ALGEMEEN No. 633. Zaturdag 17 Jimij 1871. llde Jaarg. Binnenlandscbe berigten. Buitenlandsche berigten. ABONNEMENT. VERSCHIJNT elk en Woensdag- en Zaturdag-morgen ten 8 ure DnOKT Si CO MP. te Hfcuzen. advertentien. Ongefrankeerde brieveu worden met aangenomei*. X'olitieli Overzigt. In de Fransche politieke kringen is de aan- dacht bijkans uitsluitend gevestigd op de aan- staande verkiezingen. Teregt wordt daaraan in de tegenwoordige omstandigbeden bijzonder veel gewigt gehecktmet gespannen verwachting ziet men den uitslag te geinoet en berekent reeds bij voorbaat de verschillende kansen. De republi- keinsche partij vleit zicb, dat hare candidaten nagenoeg de helft der vacante zetels zullen in- nemen maar de regter zijde is. van haar kant niet minder boopvol gcstemd en droonit reeds van eene volledige zegenpraal over hare tegen- standers. Bij de candidaten der Bonapartische party RoucberForcade de la Roquette en Hausmaun, heei't zicb ook prins Murat gevoegd. Men is sinds eenige dagen bezig met de voor- loopige bedolven lijkeu te Parijs op te graven eerst wikle men ze naar de begraafplaats buiten de stad brengen maar de hocveelheid was te grootnu heei't men ze in de bogen onder den verbindingsspoorweg met teer begoten en ver- brand. Meer dan 50.000 meuscben zijn ten gevolge van den opstand gevallen. Een vierde daarvan behoorde tot bet leger. LI. maandag zouden op de ministerien te Parijs de gewone werkzaaiubeden weer een aan- vang nemen. Een der eerste werkzaamheden van den men- wen Seine-prefect, de beer Leon Say. met wieu men over 't algemeen zeer is ingenomen geweest, is een onderzoek in te stellen naar den toestand der arbeidende klassen te Parijs. Naar aanlet- diu0- van zijn rapport daarover aan den minister van" binnenlandscbe zakeneu op verzoek van den heer Sayheeft de minister aau de prefecten der departementen gelasttot nader ordegeen arbeiders steenbouwersmetselaars enz. al- lecn uitgenomcn Daar I'arjjs te laten ver- trekken. Men wil nl.de groote opecnbooping van weitc- lieden in de boofdstadvoor bet vervolg zooveel mo^clijk trachten te voorkomenaangezien het tcebleken isdat de arbeiders zonder werk het iiverio-stc aan den opstand bebben deelgenomen. Ook zou men met hetzelfde doel van plan zyn de groote werkplaatsen voor de spoorwegen van Parijsnaar Rijssel, Dyon, Orleans, Rennes en Nancy over te brengen. Door dezen maatregel zouden al vast 20.000 arbeiders uit Parijs ver- wijderd wordenbovendien vinden zij in de urovincie goedkooper eu beter womngen, yoed- sel enz., en hebben er, meent men, dus minder reden tot ontevredenheid. In de Madeleine beeft jl. vrijdag de plegtige begrafenis van wijlen den pastoor dier kerk den abt Dfequerry. ook een der in La Roquette vermoorde gijzelaars plaats gehad. By die ge- legenheid werden weder. even als by de tei aarde bestelling van mgr. Darboy ecu groot aan- tal personen in hechtenis genomen. Te Lyon is voortdurend het gerucht in omloop eeweestdat de communisten de stad in brand wilden steken. In een kaarsenfabriek alaaar is ook werkelijk brand gestichtten gevolge waar- van 17 personen in hechtenis zijn genomen. In de nationale vergadering van 14 dezer ontwikkelde Trochu de oorzaken der demorah- satie van het leger eD de geledene nederlagen, noemt daarbij een der oorzaken gebrek aan overeenstemining tusscben den keizer en tie keizerin. Het voorstel tot onderzoek naar de hanuelin een van het gouvernemenl der nationale verdc digine is urgent verklaart. K. Haussman is te Parijs tot candidaat der nationale vergadering gesteldeveneens Ulrich, voormalig komman- dant van Straatsbnrg. Aanstaande zondag zal door de nationale vei gadering eene reveu gehouden worden over 00.00(1 man troepen. Bij de eergisteren plaats gehad hebbende opening der stembilletten voor de verkiezing\an een lid van de tweede kamer der staten generaal in het kiesdistrict Middelburg is gebleken dat 1744 biljetten zijn ingeleverd. Van onwaarde zijn verklaard1 biljet als onleesbaar, 3 biljetten bestemd voor de verkiezing van leden voor de provinciale staten, 1 biljet hetwelk het vereischte stempel miste2 biljetten die niet schriftelijk waren ingevuldmaar waarop een gedrukte naam was geplakt en 1 biljet hetwelk den naam niet duidelijk genoeg aanwees, te zamen alzoo 8 biljetten terwijl 11 biljetten oningevuld zijn ingeleverd. Het getal geldige stemmen be dioeg alzoo 1725 en de volstrekte meerderheid Er zijn uitgebragt op de heeren Mr. J. P. R. Tak934 stemmen. Mr. J. P. J. A. graaf van Zuijlen van Nyevelt407 Dr. A. Kuijper367 Mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet 6 Baron Collot d'Escury 9 Baron van Zuijlen9 Voorts verkregen 7 personen ieder 1 stem. De beer Tak, aftredend lid is alzoo gekozen. Hieronder laten wij eene opgaaf volgen, van het getal kiezers en dat der uitgebragte stem men, bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten generaal op 13 Junij 11. 9 Uitslag der verkiezingen welkc niet wa ren opgenomen in het bijvoegsel van 15 dezer. DOKKUM. Mr. VV. A. Bergsmain plaats van Mr. PU. van Blomwelke verzocht had niet meer in aanmerking te willen komen. BREDA. Mr. C. van Nispen tot Sevenaer in plaats van het aftredend lid N. 11. H. Gulje. ALMELO. Mr. B. Brouwer, (in bet bijvoeg sel abusievelijk gemeld aftredend lid) in plaats van Mr. J. Kalff, welke, wegens benoeming tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden niet meer verkiesbaar was. ALKMAAR. Nog niet bekend. De regering heeft geantwoord op de yer- slagen der eerste kamer nopens de begrooting. Erkeutelijk voor de heusche en welwillende wijze - waarop zij in de verslagen wertl begroet, gevoelt de regering zich daardoor evenzeer ver- sterkt als vereerd. Nopens de herziening van den ccncus is een onderzoek ingesteld, waarvan de uitslag aan de vertegenwoordiging zal wor den medegedeeld. Betrekkelijk het lager onderwys godraagt de heer Thorbecke zich aan hetgeen in de tweede kamer is gezegd. Door verbetering van het belastingstelsel zal men tot slniting der begrooting moeten geraken. Er bestaat nog geen zekerheid dat voor de spoorwegen geene leening noodig zal zijn. Omtrent uitgewekenen die bier scbuuplaats mo°-ten zoeken zullen de wet en bet uitleve- rings-tractaat met Frankrijk worden toegepast. Een ontwerp tot wering van besmettelijke ziek- ten is in overweging. Bij de indiening der eerstvolgende begrooting zal de vertegenwoordiging in kermis worden ge steld met de wijze waarop de levecde strijil kracbten zullen worden georganiseerd en dan de ontwerpen op bet vestiugstelsel en de militie worden aangeboden. De min. van just, heeft aan de proe.-gene raal bij de hoven eene circulaire gerigt waarin hij herinnert dat bij de wet van 20 Julij 1870 (Stbl. no. 132) vvel het verbod opgeheven is van uitgifte of verspreiding van berigten, plans of advertentien van vreemde loterijen en van de plaatsing van advertentien in conranten of andere publieke geschriften, bier te lande gedrukt wor- dende, maar dat bet verbod ora in Nederland te collecteeren of te doen collecteeren voor buiten landsche loterijen, is van kracht gebleven. In tusscben is bet den min. gebleken, dat personen, die in strijd met deze verbodsbepaling openlijk handel drjjven in vreemde loten en dagelijks in de dagbladen aankondigen, dat bij hen die loten verkrijgbaar zijn te goeder trouw in de dwaling verkeeren, dat deze nog steeds verboden bandelkrachtens de wet van 20 Julij 1870 (Staatsblad no. 132), zouden hebben opgehouden strafbaar te zijn. De min. noodigt daarom de procur. gen. uit om de daders omtrent het ongeoorloot'de hunner handelingen te doen in- ligten, en ingeval zij ook na die inligting daarin mogten volbarden, hen ingevolge de wet te doen vervolgen. De leden der 2e kamer zijn tegen 22 dezer ter vergadering opgeroepen. Neuzen, 16 Junij. Woensdag morgen jl. kwarn bij den dijkbaas van den Nieuwen Neuzen- polderden heer Vissereene licht grijze duif in huis vliegen bij nader onderzoek bleek dat op de eene zijde der vleugel stondB i s- m a r e k 70" op de andere zijde „C b a n- gamier 135." Niet onvvaarscbij.nlijk zal dit eene van die duiven zijn welke in den Frausch Duitschen oorlog zooveel diensten hebben bewezeu Op het op den 24 Mei jl. door een dertig tal ingezetenen dezer gemeente aan den heer minister van financien gerigt adreshouder.de verzoek om uitbreiding der diensturen van bet rijkstelegraafkantoor in deze gemeente is door den ministerbij resolutie van den lOn dezer afd. telegrapbie no. 2051 beschikt dat voorna- melijk wegens beperktbeid van bet personeel, vooralsnog aan bet verlangen der adressanten niet Ran worden voldaan. Woensdag jl. is door de te Aardenburg ge stalioneerde mar6chauss6e gevangen genomen een 25jarige koewachterwonende te St. Kruis, wegens aanranding van een driejarig kind zijns meesters. Men schrijft uit Middelburg van 12 Junij. Onderseheidene'ingezetenen begaveu zich heden morgen naar het Sloeom tegenvvoordig te zijn bij het inbrengen van het laatste zinkstnk in dat vaarwaterhetgeen met eenige piegtigheid zou gescbiedendaar bet Sloe alsdan bij eb te voet tc passeren zal zijn. Yolgens de St. Ct. bedraagt de prijs van een telegram van alle Nederlandsche kantoren naar de twee geopende kantoren op de Chinee- sche kustlangs den goedkoopsten wegnaar Hongkong f 90.75 naar Shanghai 106.oO. De °irijs van Londen naar die kantoren is 84 en 199. In De Tijd geeft de heer J. A. Alberdingk Thijm als zijn gevoelen te kennen dat men bij gelegenbeid van het pauselijke jubileum op 16 en 21 dezer met geen andere vlag dau de Neder landsche vlag beboort te vlaggen. „DeNeder- landers zegt hij bebooren in hunne taal bun geestdrift en liefde voor den pans aau den dag te leggen. Maar aan die vlag bebooit, tei verhoogiug dier beteekenis, te worden toegevoegd de pauselijke wimpeldat is als de siuijer der geliefdeT met wier kleuren de ridder der iniddel - eeuwen zijn helmkara versierde. Nog meld ik ten slotte dat, naar ik verueemde pauselijke kleuren te Rome aan de wimpels niet iu bet langs, maar in de breedte geplaatst worden, zoo- dat het gcel aau het dwarshputje gehecht is en de wederhelft met de punteu, de witte kleur ver- toont. Met betrekking tot bet jongste noodlottig voorval met de stoomboot Willem III, vernemeu wij algecneen, dat de oorzaak vermoedelijk daaraan is toe te schrijven, dat de stoomketels en pijpen niet bekleed vvaren, en de vvarmte-uitstraling bet boutwerk heeft doen ontbranden. Hetzij dat dit vermoeden al of niet door bet officieel onder zoek zal worden bevestigdis bet evenwel te verwonderen, dat tegen dergelijke gevaren geene maatregelen genomen wordendewijl daartoe tocli een voldoend middel bestaat in bet cement van den heer Carl Will). Groos te Louden ter beklecding van stoomketels en pijpen hetwelk alle uitstraling der warmte belet, en bovendien geheel onbrandbaar is. Dit cement is in Enge- land in algemeeu gebruik, zoowel op stoomsche- pen als op fabrieken, en scbijnt ook hier te lande meer eu meer ingaug te vinden. Na de vele bc- wijzendie reeds van zijne deugdzaamheid gc- geven zijn is de veronderstelling dan ook niet gewaagd, dat het voor de algeraeene veiligbeid wenscbelijk zoude zijn, wanneer bij den aan- bouw van fabrieken, en vooral van stoomschepen van dit cement gebruik werd gemaakt, ten ein te dergelijke rampen als die van de Willem III zoo mogelijk te voorkomen. Te Sehoonebeek is's naebts binnensbnis een hond dol gewordenwaarop bet geheele gezin dat in twee vertrekkeu sliep, de deurtjes zijner bedsteden digttrokeu den knecbt toeriep de buren te roepeudeze braken de bedsteden waarin de dochters sliepen van boven open heschen de meisjes er uitnamen haar plaats in en schoten door een kier van de bedsteedeu. - tjes den bond dood eu een paar meubelen stuk. LI. dingsdag werd de lOe spanning der spoorwegbrug over bet Hollandsch diep geplaatst. Do geheele brug zou tegen den winter gereed kunneu zijn, indien, bij nadere groote rivierover- gangen voor staats spoorwegen, de regering be- sluiten mogt in de buitengewone kosten daaryoor vereischtdoor een allezins billijke premie te Kemoet, te komen. Als eeu curiositeit wordt uit een vader- landsche gemeente gemeld dat een geachte in- gezetene daar zich ten proef stelde, door men- schelijke warmte een ei ,uit te broeden, namelyk door plaatsing in de holte van den arm, en kierin z66 wel slaagde, dat zij het geluk had op zekere soiree een levend eernlje ter wereld te brengen, 't welk men bij een goede verzorgiug iu 't leven boopt te behouden. Op nieuw zijn een paar oproerige plak- brieven op de muren vau twee buizen op den Boulevard Richard Lenoir te Parijs aaogeplakt. Zij luiden als volgt „Vrijkeid, gelijkheid Uit naam van den voornitgaug en der menscb- lievendbeid protesteeren wij met al de kracht die iu ons istegen de grnwelen van het mili- tarismus. Wij verklaren <iat wij door alle mo gelijke middelen onzc vermoorde broeders zullen wreken." i „Het conuteit der wrekers. Het le^er dat Parijs veroverde zal dezer dao-en de boofdstad venateu. 50.000 man wjrde.i naar bet zuiden gezonden en 50.000 naay Ver sailles en de omstreken verplaatst. I arys zal dan maar zijne gewone bezetting hebben on- Per drie ««anden binnen Neuzen. L— franco door bet geheele Rijk1,10 geheel Belgie1>40 w 9 9 9 a r.c Enkele nommeraA Men abonneert zich bij alle Boekhandelaara, Postdirectearen en Bri«venbu*houdera. BIJ Van 1 tot 4 t Voor elke regel meer Advertentien gelieve men aan de Uitgevers in te zenden uiterlijK Dingsdag en Vrijdag avond 6 nre. 863- u I kiez. stemm. Axel BosclilcBpelle. Clinge Graauw Hengstdijk Hoek llontenisse Hulst Koewaclit Neuzen Ossenisse Overslag Philippiue. Sas van Gent. St. Jansteen. Stoppeldijk Westdorpe Zaamslag Zuiddorpe. kiexert. stemm1 103 63 19 11 15 9 33 17 10 46 28 104 45 73 54 26 6 103 77 19 12 5 5 7 4 36 21 28 16 41 19 27 18 76 50 22 14 Aardenliurg. St. Krnis Eede Biervliet. Breskens. Groede Hoofdplaat Kadzand Nieuwvliet Oosttnrg Retranehement. Schoondijke. Sluis St. Anna ter Muiden Heille Waterlandk. Yzendijke Zuidzande 64 47 37 69 26 31 15 54 17 55 64 21 105 36 34 25 14 47 14 14 13 31 12 34 34 10 65 19

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1871 | | pagina 1