ALGEIEEN No. 648. Woensdag 9 Augustus 1871. llde Jaarg. i?iiinen!aiidsclie berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken AVoensdag en Zaturdag-morgen ten 8 ure li II II T COfflP, ie H'euzeii. ADVERTENTIEN, Ongefrankeerde brieven worden niet aange- nomen. JPolitielc Overzigt. Dat dc Parijsclie lucbt nog nict zuiver is van coinmnnistische dampenbcwjjzen de jongste verkiezingen voor den geineenteraadwaarvan van de 78 gekozenen 33 tot erkende roode repu- blikeinen of niannen van niet openlijk bekende denkbeelden zijn. Deze uitkomst is nntnnrlijk aan de regering en de ordelievende bevolking zeer onaangenaani. Zij toont bij ijverigcn arbeid der radical en de onbegrijnelijkste onverscbilligbeid bij eene be volking die nog zoo nas de gnnvzaamste toonee- len voor oogen beeft gehad en zelve slechts door de kraehtigste middelen aan levensverlies en op offering barer bezittingen is ontkomen. Het naaste gevolg biervan is, dat de regerings zetel vooreerst niet naar Parijs zal worden over- gebragt. Het eerste waartnee de Parijsclie gemeenteraads- leden zick zullen bcbben bezig te bouden is de finantieie toestanddie in de laatste maanden zoo schrikbarend is achteruit gegaan en alleen door eene geldlcening van aauzienlijk bedrag kan worden bersteld. De opening van den krijgsraad is wederom uitgesteld. Men is er bijkans mee verlegen, welken weg in te slaan. Ongeveer 30 duizend menschen zitten nog gevangen te Versailles Belle Isle, Lorient en andere plaatsen. Van ondersckciden kanten komen voorstellen om zich van deze zaak op vveinig omslagtige manier af te maken. Van den eenen kant raad men eene algemeene verbanning van den anderen eene algemeene in vriiheidstelling aan. Maar door eene algemeene verbanning zou men de onscbuldigen met de schuldigen treflfen ter- wijl de maatregel eener amnestie gevaariijk wor den en gelijk zou staan met tot de schuldigen te zeggen wanneer gij ongestraft de wetten des lands wil schenden, begin dan met (lit in groo- ten getale te doen, want men zal in dat geval afschrikken voor zooveel langdurige procedures, en u in massa vrij laten. Vele Parjjsche familien verkeeren hierdoor in grooten angst over hnntie bloedverwanten, die in menig geval in kechtenis genomen werden door het toeval dat ze zicli op straat bevonden, toen de Versailler troepen scboon baan maakten en alles wat hun maar eenigzins verdacbt toe- scheen inpakten. Vele werklieden verlaten bovendien Parijs uit vrees dat ze door de instruction der gevan- genen nog in bet oproer betrokken zullen worden. Reeds moeten nicer clan 11.000 zoodanige werk lieden zich in Engelscbe havens naar Amerika hebben ingescheept. In berigten nit St. Petersburg van '27 Julij wordt gezegdDe cholera beeft eene onrnstba rende uitbreiding gekregen. Niet enkel in St Petersburg en Moskou, maar ook in de proviu- cien sleept zij vele offers weg. De steden Rypin.sk (aan de Wolga) en Tampow worden bijzonder geteisterd. Te Rypinsk staat de kandel bet voorname middel van bestaan dei ingezetenen bijna gebeel stilmecr dan 8000 werklieden voor de bevigheid der ziekte bevreesd, zijn ge- vlugt, waardoor de dagloonen tot eene ougekende koogt'e gerezen zijn. In Tampow, eene gouver- uements hoofdstad van omstreeks 33.000 inwo- ners, groeide bet aautal ziektegevallen sedert 8 Julij' dermate aan, dat binnen zes dagen 917 personcn door de cholera aangetast werden, waarvan binnen denzelfden tijcl 458 stierven. Alleen op den 13 Julij werden er 238 aangetast en telde men 132 sterfgevallen. Ook in Riga woedt de ziekte bevig. Overal worden bijna uitsluitend die klassen der bevolking aangetast, die wegens armoede of uit gewoonte minder voor de zindelijkkeid van woning en lichnam zorg dragen terwijl in het algemeen in de Russisehe steden de gezondkeidspolitie en de zorg der overbeden voor de openbarc reinheid en voor het verschaffen van zuiver drinkwater zeer veel te wenschen laten. De Nederduitsche bond van Antwerpen beeft aan de minister d'Anethan, als hoofd van het Belgiscb kabiiret llet Volgend adres gezonden „Mijnheer de minister De geruckten alom in bet land verspreid, nopens zekere plannen van verzwaring dor oorlogslasten, hebben algemeene onrust bij de burgers do'en'ontstaan. De Neder duitsche bond van Antwerpen denkt de tolk te zijn der openbare denkwijze, wanneer bij zich tot u wendt, mijnheer de minister, om aan te dringcn dat in stede van eene verzwaring, er eene groote vermindering van krijgslasten in Bel gie bewerkt wordt. In 1870, en we! op't oogen- blik, dat de verschrikkelijke oorlog tusschen Pruis- sen en Frankrijk was losgebarsten, werd er van alle zijden door de Belgiscke kiezers op eene ermindering der krijgslasten aangedrongen, en talrijke beloften werden als toen door de geko zenen, in dien zin, aan de burgers gedaan. Sinds uebben de gebeurteDissen klaarblijkelijk bewe- zen dat Belgie geene andere soldatenmagt be- hoeftdan die welke onmisbaar is voor den waarborg der innerlijke veiligheid de handka- ving der orde en der burgerlijke vrijheden. Oorlogvoeren is Belgie's bestemmir.g niet, en zich te onthoudenzoo als het Belgie's pligt is bij elke buitenlandscbe raoeijelijkheidis het raad- zamerten einde niemands heblust te ontsteken, dat onze legermagt zoo klein mogelijk zij onze onzijdigheid loopt alsdan minder gevaar van ge- scbondenonze nationaliteit van bedreigd te worden. Het zij dan den Nederduitscken bond van Antwerpen veroorloofd, u, als aan 't hoofd van 't Belgische kabinet dit scbrijven te laten geworden, met verzoek het in den minisferraad aan uwe collega's voor te lezen. De Neder duitsche bond stelt zijne hoop en zijn vertrou- wen in u en uwe collega'som de zegepraal tegen het al uitputtende militairisme te bewerken" JNeuzen, 8 Augustus. Gisteren namiddag had een jongeling van omstreeks 14 jaar het ongeluk dicbt bij Sluiskil in bet kanaal te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat bij in de diepte verdween een uur later werd zijn lijk opgeviseht en naar zijne bedroefde onders alhier overgebragt. De heer A. Brink, predikaut bij deehris- telijk gereform. gemeeute albier, heeft voor bet op hem uitgebragte beroep naar die gemeente te Bodegraven, bedankt. Bosclilcapelle1 Aug. Heden bad in deze gemeente een treurig voorval plaats. De 20 jarige C. C. zoon eener oppassendc we- duwe, die aan vallende ziekte, gepaard met ligte kraukzinnigkeid lijdende was bad het ongeluk op eenigen afstand zijner woning in eene tame- lijk van water voorziene sloot.te vallen, met het gevolg, dat bij door de naast bij wonende buren, in nagenoeg levenloozen staat daaruit gehaald en huiswaarts overgebragt werdtde ongeluk- kige was weinige oogeublikken daarna ecu lijk. Westdorpe5 Augustus. Deze dag was door Westdorpes ingezetenen verlangend te gemoet gezien. Immers die dag deed een terug- blik werpen op het, voor 30 jaren, gevierde feest der inhuidiging van hunnen geacbten en bcminden burgemeesterridder Kerckbaert. Dit feestom bijzondere reden voor 5 jaar uitgesteldkon voor de Westdorpenaren tbans niet ongemerkt voorbijgaan. De societeit „de Eerewacht" te paard onder de kenspreuk „de Eendracht" bad besloten, om bij de herdeuking dier inhuidiging, een blijk te geven van achting, liefde en ecrbied en gausoh Westdorpe juichte dat voornemen van barte toe. llet was op gemelden dagom 9 uur in den voormiddag. dat de leden van den gcmecnteraaJ iu feestgewaad. het eerst hunue bcilwenschen bragten aan hunnen gevierden voorzitter en bur gemeester om 12 ure ging eene deputatie, uit twaalf ingezetenen bestaandemet den hoofdon- derwijzer en vier zijner in 't wit gekleede leerlingenonder toepasselijke toespraakzoo van den hecr P. J. B. Kieboom als van den koofdonderwijzerin naam van alien de ge- voelens uiteu van dankbare erkentenis en ue- derige geboorzaambeid waarin ook een terng- blik werd geworpen op de afgelegde baan en wel volbragte taakwelke beide toespraken met bijzondere aandacbt en innig gevoel werden aangehoord en beantwoord, waarna alien eenpa- rig een jubelkreet aanhievenen de twee oudste leerlingen door eenige treffende woordenook in naam banner medeleerlingenZEA. bunne liefde en gehoorzaamheid voordroegen en de twee jongste kinderen den edelen burgervader een' mooi bouquet aanboden. 's Namiddags ten 3 ure ongeveer kwamen de leden der geraelde societeit „de Eendracht onder geleide van hunnen kommandant, stoetsge- wijze te paardbunne bestuurs- en eereleden aan het gemeentekuis afhalenom van daar hunnen achtbaren voorzitter, den jubilaris, te gaan verwelkoraen dit gescbiedde omstreeks 4 ure, de stoet schaarde zick toen voor het woonhuis van den geacbten burgervader; de onder voorzitter, den weledelen heer C. J. Rade- makers trad voor en begroette met eene kern- achtige toespraak den edelen ridder Kerckbaert 6n als hunnen voorzitter in het algemeen als burgerheerdat veler gevoel een traan uit het oog deed wisschen deze rede werd niet minder gevoelvol beantwoord en gevolgd door een ju- belend gejuieh de stoet stelde zich daarop in beweging, de bestuurs- en eereleden vergezelden hunnen achtbaren voorzitter en aldus trok men het westelijk deel der kom van de gemeente doornaar de feestelijk versierde zaalwelke bijzonder was opgelnisterd en te mee. aitkwam, door het daarin aangebragte borstbeeld van Z. M. onzen geeerbiedigden koning en der twee tijdre- kenkundige jaarschriften, koudende de cijfers 1841 en 1871, en waar ZEA. door bet oudste eerelid, den heer J. B. Verhelst, onder welluidende toe spraak den eerewijn werd aangeboden. Eenige oogenbiikken bierna, hebben de leden te paard een rid door de gemeente gedaan terwijl de bestuurs- en eereleden met hunnen achtbaren voorzitter eene wandeling binnen de kom der gemeente deden omstreeks 7 ure ter feestzaal teruggekeerd, werd ZEA., door de twee jongste leden van gemelde societeitde heereu E. van Waes eu P. van Ilaelst, vooraf- gegaan van gepaste bewoordiugen door bet lid van Waes, eenen sierlijk bewerktcn zetel, prijkende met het ridderteeken der Eikenkroou en eene toepasselijke iuscriptieten gesckenke gegeven en bleven alien zich aan een pracktig gastmaal verlustigen waar bij nog toepasselijke toosten aan ZEA. werden gebragt door de leden dier vereenigingde becren C. van Waes eu Augs. van Acker, terwijl ten slotte door het lid den heer E. Steppe, met bet hem eigen zijnde mooi talent, een gepast lied werd aaugeheveu eu uit- gevoerd. Algemeen, mag meu zeggen, was deze feest viering, ja een ieder beijverde zich luister bij te zetten en achting toe te dragen aan den be- minden jubilaris: vau elk woonhuis, zoo van de minvermogenden als gegoedenwapperde Neerlands driekleur, bloemen en festoon versier- den den feestdag, eene eerepoort met aangebragt opscbrift trok veler aandacbt, iu een woord Westdorpe toonde algemeene blijken van ware tevredeuheid. En deed de dag zich feestelijk aanzien niet minder bleek zulks des avondsgewedijverd werd er in bet afsteken van vuurwerk als ook in verlicktingwat den burgerheer tot eene wan deling door bet dorp deed beslniteu en waar door ZEA. dus bet genoegen smaakteelks deel lieming in het feest te zien. Tot laat in den avond was een ieder steeds in de weer en rustig cn zacht zag men elk, opgebeurd en verbengd, huiswaarts keeren. Den volgenden dag, 6 Augustus, bleef rus'.ig tot 's namiddags omstreeks 3 ure, toen eene ver eeniging van werklieden ongeveer 150ingetnl, ook iu regt feestelijk aanzien en stoetsgewijze, bunne blijken bragten van kulde en eerbied aan den beminden burgervader voor het woonhuis van den jubilaris trad een' algemeen betnind oud werkman den ridder Kerckhaert tegemoet, en gaf, in korto woorden, den algemeenen eerbied, achting en liefde te kennen, welke zijne onder- danen steeds voor ZEA. gevoelden alleu traden toeu bij den burgerheer binnen eu begroetten bun waardig boofel door herbaald jubelend ge juieh; de geachte volksvriend vergastta deze zijne ingezetenen en zij trokken opgebeurd en vrolijk bij afdeelingen stoetsgewijze de gemeente door. Blijkhaar gaf dit weer meerder aanleiding tot feestverhoogingnog steeds wapperden de vlag- gen en wimpelsalles was nog in feestgewaad gehuld en een ieder zag men weder aan het werk om nogmaals luister en eere bij te zetten. Scboon was dan ook de verlichting van dezen avond en bijzonder deed een ieder zijn best, door bet afsteken van vuurwerk dit mogt dan ookin waarkeid luisterrijk heeten en was het alinede deu iDgezetenen een smaakvol genoegen hunnen edelen burgerheer vergezeld van eenige notabelengedurende deze feestvreugde, eene wandeling door bet dorp te zien maken. Dusdoende waren de dagen van 5 eu 6 Au gustus te'spoedig voor ons Westdorpenaren ver- vlogen doch dankbaar zien we terug op den al gemeen rustigen en ongestoorden afloop. Wij Westdorpenaren, zullen steeds deze feest- dagen herinneren, wij, ingezetenen dier gemeente, vereenigen dan ook hart en mond en wij alien juichen en jubelen ten slotte eenparig Dat 's Heeren zegen op hem daal' Zijn gunst hem, van omkoog bestraal', Hij spaar hem lang tot onze vreugd En tot bet heil vau Westdorpes jeugd. Naar men verneemtzullen de schako's bij bet leger bier te lande vervalleu, en vervan- geu worden door de zoogenaamde kepi's, naar Franscb model. Het Vaderland verneemt dat een wetsout- werp tot beteugeling van besmettelijke ziekten tbans werkelijk bij den raad vau state aankan- gig is gemaakt. De uadering der cholerade gezette tijd dien de raad van state aandewets- ontwerpen wijdthet reees der kauiers doen het blad gelooveii aan de mogelijkbeid dat de staten- generaal nog over dit wetsontwerp beraadslageu als die ziekte reeds daar is. In de N. R. Courant wijst een inzender op het groot belaug van zuiver drinkwater ter voor- koming of bestrijding der cholera, zooals dat aangetoond is door dr. A. M. Ballot iu bet Tijd sckrift voor Gezondbeidsleer, jaarg. 1868, all. 5. De beer Ballot kwain daarin tot de volgeode resultaten 1. Na het gebruik van water, dat op de eene of andere wijze met faecale stoffen veroutrcinigd wordt, en dus in cboleratijdeu ook met die der cholera lijders, groote sterfte aau cholera. 2. Bij toevoer vau zuiverder waterminder sterfte. 3. Bij toevoer van zuiver water, alleen spora- discb voorkomeu der ziekte. De berigtgever vraagt tbans: of bet niet goed zou zijn zooveel slechts mogelijk is, zuiver wat. r verkrijgbaar te stellen en er zich nu reeds com- missuiu vormden die de bewouers wozeu op In t nut van zuiver water, goede reinigiug der wo- uingeu ventilatiedesiufectie der lajcale stof fen cnz., eu eindelijk dat voor den mifnderen man kosteloos, voor die bet befaleu kuunen t gen eenige tcgemoetkoming verkrijgbaar ges eld Per drie m»nndcn binnen Neuzen f 1, franco door het gelieele Eijk 1,10 geheel Belgie 1,40 Enkele nommers0,05 Men abonneert zich bij alle BoekbandelaarsPostdirecteuren en Brierenbmhouders. BIJ Van 1 tot 4 regelsf 0,40 Voor elke regel mecr0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in tc zendcn uiterlijk Dingsdag en Vrijdag avond 6 ure. WWkkWWiA 4W .V.AA-IHL!-■ UJW&W—BM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1