ALGEMEEN No. 689. Zaturdag 30 December 187J. Ude Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. o JPolitielt Overzitjft Voor weinigo dagen beweerden wij dat het Franscb-politieke vve6rglas naar het koniugschap wees en Fraukrijs president misschien de grootste bevorderaar der oplossing van zaken zoude zijn. De onverwacbte doortastende honding der prinsen van Orleans is tbans een bron van veler be spreking; waarbij de republikein Edgar Quinet bet volgende scbrijven aan zijne kiezers heeft gerigt „De tijdsomstandigheden," zegt bij wordeu meer en meer bedenkelijk. Wij weten nu, vvat de eigenlijke zin is dor zoo dikwerf berbaalde belofte van eene eerlijke proefnetning met de republiek. De bedoeling daarvan is geene andere, dan ons in slaap te wiegenen zacbijes aanzonder storm of geweldte voeren naar de baven van een nieuw koningrijk. Bij voorbeeld Er wordt een president der republiek gekozen. Onze re pnblikeinscbe regering doet natuurlijk alles wat mogelijk is otn de keuze van een prins te voorko men maar de natiouale vergadering is haar te sterk en de regering zwicht onder de volksstem die de hare niet is. Zoo vvorden ons de doeken voor de oogen gebonden om ze zoolang er voor te bouden tot wij ons op eeus in goede en echte monarchalen Franschen zien gemetainorphoseerd. „Nu twintig jaren geleden gaat genoemden schrijver voortvoorspelde ik den 2 December den coup 'd 6tat waarmede Napoleon de republiek omver wierp. Men geloofde mij niet en mijne stem kreeg geen gehoor. Tbans Franschen roep ik u weder toebet koningscbap is nabij en bij de sterke voorkeur des volks voor de republiek kan dat koniugschap zich enkel en alleen bandbaven door dwinglandij en gestreng heid door onderdrnkking van elke uiting van volkswil en zelfstandigheid." Rochefort blijft gedurigsukkelenu, zoodat men het ergste begint te vreezen. Het lijk van Ros sel is naar het protestantsche kerkhof te Nimes, gevolgd door slecbts enkele vertrouwde vrienden, overgebragt. Wij noemen deze beide personen in een adem, omdat zij, tbans gedood en veroordeeldsicra- den hnnner stand badden kunnen geweest zijn, indicn ze hunne vermogens slecbts op een ander eu betor terrein hadden aangewend. Wat is de toekomst in het Oosten Deze vraag wordt na de Zwarte zee kwestie dikwerf opge- worpen. Men vreest nog altijd dat Rnsland zich voorbereidt ora nog tijaens de militaire eu finan ciele machteloosheid van Frankrijk eindelijk zijn slag te slaan eu voorgoed zijne erkende opper- magt in het oosten te vestigen. Zelfs meende men dat dit llussisch streven zou leiden tot een vredebreuk met het Duitsche keizerrijk. Bekend is de toespraak van Ruslands keizer onlangs aan bet St. George-feest gehouden, waarbij ten eenen male alle deokbeeld van oneenigbeid met het Duitsche rijk wordt verworpen. Tbans ook wordt door Rusland tegenover Oostenrijk de vrede flnit gespeeld, en wilde en kon men aan dietaaleen onvoorwaardelijk geloof slaan inderdaad bet hecbste bolwerk voor een duurzatnen Europischen vrede ware gegrondvest. Laat de Engelscb Franscke alliantie herleven, laat Thiers of zijne volgelingen de Fransche wapenfabrieken doen dreunen van demeestdrif tige bamerslagen. Laat de gjbweerkolven der nieuwe legerdrommen van den herleefden moed der honderdduizenden Franschen getnigen een verbond der Noordsche rnogendheden onder de tegcnwoordige omstandigheden, is een munr door geen Europischen coalitie van welk gebalte ook, door te dringen. Te Rome heeft zich eene vereeniging van par ticulieren gevestigd om den Tiber in die stad en in hare nabijheid binnen dijkep tesluiten ter verboeding der sebade, die de stad van tijd tot tijd door overstroomingen lijdt. Deze omstandig- heid zal door eene andere vereeniging van par ticulieren wordcr. gebrnikt als eene gelegenheid, om de oudheidkundige verzamelingen van Rome te verrijken door nasporingen op en in de bedding der rivierbij de uitbaggering van het daaral- lengs opgeboopte slijk. De zaken in Mexico schijnen een ernstiger aanzien te krijgen dan vroegere berigten deden vcrmoeden De gewaper.de aanbang van Porfirio Diaz den gevallen kandidaat voor het prcsident- scbapneemt zoodanig toe dat het congrcs be- sloten heeft president Juarez voor den tijd van drle maanden tot dictator te benOcmen Waar- door bij geheel vrij wordt in het nemen van maatregelen tot beteugeling van den opstand. Hij zou zich daarenboven de balp van den be kenden generaal Cluseret verzekerd hebben en hopen zoodoende spoediger met zijn tegenstander klaar te komeu. Bij koniuklijk besluit van 19 Dec. jl. (Staatsbl. no. 130) zijn o. a. de kantoren llansweertBathSas van Gent en Slnis aan gewezen voor den uitvoer van bier af azijn naar buiten 's lauds, met afsehrijving van accijns. Het provihciaal blad van Zeelacd bevat een besluit van den coiumissaris des konings in de provincie Zeelandwaarbjj met het oog op de gevallen van veepestdie zich in de Belgische provinciEn Oost en West Vlaanderen hebben voorgedaande verleende ontheffingen vac de bepaling, vervat in art. 1 van het koninklijk besluit van den 8n December 1870 (staatsblad no. 194). voor zooveel betreft de vergunningen tot het dagelijksch heen en vveder voeren over de Belgische grenzen van rundvee en schapen ter weiding, wordeu ingetrokken en met den 29n dezer, zullen ophouden van kracht te zijn. iXeuzen, 29 December. Door het tooneelgezelschap van den heer Bak- ker werd gisterenin plaats van het geannon- ceerde hlijspel „De Oom nit Oost-Indievan Ruijsch," wegens de verhiudering van een der acteurs, ten tooneele gevoerdhet blijspel van Kotzebue „d e Verwarring" Het stnk werd geannonceerd met eene verv arringin de zaal, doordien een besproken zitplants. tengevolge van het drukke bezoek was in beslag genomen, v66r de regthebbende verscheen. (Raar aan een anderdie ook zitplaatsen bad willen bespreken was geantwoord dat geene bespreking van plaatsen kon vvorden aangenomen De hoofdrollen in de Verwarring (bet tooneel stuk namelijk) vooral die van den beer de Haas, zijn vrij goed gespeeld. De tweede rollen min der goed en bij den Majoor van Langhalm was zooals een man zei kennelijk gebrek aan memorisatie Het nastukje „d e Hut in het G e b e r g t e" is vlug afgewerkt. vooral jufvronw Anna speelde lief. Het werd zeer geapplaudisseerd. Het kwartet van den beer Stips verschafte goede muziek. Heden heeft albier de openbare verpach- ting van tollen plaats gehadop de straat en giindwegen van Neuzen naar Axel en van Hulst uaar Walzoordenvoor deu tijd van drie jaren, ingaaude 1 Mei 1872. waarvan pachters zijn geworden No. 1. Tol bij Neuzen. C. LeunisAz.. brood- bakker te Neuzen. f 1G40.No. 2. Tol op 't SpniJ. F. Schelleinau herbergier te Axel, f 400.No. 3. Tol bij AxelJ. Groothaert laudbouwersknecht te Axel, f 710.No. 4. Tol bij RustwatP. J. Martensbierbrouwer te Hulst, 1415.No. 5. Tol bij Kuitaart, A. Baart. herbergier en tolgaarder te Honte- nisse. f 710.No. 0. Tol op den dijk tus scben den Noorddijk en den MariapolderW. Ringhout aannemer te Walsoorden 1020. Ofscboon bij art. 5 van het koninklijk be sluit van den 30 November 1870 (Staatsblad no. 181) bepaald is, dat van af 1 January 1871, naam of zoogenaamde visite kaartjes niet langer op den voet van gedrnkte stukken ter verzending met de post vvorden toegelaten wooden die nog voortdnrend als drukweik gefrankeerd in de bussen gevonden endan bezvvaard met bet port van ongefrankeerde brievendoor de ge- adresseerden geweigerd. Met bet oog op den aanstaanden nieuwjaars dagwordeu de belanghebbendcn aan de bo- venstaande bepaliDg herinnertdaar zij bij ge- weigerde aanneming dier stukken aan teleurstel ling vvorden blootgesteld. De Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in de provincie Zeelandzal van 18—20 April 1872 iu de concertzaal teMiddel- burg haar 19de bloomeutectoonstelling bouden, I waarvan bet programma reeds verschenen is. 1 Daarin worden uitgeloofd 4 zilveren vergulde, 28 zilveren en 23 brouzen medailles. voor 28 verschillende prijsvrageu. Vrucbten en groeu- ten worden niet gevraagd. De lading steenkoieu van het Engelsch scbip. dat op den steenen berm in de voorhaven van bet kauaal bij llansweert zit, is jl. donder- dag. bij inscbrijving'. gegund aan een handelaar uit Vlissingen voor een bedrag van 1900.—. Gedurende het jaar 1872 zal aan iedere militairbeneden den graad van korporaal of aan iedere milicien, die den leeftijd van 18 jaren bereikt heeft 45, voor ieder gewoon militair die zich op nieuw voor zes jareu of langer in de diertst verbindt f 40, als handgeld voor den eersten f 30, voor tamboers of hoornblazers beneden de 18 jaren 15 en voor een zich op nieuw voor minstens zes jaren verbindend rnili tair f 40 vvorden uitgekeerd. Als maximum van aanbrenggeld zal voor de eersten f 8. voor de tamboers enz. 4 worden uitgekeerd. Voor re cruten, afkomstig uit de gestickten Ommerschans en Veenbuizen, wordt geen handgeld uitbetaald. De minister van staat en van binnenlandsche zaken de heer Thorbecke, is voordurend onge- steld. De op 27 dezer plaats gehad hebbende proef- nemingen van de brug aan den Moerdijk zijn, naar ons uit Dordrecht wordt gemeldgoed ge slaagd. -T- J. de Vletter heeft kwijtschelding ontvan- gen van ziju overigen straftijd, zijnde zeven jaren, voor zoover zijn straf is veranderd in acht maan den cellulaire gevangenisna verloop waarvan bij op vrije voeten zal vvorden gesteld. Tbans zijn alle personen, die wegens de ongeregeldhe- den te Rotterdam in November 1808 veroordeeld vverden, begenadigd. Woeusdag II. waren twee personen moeder en zoon, nabij Utrecht bezig, vee naar hier te diijven onderweg kwam bet tot een twist, waarbij de moeder tot den zoon zeideverz je maar. Aan de Wittevrouvven-barri6re sprong de zoon werkelijk in den Singel en werd er eenige minuten later levenloos uitgehaald. Men schrijft uit Aaist (Bommelerwaard) Onlangs bad alhier een zonderlinge vvedden- schap plaats tusschen den hoefsmid van Opstelten en den landbouwer D. van Tuildie aannam om bet aanbeeld van eerstgenoemdenhetvvelk de zvvaarte heeft van onge veer 450 halve kilo- grammenop den dijk te dragen. De wedding- scbap gesloten zijnde, bragt genoemde landbou wer zijn vracbtje zonder eenige vcrhindering op de daarvoor bestemde plants. Op verschillende plaatsen worden tegen- woordig eikenbladeren in plaats van run of schors gebrnikt om het leiler te looijen. Men zegt dat het niet alleen goedkooper ismaar tevens beter leder opleVert. Vrijdag morgen had nabij de Woeste Iloef balfweg Arnbemeen treffend ongeval plaats. Een jong mensch een zekere S. uit Epe be- proefde zich achtcr op een der veeren der dili gence te plaatsen. hoewel men hem reeds daarvoor gewaarschuwd had. teu einde zijue reis naar Arnbem te bespoedigendie hij loopende ondcrnomen had dit gelukte hem echter niet, zoodat hij voorover of ter zijde onder het wiel en den vvagen geraakte. De hierdoor ontstaue schok deed een der passagiers het boofd door het portier steken en toen werd het ongeluk outdekt. De vvagen liield stil en de ongelukkige viel nu op den grond. Hij had reeds opgebou- den te leven. De ongelukkige begaf zich naar Arnbemom daar een maand gevangenisstraf te ondergaan. De heer Camille Nothonilgewezen secre- taris der maatschappij van grondcrediet en van Langrand Dnmonceau die onlangs te Mons door de justitie is gearresteerdis dezer dagen door de gendarmerie berbaalde malen voor den regter van instructie gebragt en heeft voor dezen reg- terlijken ambtenaar langdurige verhoorcn onder gaan. 20 dezer is. tengevolge van den hevigen storm op de boogte van Lillo vergaan bet Bel gische scbip A. v. d. Boogaert de Drie Gebroe- ders,' uit Antwerpen, beladen met steenkoieu naar St. Frederik (Belgie.) De boot werd in stukken geslager. door de iievige rukwindcn. De equipage, bestaande uit den schipper eu zijn zoontje, kwam daarbij jammerlijk om. Van 2 tot 0 Jannarij zal in het Louvre bet keizerlijk keukengerij verkocht worden dat vroeger op de tuiUeriea en het kasteel van St. Cloud gebruikt werd. Te Parijs overleed voor eenige dagen eeno eelebrfteit. vader Girotdie een vermogen van vier millioen bad vervvorven door den kandel Id konijnenvellen. Zijne inkoopen bedroegen meer dan 30000 fr. per week. De man kon lezeu nocb scbrijven de geiagkamer van eene tapperij was zijn kantoor eu zijne boekhoudiag bestoud nit krijtstrepen op een plank. Te Lyon is eene vervolging ingesteld tegeu een bewaarder van een der kerkhovenbeschul- digd van het opgraven van vrouweulijken en het afsnijden van het haar. dat hij aan hande- laars in Chignons verkocht. De stormdie den 22n dezer te Havre heeft gewoed. heeft aldaar een vreeselijk onheil veroorzaakt. Een hevige vvindvlaag heeft name lijk den 11 meters Imogen schoorsteeu van de spinnerij van de bh. Courant Co. omvergehaald. Ilet gevaarte plofte neder op de nabijgelegen werkplaatsendie geheel verbrijzeld vverden terwijl er nog een veertigtal arbeidsters bezig waren. In de eerste oogenblikken was het on- mogelijk. zonder levensgevaarhet puin wegte rniinenom de ougelukkigen te voorschiju te breugeudie er onder bedolven waren. Toeu men er eindelijk toe overging vond men 4 doo- den zestien der werksters waren meer of min der zwaar gekwetst. De schade wordt op onge- veer 300.000 frs. gerekend. De nieuwe gouden munt van Duitschland vertoont aan de eene zijde de beeldtenis van Wilhem Imet de vvoorden er onderDuitsch keizer en koning van Pruissenterwijl aan den anderen kant de rijksadelaar is aangebragt met den Pruissischen adelaar op de borst. Volgens den Figaro zal de prins van Wal- lis zich. zoodra zijn toestand het gedoogt. naar Nizza begeven. De geneesheeren hopen dat het warme klimaat van het zuiden den kroonprins volkomen herstelleu zal. Voor den beul en zijue helpers is Groot- Brittanie nog 't land van nielk en honing. De zer dagen vverden weder twee personen_te New gate gegeeseldbeiden hadden zich schuldig gemaakt aan straatrooverij met mishandeling. Sommige bladen geven vvalgvvekkende beschrij- vingen der verrigtiug. Bij eene vorigegelegen heid ongeveer eene maand geledenwas bet geblekeu dat de striemen in den rug der slagt- otfers niet diep genoeg waren bijgevolg, meende men was de straf niet streng genoeg geweest. Men bad derhalve ditrnaal „eene kat" gebezigd van harder en dikker leder, zoodat dan nu ook de rnggen der beiden boosdoeners „gebeel ranvv" waren geslagen. Het opmerkelijke bij zulke straf- oefeningen, is, dat de patient gewoonlijk na eene korte opsluiting weder op vrije voeten wordt ge steld. 't Laat zich denkenboe liefderijk hij zich dan zal gestemd gevoelen jegens zijne rae- demenscbeu en boe bij verlangen zal naar eene gelegenheid om wraak te oefenen op de zameu- leving, die hem zjjne misdaad op eene zoo bar- baarscbe wijze vergold. Dezer dagen heeft op de zuidwestkust van Engeland een hevige storm gewoed. Nabij de Sciliy-eilanden die niet ver van Engelaud's zuidvvesteiijken nithoek gelegen ziju is verleden vvoensdag namiddag een scbipnaar bet scbijnt, met man eu muis vergaan. De goederen vvelke zijn aangespoeld. maken het vvaarschijnlijk dat bet de stoomboot Delaware geweest isdie ver leden zondag van Liverpool is uitgezeild met bestemming naar Calcutta. Per telegram wordt dit berigt bevestigd en er bij gevoegd dat 48 personen bij dezen ramp het leveti hebben ver- loren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1