ALGEMEEN No. 669. Zaturdag 21 October 1871. 1 tde Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berio:ten. en ABONNEMENT. f VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATURDAG D II OIT COMP» te Aleuzen* ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomen. JPolitielt Overzigt. Eens sprak de grijze Espartero„Spanje is gelijk aan eene schoone op het uitbotten staande bloem waarvan telkens een ruwe hand de voile knoppen weder afscheurt." De geschiedenis be vestigd tot op dezen oogenblik deze dichterlijke uitspraak van Spanje's meest gevierden staats- man en medeburgeren het laat zich aanzien dat de toekomst ook nog vooreerst die uitspraak niet zal logenstraffeu. Hoe gunstig de optreding van den nieuwen monarch ook wordt afgeschil- derd. het blijft waar, dat de adel ofhoogearis- tocratie zich daarbij volstrekt nog niet aansluit en de gebeime kuiperijen waarvan het land nog altijd het slagtoffer blijftin dien stand voorna- inelijk zijn grootsten invloed vinden. Het tractaat over de wederzijdscbe concession tusschen Dnitschland en Frankrijk heeft zijn vol- komeu beslag gekregen. De Duitsche fabriekan- ten niaakten zich ongercst over den invloed welke het sterk ontwikkelde fabriekwezen in Elzas en Lotharingen op de Duitsche markten zou uitoefenen. Door het tegenwoordig tractaat is die vrees weggenomenomdat nu tot 1 Janu ary 1873 door de rerminderde tolregten, die fabrieken in de gelegenheid blijven bun fabrikaat aan de Fransche markten at te zetten. Aan den anderen kant wordt Frankrijk nu reeds verlost van eene aanzienlijke Duitsche bezetting, die anders volgens het oorspronkelijk tractaat nog tot 4 Mei e. k. tot ergernis en op kosten der Franscben in bun land had moeten blijven. Ook de omstandigheiddat de financiele be- schikkingen aangaande de betaling van het vierde halve milliard tot genoegen van v. Bismarck die zich geen verloopen lombard- of loterij briefje in de handen laat duwen zijn afgeloopen be wi)st den goeden weg, waarop de zaken in Frankrijk gaau en geven alle hoop. dat. hoe groot ook de nog te overwinnen bezwaren mogen zijnhet zal gelukken alien tot cen goed einde te brengen. De verdere uitslag der verkiezingen voor de departements raad bewijzen ten voiledat het volk van Frankrijk het tegenwoordig bewind vertrouwt en steunen wil. Prins Napoleon heeft door tusschenkomst van <len Franscben gezant te Geneve aan het Fran- sbhe gouvernement verlof doeu vragen om zfch naar Corsica te mogen begeven. Na langdurige beraadslagingen waarbij vooral de impopulari- teit van den prins den doorslag schijnt gegeven te hebben heeft men gemeend het verzoek te moeten toeetaau. De consul te Geneve zal een paspoort ter zijner beschikking stellen. Intusschen zal deze beslissing er toe leiden een nog meer Waakzaam oog op de verdachte bewegingen der Bonapartisten te houden. Volgens het Journal de Paris loopt te Ver sailles het gerucht dat het gouvernement aan de nationale vergadering bij hare terugkomst zal voorstellende familiebezittingen van het huis Orleans, die in 1852, bij besluit van den pre sident der republiek zijn verbeurd verklaard terug te geven. De administrate der domeinen beeft bevel ontvangen op bare staten de staats eigendommen te scheiden van die welke voor 1852 aan het huis Orleans toebeboorden deze laatsten zullen op de begrooting van 1872 niet voorkomen. Men verzekert dat de paspoorteu in Frankrijk zullen worden afgeschaften dat men zich voortaan weder op alle wegen vrij zal kunnen bewegen. Keizer Wilhelm heeft de zitting van den rijks- dag geopend. Hij was daarbij vergezeld van den kroonprins de prinsen Karl, Friedrich Karl en Adelbert en werd bij bet binnenkomen met een luid hoerahdoor den president Simson uitgelokt, begroet. Na eerst gewezen te hebben op de werkzaamheden die het gevolg waren van Duitscblaud's nieuwen toestand en in overwe- ging te hebben gegeven den overgangstermijn voor de uitgaven ten dienste van het krijgswezeu, die met 31 Dec. dezes jaars geeindigd is, met nog een jaar te verlengen, kondigde de keizer o. a. de iudiening aan van wetsontvverpen be treffende de invoering eener Duitsche munt en eene spoorwegverbiudiug met Italic door Zwit- serland. In het vertrouwen op eene voortgaande vrede- lievende ontwikkeling van Frankrijks inwendigeu toestand, bad de keizer gemeend, reeds nu een begin te kunnen doen maken met de ontruiming van zes.departementen waarop bij de vaststelling der vredesvoorwaarden eerst tegen Mei des vol- genden jaars gerekend was. In plaats van de bezetting dezer departementen zijn echter andere waarborgen vastgesteld en wel krachtens eene overeenkomst van 10 dezer, die aan den rijksdag zal worden medegedeeld. Tegelijk daarmede zal bij den rijksdag worden ingezonden eene conventiewaardoor het handels- verkeer in den Elzas en Lotharingen gemakke- lijk wordt gemaakt. Op het gebied der buiteuiandsche politiek zag de regering zich in staat gesteld hare aandacht onverdeeld aan de werken des vredes te wijden. Het was voor den keizer eene gewigtige tevens hoogst aangename taak, met Duitscblands naaste naburen met de goavernementen der magtige rijkendie het van do Oostzee tot aan het meer van Contanz begrenzenin zoodanige vriendschappelijke betrekking te staandat de openbare opinie in alle andere landen van bare innigheid overtuigd is. Steeds zeide de keizer, zou het voor hem eene aangename voldoening zijn dat de zamenkomstendie bij in den af geloopen zomer met de monarcben dezer beide rijken heeft gehadzullen bijdragen tot verster- king van het algemeen vertrouwen op een toe stand van vrede een toestand dien den keizer voor Europa's toekomst zal helpen verwezenlijken. Het Duitsche rijk en de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie zijn door geographische ligging en historische herinneringen in zoo veelvuldig op- zigt tot vriendschappelijk zamenzijn geroepen dat de geheele Duitsche natie met eene opregte belangstelling den gang van zaken zal gadeslaan, waardoor hij Oostenrijk de droevige herinnering aan de dageu van vroegeren strijd wordt uitge- wischt. Deze zinsnede werd I aide toegejuicht en toen de keizer de zaal verliet klonk weer een dave- rend hoerah. De leden van de eerste kamer der staten- gcneraal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen woensdag den 25n dezer, des avonds ten half acht ure. De tweede kamer is op reces uiteengegaan. Op voorstel van den heer van Kerkwijk is besloten om onmiddelijk na het verstrijken van het recbs, het ontwerp voor de inkomsten-belas- ting te onderzoeken. JNeuzen, 20 October. Naar wij vernemen zal de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad albierter ver- vanging van wijlen den heer C. Leunis Jz., den 7 November aanstaaude plaats hebben. Het Rotterdamsche Weekblad voor Israeli- tische Huisgezinnen maakt, met groote ingeno menbeid, gewag van een nieuw en treffend bewijs van edelmoedigheid door H. M. onze geliefde koningin gegeven. H. M. heeft toch het zevenjarig zoontje van onzen stadgenoot, den heer B. Strelitsky, die te jong was om naar een der beurzen, door Z. M. den koning voor jeugdige artisten, tot volmaking bunner studien als musici of schilders gesticht, mede te dingen en die ook bij zekere gelegen heid voor de koningin getoond had veel voor de toekomst als violoncellist te beloven, voor bare rekeuing naar Leipzig gezondeu. Doch wat is het verhevenste in bet besluit der koningin voegt het Weekblad er bij „Zij gaf het verlangen te kennen dat het kind bij een Israelitische familie zon worden besteed. Dat verlangen, zoo edel als zeldzaam, verhoogt tiendubbel de waarde der koninklijke gift en doet der beminde vorstin, reeds zoo geeerd bij Christen en Jood, nog te meer rijzen in het oog van alien die eerbied gevoelen voor elke gods- dienst." Sedert eenige dagen bewegen zich door de straten der residentie wederzooals vroeger meermalen heeft plaats gehadop luidruchtige wijze de leerlingen der teeken-academiewaar- aan zich dan eenige volwassenen aansluiten. Maandag avond hadden daarbij zelfs eenige bal- dadigheden plaats. Naar men verneemt zijn krachtige maatregelen genomen ter voorkoming of onderdrukking dier rustverstoring in bet ver- volg. Door burgemeester en wethouders is aan de bepalingder algemeene politieverordening betreffende de zamenecholingen enz., bij pnblicatie herinnerd. Mevrouw Merkusgeb. Schunrmante 'sHage. beeft van Z. M; den; keizer van Dnitsch land bet Kruis 'van Vef-di'ensfen en eer ontvangen, wegens de diensten door haar tijdens den jougsten oorlog aan de gekwetsten bewezen. Vrijdag is voor het provinciaal geregtshof te s Huge behandeld de zaak van den matroos J. H. Ik. Moerke ond 30 jaren beschuldigd van moord op zijne vrouw, gepleegd te Rotter dam den 11 Augustus 11. De geschiedenis van dezen jongen man is diep treurig. Den 12 Julij was bij getrouwj met de 20jarige Petronella Breetveld, met wie hij voor zijn laatsten reis, van waar hij in Junij terug- kwara reeds had kennis gemaakt. De vrouw had intusschen een ongebonden leren geleid en was zwangerketgeen zij voor haren bruidegom, die haar f 400 vanzijne spaarpenningen ter hand stelde. verborgen hielden hem 12 dagen na het huwelijk meedeelde. Beschuldigde had alles willen vergevenzoo zijpe vrouw beter- schap beloofdemaar dit weigerde zij met woord en daad, daar zij zelfs, terwijl haar man het zagin haar trouwjapon meermalen een huis van ontncbt bezocht. De ongelukkige man had zich op raad zijner vrienden als matroos op een Engelsch schip laten aanmonsteren. Dat schip vertrokin plaats van 's morgens zooals bepaald was. eerst des namiddags. Dien morgen bad beschuldigde tot tijdkorting eene berberg bezocht e* kwam van daartoen bij zijne vrouw tegen- kwam, haar nogmaals verzocht hare levenswijze te veranderendoch ten antvvoord kreeg. dat „zij den beest zou spelenzoolang zij wilde dat hij weg kon gaandat zij zich geneerde met hem lailgg de straat te gaan." Toen liep de maat over. In een zijlaan gekoraen van de Baanuitloopende op het waterbad beschul digde zijne o.ntaarde vrouw bij de borst gegrepen, nedergeworpenmet een mes' een aantal sneden toegebragt. daarop zich zelven aan den hals verwond en toen nogmaals zijne vrouw gewond, die eeu half uur later overleed. Daarop had bij het mes weggeworpenwas als wezenloostegen den muur blijven staan en had zijne daad erkend. 'tWas hem geweest. zeide hij, alsof hij uit eene droom ontwaakte. De verklaringen der ge- tuigen waren ten opzigte van het karakter en doorgaand gedrag van den beschuldigde zeer gunstig. Zoowel van de zijde van den president als van den adv.-generaal Terpstra werd mede- lijden betuigd met den ongelukkige, doch de wet moest zich tegen deze eigenmagtige verschaf- fing van regt verheifen en de eisch was vijf jaren tuehthuis. Mr. van Oudheusden droeg de verdediging van den beschuldigde voor. Wel luid heeft de stem van het medelijden bij de vierschaar die Moerke had te oordeelen geklonken. Zij beeft bem, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en deswegen veroor- deeld tot een correctionele gevaugenis- straf voor den tijd van 5 jaren. Het liederlijk gedrag des verslagene, het voor- beeldig levensgedrag des besch.enzijn kennelijk waarachtig berouw hebben het hof er toe geleid bier genade met regt zaam te binden. De Synode der Nederl. Herv. Kerk beeft twee aanschrijvingen doen uitgaaneen aan de kerkeraden om hun aandacht te vestigen „op de bijzondere behoefte aan godsdienstige verzoi*- ging, die er bestaat onder den arbeidende stand." Algemeene regelen doet de Synode niet aan de handdoch geeft in overwegiugzamenkomsten tot bespreking van maatschappelijke vraagstuk- ken uit een godsdienstig oogpunt bezoek aan de arbeiders door belangstellende gemeenteleden verspreiding van goede volkslectunr. Het zijn voornamelijk de sociale woelingenwelke de Synode tot dezen stap hebben bewogen in de 7 overtuiging, dat „al is de sociaie quaestie van dezen tijd niet opgekomen door eenigen zedelij- ken achteruitgang in het volksleven," toch „de uitkomstwaartoe zij zai leiden mede afhan- kelijk zal zijn van den zedeiijkgddsdienstigen' zin onder het volk," Volgens nader telegram van Batavia s?ijfl met het stoomsehip Prins van Oranjevertrok- ken 72 passagiers. 12 kinderen en,89 militaireu, De bekende beeklhouwer F. Strackd heeft een ontwerp in gips vervaardigd voor bet te Ginneken, waar de overblijfselen der citkiWl- helden nedergelegd zijn., op te rigten gedeuktee- ken. Een gewonde leeuw ligt uitgestrekt op een catafalk, aan welks voorzijde een trenrende maag<l immortellenkransen op de graven strooit, terwijl tegen de achterzijde eeu militairen tropree rust. Het model wordt eerstdaags ter bezigtigiDg ge steld. Op de gronden voor de aanstaande Arn- hemscbe Beetwortelsuikerfabriek hebbeu twee ar beiders dezer dagen een kaunetje met 223 oude zilveren muntstukken gevonden, waarvan som- migen met den dubbelen adelaar als stempel, anderen met het wapen der stad Utrecht. Omtrent den stand der werken voOr de verbinding van Ameland met den Frieschen wal, wordt ons het volgende berigt. De dammen, tot aanheehting van genoemd eildnd aan den vasten walzijn thans doorgetrokken tot ruim 3200 meter uit den Amelander wal. Deze dam- men gedekt met puin en op het lager gedeelte ook met zinksteenzouden gevaarlijk voor de scheepvaart zijn. doch hetuiteindo van den dam, zoomede de op het Wad aanwezige boopen zink steen zijn door bakens genoegzaara aangeduid, welke bakens gednrende den winter zooveel mogelijk zullen worden onderhouden. De vaart door de geul aan de zijde van de Friesehe kubt blijft tot nadere kennisgeviug voor de scheep vaart opengesteld. - Te Groningen zijn van wege bet gemeente- bestuurin de laatste. weken 1245 wonibgen gereinigd2025 slaapplaatsen van versch stroo voorzien en aan 1175 woningen kalk ea stroo >rn verstrekt. snragj o Een Belgisch blad berigt het volgende: Een landbouvver. die gedurende de laatste aardappelziekte had opgemerktdat een zijner vrienden een leerlooijerniet het minste nadeel door die ziekte aan zijn aardappeloogst onder- vondkwam op het denkbeeld om van deze op- merking party te trekkeu. Bij bet pooten der aardappelen widrp hij in elk gat waarin een aardappel gelegd werd een baudjevol run. De uitslag wasdat die gedeelten van zijn land waar hij run had aan gewetidgebeel van tie ziekte verschoond waren gebleventerwijl de overige veldeu zwaar door bet kwaad werden Per drie msanden binnen Ncuzen franco door hct geheele Rijk geheel Belgie. Bnkele nommers Men abonneert zich by alia BoekhandelaarsPostdirecteuren en Brievenbuehouders. 1,— 1,10 1,40 0,05 BIJ Van 1 tot 4 regelsy 0,40 Voor elke regel meer0 10 Advertentien gelicve men aan de Uitgerere in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag narc.id.dags D-ttlE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1