ALGEMEEN No. 680. VVoensdag 29 November 1871. ltde Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. abonnement. WOENSDAG EN ZATURDAG VERSC H IJ N T DUO NT dc CO M P. ie Neuzen. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerdo brieven wordsn aiet aaage- nomen. BURGEMEESTER en WET HO LI w DERS van NEUZEN brengen ter kennis der belanghebbenden dat van de door die gemeente in 1869 aan gegane geldleening van f 13000 zijn uitgeloot de aandeelen nis. 10, 30, O* en *40 waarvan de bonders worden verzocbt dezelve in de laatste week dezes jaars ten kantore van den Gemeente Ontvangertegen betalingin te leveren zullende in geen geval na het einde des jaars meer rente daarvan worden te goed gedaan. Neuzen, den 24 November 1871. Burgemeester en Wethonders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELEMAN. JPolitieU Overzigft. Al wedorom houden zich de bladen bezig met de in zich ten der Fransche regeriDg omtrent de verplaatsing van den pauselijken zetel naar Frank- rijk. De een wcet er meer ran dan den ander en ten slotte gelooven vrij dat geen van alien er iets van weet. Thiers is niet de man om zich onvoorzigtig bloot te gevcn en men kan er van verzekerd zlju datindien daarover werkelijk onderbande lingen zijn gevoerd men den waren toedracht eerst na eene stellige beslissiDg zal vernemen. Lievcr dan diergelijke bespiegelingen en woor- deu der staatkundigen op te disschen, gaan we over onze lezers op het gebied der feiten te brengen. Koning Victor Emannel is thans werkelijk in Rome aangekomen en maandag 27 dezer dus berigt men zal de staten-vergadering van het tlians compleete Italie binnen Rome plants heb ben. Hiennede is dns het ideaal der It. patri- otten voltooid en bet woord van Napoleon ver- vnld „Italie zal nog vrij zijn van de Middel landsche tot de oevers der Adriatische zee." Vreemd spel van het lot; de man die deze woorden sprak en gezegd kan worden voor dit werk de eerste spade in den grond te hebben gestoken zwerft als balling aan rreemde kns ten en het Sardinische koninkje is heerscher over een der eerste in rang zijnde rijken van Europa. Hoe zal thans de verhouding zijn tuaschen den H. vader en de in zijn plants getreden ko ning. Niemand zal ontkennen dat deze verwis- seling een zware proef is voor den vroegeren koning van Rome, die thans een ander in zijne plaats ziet tredenmaar als Christns plaats bekleeder is aan den paus een schoone roeping gegeven om namelijk door zijn invloed aan de kerk en der wereld den vrede te hergeven. In de zitting van gisteren zijn bij de tweede kamer de discussion over de spoorweg-begrooting voortgezet. De heer Thorbecke verklaarde dat de in gebruik steiling van de brug over den Moerdijk zooveel mogelijk zal bespoedigd worden de minister hoopte dat in het begin van Januarij de brug voor het verkeer zou geopend zijn. Neuzen, 28 November. Jl. zaturdag is het Nederlandsch schoonerschip N o o i t g e d a c. b t, kapiteir. J. Zvvanenburg, uit deze haven in ballast naar New Castle gezeild om aldaar geladen te worden met steenkolen met bestemming naar deze haven voor rekening van de reeders van dat schip de heeren G. van de Vrede en E. van der Bent alhier. Wij hopen dat deze reederij eene in deze gemeente nieuwe ondernemingondersteuning moge vinden bij ieder die daaraan iets kan toe brengen opdat het loffelijk pogen van de heeren van de Vrede en van der Bent met een nooit gedacht, met een zoo gunstig mogehjken uit- slag moge bekroond worden, en aanleiding moge geven tot nitbreiding en alzoo tot vermeerdering van handel en welvaart in deze gemeente. De uitslag der op heden gehouden stem ming ter benoeming van twee leden voor het collegie van notabelen der hervormde gemeente alhier, is geweest dat er eene herstemming moet plaats hebben tusscben de heeren A. Riemeus Mz., J. C. Harte, F. de Jouge en J. Donze Az. Bedankt voor bet beroep tot predikant te Heemse door den heer A. Mac. Pherson, predi kant te Axel. Hontenisse, 27 November. Heden is bij publicatie door den heer burgemeester bevo- lendat tot nadere aankondiging alle honden behooren te worden vastgelegd dat honden die anders, dan aan een ketting of touw vastgehouden, op straat worden aangetroffeu zullen worden afgemaakten dat van die maatregelen worden uitgezonderd, bekende herdershonden tot geleide van scbapen werkelijk in gebrnik,en jagthonden met hunne rneesters in het veld, buiten openbare straten of wegen ter jagt. Naar men verneemt is die maatregel genomen ten gevolge van een rapport van een erkend veearst, betrekkelijk een door dezen aangetroffen geval van hondsdolheid. Het gemeentebeslnnr te IJzendijke vril maar niet terugkomen op zijn besluit, vraarbij het tractement van een hoofdonderwijzer op f 800 bepaald wasmet uitzigt op eene jaarlijksche gratificatie ran [250. Het gescbil met ged. sta- ten, die eene vaste wedde van f 1100 hadden voorgesteld zal binnen kort aan de uitspraak van Z. M. den koning worden onderworpen en daarmede cindelijk een einde komen aan dezen onhoudbaren toestand. Nliddeltmr's-, 25 November. Heden mid- dag is alhier nit het singel opgebaald, het lijkje van een pasgeboren kind van het vronwelijk geslacht. Daar bet de sporen draagt van te hebben geleefd valt hier derhalve te denken aan eene daadbedreven door eene moeder welke zich verre beneden het zedelijk peil der dierlijkheid bevind. Door de politie is onverwijld een ijverig onderzoek ingesteld en bet lijkje in- middels naar het stadhuis overgebragt. Men sclirijft uit RotterdamDe toestand van de riviermonden is allernoodlottigst voor den handel te dezer stede en bet laat zich aanzien dat zoo door een spoedige en gunstige afwerking van bet dure kanaal door den Hoek van Holland in dien toestand geen verandering kointde ban- del zich van hier naar Autwerpen en Vlissingen zal verplaatsen. Vooral in de laatste dagefi was de toestand bedenkelijkdoor den oostelijken wind was het water zoo laag, dat verscbillende bootenzelfs hun gewonen weg niet konden vervolgen. Zoo moest de boot op Mannheim bet Hollandscb diep omvarenom van hier naar Duitschland te komen. Men meldt uit Dordrecht, 24 Nor. Gis teren is de veertiende en laatste spanning voor de spoorwegbrug tusscben Willemsdorp en den Moerdijk met het beste gevolg ran de paaljukken af en op hare plaats tusscben pijler 1 en 2 ge bragt. Men kan dus zeggen, dat dit kolossale werk, waartoe de staten generaal in 1867 beslo- ten, op het in gereedheid brengen voor het gebruik na, zoo goed als voltooid en alzoo een einde gemaakt is aan den gei'soleerden toestand, waarin Dordrecht door den St. Elizabetbsvloed in het jaar 1421 werd gebragt. Zoo heeft de wetenscbap nu hersteld, wat toen door de ele- menten verbroken is. Alle eer en lof komen daarvan toe aan de ontwerpers en uitvoerders. Wist het toenmalige krachtige geslacht party te trekken van den toestand, en de door de natuur bervormde waterwegen tot zijn nut en voordeel aan te wenden, betzelfde hopen wij van het tegenwoordig geslacht bij den nu reeds geopenden en later over de Maas bij Dordrecht te openen laodweg. En onze wenscb wordt dan vervuld, namelijk dat handels en ondernemingsgeest in Dordrecht zich voegen naar de nieuw geopen le handelswegen van stoom en ijzer. Te Doetinchcm is een 9jarig knaapje door zijn vader bij ongeluk in de borst gescboten. De vader was bezig zijn revolver te laden toen zijn zoontje voor hem kwam staan en het schot toevallig afging. Men boopt het kind in bet leven te behouden. Donderdag jl. werden te Hoogeveen aan- gevoerd p. in. 1600 levende ganzen die op de laatste vette ganzenmarkt te Koevorden waren opgekocht, om van de eerstgenoemde plaats naar Rotterdam en vervolgens naar Engeland te worden getransporteerd. De geleiders hadden eehter bui ten den waard gerekend, want voor het vervoer dezer dieren waren geen wagens aanwezig, zoodat de waggelende schare dria dagen te Hoogeveen oponthoud heeft gehad, zeer ten nadeele van do eigenaarseer ze verder zijn vervoerd. Elken dag toch moesten ze in het land waar ze dag en nacht bewaakt werdengevoederd worden met ruim 20 mndden haver. Tegen f 3 k f 4 vroegeris thans de prijs f 7 it f 8 per stuk. Bij Bolsward kon men dezer dagen bet zonderlinge scbouwspel zieu dat men op eene weide druk aan het maaijen was, terwijl op vrij breede slooten aan de eene zijde schaatsen ge- reden werd en in de vaart aan de andere zijde een schip zeilde. Daar er nog vrij wat gras op de weiden staatwordt dit binnengehaald voor stalvoedering. In de algeloopen week zijn uit het uoorden des rijks langs den Ccntraal-spoorweg ruim 3000 varkens en sckapen behalve eene groote massa vet- en melkvee naar Frankrijk en Duitschland vervoerd. In de laatste 6 weken zijn langs dien weg p. m. 17.000 stuks vee vervoerd. Te Maastricht heeft ecu korporaal der infan- terie in een twist, dien hij des nachts met een geemploieerde van het garnizoens hospitaa! had, gemeend zijn sabel niet beter te kunnen gebruiken dan door er zijne tegenpartij een slag op den arm mede toe te brengen, waardoor deze laatste vrij ernstig aan den regterpols gewond is. De Parijsche bloemwiukels hebben hunne uitstallingea verrijkt met een nieuwe bloem „Het verbrande Parijs" gebeeten een half ont- loken theeroos, waarvan de punten der bladeren zwart zijn, alsof zij inraking waren geweest met vuur. Men heeft te Parijs een ware drijfjagt onder de vrouvveu gehouden. Maandag avoml zijn op de Boulevards en in alle wijken, vooral die van Notre dame de Lorette, bonderden ge- arresteerd in de straat Notre dame de Lourette alieen meer dan 40. Waarmede deze arrestatien in verband staan is tot dnsverre niet bekend, Op een der werven te Toulon is een zon- derling vaUrtuig te water gclaten nl. een drij- vend atelier of arsenaa!waarin al wat noodig kan zijn tot het nitrusten of herstellen van een schip gevonden wordt. Het beet de Cycloop heeft een inhoud van 2000 ton en een stoom- machine van 300 paardenkracht en is geboinvd voor rekeniug van de Oostenrjjksche regering. Uit Berlijn wordt bet volgende ongeluk gemeldEen arbeider was met een ander work man in den houtzaagmolen bezig planken weg te dragen. Hij bemerkte niet terwijl bij achter- nitging, dat bjj te dicht bij de inwerking zijnde groote zaagmachine kwam een getande wals van bet drijfwerk pakte de slip van zijn buis en eer de ongclukkige bet nog merkte of, iemand Per drie *iaandcn biunen NeuzenU franco door het geheele Rijk 1,10 geheel Belgie1,40 Enkcle lionnncrs 0.05 Men abonncert zich bij alle BoekliandelaavsPostdirecteuren en Brievenbusboudcrs. BIJ Tan 1 4ot 4 regeli0,40 Toor elke regel meer,0,10 Advertentien geliera men aau de UitgeTt* m u a*adm lilu iMpti Dingadag en Vrijdag nam.id.dags DiilE ure. Men weet dat voor een paar jaar door ichandelijke beurs- speculaticn duizenden Belgische familien in het ongeluk werden gcstort. De voornaamste aanleggerLangrand Dumoncean vlugtte met zijne geatolen scbatten naar Brazilie maar er waren vooruamc lieden die dc band in de zaak hadden gehad. Onder deze werd ook gerangscbikt de voormalige minister Dedecker, thans tot gouverneur van Limburg benoemd. Met stoute taal werd deze benoeming doer den afgevaardigde Bara gelaakt, waarin hij stout uit bcwcerde, dat door dezen heer, toen bij minister was, mandatcn van uitbetaling werden gegeven tot betaling van kosten van allerlei zwelgpartijen, bij en zijne mede- administrateuren besteedden het geld ran de bedrogen familien aan Champagne en fijne diners. Hij wees op de valscbe balansen, die werden opgcmaakt voor- uamclijk op de omstandigheid, dat men eene fictieve waarde van eigendommen in rekening bragt, met het doel om de defi- citten verborgen te houden. Nog meer andere knoeijerijen en mishruiken werden door hem aan de kaak gesteld. De admi- nistrateuren en daarouder de heer Dedecker zorgden, dat de ondergaug van duizenden tot hun eigen voordeelcn zou gedijcn zij werden rijk. De bom brak los; een kreet van verontwaar- diging ging in bet land, ging in gausch Europa opde schande was groot, de administratenren werden verantwoordelijk gesteld; men eischte scbadevcrgoeding en de heer Dedecker is toen een dcrgencn gewecst, die zoogenaamd afetand hebben gedaan van Upzittingen zoogenaamd afstaud; want uii'officiele bronnen ldijkt, dat de heer Dedecker van do Langrandsche maatschappijen 1.455.414 francs hceft ontvangen en hij heeft slechts 441.000 francs tcrug gegeven, bovendien heeft hij een som van 105.000 francs achtergchouden, die hij bewecrt vroeger bezeten te heb ben. De heer Dedecker is schuldig en heeft zijne schuld niet geboct door een deel te restitneren van hetgeen op dc boveu- bedoelde wijze in zijn bezit is gekomen. En znlk een man benoemt men nu tot gouverneur eener provincie I Welke bon ding zal het gouvernement daarna tegen de groote massa kun- nen aanncmen? Wat zal het den man, die in het zweet zijns aanschijns een eerlijk stnk brood voor vrouw en kinderen ver- dieut, kunnen antwoorden, wanneer hij vraagt: waarom iemand tot zulk een boog staatsambt werd verheven, die rijk is gewor- den op de wijze, die ieder bekend is I Gij geestelijken, en gij ministers, die u met Lagrand Dumonceau en Dedecker vereen- zeivigt, wat zult gij voortaan tegen de internationale vermogen? waar is uw zedelijke kracht gebleven, om haar te bestrijden? En dan, «oo besloot de lieer Bara zijne rede, welke zal de positie van den beer Dedecker in Limburg zijn. Hij zal als gouverneur verpiigt zijn op grooten voet to leven; zal bij de uitgaven, die daartoe noodig zijn, kunnen doen zondcr gewe- tenswroeging, zonder dat zijne schuldeischers hem er een verwijt van maken? Hij zal het zijn, die beslissen moet wie van het kiesregt vervallen moet worden verklaard; hij ook zal het wezen, die de aandacht van den minister van justitie zal hebben te vestigen op bankroetiers en op lieden, die door schandelijke speculation de achting hunner medeburgers verbeurd hebben welnu, wien zal hij, Dedecker den steen durven toewerpen? Dedecker zal in Limburg de vertegenwoordiger van den koning zijn en daarineue is aau de openbare moraliteit een slag in 't aangezigt gegeven. Ofschoon de aangevallen gouverneur door de ministers verde- digd werd, bad toch ook deze benoeming onder het volk van Belgie de grootste misnoegdheid verwekt. De toevloea om de zitting der kamer bij te wonen, was buitengemeen groot, terwijl het buiten op het plein zwart van menschen was. Allerlei kreten deden zich hooren: Love 1857! Leve Bara! Weg met de dieven! Weg met het mi nisterial Het ministerie moet aftreden! Leve de koning! Dat ging zoo voort tot 4'/s uur des namid- dagsde zitting der kamer was toen geslotenmaar de afge- vaardigden warer. door de volksmenigte letterlijk geblokkeerd. De burgemeester Anspach verscheen toen aan den hoofdingang van bet gebouw en noodigde het volk uit de openbare orde niet te verstoren. Men ricp, dat van geene rustverstoring sprake was wel van eene demonstrate van de openbare meening, en men bleef staan. Nieuwe kreten Weg met de clericale kliek! Weg met het ministerie! Leve Anspach! De burgemeester ging weer naar binnen, maar keerde dadelijk terug, thans omhangen met teekenen zijner waardigheid. Andermaal sprak hij de inenigte aau maar zij was niet te bewegen zich te verwijderen. Daar werd ham een briefje bezorgd van den presi dent der kamer, houdende d«n last, dat het plein moest worden schoongeveegd. De heer Anspach deelde die omstandigheid aan het volk mode, maar goot daardoor olie in het vuur. Men riep van alle kanten, dat de president der kamer niet met de politie buiten de vergaderzaal belast was. De burgemeester parlemen- teerde, tot dat hij er in geslaagd was een zestigtal politieagen- ten om zich te vereenigen, die nu met veel kalmte op de me- nigte indrongen zij week morrende, maar zonder verzet. Het begon donker tc worden alle straten in den omtrek waren vol met menschen. Geen der clericale afgevaardigden kon de ver gaderzaal verlatenzonder uitgejouwd te worden, maar ten laatste was het avond en de clericaie afgevaardigden waren niet meer van de liberale te onderscheiden Men zong de Braban<;onne, liet clericale leden der kamer ongemoeid en hoonde liberale leden (natuurlijk uit vergissing) en ging ten slotte van liever- lede uiteen. Een deel van het volk begaf zich naar het minis terie van openbare werken, waar een luidrncbtige manifestatie plaats had, en vervolgens naar bet paleis des konings, waar met veel misbaar bet ontslag van het ministerie werd gevraagd. In den laten avond was alles rustig en had de stad haar gewoon voorkomen hernomen. Ofschoon het voorstel om de benoeming van Dedecker als gouvern. van Limburg te schorsen, met 76 tegen 44 stem- men door de Belgische kamer van afgevaardigden is verworpen, lioudt deze zaak eene gedurige spanning en opgewondenheid onder het volk gaande 't welk tot onderscheiden arrestatien aanleiding heeft gegeven. Een later berigt meldt dat de heer Dedecker zijn ontslag als gouverneur van Limburg heeft ingediend, hetwelk door den koning is aangenomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1