llde Jaarg. Binnenlandsche berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elken "Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure DHOKT A COlfl P. te Xcnzen. ADVERTENTIEN. Ongefraniteerde brieven worden niet aangenoiiien. folitiek Overzijjt. Ilercnles. de verpersoonlijkte menscheljjke kracht wordt gewoonlijk voorgesteld als dedra- ger onzer ganscbe aardkloot. Eene kracht aan deze gelijk. ja die nog overtreffendeis die groote magt onzer dagen waarop het ganscke gebouw der menscbelijke zameuleving rustis de colossale magthet c r e d i e t. Door deze magt smelten werelddeelen ir. een wanneer de vrncbten des bodems of den arbeid der volkeren weerkeerig worden geruild. Door deze magt is het mogelijk geweest en gaat men steeds vooruit in de ontwikkeling en vrucht- baarniaking des aardboderas onder alle keer- kringen of' lncbtstreken. Het is deze magt die de voedster is aller menscheljjke kracbten, waar zij langs de baan der wetenscbap en bet vernuft zich inspant voor bet verkeer over zee en land, langs spoorbanen en telegraaflijnen. Het groote en het kleinebet beden er. de toekomstbet in standhouden of bet ten ondergaanalles is aan deze magt onderworpen. Hoe zouden duizenden en dnizenden maat- schappijen zijr. opgekomen wat zou er geworden zijn van al bet groote dat onze tijd in vele op- zigten kenmerkt, indien niet de sterke arm des c r e d i e t s ze met hare reuzenkracht bad onder- steund. Waar zouden de millioenen spoorweg- niijlen zijn indien niet deze magt den bodetn en al wat er bij hoort had geleverd. Hoe vele landen, ook in ons werelddeel, waren niet reeds voor lang onder de zwaarle banner schaldenlast bezweken zoo niet het c r e d i e t de schutster hunner wankele fondamenten was geweest. 5 milliarden, klonk het voor weinige maanden wordt door Bismarck als oorlogschatting van Frankrijk geeisebt. Ongehoord onbetaalbaar riep men. Krankzinnige eisch van den door zijne overwinningen dronken geraaakten over- moedigen Duitscher, hoorde men daar. Het zijn de knokels van den gierigaard, zich open schen- rende om den laatst overgebleven penning uit de geldkist te halen, gold het elders. En inderdaad wanneer deze kolossale som alleen uit Frankrijk moest komenhet zou te vreezen staan of niet von Bismarck als den te iuhaligen woekeraarhet deksel van de kist op zijn hoofd zou krijgen. Maar daar naderen in den vorm van bet wereld- crediet de millioenen nit Engeland, uit Duitsch land, Belgie en Nederland misschien, en men koestert reeds de gegronde verwachting dat de kolossale leening van 1000 millioenen guldens binnen weinige dagen zal volteekend zijn. Algemeen scbrijft men dezen gunstigen stand van zaken toe aan het vertrouwen dat Thiers zoowel in als buiten Frankrijk inboezemt. Zijne energic en gematigdheid hebhen alle bezwaren weten te overwinnenzijn kracht houdt alle partijen in bedwangja, men beweert dat op dit oogenblik hij de hand slechts heeft uit te steken, om voor geruimen tijd de presidents hoed van Frankrijk op het boofd te drukken. Behalve de geld- of leeningszaak is de op- handen verkiezing der afgevaardigden een zeer belangrijk vraagstnk voor het pas op adem komende land, waarin de kwade dampen voor bet oogenblik wel zijn verstikt, maar daaroin nog gansch niet verdreven. Republikeinen keizerlijken, konings en pans- gezinden strijden om den voorrangen men mag bijkans zeggen dat met deze verkiezing de toe komst van Frankrijk wordt beslistwat de regeringsvorm betreft. Wat bet toekomstig lot van Frankrijk aangaat, dit is en blijft in 's volks eigene handen. Zijn de lessen van bet jongst verleden nog niet indrukwekkend genoeg. te vergeefs zal dan eene regering. welke zijn uaam zij. arbeiden aan de herstelling des lands. Als inwendige verdeeld- heden nog verder alle kracbt blijft verlammen, voorzeker men is genoeg op een hellend vlak gekomenom verder te gronde te gaan. Er is tbans een commissie van vijftien leden benoemd0111 met Thiers de gratie commissie der gevangeneu te Versailles uit te makec. Deze commissie heeft eene gewigtige taak te vervullen. Men spreekt took dat er nog 27 28duizentl mensehen bun vonnis of kunne in vrijkeidstelling afwachten. En hoevele onsckul- digen zullen zich kieronder niet bevinden, hoevele die bij vergissing of op lasterlijke aantijgingen zijn gevangen genoinen. De tweede kamer der staten-generaal heeft 11. dingsdag de versckillende artikelen van het wetsontwerp tot regeling van de bevoegdheid der cousulaire ambtenaren tot bet opmaken van burgerlijke actenen van de consulaire regts magt goedgekeurd en het wetsontwerp daarna met 50 stemmen tegen 1 (die van den beer van Eck) aangenomen. Woensdag. is de accijns- wet op de bieren en azijnen aan de orde gesteld. JNeuzen, 29 Junij. Omtrent de stand van den oogst in dit gewest meldt men ons bet vol- gende Koolzaad is dezen winter natuurlijk niet min der dan meest alle graangewassen totaal bevroren, en dewijl zomerzaad hier haast niet verbouwd wordt, vervalt de rekening op de opbrengst van zelve. Rogge is ook meest bevroren en weinig herzaaiddie er nog is staat redelijk goed. Tarwe is voor een groot gedeelte op de zware landen herzaaid en staat in zijn verschillende soorten op dit oogenblik meestal goed daar de oogst hiervan denkelijk, hetgeen haast te hopen iseen maana later dan gewoonlijk zal komen, moet elke berekening omtrent het beschot voor- barig geacht worden. Gerst is dit jaar veel gezaaid de goede heeft reeds veel van regen er. wind geleden, en daar minder goed altijd matig beschot geeftkan de opbrengst slechts middelmatig zijn. Haver is insgelijk in ruime mate gezaaid en uitboofde van het bevriezen van tarwe en gerst veel in de plaats daarvan zoodat men ze vcelal goed aantreft. Boonen en erwten staan goed, alsmede aardappelen en vlas wat van het laatste zeer goed is, heeft ook reeds booge prijzen opgebragt. Klavers zijn door de vorst veel gedund bet daarop gevoigde koude voorjaar heeft de groei zeer belenimerd en veel ge- brek aan beestenvoeder veroorzaakt. Beetwortelen zijn weer veel gezaaid, velen reeds voor de tweede maal, waar ze tijdig en goed gewied zijn vindt men heder. de bestedit is ook van toepassing op mangelwortelen en paardenpeiin, Oude meekrap heeft nog al van de vorst gele den de jonge staat goed. Gras is in den Iaat- sten tijd veel gegroeid en ooft belooft een mid- delmatige opbrengst. Donderdag morger. trachtte bij laagwater zekere Maria Cadzandhuisvrouw van J. Ver- helst wonende te Axeldoor bet Axelsche gat te gaandoor bet opkomend water overvallen zou zij zeker verdronken zijn zoo niet op haar hulp- geroep een paar mensehen haar door middel van een visebbak hadden gered. Te Oost'ourg zal op kosten van den heer B. de Die een nieuwe bewaarschool naar de eischen des tijds worden gebouwdom die voor zeer matigen prijs aan de voor die school con- tribuerende leden te verhuren omdat de bestaan- de school niet meer voldoet en de kas voor de I school het bouwen van een nieuvv lokaal niet toelaat. Men scbrijft ons van Hansweert 29 Junij Met den nieuwen scbutsluis is men zoover ge- vorderddat tbans alle deuren er in gehangen zijn zoodat men, zoodra de loopbrug er over is gelegd, een begin kan maken om den ,dijk door te graven. De sluis schijnt alleen gebouwd te zijn om kleine vaartuigen te schntten zoodat b. v. de stoomboot Telegraaf er in geenen deele door geschut kan worden. Het is daarom te hopen dat er nimrner eenige stoornis aan den eerst gelegden scbutsluis mag komen, ofdevaart is voor die stoomboot gestremden toch kan men die stoornis hebben zoodra er b. v. eens nieuwe sluisdeureu iu moeten gehangen worden. Men heeft ook opgemerkt dat er eene ver- zakking is gekomen aan den voorgevel bij den schutsluis aan de roormonding van het kanaal zoodat dezelve reeds gescheurd is. Zondag was de stoomboot Colibrie uit Ant- werpen, met een bonderdtal passagiers aan boord, opgestoomd tot een pleiziertogtje naar Zuid- Beveland. Alles ging prettig en wel tot op 't oogenblik dat de boot te Hansweert aanlag. Er sprong toen eene pijp van de machine en dit gaf zulk een knal, dat de passagiers van schrik in allerijl naar de plank snelden, die juist op den wal werd overgelegd. Door het hevig gedrang plompten er eenigen hals over kop in 't water en nu had men een tweede uitbar- ting van schrik. Gelukkig dat het tumult spoedig tot bedaren kwamzoodat men de in 't water gevallen personen kou redden. Deze zijn er met een nat pak afgekomen alleen zijn de meesten bun hoed kwijtgeraakt. Sedert eenige jaren zijn enkele landlieden te Tbolen begonnen en houden dit tbans nog volte weigeren tienden van suikerbeeten te betaleu. Thans wordt het. naar men met zeker- heid verneemtnog slimmerdaar men nog verder tracht te gaan en het voornemen koestert als het ware een bond op te rigten tot weigering van alle tiendenvan welken aard ook. Met belangstelliog ziet men den atloop van een zoo belangrijke onderneming tegemoet. De nitslag der herstemmingeu voor een lid der tweede kamer is als volgt AMSTERDAMgekozen Mr. E. H. 's Jacob, aftredend lid. AMERSFOORT gekozen Mr. E. L. Baron van Hardenbroek van Lockhorst, aftredend lid. UTRECHT gekozen Mr. N. P. J. Kien, af tredend lid. Naar men verneemt znllen dit jaar de acte examens voor het lager onderwijs slechts eenraaal en wel in het najaar gehouden worden. Naar het Handelsblad verneemt plaatst de Nederlandsche handelmaatschappij geen jongelin- gen als klerken die niet het eindexamen eener hoogere burgerschool met goed gevolg hebben afgelegd. - Dingsdag 5 Julij a. s. zullen Prinses Marie en de prins Von Wied in ondertrouw worden opgenomen. Het buwelijk zal te Wassenaar worden voltrokken. Naar men verneemt bestaat het voornemen, om de waggons van de Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij eerlang met gas te ver- lichten. Reeds zou een proef zijn genomen die gegronde hoop geeft, dat dit- plan zal knnnen verwezenlijkt worden. Het Pius concert, den 20n te Amsterdam in bet Paleis voor Volksvlijt onder leiding van den heer Verhulst gegeven, heeft over het algemeen zeer voldaan bet talrijk publiek men schatte het aantal aanwezigen op orostreeks 2500 per sonen deed herhaaldelijk door luide tocjui- chingen van zijne tevredenneid blijken vooral was dit het geval met de Piuscantate vau Ver hulst, woordeu van dr. Schaepman, waarvan bet slot op dringend aanhoudend der toehoorders herhaald moest worden. Ook de nitvoering der overige nummers, waartoe bet uit 250 zangers bestaande koor en bet orchest, niet minder dan de solisten, de beeren Sijlva en Dekkers, bunnc beste kracbten inspaudenvond grooteu bijval. De eerste in Nederland tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelde personen Marcus en Lammert Dalstra, wegens moord van een echt- paar tot die straf veroordeeldzijn te Leetnvar- den in bet buis van opsluiting en tucbtigingj overgebragt. De derde mede veroordeelde, Alike Dalstra, waeht de beschikking omtrent bet door hem ingediend verzoek om gratie. Koude jaren scbrijft prof. Prestel te Emden vallen altijd zamen met die der ja ren van het maximum der zonnevlekken en veel noorderlicht. Deze omstandigheden kwamen, 0111 niet ver terug te gaan, voor in 1838, 1849, 1860 en daar sluit zich bet jaar 1871 bij aan. De gemiddelde temperatuur is lager en volgens deze waarneming hebben wij zoo min een heeten zomer als een warm najaar te wacbten. Dat de buitengewone koude, zooals in het verloopen voorjaar en in bet. begin van dezen zomer, meer is voorgekomen, blijkt uit de vol- gende regelenaan een oude Amsterdamsche kroniek ontleeml: „Anno 1435. Dit jaer was merkwaerdigomtrent half February was de wind veel Oost, ofte Noordoosten des nagts was 'tklaer tot ses ofte seven uuren toe; ende des daegs was 't donkergraauvv weer, 's avonds zeer koud tot ses ofte seven uuren toeende 't regende niet, nog 't en doude niet iu de maen- den Maert April nog in de Mey. Ende op Sinte Pancresdag den 12den Mey (oude stijl) badt 't hard ijs gemaakt, so dat er een kraey op staen kon, eu daer wies lover, nog gras, nog koren, nog pruymen, ende de boomen en bloeydea niet, nog kerssen, nog appelen, nogpeeren, nog geen wijngaard en was ontlaten. Ende daer en waren mensschen die geen betrouwen op Godt hadden eu keerden haerlieder lant anderwerf om, en sij en hadden geen vrug- ten. Ende andere seyden met JobGod gaff, Godt nam, en daer sy een hoedt tarwe af plegcn te hebben, daer hadden sy vier hoedt af in die soraer. Ende op St. Jansdagden 24 Juny saten de oude wijven met groote lollepotten in de kerck ende 't volk en konde haer niet verwar- men, die by de straeten en gingen. Ende 't begon te warmen daegs na St. Peter en Pauwelis den 30sten Juny; des daegs scheen de son helder ende klaer ende des nachts regende 't soetelijk, zoodat alle vrngten op't veld wiessen ende men kogt daerna '/s tarwe om 8 groot, '/8 rogge om 6 groot, '/8 gerst om 4 groot, 8 haver om 10 duyten, alsmede '/s guldeling appelen ora 1 braspenning, '/8 scbyvers om 3 groot, gysjans om 8 duyten, 1/« peeren om 2 stuyvers en alle oogst so daerna." Den 10 Julij zal te Gent eene feestviering plaats hebben ter nagedachtenis van G. F. Willemsden vader der Vlaamsche beweging, en wel bij gelegenbeid vau den 25e verjaardag van zijn ovcrlijden. Het voorloopig programma zal bestaan uit 's morgens 11 uur eene letter-en toonkuudige zitting waarin de hoogleeraar J. F. J. Heremans voorzitter der Gentsche afdeeling van bet Wil- Iemsfonds als feestredenaar zal optreden. Oui half 3 nur optogt naar bet graf van Willems op St. Amandsbergom 5 uur banket, ook voor dames toegankelijk. Ter deelneming aan dit feest der dankbaar- heid worden uitgenoodigd alle Nederlandsche letterkundigen alle vereerders van den gevierde overledenealle taal- eu kuustgeuoolschappeu van Zuid- en Nooid-Nederland. De eerste groote fiuancieele maatregcl van Thiers is met een schitterenden uitslag bekrooud. De opeugcstelde leening van 2000 millioen francs werd reeds den eersteu dag verscbeiden malen volteekend Parijs alleen scbreef in voor 700 millioen franes meer dan bet totale bedrag dat gevraagd werd en in het buitenland zal onge- twijfeld bet aanbod nog grooter geweest zijn want alle groote geldmarkten van Euro|)a bad- den zieb gehaast om bet bcroep van Thiers te beanlwoorden. Dit bewijs van vertrouwen zal voor den grijzen staatsman zeker een streelende Per drie maanden binnen Neuzen1,— m m franco door bet gehecle Rijk. 1,10 geheel Belgie1,40 Eukele nommera0,05 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Posldirectearen en Brievenbushouders. BIJ Van 1 tot 4 regeU f 0,40 Voor elke regel 0,10 Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijk Ding9dag en Vrijdag avond 6 ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1