,4 L G E M E E i\ Ad vertentien. OPERBABE AANBESTEOIHG No. 645. Zaturdag 29 July 1871. ll'de Jaarg. Binnenlandsche berigten. IJaiKlelsberiglen. Buitenlaiidsche jerigten. JPolitielt Overzigt. Op het feestmaal, dat bij den plcgtigen intogt der Beijersche troepen in Munchen door de stad aaugerigt was, heeft de kroonprins van Pruissen op eenen toast des bnrgerueesters, ter eere van den Duitscben keizer en den keizerlijken kroon prins, het volgende geantwoord „Ik dank u, aiijne beeren in des keizers en in mijnen naam voor de vriendelijke woorden welke gij heden en gisteren tot mij gerigt hebt. Wij zien beden terug op een jaar, rijk aan groote en gewigtige gebcnrtenissen. Het vertronwen op Duitscblands leger en volk, betwelk de kei zer bij den aanvang des oorlogs uitdrukte, is op scbitterende wijze geregtvaardigd geworden. Overal vvaar Dnitschlands zonen, trouw vereenigd tegen den vjjand streden; verwierven knnne wa penen scbitterende voordeelen, en met onuitput telijke bereidvaardigbeid tot het brengen van offers stond de natie aan de zijde des legers. Ik wend mij beden hoofdzakeliik tot mijnedier- bare Beijersche wapenbroeders. Moogt gij thans, nn gij bet zvvaard nit de hand legt, ook in den vrede in allc opzigten en in elke betrekking de militaire deugden getrouw bewaren. Zoo als ik u kenben ik overtuigd, dat bij dit doen znlt. De gezindheid des keizers is u bekend. Het is zijn wenscb, en ik mag er bijvoegen, bet is ook ririjn wensebdat het herboren Duitscbe rijk voortaan in dunrzamen en zegeDrijken vrede le- ven en bloeijen moge. Ik zeg u dit op last des keizers en druk de hoop uitdat het Duitsche volk het nieuwe keizerschap met vertronwen te gemoet moge komen. Wij zullen van dat ver tronwen nooit misbruik maken De keizer heeft op voordragt van den kroon prins den Beijerschen generaal von der Taun tot den rang van veldmaarschalk verheven. Naar de voortvarendheid te oordeelenwaar- mede men in den omtrek van Parijs werkzaam is oni de schade door de Pruissen en de com mune veroorzaakt te herstellen, zullen de sporen van die vreesselijke maanden binneu kort ge heel uitgewischt zijn. Asnieres, Neuilly, Bon logne, Antenil treden onopgemerkt weder in bun vroegeren luister te voorschijn. Te Yilieneuve St. Georges ziet men geen spoor meer van de Duitscbe bommen en grar.aten. Te Choisy le Roidat nog veel meer gehavend is zijn alle handen in de weer om het puin weg te ruimen en de rui'nen te herstellen. Het parc- aux-Boeufs dat met den grond gelijk was ge- rnaaktzal binnen Veertien dagen wederom ge heel gerestaureerd zijn. Verscheidene fabrieken zijn weer in voile wer- kingen de eigenaars van de landhuizen zijn voor 't meerendeel teruggekeerdom er de zo merkwartieren te betrekken. Men werkt ijverig aan de brug Aguadodie de gemeenten Ris en Champrosay met elkander verbond. De bogen van die brug waren bij de nadering der Pruis sen vernield. Een gelijke bedrijvigheid beerscht bij de overige bruggen en stadswerkendie schade hebben geleden. De rui'uen van de Parijscke omstreken zullen dus al zeer spoedig tot de souvenirs behooren. De Fransche ofliciereu, die te Breslau ge'fnter necrd zijn geweesthebben ter nagedacbtenis liunner aldaar overleden kameraden eeu gedeuk- teeken opgerigt. De plegtige onthulling heeft dezer dagen plaats gehad in tegenwoordigheid der Duitsche troepen en met medewerking der stafmuziek van het tweede regement Silezische grenadiers. De Pruissische generaal hield bij deze gelegenheid eene korte rede, waarin hij mededeeldedat het militair kommaudement te Breslau zich volgaarne heeft belast met de zorg voor het onderboud van het monument en de graven der Frauschen in de hoop dat weder- keerig in Frankrijk zorg zal worden gedragen voor de graven van aldaar gesneavelde of over leden Duitschers. De commissaris des konings in deze pro- vincie maakt bekend. dat de opening der jagt op waterwildbedoeld in artikel 17 laatste lid der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87), in deze provincie door gedeputeerde staten is bepaald op zaturdag den 5 Augustus aanstaande. In do jongste zittingen der prov. staten van Zeelaud is o. a. ingekomen 1°. een adres van dhr. Wibaut te Vlissingen om in vereeniging met eenige solide handelaren, de stoombootdieust op de Wester Schelde voor eigen rekening te exploiteren. Verzonden naar gedep. staten. 2o. een adres van 't gemeentebestuur te Wol- faartsdijk ten betooge van bet nuttelooze van een steiger aan het Katsche veer. Het voorstel tot verpachting van bet overzet veer aan het Sloe is voorloopig ingetrokken. Het voorstel van den beer Hombach tot uit- breiding van de stoombootdienst op de Wester- Schelde is tot nader onderzoek en beslissing tot de najaarsvergadering aangehouden en het voor stel om, hangeude dat onderzoek, reeds nu te besluiten tot verbinding van Walzoorden met llansweert, verworpen. De verkoop van de stoomboot Zeeland is aau- genomen. Omtrent de voorstellen van den beer Fransen van de Putte werd heslist 1°. steiger Katsche veer aan te houden tot de najaarsvergadering. 2o. de steigers te Hoedekenskerke en Walzoor den zijn aangenomen. Ook de nog in behandeling zijnde reglementen voor het bestuur en beheer der waterkeering van eenige calamiteuse waterscliappen en polders zijn goedgekeurd. Vervolgens werd de begrooting goedgekeurd en is de zomervergadering gesloten. Nenzen 28 Jnlij. Als een vervolg op ons berigt van den 25 dezer omtrent den brand aan boord van het Amerikaansch barkschip Esther, kunnen wij nog mededeelen dat on der de veleD die zich daarbij verdienstelijk heb ben gedragen vooral mogen genoemd worden de loods van bet Belgisch loodswezeu aan boord van genoemd schip Adriaan Meeusenen de chef van dat loodswezen alhier de heer Chs. Durth, terwijl ook de heer D. N. Labrijn inge- nieur van den vvaterstaat alhier, zich mede zeer loffelijk heeft gekweten door op het eerste ge- rucht van het onstaan van den brand ter plaatse aanwezig te zijn en onmiddelijk maatregelen te nemen om, zoo den brand een ernstig aanzien verkreeg, het schip dadelijk te laten verhalen en het verder op het kanaal te laten brengen op eene plaats waar er geen gevaar voor andere pauden bestond. Als eene bijzonderheid omtrent deze aangele- genheid kunnen wij nog mededeelen dat genoemd schip, het eerste schip is, dat sedert den Aine- rikaanschen oorlog met katoen geladen regtstreeks uit Amerika naar Gent is verzonden. Men sehrijft uit Middelburg, 23 Jnlij. In de laatste dagen hebben zich op Walcheren onrustbarende teekenen geopenbaard van de be- kende aardappelziekte niet alleen het loof maar op vele plaatsen schijnt reeds de aardappel te zijn aangetast. De kermis welke hier onder zekere bepalingen door den gemeenteraad is toegestaan en morgen begint. belooft iu vcrgelijking met de laatste jaren buitengewoon te zullen zijntalrijk zijn de aanvragen voor het opslaan van tenten kra- mendraaimolens enz.daardoor zullen de Groote marktde Pottenmarkt. de Groenraarkt de Heerenbeurs en de Balaus overvol bezet zijn. Ook heeft de Vlissingsche kermis, welke gister is geeindigtbewezendat het niet plaats heb ben der jaarmarkten in vele andere gemeenten een grooten invloed heeft op de drukteiu vele jaren zijn daar de gewone standplaatsen niet z66 bezet geweest. Uit Veere scbrijft men van den ISn. Of- schoon de gemeenteraad had besloteu de kermis in deze gemeeute voortaan af te schaffen, en deze alzoo ook niet heeft plaats gehad, hebben de gezamenlijke aannemers van de belangrijke werken in de nabijheid dezer gemeente toch ge- meend zich en de hunnen eenige uitspanning te mogen verschaffen. Voor hunne rekening is een voldoend personeel van eeu cafe chantaut van elders ontboden, hetwelk zaturdag en zondag inatine6 soir6e en bal heeft gehouden. Aan de polderwerkers is het voile daggeld van zaturdag uitbetaald. Alles is in orde afgeloopen. Voor een goede opkomst van marechaussSe rijksveld- wacht en politie was zorg gedragen. De werkzaamheden voor de afdamming van het Sloe zijn thans zoover gevorderd dat de strooin geheel is afgesloten. Sedert eenige dagen reeds is de dam op eeu gedeelte der breedte over de gansche lengte tot eenige voeten boven hoog water opgevverkt. Men is thans bezig om den dam op de vereischte breedte te brengen. Bij gelegenheid van den intogt van den vorst en de vorstin Zu Wied in Nieuwied zullen verscheidene feestelijkheden plaats hebben. Den dag der aankomst wordt bet vorstelijk echtpaar feestelijk ontvangen. Na het diner, dat door vele gasten zal worden bijgewoond zal de ge heele burgeiij in den loop van den avond een optocht met fakkellicht houden. Den tweeden dag zullen versehillende deputa tien worden ontvangen. Ten 5 ure zalergroot diner op het vorstelijk kasteel worden gegeven terwijl de dag zal besloten worden met een fbte chant p6tre. Den derden dag zal er een groot concert wor den gegeven in het park te Nodhausen alle inwoners van Nieuwiedmet uitzondcriug der kinderen zullen door den vorst worden uitge- noodigd dit bij te wonen. Den kinderen zal la ter een feest worden gegeven. Den 19n vierde de vereeniging van den II. Vineentius A Paulo, te 's Hage, het feest van haar vijf en tvvintigjarig bestaan in Nederland. Als een staaltje hoe groot het gebrek aan vrijwilligers in ons leger is meldt men, dat, toen de miliciens van 1870 met 1 Julij naar huis gezonden werden, eene compagnie van het gar- nizoen te Utrecht, bchalve het leader, slechts twee vrijwilligers had. De Noovdstar verneemt dat het vergelij- kend examen voor surnumerairs bij de belastin- gen eerst in bet begin van het volgend jaar zal worden hehou den. Drie verkoopingen van geborgen goederen uit het stoomschip Willem III." te Portsmouth gehouden, hebben te zamen 60.000 opgebragt. Het tweede stoomschip van de stoomvaart- maatschappij Nederlanddat overmorgen naar Indie zal vertrekkende Prins van Orauje. is 320 voet lang39 voct breed en 30 voet diep terwijl het ruim 3000 ton meet. De machines zijn van ongeveer 400 paarden- kracht uominaalhetgeen hier gelijk staat met 1600 p. effectief. Het schip loopt met eene snel lieid van 10 mijlgelijkstaande met drieruaal de snelheid van een voetganger of de halve snel heid van een gewonen spoortrein. Eene moeder te Amerongen liet haar ander- halfjarig kind alleen te huis. Ougelukkig wist het een doosje lucifers machtig te worden en daarmede spelende geraakten de kleederen iu brand. Toen de moeder te huis kwam stond het kind in vlara. Het heeft erge brandvvonden bekomen. die echter niet van dien aard zijn dat men voor het behomlt van zijn leveu vrecst. Al weer een les voor de moeders om hare kin deren niet alleen te laten. Een zonderlinge gebeurtenis had jl. vrijdag morgen in het dorp Kooten plaats. Een zeker jong man, die naar men verneemt veel sterken drank gebruikt, werd des morgens uit zijn bed vermist, zonder dat men eeuig spoor van hem kon ontdekkeu alleen kon men nagaan, dat hij door een raam open te schuiven was vertrokkeu, en wel blootshoofd en barrevoets, ja bijua geheel ongekleed. Tot groote verwondcring, werd hij later door den kasteleiu v. d. M. van Oostermeer, met een wagen bij vrouw en kroost terug gebragt. Zeer waarschijnlijk heeft deze man, in een aanval van delirium, iu den nacht de reis van Kooten naar Oostermeer gemaakt. heeft aldaar (tot be- wustzijn gekomen zijnde) aangeklopt, en is op 1 die wijze tot zijn uitgangspnnt terug gekomen. gelegcn, en zulke goede herinneringen te Ant- werpen nagelaten heeft, is gisteren weder voor onze stad aangekoinen en heeft het anker op do Schelde geworpenvlak voor het Vlaamscho Hoof 1. Dit schip komt zich van voorraad voor- zieu en men denkt dat het een tiental dagen hier zal blijven. De Juniata heeft ongeveer 300 man equipage en soldaten aan boord en is gewapeud met 16 zware kanonneu en twee obitsers. Ook is er een goed muziekkorps aan boord, dat zich alle avonden laat hooren. Het fregat staat onder bevel van den schout bij nacht St. Luce. Een later berigt meld dat de Juniata woensdag morgen 11. weder van Antwerpen naar Vlissingen is gestoomd. Tot aartsbisschop van Parijs is benoemd de heer Guibert, aartsbisschop van Tours. De eerste Fransche wissel tot betaling der oorlogskosten was aan het huis Milller en Co. le Bcrlijn, groot 1.200.000 TbIr., geteekend door Ponyer Quertierhet wisselregt bedroeg 630 Thlr.en er moesten 63 zegels van 10 Thlr. worden opgeplakt. De Parijsche paren, die door de mairos onder de commune getronwd zijn en die opnienw huwen wegens absolute nietigheid van bet eerste huwelijk, viercn weder feesten alsof er nog niets voorgevallen ware. Zondag werden twee zulke feesten bij restaurateurs in het Palais Royal ge geven. Do gelnkkige echtgenooten waren iu waarhei'l voor de tweede maal jonggetrouwden zonder dat zij iemand te betreuren hadden. Bij Linz aan den Rijn is den 19 Julij II. een luehtballon neergedaald. Onder gewoonte beeft men de reizigersdie men voor comnvi- nisten of althans voor Franschcn hield gearres- teerd maar 't bleek spoedig dat er bier geen sprake kon wezeu van sebum. De ballon was, voor ecu liefdadig doel te Luik opgelaten. (dent. 28 Julij. St. Kicolaus, 27 Julij. Louden, 26 Julij. Men sehrijft uit Antwerpen van den 25 dezer: Het Amerikaansche fregat Juniata, betwelk verledeu jaar een geruimen tijd op onze reede De BEHEERDER van den KLEINE STELLE POLDER zal, op Donderdag den 3 Augustus 1871des voormiddags 10 ureu in bet Logement „d e Gouden Leeuw" bij J. B. de Foeljaeger te Philippine, in bet openbaar trachteu aan te besteden de aan (lieu polder nit te voeren werken en Beverantii!n, bestuan- de in het leggen van vierli. meters "WIXTERJIAT esa ditoZOMGiifflAT, het her- steiien der bestaasade Ciro«ad» verliezcu en het leveret* van Wij wenschcn niet in gebveke te blijven het geeerde Publiek opmorkzaSim te umken op de iu dit bind voorkemende adverteutie der firma 1SENTHAL Co. De door dig firms aangekoudigde Siadtsieamilg is geguaraudeerd door de koninkl. Iloug. Kegering en niet te vemarren met de klasseu-leterijen waari an de afloop maanden laug ijuurt, De heden aangekoudigde Premie- verloting is niet in klassen verdeeld maar heeft reeds op den 15 Augustus plaats waarbij al de groote Prijzen van f 250,000, f 25,000, f 1000, enz. enz. af tot f 108, als kleinste prijs moeten uitkomen. Des oudanks zijn de kosten voor een hei 1 gedeelte slcchts f 4,voor een half f 2,voor eeu kwart f 1,—. Deze algemeen gunstig bekende firma, bereids sints 30 jaren te Hamburg en sedert den aauvang vau dit jaar te Amsterdam gevestigd, heeft, trots alle concurrentioin dien korten tijil eene zoo uitgebreide clicntelle iu ons land verkregcu, dat zij reeds een Filiaalhuis te Rotterdam opgerigt heeft. Dat derhalve alleen de l-cputatie dier firma voldocnde is om het noodige vertrouwen met gerustheid te schenkenzullen wij wel niet behoeven aan te stippeu en achten wij om die redeu dan ook elke verderc aanprijzing overbodig. Tarwe fr. 28,30 a fr. "0,00. Rogge fr. 19,00 a fr. 00,00 Gorst fr. 00.00 a fr. 00,00. Haver fr. 10,00 a fr. 18.50 Paardeboooen fr. 22,50 a fr. CO,00. Aardappeleu per 100 k I'r. 00 00 a fr. 00,00. Koolzaad per 100 k. fr. 00,00 a fr 00,00 Tarwe fr. 31,10. Rogge fr. 19,—. Boekweit fr. 25.50 Haver fr. 10,30. Gerat fr. 16,30. Boonea fr. 21,00. Lijnzaad fr. 30,50. Granen stil.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1