ALGEMEEN No. 673. Zaturdag 4 November 1871. 11 de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. Bewogen met het lot der Zeenwgche broeders ten gevolge van den vreesse lijken brand te Chicago en Holland in Noord- Amerika, hebben eenige vriendcn te Neuzen het denkbeeld opgevat van hulpbetoon tot leeniging van dat loten roepen daarvoor niet alleen Zeeuweu, maar alle inwoners van de provincien des Rijks ook voor hunnegewest- genooten op om aan dat ide6 uitvoering te geven door het vormen van Commissien enz. Allen die zieh tot dit doel mogten willen vereenigen knnnen bij de Uitgerers dezer cou rant inlichting erlangen nopens de personen die zich voor dit oogmerk willen interesseren. F*olitiel£ Overzigrt. De belangrijkste gebeurtenis op politiek gebied kan men voor't oogenblik noemen de beslissing die keizer Frans Jozef genomen heeft in de Oostenrijk Czechische kwestie. Het ministerie Hohenwart is gevallenen daarinee voor bet oogenblik de zegenpraal van het Dnitsche element uitgesproken. Of biermee den luister der Habs burgscbe troon zal worden bevorderd is eene vraag des tijds. Zeker is bet dat de thans tri umferende rigting leidt naar nadere aansluiting bij bet groote Dnitscbe keizerrijk. Dat echter de Czechen nog zoo dadelijk het hoofd niet in den school zullen liggenblijkt nit de openbare bulde die de voorvechters ban ner zaak wordt bewezen. De heer Thiers heeft wederom voor de bon- derste maal verklaard. dat hij een eerlijk man is en de Franscben door hem nooit zullen worden bedrogen bij gelegenheid van een bezoek hem door den algemeenen raad van St. Oise gebragt. Ondanks alle respect voor den onden politikus zoo is bij in de meeste zijner redevoeringen van charletannerie niet geheel vrij te pleiten. Hij zegt zoo dikwerf de republiek eerlijk te zullen bewaren en zich naar der Franschcn bedoelingen te zullen schikkendat men haast begint te twijfelenof de woorden van den ouden monar- cbaal wel met zijne wcnschen overeeukomen. „Ik" zegt hij „ik ben geeu partijman maar slechts Fransch burgerwie de taak is opge- dragen het land behulpzaam te zijn nu 't zich door een moeijelijk tijdperk van overgang moet been werken. Ik ben niet d e a u t e u r van de republiekik heb haar slechts in bewaring ont vangen. Ik ben eenvoudig de man van eer en bet kleinood dat men mij heeft toevertrouwd zal niet verloren gaan zoolang 't in mijne ban- den is en nooit door mijne schuld. Maar het vertrouwendat de republiek aan sommigen inboezemt, eischt van de zijde der republikeinen, dat zij zich ernstig wijden aan de zaak der orde. De republiek moet toonen meer wijsheid te be- zitten dan de monarchic en het bewijzeudat ze bestaanbaar is met d« orde en met den eer- bied voor de wetten." Onder de middelen tot herstel van Frankrijk treedt de verbetering van het volksonderwijs op den voorgrond. Jules Simon heeft de rolkswonde van het onderwijs zoo diep opengehaald dat alle weldenkende en eenigzins verlichtte Franschen hem zeker in zijne pogingen tot verbetering zullen schragen. Volgens medegedeelde berigten zou reeds eene wet zijn zamengesteldwaarin het verpligt onderwijs was opgenomen. De Spaansche vertegenwoordigers houden zich bij voortduring veel op met theorie. maar er komen weinig zaken tot stand. Drie der laatste zittingen werden gewijd aan de beperking der Internationalewaarbij het niet aan schitterende redevoeringenmaar wel aan het neraen van gepaste maatregelen tegen hare woelingen ont- brak. Het eenige zakelijke dat door de regering bevorderd wordt. is de belasting op de coupons, waarvan de indruk door gansch Europa zeer ongunstig is. De Timis o. a. zegt er van Als zij doorgaat. zullen de buitenlandsche schuldeischers het slagtotfer zijn van een kwade trouw. die zelfs in de geschiedenis der Spaan sche finantien nooit erger voorkomt. Men spreekt van zuinig beheermaar zulk een zuinig beheer brengt staten ten val. Het bestewat een volk bezitis zijn onbevlekte reputatie van goede trouw. Spanje is een landdat geld moet leenen en ofschoon de ligtgeloovigheid van geldleeners door niets overtroffen wordtzouden de staats- lieden van Madrid, met het oog op de toekomst er wel aan doen als zij de schnldeisschers van Spanje er niet van overtnigden dat zij geplun derd worden telkens als het gouvernement geld noodig heeft. Hij voortduring worden troepen naar Cuba gezondeu. Ondanks at hetgeen de oflicieele en officieuse organen gelieven te zeggen is het een uitgemaakte zaak, dat de opstand in de kolonie aanhoudt. De strijdt dnurt er nn reeds drieja- renen dairuit kan men als zeker atieiden dat de opstandelingen over een sterke magt hebben te beschikken. Neuzen 3 November. Van woensdag 1 November II. zijn de treinen op den spoorweg Neuzen M e c h e I e n met 6 6n rermeerderd. Hebalve zes gevvone zal er van nu af aan dagelijks een sneltrein alleen voor de reizigers in de tweede klasse, van Neuzen naar St. Nicolaas vertrekken, en wel van Neuzen 's middags 0111 2 uur 16 minuten om van St. Nicolaas ten 4 ure weder te keeren naar Neuzen. Ook van dien datum af te rekenen zullen tot nader order alle treinen ophouden aan de Halte K ij k u i t tusschen Axel en Hulst, gelegen, zoo wel voor 't opneuieu en afzetten van reizigers als van bagage. Deze vermeerderiug van treiuen voorziet ongc- twijfeld in eene groote behoefte de bezoekers toch onzer wekelijksche markt en die van Axel en Hulst zijn nu per spoor nit entehuis; wij twijfelen dan ook niet of van die sneltrein, al kan men alleen plaats nemen voor de 2e klasse, zal veel gebruik gemaakt worden, even als van de Halte K ij k u i tdoor de bewoners van het noordelijk deel van Axel ambacht. De veranderde dienstregeling is nu als volgt ertrek van Neuzen. Vertrek van Aleclielen. Ingevolge raagtiging des konings zullen met de maand Mei a. s. de garnizoensverande- ringen in Zeeland plaats hebben als volgt De alhier in garnizoen liggende 3e en 4e comp. van het 3e regem. infant., wordt overge- plaatst naar Vlissingen terwijl de leen2ecomp. van datzelfde regem. uit Vlissingen naar hier wordt overgeplaatst. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben aan de provinciale staten ter behandeling in de a. s. najaarszitting, toegezonden een nader voorstel tot het heffen van opcenten op de hoofdsommen der grond- en personeele belastingten behoeve der provincie en tot bestrjjding der uitgaven van enkel provincialen en huishoudelijken aard van het dienstjaar 1872. Volgens dit voorstel hetwelk een gevolg is van het voorstel tot wij- ziging der provinciale begrooting van genoemd dienstjaarwaarbij de uitgaven en behoeften zijn geraamd op f 392.172.73 zullen de op centen bedragen: 23 (in plaats van de in Julij jl. bepaalde 21) op de lioofdsom der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommeu en 18 (in plaats van de in Julij jl. bepaalde 15) op de hoofdsom der personeele belasting. Het bedrag der volgens het vnorstel^van gedeputeerde staten van Zeeland te siuiten geld- leening tot het aankoopeti eener derde sloomboot voor den dienst op de Wester Schelde is koogstens 60.000. en van die voor het bonwen van een steiger te Hoedekenskerkete Walsoorden en aan het Katsche veer hoogstens f 70.000, beiden tegen eene rente van hoogstens 5 pCt. 'sjaars. -A_xel, 31 October. Op de veeinarkt alhier zijn aangcbragt 10 stuks paarden. 33 rundvee. 22 varkens. De volgende premien zijn uitgereikt: Aan Adriaan de Kraker, landbouwer te Axel, voor het grootste getal paarden f 5. Aan C. L. de Rop, landbouwer te Axel, voor het grootste getal rundvee f 5. Aan Aug. de Mejjkoopman te Zuiddorpe voor het grootste getal varkens 1. Aan Adriaan de Kraker, landbouwer teAxel, voor het schoonste paard f 5. Aau denzelfden voor de schoonste koe f 5. Handel was gering. De jaarmarkt alhier kenmerkte zich heden door een ongelukkig voorval hetwelk tot waar- schuwing kan dienen voor onbezounen hande lingen die men zoo vaak bij dergelijke gelegen- heden ziet plaats grijpen. Op de markt stond eene karnmachiene welke door een BeHsch eigenaar was ten toongesteld en nu en dan in beweging werd gebragtdoor nieuwsgierigheid gedreven bragt een jongeling van ongeveer 16 jaren de hand met de raderen in aanraking met het noodiottig gevolg dat dit deel benevens een groot gedcelte van den voorarm verbrijzeid werd met moeite werd deze van het folterend werk tuig bevrijd en uitgehaald. De .roorarm moest onmiddelijk worden afgezet welke operatie kort daarop door den geneesheer A. de Fouw onder den invloed der chloroforme heeft plaats gehad. Zoodra de jengdige lijder uit zijn slaap die ongeveer een half uur duurde was ontwaakt verklaarde hij van de operatie niets hoegenaamd te hebben gevoeld. Voor het tegenwoordige is de toestand van den ongelnkkigen jongeling bevredigend. Moge dit voorval wederom tot waarschuwing strekken. Has van Gent, 29 October. Afgeloo- pen vrijdag heeft de schipper Wauters alhier het huis van den overledenen secretaris gekocht voor f 1160, welke lage prijs wederom als bewijs kan verstrekken voor de betrekkelijk geringe waarde die de hnizen hier ter stede over het algemeen hebben. Dit huis toch staat op het fraaiste gedeelte der staden heeft een prachtig uitzigt, terwijl deskundigen bewerendat zulk een huis niet onder de 3500 te zetten is. Het prov. gcregtshof in Zuidholland heeft 27 October jl. in hooger beroep uitspraak gedaan iu de zaak van Iman Dorstbeschuldigd van moord op eene dienstmeid onder Tholen. Het hof heeft hem schuldig verklaard en veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. H. M. de koningin heeft den 25n te Rome den avond doorgebragt bij prinses Bonaparte. Dien dag had Hd. een rijtoer door de stad ge maakt en o. a. de via Appia bezocht. Den vorigen dag had H. M. den geheelen ochtend besteed met het bezigtigen der St. Pieterskerk en zich des namiddags naar het kapitool begeven. Een timmermar.sknecht te Breda is, toen hij zondagavond ten 12 ure naar huis keerde, door een brigadier der huzaren zonder eenige aanleiding aangegrepen en heeft een paarsabel- houwen op het hoofd bekomen. De brigadier eo een liuzaar, die bij deze geweldaad tegenwoordig was, bevinden zich in arrest. Voor de eerste maal na het uitbreken der pokken epidemie te 's Gravenhage. in het vorig jaarzijn in de afgeloopen week geen aangiften gedaan van overledenen aan of aangelasten door de kinderpokken. Jl. zaturdag word fe Amsterdam op last van het ministerie van oorlog door een zestigfal militairen eene proef genomen met de „erwten- worst. In opzettelijk daartoe gegraven velil- keukens werd binnen weinig tijds eon krachtige j soep bereiddie algemeen als zeer smakeMjk geroemd werd. i Te Amsterdam is maandag jl. een huwe- iijk gesloten tusschen een jongman van 27 en een jonge dochter van 70 jaren. Die een tweede voorbeekl van dien aard weetwordt verzoeht het mode te deelen. t Vinden van geld is thans aan de orde. Bij bet bouwen van een huis ii: de gemeente Hardinxveld heeft menI meter onder den grond een fraai Jacoba knnnetje gevonden waarin zich 10 gouden geldstukken bevonden met de borstbeelden van Karel V en Filips II. Uit eene mededeeling van den Nederland schen consul te Washington, den heer A. Sehiu - king, blijkt ter bevestiging van het vroeger berigt dat een afkooksel van den bast der Condurango, eer, Zuid Amerikaansche plant, waarvan de vrucht zeer vergiftig is, door verschillende medeci met het beste gevolg tot genezing van kanker is aangewend. Aan den Rijn heeft het eergisteren zoo hard gevroren dat de druiven zoowel als de bladeren van den wijnstok geheel bevroren en de laatste hoop op, zjj het dan ook geringen oogst, op vele plaatsen verloren is gegaan. Men drinkt in Duitschland betere koffie dan hier te lande. De ODdervinding leerde dit menig reiziger. Nu is't waar, dat de beste koffiesoorten dikwerf van onze markt worden genomen door Dnitsche kooplieden maar 'tis niet de eenige oorzaak dat men daar geuriger koffie drinkt dan ten onzent. Men draagt er meer zorg voor de toe- bereiding dan hier. Een goede koffie drinker wil daar van het koopen van gemalen koffie niets weten, en de echte liefhebbers koopen zelfs geen gebrande koffie. Aan het branden wordt buitengewone zorg be steed. Daardoor ondergaat de boon een groote verandering. De hoornachtige raassa wordt ge schikt om tot poeder gemalen te wordeu, looistot- zuren, suikeren vet gaan gedeeltelijk verloren, de keffieolie wordt door de hitte vluchtig. Daar nu de aroinatische geur der koffie geheel van de koffieolie afhangt, moet vooral zorg wor den gedragendat die olie zoo min mogelijk verloren gaat. Daartoe bezigt men geroost brood, 't welk bij de te branden koffie wordt gevoegd. Minder snel warmte aanneiner.de dandeboonen, neemt het de olie in zich op. Met de koffie gemalen en gekookt of afgetrokkenverhoogt het dan den aangenaraen reuk en den smaak der koffie. 't Is een zoo eenvoudig middeldat ieder- een het in praktijk kan brengen en't voorkomt de steeds toenemende vervalschingen vooral blijdeu handel in gemalen koffie voorkomende. Eeu der groote bom men waarvan zoo velen met milde hand door de Pruissen in Belfort werden geworpen is door eeneu koffiehuishouder bij de kerk opgedolven. Na het moordtuig van zijn en solferachtigeu inhoud te hebben ontdaan, heeft men er bij den top een gat ingeinaakt en daarin een prachtig uurwerk geplaatst. Deze nieuwenvetsche klok staat in het buffet eu zal niet gemakkelijk gebuit wordeudaar haar ge- wicht nagenoeg 166 pond bedraagt. Den eigenaar is al dikwerf door reizigers een hoog aan bod gedaan maar hij wil voor niets ter wereld het voorwerp ruilen dat zijn hdtel niet weinig winst aanbrengt. Christiaan IX koning van Denemarkeu maakt aanstalten tot een reis die verscheiden maanden zal duren. Eerst gaat hij naar Engeland om eenige weken te vertoeven bij zijn docbter, de prinses van Wallisen van daar over Frankrijk naar Griekenlandom zijn vronw en zijn dochter af te halendie reeds eenigeu tijd bij zijn zoon den koning van dat land door- brengen. Het hooge gezin gaat daarna naar Neuzen Sluiskil Axel Hulst Clinge St. Gilles St. Nicolaas Temsche Bornhera Puers Willebroeck Thisselt-Blaesveld Hombeeck Mechelen vertr. aauk. vertr. aank. 5,30 5,43 5,51 5,57 6,08 6,13 6,25 6,30 vm. 6,30 6.41 6,53 7,10 7,30 7.42 7,52 8,25 8,38 8,46 8,52 9,02 9,07 9,21 vm. 10,15 10.25 10,35 10,51 11,11 11,22 11,30 12,05 12,18 12.26 12,32 12,43 12,48 1,— 1,05 nm 2,16 2,27 2,39 2,56 3,15 3,25 3.35 3,20 3,33 3,41 3,47 ,58 4,03 nm. 6, 6.11 6,23 6,40 7,— 7.12 7,20 8,02 8,14 22 28 8,38 8,43 8,55 9,— Mechelen Hombeeck Thisselt-Blaesveld Willebroeck Pners Bornhcm Temsche St. Nicolaas. St. Gilles Clinge Hulst Axel Sluiskil Neuzen vertr aank. vertr. aank. vm. 6,50 6,55 7,07 7,12 7,23 7.29 7,37 7,50 8,10 8,23 8,35 8,55 9,15 9,27 9,35 vm 10,40 lo",54 11,— 11,09 11,14 11,21 11,33 11,55 12,08 12,20 12,40 1,— 1,12 1,20 nm. 1,45 1,50 2.02 2,07 2,18 2.24 2,32 2,45 4, 4,13 4,30 4,45 5,10 5.25 5,30 nm. 5,50 6,05 6,10 6.19 6,25 6,32 7,02 8,05 8,15 8,35 8,50 9,10 9.20 9,25 nm. 9,15 9,20 9,32 9,38 9,47 9,53 10,— 10,15 (i £1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1