ALGEMEEN No. 647. Zaturdag 5 Augustus 1871. tide Jaara;. Binnenlmidsche berigten. Buitenlandsche berigten. folitiek: Overzijgt. De aftrediug van Jules Favres als buitenl. minister van Frankrijk schijnt thans eeu vol- dongen feit te zijn. Thiers heeft dezen ijverigen kampvechter, die in de gebeurtenissen der jongste maanden zulk een groote ml heeft vervuld en nieer dan eenig under heeft gearbeid aan de ondennijning van bet Napoleontische regeriugs stelseldan eiudelijk toch van zijne zijde laten wegvallen. misslagen begaan der opperhoofden den dans ontspringen. De voortdurende staat van beleg van Parijs maakt de ontvlugting ook hoogst moeilijk terwijl on- verdroten alle eenigzins verdachte woningen of verblijven worden doorzocht. Wat de eigenljjke oorzaak van Favres aftre- cing is blijft nog een raadsel. Misschieu dat zij gezocht moet worden in de collosale door hem als het hoofd der republiek misschien ook, dat de toenemende invloed der prinsen van Orleans, het hem, den volbloed re- publikeinnuttig is voorgekotnen in tijds den strijd te ontwijken, waarin hij door het aanwin- nen der monarchale boginselen, noodzakelijker- wijze moet komen. Hoe het zij, ijveriger man voor de belangen des vaderlands wordt in Frankrijk maar hoogst zelden gevonden, terwijl zijn groote welsprekend heid niet alleen hem een sieraad en nuttig lid der regering maakte, maar ook als minister van buitenlandsche zaken hem een welverdienden roem heeft geschonken. Zoo vlot als men de anderhalf milliarden lee ning heeft voorgesteld, gaat het met de herstelling der financien niet. De voorgestelde nieuwe be, lastingen ondervinden, gelijk te verwachten was van vele zijden tegeukanting. Daarenboven komt er nog menig muisje achteraan. Zoo werd dezer dagen voorgesteld ora alle oorlogsschade over geheel Frankrijk te verdeelen en als gevolg daarvan, alien die in hnnne particuliere bezit tingen door den oorlog nadeel hebben geleden daarvoor schadeloos te stellen. Dit zaakje alleen zou weer ongeveer 1000 millioen fr. aan de sehatkist moeten kosten. Daarenboven zal de nieuwe militaire organisa- tie, waardoor elk eenigzins weerbaar man tot soldaat wordt verklaard en elk jengdig man vier zijner nuttigste levensjaren aan de krijgs- dienst kan wijdeu, enorme sommec wegslepen. Eehter is het nog zoover niet gekoinen, dat dit ideaal in Frankrijk zal opgaan koezeer ook de Prnissenhaat en de zucht caar weenvraak de harten leveudig houdt. De dagbladen voeden maar al te zeer de zucht naar weerwraak. Sommige bladen gaan zelts zoover dat ze de Duitsche abonnees hunne bla den afzeggen, zooals o. a. de Lyonische editie van het Petit Journal. De uitslag der aanvullingsverkiezingen te Parijs is bekend 20 kandidaten van de Parijscke pers- vereenigiug, van het comite Turbigo zullen plaats nemen in het Parijsche stadhuis. Het is een goed teeken, dat het comite Turbigo ditmaal de overwinning heeft behaald. Bij de vroegere verkiezing was die gelijk men weet aan de zijde der Union de la Presse met hare nit personen van elke rigting bestaande kandidateniijstthans weet men, dat er minstens 26 republikeinen zijn gekozen. Een paar der verkozenen de heeren Motta en Cantagrcl liggen onder verdcnking van communisme maar gesteld ook, dat die verden king op goeden grond berust, dan zullen toch nog 2 communisten niet gevaarlijk zijn in den Parijschen senaat. Nog altijd is in Frankrijk eene commissie be- zig de oorzaken der oorlogsrampen te onderzoeken en daaronder komt natunrlijk ook voor het onder- zoek naar de gedane leverantien voor bet leger. Bekend is het hoe erg er geknoeid is met de leverantie der k'eedingstukken en wapenen, maar nu komt ook aan den dag de schandelijke be driegerij die heeft plaats gehad met de leverantie der levensmiddelen. Aan eene levering van aard- appelen tot een bedrag van ongeveer 2ifi rail lioen frs. werd niet minder dan l1/'. millioen yer diend. Men kon zicb anders wel met wat beters be- zig houden. Maar dat schijnt uu eenmaal zoo de taktiek. De gevangenneming der commune mannen wordt nog steeds voortgezet. Thans heeft men weder opgespoord de secretaris bij de prefectnur van politie onder het bestuur van Raouel Rigault, Dacosta genaamd. Het schijnt dat zoo voor en na maar weinige Uitslag van herstemmingen voor leden van den gemeenteraad Iloek. Bij de herstemming zijn alhier in- geleverd 45 stembilletten. Gekozen het altre dead lid H. Wolfert, met 32 stemmen op J. Jurrij waren 13 stemmen uitgebragt. Zaamslag. Ingeleverd 97. Vanonwaarde 2. Geldig 95 briefjes. Gekozen het aftredeud lid n. Wolfert met 50 stemmen. De heer P. Dieleman Jz. verkreeg alzoo 45 stemmen. Sas van Gent. Gekozen J. Stevens aftredend lid, met 30 stemmen, J. F. Begheijn, welke verzocht had bij de herstemming niet in aanmerking te komen, bekwam 24 stemmen. Westdorpe. Van de 51 kiezers had- den 38 kiezers hunne stem uitgebragt, Gekozen C. van Waes met 22 stemmen terwijl het aftre dend lid N. Heijman 1-6 stemmen bekwam. Xnirlclor-pe. Getal kiezers 36. Ingele- verde biljetten 31. Van ouwaarde geene. Gekozen de heeren D. van Hecke met 22 en C. van Waes met 22 stemmen. De heeren L. van Haelst bekwam 13 en J. E. de Caluw6 5 stemmen. Stoppelclijl£. Bij de plaats gehad beb- bende herstemming voor een lid van den gemeen teraad tusschen de heeren J. B. Schillemans en P. P. Boeding. waren ingeleverd 44 stem- briefjes hiervan bekwam de eerste 27en de laatste 17 stemmen, zoodat de heer J. B. Schille mans (aftredend lid) is herkozeu. JrlitLst. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad waren uitgebragt 114 stemmen van de 117 kiezers: van ouwaarde een briefje Hiervan verkreeg de heer D. F. Ph. Seijdlitz aftredend lid 57 stemmen terwijl de heer A. L. J. van Waesberghe 56 stemmen op zich vereenigden. Alzoo herkozen met eene meerderheid van eene stem de heer D. F. Ph. Seijdlitz. Hontenisse. Voor de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad zijn uitgebragt 119 stemmen. Gekozen de beeren P. A. van Dorsselaer met 66 en P. A. Joossen met 60 stemmen. De heeren G. F. Willemsens en A. van der Beek bekwamen respectivelijk 50 en 13 stemmen. De minister van finantien brengt ter alge meene kennis dat aan de kantoren van den rijks telegraaf te Amsterdam en te Rotterdam eenige jongelieden kun-nen worden geplaatst tot het verrigten van schrijfwerk en andere eenvoudige adminestratieve bezigheden. De personen, die zich daartoe aanmeldea, wor den, naar gelang der behoefte tijdelijk aauge- steld en blijven op de door hen verlangde staud- plaats werkzaam als adsistent op eene jaarlijk- sche helooning van 150, welke tot 500 klim- men kan. De adsistenten kunnenna twee jaren als zoodanig te zijn werkzaam geweest en mits zij voldoen aan de vereischten omtrent leeftijd, lig chaamgestel en bekwaamheid, bij bestaande be hoefte aan rijkstelegraafklerken, zonder verge- lijkend examen, eene vaste aanstelliug als zoo danig verkrjjgen en genieten dan eenejaarwed de, voor welke 800 als hoogste grens is ge steld. Uit de betrekking van vaste klerk kun nen zij weder, op de daartoe gestelde voorwaar- den, in die van telegrafist overgaan. De adressanten moeten eene nette eu duidelijke hand schrijven en bekend zijn met de Neder- landsche en Fransche talen, alsmede met de be- ginselen der cijferkuust daaronder begrepeu de gewone en tieodeelige breuken en het tientallig stelsel van rnaten en gewigten. Neuzen, 2 Augustus. De kapitein van het Amerikaansche schip Esther, waarop alhier den 22 Julijjl. brand ontstond, en thans liggende in de haven van Gent, vond II. dingsdag namiddag geen beter middel oin eenen twist te slechfen, ontstaan tusschen hem en zijne matrozen, dan twee schoten met zijn revolver op hen te lossen. Gelukkig werd bij die al te Yankeesche manier van afsckrikken niemand gekwetst. Na op den 23 Juljj jl. bij de Nederduit- selie bervonnde gemeente te Schoondijke afscheid te hebben gepredikt naar aanleiding van 2 Cor. 13, vers lib, hield de heer L. D. G. Krol zon dag namiddag bij die gemeente te Zaamslag zijne intreerede als predikant, tot tekst hebbende Hand. 8vers 29. De bevestiging had des morgens plaats door den heer H. J. Krol, pre dikant te Neuzen, consulent, breeder van den beroepen leeraar, naar aanleiding van Titus 2, vers 15. Gisteren heeft alhier de openbare herbeste- d'ng plaats gehad van het 66njarig onderhoud der zeeweringen, onder het beheer der genie waarvan is aannemer geworden den beer G. v. d. Vrede te Neuzen, voor de som van f 4760 deze som is f 1560 boven de begrooting. Zibtiixislnaf2 Aug. De predikant der cliristelijk gereformeerde gemeente alhier. de heer A. Steketeeis als zoodanig beroepen te Bergum. Hontenisse 3 Aug. Ileden is te Lamz waarde aanbesteed het bouwen eener nieuwe R. K. kerk en toren aldaarzonder leverantie van steenhout of leijen welke door het kerk- bestuur worden aangekochten is daarvan aan nemer geworden de heer Ch L. Bleijenbergh, aannemer te St. Jan Steen voor eene som van 10.099. De hoogste der twaalf inschrijvin gen beliep 11.945. De Harmonie „S t. C e c i 1 i a" alhier en de mannenzangvereeniging „V r ij h e i d Een- d r a c h t" van Lamswaarde, zullen op zondag den 13 dezerop de muziektent te Kloosterzande een concert geven. Gezegd concert zal aan van gen des namiddags vier ure. Naar het Vaderland meldt is in raadka- mer der arrondissement-regtbank te 's Hage be- sloten regtsingang en dagvaarding in persoon te bevelen tegen den persoon van Meijskantoor- bediende bij den heer M. Parser te Scheveningen, die voor den heer regter commissaris heeft ver klaard te zijn scbrijver van een ingezonden stuk, geplaatst in no. 144 van het te's Gravenhage verschijnend orgaau der democratic in Nederlaud De Toekomst. Den eersten Augustus is te Amsterdam aan eene plotselinge ongesteldheid overleeden mr van Beek Vollenhovenvoorzitter van de eerste kamer der staten generaal. Naar de nieuwe Rotterdamsebe conrant uit goede bron zegt te vernemen heeft er zich in het Hellegat. een nieuwe vaargeul, die dade lijk bestond is gevormdwelke vaargeul zich waarschijnlijk zal verdiepen. Thans kunnen de schepen met een diepgang van hoogstens 49 a 50 decimeters van Rotterdam door genoemd gal Brouvvershaveu of Zierikzee bereiken. Te Hellendoorn zijn eergisteren twee gras maaijers onder het scherpen bunner zeisen door deD bliksem getroffen zij waren oogenblikkelijk dood. Dezer dagen had in de nabijheid van Bre overdekte zoodat zij nu door het punliek kan bezigtigd worden dat er zich dag aan dag in grooten getalle voor verdringt. Het stuk is van het jaar 1441, en bezit nog groote waarde hoe- wel de kleuren verhlockt zijn. Hot stelt voor den verlosser hangende aan bet krnis, vergezeld van de H. Maagd en St. Jan aan de voeten van het krnis is geknield een achtbare burger familie nit Den Bosch, die dat schilderstuk heeft laten uitvoeren. De zachfe godsdienstige nit- drukking welke de grijze en tot nog toe nnbe- kende schilder in de gelaatstrekken gelegd heeft is trefifend en boeit. op een bijzondere vvijze de talrijke beschouwers. devoort een droevig ongeluk plaats. Een arbei derG. Overbeek genaamd woouachtig op de grenzenvan Lichtenvoorde en Aaltengin vergezeld van zijne vrouw, met een voerman een wagen met hooi hnlen doordien de vracbt echter wat groot geworden wasen zij een ou gelijken weg moesten berijdensloeg de wagen om en geuoemde persoon er onderv66r dat men hem van den last kon bevrijden was hij reeds een lijk. De ongelukkige laat eene vveduwe met drie hulpbehoevende kindereu na In de St. Janskerk te 's Hertogenbosch is voor eenige dagen door den architect Hezenmans een belangrijke muurschihiering ontdektwelke door de zorgen van het kerkbestuur behoorlijk ontbloot is van de dikke kalklaag welke haar Mevrouw Odilon Perier, die in den wel- strijd door het Willemsgenootschap te Gent uit- geschreven, met hare novelle Max Reevesden tweeden prijs behaalde, heeft dien afgestaan aan het meisje dat zich dit jaar het meest in de Nederlaudsche taal zal hebben onden-cbeiden op de stadsscholen te Gent. Op dit oogenblik bevinden zich te Cher bourg 6.000 gevangenen, te Rochefort ingelijks 6.000, te Lorient 2000 en te Brest 13 500. Allen behooren tot de caterogie van beschuldig- den ter zake van den opstaud te Parijs. De beweging onder de arbeiders te Berlijn neemt zeer in omvang toe. Het voorbeeld vail werkstaking door de metselaarsknechts gegeven vind meer en meer navolging. De scbrijnwer- kers hidden dezer dagen een vergaderiug, waar op het besluit werd genomen de werkzaamhe- den in het laatst van Augustus te stakeu. in- dien de patroons niet te bewegen waren het loon met 25 procent te verhoogen en de werkuren tot 9"per dag te verminderen. De Spenerscha Zeituug meldt dat ook de timmerlieden het be sluit hebben genomen den arbeid te staken. Naar offieieele opgaven heeft het Ptuisissche leger in den oorlog van Julij lbTO tot Maart 1871, 1364 offieiereu verloren, van welke 1210 in den strijd of aan de gevolgeu huuner wondeu oveileden eu 154 aan ziekten bezweken zijn. Van deze 1210 otlicieren zijn 755 in 6eu maand van den slag bij Weisenburg tut dien bij Sedan en 455 gedurende de overige 6 maanden gesneuveld. De Engelsche regering heeft zooals ge- meld is, gwaarschuwd, ten eiude voorzorgsmaat- regelen te nemen tegen de in aautogt zijndc cholera. Wanueer de besmetting voorigaat zicdi te verspreideu in gelijke mate als thans, kan zij Duitschland in twee a drie weken bereiken. Het is bewezendat de besmetting wordt verspreid door het met de uitwerpselen van ziekeu veront- reiuigde water in de rivieren eu grachieu, Tin gevolge van die ontdekkiug is er in Louden eu audere plaatsen zeer veel verbeterd. Ook bier kunnen dus nog vele maatregeleu genomen wor den alshet opruimeu van mestvaaltenhet reinigen vau grachteu euz. De verspreidiug der cholera wordt het best door reinheid eu zuivere lucht bestreden. Op de gemeentebesturen hier te laude rust de verpligtiug onmiddelijk alle maatregeleu te ne men, om den vreeselijken vijaud te keer te gaan. Men werke terwijl het dag is. Uit Auierika brengt de transatlantisehe ka- bel eeu zeer treurig berigt. Een der boi.teu die de dagelijksche commnnicatie tusschen New- York eu het Staten-Eilaud cuderhouden de Westfield is eergisteren in de lucht gesprongen, terwijl zij vol passagiers gereed lag om te ver- trekken. Houder eu vijftig menseliettleveus zijn daarbij verloren gegaau terwijl het aautal ge- kwetsten waarvan nog niets gemeldt wordt zeker ook hoogst aauzieulijk zal zijn. Bij het uitbrekeu vau den oorlog maakte de timmermanskuecbt Rudolpbi uit Stettin ge- bruik van de algemeene geestdritt om zich under valscke papiereu bij bet leger als vrjjwilliger te doen aannemen. 37 jareu oud, had bij jnist voor de derde maal na laugen straftjjd bet tuebthuis verlatea en wist geen levensouderhoud te vinden. De list gelukte, hij werd aaugenomeu maakte,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1