A LGEMEEN No. 651. Zaiurdag 19 Augustus 1871. 1 de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. r t ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken "VVoensdag en Zaturdag-morgen ten 8 ure D II O SI T COfflP. te Neuzen* ADVERT ENTIEN. Ongefrankeerde brieven worden met aange- nomen. XJolitielc Overziift. Ondanks de onverdragelijke hitfe is de zaal waariu de krijgsraad te Versailles zijne zittingen houdt, steeds opgevuld met nieuwsgierigen en bclangstellenden. In de zitting van jl. zaturdag was de generaal Chanzy, die, gel ij k men weet, in de commune-dagen gevangen werd genomen eu weder in vrijheid gesteld, als getuige opge- roepen door den verdediger van den beschuldigde Billioray. De groote, kraclitige cn welgemaakfe gestalte, maar inzonderheid zijn geheele voorkomen, dat zoo scherp den eehten Franschman uitdrukte maakte op al de aanwezigen een zoo gnnstigen indruk, dat hij met ondubbelzinnige blijken van achting en bijval werd ontvangen. Na de gebruikelijke formnle van de opgaaf van namen en kwaliteit, verzoekt de president aan den verdediger van Billioray de vragen welke bij in bet belang van zijn client noodig acktte, aan de getuige te willen voordragen. De verdediger. Heeft Billioray. den generaal entslaande. hern geene verschooning verzocht voor zijne gevangenneming. Generaal Chanzy. Ik ken den beschuldigde Billioray niet. Toen men mij in vrjjheid stelde, heett men mij in de eerste plaats voor het co- mite geleid. dat op het stadhuis zitting hield. Ik vond daarin eene ruime zaaltwintig h vijf en twintig. alien mij onbekende pcrsonen bijeen vergaderd. Een hunncr. gekleed in het kostuum van na tionale gardemet lange hangende haren en een blonden baard nam terstond het woord en zich tot mij en generaal Langonriau wendendebe- toonde hij zijn leedwezen over onze gevangen neming. Ilij betuigde dat daartoe door het comite geen last verstrektmaar dit eeniglijk op eigen gezag der nationale gardes was geschiedtin wier tegenwoordigheid wij ons bij onze aankomst te Parijs hadden bevonden en dat eenmaal ge- arresteerdhet comit6 het zijn pligt achtte ons provisioned zoo lang gevangen te houdentot dat men ons zonder gevaar zou kunnen loslaten. Ik vroeg naar de reden onzer arrestatieen men antwoorde mij dat ik bevelhebber van het leger der Loire zijndemen oordeelde dat ik naar Parijs geroepen was om met mijn leger de orde te hevstellen en meende ten overvloede dat ik den hertog van Chartres als officier in mijn leger had opgcnomen. Ik antwoordde dat het leger der Loire ont bonden was sedert den 12 Maart. dat ik zelf sedert dien tijd zonder betrekking wasdat mijne komst geen enkel politiek oogmerk had en wat bctrof den hertog van Chartres ik mijn pligt had vervuld even als hij de zijne. De zelfde spteker met den grooten blonden baardbernam toen het woorden gaf eenige opbeldering omtrent den moord (zooals hij zich uitdrukte) van den generaals Thomas en Lecomte. Deze niteenzetting van het gebeurde had het oogmerk de vcrantwoordelijkheid dezer misdaden van het comit6 af te werpen, waarvan ik sedert de eerste dag mijner gevangenneming kennis droeg en waarvan men mij in mijue gevangenis de allerellendigste bijzouderheden had medege- deeld. Een tweede spreker protesteerde op zijne beurt tegon de taal van eerstgenoemde en nu ontstond onder hen eene twistwaarvan men niet schecn te willen dat ik getuige waswant terstond deed men mij de zaal verlaten en geleidde mij buiten het stadhuis tot voorbij do barricaden cn genadcrd tot een eenigzins vrije straat. zeide men mij „Gij kunt gaan waar het u behaagt maar tracht geene nationale gardes te ontraoeten, want men zou uwe bevrijding niet kunnen ver- antwoorden." De advokaat van Bellioray bedaukte den ge neraal voor zijne wellevendheidwaarop deze echter antwoordde. Ilier is geen kwestie van wellevendheidmaar van pligten ik neern dus uwe dankbetuigingen niet aan. Onder de getnigen die door den krijgsraad tegen Joarde gehoord zijn kwam ook voor de Ploeuc, onder gouverneur der Fransche bank, die bij afwezigheid van den gouverneur den beer Rouland aan de communemannen en hunne ge- lastigden onafgebroken het hoofd hood. En dit was geene kleinigheid want herhaaldelijk werd er van de bank geld geeischt ouder bedrciging, dat men bij weigering daarvan tot een onder- zoek in loco zou overgaan. Op de nationale garde kon hij natuurlijk niet rekenen dat wist hij. In dien toestand moest hij met voorzigtig- heid met beleid te werk gaan en cenige eischen der commuue inwilligen. Zijne tactiek was en kel tijd te winnenen hierin is hi) geslaagd. De beer Plcenc verklaarde verder dat er tijdens de commune in de bank drie milliarden aanwe- zig waren; namelijk een milliard aan edel metaal, tot waarborg van de circulerende biljetten een milliard aan deposito's en sommen voortvloeijen de nit rekeningen courantden eigendom van 880.000 familienen een milliard in gereed gemaakte biljetten, waaraan nog slechts 66n ge stempeldc naamteekening ontbrak. Blijkens bekendmaking in de Staats courant van 15 Augustuszullen de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwjjs dit jaar geboudeu worden op woensdag 4 October a. en volgende dagen. Belanghe'obende raoeten zich daartoe uiterlijk op 6 September a. aanmelden bij den schoolopzicner van het district waarin zij wonen. Het provinciaal blad van Zeeland n°. 90 bevat de volgende circulaire van den commissa- ris des konings in deze provincie aan de bur- gemeesters der gemeenten „Ten gevolge van mijne circulaire, van den 12 Julij jl. A. n°. 4481, 3e afdeeling (Provin ciaal blad n<>. 86), zijn door mij ontvangen aan- vragen, tot ontheffing van het in het koninklijk besluit van 8 December 1870 (Staatsblad no. 191), bedoelde verbod, tot invoer van ongedorscht graan. „Dit geeft mij aanleiding u op te merken datbij genoemd koninklijk besluit niet is ver- boden de in- en doorvoer van ongedorschte veld - vruchten, zooals tarwe, rogge, gerst, enz., en dat men daarvoor derhalve geene bijzondere vergun ning behoeft. „Evenmin wordt die vergunning gevorderd voor den in en doorvoer van klaverhooigelijk Z. E. de minister van staat en van binnenlandsche zaken aan een mijner ambtgenooten heeft mede- gedeeld. „Gelieft dit ter kennis te brengen van de in- gezetenen uwer gemeeutedie daarbij belang hebben, en hen tevens in te ligtendat de aan- vragen tot ontheffing der verbodsbepaliugen van genoemd koninklijk besluit niet op gezegeld pa pier behoeven geschreven te worden." Neuzen, 18 Augustus. Heden heeft eene commissie uit den raad van toezigt op de spoor- wegdiensten in Nederland, met den beer hoofd- ingenieur van den waterstaat in Zeeland, en den heer ingenieur van den waterstaat alhierhet Nederlandsch gedeelte van den voltooiden spoor- weg MechelenNeuzen onderzochten naar wij met genoegen vernemen goedgekeurd. De opening van dien weg zal vermoedelijk op 27 of 28 dezer plaats hebben. Z. M. stoomschip de Valk. Z. M. ram- schepen B u f f e 1 en Schorpioen en Z. M. monitors Heiligerlee. de T ij g e r cn d e K r o k o d i 1 bestemd tot het overbrengen der overblijfselen van de strijders van 1830. zijn gisteren namiddag omstreeks 3 ure alhier ge- passeerd met bestemming naar Antwerpen. Het stoomschip de Valk dient bij dien togt als admiraalschipterwijl de schout hij-nacht Wichers het bevel over het vereeuigde eskader voert. Maandag den 21 dezer zal de geheele flottille om 12 uur uit Antwerpen vertrekkenen om streeks 4 of 5 ure langs het kanaal van Zuid- Beveland den togt voortzetten. Alle deskundigen zijn het eensdat sinds jaren zulk een kracbtig en aanzienlijk eskader niet is vereenigd geweest. Neemt men in aan meritingdat al de bovengenoemde schepen in dienst waren en dat men dus zonder eenige inspanningin vredestijdover zulk een strijd- magt te beschikken heeftdan voorzeker ltan men het bestuur der marine niet den lof ont- houden dat met betrekkelijk geringe hnlpmid- delen veel wordt verrigt. Ons komt dus voor dat de kreet. dat wij niettegenstaande al onze uitgaven cigenlijk weinig marine bezittenwel wat overdreven is, terwijl het ons een waar genoegen is te vernemendat niet alleen de schepen krachtige oorlogschepen zijn maar dat ook de bemanningen uitmuntend geoefend zijn. Het aanhoudend kruisen der monitors op de Maas heeft dan ook ons reeds het bewijs geleverd dat de oefening bij de zeemagt tegenwoordig op uitgebreide schaal plaats vindeu. In de op aanstaanden maandag des voormid- dags ten 10 ure te houden vergadering van den raad dezer gemeente, zal er naar wij vernemen, bepaald worden of er dit jaar hier al dan niet kermis zijn zal. Z. D. H. mgr. van Genk, bisschop van Bredaheeft benoemdtot pastoor te Etten den wel eerw. heer P. van Wees, pastoor te Axel, tot pastoor te Axel, den eerw. heer P. van Vooren, kapellaan te Hulst, en tot kapellaan te Hnlstden eerw. heer ;F. Potters, tot hiertoe student aan de universiteit van Lenven. HLoeli, 16 Augustus. Bij de verkiezing op gisteren voor een lid van den raad in plaats van W. G. Dieleman die zijn ontslag heeft genomen, zijn ingeleverd 44 billettenen zijn uitgebragt 11 stemmen op J. Waeijhaert, 10 M. J. van Dixhoorn en 10 J. Jurrij terwijl de overige 13 stemmen over 6 verschil- lende personen verdeeld waren. Over genoemde heeren zal alzoo eene her- stemming plaats hebben. Has van Gent ,16 Augustus. Tot seeretaris en ontvanger dezer gemeente, in plaats van wijlen den heer A. E. Stubbb is benoemd de heer L. H. Stubbe. Bij de trekking der weerbaarheids loterij- leening is de prijs van f 25000 gevalleubij een makelaar te Middeiburg. - De passage over de voormalige uitrustings- werf te Vlissingen, die sedert geruimen tijd ten gebruike voor het publiek was opengesteldis thans weder afgesloten. Zondag ochtend omstreeks 11 ure heeft zekere M. zijne echtgenoot aan den openbaren weg in de Lijnbaanlaan te Rotterdam, door het toebrengen van verscheidene wonden met een mes, moorddadig van het leveu beroofd. De dader is onmiddelijk door de politie iu hechteuis ge nomen. Op het bureel van den burgerlijken stand te Tilburg is door den kuiper M. S. aangifte gedaan van de geboorte van zijn 23ste kind. "^Naar men meldt heeft prins Hcndrik het prachtige laudgoed Ewijkshoeve in de ctnmidde- lijke nabijheid der goedereu van het koninklijk lustslot Soestdijk gelegen voo.i eene som van f 100.000 gekoeht. Z K. H. zou dit goed een bijzondere bestemming willen geven. Als een bewijsdat de betrekking van onderwijzer, ondanks de wettelijke vcrbodshe- palingen ook nog met andere bedrijven en be- roepeu kan gepaard gaan, moge dienen, dat i i een gemeente der provincie Noord Braband, de onderwijzer is1°. ontvanger van het arm.be- stuur2o. winkelier in mannfacturen en kolo- niale waren3<>. tapper of slijter van sterko dranken, en 40. bonder van kostgangers, die in het schoolgebonw overnachten. De voor deze bedrijven noodige patenten staan op naani van een 14 a 15 jarig zoontje, zoodat althans niet wordt gezondigd tegen de letter der wet. De Belgischc regering zal het hare doen tot opluistering der plegtigheid van het over brengen der overblijfselen van de op de Citadel van Antwerpen gesneuvelde Nederlandsche offi- cieren. De minister van oorlog heeft de daarop betrekking hebbende instrnctien aan de bnrger- lijke en militaire antoriteiten van Antwerpen doen toekomen. Twee bataillons infanterie, door een kolonel en 2 mnjoors aangevoerd, zullen de Nederlandsclie deputatie opwachten en naar do Citadel voeren en van daar terng naar de plaats der iuscheping. Deze troepea zullen van een peloton rijdende artillerie zijn vergezeld. Dit peloton wordt door een officier gecommandeer die aan het hoofd van het escorte zal rijden. Na deze troepen zal het muziekcorps van een der te Antwerpen in garnizoen liggendc regimen- ten volgen. De stoffclijke overblijfsels der Ne derlandsche soldateu zullen in gesloten kisten in een der loodsen van de zuidelijke Citadel worden geplaatst. Dit Iokaal zal met rouwfloers en zwart katoen zijn behangeu. De Belgische en Neder landsche vlaggen zullen daar even als op de kani nabij de plaats van inscheping en aan den iu- gang van de Citadel wapperen. Bij de aankomst der Nederlandsche vloot op de Schelde, alsmede bij het oversteken der rivier door het eskader, zuilen van minuut tot minuut saluutschoten wor den gelost. Hetzelfde zal bij de aankomst van het smaldeel nabij het fort geschieden. De gou verneur der provincie, evenals de militaire gene- raalscommandant, zullen de Nederlandsche depu tatie op de plaats van ontscheping afwachteu. De kolonel plaatselijke commandant zal zich aan boord van het Nederlandsche commandants vaar- tnig doen brengen, ten einde den Nederlandschen generaal, graaf van LimburgStirum, te begroeten eu naar den Antwerpschen wal te voeren. De tamboers zullen de deputatie en de stolfelijke hulsels militaire eer bewijzen. Evenzoo zal het muziekcorps het Nederlandsche volkslied uitvoe- ren. Bij het verlateu van de Citadel door den stoet zal de infanterie een salvo geweerschoten lossen. Bij de iuscheping uioeten 21 kauonscho- ten worden gelost. j De verzameling plauteu die uit den planten- tain te Parijs intijds was overgebragt naar Aut- werpen, is dezer dagen teruggevoerd. Sedert eenigen tijd neemt de ouveiligheid te Parijs weder zeer toe; vooral in de omnibus- sen hoort men voortdureud van diefstallcu die met een buitengewoue behendigheid worden uit- gevoerd. De dieven ontfatseleu den reizigers bun portemonuaiesteken het geld daaruit in huu eigen zak en het corpus delictus weder in dit v-an den regtmatigeu eigenaar, zoodat deze deu diefstal niet bemerkt v66r dat het veel te laat is. Zij die deze kunst beoefenen hebben gewooniijk extra armen vau caoutchouc die behoorlijk ten toou gesteld zijnterwijl zij met huu eigen le- dematen het felt ten uitvoer brengen. Zoo ver- haalt althans de Temps, die er bijvoegt dat deze nieuwste uitvinding van de Engelscho zakken- rolders tijdens de commune te Parijs is geirn- porteerd. Aan de Magd. Zeit. ontleenea wij de vol- Per drie maanden binnen Neuzenf 1, franco door bet geheele Rijk 1,10 gebecl Belgie1,40 Eukele 0,05 Men nbonneert zich bij alle BoekhandelaarsPostdirecteuren en Brievenbuihouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel meer,0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 lire. 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1