ALGEMEEN NORMAALLESSEM. No. 676. YVoensdag 15 November 1871. 11 de Jaarg. Binnenlandsche berigten. liuitenlandsche berigten. Handelsberigten. Advertentien. OPENBARE VERKOOPINGEN I 4 JPolitielt Over-ziyft. Toen in 1848 de faniilie Orleans verjaagd en de republiek in Frankrijk was uiigeroepen ging er een rilling over ganscb Europa. De geest der deraocratie scheen slecbts bet wachtwoord te hebben verbeid om overal nit te brekenbier met onstuimigen driftdaar met meerdere kalmte en overleg. ItalieSpanjeBelgieons Vader- landoveral ondervond men die weerklank maar 't was inzonderheid Duitscbland waar een vurig republikeinisme met alie oude vormen van staatkunde scbeen te willen breken menig offer vie! voor „das freien Vaterlant" terwijl de strijd tot onder de rouren van 't vorstelijk verblijf te Pots dam voortgezet en de rustin Pruissen vooral, slecbts bezworen werd door de dubbele magt van wapengeweld en toegeven aan den volkswil. Pruissens kroonprins was genoodzaakt maan- den aaneeu zijn vaderland te verlaten en men berekeude reeds den dag waarop het ontslag van alle gekroonde hoofden van Europa zou geteekend zijn. Een LamartineLedru Rollin. Victor Hugo tutti quantide lang aangebeden vrijbeidshelden, werden op bet hoogste voetstuk geplaatstom de proef bunner lang verkondigde leerstellingen te uemen en nationale werkplaatsen werden op gerigtopdat al het volk uit den vollen staats- scbotel zicb overvloedig zoude verzadigen. Wederom is de republiek in Frankrijk uitge roepen maar het is of de oude springveer zijne kracbt heeft verlorengeen enkel windje van democratic wordt gevoeldgeen land van ons werelddeel neemt bijkans notitie van de nieuwe republiek. de in 1848 verjaagde kroonprins van Praissen drukte op Frankrijks bodem de Duitsch keizerlijke diadeem op het boofden 't is bijkans alsof een geest van reactie in de volkeren is gevaren en men zicb, even als na den grooten Franseb Europcschen oorlog, bij veroieuwing met vertrouwen in de armen der vorstelijke tbeocratie heeft geworpen. En Frankrijk zelvewaar klinkt de leus van liberte dgalitd en fraternity, waar zijn de natio nale werkplaatsen de maaltijden in de open lucditwaar is de boom geplant waarom de vrij beidsroes wordt uitgedanst. 't Is of de Fran scben met de tegenwoordige republiek baar oud republikeinisme verloren hebben. Parijs blijft nog altijd in staat van beleg, een vroegere gehaatte drukperswet blijft in stand, de besluiten der departemenfsraden vernietigd en de zittingen der krijgsraden gaan voort. zonderdat men het rainste verzet uocb eenige poging tot ontzet der beschuldigden verneemt. Andere tijden andere zeden Engelands eerste minister. Gladstone, heeft bij gelegenkeid van een aan het den lord major aangeboden banket, zicb zeer gunstig uitgelaten over Engelands verhouding tot het buitenland. Hij roemt Engelands aardrijkskuudige ligging waardoor het in staat gesteld wordt de vervvik kelingen in Europa met een onpartijdig oog te beschouwen. Hij noemt in die redevoering Belgie de modelstaat van Europa. steunt op de vriend schap van Amerika en zegt dat de vrede van Europa nog nimrner op hechter grondslagen ge vestigd was. De Spaansche couponbelasting boudtvooral in Engeland zeer de aandacht gaande. In eene groote vergadering van fondsenhouders te Londen werd een brief voorgelezen van Spanjes gezant aldaarwaarin deze verklaarde dat door schuld- delging met 8 pet. der belasting. de scbuld- eisehers te meer gewaarborgd warer. voor de voldoening bunner vorderingen. Deze brief werd met een spottend gelach beantwoord. De voor zitter betoogde dat zoo geredeueerd het beter was dat Spanje 28, 38, 48 ja nog meer belasting heft. Neuzen, 14 November. Bij Koninklijk besluit van 10 November 1871 no. 32is de heer J. A. van Boven herbenoemd als burgemeester der gemeeuten Neuzen en Hoek. Het voorstel van de heeren Hombach rar. Dronkers dr. van EckMathon en Pierssens tot uitbreiding der stoombootdienet op de Wester- Sehelde, in verband met daar te stelleu steigers I te Walzoorden en te Hoedekenskerke, werd in de jongste vergadering der provinciate staten met algemeene stemmen aangenomen. Vlissingen Borsselen Neuzen Hoedekens kerke. Hansweert en Walzoorden, zullen twee- maal daags heen en wader aangevaren worden, zooveel mogelijk in correspoudentie met de spoortreinen op de Zeeuwsche lijn. en op die van Neuzeu—Gent en Neuzen Mechelen. Ontegenzeggelijk is de uitbreiding dezer dienst van zeer overwegeud belang voor de bewoners van een grcot deel onzer provincie en hebben bij gevolg provineiale statenen hoofdzakelijk de voorstellersde voldoening eene der uitge- breidste en gewigtigste communicatien tot stand te hebben gebragt. Vooral het westelijk deel van Zeeuwsch Vlaan deren zal hierdoor zeer worden gebaat. Wij kunnen daarom onze bevreemding niet ontveinzen, onder de namen der voorstellers niet te hebben aangetroffen, die der heeren van Deinse en vooral van de nieuwe afgevaardigden van Waesberghe en Dieriksdie tocb evenzeer ter behartiging onzer belangen zijn verkozen. Naar wij vernemen, zal op a. s. dingsdag 21 November, eene tooneel voorstelling gegeven worden in het Nederlandsch logement alhier, door den heer A. Bakkerdirecteur van den schouwbnrg te Vlissingen. Volgens provinciaal blad no. 131 van dit jaar kan door den commissaris des konings geene dispensatie worden verleend van bet verbod be- trekkelijk den invoer uit het buitenland van vee, onbewerkte wol enz. dan nadat 't uit deug- del i j k e certificaten zal gebleken zijn, dat het ree en andere voorwerpen niet slecbts uit door de veeoest niet besmette landen is aan- gebragtmaar ook dat zij niet in een b e- smet land z lj n geweest. Men schrijft uit EedeDe echtgenoote van den onderwijzer dezer gemeentedie als 1 getuige voor de regtbank te Middelburg verscbe- nen waskeerde in den avond bij sterrenlicht van Aardenburg naar Eede huiswaarts. Op de boogte van het Hazenstraatje gekomen, werd zij door een onbekend manspersoon staande ge honden en om tabaksgeld gevraagd, onder be dreiging van baar zoo ze schreeuwde de keel te zullen dichtknijpen. Hij onderzocht daarop onbescbaamd den zijzak der vrouw en beroofde baar van een paar gulden aan geld. Waarscbijnlijk was de liefbebber een beginner want hij zocbt gelukkig niet verder. Daar de vrouw in een anderen zak meer geld hadzou hij meer hebben kunnen rooven doch hij liet het er nu bij. Binnen kort zal worden overgegaan tot de vervaardigiug van nieuwe mnntbilletten, alle van f 10, die bij meer sierlijkheid van vorm, tevens meer waarborgen tegen namaak zullen aanbieden. Vbor het einde van dit jaar hoopt de regering de uitkomsten van de vijfde algemeene tien- jarige volkstelling bekeud te kunnen maken. Te Dwas verleden week een boer op het land aan het uitgraven van een sloot een Nimrod's zoon zag in de vertedoor de beweging van den boer, een zwart voorwerp, dat boven den gronddan weder er in neder- daleu hij denkt, dat een haas, (te meer omdat er dit jaar niet te veel haas is,) hem zat te tergen. Hij legt op bet beest aan en paf juist schiet bij den boer den hoed van het boofd slecbts iets lager en de boer was een lijk ge- weest. Dat dit avontuur onzen onvoorzigtigen jager niet zeer vriendelijk door den boer werd afgenomen is te begrijpen. Uit Rome meldt men dat II. M. de koningiu der Nederlaudenin de laatste dagen van baar verblijf aldaar onderscheidene ateliers heeft bezocht. Den 4n November is H. M. op het vaticaan in afscheidsbezoek tot den paus toegelatenditinaal echter zonder cerimonieel. Het onderhoud van II. M. met den paus duurde verscheidene urcn. Naar wij vernemen zal bij den Amster- damschen uitgever D. B. Centen tegen het einde dezer maand verscbijnen het eerste No. van Sempervirens weekblad voor den tuiubouw in Nederland tevens orgaan van de koninklijke Nederlandscbe tuinbouvv maatscbappij Linnaeus waarvan de redaetie is opgedragen aan den beer II. Witteden bekenden Hortulanus te Leiden. Eenigen tijd geleden werd te Groningen in bet hoi van een schip eene hoeveclheid ster- ken drank verborgen gevonden. Het schip werd in beslag genomenen de schipper is thans veroordeeld tot eene geldboete van f 2934 50; bij niet betaling te vervangen door 6 maanden gevangenisstraf. Zondag 11. is te Antwerpen brand oustaan op een schip geladen met stukgoederen en bestemd voor Amerika. De spoedige hulp van de pompiers enz. kon niet baten gisteren morgen vielen de brandende masten, op de sleepboot Turk, welke naast het schip lag om zooveel mogelijk vau de goederen in te nemen, waardoor de sleepboot zonk en eenige meuschelevens te betreurcn waren. Nadere berigten ontbreken ons nogmaar zullen wij in een volgend nummer mededeeleu. Nadat Dijon reeds door de troepen ont- ruimd was, kwani er 4 dezer nog een trein met Duitscbe manschappen aan die van het opont- houd gebruik wiiden maken om de stad eens te bezigtigen. De prefect dit vernemende zond evenwel onmiddelijk een detacheinent van 600 Fransche troepen om zulks te beletten. De Duit- schers gaveu toen natuurlijk aan bun voornernen geen gevolg, maar von Manteuffel kreeg onmid delijk kennis hiervan en beval dat Dijon outruimd moest worden daar toch de zes departementen neutraal moeten blijven lot ua de betaling van het vierde halve milliard. De prefect had er niet veel zin in maar een bevel van den minister van oorlog volgde spoedig en de troepen vertrokken nog dienzelfden dag naar Chalons sur Saone. De Duitscbe bevelbebber zou waarschijnlijk geen aanmerking op bet bezetten van Dijon ge- maakt hebben, als de prefect zich niet zoo klein- geestig gedragen had. -Berigten uit Madrid deelen eenige bijzon- derbeden mede omtrent de verwoestingen die tengevolge van een hevigen storm in de stad Almeria een havenplaats aan de Middellandsclie zee. zijn aangerigt. Een groot gedeelte van de stad was overstroomd en verscheidene openbare en particuliere gebouwen zijn verwoest. Reeds waren 87 lijken uit de puinhoopen opgedolvcn. De gemeenschap met de stad was grootendeels verbroken. Uit Petersburg kwam woensdag het volgen- de berigtDe sledevaart op de rivier voor de stad is geopend. Tengevolge van het drijfjjs is de communicatie met Krooustad afgebroken. De thermometer teekent 7 graden (Reaum.) de scheepvaart mag voor goed als gestremd wor den beschouwd. Het vaarwater te Kroonstad is aan de zeezijde nog vrij van ijs. - Dat industrieele ondernemingen een zeer hoog dividend gevee, komt dikwerf voor, maar zoover als de Caledonische goudmijnmaatschappij bet gebragt heeft, zal wel zonder voorbeeld zijn In den letterlijken zin beantvvoordt zij aan baar veelbelovenden naamdaar bet dividend over bet eerste halfjaar 1871 is vastgesteld op bet voile bedrag der aandeelen. De Amerikaansche vloot van walvisehvan- gers is door eene zvvare ramp getrolfen. In den afgeloopen zomer kwamen 39 vaartuigen van die vloot bij 't vervolgeu van de walvisscben door de Behringstraat in de Noordpool-oceaanzij slaagden goed in de visscherjjmaar kregen overlast van bet ijs. In September kwamen er ijsbanken in bet Noordwesten aandrijven die de schepen naar zandbanken medesleeptenvier vaartuigen verbrijzelden en negen en twintig anderen vastklernden. Op den 13 September besloten da kapiteins om de in bet ijs beklerade schepen te verlaten. ten einde de bemanningte redden. Twaalfhonderd zeelieden voor de helft Kanaks en overigens ingezetenen der Vereenigde Statenvonden eene wijkplaats aan boord van zes schepen, die nu twee weken geleden Hono lulu, een van de Sandwicbseilanden bereikt hebben. Bij die ramp zijn alles te zamen ge nomen drie en dertig vaartuigen verbrijzeld of in het ijs achter gelaten. Het hierdoor veroor- zaakte verlies wordt op anderhalf millioen dollars begioot. BURGERLIJKEN STAND VAN NEUZEN van O tot 1S5 November. Rotterdam, 13 November. Louden* 13 November. De INSPECTEUR van het Lager Onderwijs in Zeeland maakt bekend dat in den loop der volgeude maand alhier zal worden gebouden een vergelijkend examen ter vervulling van twtte openvallende plaatsen als kweekeling bij de NORMAALESSEN te Middelbcrg waaraan eene Rijkstoelage van f £i£5Q voor kost en inwoniug is verbonden. Daarvoor kunnen al'.een in aanmerking komcn jongelieden van 1416 jarenbniten Middel burg woonachtig, die het vaste voornernen hebben den onderwijzersstand in te treden en die reeds voldoende kennis van de hoofdvakken van het lager onderwijs hebben venvorveu om de lessen met vrucht te kunnen bijwonen. Zijdie naar de gemelde toelage wenschen mede te dingen zullen zicb daartoe voor of uiterlijk op den 25 November e. k. in persoon of met vracbtvrije brieven bebooren aan temel- den bij den Scboolopziener vau bun district onder overlegging van hnune geboorteactevan een attest van goede gezondheid afgegeveu door een geneeskundige in bnune woonplaats en van een of meer getuigscbriften van bun goed gedrag. Aan lien zal later opgave worden gedaan van den dag waarop en de plants waar bet verge lijkend examen zal worden afgenomen. Middelburg, 2 November 1871. De Inspectedr voonioemd C. M. VAN V I S V L I E T. door bet ministerie van den Notaris J. J. F G R C li E I te Nenzen. IOp Donderdag den 16 No- v e m b e it 1871 des uamiddags ten een lire ten verzoeke van de erfgenamcn van wijle REINIER LEUNISten zijnen steefbuizo op Mauritsfortgemeente Hoek van Een zeer scboon massief maboniebouten KA- BINETdrie PLUIMEN BEDDEN en toebebooreneen BUREAU, PORSELEI- NEN KOPJES en SCHOTELTJES. STOE- LEN, TAFELS, KOPER TIN GLAS GELEIJERD en AARDEWER1CVriessche KLOK KAGCIIEL. SLAGTERS en KEU- KENGEREEDSCIIAP en meer andere Goe deren. Huwkmjks-Aangiftex. 10 Noy. Jacobus Antonij Balnik- ker, oud 41 j., weduweuaar van Adriana Alida Harte en Janna van de Wcge, oud 43 j., weduwe van Pieter Verelst. Overlijden. 11 Nov. Anthouie Verhelst, oud 3 j., z. v. Martinus en van Cathariua de Rijke. Jan Meeusen, oud 51 j., z. v. Jan en van Janna Kervink, weduwenaar nit eerste huwelijk van Jacoba Ileule en eclitgenoot van Hendrina van Wijck. Geboorten. 6 Nov. Jozias AHthennis, z. v. Jacob Andrics van Hoevc en van Pieternella Schijve. 8 Nov. Pieter Jan, z. v. Jorinns de Lege en van Johanna Elisabeth Meeusen. 11 Nov. Catharina Frederika, d. v. Abraham Lennis en vau Johanna Helena Joris. 12 Nov. Adriana Magdalena, d. v. Anthonie Bedet en vau Elisabeth Dobbelaar. Tarwe langzaam vorige prijzen, Gerat hooger, Bruineboonen 50 cent lager, Erwten lager. Zeenwsche en Vlaamscbe Tarwe f 12,50 a f 13,25, Over- manssche f 11,50 a f 12,25 mindere f 11,5" a f 12,00. Rogge Zeenwscbe ec Vlaamsche f 7.75 a f 0,50, Overmaaische f 8,75 a f 9,50. Gerst, Zeeuwsche winter f 6,80 a f 7,30, nieuwe f-, a f zomer dito f 6,30 a 6,80, mindere f 5,80 a f 6,20. Haver, korte f 3,10 a f 1,60, lange f 2,70 a f3,75. Paarden- boonen f 8,10 a f 8,6(1. Duivenboonen f 8,50 a f 9,20. Bruineboonen I 13,— a f 11,— mindere f 11,a f 12,50 Witteboonen, Walchersche f 11,a f 15.Zeeuwsche f a f mindere f 13,a f 13,75. Erwten Walchereebe f 10,25 a f 11,Zeeuwscha f It,a f 12,50( mindere f 8,75 a f 10,-. Koolzaadstemming 72 a 75. Lijnzaad 90 a 108 atuivers per 31'/2 kop. Meekrap tot vorige prijzen goede kooplust, vraagprijzen hoo ger. Racijn hoogere prijzen verkocht. Granen vast. Haver sh. hoosrer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1