ALGEMEEN No. 668. Woensdag 18 October 1871. llde Jaarg. Binnenlandsche berigten. A B 0 N N E M E N T. V E R S C IIIJ N T "WOENSDAG EN Z ATUEDAG D II O I T COll5. te ileuzeiu ADVERT ENTIEN. Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomen. Ten eindeovereenkomstig het verlangen van rnenigeen ook in deze geraeente te vergemakkelijken het overniaken van geldelijke bijdragen voor het doen verrijzen van een gedenkteeken op de plaats waar de gesneuvelden van het Nederlandsehe legerbij de verdediging der Antvverpsche Citadel in 1831, worden bijgezet, belasten de ondergeteeken- dendaartoe uitgenoodigdzich volgaarne daarmede. Zij zullen die bijdragen in ontvang nemen gedurende acht dagen te rekenen van heden. II o e k den 18n Oktober 1871. J. A. VAN BOVEN. J. HAAK. J. DE FEIJTER Wz. JPolitieli Overzigt. De verkiezingen zijn in Frankrijk over het geheel beter afgeloopen, dan het zich aanvanke- lijk liet aanzien. De raeerderheid der gekozenen zijn bepaaldelijk voorstanders van het tegemvoor- dig bewind. Vooral heeft de keizerlijke party de nederlaag geleden daar slechts een dertigtal onder de 2000 3000 departements-raden zijn gekozenwelke men bepaaldelijk voorstanders der Napoleontische regering kan noemen. Deze uitslag wckt te meer vertrouwen, omdat alle regeringsinvloed ten eenen male was ver- boden. Men kan tlians zeggen dat Frankrijk heeft gestemd, tegenover het vroegere comediespel der Napoleontische plebicits of volksstemmiugen. De gouden beek waaruit Napoleon zich en zijne aanhangers ruim laafdewas bij alle vroegere stemmingen het lokaas dat naar de stembus dreef. Eenig denkbeeld dier Napoleontische geldver- spillingen geven de hierondcr volgende opgaven. Nu de „sphinx" op den Franschen troon is gevallenis bij meer dan ooit aan bet oordeel van velen onderworpen. Door de meesten ver- guisd, door velen veracht, door enkelen geprezen, is de vroeger zoo gevreesde Napoleon III in zijne ballingscbap onderworpen aan bet oordeel van alienen vooral de Dnitsche dagbladen en tijd- scbriften zoeken Duitschlands's roera to verhoo- genen den „ouden erfvijand" zoo diep moge lijk te vernederen. Dat gebeurt niet altijd op eerlijke wijze. Wie zou 't ook kunnen verwach- ten van een volkdat nog jaren lang bedwelmd zal zijn van de roes der zegepraal Het spreekt van zelf dat Napoleons volgelin- gen, slaafsche dienaren, thans nu bun meester is gevallen en de gouden beker niet meer vloeit, gaarne hunne handen in onschuld wasschenja 'tis zelfs zeer mogelijk dat de vnrigste aanbid- ders van 't keizerrijkna weinige jaren diep hunne knieen buigen op de trappen van den repnblikeinschen presidentszetel of den toekom- stigen koningstroon immers „De wereld is een speeltooneel Elk speelt zijn rol en De oud-keizerlijken laten de wind al naar dien kant uitwaajjen en bun eerste wensch is de rol die ze in de gebeurtenissen speelden te verschooncn en te bepleiten. Daarmee is ook reeds begonnen de ex buitengewoon-gezant van Frankrijk bij den koning van PruissenBene- dettidoor het uitgeven van een gescbrift onder den titelMijne zending in Pruissen. Dit boek bestaatnaar men zegt alleen uit depeches waardoor de beer Benedetti meende het Fransche gouveruement op de boogte der Pruissische aangelegenheden te hoiulen. Men zegt dat in dit boek eene zware beschuldiging op de heeren Emile Ollivier en de Gramont wordt geworpenen dat hierin op nieuw het bewijs geleverd wordt hetgeen dezelfde diplo- maat reeds in een brief betuigd bad datop het oogenblik, waarin de minister van buiten- landscbe zaken die provocatie van de tribune deed hoorenwaardoor zijn naam voor altijd zal verbondeu blijven aan het grootstc ongeluk en de grootstc scbande vvaarvan onze geschiedeuis gewag maakt toen de edele bertog in de beleediging. onzen gezant door den Prnissischen koning aangedaaneene reden vond om Pruis sen den oorlog te verklaren hij beter dan iemand wist dat deze gewaande beleedigiugen ongegrond en dat zij verzind waren om de ka- mer in geestdrift te brengeniets waaraan de dynastieke belangen des keizerrijks behoefte hadden. Maar wanneer dit waar isdan mag men zich wel te regt afvragen boe het mogelijk was, dat de beer Benedettidie deze befaamde en noodlottige zitting bijwoonde zittende in de tri bune van den presidentnaast den beer Girardin, door te zwijgen de lengens heeft kunnen beves- tigen die de bertog van Gramont verkocht en er niet dadelijk tegen protesleerde al was het dan ook alleen door zijn ontslag te vrageu wanneer eene meer duidelijke afkeuring hem niet veroorloofd was. Neuzen, 17 October. De beer A. Brink, predikant bij de christel. gereform. gemeente albier, heeft voor bet op hem uitgebragte beroep naar die gemeente te Bode- gravenbedankt. De verdere uitslag der examens, voor on- derwijzers en ondenvijzeressen in deze provincie, is als volgt Fransch onderwijzers W. den Hollander en D. Mulderbeiden te Neuzen. Wiskunde H. M. Hubregtsete Slnis J. Pattist, te Oostburg. Zaamslaff, 1G October. Gisteren in den voormiddag, ontstond hier brand op de boeve van den landbouwer J. A Schclfoutgelegen op omstreeks 3 kwartuurs van bet dorpin een tarwehoop, omringd door 15 of 16 andere en een voile graauschuur't welk alles een prooi der vlammeu dreigde te worden. Gelukkig echter heerschte er een doodsche wiudstiltezoodat de brand geen snelle vorde- ringen maakteterwijl bet wijders aan de ijverige hulp onzer brandweer en de doeltreffend geno- men maatregelen te danken isdat de bewuste graanhoop hoezeer zwaar bescbadigd zelfs niet geheel is nitgebrand. Naar men vcrneemt is de schade voor rekening der brandwaarborgmaatschappij Zekerheid geeft rust te Utrecht. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Door bet kiescollege der Nederduitscbe hervormde gemeente te Scboondijke is beroepen, de heer K. W. Hulstijn. predikant te Vrees- wijk. Men meldt uit Aardenburg, 11 October. Iu den afgeloopen nacbt vonden rijks-ambtenaren onder St. Kruis in een boscb een knaapje dood iu eene drooge sloot liggen. Naar wij vernemen is bet een kind van zekeren S., met wieu de justitie, over zijne bandelingen met zijne kin- deren, reeds meer dan eens bemoeijelijkt werd. Zoo vertelde men, doch later is gebleken, dat het knaapje dood in zijn bedje gvonden is. Middelburg 16 October. Bij de door- graving van bet kanaal albier. even buiten.de Sljjkpoort. ter plaatse. waar zich bet kanaal met de haven verbindtworden eene grootc me- nigte doodsbeenderen opgegraven grootendeels afkomstig van Franschen eu Engelscben uit de jaren 1809 en 1810. De kisten worden somsin nog zoo weinig verteerden toestand aangetroffendat men van sommige geraamtende beenderen nog alien en in volmaakt ongeschonden toestand bij elkan- der vindt. De afdamming van het Sloe, gaat steeds goed vooruitzoodat men liooptde werkzaam- beden de volgende maand voltooid te zien. Met zeldzame voorspoed en energieheeft met ditzoo al niet reusachtigdan toch vol- gens verklaring van deskundigenaan vele be- zwaren onderworpen werk zien voltooijenen in weinige maanden eenige millioeuen kubieko meters grond beueven3 een ontzettend aautal zinkstukken de plaats zien inuemen waarNep- tunus zetelde. Te Middelburg werd aan bet gebouw van bet westelijk bestuur zaturdag jl. aanbesteed bet aanleggen van een ter wederzijde van de wacht- sluis gelegen gedeelte van het uitwateringkanaal in het voormalig vierde district van Zeelaud. Voor dit werk is het minst ingeschreven door den heer C. Wisse. te Zaamslag. voor f 40.395. Men schrijft ons nit Vlissingen d.d. 12 October: „De verwerping van bet voorstel 's Jacob betreffende een geregelden stoornvaart- dienst tusscben Nederland en Amerika heeft hier ter stede een pijnlijken indruk teweeggebragt. Al durfde men. na de tegenwerking die het ont- werp van verscbillende zijden ondervond, niet vast meer op bet tot stand komen dezer onder- neming rekenenmen vleide zich toch nog met de hoopdat bet voorstel misscbien met eene kleine meerderheid zoa aangenomen worden. Maar belaasde brug over de Oceaan zal voor- eerst althans wel niet tot stand komenen de eenige hoop die ons rest is, dat de practische aard der Amerikaneu als eenmaal de baven- werken gereed zijn tot stand zal brengen wat onze natie niet wilde of niet vermogt. De lijn over Vlissingen toch zal dan zeker blijken de korste en de beste te zijn." Te Rotterdam is de leverantie van bet rundvleesch (zonder beenderen) ten behoeve van bet burgerlijk armbestuur aangenomen voor 43 cents het kilo. Daar de burgerij aldaar voor rundvleesch (met beenderen) 90 100 cents per kilo moet betalen wekt dit groote verschil in prijs veel onvergenoegdheid. Men zal pogingen in het werk stellen om de zamenspanning tus scben de slagers te brekenen eene groote slacbterij op aandeelen zooals die reeds in an dere steden bestaattracbten op te rigten. De stoomboot Telegraafvarende tusscben Rotterdam en Antwerpenis bij Fijenoord door den zwaren mist op een met steenkoleu geladen aakscbip aldaar voor anker liggendegevaren ten gevolge waarvan dit vaartuig onraiddelijk zonk. De scbipper met diens vrouw, zoneu en dochters hebben zich nog op een naburig vaar tuig kunnen redden. De overbrenging van het gebeente der op de citadel van Antwerpen gesneuvelde officieren zal voor een der verdedigers van de citadel een aangename herinnering blijven. Bij gelegenheid dezer plegtigheid is de aandacbt der regering gevestigd op H. Vleugels, die, gelijk reeds dezer dagen in sommige bladen geraeld is, op de cita del doodelijk gewond wasen door den toenma- ligen officier van gezondheidden tbans te 's Hage wonende dr. Hoven van onder de lijken met een zeer gevaarlijke hoofdwondverlost en verder met gelukkig gevolg verpleegd werd. Deze ondverdediger van Nederlands eer is dezer dagen aan het ministerie van oorlog als vaste knecbt aangesteld en kan tbans een gerusten ouden dag te gemoet gaau. Volgens ontvangen telegram bij do stoom- vaart-maatschappij Nederlanddato Batavia 15 dezer is bet stoomscbip Prins van Oranje op dien datum naar Holland vertrokken met eene voile lading en een aantal passagiers. Voor eenige dagen wist de vrijer van een dienstmaagd bij iemand op den Kloveniersburg wal te Amsterdam zichbij afwezigbeid van den huisheer toegang te verschaffen tot de keuken waar zijn princes troonde. Mijnheer en mevrouw, aan geen uur geboudenkwarnen vroeger terug dan do waarscbijnlijkheidsleer het kozende paar bad doen vermoedeu. En ziet als een waar huisvader doet mijnheer de nachtronde, vindt alles in orde en sluit de dear op 't nachtslot terwijl de sleutel een plaats op 't nacbttafeltje krfjgt. De vrees voor de ontdekking is aanvan- keiijk gewekenmaar er moet raad gescbaft worden om den opgeslotene naar buiten te bren gen. Na overleg wordt uit bet zolderraam een tomv gevierd en zweeft de minnaar weldra tus scben bemel eu aarde. Met een pak van 't hart en nog niet regt bersteld van den schrik leggen de dieustmeid en haar kameraad zich te slapen en hooren zij het kermen niet van den jongen- man diedaar het tonw te kort waszich bij den val op de stoep ernstig had bezeerd. Ge lukkig dat zijn toestand thans geen bezorgdheid meer inboezemt. Dezer dagen is door een commissionair te Amsterdam bij de Kasvereeniging een valsche wissel ter disconto aangeboden. De valsehheid van het stnk werd evenwel tijdig ontdektvddr dat de aanbieder het bedrag ontvangen bad. Bedoelde commissionair bevindt zich in banden der justitie. De arrondissements-regtbank te Utrecht heeft de heer Du Mosch wegens den verkoop van Hamburger- en Brnnswijkerloten veroordeeld tot eene geldboete van /"315 en in de kosten van het proces. Aan de Kamper Courant wordt gescbreven, dat de beer Van Apeldoorn stationschef te Hen- gelodoor zijne tegenwoordigbeid van gdest een groot ongeluk heeft voorkomen. Terwijl een sneltrein in voile vaart aankwarastond voor het stationsgebonw te Hengelo een andere trein gereed om te Tertrekken. De wisselwacbter, die den wissel voor den aankomenden trein moest verzetten, werd joist op dat oogenblik plotseling krankzinnig en dreigde iedereendie hem na- derde met een ijzeren stang dood te slaan. De heer Van Apeldoorn het gevaar inziende, bezon zich geen oogenblik, ijlde naar den wisselwach- ter, smeet hem achterover en had nog juistden tijd, door het verzetten ran den wissel, den aan komenden trein een vrijen weg te banen. Op eene veiling te Maastricht kocht iemand een stuk linnen tegen 65 cts. de el. De vendu- meester bedoelde de oude maar de kooper de Nederlandsehe el. Er volgde een proces en de laatste kreeg gelijkzoodat hij nu goedkoop lin nen heeft. Onder den titelNederland afge- s 1 o t e n meldt de Ned. Spectator dat het plan bestaat eene medaille te laten slaanvoorstel- lende aan de eene zijde twee Mandarijnen eerste klasse met Hollandsche pijpen op een trekschuit, aan de keerzijae de volgende inscriptie Aan de leden van de tweede learner der staten-generaal die 11 October 1871 Sint Kamperdnin Nederland behoeden voor bet gevaar van een brug over den Oceaan en den roem der Nederlanders bandbaafden als de Cbinezen van Europa Hunne dankbare medeburgers. Het denkbeeld is niet onaardig. De vraag blijft evenwel of niet juist de fout van sommige tegenstanders isdat ze met trekschuiten ook wel over de Oceaan meenen te kunnen komen. In de Prov. Over, en Zvv. Ct. bespreekt de heer v. K. V. den thans in eenige plaatsen op de Veluwe heerschenden bloedloop, waar- schijnlijk persloop of roodeloop (dyscnterie) te noemen, die in ons land meermalen epidemisch is voorgekomen. Hij geeft ten slotte de volgende voorbehoedmiddelen aan „Bij het heerschen van dysenterie moet elke verkouding en elke indigestie vermedeu worden men wacbtte zich voor bet gebruik van onrijpe vruchtenook vermijde men zwaar te verteren spijzen. Men kleede zich warm, dragegezonds- gordelsvooral wanneer men ueiging tot diar- rhoeen heeft. Ook waehtte men zich voor den O Per drie mnanden binncn Neuzen franco door het geheele Eijk gebcel Belgie. Enkele nommers Men abonneert zicli bij alio Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. 1,— 1,10 1,40 0.05 BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer0,10 Advertentien gelievt men aan de Uitgevcre in te icnden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag namiddags DiilE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1