ALGEMEEN No. 649. Zalurdag 12 Auguslus 1871. 11 de Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. IPolitieli Overzigt. Eintlelijk zijn de dikwerf uitgestelde procedu res tegen de gevangen communisten begonnen en geopend met die van zekeren Fer rre. 4 Ilet blijkt uit de instructie dat Ferre zich den 18 Maart tegen het vertrek der te Montmartre gevangen republikeinscbe garden zon hebben verzet en dat bij het bevel tot hnnne in vrij- heidstelliug bad ingetrokken. Te Chateau Rouge moet bij sterk op de ter dood brengiug van ge- neraal Lecomte hebben aangedrongen. Nadat in het rapport op de aanstelling van Ferre bij de prefectuur van politie gewezen wordt, waar bij Raoul Rigault verving, wordt gezegd dat de beschuldigde bet doodvonnis van versehei- dene op zijne bevelen gevangen gcnomen per- sonen, heeft onderteekcnd. Toen Ferr6 de overwinning zag van het leger van Versailles nam bij met eenige andere leden der commune de taak op zich om de Parijsehe gebouwen in brand te steken. 's Dingsdags morgens, 24Mei, beeft een getuige Ferre en vijf andere personen in burger kleediug gezien, ieder met een geweer bij zichZij giu- gen de prefectuur in en klommen den trap op. Ferre zeide tot den getuige„Maak dat bij weg komt, wij steken bet gebouw in brand binnen een kwartier zal alles in licbte laaijen vlam staan." Een half uur later zag de getuige dat de vlam- men uit de venstcrs van bet parket van den procureur generaal sloegen, waar Raoul Rigault gedm-ende de insurrectie zijn zetel bad. Denzelfdeu dag, zoo luidt bet rapport verder, ging Ferre naar la Roquctte om te bevelen dat mgr. Darboy en andere gevangenen, waaronder de president Bonjean, de abt Allart, de paters Uu condray en Clere en de abt Dagnerry, zouden worden ter dood gebragt. Zaturdag 27, ging Ferre naar de griffie van dezelfde gevangenis en liet de gevangene boos- doeners in vrijbeid stellen, hun wapens en munitie gevende. Deze laatsten doodden toen een groot aautal gevangenen waaronder 66 gendarmen. Ferr6 moet ook scbriftclijk bevel gegeven hebbeu tot bet verbranden van bet ministerie van finan- tiCubet orgiueel van dit bevel is in banden der justitie. Dit zijn de feiten waar van Ferre beschuldigd is. liet rapport omtrent Assy is uitgebreider. Na gewezen te hebben op den rol, die door hem in de ongeregehlheden te Creusot gespeeld is, wordt in het rapport bevveerd dat het Assy, door zijne betrekkingen met de internationale en de vrij metselarij, waarvan bij lid was, gelukt was zich tot lid van het centraal coniite te laten benoemen. Den 17 Maart tot kommandant van bet 67ste bataillon benoemd, werd bij reeds den 18n gou- verneur van het stadhuis en kolonel van dena- tionale garde, in welke betrekking hij, met de leden van het comit6, de middelen beraamde tot een kracbtigen wederstand en gaf bij bevel om in alle straten, die daarvoor werden aangewezen, barricaden op te rigten. Hij verbood den uit- voer van levensmiddelen en minitie uit Farijs en rigtte de dienst dienovereenkomstig iu. Assy bekent dat bij voor de omverwerping der Vendomezuil gestemd beeft, maar hij zegt, dat hij zich niet kan herinneren voor de vernicling van bet huis van den heer Thiers gestemd te hebben. Ilij erkent de solidariteit, die hem met de leden der commune, zijne eollega's, verbindt en de groote verantwoordelijkheid die op alien berust. Hij erkent, dat hij voor bet decreet omtrent de gijzelaars, gestemd licefr,, maar zijn naam komt voor onder de leden, die in de ver- gadering van 17 Mei tegenwoordig waren, waarin tot de ter dood brenging der ongelukkige gijze laars besloten werd. In Pruissen ondervindt men dat bet gemak- kelijker is de reserve tot den krijgsdienst op te roepen en de zoogenaamde landweer naar bet tooneel des oorlogs te zer.dcn, dan de terugkce- renden weder beboorlijk onder dak te brengen. Het aantal gezinnen dat ten gevolge van den oorlog tot den bedelstaf is gebragtis veel grooter dan men dacht en de vergoeding van 4 millioen welke toegestaan is, blijkt op verre na niet voldoende. Niettegenstaaude de ongchoorde oorlogsscliatting zijn duizende personen, die bun leven voor het vaderland gewaagd hebben, daar- jloor geheel geruYneerd. Slechts enkele gene- raals zijn schatrijk geworden en aan de mini- sterien is men verlegen met de talrijke aanvra- gen om vergoeding of bulp. Niet alleen dus de nagelaten betrekkingen der gesneuveldcn, maar ook vele overlevenden hebben een hard lot. Een auder gevolg van den zoo gelukkig ge- voerden oorlog is dat tal van families Dog in volkomcn ouzekerbeid verkeeren omtrent bare betrekkingendie deel aan den oorlog hebben gcnomen. De Staats courant van woensdag bevat de wet van den 25n Julij jlhoudende bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragtdat tengevolge der ontvangene berigten uit St. Petersburg, waar- nit blijkt dat de cholera aldaar sedert den 1 Julij jl. belangrijk in hevigheid toeneemt, het noodzakelijk is geacht om <le quarautainemaat- regelen, welke in de maand Julij jl. waren inge trokken weder in werking te stellen op alle schepen die in eene Nederlandscbe haven binnen loopende, na den 1 Julij jl. eene der noordelijke plaatsen van Rusland verlaten hebben. Neuzen, 11 Augustus. De open bare school te Axel werd gedurende de laatste pokken- epidemie. n.l. van Februarij 1870 tot beden van langer of korter tijd bezocht door 395 leer- lingen waarvan waren 169 ingeent en 226 niet ingeent. Van de 169 ingeenten werd slechts 1 kind zeer licbt aangetastterwijl van de 226 niet- ingeenten reeds 197 de pokken hebben gebad zoodat er tot op het oogenbllk slechts 29 vrij zijn gebleven. Onder de 169 ingeenten komen er zelfs 28 voor uit buisgezinnen waar de pokken in hevige mate de niet ingeenten heeft aangetast; terwijl zij volkomen vrij blijven. Alle redeneering zal wel overtollig wezen, waar zulke cijfers in het voordeel der iniinting spreken. Voor de hier op 9 dezer door het gemeente- bestuur gehouden aanbestedingder levering van 302.000 stusk straalkeijen, zijn 5 iuscbrij- vingen ingekomen te wetcn van Koper Zoon te Schiedam 28 en 32 per 1000 stales (voorwaardeliik) van Male te Breskens f 24.66 per 1000 stales Le Roij en Cie. te Brussel /23 per 1000 stuks van Noordeu en Schwerzel te Rotterdam f 20.90 per 1000 stuksen C. van der Hooft te Neuzen 18.90 per 1000 stuks (voorvvaardelijk.) Aangezien de door laatstgenoemden gestelde bij voor waarden niet zijn aangenomcn kunnen worden, is de levering gegund aan van Noorden en Schwersel te Rotterdam in massa voor f 6311.80. Wij veruemen dat het gebeente van do Nederlandscbe militairendie bij bet beleg der citadel van Antwerpen aldaar begraven werden, dezer dagen van daar naar Breda zal worden vervoerdom bij gelegenheid der reunie van het metalen kruis, met militaire eer iu het Gin- neke te worden bijgezet. Er heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit graaf R. J. Scbimmelpenninck eenige hoofd- officieren, die aan den Belgischen veldtogt heb ben deelgenomeneenige leden der karners en de voorzitters van „het Metalen Kruis" „het Zilveren Kruis" en „den Nederlandschen Weer- baarheids-bond", ten einde op het graf een mo nument op te rigten. Wij hopen en vertrouwen dat de commissie op haar vaderlandslievende bemoeijing diealge- meene ondersteuning moge ondervinden, waarop het schoone denkbeeld zoo ten voile aanepraak mag maken. De Staatscourant van dingsdag 8 Augustus bevat het programma voor die plegtige overbren ging naar het kerkbof te Ginneke. Deze overblijfseleu zullen op 21 Augustus te Antwerpen worden in ontvangst gcnomen door een commissie, en vervolgens worden overgebragt aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, waartoe veertien gewezen onderofficieren en sol- daten versierd met de medailie der citadel van Antwerpen, aan de commissie zullen zijn toege- voegd. Dit stoomschip wordt begeleid door Zr. Mr. ramschepen Buffel en schorpioen en monitors Ileiligerlee, Tijger en Krokodil welke, nadat de stoffelijke overblijfselen aan boord zullen zijn gebragtonverwijld gezamelijk de reis naar Moerdijk aanvaanien. Aan het station Moerdijk van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorvvegen zal 22 Aug.des voormiddags ten 10 ure, een extra trein gereed staan. Te 's Hage is de tentoonstelling geopend van voorwerpen voor den nationalen wedstrijd voor werklieden, uitgeschreven door de afdeeling 's Gravenhage, van de vereeniging ter bevorde- ring van fabriek en handwerknijverheid in Ne derland. H. M. de koningin en de prinsen Fre- derik en Alexander hebben reeds daags te voren de tentoonstelling bezigtigd en verscbilleude aaukoopen gedaan. Voor eenige dngen zag men te Scheveningen des middags, aan bet begin van bet dorp, zon- der dat bet eenige opschudding verwekte, eene kleine eenigzins gebochelde vrouw met een jongentje, beiden in dezelfde kleeding ais Adam en Eva gedragen hebben. Op de plaatswaar zij zich vertoonden bevond zich ook toevallig de beer comtnissaris van politie, die 't sprcekt wel van zelfzich niet genoeg wist te haasten om beiden van de openbare straat te krijgen, waartoe zich gelukkig in de buurt de gelegen heid aanbood, en wel in bet hulp gastbuis in de Nieuwstraat. Daar onrlervraagdbekwam de commissaris niets dan verwarde antvvoorden van de vrouw, 't geen deed denken aan krankzinnig- heid. Na een en andcr te hebben genuttigd en wat uitgerust te zijn (moeder en zoon schcnen zeer vermoeid) verhaalde de vrouw, dat zij dood arm was en de ellende haar tot het besluit had doen komen zich met haar kind te verdrinken, waarom zij zich van hunne kleederen hadden ontdaan, maar dat zij verbinderd waren gewor den en van bet kauaal door bet bosch devlugt naar het dorp hadden 'genomen. Voorts gaf zij te kennen te Leiden met der woon te zijn gevestigd, werwaarts zij met haar kind door de zorg der politie is teruggeleid. Aan de Mijl bij Dordt is een koepel inge- stort, terwijl de eigenaar, de heer A. G Ilijkoop er in zat. Aan een 20tal personen gelukte het den beer Ilijkoop in bowusteloozen toestand van onder het puin te redden. Woensdag 9 Augustus bad, door het prach- tigste zomerweder begunstigd, het 8e Zendings- feest plaats op het landgoed van Jbr. Fabricins van Leyenburgaan de Bilt. Duizende waren met alle middelen van vervoer van beinde en verre toegestroomd aan de spoonvegstatious van de Ithijnspoorweg maatschappij en van den Ceil traal spoorweg beerschte dientengevolge eene groote druktedocb er zijn door den diiectien zulke goede maatregelen genomen dat de orde niet verstoord werd. De heer A. Brummelkamp verwelkomde de feestgenooten terwijl de eigen- lijke cpeningsrede door prof, van Oosterzee ge houden werd, Te Groningen heeft een knaapje van 5 jaren zijn 9 jarig broertje met een mes een vrij gevaarlijke wond boveu den slaap van bet hoofd toegebragt. Een Nederlandscbe gehuwde vrouwdie haar man ontloopen was en zich op de Brus- selsche kermis als reuzin kijken lietis door haar echtgenoot teruggehaald en weder naar den huiselijkeu baard gevoerd. laltijd dat onder de dictatuur van Gambetta dc za ken zoo in de war geloopen waren, dat alle naspo De ex koningin van Spanje is met een ge volg van niet minder dan vijftig personente Parijs aangekomen en in haar hotel in de aveneu du Roi de Rome afgestapt. Van een groot aantal krijgslieden die in den laatsten oorlog als vermist!' opgegeven werden is nog niets geboordhoewel van de zijde der Duitsche overhedeu niets gespaard is om inlicbtingen omtrent ben in te winnen. Het heelte ringen wel vrachteloos moesten blijven. Nu brengt de Koln. Ztg. de bijna bngeloolelijke tijding, dat een aantal dier vermisten naar Algcrie gesleept zijn cn daar gedwongen werden om tegen de Ara- bieren te strijden. Het blad voegt er bij dat do Duitsche regering zich reeds tot hot Fransche gouvernemont gewend beeft en dat men binnen kort de terugkomst dezer vermisten mag tegemoet zien. De Verite geeft de volgende bijzonderho- den over de voornaamste personen van de com mune. Het blad zegt dat op het oogenblik te Londen vertoeven Felix Pyat, Bergeret, Serailler DcreureVaillant, „kolouel" Parent, MSgy en Roussellede directeur van dc ambulances en van de Tuilerien concertenvoorts Rousselde ex commissaris van politie van Montmartre, le Monssu, commissaris van politic van het comite de Saint public, Forestier, secretaris van dat co mity, Levrault, Lessagaray, Durand, kassier van de commune Lefrancais en Vesiniers die men beiden reeds gefusilleerd waande en dietwee dagen geledenuit Zwitserland te Londen zijn aangekomen. Als eene merkwaardige bijzonderheid deelt men mede dat men, bij het afbakenen der nieuwe grenslijn tusscben Duitsc-h Lotharingen en Fran- krijk een oude grenssteen gevouden beeft tusscben Gravelotte en boncourt, juist op de plaats waar de nieuwe lijn werd vastgesteld. Deze steen heeft aan de eene zijde het opschrift „Terre de France" en is afkomstig van het midden der zestiende eeuw. De Duitsche bladen beschonwen dit als het beste bewijs dat geleverd zon kunnen worden voor hun beweren, dat zij bij bet slni- teu van den vrede volstrekt niets auders gevorderd hebben dan hetgeen vroegcr in hun bezit was en bun eens door Frankrijk werd ontnoinen. Het zal den Duitschen offieieren die tot het bezettingsleger behooren, voortaan niet meer geoorloofd zijn hun vrouwen bij zich in Frankrijk te laten komen. Als reden daarvan wordt op gegeven dat de offieieren aan de manschappeu in alles ten voorbeeld moeten strekkeu en het deze laatsten om fiuantieele redenen immers ook onmogelijk is om hun familie bij zich te ontbiedeu Meer dan 2000 arbeiders zijn elken dag bezig om de vestiugwerkea van Met/, te vol- tooijen. Het doel is voornamelijk om de aarde- werken tot gemetselde sterkten te maken. In de N. R. Ct. leest mendat John Abbot te Gates-head on Tyne, 7000 bekwame bankwerkers, ijzer- en kopersmids, ketel en mo- delmakers, koper- ijzer en loodgieters verlangt, orn dadelijk in dienst te tredeu en vrijen over- togt. Als dat geen drukfout is, dan kan er ten rnfnste niet over gebrek aan vverk worden ge- klaagd, wanneer een meester zeveu duizend ar beiders in dienst wil netnen. Woensdag werd op Burleigh home bij Stamford, de meerderjarigheid gevierd van den oudsteu zoon van den markies vau Exeter, door een banket van welks gehalte het menu eeu denkbeeld kan scheukeu. De genoodigden vorm- deu een gezelschap vau 750 personen. Er wer den voorgediend24 tarbotteu met Hollaudsehe sause 24 zalmen met zeekreeften sause 2 osse- tongen 16 schijven wil'oraad 200 geltraden kip- pen0; 8 schotels roastbeaf; 8 schotels ruuderbouilli; 8 schotels gebradeu ossenvleeseh 12 schijven gelardeerd kalfsgehakt; 48 lamskotteletteu14 vleeschpastijen: 12 wildbraadpastijen SOsoorteu fruitgelee50 roomsoorten 70 schotels gebak 24 Napelsche koeken 50 schotels snijkoek en 150 plumpuddiugsverder een aantal schotels aardappelen boouen en erwtjes. Bij 't dessert was de hoofdschotel eeu reusaehtige Birthdaycake. Men zegt, dat er ecu middel gevouden is tegen de kwaal, die tot uu toe ougeueoslijk werd geacht, den kanker. Eeu Iudiaau iu het district Loja, te Ecuador, leed aan d.e kwaal; zijne vrouw wilde hem vergiitigen on cen viuekt\an de Cundurango geveu. Deze was er evenwel niet meer en zij nam nu een aitrekse! van de schors. In plaats vau te sterveu, herstelde haar man volkomen. Toen dit bekend werd, namen andere lijders de procl er mede, met hetzellde goede gevolg. U -J.II -^togcr^ y

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1