats Middelburg 16.422. Bij deze opgaaf doet zich wederom een aan merkelijk versckil op in vergelijkiug met bet totaal der bevolking volgens de registers van den burgerlijken stand daaruit blijkt toch dat Zeeland op 31 December 1869 179.436 zielen telde- eu de hoofdplaats 16.201. In den nacht tusschen 31 December en 1 Januarij jl. stierveu op den stal vau D. Remijuse te Camperland 2 paarden aan eene ziekte waar van de aard tot nog toe niet met juistbeid scbijut bekend te zijn nog 2 audere paarden werden door dezelfde ziekte aangetast, waarvan een reeds op den 2 Januarij bezweek. In het geheel zijn thans op den stal 5 paar den gestorven terwijl nog cen zesde ziek is. De beer J. A. de Langvan 's Bosch heeft dezer dagen te Deutereu een wilde gans geschoten die niet minder dan bijna vier kilo- grammen woog. Uit goede bron wordt gemelddatdeHol- landsche ijzeren spoorwegmaatschappij over bet afgeloopen jaar een dividend van 7 pet.moge- lijk nog een fractie meerzal nitkeeren. Tusschen het station Beilen en op de lioogte van het gehucbt Wijster. is een militairterwijl de trein in voile vaart wasuit de waggon ge- sproogen zonder eeuig letsel te bekomen. Naar men zegt moet bij aan zenuwtoevallen lijdende zijn. In de vorige week is door eenige visscher- Selzaete, 10 Januarij. Dezen morgen beeft men uit bet kanaal alhier het lijk opgevischt van den persoon Prudent de Mul, geboortig van Selzaete, thans brigadier bij de kanoniers. Deze jongeling was bij zijne familie zondag verledeu een nieuvvjaar komen wenscbenomtrent den avond uitgegaan zijnde kwam hij niet meer terug. In bet begin gaf men bier geen acbt op, denkende dat bij naar Wacktebeke vertrokken was, docb den daarop volgenden maandag vond men zijna muts en zijne handscboenen op het water drijven. Dit deed lcwaad vermoedeu ontstaan en men be gon opzoekingen te doen na dingsdag gedurende den geheelen dag gevischt te hebben, haalde men des avonds zijnen mantel boven. Bij hetjrevnTe- wen der nasporingeu haalde men des andefdaags wel baast het lijk des ougelukkigen jajp. Het schijnt dat de jongeling des uackts uit de herberg komende en door de duisteruis misleid in bet kanaal zal gesukkeld ziju. Men heeft bet plan opgevat om te Brus- sel in 1874 eene werekltentoonstelling te houdeu. Er heeft zich aldaar, onder de firma Ed. Lang- let Co.eene maatschappij gevormd die zich met bet bouwen en exploiteeren van een nijver- beidspaleis wil belasten 't welk op eene hoogte in het koninklijke park vau Koekelberg zal wor den opgerigt. Het denkbeeld biervan moetvol gens bet journal de Bruxcllesaau den koning worden toegesckreveu. De Franscke bank beeft een hotel gekocht te Versailles, waarbeen ze een deel van haar voorraad edel metaal zal ovcrbrengen. De gouverneur van Parijs beeft sommige krijgsradeii bevolcn alle zakeu te laten rusten, maar eerst de soldaten te vonnissen 't zijn er ongeveer duizend, die zich te Versailles en op de pontons in gevangenschap beviuden. Verleden woensdag beeft te Bolton bet volgeude vreesselijk voorval plaats gebad. Mas- sartie, de leeuwenlemmer (eigenlijk John M'Carte gebeeten), gaf op de marktplaats eene voorstel- ling en bad zich in een bok met vijf leeuweu begeven een vau deze gaf hem eeu slag met zijn poot, waardoor Massartie op eeue knie viel. Hij keerde zich om en sloeg met een sabel naar den leeuwwaarop bij door vier der leeuwen aaugevalleu en naar een lioek van bet bok gcdron- gen werd. Massartie bleef kalm, verdedigde zich met zijn sabel, en loste eindelijk drie sckotcu van ziju met losse patroneu geladeu revolver op de woedende diereu. Intusscbeu heerscbte ouder da toescbouwers eene zoo groote onstuimigheid, dat de politic agenten in kunuo pogingcu om den leeuwentemmer te ontzetteu zeer belemmerd wer den ook duurde het eenige tijd, eer mcu de ijzeren staven glocijend gemaakt had, waarmedc men eindelijk in die pogingen slaagde, nadat de worsteling omstreeks 10 minuten geduurd bad. Massartie was vreesselijk verminktvanlietacb- terste gedeclte van zijn scbedel was bet vel af- gerukt, en stukken vlecsch waren uit zijne dijen gebetcu. Hij liief bet hoofd even op om te too- nen dat bij nog leefde, maar op weg naar de infirraerie zeide bij, „dat bet uit was." Aldaar aangekomen stierf bij bijna terstond. De leouw die hem bet eerst bad aaDgevalleu, bad liera ook maandag gebeten eu bij bad dikwijts tot zijne vrouw gezfcgd dat bij bang voor het dicr was. De ougelukkige was 36 jaar oud enlaateene weduwe ua maar geen kinderen. mi i»ii p in mi ii i rn ii i hi ii mill mi i i iimi ii mil i hum mm Tf

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1872 | | pagina 1