ALGEMEEN No. 671. Zaturdag 28 October 1871. 11 de Jaarg. Binnenlandsche berigten. JPolitiek Over-zitrt. „Stoor Camarina niet," was oudtijds eeo spreek- woord ontleend aan een ondiep meer, waaruit bij de minste beweging verpestende dampen op- stegen. Had Frankrijks voormalig buitengewoon gezant, Beuedetti, deze les voor oogen gehonden, bij zou waarlijk niet op nieavv begonnen zijn om te roeren in den poel der onderhandelingcu, voor den oorlog tusschen bem en Bismarck ge- voerd en waarbij tusschen deze twee staatslieden toen reeds werd gedobbeld over bet zelfstandig bestaan ran Belgie en Luxemburg, ja over het lot van ons werelddeel. Maar boe ook onder- bandeld, boe ook gelootd en geboden werd, dit is stellig, de schrandere Pruissische staatsman beeft ook in dit opzigt zijn Fransche collega deerlijk in bet riet laten loopeu en do som der vernederingen van Frankrijk is ongetwijfeld door de nieuwe verdedigings-pogingen van Benedetti nog grooter geworden. Of v. Bismarck door bet oor te leenen aan Frankrijks aunexatie plannen het slecbts beeft widen opbouden of inderdaad toen ter tijd in zijn eigen belang er werkelijk in toestemde, is ten eenemale een raadselomdat Benedetti met geen enkele schriftuur daarvan iets kan bewijzen, terwijl integendeel van Frankrijks kant alle mogelijke bewijstukken aanwe/ig zijn, zoo in Frankrijk zelve als in do Pruissische kanselarij. Dat bij dezen stand van zaken ernstig aan eene herstelling van bet keizerrijk kan gedacht wordenis inderdaad te dwaas om te gelooven. Napoleon I is zijn keizerskroon van bet hoofd gerukt te midden zijner room als krijgsheer en wetgever. en de klank zijner grootheid beeft immer in Frankrijk ja in Europa weerklonken de kroon van Napoleon III is gevallen te midden der diepste vernedering en sterkste bewijzen zijner onbekwaamheid als legerboofdvan zijue onverantwoordelijke en tot domheid grenzende roekeloosheidwaardoor bij zijn land in bet ongeluk beeft gestort. Mogen dan nog eenige zijner getrouwendoor eigenbelang gedreven bun ondergegane zon vveer willen doen verrijzen de Fransche natie in bet gehee! dien toeleg toe te kecnenis onzin. Thiers beeft er dan ook geen zwarigheid in gezien prins Napoleon naar Corsica te laten reizen en alle geruchten over plaats gebad hebbende oproeren en manifestatien ten gunste van bet keizerrijk bij deze gelegenheid bebben niets te beteekenen gebad. De republikeinsche regering onderscbeidt zicb in dit opzigt gunstig van de keizerlijke- die ten alien tijde de Orleannisten en mannen van eenige staatkundige beteekenis. die zicb niet onaerwierpen aan de bestaande regering. van Frankrijks bodem beeft geweerd. In de maandag gehouden zitting van den Duitschen rijksdag is het wetsontwerp tot bet sticbten van een „rijks oorlogscbat" aan de cora- missie van het budget verzonden. Bij de ge- voerde debatten hield de minister van fiuantien de heer Campbauseneen betoog dat de strek king had om de „vredelievende" beteekenis van dat fonds te doen uitkomen. Hoe beter Duitscb- land tot den oorlog is toegerust zeide bij o. a. - hoe meer men zicb bedenken zalbet aan te vallen. Ook in de raemorie van toelickting door het Berlijnsche regeringsblad bij de indiening van bedoeld ontwerp gevoegdwordt dezelfde opvaiting verdedigd. Het doel van den oorlogschat zoo luiden de woorden van genoemd orgaan isin eene beperkte mate steeds do middelen voorhanden te bebben ombij het uitbarsten van een oorlog, de eerste finantieele moeijelijkheden te overwin- nen. en in zoover is zulk een fonds de nood- zakelijke finantieele aanvulling van de instelling der algemeene dienstpligtigheid. Luidens particuliere berigten nit Weenen beeft de keizer nog steeds geen besluit genomen hoe - wel bij zondag al de ministers andermaal bij zich heeft ontvangen. Naar men in goed onder rigte kringen verzekerdewerd er echter maan dag een beslissiug te gemoet gezien. Inmiddels meldt men uit Praagdat de beide hoofden den Czechische partijde heeren Rieger en Clam Martinitz, zaturdag per telegraaf naar Weenen ontboden en derwaarts vertrokken zijn waar graaf Hohenwart waarschijnlijk zal trachten hen tot een weinig meer toegeeflijkheid te stemmen. In Spanje is alweer sprake van de vorming van een nieuw ministerie ten gevolge cencr verzoening tusschen de hoofden van de twee verdeelde fracties der progressisten partij. Sagasta, Zorilla en een invloedrijk staatkundige van de democratiscbe partij zouden deel van dat bewind uitmaken Rivero zou dan voorzitter der kamer worden. INeuzen 27 October. De beer H. C. E. van IJsselsteijuLloyd's Agent albier had het gcnoegen door zijue be- moeijingen van de betrokkene Assurantie Maat schappijen in de lading van en in bet Ameri kaanscbe scbip Estherop welkeu bodem den 23 Juljj jl. een begin van brand outstondde ua volgende belooningen te ontvaugen wegeus ver- leende assisteutie. Aan de heeren Ch. Durt, Belgisch loodscom- missaris D. de Clerq commissaris van de sleep- boot Oscar en A. Meeuwsen loods albieraan ieder 25 00 en verder aan Jan HarmsCor nells Dirk Leunis. Adriaan RiemensGerrit Wigtenbroeek en Willem Jobaunis Pichalalien werklieden albier, ieder f 5.00. Het vernemen van dit nieuwszal hopen wij, een ieder aansporen zooveel mogelijk gereed te zijn zijue nevenmenschen te belpen bij bet ontstaan van brand, zelfs op vreemde handels- bodems. Hf»schliapelle t 26 October. Gisteren omstreeks 9 ure van den middag werd uit eene betrekkelijk ondiepe sloottegen den grindweg in het zuidelijk deel dezer gemeente, gevonden het lijk van een algcmeen door ieder bemind ingezetene met name Js. SI. vroeger landbouwer albier. Men vermoedt. dat de ongelukkige reeds den avond te voren daari'n is gevallen en de dood oumiddelijk ten gevolge heeft gehad. Uontenisse, 25 October. Een kindje van een half jaar ouddoor zijne rnoeder in een stoeltje gisteren voormiddag aan bet vuur geplaatst, is, terwijl deszelfs moeder zich even buiten de woning verwijderd bad, voorover in het vuur gevallen. Toen "de vrouw terugkeerde had bet kind reeds zuike hevige brandwonden beko- men, dat het aan de gevolgen daarvan gisteren avond is overleden. Een zestal moedwillige en brutale over moedigen uit eene naburige gemeente, hebbeu zondag jl. te Kloosterzande zoodanig verregaande ongeregeldbeden en misbandelingen gepleegd dat de politie gemeend beeft zich de zaak te moeten aantrekken. Aangezien een of twee ban ner zich bier reeds meer als zoodanig hadden doen kennen, hoopt en verwacht men, dat het bun ditmaal voor goed zal afgeleerd worden. Heden bad albier eene vergelijkende be- proeving plaats van brandspuiten, le uit de fabriek van den heer Beduw6 te Luik en 2e uit die van de firma W. C. Pasteur Cie te Rotterdam die beproeving geschiedde ten overstaan van een rijks-arabtenaar van den waterstaatdaartoe van wege het ministerie van binncnlandscbe zaken aangewezen. Aangezien eerstgenoemde thans voor de tweede maal eene spuit had gezonden, die, om welke reden dan ookbij de beproeving niet voldeed, en de laatste daarentegenook om het groot verscbil in prijsalgemeen de goedkeuring weg droeg, heeft het gemeentebestuur besloten met laatstgenoemde firma in onderhandeling te treden over de leverantie van eene spuit van minstens gelijke krachten als de bier aanwezigedoch zoodanig ingerigtdat dezelve ook zonder het zuigtoestel kunne gebruikt wordenof met het- zelve gebruikt, en door persslangen aan eene andere brandspuit verbonden tevens als aanja ger kunne dienen. Het is ontegensprekelijk waar, dat hetbrand- materieel dezer gemeente hierdoor eene aanmer- kelijke verbetering te gemoet gaat. Gisteren heeft te 's Gravenbage de aanbe- steding plaats gehad van het voltooijen der twee scbutsluizen door het kanaal van Zuid Beveland. Voor het le perceel waren de heeren J. IIoos Zoon te Rotterdamde laagste inschrijvers voor 34.840voor het 2e perceel de heer G. J. Herfkens te Millingen voor 35.700. Omtrent punt 14 deelen wij nog het vol gende mede. In de jongste zomervergadering der provinciale staten van Zeeland werd door de heeren Hombach Dronkersvan Eck Mathon en Pierssens een voorstel ingediendom aan den stoombootdienst op de Wester Schelde zoo- danige uitbreiding te geven dat de bewoners van bet voormalig 5e district van den Zeeuwschen spoorweg gebruik kuunen maken. Om dit doel te bereiken meenden de voorstellers dat de dienst in twee deelen zou kunnen gesplist worden 66n deel tusschen Vlissingeu BreskensBorsselen en Neuzenen een deel tusschen NeuzenHoede kenskerke Hansweert en Walzoorden waartoe twee stoombooten en een reserve boot zullen noodig zijn en waarmede men tweemaal daags de aangeduide plaatsen zal kunnen aandoen. De gemeenteraad van Neuzen diende gelijktij- dig aan de staten een adres inwaarbp de wensch werd uitgedruktdat uitbreiding zou worden gegeven aan de stoomvaart tusschen Zeeuwsch Visanderen beoosten den Brakman en den overkant van den walzoodat men des morgens den overwal zou kunnen bezoeken en des avonds terugkeeren. Zooals men weet werd de beslissiug over deze aangelegenbeid destijds aangehoudeu en het ge- noemde voorstel naar gedepnteerde staten ver zonden ten einde daaromtrent voorlichting te geven. Uit het thans door het gedeputeerd collegic aan de leden der provinciale staten toegezonden gedrukt voorstel hieromtrent blijktdat bet de verschillende stukken heeft gesteld in handen eener coinmissie uit zijn tuidden. die meer bij- zonder belast is met het toezicht op den stoom bootdienst voor de Wester Scbelde (zijnde de heeren Lambrechtsen Snouck Hurgronje bene- vens den griffier den heer Buteux)die daarom trent een verslag heeft uitgebragt hetwelk even- zeer is gedrukt. Voigens dit verslag acht de coinmissie het ter beoordeeling hoe een uitgebreider dienst zooals door de voorstellers verlangd wordt zou moeten ingerigt wordeneen eerste vereischte dat men bekend zij met de verschillende belangen die daarbij in het oog moeten gehonden worden. Daaronder rangschikt zij de volgende voorde be woners zoowel van het oostelijk als westelijk ge- deelte van het 5e districtdat zij 's morgens zoo tijdig met de bootzoowel van Walzoorden als van Neuzen kunnen vertrekken dat zij eensdeels een geschikten trein naar Holland kunnen bereiken en anderdeels de zittingen van de arrondisse- ments regtbank van Goes kunnen bijwonen en dat de boot zoo laat naar Walzoorden en Neuzen vertrektdat de laatsten op dien zelfden dag daarmede kunnen terugkeeren voor reizigers van Zuid Beveland naar Belgiedat de boot zbo tijdig van Hansweert en Hoedenskerke vertrekt, dat zij uiterlijk te half 10 uur te Nenzen aankomt voor de treinen van 10.15 naar Mechelen en 10.30 naar Gentvoor reizigers van Belgie naar Zuid-Beveland en Walcherendie met den tweeden trein uit Mechelen te 1.20, en uit Gent te 2.15 te Neuzen aankomendat zij zoowel naar Ylissingenals naar Goes kunnen door- gaanvoor reizigers van Walcheren naar Belgie: dat zij de twee treinen kunnen balen die van Neuzen te 10.15 naar Mechelen en 10.30 naar Gent vertrekken voor de bewoners van het westelijk gcdeelte van het 5e districtdat zij de markten van Vlissingen en Middelburg kunnen bezoeken of althaus zich voor hunne zaken op 6en dag heen en weer naar Walcheren kunnen begeven voor de bewoners van het 4e district en van Wacheren dat zij minstens tweemaal daags elkander knnner. bereiken en voor het algemeenten slottede geregelde uitoefening van de post gemeenschap tusschen Zuid-Beveland en het 5e> en tusschen Walche ren en het 4e district. Met het oog op de behoeften waarin de dienst zal moeten voorzien is eene regeling die alles omvat. naar de commissie opmerkthoogstmoei- jelijk en kan dit althans op dit oogenblik niet in bijzonderheden worden bepaald. daar zij in meer dan een opzigt afhankelijk zal zijn van de dienstregeling op den staatsspoorweg zooals die na de openstelling tot Middelbnrg en Vlis singen zal worden vastgesteld; evenzeer van de nadere dienstregelingdie welligt daarvan het gevolg zal zijn op de spoorwegen van Neuzen tot Gent en van Neuzen tot St. Nicolaasen van de wijziging die het postvervoer zal onder- gaan. Het zou derhalve gewaagd zijn reeds nu te bepalendat eene splitsing van den dienst zal plaats hebben omdat men hierdoor zon voor- uitloopen het later vast te stellen vaarplan. Werd nu reeds het geheele voorstel aangenomeu, dan zou ook tot die splitsing zijn beslotenhet geen hoogstwaarschijnlijk tot teleurstelling zou leiden terwijl het om slechts een voorbeeld te noemen vermoedelijk zal blijken dat het onmogelijk is om met d&a boot tweemaal to varen tusschen BreskensVlissingen en Neuzen, in dier voegedat de post ten alien tijde te 4 ureu naar Breskens kan worden overgebragt terwijlafgescheiden daarvanwellicht de onder- vinding zal leereudat ingeval eener dergelijke vaartde afstanden voor ebn boot te groot zijn. Daarentegen zal het misschien blijken uitvoer- baar te zijnom de booten tegen elkander in te laten varen en die wijze van varen te ver- kiezen zijnomdat daardoor grootendeels aan het verlangen der ingezetenen van het voormalig 5e district is te voldoen tevens daardoor de verschillende belangen zijn te behartigen en alzoo het algemeen belang is te bevorderen. Doch hoe dit zijop dit oogenblik kan niet met zekerbeid bepaald worden welke dienstre geling aan de behoefte zal voldoenzoodat het In de najaars-vcrgaderiug der provinciale staten van Zee- land zullen o. a. worden behandeld 1. Koniuklijk besluit van den 31 Julij 1871, no. 21, tot goedkeuring van het regleuient voor de calamiteuse polders of waterschappen in Zceland. 2. Koniuklijk besluit van den 16 Augustus 1871, no. 12, tot goedkeuring van 15 bijzondere re- glemeuten, vastgesteld ter uitvoering van genoemd reglement voor de calamiteuse polders of waterschapppen. 3. Koniuklijk besluit van den 25 Augustus 1871, no. 14, tot goedkeuring van nog 3 dergelijke bijzondere reglemeuten. 4. Koniuklijk besluit van den 6 Augustus 1871, no. 22, tot goedkeuring der wijzigiug van de provinciale begrooting van 1870. 5. Koninklijk besluit van den 24 Julij 1871, no. 24, tot goedkeuring der beschikkiug op den post der ouvoorziene uitgaven van de pro vinciale begrooting van 1871. 6. Koniuklijk besluit van den 12 Augustus 1871, no. 13, tot goedkeuring der besluiten tot verkoop van booruen staande op den weg tusschen Hulst cn Walzoorden en tot verkoop van de stoomboot wZeeland." 7. Koniuklijk besluit van den 13 Augustus 1871, no. 32, tot goed keuring van het besluit oiutrent de verantwoording van gedep. staten over het dieustjaar 1869. 8. Koniuklijk besluit van den 10 September 1871, no. 16, tot verdaging der beslissiug omtrent het reglement op het bestuur van het waterschap Schouwen. 9. Koninklijk besluit van den 26 September 1871, no. 9, tot verdaging der beslissiug omtrent de provinciale begrooting van enkel huisheudelijke inkomsten en uitgaven over 1872, uithoof- de tegen die begrooting eene bedenking is gerezen, die, blijkens den brief van den minister van staat en van binnenlandsche zaken van den 28 September 1871, no. 102, 2e afdeeling, daarin bestaat dat niets is uitgetrokken voor bet onderhoud van den straatweg van Goes naar 's Gravenpolder. 10. Brief van den minister van staat en van binnenlandsche zaken, gedagteekend 26 September 1871, no. 104, 2e afdeeling, waarin wordt mede- gedeeld het bedrag der kosten van het Jirovinciaal bestuur, voor zoover betreft het rijksbestuur, dat op de rijks-begrooting is gebragt. 11. Brief, gedagteekend 31 Augustus 1871, van de Spoorboot-maatschappij, bevattende het berigt dat de voorge- stelde uitbreidiug van kapitaal, tot aankoop eener nieuwe stoom boot, is geslaagd en dat zij alsnu zich verbiudt, tot nakoming der voorwaarden, aan bet toegekend subsidie verbonden. 12. Mededeeling en voorstel omtrent bet adres van den beer F. Wibaut te Ylissingen, betreffende de exploitatie der stoomboot- dieust op de Wester-Schelde. 13. Mededeeling en voorstel omtrent de ontvangen adressen ter bekoming van een renteloos voorschot, tot verbetering van wegen. 14. Verslag omtrent bet voorstel van de heeren Hombach c. s., tot uitbreiding der stoom- bootdienst op de Wester-Schelde. 15. Adres van C. Baas, veerschipper aan bet Sloe, met een voorstel van gedep. staten daartoe betrekkelijk. 16. Voorstel tot afstand aan de gemeente Cortgene van het grootste der wachthuizen aan bet Sloe, ten gebruike aan den steigerdam. 17. Voorstel tot het sluiten eener geldleening, ter bestrijding der kosten voor den aanleg van steigers te Catsche veer, Hoedekenskerke en Walzoorden, en voor den aankoop eener derde stoomboot voor de Wester- Schelderdienst, met het plan der geldleening. 18. Voorstel omtrent de uitoefening van het toezigt op de calamiteuse polders en waterschappen door waterstaats-ambtenaren. 19. Mededeeling omtrent het in de zomer-vcrgadering teruggenomen voorstel tot wijziging van het reglement voor bet waterschap der sluis aan de Wiclingen. 20. Voorstel met ontwerp-reglement omtrent het gebruik cn de instandhouding der kunstwegen. 21. Ont werp-reglement op het beheer der gemecnschappelijke uit watering van de polders Stads, Adriaan, Anna, Oost, Frederiks, Oud- Cortgene, West en Willem-Adriaan, met memorie van toelich- ting. 22. Voorstel tot bet verleeneu van magtiging, om over den post voor onvoorzieue uitgaven der provinciale begrooting van 1871 alsnog te mogen bescbikken tot een bedrag van hoogstens f 250, ter voldoeuing der meerdere kosten van on derhoud van den weg van Goes naar's Gravenpolder, dan waarop gerekend was. 23. Mededeeling van hetgeen is verrigt, opdat worde voorzien in bet onderhoud van den weg van Goes naar 's Gravenpolder, met een voorstel van gedep. staten. 24. Voor stel tot wijziging der begrooting van enkel provinciale uitgaven en inkomsten, voor het dienstjaar 1871. 25. Als voren voor bet dienstjaar 1872.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1