ALGEMEEN No. 652. Woensdag 23 Augustus 1871. Binnenlandsche berisrten. ABONNEMENT, VERSCHIJNT elken Woensdag en Zaturdag-morgen ten 8 ure DUO NT COUP, te Neuzen. ADVERTENTIEN. Gngofrankeerde brioven worden niet aango- ncmcn. a«Hmg£jB3> Neuzen. 22 Augustus 1871. Het is onsvoor de bewoners vau bet voor- malig 5<*c district iu bet algemeenmaar vooral voor die van deze geuieente tbans bijzonder aangenaam als zeker te kunnen inededeelen dat de jdegtige opening van den spoorweg Mechelen—Neuzen, zal plaats hebben op aanstaanden Zaturdag den 26 dezek, en de lijn voor bet publiek verkeer op den daarop- volgenden dag, Zondag den 27 dezek. in ge bruik zal worden gesteld. De urcn van v e r t r e k en aankomst zijn: van Neuzen6.30 10.15 6. aankomst te Neuzen 9.35 1.20 8.30 De opening zal te St. Nicolaas van festiviteiten vergezeld gaanterwijl die gewigtige gebeurte- nis te Hnlst hoogstwaarschijnlijk 8 dagen later feestelijk zal worden gevierd. Het doel van de vermelding van do plegtig- heid welke aanstaanden zaturdag zal plaats heb ben is voornamelijk om onze medeburgers op te wckken om op dicn dag aan het gevoel lucbt te geven om door bet nitsteken der nationale driekleurbet symbool der spreuk „E e n d r a g t maakt magt," te doen blijken van hunne sympathie met eene internationale zaak die voor Neuzen van bet hoogste belang isdie deze gemeente meer eu meer ontwikkelen, meer en inecr wclvarender maken zal. Neuzen hecft bet ontstaan van zijn welvaart tc dankeu alle6n aan bandel en schecpvaart. Het kanaad van Neuzen naar Gentgeopend den 18 November 1827 heeft daartoe den grond- steen gelegdde opening van den spoobweg Neuzen-Gent op den 1 April 1869. hecft bet een en ander doen verlevcndigenen de gewig tige gebeurtenis die aanstaanden zaturdag zal plaats hebben, zal bandel cn scbeepvaart in deze gemeente meer en meer ontwikkelen. Wij zijn overtuigd dat door versnelde geraeen- scbap ook met sneller vaart veel goeds herwaarts zal worden gevoerddat bier de broederband tussclien Nederland en Belgie zal worden ver- sterkt en dat een nieuwen oogst van zegen op Neuzcn's grond is ontloken. Laten wij dus den dag van 26 Augustus a. s. als een der gewigtigste dagen voor Neuzen's bloei en welvaart aanmcrkenlaten wij dien dag een waren feestdag doen zijn. Neuzeu heeft zich nog altijd en bij iedere voor liaar gewigtige gebeurtenis eene eerzuil van orde, eendragt en geestdrift gesticht, waarvoor de onverschilligheid is verstomd de feestdag van 26 dezer moge liaar ecu laauwer te meer aan- brengen JE^olitiebc Overzigt. Do hardhoorige Fransche natie gaat onafge- broken voort met de Pruissenbaat aan te kwee- ken. Dit gescbiedt niet alleen bij aanhoudend- beid in de openbare bladen maar menige rede- voering van aanzienlijke en ontwikkelde nianuen getuigt dat men nog verre is van tot het inzigt te komen, dat door bevrediging der gemoederen en herstelling der oude vriendschapsbanden met Duitscliland het spocdigst de geslagen wouden zulien kunnen worden geue/.en. Men mag bet willen erkennen of nietde groote natie zal bet moeten ondervinden dat het tbans vereenigd Duit-cbland eeu volk uitmaakt waarmee bet zal te rekenen hebben en dat, on- danks alle schreeuwerij, geeu enkele sebrede van zijn ingenomen staudpunt terug wijkt. Dat vvordt nu reeds ondervoudeu bij de onder- handelingeu te Frankfort tot regeling der voor- waarden en gevolgen uit het vredes-tractaat voort- vloeijende. De Berlijnsche Spenersche Zeitung, een blad dat geacht moet worden in betrekking tot de regering te staan, zegt bieromtreut het volgende „De vredes onderbandelingen te Frankfort nemen geene gunslige wending. De Fransche gevolmagtigden vinden iu hunne instructien naar het schijnt, alleen wenschea en weten deze otiophoudelijk te doen gelden doeh vanhetvol- doen aan onze wenschen spreken zij niet. „Omtreut Frankrijks wenschen aangaande de ontruiming zijus gebieds zou men het vvel eens hebben kunnen wordendoch aan Frankrijks zijde ontbreekt de gezindheid om wederkeerige bewilligingen te doen. Wij vragen verligtiD- gen voor den Elzasdoch tot dusver vruchte- loos. Te Frankfort staan de onderbandelingen schier stilraisschien worden zij afgebroken. Dan zouden wij aan Frankrijk den tijd geven om na te denken en om billijke aanbiedingen tot hervatting der onderbandelingen te doen. De beide zoo uiteenloopende voorstellen om- trent de magt door de nationale vergadcririg aan den beer Thiers toe te keunen, houdt in Frank rijk voortdureud de algemeene aandacht bezig. In de nationale vergaderiug heeft de regterzijde, die eenvoudig een bevestiging van het mandaat rerlaugtdoor de vergadering tc Bordeaux aau het hoofd van bet uitvoerend bewind toegekend, reeds een middcl gevonden om te doen uitkomcn hoe weinig ingenomen zij is met het voorstei van den heer Rivet, die zooals bekend is, naraeus bet linker-centrum aan Thiers den titel vau pre sident der republiek wil verleenen. Bij al den onzin die men zoo herhaaldelijk uit Frankrijk leest, mag het volgende strekken tot een bewijs dat er toch noch enkele verstandige lieden zijn, die den toestand van eene meer prac- tische cn ware zijde aanzien. „In mijn oogen", zegt de heer Richard, naar aauleiding vau een onlangs verschenen werk van generaal Clianzy „is er iets nog ergers dan een nederlaag, als men namelijk de nederlaag niet wil erkennen. Als een volk niet heeft weten te zegevieren, moet bet ten minste de rol van over- wonncne kunnen vervullen, en een der grootste bewijzen voor de demoralisatie der Franschen ligt juist daarin, dat zij hun ongeluk niet onder de oogen zien en daaruit leering trekken. Op dit oogenblik is er in Frankrijk geen kleine han- delaar of handwerksmau, die niet overtuigd is dat wij den strijd hadden moeten voortzetten en keizer Wilhelm zijn snorbaard badden moeten verbrauden. Als iemand tot hen zegt dat wij overwonneu zijn, totaal geslagen, dan is bij in de eerste plaats geneigd te zeggen dat een ver- rader, die zich aan den vijar.d heeft verkocht tot hen spreekt. Onze nationale trots door een geheel onverklaarbare ijdelheid gevoed, wil niet toegeven dat de groote natie ook eens het onder- spit heeft gedolven. Daarbij heeft men de ge- schiedenis van Frankrijk en voornamelijk de geschiedenis der republiek zoo zonderling be- scbreven, dat men bet de Franschen niet ten kvvade kan duiden als zij van hunne vroegere nederlagen niets weten. De geschiedschrijvers hebben ben vertelddat zij altijd overwonnen hebben. Men heeft met regt gezegd, dat onze generaals niets van aardrijkskuude af weten, maar men kan met evenveel regt zeggen, dat onze staatslieden niets van geschiedenis af weten of begrijpen. Hoe dit ook zij, ditmaal moeten wij bekennen Wij zijn overwonnen. Mogen onze nederlagen ook door enkolen nog altijd als roemvol worden beschreven, wij zijn overwonnen en als zij die ons regeren ons een dienst willen bewijzen, dan moeten zij niet zoeken ons te troosten, maar integendeel ons onopboudelijk van ons lijden van onze nederlagen spreken. Als de heer Thiers zich verdienstelijk jegens zijn vaderlaud wil maken dan moet bij zijne vrienden van de academie verzoeken het met zich zelf tevreden lachje te laten varen en bet victorie roepen te stakeu daarentegen drage bij aan een bekwaam man, b. v. aan een overste Stoffel opeen klein geschrift te vervaardigen 'twelk tot titel hecft: „Wat Pruissen sedert Jena heeft gedaan." Men late dit boekjedruk- ken op staatskosten en geve het aan alle school- kinderen die eeu prijs of een getuigscbrift ver- dieud hebben. Dit zal beter zijn dan dat men voortdurend herhaalt„De eer is geredueen, er is geen troost voor ons ongelukneenwij zijn niet slechts overwonnenen maar boveudicn roeinloos overwonnenen In de diugsdag gebouden zitting van het En gelsehe lagcrhuis is de voordragt der regering, strekkende om de -algemeene toepassing der vaccinatie des noods met dwaugmiddelen te be vorderen ten derde male gelezen en definitief aangenomen. Zij bevat de rueeste bepalingen der in 1867 gemaakte wetdoch aau de sedert opgedane ondcrvinding getoetstherzieu en door toevoeging van uieuwedoelmatiger en strenger gemaakt. Een amendement. strekkende tot ver- zachting eener nieuwe bepaliug. die vrjj bard schijnt, is met 57 tegen 12stemmen verworpen. Z. M. heeft aan Jonas Melliado, die te Leeuwarden gedetineerd was wegens deelneming aan het Eotterdamsch oproer, kwijtscbelding ver- leend van zijn overigen straftijd. Vande6jaren opsluiting waartoe bij veroordeeld was, bad bij nog 4 jaren te zijnen laste. Behalve de Vletter bevinden zich nog slechts twee terzelfi'er zake veroordeelden imhechtenis, die beiden eeu straftijd van 7 jaren hebben. Den 20 October a. s. worden in werkelijken dienst opgeroepen al de miliciens, behoorende tot de troepen te paarddie in de maand Mci 11. tot naderc oproeping met verlof zijn gezonden, teneinde gekleed en geoef'end te worden. De mill, van justitie heeft in het aig. po- lieblad zijn bijzoudcre tevredeuheid betuigd aan den wachtmeester der kon. mankbaussee G. J. Vrielink te Bergenopzoomover zijn buitenge- wonen ijver iu het opsporen der dadcrs van verschillende diefstallen onder verzwarende om- standigheden iu Noord Braband gepleegd. De minister van oorlog heeftbij het heer- schen der cholera in Europa en bij het mogelijk gevaldat die ziekte ook wederom in Nederland uitbrak de corpskommandantcn aangeschreven, na reeds al de voorzorgsmaatregelen in werkiug te brengenwelke zijn voorgcschreven in 1853, en voorkomen in het Recaeil militaire van dat jaar. De troepen zullen dus o. a. voor dat ze 's morgens aan het werk gaan of vdor dat ze militaire marschen beginnen de soep moeten ge- bruikt hebben. Nouzen, 21 Augustus. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van maaiidag 11. bepaald dat de kermis alhier op de gewone wijze zal plaats hebben. Anthonij Casper Christiaan, oud 31 jaren, arbeider, wonende te Axel, tbans gedetineerd te Middelburg, was beklaagd als zou bij iu den nacht van 31 Mei op 1 Junij jl. omstreeks 12 uren, te Axel nit de woniDg van H. Kramer, ten na- deele van J. B. Tielemans, arglistig bebbcu weggenomeu en zich toegeeigend eene portemou- naiewaarin een gouden vijffrankst.uk 2 dub- bele franken, ecnige ceuten en 14 centen uik- kelmnnt. IIij is schiildig verklaart aan diefstal gepleegd bij nacbt in een bewoor.d liuis en ver oordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf vau 6 maanden en in de kosten der procedure. Tc Aardeuburg vcrtoont zich de varkens- ziekte. Een paar dieren zijn reeds afgemaakt. Algemeen prijst men als voorbeboedmiddel het gebruik van zotit aan en het geven van water, waarin aardappelen gekookt zijn. Den 15n II. heeft de eerste locomotief ge- loopen over de gebeele breedfe van den onder- banden zijnden dam over het Sloe, in tegenwoor- digheid van den eerstaanwezenden ingenieur der staatsspoorwegen te Vlissingen en eenige andere personeu. Het lijk van een der voor eenigen tijd in de Schelde verdronken Autwerpenaren bleelc bij bet opvisscben te Bath van de bovenkleederen evenals van de kostbaarbeden en het gelddat de ongelukkige bij zicb badberoofd te zijn, Jl. Vrijdag namiddag is de schuur op do bolstede van van Staalen, onder Bruinissemet den daarin aanwezigen veldoogst totaal afgebrand. Men vennoedt dat de brand veroorzaakt is door den bliksein. Naar men verneemt waren zoowel bet gebomv als hetgeen er zicbin bevond tegen braftdsebadb vcrzekerd. Met warme ingeuomenbeid werd eenige we- ken geledeu door geheel Nederland het berigt ver- nornendat de regering gevolg zou geveu aan den wensch, door eenige vaderlaudsiievende nian- nen geuitom de overblijfselen der bij de ver- dediging van de Citadel van Antvverpen in De cember 1832 gesneuvelde en aldaar begraven Nederlandsche militairen, een rustplaats op va- derlandseben bodem te bereiden, daar, door de slooping der Antwerpscbe vestingwerken, anders bun gebeente verspreid en verloren zou gaan. Het kerkhof te Ginneken bij Breda, waar ook bet graf van den generaal Chasse zicb bevindt, is de daarvoor aangewezen plaats. Zooals wij reeds mededeelden, heeft een cominis- sie zich gevormd om gelden bijeeu te brengen, ten einde op de nieuwe rustplaats dier braven een waardig gedenkteekeu op te rigten. Die com- missie doet een uitnoodiging aan ieder Neder- lander om een steer, bij te brengen voor dat echt Nederlandsch monument. Is bet noodig om die uitnoodiging bij onze lezers aau te beveleu behoeft er aandrang gebezigd te worden om tot bet geven van geld voor zoo edel een doel op te wekken Wij gelooven bet niet. Wij ver- trouweu dat bet goud van den rijke zoowel als het zilver en koper der minder bedeelden zamen zal vloeijen, dat daardoor een welprekend bewijs zal gegeveu worden dat- ook na bijna veertig jaren de moed en zelfopoffering van NeGrlands dappere zonen, die streden tegeu een groote over- magt voor de eer van Nedeidauil en de Nederland sche vlag, nog niet vergeten is. Een ieder kan daartoe bijdragen. Door een minder juiste om- scbrijving in de Staatscouraut bad bet den sell ij n als of alleen bet gebeente der gesueuvelde otlicie- ren naar Ginneken zou worden overgebragt. Dit is echter het geval niet. Zij die slechts beveleu ontviugen, zoowel als zij die bevelen gaven, heb ben dezelfde aanspraak op de dankliaarbeid vau bet Nederlandsche volk; ook bun gebeente zal worden overgebragt, ook voor lien zal bet monu ment verrijzen. Dat dus ieder bet zijne bijbrenge tot verwe- zenlijking der schooue gedachte, die als bet ware uit bet hart der natie voortgesproten isdat vooral Zeeland niet achterblijve, msiar het bewijs levere van de diepe achting die het gevoelt voor den moed en do zelfopoffering vau de verdedigers van Neerlands eer en onafbankelijkbeid eu ook van Neerlands bandel eu koopvaart. Per drie mftandeu biiinen Neuzenf 1,— u n l'rauco door hot geheelc fiijk 1,10 U n H n geheel Belgic1,40 Enkele nominers0,05 Men nbonneert zich bij allc liockhandckarsPostdirectcuren en Bricvenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regelaf 0.40 Voor elkc regel meer,,0,10 Ailvortc.nticn gelieve men aan de Uitgevcrs m te zenden uiterlijk Dingsdag eu Vrijdag avond 0 ure. ij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1