A L G E M E E N No. 657. Zaturdag 9 September 1871. 11 tie Jaarg. Binnenlaiulsche beri^ten. ABONNEMENT. VEESCHIJNT elken Woensdag en Zaturdag-morgen ten 8 ure I) no AT COM P. te Aeuzen. ADVERTENTIEN. Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomen, Bjj gelegenbeid der komst van eenige Muziekkorpseu op Zondag 10 S e r t F, M b e p. zal de alluitloods voor liet pudblieli: geopend zyn. De Garnizoens Konimat-, VON LESCHEN. JPolitielt Overzigft. De verheffing van Thiers van den rang van tijdelijk opperhoofd tot president der republiek geeft aan het Franscke staatsgebouvv eenige meerdere vastbeid en is in bet land zelf over het gebeel ook gunstig opgenomeu. De repu- blikeinen zien er in de bevestiging van de door hen gewenschte staatsregering, de mor.archalen de eerste stap op den weg naar bet koningschap beiaen een slagboora tegen den terugkeer der keizerlijke dynastie. Tbier is met de benoeming door de verschil- lende mogendheden, in de eerste plants door Duitsckland, geluk gewenscht. Von Bismarck moet hem zelfs een eigenbaudig scbrijven bebben toegezondeu. Uit de beschouwingen welke de Londenscke Times op 2 Sept. aan den dag en den man van S6dan heeft gewijd, blijkt dat dit blad, in vveerwil van de verheffing van Thiers tot president der Franscbe „republiek," weinig vertronwen stelt in de bestendigbeid van den tegenwoordigen Franschen staatsvorm. Napoleon zegt dat blad viel een jaar geleden en zjjn naam vverd in gebeel Frankrijk vervloekt, toeli had bij zijn verheffing aan bet volk te danken, dat hij regeer- de. Hi) bield de teugels van bet gezag in handen, wijl bij aan de beboeften van dat volk voldeed. Men moge thans niets van hem willen weteuna een zeker tijdsverloop zal iemand van denzelfden geest, zoo niet dezelfde man in persoon, terugkeeren om de plaats te kernemcn die voor hem in gereedkeid vvordt gehouden. Napoleon vond in 1849 het Franscbe volk als ecu woeste hoop. Men koos hem, omdat zjjn naam de belofte scheen aan te duiden,- dat hij de Franschen tot eer. ieger zouvorrnen. Thans na 32 jaren, zijn de Franschen weder een woeste hoop en zoo besluit het blad wij vragen ons zelven af, of zij zich tot een volk vormen dan wel op nienw bet boofd onder een militair regime buigen zullen. Verleden zaturdag is te Versailles zoo als wij in ons vorig nummer hebben gemelddoor den krijgsraad vonnis geveld in zake der gewezen leden van de Parijscke commune en van bet comite central. Er waren hun eene reeks van onderscbeiden misdrijven ten laste gelegd voor ieder van de ackttien bescbuldigden had de reg- ter te beslissen op welke van die punten de be- scbuldiging bewezen was. De stelling dat al de genoegzaam gesfaafde besluiteu en bandelingen der commune geacbt moesten worden het werk van al hare leden te zijn, is door den krijgsraad niet aangenomen. Hij heeft twee bescbuldigden, FeriA en Lullier, aan al de hun ten laste gelegde misdrijven schul- dig verklaard en hen alzoo ter dood veroordeeld eenige anderen aan de voornaamste der bedoelde misdrijvensommigen met en sommigen zonder verzachtende omstandigheden, dezezijn dienover- eenkomstig tot deportatie of wel tot gevangen- nisstraf voor het ieven of voor een bepaalden tijd van korter of langer dunr veroordeeld. Twee zijn geheel vrijgesprokeu. Het vonnis is minder streng dan onder het publiek door eenigen go vreesd - door anderen gehoopt was. Van de door den derden krijgsraad veroor- deelde eommune-mannen hebben alleeu Ferre, Urbain, Billioray, R£g6re Jourde cn Verdure zich in cassatie voorzien. Lullier, die even als de eerstgenoemde ter dood veroordeeld is, zal waarscbijnlijk wel gratie krijgen, vooral omdat hij volgens het algemeen gevoelen niet wel bij het boofd is. Thans zal de krijgsraad zich bezig kouden met het proces van hen die de gijzelaars vermoord hebben. De bataillons kommandant, die bevel tot vuren gaf, zal zeker zijn geregte straf niet ontgaan. Eerst als deze categorie af gehandeld is komen Rochefort en anderen, die van aanzetting tot opstand besckuldigd zijn, aan de beurt. De vierde krijgsraad heeft dingsdag vonnis geveld over vijf petroleuses, waarvan er drie in gezegende omstandigheden verkeeren. Met hen waren er nog 11 beschuldigd het hotel van het Legioen van Eer en 9 het groote magaziju Tapis Rouge in brand gestoken te hebben, doch deze hebben zich alien door de vlugt weten te redden. Drie der beklaagden werden ter dood, 6en tot deportatie en Sen tot 10 jaar tuchlhuis- straf veroordeeld. De aankoinst van baron von Arnim te Parijs begint reeds vruchten te dragen. De Duitsche regering toch heeft er naar de Indep. Beige meldt ii: toegestemd, dat de nog ontbrekende 250 millioen van het derde halve milliard in wissels mogen betaald worden. Met de ontrui- ming van de rondom Parijs gelegene departe- menten door de Duitsche troepen zal nu denkelijk spoedig een begin gemaakt worden. o Ilerbenoemd tot burgemeester van Axel dr. H. J. van Eck. Bij Zr. Ms. oeslnit van den 18 Aug. jl. zijn de regelen vastgesteld, volgens welke het deta cheren gedurende vijf jaren ten hoogstevan officieren des legers hier te lande naar dat van Ned. Indie en omgekeerd in geen geval jaarlijks meer dan (5 officieren van de infanterie en 2 van de artillerie zou plaats hebben. Daarvoor zouden gunstig bekende en tot de detachering geziude, jeugdige kapiteins of luitenants van 6 of 7 jaren dienst als zoodanig in aanmerking komen, liefst ongehuwdenzij blijven deelen in de bevorde- ring van het leger waartoe zij behooren, terwijl bij pensionering de tijd van heen- en terugreis als Indische dienst wordt berekend. Zij genieten bekalve een gratificatie van 600 voor eerste uitrusting en vrijen overtogt voor hen en hun gezinnen in Indie het trac- tement aan hun rang daar te lande verbonden en hier te lande eveneens het gewone (Neder- landsche) tractementbenevens een gratificatie van 600 voor kapiteins en 400 voor luite nants. Thans heeft de minister van oorlog over- wegende dat het getal en de rang der in dier voege te detacheren officieren jaarlijks hier te lande eerst kan worden bepaald, nadat uit Ned. Indie een opgave ontvangen is der officieren die daartoe wenschen in aanmerking te komen be paald dat op den In Aug. van elk jaar door de kommandantcn der infanterie en artillerie-corpsen van het leger, door tusscbenkomst van de betrok- ken bevelhebbers en inspecteurs, een nominative opgave van de in aanmerking komende officieren, tot detachering geneigd, zal worden ingezonden. De coramissaris des konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de opening der jagt op klein wild in deze provincie, is bepaald opmaandagden 11 September aanstaande; voorts, dat de korte jagt dagelijks, met uitzondering van den zondag, en de lange jagt op den maandag, woensdag en zaturdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jagt, zal geoorloofd zijn. INeiizeii, 8 September. Nadat de Harmonie van Puers, jl. zaturdag alhier een bezoek had gebragtis heden raiddag het Fanfare gezelschap van Thisselt met den spoortrein aangekomenzondag a. s. zal een bijzondere trein ten acht nre des morgens uit Mechelen naar hier vertrekken, welke een uur te Hulst en te Axel zal stilstaan de muziek- gezelschappen welke die trein zal aanbrengen, zullen, volgens bovenstaande advertentie, eenige nitvoeringen geven in de affuitloods, staande op het kogelpark in de Nieuwstraat; neemt men in aanmerking, dat elken dag de spoortrein van Mechelen vele bezoekers bier aanbrengt, dan zal men ligt begrijpen, dat zulks eene ongekende levendigbeid in het anders zoo stille Neuzen veroorzaakt. Het muziekgezelschap van Temsche hoopt aan staande maandag deze plaats te bezoeken. Axel, 5 September. In de vergadering van den gemeenteraad alhier is met 6 van de 7 stemmen tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd de heer M. J. van Vessem terwijl er een bianco brief je in de bus werd gevonden. Tlulst, 6 September. De dag van gisteren was voor deze stad in der daad een vreugdedag door de ijverige bemoeijingen van eenige inge zetenen hadden er volks'vermakelijkheden plaats, die alle in de beste orde afliepen, 's avouds werd er buiten de Gentschepoort, ter herinnering aan de plegtige opening van den spoorweg Meche lenNeuzen, een zeer schoon vuurwerk ontsto- ken. Verbazend groot was de menigte, die hier bij tegenwoordig wasen ieder keerde na den afloop huiswaarts in de overtuigingdat het vuurwerk aller prachtigst moet genoemd worden. De directie van bovengenoemde feesten verdiend alien lof voor de wijze waarop ze een en ander heeft geleid. Jtiosolikapelle, 5 September. Door den raad dezer gemeente is in zijne vergadering van heden met algemeene stemmen tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand be noemd de heer M. N. A. van de Vjjver, znlks ter vervanging van den heer J. H. Kox, die als zoodanig is afgetreden. Door het gemeentebestuur van IJzendijke is besloten om eene negotiatie aan te gaan van f 20.000 tot het stichteu van een post- en telegraaf- kantoor en het appianerens van het overige ge- deelte van de stadswallen. Ds. C. C. J. Hiebendaal predikant bij de hervormde gemeente te Driel, bij Arnhem, is be- roepen te Schoondijke. Naar wij vernemen zal in de loop dezer maand te Middelburg van rijkswege eene inrig- ting geopend worden ter opleiding van hulpon- derwijzers tot hoofdonderwijzers. Zijn wij goed ingelicht dan zou, met het oog op de zoo voorspoedige voltooijing van den Sloedam, het plan bestaan om den spoorweg tot Middelburg nog in de allereerste maanden van 1872 in exploitatie te brengen. Daartoe zou de afdamming der Arnemuidsche haven alleen nog definitieve regeling vorderen, doch het schijnt dat de daartegen bestaan heb- bende bezwaren thans als opgelost kunnen worden beschouwd Te Wolfaartsdijk, overleed een vverkman, tengevolge van de drukkeude hitte en het over- matig drinken, bij den zwaren arbeid aan den graanoogst. Naar aanleiding van het verhandelde in de jongste bijeenkomst der inspecteurs van het lager onderwijs, heeft de minister van binnen- landsche zaken, bij eirculaire aan de gewestelijke besturen, de burgemeesters en wetkouders doen uitnoodigen, bij het uitreiken van getuigschriften van zedelijk gedrag aan de onderwijzers met omzigtigheid te werk te gaan, daar gebleken is, dat de invulling dikwerf veel te wenschen over- laat, zoodat daarop niet steeds kon worden afgegaan, en bij zijn departement voorbeeldeu zijn, dat er met aangifte dier getuigschrifteD ligtvaardig gehandeld werd. In de Janskerk te Utrecht heeft 11. zondag eene groote opsehudding plaats gehad. Tijdeus de preek stond een man op en begon overluid te lezen. Het kostte veel moeite om hem de kerk te doen verlaten. Naar men uit Bode^rave meldt is de bur gemeester, de hoog bejaarde heer J. van Dam Jz., die sedert 1848 die betrekking bekleedde, voornemens zijn ontslag te vragen. Men schrijft uit Arnhem. Het alhier ge houden volksfeest laat, zoowel bij de commissie als bij de ingezetenen, den aangeDaamsten indruk achter. Het weder was allerprachtigstde volks- spelen en verdere volksvermakelijkheden voldeden algemeen het aantal bezoekers overtrof de ver- wachtiug. Vrijdag avond, bij gelegenheid van de vauxhall, het bal, de tombola en de voor- stellingeu van den heer D. T. Bamberg, waren ruim 4000 personen in de zalen van Musis Sacrum en bet park vereenigd en eindelijk, wat in de eerste plaats welgenoemd had mogen worden, is, dat zoowel daar ter plaatse, als op de pleinen, waar de zoo druk bezochte volksconcerten en volksspelen plaats haddende orde niet het minst werd gestoord. Algemeen houdt men zich overtuigd, dat de meesten, die aan de feestelijkkeden deelnamen, aan het volksfeest de voorkeur boven een kermis geven. In den bloemhof van R. K. te Gieten, bij Assen, staat een stokroos in bloei die de buiten- gewone lengte van elf voet heeft en vvaaraan omstreeks 150 bloemen en knoppen worden ge vonden. De rijksambtenaren bebben dezer dagen eene belangrijke aanhaliug gedaan. In de bnik- kelliag van een vaartuig beladen met bout en gevoerd door een kapitein uit Bedum zijn in 49 blikken bussen en 1 flesch 267 liters voor- loop ad 90 pCt. verborgen gevonden. In de gemeente Ooststellingwerf is dit jaar eene uitgestrektheid van omstreeks lOOObectaren veengrond met boekweit bezaaid. Bij eeu tame- lijken oogst zal de hectare gemiddeld 8 hectoliters kunnen opleveren. Naar men verneemt, zullen vier jouge dames uit de provincie Groningen na de vacautie zich laten inschrijven, oin de lessen aan de Grouinger Hoogeschool te kunnen bijwonen. Het fraaiste verhaal van een bliksemstraal vindt men in de proviueiale Groninger courant uit Obergum geschreven „De bliksem sloeg in het huis van den logement- houder A.Borgman, te Winsuin,wierp Borgman die juist van de keuken naar de gelagkamer ging, mid den in de zijkamerbaaude zich een weg door een reet van het schot, sprong naar de overzijde op een ijzeren haak, liet den kopereu theeketel ougedeerd, ging van daar weer naar de andere zijde door dea zolder sloeg op de bovenkamer een plank uit de alkoof en de pliut van bet be- schot, sprong over op de tafelwaarop zich een petroleumlamp en een tafelschel bevouden liet de schel staan, maar wierp de lamp op een ta- feltje in deu hoek. Vervolgens sloeg hij eeu kastje er naast, dat op slot zat, open, vernjelde er eenig porselein en wierp een klein tbeepoije er uit, dat uetjes op het tafelfje te staan kwarn baande zich eindelijk een uitweg door den zolder en toen door een klein gaatje door het dakna er eenige pannen aan de overzijde afgeworpeu en een spant in splinters geslagen te hebben. De splinters en scherven waren in de geheele kamer en over den zolder verspreid. Men deuke zich den schrik en onsteltenis van het huisgeziu. Borgman loopt thaus kreupel en was eerst ge- deeltelijk verlamd." Als een onfeilbaar middel tegen de aardap- pel-ziekte wordt in een schrijver uit Limburg aanbevoleu Men ontbinde in een hoeveelheid van 10 liters koud water 1 kilogram ckloorkalk sehudde dit mengsel goed dooreen wauneer het eeu genoegzaam graauvvachtige kleur heeft aan genomen, weekt men er de plantaardappelen ge durende 30 ureu in, zoodat zij goed doortrokken zijn; dan worden zij er uit genomeu, op de lengte doorgesneden en op de gewone wijze gepoot. Bovenstaande quautiteit is voldoende voor 3 a 4 malder (6 vat) aardappeleu. Per drie manndcu binnen Nenzenf 1, franco door hot gehcele Bijk 1,10 v it ii n n geheel Bclgie1,40 Enkele nommers0,05 Men abonneert zich bij alle BoekhandeiaarsPostdirccteuren cn Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer0 10 Advcrtentien gelicve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1