ALGEMEEN No. 674. YVoensdag 8 November 187 i. 11 de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsclie berigten. ABONNEMENT. V E 11S C IIIJ N T WOENSDAG EN ZATUEDAG D II II T COll'. (e A'euzeii. ADVERTENTIEN. Cngefrankeerde brieven worden niet aange- nomen. Jr*olitiek: Ovei*zi«ft. Onder dc groote dwaasheden der Fransche bewindslieden bekleedt zeker niet de minste plaats die van de mannen van 4 September, waarbij bevolen werd de nationale garde te wapenen. YVat Napoleon immer schuwde als een gevaar- lijk monster, werd door Favre en Trochu in lninnen onverstandigen overmoed opgeroepen ora de eer des vaderlands te redden en dat nog wel, naar Trochu's eigen latere verklaring, met de bewustheid dat Parijs niet te houden was. Voor een bersenscbim werd dus het waarach tig landsbelangvoor een zoogeaaamd point d'honneur, Frankrjjk bloot. gegeven aan een vuur, vvelks woedende kracht in latere dagen maaral te gruwelijk gebleken is. Hoe steekt hierbij niet af de nuchteren zin van bet tegenwoordig bewind. In plaats tocb zooals in de dagen der reactie door vele afgevaardigden begeerd werd, met een enkel wetsontwerp diezelfde garde met e6nen slag te dooden, ijverde Thiers metjeugdig vuur voor eene geleidelijke, geheel naar zijne keuze uitgevoerde ontwapening. En deze ontwapening is thans geheel volbragt zonder de minste ongeregeldheid of het geringste verzetzoodat de minister van binnenlandsche zaken aan de gemeentebesturen nu de orde heeft verstrekt om de geheele vervulling van den nuttigsten niaatregel voor Frankrijks inwendige rust te bespoedigen. In ons vorig nnminer hebben wij reeds gewaagd hoe de minister Jules Simon de wonde van het verwaarloosd onderwijs voor Frankrijk heeft opeugelegd. Gedurende bet keizerrijk, in den tijd toen Haussmann millioenen uitstrooide tot verfraaijing van Parijsliepen 67.000 kinderen rond, van alle onderwijs verstoken. De tegenwoordige prefect der Seine is met bet gemeentebestuur ijverig in de weer diejam- merlijke toestand te verbeteren, waarvoor men reeds begonnen is de stedelijke bijdrage voor 1872 met de helft te verhoogen. Het Journal officiel meldt, dat van de gear resteerde personen, tengevolge van de te Parijs en elders plaats gehad hebbende gebenrtenissen, tot duster 9823 in vrijheid zijn gesteld, terwijl 525 vonnissen zijn gewezen, bebalve die, wellce door den In en 2n krijgsraad, te Parijs zitting houdende, uitgesproken zijn. De instructie is in bijna al de havensteden afgeloopen en de ineeste der rapporten zijn te Versailles terug ontvangen. Het dagblad le Droit meldt, dat morgen voor den 6n krijgsraad te Versailles de zaak zal voorkomen der moordenaars van de generaals C16ment Thomas en Lecomtein deze zaak zijn 27 personen betrokken. Na den afloop daarvan zulleu voor dien zelfden raad teregt staan de moordenaars van Gustave Cbaudey redactenr van de Si6cie. De Bonapartiscbe bewegingen, waarvan nog gedurig opbef wordt gemaaktverflaauwen gaandeweg. Ouverkolen sprak de Duitschc landdag zijne tevredenkeid over den gang in Frankrijk uit men toont zich over het algemeen zeer te vreden over de jongste overeenkomst en zegt daarvan o. a.: „Niet alleen de Fransche regering, aan welke haar oneindig moeijelijke tank door de tegemoetkoming van de zijde der Duitschepoli tiek dikwijls verligt is geworden, gaat opregt te werk om de vriendschapsbetrekkingeu tusschen de twee nabnrige staten op elke wijze te bevor- deren en vrucbtdragend te maken voor een kal mere bescbonwing van en bernsting in den fei- telijkcn toestand. Na het sluiten der laatste overeenkomst heeft de openbare meening zich over het algemeen zoo bevredigend en erkente ljjk ook tegenover Dnitschlanduitgesproken, als eenige maanden geleden naanwelijks te ver- wachten was. Hiermede is reeds veel gewonnen uu de gevoelens van haat tegen Duitscbland, die nog onlangs geheel Frankrijk bebeerschten, afne- men en door andere begrippen vervangen worden hoe meer (lit geluktte meer zal de stem van de vooruitziendepraktiscke politiek ingang vinden welkeu den Franschen volke zegtdat het de vroegere groolheid en den gegrondvesten roem onder de volkendie Duitscbland niet wil wegneinen of verminderen zijnerzijds niet door wajiengeweld en bloedige wraak, niaar alleen door den duurzamen wederopbouw zijner inwen dige straatsregeling en doorwerken des vredes en der ware volkswelvaart kan terug erlangen." Engelands vorstin bij het leven van haren echtgenoot de oogappel des volks heeft in latere jaren een kwijnend en terughoudend leven geleid, waardoor de oude ingenomenheid sterk ver- flaauwde. Thans meldt men dat ze aan de be- tere hand is en dit bij het volk een zeer gunstigen indruk maakt. De Spaanscbe coupon belasting vindt in Spanje zelf veel bijval. Het geld moet er zijn zoo spreekt men, en nood breekt wetten. Daarentegen wordt uit het buitenland en in- zonderheid uit Londen kracktig gewerkt om den slag af te wenden. INeu.zen, 7 November. Van de 191 kiezers hebben heden 113 aan de verkiezing voor een lid van dei^ ge mcenteraad deelgenomen. De heer G. Mulder alkieris tot hoofd- onderwijzer aan de bijzondere school te Assen (prov. Drenthe) benoemd. Gednrende de vorige maand zijn het kanaal albier opgevaren 71 zeeschepen, ruetende 11484 tonuen en 455 binnenschepen, m. 26039 t.en afgevaren72 zeeschepen, m. 13966 t. en 426 binnenschepen, m. 22740 t. Totaal sedert 1 Januarij 1871 zijn het kanaai opgevaren 701 zeeschepen m. 110423 t. en 3245 binnenschepen, m. 195618 t.en afgevaren: 680 zeeschepen, m. 128189 t. eu 3176 binnenschepen m. 194898 t. In de lOeerste maanden van 1870 zijn bet kanaal opgevareu 296 zeeschepen, ru. 53155 t. eu 2826 binnenschepen, m. 160413 t.en afge varen 262 zeeschepen in. 55447 t. en 2763 binnenschepen m. 158757 t. Zooals men weet, is de kervatting van de werkzaamkeden der tweede kamer bepaald tegen heden dingsdag 7 November. Reeds den daaraanvolgenden dag, woensdag, zullen de afdeelingen een aanvang maken met het onderzoek van het wetsontwerp tot invoering eener iukomstenbelasting enz. Men schrijft ons uit Vlissingen van 2 No vember. Wij vernemeu nagenoeg met zekerheid datter bespoediging van de opening van den Zeeuwschen spoorwegdoor den minister vau binnenlandsche zaken de noodige bevelen gege ven zijn om ten spoedigste over te gaan tot bet afdammen der Arnemuidsche haven. Is dit werk verrigt en de Sioedara voltooid, dan kan, zonder verderen tegenspoed, de spoorwegliju in bet vroege voorjaar geopend worden naar men thans wil niet voorloopig tot Middelburgmaar in eens naar Vlissingen, waar de draaischijf zou geplaatst en de vereisckte kulplokalen zoaden opgerigt worden. Z. M. heeft bewilliging verleend op de ontwerp statuten van de naamlooze „Maatschappij der eerste kunstmatige oester- en mosselcultuur in Zeelaudte vestigen te Goes. Ter voorziening in de bekoefteu te Chicago, curculeert te Amsterdam eene lijst van insckrij vingde beschikbaar gestelde giften beloopen reeds f 14000. De jonkman van 27 jaren, die te Amster dam met een onde dochter van zeventig zoraers in het huwelijk is getreden, is een ex pauselijk zouaaf, die na jaren aehtereen bij een nicht vau zijn toekomstigc gade in dieust te zijn geweest, het zwaard aangordde om voor de pause!ijke regering, als bet moest te strijden. liij keerde terug met een linkerhand waarann slecbts drie vinger8 waren, tnaar bad het verlies zijner twee andere vingers ruimschoots vergoed door een reliquie die iiy voor zijn gewezen meesteresse had medegebragt. Neen, zegt de tante, geefmij de reliquie, en ik maak u gelukkig. Ik schenk u inijn vermogen, natuurlijk na fnijn dood, maar daar het snccessieregt zeer hoog zal zijn, wanneer ik u miju gebeelen rijkdom imlaat, is het maar het beste dat wij trouwen. Zoo gezegd zoo ge- daan. Het paar is gehuwd. Als zij mi maar geen kinderen krijgen, want dan is de edele hedoeling van de lieve jufvrouw in iiet water ges'allen. Mej. J. Chastel, eene dergeuen aan wie van wege den koning eene beurs is ten deel ge- vallen heeft zich te Brusselonder leiding van den zangonderwijzer George Cabel in de zang- kunst in hooge mate ontwikkeld. Tot bewijs van erkentelijkheid is Cabel door den kouing- groothertog tot ridder van de Orde der Eikenkroon benoemd. De kamer van koopbandel te Leiden heeft een adres aan de tweede kamer gerigtom aan te dringen op de afschaffing van de patentbe lasting en invoering van de iukomstenbelasting. Bij den gemeenteraad van Leiden is het berigt iugekoraen dat de boekhonder der gaz fabriek aldaar verruist wordt. In de waarneming zijner hetrekking is tjjdelijk voorzien. Naar men verneemthebben onderscheiden ambtenarenbehoorende tot de departementen van algemeen besUmr, die den ouderdom van 65 jaren hebben bereiktaanzegging bekomen dat zij tegen het begin van het volgend jaar eer- vol zullen worden ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen. De werkmeesters aan 's Rijksrmmt te Utrecht, hebben gezamenlijk een verzoek aan den rijksraiintmeester gerigt, ter verkrijging vau een verhoogd werkloon. Iiet programma van de Toekomstorgaan der democratic in Nederland dat thans te Am sterdam verschijnt, is wlgens de laatste nom mers als volgt „Wij verlangen langs wettelijker: weg te ver- krijgen10. Hervonning van het belastingstelsel voigens een meer regtvaardigen maatstaf. 2o. Opbeffing van het staande leger en in de plaats daarvan algemeeDe volkswapening. 3o. Uitbrei- diug van de kiesbevoegdheidte beginnen met de toepassing vau bet bij de groudwet bepaalde minimum van den census door het geheele rijk, ten einde van lieverlede te geraken tot het al- gemeene stemregt. 4°. Neutraal openbaar on derwijs kosteloos en voor alien verplichtend. 5°. Algeheele scheidiug tusschen kerk en staat. 6°. Hervonning van het koloniaal beheeropden zedelijken grondslag van eerlijkheid en regt- vaardigbeid. 7». Afschaffing van alle wetten en instellingen die met den geest van vooruitgang in strijd zijnom zoodoende te geraken tot een gewenschte oplossing van bet sociale vraagstuk.'1 Dat het gebrnik van paardcnvleeschwelk voedsel tot nog toe bij velen een ongegronde afkeer inboezemdook bij ons te landemeeren meer begint toe te nemen kan daarnit blijken, dat te Harlingen sedert gernimen tijd iederen vrijdag een aanzienlijk getal paarden wordt aaugevoerddie per stoomboot „Baron v. Heem- stra" naar Noord Holland worden getransporteerd, om in de aldaar bestaande paardenslagterjjen geslagt te worden. Het paardenvleeschdat door velen die Let geproefd hebben als zeer aangenaam vau smaak geroemd wordtis dan ook het eenigste goed dierlijk voedselhetvvelk door zjjn lagen prijs voor den behoeftigen stand toegankelijk is. 't Ware dan ook weusckelijk, dat in iedere stad minstens i-en goede paardenslagterij mits onder naauwkenrig toevoorzigt gesteld werd aangetroffen daar het vleesch een voed sel is dat moeijelijk onfbeenl kan worden. Zeer velen, die nu slecbts een enkcle maal vleesch eten, of liever vleesch proeven zouden zich dan van dit gezonde voedselwaarvan het gebrnik door vele doctoren wordt aanbevolenbijna dagelijks kunuen bedienen. Om den dood met volkomen zekerheid te constateeren wordt een eenvondig middel aan- gewend. Men giet een paar druppels oplossing van Belladonna in het oog van den patient. Is er nog leven in het ligchaanidan wordt de pupil grooter. Door vergelijking met het andere oog is dit snel waar te nemen. Voor de keelziekte wordt met uitstekend gevolg het gorgelen met citroensap aangewend. Ten einde alle deelen der wond met betzamen- trekkeud middel in aan raking te hrengen, is het goed eenige droppels door te slikken. De waarde der landerijen is in Belgie se dert dertig jaren inerkbaar toegenomeu zij is bijna verdubbeld. De middelmatige waarde vau de hectare was in 1846 fr. 2421 in 1866 was die tot fr. 4173 gestegen. Gedurende het/.elfde tijdvak zijn de pachthnren van fr. 68 tot fr. 108 geklommen. In Vlaanderen is de gemiddelde prijs van de hektare de hoogste. In 1846 was bij fr. 3139; in 1856 fr. 4339; in 1866'fr5731. Aldaar treft men ook dezelfde verhonding aan voor de pachthnren, welke van fr. 87 tot fr. 130 zijn geklommen. Men herinnert zich dat een der eerste daden van het volk na de afkondiging der com mune bestond in het vernielen der guillotine op de Place de la Roquette. Maandag 11. is men nu weder begonnen met het herstel van dit werk- tnig en wel met het leggen der steenen waarop het bestemd is geplaatst te worden. Monsieur de Paris (de beul) presideerde bij deze plegtig- heid. Bij den vcrkoop der livrei-jassen van de bedienden aan de Tuilerien is een belangrijke bijzonderheid uitgekomen voor welker bekeml- wordiQg rijke liedeu die livrei bedienden heb ben den president der republiek eveneeus dank- baar kunnen zijn zoo zij willen. In geen der jassen of broeken was een zak. Deze voorzorgs- maatregel was genomen met het oog op een eigenaardigheid van vele bedienden welke soms eenige schade berokkent aan bun meesters. Len kleedermakereen onomkoopbarc kleeder makerwas aangesteld tot inspecteur der zakken van de livrei jassen eu broeken der hoflakkeijen. Eens in de week moest bij ze onderzoeken eu de mandie een jarzak hadwerd onmiddelijk weggejaagd. als zijude vau twijfelacbtige eer lijkheid. Als een bewijs dat de wijn dit jaar alle mogelijke slechte eigenschappen bezit, heeft men de 71er met den naam van Turco gedoopt. De Duitschers hebben hunnc berekening over afschaffing vau belastingeu en schulddelging gemaakt buiten den nieuwen keizer en zijne regterhand, von Bisrnark. In plaats van vermindering van lasten is er ernstig sprakc van vermeerdeiing. Het denk- beeld om den tabak hooger te belasfen, vroeger verworpen, treedt weder op den voorgrond. De ontevredenbeid daarover geeft zich vooral lucbt in karikaturen. Zoo deelt De Wespeu eene plaat medevoorstellende het vat der Danal'deu. De veroordeelden pompen oraver- moeid de milliarden en werpeu die in het vat, dat van onderen gescheurd is en waar von Bismarck al het weg vlocijcndc goud in eeu pickelhaube of punthelra opvangt. Per drie nuianden binnen Neuzenf 1, franco door het geheele Rijk 1,10 no geheel Belgie1,40 Eukcle 0,05 Men aboimeert zich bij allc lloekhandelaarsPostdirectcurcn en Brievenbushoudcrs. BIJ Van 1 tot 4 rrgelsf 0,40 Voor elke regcl meer0,10 Advertentien Relieve men aan de Uitgerers in te leuden uitrrlijk Dingsdag eu Vrijdag namiddags Ditlii ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1