ALGEMEEN 1 T 0 L L B N. No. 677. Zalurdag 18 November 1871. 11 de Jaarg. Binnenlandsche beri^ten. Provincie Zceland. i' VERPAGHTI9JG Op Maandag den 11 December 1871, des voormiddags ten 10 uurzalonder nadere goedkeuringdoor een der leden van Gedeputeerde Staten ten raadhuize der gemeente Neazenten overstaan van den Notaris Mr. J. P. DRONKERS, worden overgegaantot deoiieiibare verpacliting- bij inschrij- ving en afslag, ran de TOLLEN op de siraaf- en griiidwegen van Meuzen naar Axelen van Hulst naar Hal/,- oorden. De verpachting zal gescbieden voor den tijd van drie jaren in te gaan den lsten Mei 1872 De voorwaarden liggen ter lezing ter provin ciale grifBe van Zeelanden ten raad- of ge- meentehuize te Hulst, Axel, Neuzeu Honte- Disse en Sas van Gentalsmede aau voonnelde toll en. Aan voorgckreven voorwaarden is toegevoegd, dat „geen tol wordt geheven van rij- of voer- „tuigen waarmede lijken worden vervoerd." Op gemelde plaatsen kan ook inzage worden genomenFvan bet tarief, van de daartoe betrek- kelijke koninklijke besluiten en van eene hand leiding tot toepassing van bet tariefwelke aan elken pachter ten gebruike zai worden gegeven. Ook ben die niet bebben ingesebreven staat het vrij te mijnen. Middeebcrg, den 10 November 1871. De Gedeputeerde Staten van Zeeland R. W. VAN LIJNDEN Voorzitter. BUTEUX, Griffier. De COMMISSIE tot bet verstrekken van lafenis en versterkiug aan ruin- vermogende lijders te Neuzen brengt ter kennis van belangbebbendendat in den afgeloopen winter door haar voor gemeld doel is ontvangen f 416.dat daarvau op 4 November jl. was uitgegeven 385.1672; en dat zij bfijft voort- gaan, met de overige penuingen in de behoeften van minvermogende typhus en andere lijders te voorzien. Namens de Commissie voornoemd J. "VVISKERKE. J. BOS J.Az. JPolitielc Overzigt. Er zijn gebeurtenissen in bet levenvan vol keren zoowel als individuen, welke van beslissend gunstigen of ongunstigen invloed zijn zoo niet voor altijd. altbans voor een rnim aantal jaren. Zulk een evenement schijnt de jongste commu- netijd voor Parijs te zullen vrorden. Hoe moeije- lijk het voor de jongste beroeringen waseen geschikt onderkomen te verkrijgen tbans deelt men mede dat duizende huizen ledig staan. De vreemdelingen uit alle talen en natiendie bij voorkeur bnnne rijke inkomsten in de scboone wereldstad kwamen verteeren keeren niet weder terug en als gevolg daarvan kwijnt handelver- keer en levendigbeiddie aan duizenden en duizenden brood en werk verschafte. Tengevolge deze lusteloosbeid in zaken en bedrijf, gaan op bunne beurt de teruggekeerde industrieelen en werklieden de stad weer verla- tcnten einde eldershetzij in bet binnen- of buitenlandhunne zaken te drijvenhetgeen weder het getal onverhuurde huizen nief weinig vergroot. Deze reactie op de vroeger zoo ten top ge- voerde bedrijvigbeid kan echter minder verwon- dering baren wanneer men in aanmerking neemt de kunstmiddelen door Napoleon aangewend ora Parijs boven alle wereldsteden te doen uitblinken. Het hof gaf bet sein tot de meest verblindende weeldede ambtenaren genoten de zwaarste tractementen om bet daarin te volgen terwijl de eindelooze veranderingen en verfraaijingen der stadmillioenen schats onder de indnstrieele en werkende stand verspreidde. En tbans heeft dit alles voor een groot deel opgeboudenwaarbij nog komen de ontzetteude rerliezen door vele ingezetenen door den oorlog en dea opstand geleden die in vele gevallen ware familie-rampen gewordeu zijn. De Indep. Beige zegttot haar groot genoegen uit vertrouwbare bronnen vernoinen te hebben dat de Franscke ministerraadmet Thiers aan het boofd zich tbans geheel heeft vereenigd met het wetsontwerpbetretfende de invoering van verpligt sehoolonderwijsgelijk dit door Jules Simon in gereedhoid is gebragt. Met gespannen verwacktiug wordt de beslis siug der Spaansche cones verwacktin zake de voorgestelde belasting der coupons, Tengevolge de kracktige buitenlandsebe beursvertogen, schij- nen de drijvers biervan eenigzins terug te treden, maar omtrent bet lot van dit regeringsvoorstel valt weinig met zekerheid te zeggen dock wat ook de uitslag zijin alien gevalle blijft de finantiele toestand van Soanje donker. Eene niet alleen verarmdemaar daarbij tevens vad- sige en trage bevolkingwaarbij eene geregelde belastingsinning tot de oumogelijkbeden behoort. Daarbij is ook de scherp<te admicistratie niet in staat de inheemscbe en bij bet volk ingegroeide smokkelarij tegen te gaan. Neemt men hierbij dat Cuba nog niet ten is ten onder gebragt en dit anders rijke eiiand nog millioenen schats aan het moederland kan kosten dan blijft bet finaneiele vraagstuk van Spanje een problema dat nog lang op eene gezonde oplossing kan wachten. Het wetsontwerp betretfende de muntbervor- ming is in de maandag gehonden zitting van den Duitschen rijksdag bij de eerste lezing aangenoinen. Evenzoo, bij eerste en tweede lezingbet tractaat van uitlevering met Italie- Voorts werd de spoorweg-begrooting voor den Elzas en Lotharingenwaartoe, gelijk onlangs gemeld werd, von Bismarck 11 400 000 thaler van de Franscke oorlogs contributie bcschikbaar wilde hebben gesteldzotider discussie goedge kenrd. Wegens ongesteldheid van den president Simson. werd de zitting door den vice presedent prins von Hogenlobe, geopend. o Neuzen, 17 November. Toegekend aan D. de Clercq gezagvoerder van de kettingsleepboot Oscar no. 3 te Gent als blijk van Z. M. goedkeuring en tevredeubeid wegens zijn menschlievend hulpbetoon bij den brand, den 23 Julij jl des naelits aan boord van het Araerikaanscke barkschip Esther in bet ka naal van Neuzen ontstaan, de zilveren medaille, ingesleld bij besluit van 22 September 1855 no. 64 alsmede een loffelijk getuigsebrift. Hontenisse, 15 November. Van Z. M. den koning, beschermkeer van de alhier bestaande scherpsckutters vereeniging „prins Frederik Hen drik" is bij baron Col lot d'Ecury, kapitein kom mandant van dat korps ontvangen een sierlijke zwaar weener vergnlde bronzen sigaren standaart, bestaande uit schotel sigarenpot, twee asebbakjes en eene lucifersdoos, en zulks om te dienen als prijs bij bet eerstvolgende conconrs van die ver eeniging. Naar men verneeint zal dat concours na de voorjaars oefeningen van dat korps in de maand Mei of Junij van 1872 plaats hebben. Breslcens, 16 November. Aan de nieuwe sluis is eergisteren een Engelsche brikgeladen met porselein aarde omhoog geraakt. Het schip zit zoodanig tusscben en op de palen dat bet vcrmoedelijk verloren zal zijn. Het is door de bemanning verlaten. Ook verneemt mendat gisteren aan de Zvvarte polder een groot scbip gestrand is. Verdere berigten ontbreken. Groede16 November. Aan boord van de stoomboot die heden namiddag te 3 urea de postpakketten van Vlissingen naar Breskens over- bragtis de lederen postzak in brand geraakt en zijn van de zich daarin bevindende brieven en dagbladen enkele geheel verbrantj, andere be sckadigd. De noodzakelijkkeid van de invoering van zakken of kisten, beter tegen bet vuur be- stand dan de tegenwoordig in gebruik zijnde is bieroji noodlottige wijze gebleken. De najaarsvergadering onzer prov. staten is gesloten. Het verhandelde resumerende deelen wij nog medebehalve hetgeen reeds in onze vorige nummers is voorgekomen a. voor de uitbreiding der stoombootdienst op de Westerscbelde wordt eene som van /8000. op de begrooting voor 1872voor de tweede belft des jaars uitgetrokken b. met algeraeene stemmen zijn de nitgaven ad 25.800.voor een steiger aan het "Katscke Veeren f 22000.voor een steiger te VVal zoorden goedgekeurd c. uithoofde er een nader onderzoek omtrent de plaats van aanleg, aan de Noord- of aan de Zuidzijde van bet haventje. beboort te gescbieden is de steiger te Hoedekenskerke nog slechts Voor memorie kunnen worden uitgetrokken d. met algemeene stemmen is een post voor memorie uitgetrokken voor bet onderhoud van den 's Gravenpolderschen straatwegzoodat in verband met het vroeger door ons meaege- deelde, do staten van gevoelen met den minis ter blijven verschillen. Zij zijn krachtig opge komen tegen de pressie door den ministerdoor bet niet goedkeuren der begrootingop de staten uitgeoefend e. een renteloos voorscbot tot bet aanleggen van een grindweg van St. Annaland naar St. Maartensdijk is voorloopig geweigerd aangenomen is een amendement van den beer Bijbau om voor rekening der provincie bet grootste der wachthuizen van bet Sloe over te brengen en te plaatsen aan den steiger te Cortgene: g. vastgesteld is bet regit, op de gemeenscbap pelijke uitwatering van versebillende polders op Noord Beveland i. met 29 tegen 8 stemmen is aangenomen het reglement op de kuntstwegeu waarbij breede velgen enbanden aan de wie- len met 1 Sept. 1874 verpligtend zijn gesteld. Men zal dus vbor dien datum de bandeu zijner vvielendie de dubbele breedte van den tegen woordigen nioeten bebben, behooren te veran dereu. Zij die dus over eenigen tijd herstelling aan hunne wagenvvielen moeten doenzullen verstandig handelen alsdan onmiddelijk die ver- breeding te gelijk te doen plaats hebben, ten einde later dubbele kosten te voorkomen goedgekeurd isdat de opzigters van den waterstaat, ook voor rekening der provincie be- last worden met het toezigt op de calamiteuse watersekappen en polders. Op den 13 November 1871 zijn door bet prov. geregtshof in Zeeland de navolgeude arres tee in hooger beroep uitgesproken Emile Janssen.oud 29 jaren, slijter wonen de te Hulst. Is bij vonnis der arr. regtbank te Goes dd. 25 September 1871 scbuldig verklaard aan bet wanbedrijf van het met woorden belee digen van eeu bevelbebber der gewapende magt in fnnctie, en onder aaneuiing van verzaebtende omstandigheden veroordeeld tot betahng eener geldboete van 25, met subsidiaire gevangenis- straf van 7 dagenalsmede in de kosten van bet regtsgeding. Op bet door den officier van justitie ingesteld hooger beroep. Is door het hof, regtdoende bij verstek, bovengemeld vonnis bevestigd voor wat betreft het bewezene der daadzaken, hare quali- iieatie en bet bewezene der schuld van den be- klaagde aan feiten, en met vernietiging van bet zelve vonnis voor wat de opgelegde straf aaugaat den beklaagde veroordeeld tot eene gevangenis- straf van 6 dagen en in de kosten van het regts gedingzoo in cersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Amacdus Eggermondt. oud 15 jaren, wonende onder Axel bcklaagd dat bij onder Axel uit een bakkeet op de hofstede van G. G. Gal!6 aldaar, arglistig beeft ontvreetnd en zich toegeeigend een berlijnsck zilveren korologie, ten nadeele van P. Vliebergen die met hem voor loon bij G. G. Galle voornoemd diende. Is bij vonnis der arr. regtb. te Goes dd 25 September 1871, op grond dat bet feit den beklaagde ten laste gelegd is bewezen doeh dat bet door hem bedreven is zonder oor- deel des onderscheids, vrijgesprckeu, dock bevolen eersten aanleg als in dat bij zal worden gebragt in een vcrbeterhnis ten einde aldaar opgevoed en in lieehtenis ge houden te worden tot dat bij den nudcrdoin van 18 jaren zal bebben bcreikt de kosten van bet regtsgeding te dragen door den slant. Cp bet door den offieier vau justitie ingesteld hooger beroep, is door bet hof, regtdoend.: bij verstek, bovengemeld vonnis vernietigd, en dec gei'ntimeerde scbuldig verklaard aan diefstal gepleegd door eenen looubediende in de woning van zijnen meester, ten nadeele van ietnand die aldaar woondeen te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 45 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan en in de kosten van bet regtsgedingzoo in hooger beroep gevallen. In onderscheidene dagbladen viudt men gewag gemaakt van eenen gouden gedenkpeuning, door Z. K. II. prins Frederik der Nede'rlnnden als herinnering gescbonken aan de leden der ontbonden boofd commissie voor de oprigfing vau een nationaal gedenkteeken voor 1813 enz. Wij vernernen dat zoodanige medaille ook ver- eeid is aan den beer mr. G. N. de Stoppelaar te Middelburg welke in die commissie voor de provincie Zeeland zitting beeft gehad. Deze gedenkpeuning, van goud 75 strepen middellijn, bij 3 strepen diktestelt aan ieder der zijden 6ene der hoofdzijden van het monument- Willemspark voor, met de fignren van de gods- dienst en de geschiedenis. De voorzijde is van eene inscriptie voorzien Jl. maandag avond ontstond er brand in een herbergje te Ellewoutsdijk. Door tijdig aan- gebragte hnlp mogt men er in slagen den brand te blusschen alvorens dezelve grooten omvang had verkregen, Men berekent de schade op/50 De oor/.aak schijnt in bet ontvlammen van eenige kolen te liggen. Het inraaken en verkoopen van mosselen wordt meer en meer eene bloeiende en winstge- vende onderneming. De mosselen worden inge- zameld, gereinigd, in geemailleerde potten met een weinig water er in, zacbtjes gekookt, daarna de baarden afgedaan en dan in lange glazen ge- plaats die met wat sterken wijnazijn zwarte en witte peperkorrels en fijn gesneden laurier bladen voorzien zijn. Zoo blijven zij eenige uren staan waarop men wijnazijn er op giet en het geheel met eene dunne laag genua olie bedekt. Ten laatste biudt men eene vochtige blaas over bet glas. Zulke glazen worden met menigte uit Sleeswijk-Holsteia en vooral uit Kopenhagen verzonden. Wat deze tak ran bandel zou kunnen worden indien men de bereiding missckien wat eenvoudiger zou kunnen maken, en dus ook dat voedsel door den burgerman zou kuunen doen genieten kan men afleiden uit bet aanzienlijk getal mosselen welke er worden gevisckt. In de Kieler zee bragt men in 6en jaar 800 ton of ongeveer 3'/^ millioen mosselen aan de markt. Men plukte ze van bavenpalen planken bad- scbuitenbooten en landingsbruggen en van bet kunstmatig ingerigt boutwerk. Men heeft ons verzocht het volgende te plaatsen Volgens ontvangen telegram van Port-Said was het stoomschip „Prins van Oranje" den 9 dezer te Suez en den 13 dezer te Port-Said ge- arriveerdalles wel aan boord. Tengevolge eener kleine averij aan de schroef zal bet stoom schip eenige dagen te Port-Said vertoeveu. Volgens telegraphisch berigt uit Glasgow is het stoomschip Conrad, van de stoomvaartmaat- scbappij Nederlandmet goed gevolg te water gelaten. Zondag zijn weder twee der wegens het Rotterdamscbe oproer gevonnisden, Rueb en de Heer, uit bet tnchtkuis te Leeuwarden ontslagen en aldaar ternggekeerd. YAN (Weerbaarh8ids-Loterij). Naar wij vernernen, heb ben (le Heeren van Scliermbeek van Hall Bankiers te Utreclit, die in der tijd met goed gevolg de uitgifte van de loten der Premi8-iieenin,a ten behoevo van 's Lands Wberbaarheid op zieh genomen hebben aan de firms Jsenthal C. te Amsterdam, Rotterdam' en Hamburg het uitsluitend Genersal-Agentschap voor den verkoop van alle nog in hun bezit zijnde Weerb ;ir, i-nds- loten aangeboden. Zoowel om het doel, waarmee deze Loterij is ingesteld, aliook in aanmerking nemende dat den 15 Jannarij e. k. wederom eene groote trekkieg met belangrijke prijzen ])laats vindt bebben de Heeren Jsenthal C. dat voorstcl aangenomen en de overecnkomst betretfende het uitsluitond Generaal-Agent- schap bereids afgesloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1